£eidóe Qowumt n\,.r Mmxvt" 'HBBsaa Na treinramp tien reizigers bij Duivendrecht nog in direct levensgevaar emm VIT W KAZER1VE jflnffir BrBW* NA HEVIGE 'ipi BOTSING 5 AmbuJot dK* 1 «SJH BnHTi^pr JL //oU BiT «9K DODEN, 31 GEWONDEN Verkeer kon redelijk vooruit met Pinksteren Gegijzeld Turks meisje (14) na vuurgevecht in vrijheid Dienstplichtigen voeren kaartenactie tegen groetplicht in kazerne Harde acties van Leidse winkeliers buiten centrum BULTHUIS DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.401 DINSDAG 1 JUNI 1974 Papengracht 32, Leiden, postbus 11, teiefoon 22244* Giro 103003 Bank Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs- J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,41, maand 6,05, kwartaal ƒ18,10, Jaar ƒ70,30. Per post: per kwartaal 21.70, per Jaar 84,70. T.V -SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 18.45 uur Tim en de Leeuw; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Frank Sinatra. VRIJ ZONNIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vrij zonnig en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 11, maxima morgen rond 23 graden. De locomotief van de achteropkomende trein boorde zich in de laatste wagon van de Genua-Express, die door de kracht van de botsing op de locomotief terechtkwam. 'V'" A" -;V j (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM Van de 31 gewonden, die na de treinbotsing op eerste pinksterdag bij Duivendrecht in verschillende Amsterdamse ziekenhuizen opgenomen zijn, verkeerden er vanmorgen nog steeds tien in levensgevaar. Vele andere lichtgewonde reizigers konden later, na de eerste hulp, hun reis voortzetten. Tot nu toe heeft deze ranvp vijf doden geëist. Vier slachtoffers konden worden geïdentificeerd. Het zijn de 21-jarige mej. T. Scheffer uit Lelystad, haar 23-jarige Luxem burgse verloofde P. F. Bissen (woonachtig in Nederland) en twee Amerikanen: de 18-jarige Maureen L. Priddy uit Mary land en de 18-jarige Meivin Ed Thomas uit Texas, beiden stu- 'enten. Zij maakten deel uit van een groep Amerikaanse studenten op reis door Europa. „Groeten uit de kazerne (Van e r verslaggevers) UTRECHT De vorig jaar door de Vereniging van Dienst plichtige Militairen (VVDM) ingestelde Nationale Groetdag 1 juli zal ook dit jaar doorgang vinden. Dit ondanks het afschaffen van de groetplicht buiten de kazerne. De dienstplichtigen menen, dat de groetplicht ook binnen de kazerne afgeschaft dient te worden. Om de minister van Defensie en andere hoogwaardigheidsbekleders daarvan te overtuigen zullen de dienstplichtigen deze maand en vooral op 1 juli prentbriefkaarten versturen met het motto „groeten uit de kazerne". Vorig jaar 1 juli gingen de dienstplichtigen de straat op om voorbijgangers op demonstratieve wijze te groeten. Het doel werd slechts gedeeltelijk bereikt. Het afschaffen van de groetplicht buiten de kazerne vinden de dienstplichtigen nog te weinig ingrijpend, want weinig dienstplichtigen begeven zich nog in uniform buiten de kazerne. Binnen de kazerne bestaat die plicht echter nog steeds. Ze vinden dat dit verplichte gebaar, meerderen of je ze nu kent of niet, of je ze nu mag of niet de groet brengen, moet verdwijnen. Groeten is een algemene norm van be leefdheid. menen de dienstplichtigen, en zoiets kun je niet verplichtend opleggen. Je doet het vrijwillig, of je doet het helemaal niet. Bovendien vragen de dienstplichtigen zich af, waarom een militair anders zou moeten groeten dan een burger. Dat geldt zeker voor dienstplichtigen burgers in uniform. De passagiers van de verongelukte trein waren reizigers van de Genua-Ex- press, die zondagavond vlak voor het Amstelstation wachtend op het veilig door de achteropkomende trein Maastricht-Amsterdam werd gegrepen. De bestuurder van deze trein een man met reeds 25 jaar onbesproken dienst jaren moet door twee onveilige signa len gereden zijn. Vanmorgen was nog geen klaarheid gekomen in de oorzaak van de trein ramp. De treinbestuurder, zwaar ge schokt door de gebeurtenissen waarbij zijn trein met een snelheid van 115 inreed op de Genua-Express, heeft nog steeds niet duidelijk kunnen maken, hoe de ramp ontstaan is. Vermoedelijk heeft hij, misleid door de ondergaande zon, de onveilag-seinen, niet kunnen Even geschokt door de gebeurtenissen as de machinist van de Genua-Express. Als ooggetuige heeft hij de ramp zich voltrekken, nadat hij uit zijn ma chine geklommen was om telefonisch contact met het Amstelstation op te ne men over de wachttijd van zijn trein. Hij zag de acheropkomende trein met volle snelheid op de Genua-Express in rijden. Omwonenden alarmeerden di rt a de verschrikkelijke botsing de rijkspolitie, die groot alarm sloeg. Bin- :eer korte tijd waren de reddings acties op gang gekomen. Tientallen ziekenwagens en brand weerauto's werden naar de plaats des onheils gedirigeerd. De brandweer kon een begin van brand na de botsing één der rijtuigen snel bedwingen. De po- I litie van Amsterdam, Amstelveen, Ouderamstel en Duivendrecht bood as sistentie. Ruim 1000 belangstellenden werden op, veilige afstand gehouden. Soldaten van het Leger des Heils voorzagen de redders van koffie en frisdranken. Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen bedraagt de ma teriële schade meer dan een half miljoen gulden Deze ramp is de grootste na de ramp op. 8 januari 1962 in Harmeien waarbij 93 reizigers omkwamen en 151 passagiers gewond werden. Verdere rampen deze eeuw waren: september 1918: treinbot sing bij Weesp. 41 doden en 42 gewon- den; oktober 1954: treinbotsing bij Eist, 6 doden en 11 gewonden; augustus 1964: treinbotsing bij Westervoort. 5 doden en 50 gewonden: augustus 1967: treinbot sing bij Beesd, 2 doden, en 7 gewonden (Van verslaggevers) DEN HAAG. Een record aantal buitenlandse toeristen heeft gedurende het pinksterweekeinde een bezoek aan ons land gebracht: ruim driekwart miljoen. De verkeersdrukte was groot, maar grote stagnaties, zoals bijvoorbeeld op de avond van tweede pinksterdag vorig jaar, deden zich niet voor. Slechts in Zeeland, op de Afsluitdijk en op de weg HoevelakenAmsterdam kwamen gisteravond flinke files voor. Voor de N.S. leverde de pinksterdrukte geen onover komelijke problemen op. BAYEUX (Reuter) René Auvray, de burgemeester van het Franse plaatsje Sallen waar op 15 mei dertien bruilofts gasten om het leven kwamen toen zij door de vloer zakten en in een put te rechtkwamen, heeft zelfmoord gepleegd, dit heeft de politie meegedeeld. De 54-jarige Auvray was gehuwd en vader van twee kaderen Op het Scheveningse strand t weer duizenden verzameld orr de zilte zon te genieten. Advertentie Jong zijn? Dans. LISSE en LEIDEN Elke Zaterdag Voor de Dansliefhebbei LEIDEN De winkeliers van Leiden zuidwest gaan protesteren tegen de maatregel van de Leidse gemeenteraad om met ingang van donderdag 3 juni a.s. bij wijze van proef een wekelijkse koop avond voor de Leidse city te doen hou den. Zes winkeliers hebben vergunning gekregen tot het doen houden van een uitverkoop „In verband met staking van de bedrijfsuitoefening", zes andere overwegen nog een vergunning aan te vragen. Voorts heeft de voorzitter van de winkeliersvereniging De Luifelbaan. de heer L. N. A. Christoffels, te kennen gegeven, dat alle bij de vereniging (32 leden) aangesloten zaken op de donder dagavonden open zullen zijn. „We moeten keihard zijn. Ik weet ze ker. dat alle winkels in Leiden donder dagavond geopend zullen zijn tot 9 uur. Laten de bekeuringen maar komen. Door deze provomaatregelen, waarbij ook de protest-uitverkoop, moeten we de trek naar de Leidse binnenstad, die door de gemeenteraad is geëntameerd, ontkrach ten". aldus de heer Christoffels. De winkelbedrijven die een uitverkoop vergunning hebben gekregen zijn Klerks' slijterij, de speelgoedzaak Snaathorst, juwelier Plessen, Radio Plein 16, Van der Horst meubelzaak en Radio Wagner van het Kennedycentrum. De winkeliersver eniging De Luifelbaan (Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein) voelt zich toch al gedwarsboomd in haar plannen door de gemeente. Er was een vergunning aan gevraagd (en verkregen) voor het houden van een kermis tijdens de pinksterdagen rond het Vijf Meiplein. Deze kermis kon niet doorgaan, omdat de gemeente in middels is begonnen met het aanleggen van insteekparkeerhavens op het Vijf Meiplein. „Dit is het gevolg van een slechte communicatie bij de gemeente lijke instanties: men verleent vergun ning en maakt tegelijk een evenement onmogelijk. In elk geval heeft het uit blijven van deze kermis ons 5000 gulden gekost", vertelde ons vanmorgen de heer Christoffels. In Leiden-zuidwest. zal men dus deze week ook koopavond kunnen houden. De winkeliers menen, dat ze er niet om heen kunnen. Volgens het bestuur had de raad moeten zeggen: koopavond voor heel Leiden. Boem. uit. „Wie dicht wil blijven, blijft dicht, maar we laten ons geen klanten ontnemen. De concurrentie heeft ons tot provoceren verplichi". meent De Luifelbaan. PERIGUEX (AP) In Periguex <Fi vatte de vacht van een kat die te dicl bij een kachel sliep vlam. waarna h' dier naar een aangrenzende schuur rei de. De schuur, vol hooi en stro. vloog brand en werd totaal vernield. De k: kwam in de vlammen om bij Evert Castelein De buitenlandse toeristen moesten dit jaar de bloeiende bollen van Pinksteren 1970 missen. Het Nationaal Bureau voor Toerisme acht het record aantal buitenlandse bezoekers temeer bevredigend, daar de pinksterdagen al zo dicht tegen de zomervakanties aanliggen. Het afgelopen paasweekeinde (900.000), het 1 -meiweekeinde (570.000) en Pinksteren brach ten totaal 2.230.000 buitenlandse toeristen naar ons land. De meeste buitenlanders kwamen uit Duitsland, op ruime afstand gevolgd door Frankrijk en België. Opvallend groot was het aantal Griekse toeristen. Het betrof hier merendeels supporters op doorreis naar Londen in verband met Ajax— Panathinaikos. De toeristische trekpleisters hebben niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad, terwijl ook de kampeer terreinen over het algemeen goed bezet waren. Hoewel de drukte goed over het land gespreid was, bleef de grootste drukte geconcentreerd op de toeristencentra in het westen van het land. De verkeersdrukte begon vrijdag al. Rond vier uur bereikte het verkeer zijn hoogtepunt. Dit duurde tot ongeveer half negen. Zaterdag viel de drukte erg mee en ook eerste pink sterdag leverde geen problemen op. Tweede pinksterdag begon het om kwart over vijf erg druk te worden. Op de Zeelandroute bij het kanaal van Zuid-Beveland, waar vier rijbanen in twee overgaan ontstond een file van tien kilometer. Bij de brug over het Haringvliet had zich een file van negen kilometer gevormd, terwijl ook het verkeer op de weg MiddelburgBergen op Zoom maar moeizaam voortgang vond. Om half elf gisteravond bewoog zich nog een langzaam rijdende file over de Afsluitdijk richting Noord-Holland. In het midden van het land deden zich geen noemenswaardige vertragingen voor. 13 maanden zwanger Een 28-jarige oud-verpleegster heeft verleden week het leven geschonken aan een gezonde baby, na een zwangerschap van 13 maanden. De doctoren zijn van mening dat hier sprake is van een uniek geval van „win terslaap" van een embryo in de baar moeder De baby, een meisje, woog zes pond en 332 gram. (Adverteni Donderdagavond kunt U ongestoord onze uniek' MEUBELSHOW bewonderen. 4 etages exclusieve stjjlmeubeJen BOTERMARKT 2S. Tante Leen verblijft natuurlijk ook in Londen om haar favoriete ploeg Ajax aan te moedigen. Het ziet ernaar uit. dat de Griekse doelman Konstantinov Vasitios morgenavond niet van de partij zal kunnen z\jn wegens de wangblessure, die Tante Leen hem hier toebrengt 1ST AN BOEL (Reuter - AFP - AP) De Turkse politie met kogelvrije vesten aan beeft vanmorgen het huis bestormd, waarin sedert zondag een veertienjarig meisje, Slbel Er kan door de twee vermoedelijke moordenaars van de Israëlische consul- generaal Elrom, in gijzeling werd gehouden. Sibel kon na een kort vuurgevecht vrijwel ongedeerd bevrjjd worden. I)e belde mannen kwamen er minder goed vanaf. Ze raakten beiden gewond. De één zo zwaar dat hy onderweg naar het ziekenhuis overleed, de ander minder zwaar. Een woedende menigte trachtte de beide man nen te lynchen, maar de politie kon dit voorkomen. Het meisje werd sedert zondag in gijzeling gehouden. In de vroege ochtend waren drie mannen on een vrouw naar het huis van haar vader, majoor Dineer Erkan, in een voorstad van Istanboel gekomen met de bedoeling het gezin te ontvoeren. Toen de poging mislukte, hielden twee mannen de dochter van de officier als gijzelaarster vast. Zij verklaarden zich bereid het meisje vrij te laten als zij paspoorten en een vrijgeleide kregen om naar 't buitenland te gaan. Het leger weigerde echter op deze eis in te gaan. Het sloot, gesteund door 'n woedende menigte, de woonwijk hermetisch af. De aspirant-ontvoerders kregen te horen, dat zij aan de menigte zouden worden uitgeleverd als het kind iets zou overkomen. De vader van het meisje was tijdens de mislukte poging tot ontvoering niet thuis. De moeder en haar tienjarig zoontje Tanar werden vrijgelaten. Van de vier overvallers namen een man en een vrouw de vlucht. In een tas die de aspirant-ontvoerders hadden verloren bij het gevecht, dat bij de woning gevoerd was en waarbij een nachtwaker werd gewond, bleken de identiteitspapieren van de vermoorde consul-generaal Elrom te zitten. Ook bevond zich een stengun in de tas. De beide mannen werden geïdentifi ceerd als Huseyin Cevahir en Mahir Cayan. Eerstgenoemde is overleden. In middels is een derde verdachte van de ontvoering en de moord op Elrom bij de Griekse grens aangehouden, namelijk Clhan Alptekin.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1