THEO BULT GAAT MET SPRONGEN VOORUIT Toine Hezemans jacht op v. d. Sluijs mislukt zich bij de top NEDERLANDSE SUPREMATIE IN BRITSE WIELERRONDE Doden en gewonden in races Poloteam laatste Karei Urgert weg bij Simson-KDO Renners Sparta sneller dan Spartaan Aad Steylen won weer SPORTBIJLAGE DINSDAG 1 JUNI 1971 NEUHAUSEN. Tijdens de pinksterdagen zijn bij auto- en motorraces in verschillende plaat sen zes personen om het leven gekomen en velen gewond. Het ernstigste ongeval deed zich voor tijdens autoraces in de Westduitse plaats Neuhausen. In een bocht raakte de Oostenrijkse coureur Franz Albert de macht over zijn stuur kwijt en reed op het publiek in. Drie soldaten verloren het leven. Op het circuit van Mallory Park overleed de 20-jarige Ameri- kaan Leigh Yados aan de verwon dingen, die hij opliep toen zijn j Merlyn van de baan raakte, om sloeg en tegen een cotrolepost tot stilstand kwam. In Skofja (Joego-Slavië) verloren twee motorcoureurs het leven. De Brit John Burges (35) raakte in de 500-cc-race de controle over het stuur kwijt en botste tegen een muur. De Brit overleed aan zijn verwondingen in het ziekenhuis. De Joego-Slaaf Tone Kralj kwam in de 125-cc-race in botsing met een andere coureur, werd van zijn motor geslingerd n Indianapolis was een botsing denderden twe de baan. boliden brandend en overleed ter plaatse. I 500-mijlwedstrijd van de baan raakte. Op het circuit van Indianapolis raak- In de auto zaten vier personen, onder ten twintig toeschouwers gewond toen wie de astronauten John Glenn en diens één van de deelnemende wagens aan de collega Schwigert. (Van sportredactie) TUBBERGEN De Nederlandse Grand-Prixrrjders hebben gisteren bij de internationale wegraces in Tubbergen laten zien dat ze zich met de buitenlandse top kunnen meten. De buitenlandse top, voornamelijk be staande uit Engelse sterrijders, maar ook wereldkampioen Dieter Braun uit Duitsland en de Zwitser Gyula Marsovsky op het ogenblik aan de leiding in de strijd om de wereldtitel in de 250 cc, was in Tubbergen ver tegenwoordigd. Twee Nederlandse „motorduivels" spotten echter in Tub bergen met de reputatie van die buitenlandse „kanonnen". MINSK Het Nederlandse waterpolo- team is in het internationale toernooi in de Russische plaats Minsk als laatste ge ëindigd van vijf deelnemende ploegen. Joego-Slavië werd winnaar. Allereerst Jan de Vries, die een onbe dreigde zege behaalde in de 50 cc klasse. De grote man was echter Theo Bult uit Lqnneker. De 26-jarige Tvtehlenaar trok zich vair de buitenlandse sterren niets aan en reed z'n eigen race. Hij deed dat erg goed. Twee keer finishte hij als eerste, zowel in de 250 als in de 350 cc klasse eiste hij de zegepalm voor zich op. „Deze overwinnningen stimuleren mij wel", zei Theo Bult. We hebben de hele week naar deze races in Tubbergen toe- geleefd. Ik wilde winnen. Ik heb ervan gedroomd de 250 en 350 cc klasse te win nen. Vooral ook omdat ik eigenlijk voor eigen publiek reed". Theo Bult maakte zich voor dat eigen publiek helemaal waar. Vanaf de start nam hij de leiding. Deze zou hij in beide races niet meer afstaan. Theo Bult: „Vooroprijden vind ik rot, maar als je een flinke voorsprong hebt, maakt het me niet zo veel uit. Dan ga ik ook rustiger rijden. Wanneer er eentje vlak achter mij ligt, dan gaat het steeds zwaarder en dan begin ik foutjes te maken" Gistermiddag niet Die foutjes maakte Bult gistermiddag niet. De coureur uit Lonneker krijgt steeds meer ervaring. Ook z'n stijl van rijden gaat nog steeds met sprongen vooruit. „Neem nu dat achterom kijken. Dat deed ik vroeger nog wel eens. Nu komt het niet zo vaak meer voor. Jack Findlay beheerst dat erg goed. In de Grand Prix van Tsjecho-Slowakije heb ik rondenlang achter hem gereden. Hij keek geen enkele keer om. Het was alsof hij niet wist dat ik achter hem reed. Maar hij wist het drommels goed. Maar hij is dan ook een oude rot in het vak". ..Ik zie het racen nog steeds als een hobby. Een mooie hobby, dat wel. Het fullprof zijn ligt me niet. Dit seizoen zal ik dan wel een paar Grands Prix rijden, maar sommigen zijn zo'n eind weg, zoals de Grand Prix van Ierland en Finland. Om daar heen te gaan kost erg veel geld en veel tijd. Daaraan zal ik dan ook niet deelnemen. In de Grand Prix van Assen en Francorchamps zal ik wel starten". Jan de Vries was na z'n race in de 50 cc klasse best tevreden. Na een slech te start rukte hij op naar de eerste plaats. Daarbij liet hij Jos Schurgers een be hoorlijk eind achter zich. Jan de Vries ..Na de start moest ik hard rijden om bij te komen. Door m'n slechte start had ik al behoorlijk wat terrein op Jos Schur gers verloren. En Jos Schurgers reed op het eind niet meer zo hard. Hij wist waarschijnlijk dat ik een slechte start had. Daarom had ie er misschien niet op gerekend dat ik na drie ronden ineens achter hem zat In de haakse bochten bij Fleringen ben ik hem voorbij gegaan. Ik vind het wel leuk dat het zo is gegaan. Moeilijkheden had ik wel met het cir cuit. Het wegdek was niet al te best. Er zaten verscheidene hobbels in. Dan moet je erg goed uitkiiken waar je rijdt, voor al in de bochten". Best tevreden In de 50 cc klasse bood Jos Schurgers Jan de Vries lange tijd goede tegenstand. Aalt Teersen verdween al na een uiterst sterk gereden ronde door een vastgelopen motor van het strijdtoneel. Daarop nam Jos Schurgers de leiding, gevolgd door Jan de Vries. In de voorlaatste ronde nam Jan de Vries de kop over. Wat Jos Schurgers ook probeerde, hij kwam er niet meer aan te pas. In 125 cc internationalen ging de Duitser Dieter Braun als eerste over de finish. De wereldkampioen in de 125 cc klasse liet de concurrentie ver achter zich. De enige die hem nog enigszins kon volgen, was de Zweed Börje Jansson. Jansson: „Tegen zo'n geweld is niemand opgewassen Zijn machine is veel snel ler dan de mijne". De strijd om de derde en vierde plaats ging tussen de Engels man Charles Mortimer en Cees van Don gen. Ronden lang hebben deze twee af wisselend in eikaars .slipstream gereden. Cees van Dongen -moést op het ladtst de Engelsfnan toch latérf gaan. De 250 cc klasse was een bekeken zaak. Vanaf de start nam Theo Bult de leiding en stond die niet meer af. In de 350 cc klasse ging Theo Bult ook met grote overmacht naar de eerste plaats. Spectaculair In de laatste race. de 500 cc klasse, ging het er het meest spectaculair toe. Vijf coureurs streden rondenlang om de eerste plaats. Dat waren de Italiaan Pa- gani, de Engelsman Jack Findlay, de Duitser Ernst Hiller. de Australiër John Dodds en de Nederlander Rob Bron. Dü snelle vijftal „maakte de 500 cc". Rob Bron kwam in dit gezelschap erg goed mee. Bron moest uiteindelijk met de derde plaats genoegen nemen. Niettemin een uitstekende prestatie van Bron. die daarmee bewees dat z'n tweede plaats in de Grand Prix van Duitsland achter de grote Agostini geen vergissing is geweest (Voor uitslagen zie resultaten). door Frank Werkman ZANDVOORT Temidden van over hun toeren gedraaide j motoren en mensen, lachende vrouwen, stinkend rubber en gedeeltelijk tot wrak veranderde bolides, stond Rob van der Sluijs gisteren op het terrein achter de pits. Een tiental mi nuten tevoren had hij in een persoonlijk duel Toine Hezemans, een van Nederlands topcoureurs van het ogenblik en winnaar van de Targa Florio, ruimschoots verslagen. Beide coureurs waren uitgerust met een supersnelle Alfa Romeo 1300 GTA, maar vertrokken op een ver van elkaar liggende startpositie. Hezemans, contractueel verbonden an de Italiaanse autofabriek Alfa Ro- leo had voor de NAV-pinksterrace niet getraind. Zaterdag reed hij met team- maat Nico Vaccarella naar een vijfde plaats in de 1000 kilometer van de Nür- burgring. Hierdoor had Hezemans geen trainingstijd kunnen laten afdrukken, zo dat hij vanaf de allerlaatste positie aan de race moest beginnen. Vrijwel onmiddellijk nadat de start- vlag was gevallen spoot Hezemans voorbij langzaam startende collega's naar de zesde plaats. Daar bleef de wijn rode Alfa rondenlang „hangen". Voor zich wist Hezemans Nico Chiotakis, Lia ne Engeman, Han Akersloot, Van der Sluijs en Ernst Berg. Toen eerst Berg door Hezemans was gepasseerd de zeer snelle oranjekleurige Ford Escort van Berg moest later uitvallenkon de ze aan Van der Sluijs gaan denken. Van der Sluijs, die op dat moment op de vierde plaats reed en een ruime voor sprong had op zijn collega-Alfarijder, zag Hezemans ineens achter zich. „Ik schi-ok me rot", vertelde Van der Sluijs later. .Ik dacht dat Hezemans was uitgevallen. Ik had een vlag gezien en daaruit be grepen dat hij uit de race was. Maar ineens zat hij vlak achter me. Ik was net wat rustig gaan rijden om mijn vierde plaats vast te houden". Sneller De achtervolging die Hezemans inzette op Van der Sluijs slaagde niet. ..Op de Hunzerug". vertelde Van der Sluijs. ..stonden de mensen langs de vangrail te wenken dat ik sneller moest. Er was er zelfs één die voor de afrastering was gaan staan om me er op attent te maken dat Hezemans vlak achter me reed. Ik kon hem echter vrij gemakkelijk voor blijven. Maar ik voel me nu wel hele maal leeg. Na mijn slechte start had ik niet gedacht nog ais eerste te eindigen. Tijdens het inrijden had ik al gemerkt dat er iets met mijn bougies aan de hand was. Ik had er nog acht nieuwe petjes op willen laten zetten, maar daar was geen tijd meer voor". Tijd was er wel voor een plaatje met Nico Chiotakis. Breed grijnzend poseerde Van der Sliuijs met de beker die de zege in de 1150-1300 cc-rac hem had opgeleverd. Als eerste In dezelfde wedstrijd startten ook de zwaardere wagens tot 2000 cc. Nico Chiotakis moest trachten zich de blonde Liane Engeman van het lijf te houden in de strijd om het nationaal kampioen schap. Dat lukte uitstekend. Chiotakis, naast. Liane Engeman in de eerste start- rij rukte zijn wagen als eerste door de Tarzanbocht en stond die plaats niet meer af. De voorsprong op zijn vrouwe lijke belager groeide zelfs per ronde. „Ik heb kalm gereden", deelde de Griek na afloop mee. „Het heeft geen zin met zo'n voorsprong je wagen over de kop te draaien. Het maakt me niet uit of ik met een meter verschil win of met drie kilometer. Bovendien had ik misschien Bob (Van der Sluijs, red.) kunnen hel pen". Of hij een ogenblik bang was ge weest door Liane Engeman te worden gepasseerd? „Bang ben ik nooit", ant woordde Chiotakis. „Ik heb helemaal niet aan haar gedacht", vervolgt hij ontwijkend. „Als ze me voorbij was ge gaan hadden we wel verder gezien". Aan de kant Ed Swart, vaak succesvol in zijn Fiat, moest al in de vijfde ronde zijn wagen aan de kant zetten. Een lekke band schakelde hem uit. In zijn race was Swart gestart achter twee 1000 cc-wa- gens van Van der Pol en Rob Dijkstra. De enige die zich naast de beide Fiats Abarth kon zetten was Henri van Oor schot in zijn NSU 1000 TT. Hoewel Swart zich al bij de eerste „ronding" van de Tarzanbocht voorbij Van der Pol en Dijkstra wrong kon Dijkstra door de pech van Swart, vier ronden later, naar de kop mnoeuvreren. Met een opmerke lijke voorsprong stuurde Dijkstra zijn rode Fiat als eerste over de eindstreep. Toine Hezemans. die in de duizend meter op de Nümburgring vijfde werd, kon zich daardoor niet plaatsen voor de races in Zandvoort en moest op d$ laatste r vertrekken. Hij kon dan ook niet verder komen dan een tweede plaats, tbch een respectabele prestatie- Ver achter hem leverden de na een slechte start teruggekomen Van Oor schot, Hans Kok en Jan van der Pol verwoede strijd om de tweede en derde plaats. Kok drukte zijn Hillman Imp. net iets eerder over de streep dan zijn beide belagers. Minder gelukkig (Van onze sportredactie) DEN HAAG De veelvoudige kam pioen bamtamgewicht, de Hagenaar Karei Urgert heeft bedankt als lid van het Haagse SIMSON-KDO en is van plan naar Hercules Dordrecht te gaan. Karei Urgert heeft de secretaris van zijn club verweten niet ingelicht te zijn over in ternationale wedstrijden en zijn niet- opstellen in de beslissingswedstrijd tegen LKV uit Leiden. Door het verdwijnen van Urgert verliest Simson zijn laatste kam- Minder gelukkig verliep de race op tweede pinksterdag op het matig bezette terrein van Zandvoort voor Huub Ver meulen. Aanvankelijk leek Vermeulen met Ton Strous te gaan uitmaken wie de zege zou grijpen in de Formule Fordwagens, maar in de zevende ronde kwam van het leidende duo alleen Strous door. Vermeulen had zijn Mer- leyn met pech in de berm moeten zetten. Strous kon toen onbedreigd naar de} bloemen rijden, maar in de voorlaatste ronde bracht hij zijn Lotus naar de pits./ „Watergebrek", duidde hij aan. Hierdoor kon Henk Schouwink als eerste langs de s zwart-wit geblokte vlag flitsen. Ook i de tweede manche, die werd gewonnen r door Strous voor Schouwink, kon Huub» Vermeulen zijn wagen niet aan de start) brengen. Een schitterende finale leverde Formule-V op. De drie snelste coureu^ in de trainingswedstrijden, Jaap Luyen-I j dijk, Paul Verhey en Ron Swartsenburgf kwamen naast elkaar op de eindstreea af. Luyendijk drukte zijn wagen juisr iets eerder over de streep. De tweed f* manche eindigde eveneens in e voor Luyendijk. Zie voor uitslagen resulaten. PARIJS Marijke Schaar heeft zaterdag voor een grote verrassing gei zorgd door tijdens de open Franse tenniskampioenschappen in Parijs dt als zevende geplaatste Amerikaanse, Julie Heldman uit le schakelen. Dt Nederlandse won met 46 63 64. De grootste sensatie was echter de eliminatie van Margaret Court. De Australische verloor in twee sets (6j 64) van haar oud-landgenote Gail Chanfreau. FORTE DEI MARMI. Het pinkster- weekeinde In de Ronde van Italië, vooraf gaand aan de rustdag in Mantua, heeft nauwelijks strijd gebracht. Zaterdag en gisteren ging de ritzege naar Marino Basso en beide keren eindigde oud- wereldkampioen sprint Patrick Sercu op de tweede plaats. Sprekend voor het ge ringe animo van de renners waren niet de overwinningen van de flitsende weg- sprinter Basso, maar het feit dat alle renners in dezelfde tijd als de winnaar over de streep kwamen. De tiende etappe met aankomst op de pas van de Setola, op 1350 meter, na een korte rit over 123 kilometer, waarin voortdurend geklommen en gedaald moest worden, had het prestige van de favorieten enigszins kunnen herstellen. Maar de stilte, die zo sprekend was in dit weekeinde, bleek ook zondag, toen onbetekenenden mochten ontsnappen. Fuentes won de rit, doordat hij het ge makkelijkst omhoog kwam. Het lijkt alsof de Giro onder de afwe zigheid van Merckx nog sterker gebukt gaat dan onder de aanwezigheid van de onverslaanbare Belg. Het blijkt dat ren ners als Gimondi, Motta, Zulioli, Bitossi, Van Springel, Gösta Pettersson en in mindere mate ook Rini Wagtmans, die bereid zijn strijd te leveren om een tweede plaats achter Merckx, het niet durven in een wedstrijd zonder de Belg. De angst verrast te worden door één van de andere groten, werkt verlammend. Daardoor wordt het klassement na het pinksterweekeinde nog aangevoerd door Michelotto, met op de tweede plaats nog steeds de 37-jarige Zuidtiroler Aldo Moser. 7. Giuliani (It.) op 14 sec.; 8. Candarias (Sp.) 19.18; 1. Moser (It.) od 2.25: 3. Paolint (It.) ■son (Zweel.) op ü.20; G. Van Springel Galdos (Sp) 8.58; f 8.59; 9. Scl 5 (Ned.) op S Groot-Brittannië Onze landgenoot Popke Oosterhof staat na de eerste dag in het algemeen klasse ment van de amateurwiclcrronde van Groot-Brittannië op de eerste plaats. De coureur uit Eelde won gisteren de eerste etappe van Blackpool naar Penrith met een voorsprong van een halve minuut op zijn achtervolgers. Door deze zege nam hij de leiding in het algemeen klassement over van Fedor den Hertog, die zondagavond de ope ningstijdrit over 1900 meter had gewon nen. Tweede in de tijdrit werd de Brit Edwards, die drietiende seconde meer nodig had. Jan Aling legde beslag op dc derde plaats. Popke Oosterhof ein digde op drie seconden als achtste. In de etappe van gisteren legde Ooster hof de 147 km af in 3 uur 27 minuten. Tweede werd de Fransman Gaffajoli op 30 seconden, derde de Zweed Gavertsson in dezelfde tijd. Piet van Katwijk werd vijfde op 1,05 minuut, terwijl Fedor den Hertog op 1,09 minuut over de finish kwam. Toch staat Den Hertog in het algemeen klassement op de tweede plaats met een achterstand van 43 seconden op Ooslerhof. Popke Oosterhol 14. Cees Koeken (Neet.) Ronde van Limburg Dc achttienjarige Ilcnk Poppe uit Nij- verdal heeft zaterdag dc 22e Ronde van Limburg voor amateurwielrenncrs op zjjn naam gebracht. Hij legde dc 179 km met start en finish in Stein af in 4 uur 24 minuten 28 setconden. Arie Hassink werd tweede vóór Cees Priem, winnaar van Olympia's Ronde door Ncderlnad. Leo Duijndam heeft zaterdag in het Belgische Berendrecht een internationale profepurse over 157 km gewonnen in 3.40.00 uur. De Belg Jos van Beers werd tweede en diens landgenoot Willy in 't Ven derde. Harry van Leeuwen ein digde als vijfde, Matje Gerrits negende, Albert van Midden vijftiende en Harm Ottenbros twintigste. Betty Stöve slaagde er niet in de derde ronde le overleven. De nationale kam pioene moest met 57, 75 en 46 de eer aan Francoise Durr laten. In het damesdubbelspel was Betty Stöve beter op dreef. Met haar partner Winnie Shaw versloeg zij de Franse combinatie Beillan'Guedy met 61, 61. In de derde ronde won het Nederlands' Franse duo met 6—3, 61 van Esme Emanuel en Christine Martinez. Marijke Schaar en Trudy Walhof, die tot de kwartfinales damesdubbel waren door gedrongen, moesten daarin hun meerde ren erkennen in Helen Gourlay'Kerry Harris. Setstanden 62, 62. Twee Amerikanen en een Roemeen hebben zich geplaatst voor de kwartfina les van de open Franse kampioenschap pen in Parijs. De meest opvallende van hen was de 29-jarige Frank Froehling, die na een tijd non-actief te zijn geweest, een goede comeback maakte. Na een achterstand van twee seis versloeg hij zijn landgenoot Marty Riessen met 16. 16, 63, 64 en 62. Froehling komt in de kwarteindstrijden tegen Arthur Ashe, die met 64, 64 en 75 won van Georges Goven. Als derde plaatste zich de Roemeen Ilie Nastase. Deze won met 6—1, 61, 3—6 en 7—5 van de Poolse nummer twee Nowicki. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK In de Plaspoelpoldcr werd gisteren een clubwedstrijd gehou den tussen de wielrenners van de Haag se verenigingen Sparta en De Spartaan. Hoewel Sparta het nadeel had een ..uitwedstrijd" te moeten fietsen, bleken de leden van deze club juist iets sneller dan de renners van De Spartaan, waar door Sparta deze ontmoeting won met een totaal van dertig punten. De Spar taan behaalde 15 punten. Éij de amateurs was Joop Silvius de grote uitblinker. Geheel op eigen kracht veroverde hij al spoedig een flinke voor sprong die hij tot het einde toe kon verdedigen. Als tweede ging Piet van der Lans over de streep, 3. J. Oorthuis, 4. R. Moes, 5. A. Gezel. Overige uitslagen: Nieuwelingen: 1. J van Wijk (Sparta). 2. E. tie Pauw. 3. L. Jansen. (Sparta). 2. H. Zuidema, 3. J. Knoester. 4. J. van Herwerden. Junioren A: 1. H. Spij ker (Sparta). 2. E. Strik, 3. E. Gezel. 4. R. Perenboom. Junioren B: 1. R. van Herwer den (Sparta). 2. R. Bcrkensteln, 3. R. Ro- bino, 4. W. van Rijswijk. Junioren C: 1. EERSEL Ad Steylen (Hanze SporJ die het langeafstandlopcn nog steel niet kan laten, heeft gisteren in Eersj de jaarlijkse 25-kilometerwedstrijd wonnen. Steylen liep de afstand in 1 25 minuten en 7.8 seconden. Dc Aniste|| dammer Ben van Sjjtveld legde met bfji g twee minuten achterstand beslag op tweede plaats. Tijdens atletiekwedstrijden in Ud *t heeft Ad van Boekei (PH) de 200 met V gelopen in 21.2 sec. de beste Nederland jaarprestatie. De overwinning op dt jg too meter: 1. Ad de Jong (Diomedon) Op de tartanbaan van het Dimitr stadion in Erfurt, waar de Nederlani damesatletiekplocg over drie weken gen Oost-Duitsland uitkomt, heblt Oostduitse atleten op eerste pinkstert voor treffelijke prestaties geleverd. Renate Stecher-Meissner benade haar wereldrecord op de 100 meter op 0.1 see. met een tijd van 11.1 i Margit Herbst sprong 6.74 meter ver vestigde daarmee een nieuw Oostdi record. Nieuwe Ooslduitse records kv men verder op naam van Frank Sieb (110 m horden in 13.4) en Ingclore Lol die de 400 meter dames won in In Jena berekite Maritta Lange bij kogelstoten dames met 19.11 metei beste wereldseizocnprestatic. De Ot duitse overschreed voor de eerste rn de grens van 19 meter Dc moderne viifkamplandenwedst in Warendorf eindigde met een dubl Deense zege. Tn de individuele klassi behaalde Steffensen met 4818 Dunten eerste nlaats, terwijl de Denen ook landenklassement voor zich opci Krediet werd vierde.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 16