Karakter van singels wordt aangetast Oude Hazerswoudse school te duur voor Leidse kunstenaars Bezwaren van Culturele Raad tegen onttrekking aan openhaar verkeer op gedeelte van de Witte Singel Uitslagen sportdag Vakschool Gebouw wacht nu op een nieuwe bestemming „Rheuma-onderzoek" te Leiden wordt opgeheven Voorlichting over sociale wetgeving Ruimtenood kleuterscholen Morskwartier ENIGE ACTIEVE JONGELUI I Rioleringswerken in plan „Westein.de aanbesteed DINSDAG 1 JUNI 1971 LEIDSE COURANT Meer van dit soort sfeertjes was gistermiddag te proeven tijdens een creatief festival in het Van der Werfpark te Leiden. 5flet creatief bezig zijn beperkte zich voornamelijk tot het luisteren naar popmuziek Twee inbraken f 1100,- en f 500- in Leiden LEIDEN In een perceel aan de Brahmslaan is zaterdag overdag bij af wezigheid van de bewoners ingebroken 'aarbij een bedrag van 1100 gulden erd ontvreemd. De daders die zich de toegang tot de deur verschaften, nadat zij deze met een scherp voorwerp hadden opengebroken, n behalve een geldkistje met in houd, ook nog 4 spaarbankboekjes mee, waarop een gezamenlijke waarde van 26.000 gulden stond Een dergelijke inbraak hee.ft zich gis termiddag omstreeks 4 uur eveneens af- eld in een flatgebouw aan de Zaan- Itraat. Via de opengebroken deur zijn de daders met het gestolen bedrag van 500 gulden er van doorgegaan Boottocht voor Z woudse zieken ZOETERWOUDE Aan de boottocht die de afdeling Leidschendam van het |Rode Kruis vorige week organiseerde n ook 23 Zoeterwoudse zieken en gehandicapten deel. In totaal hadden 200 zieken een heerlijke dag op het water bij deze 2e lustrumtocht. Vanuit Zoeterwoude werden de 23, deel nemers door hulpvaardige automobilis- aar Leidschendam vervoerd en la- fan hier weer terug naar hun woonplaats. Drie Zoeterwoudse welfare werksters zorgden voor de begeleiding. 'erste punt was ,,'t Rechthuis" in Uithoorn waar de lunch werd gebruikt. dezelfde route keerde het gezel schap. bijzonder voldaan, weer terug in Leidschendam waar bij de sluizen werd afgemeerd. LEIDEN De uitslagen van de sport evenementen die de Vakschool voor meisjes te Leiden en omstreken donder dag j.L heeft gehouden zijn: Lagere klassen, individuele prijzen: Hardlopen: 1 Trudy Hamaker (lb), 2 Liesbeth Hoflweling (lc). Verspringen: 1 Liesbeth Houweling (IC), 2-Hetty van Loenen (ihno I). Hogere klasse: Individuele prijzen: hardlopen 1 Marja Verheugd (Inas), 2 Joke van Staden (Vorm.kl.). Verspringen: 1 Marja Verheugd (Inas), 2 Connie van Vonderen (Ass.). Balgooien: 1 Leontiene Hins (Vorm.kl.), 2 Gerda Groenendijk (Ass.). Klasse prijzen: kasliebalslaan: la, korf baldoelen: Ila, slagbal: hno I, doelgooien: IIc. Klasse prijzen: kastiebalstaan: Vorm.kl., doelgooien: Kind. verz., korfbaldoelen: Ass. B., slagbal: Ass. B. LEIDEN De sectie Leidse Historie van de Culturele Raad Leiden heeft deze Raad geadviseerd een bezwaarschrift in te dienen bü de Leidse gemeenteraad, ge richt tegen het onttrekken van een ge deelte van de Witte Singel aan het open baar verkeer. Deze onttrekking is vol gens het college van B. en W. noodzake lijk in verband met de voorgenomen bouw van een parkeerkelder onder het aan de singel te vestigen universiteits gebouw. De kelder zal zcih, over een lengte van ongeveer 160 meter, circa 1 meter voor het gebouw uitstrekken en zal ongeveer 2.80 meter boven de straat- hoogte uitsteken. Er blijft dan, zo geeft het concept-bezwaarschrift te kennen, langs de singel alleen wat ruimte over voor een voetpad en een rijwielpad. Te gen deze onttrekking over een lengte van 170 meter maakt de sectie Leidse Historie ernstige bezwaren. In het concept-bezwaarschrift wordt het vermoeden uitgesproken, dat de bo men langs de Witte Singel over de aan gegeven lengte ten prooi zullen vallen aan deze verkeerstechnische ingreep. Ook wordt vermoed, dat de huidige ruwe en ongelijkvormige structuur van de singelkant vervangen zal worden door een stuk kaarsrechte, lelijke walbe- schoeiing, hetgeen een ernstige aantas ting van een origineel stukje Leids singelgezicht geacht wordt. In adviezen aan het college van B en W. heeft de Culturele Raad herhaaldelijk gewezen op het belang van een snelle en adequate revalidatie van de binnenstad. „Ongetwijfeld zullen daarvoor in de binnenstad verkeersbeperkende maat regelen moeten worden getroffen. Een goed systeem van ringwegen buiten de singels wordt dan van groot belang. Om verschillende redenen mag aan de effec tiviteit van de ene geprojecteerde ring, via de Trekvliet, worden getwijfeld. De Witte Singel zuu als secundaire ringweg van evident belang kunnen zijq. Het af sluiten van deze singel voor openbaar verkeer kan derhalve indirect een doel treffende revalidatie van de binnenstad tegengaan", aldus het concept-bezwaar- Gezien het eigen karakter van de Leidse singels dreigt het singeltracé thans door het universitaire plan wreed te worden onderbroken door „een feite lijke doos van 160 bij 15 bij 2.80 (en par keergarages zijn lel'ijk!)". In feite, zo gaat men verder, had dit stuk singeltracé al lang tot beschermd stadsgezicht moeten worden om het singeltracé rond de binnenstad te handhaven en elke aan tasting daarvan te voorkomen. In het concept-bezwaarschrift wordt tenslotte een beroep gedaan op de ge meenteraad om de steeds verdergaande aantasting van het historisch karakter van Leiden een halt toe te roepen. Ver werping van het voorstel van B. en W. tot onttrekking is daarom een noodzaak. „Er zullen zodanige alternatieven voor de gewenste parkeerruimte moeten wor den gevonden, dat Leiden een stad met een onaangetaste singelroute blijft". (Van verslaggevers) DODELIJK ONGEVAL Rijnsburger op truck gereden PRINSENBEEK Op rijksweg 16 BredaRotterdam is vrijdagavond om streeks elf uur een bestelauto tegen een op de vluchtstrook stond, was verlicht truck mfet oplegger gereden. De be stuurder van de bestelauto, de 29-jarige J. van Diggele uit Rijnsburg, werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. De truck met oplegger, die op de vluchtstrook stond, was verplicht door knipperlichtsignalen. Door nog on bekende oorzaak is de bestelauto tegen de achterzijde van de oplegger gere- LEIDEN - HAZERSWOUDE De kans, dat een aantal Leidse kunstenaars enig soelaas betref fende atelierruimte geboden zou worden in Hazerswoude, is ver keken. De sectie Accommodatie van de Culturele Raad Leiden had het oog laten vallen op de sinds september 1970 leegstaande Sint- Jozefschool aan de Rijndijk te Hazerswoude. Deze school met zeven lokalen is door het gemeen tebestuur van Hazerswoude te huur of te koop aangeboden. De Culturele Raad Leiden was bereid gevonden het pand in huur te nemen, maar na onderhandelingen met het gemeentebestuur van j Hazerswoude kon de huurovereen komst niet doorgaan, omdat de exploitatie niet op een aanneme lijke wijze te verwezenlijken valt. De gevraagde huurprijs voor de oude school was 14-000 gulden per jaar. Het bleek, dat de maximaal van de kandi daathuurders (bij de Culturele Raad meldden zich maar liefst 17 kunstenaars, die voor atelierruimte in aanmerking wensten te komen) te verkrijgen huur opbrengst bijna 5500 gulden per jaar zou zijn. Behalve het opbrengen van de 14.000 gulden zouden echter ook nog uitgaven voor energieverbruik en onder houd gedaan moeten worden. Het na delige verschil tussen inkomsten er uitgaven was zo groot, dat de sectie Accommodatie het niet verantwoord achtte onder deze voorwaarde een huur overeenkomst te doen sluiten. „Welis waar is het geen absolute voorwaarde, dat een exploitatie „rond" is, maar een zo groot verschil als in het onderhavige geval is niet te overbruggen, vooral ge zien de bijzonder moeilijke financiële positie van de gemeente Leiden", zo heeft de sectie aan de kandidaathuur ders meegedeeld. De atelierruimte in Leiden zelf is al enige tijd bijzonder slecht. Van hen die op de lijst van atelierzoekenden staan kon dan ook al enige tijd niemand meer worden geholpen. Pogingen om zonodig buiten Leiden en op dc „vrije markt" ruimte te krijgen zullen door de Cultu rele Raad worden voortgezet. In dit verband is de Raad graag bereid alle suggesties, die hij van de atelierruimte- zoekenden of andere krijgt, te onder zoeken De Raad bekent lang niet alles te ontdekken dat leeg staat of leeg komt. Het gemeentebestuur van Hazerswou de heeft in de laatste weken nog meer contacten gelegd om het schoolpand van de hand te doen Ook van de zijde van het bedrijfsleven is belangstelling ge toond. B. en W. hebben evenwel nog geen beslissing genomen. LEIDEN Na tal van moeilijkheden wordt het in Leiden gevestigde Insti tuut voor Reuma-onderzoek opgeheven per 1 september van dit jaar. De twaalf overgebleven personeelsleden is met in gang van deze datum ontslag aange zegd. De opheffing komt mere, doordat het „preventiefonds" heeft laten weten, per 1 september te zullen stoppen met het verstrekken van gelden. Het fonds ziet de financiering van het instituut niet meer als zijn taak. Een andere oorzaak is gelegen in de interne con flicten onder het personeel van het instituut, dat daardoor de laatste jaren een groot medewerkersverloop heeft ge kend. Een bemiddelingspoging heeft er inmiddels toe geleid, dat de afdeling „immunolgie" kan worden onderge- Het sportcomplex de Boekhorst in Noordwijkerhout is zaterdag officieel in gebruik genomen. Reden om de nationale driekleur te laten wap- Geld en antiek ontvreemd Inbrekers slaan slag in Alphen ALPHEN Op drie plaatsen in Al- Phen hebben inbrekers afgelopen week- tinde hun slag geslagen. Zaterdagavond werd ingebroken bij larage Bink aan het Thorbeckeplein. k daders gingen er met 800 gulden endoor. Dezelfde avond werd ook het Bntoor van het benzinestation van in vel ine aan de Gaslaan overhoop ge aaid. Vermist wordt er echter niets, «gebroken werd ook bij de antiekzaak fan Noort in de Gerard Doustraat. inkele waardevolle stukken werden •ntvrcemd. Patiënten De Wilbert bedanken Boltini SCHIEDAM-KATWIJK Enige pa- ënten van „Dc Wilbert" hebben van van'de "ldda8 in Schiedam het personeel van irCus Boltini zelf gemaakte geschen- Si aangeboden. Dit als dank voor het :elr (it' dat de patiënten van dit Katwijkse ïpleegtehuis vorige week in Den gratis een voorstelling hebben Dgen bijwonen. bracht bij TNO in Rijswijk. Ook is bij de „raad voor geneeskundige research" geïnformeerd, of er in Nederland be hoefte bestaat aan een gecentraliseerd instituut voor reuma-onderzoek. TNO heeft zich bereid verklaard, een derge lijk instituut onder zich te willen ne- LEIDEN Het Bureau Gezamenlijke Voorlichting Sociale Wetgeving houdt morgen 2 juni zijn eerste zitting van 's middag 5-7 uur in het gebouw van Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, Levendaal 1 (hoek Garenmarkt). Het Bureau wordt gevormd door medewer kers van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor, de Gemeentelijke Soci ale Dienst en de Raad van Arbeid. De voorlichting, die op de eerste woensdag van iedere maand wordt gegeven, is kosteloos en bestemd voor Leidse bur- Stenen door ruit sexboetiek LEIDEN Met drie stenen zijn drie ruiten van een sexboetiek aan de Haven in Leiden ingegooid Op de keien stond vermeld: „Houdt u stad rein" De schade bedraagt 1500 gulden. Van de daders) ontbreekt elk spoor. De oude Sint-Jozef school aan de Hazerswoudse Rijndijk, die verlaten op een nieuwe bestemming staat te wachten- Tweehonderd gulden gestolen uit kassa HAZERSWOUDE Op 1ste pink sterdag, 's middags omstreeks half twee, is ingebroken bij slagerij J. Rietveld aan de Dorpsstraat. De winkel werd opengebroken met een breekijzer. Toen mevrouw Rietveld thuiskwam, bleek een bedrag van on geveer f 200,uit de kassa verdwenen. Overigens waren ook de slaap- en lo geerkamer overhoop gehaald, maar hier bleek niets ontvreemd. LEIDEN Er is dringend behoeft aan meer lokalen voor het kleuteron derwijs in het Morskwartier. Per augustus komen er op Hoge Morswe 15 twee lokalen beschikbaar maar doo de uitbreiding van de lagere school aa de Damlaan zal daar voor het nieuw- leerjaar één kleuterklas moeten ver dwijnen. Er moet nu een afzonderlijke kleu terschool komen omdat de afstand naai de Damlaan voor het stichten van een dépendance te groot is. Van de Damlaan gaan voor de grote vakantie ongeveer 70 kleuters weg; na de vakantie zal er nog plaats zijn voor ruim 30 en op de Hoge Morsweg komt plaats voor 74 kinderen, zodat alle 4- jarige kleuters, die op de wachtlijst staan, kunnen worden geplaatst. De leerlingen moeten over beide scholen goed worden verdeeld. De ou ders wonende tussen de Ir. Lelylaan- Storm Buysingstraat en het station zou den daarom hun kinderen willen opge ven voor de Damlaan, de anderen voor de Hoge Morsweg. Daar moet een tijd- delijke hoofdleidster worden benoemd Intussen wil de hoofdleidster van de Damlaan, mevrouw Walter, de leerlin gen inschrijven voor beide scholen. Een aantal ouders heeft gevraagd om een Montessoriplan voor de tweede school. De behandeling van deze zaak vindt plaats in de raadsvergadering van eind juni. Leidse leao krijgt vierde leerjaar LEIDEN De Stichting Leidse scho lengemeenschap voor lavo-leao heeft toestemming gekregen in augustus te beginnen met een experimenteel vierde leerjaar voor het lager economische en administratief onderwijs. Dit nieuws is bij de stichting met te meer vreugde ontvangen omdat van de 103 Neder landse leao-scholen er slechts 42 met een vierde klas mogen starten. Hoewel onder de 130 eindexamenkan didaten van deze streekschool bijzonder veel animo voor de voortgezette oplei ding bestaat, mag de vierde klas ko-: mend jaar slechts 25 leerlingen bevat ten. Volgend jaar kan dat aantal waar schijnlijk worden uitgebreid, waarna in, het schooljaar '73-'74 de hele leao-op- leiding vierjarig zal worden. Ook de schoolleiding is bijzonder ver heugd. De (eerste) resultaten van deze drie jaar geleden begonnen Mammoet- tak zijn bijzonder goed. Reeds dit jaar gaat een gehele klas door naar het middelbaar economisch en administra tief onderwijs. Met de 25 vierdejaars leerlingen en het grote aantal examen kandidaten is men dan ook bijzonder ingenomen. De school kampt nog wel met ruimte gebrek, in zoverre dat de 24 klassen met in totaal 540 leerlingen en 32 leraren nu over drie gebouwen zijn verspreid, Noordeinde 40, Oude Vest 35 Caeciliastraat 1115. Typerend voor de waardering die deze nieuwe onder wijsvorm geniet is wel het aantal nieu- leerlingen dat zich nu reeds heeft aangemeld: 145. En dat aantal zal zon der twijfel nog beduidend toenemen. Na „kettingbotsing" Automobilist wil schade verhalen op gemeente Hazerswoude HAZERSWOUDE Het feit. dat on bevoegden op gemakkelijke wijse de ketting kunnen spannen, ten einde het verkeer over de brug tussen Ds. D. A. d. Boschstraat en Burgemeester War- naarkade op tc houden, is dezer dagen eer eens duidelijk geworden. Een automobilist uit Hazerswoude- Rijndijk ondervond dat dezer dagen, toen hij uit de richting Ds. D. A. v. d. Boschstraat de Burgemeester Wamaar- kade willen oprijden. Dat was niet mo gelijk, want de ketting bleek aan de zijde van de Burgemeester Warnaarka- de de doortocht te belettenDe schade voor de automobilist bedraagt meer dan 1300,-'—. Hij wil nu de schade verhalen op de gemeente Hazerswoude. Overigens: de ketting brak na de bot sing doormidden (Advertentie) OEGSTGEEST Voor de bezorging van de Leidse Courant In een gedeelte van Oegnt geest vragen wij met spoed 18 mille voor S. J.Z. ZOETERWOUDE S.J.Z. heeft van de Nederlandse Sportfederatie de ver heugende tijding ontvangen dat een bijdrage van f18.000,is verleend voor de bouw van de accommodatie op „Haas broek" die vorig jaar geheel met eigen financiëring tot stand kwam Een prachtige beloning voor de grote zelf werkzaamheid die daarbij is getoond. ZOETERWOUDE Dc dienst ge meentewerken heeft het maken van rioleringswerken en bouwstraten in het laatste deel van het bestemmingsplan „Westeinde" opgedragen aan dc Fa. Fronik en Zonen te Wilnis voor een bedrag van f 230.173. Het betreft hier het gebied tussen de Ambachtsherenweg en de toekomstige provinciale weg De straten die hier zijn geprojecteerd krijgen de namen van oud-burgemeesters van Zoeterwou- de, zoals de Burg. Wapstraat, Burg. van Brandtstraat, Burg. van Doyerstraat. Burg. van Gilsstraat, Burg. Hemming- sonstraat, Burg. Slicherstraat en de Van Klaverwijdenstraat. De dienst gemeen tewerken is in de Rijnstraat bezig mei de aanleg van een zevental parkeer plaatsen. Zeer binnenkort zal eveneens in eigen beheer het doortrekken van het trottoir van de Dorpsstraat tussei het pand van de heer J. v.d. Kolk en d Veldzichtstraat worden uitgevoerd. Hir heeft de heer D. Hulsbos in de gemeen teraad meermalen op aangedrongei De reparatie van het betonwerk van f Geerbrug zal kunnen worden uitg. voerd zonder dat deze voor het verkee. behoeft te worden afgesloten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3