Unilever: je ruikt en eet het dagelijks Russen met groot vertoon op „salon Premier Antillen dient ontslag in VAN PARKETVLOER TOT DEODORANT Paratyfus in Limburg DAMES SANDALEN Film van Joseph Losey in Cannes bekroond igfRIJDAG 28 MEI 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Kijk in de keuken van een machtig concern als Unile ver en je blyft als gewone consu ment en leek voor de rest van je leven overspannen. Er bestaan ech ter een speciaal soort sterfclijken, overwegend van het mannelijk ge slacht (maar ook vrouwen mogen b.est met dit zenuwbedrijf worden opgescheept) dat in dit klimaat pas goed tot zijn recht komt. Dat zijn du managers die dan ook zo vol tegen strijdigheden zitten, zo'n vreemde combinatie van eigenschappen rijk zijn, dat een normaal mens er niet mee zou kunnen leven. De manager heeft zaken als crcativiteiten. vin dingrijkheid. doorzettingsvermogen en zakelijk inzicht in één persoon te verenigen. Talenten die maar zelden op één man of vrouw gevonden wor den. en daarom bestaat er meestal alleen de ideale manager, op wie men tevergeefs zit te wachten. Toch schynt in die heksenketel dagelijks nog op zijn pootjes terecht te komen. En dat is moeilijk als je Afrika van flink schuimende was middelen moet voorzien, terwijl de volautomatische wasmachines in Eu ropa en Amerika deze bijwerking juist niet kunnen verteren. Als je in Ghana moet zorgen dat er textiel bedrukt wordt en je een man in Calcutta op een nieuwe fiets moet zetten. Tot de jongste activiteiten van het concern behoort het maken van seg menten voor parketvloeren die geëx porteerd worden uit Ghana. Om ons hier in het westen op te laten dan sen. want daarginds doen ze het op hun blote voeten onder een palm- Natuurlijk steunen die uiterst crea tieve managers af en toe ook wel eens op hun routine. Het is niet al schepping wat de klok slaat. Ten slotte wortelt het concern in de oude westerse wereld. Maar waarom niet eens een ander stekkie opgezocht? Waar en hoe? Een keur van deskun digen staat klaar. Voorop de mana ger, vervolgens zijn assistent en diens assistent, daarna een academisch ge vormde vakman, wat PBNA-jongens. een socioloog, een psycholoog en wat marktonderzoekers, want deze zijn steeds meer de lichtpunten aan het worden; allen bijeen een hécht team. Zij met z'n allen gaan zaken doen, waaraan de grootste sjacheraar in zijn stoutste dromen niet toekomt. In India bijvoorbeeld. Daar is meer Sunlight-zeep verkocht allang niet goed genoeg meer voor onze lichamen dan in enige ander land. Waarschijnlijk zijn de marke ting-engineers er eerst achter geko men, dat in dit dicht bevolkte land een schoonmaakbeurt geen kwaad kon. Evenzo in meer dan twintig andere landen, waar het leven uit nog niet veel meer bestaat dan trans pireren. Afzetgebied En nu een citaat van iemand uit de hoogste rangen van het concern „Naarmate de ontwikkeling in deze landen voortschrijdt en hun steden groeien, beginnen ze een uitstekend afzetgebied te worden voor syntheti sche wasmiddelen (dus ook al). Wij fabriceren die dan ook al in ver schillende landen, het dubbele aantal van 1961.- Bovendien hebben wij in een aantal landen met plaatselijke ondernemers overeenkomsten afge sloten waaronder zij voor ons enkele van onze merken vervaardigen". Voor hoelang? Er kan een kink in de kabel komen. Soms zijn het poli tieke oorzaken, zoals in het verhaal over de United Africa Company. het einde van de oorlog (hier is de tweede wereldoorlog bedoeld) was de United Africa Company in wezen een import en exportbedrijf, dat in tropisch Afrika produkten kocht en datzelfde (dus tropisch) Afrika tex tiel. toiletartikelen en vele andere goederen verkocht. We onderkenden al vroeg (in ieder geval na de twee de wereldoorlog) dat met de groei van het Afrikaanse nationalisme en het onafhankelijk worden van de koloniale gebieden deze opzet niet gehandhaafd kon blijven. We begon nen ons terug te trekken uit die activiteiten die de Afrikanen heel goed zelf konden verrichten, zoals het inkopen van inheemse produk ten. Wij investeerden de vrijgeko men financiële middelen in onderne mingen, die meer gespecialiseerde kennis vereisen, zoals industriële be drijven en de verkoop van techni sche werktuigen, die een veelomvat tende service vergen". „Deze heroriëntatie van mankracht en middelen kostten natuurlijk geld. In 1962 was het rendement, na af trek van belastingen, van het in de United Africa Company geïnvesteer de kapitaal tot drie procent gedaald. Maar wij hebben deze prijs niet voor niets betaald; onze politiek heeft succes gehad". Het resultaat is om van te likke baarden. Unilever is in dit wereld deel de voornaamste leverancier van motorvoertuigen. Het maakt er slechts een greep o.m. meubel plaat. deugen, bewerkte panelen en onderdelen voor systeembouw, nadat het daarvoor vele jaren werkzaam was geweest op het gebied van houtwinning, zagerijen en produkten van triplexfabricage. In de puree Natuurlijk moet je dit alles met managersogen bekijken. Die zijn ook op het westen nog lang niet uitgeke ken. Al kunnen zij er ook totaal naast zitten. Zo weigerde Engeland in de jaren zestig hardnekkig ook maar één hap puree tot zich te nemen, die toch zorgvuldig op de Britse maag was afgestemd. Geen markt voor dit blikwerk in het Ver enigd Koninkrijk. Deze keer waren al de inspanningen voor niets ge weest, de kapitalen verslindende re search, het teamwork, de inzet van velen, slecht besteed. Maar niet bij de pakken neergezeten. De Duitsers aten er immers goed van. En vele landen gaven blijk van dezelfde i smaakjes gevei de Optimistisch ROTTERDAM Dc voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. is optimistisch over de vooruit zichten van het Unilever-concern op lange termijn. Hij zei gisteren op de jaarvergadering van aandeelhouders in Rotterdam: „Op lange termijn ge zien is te verwachten dat de winst zich weer parallel met de omzetstij ging zal ontwikkelen." Voorzitter, de heer H. S. A. Hartog. zei dat hij geen indruk kon geven over de ont wikkeling op korte termijn. De loon som per werknemer in het concern is in 1970 gestegen met 14 procent. Dc produktiviteitsstijging voor het gehele coneern was in 1970 drie a vier procent. De heer Hartog hield een rede geti teld „Unilever in de jaren zestig de praktijk van een wereldconcern." In nevenstaand artikel worden enige aspecten uit deze redevoering be licht. keuken van hel concern natuurlijk heel veel af. Het kan ook niet an ders, als je je leven tussen oliën en vetten hebt doorgebracht en daar mee nog voortdurend intensief bezig bent. De stap naar produkten met een ingewikkelder chemische samen stelling is maar een kwestie van een witte jas aantrekken. Zo gaat er dagelijks een onvoorstelbare ver scheidenheid van artikelen de deur uit. Unilever is ongetwijfeld 's we relds grootste cash-and-carrybedrijf. Een van die typische artikelen is de deodorant, die wellicht een waardige opvolger gaat worden van de bestsel ler Sunlight. Deze jongste telg uit het Unilever-geslacht is de vrucht van natuurwetenschappelijk onder zoek, nadat natuurlijk eerst weer door het marktonderzoek de tot dan toe verborgen behoefte aan een fris- „Toch blijft intuïtie, de flair voor zowel het zien van de kans als voor het aanvoelen van het juiste mo ment, even essentieel voor het succes in zaken als altijd het geval is geweest", zegt men in de leiding van deze wereldbazen. „Laat mij u een voorbeeld geven. Dit komt uit onze toiletartikelengroep. Een terrein dat wij zeer geschikt vinden om onze kennis en ervaring toe te passen en waarop wij de laatste jaren grote vorderingen hebben gemaakt". „In het begin van de jaren zestig constateerden wij dat deodorants een vaste plaats op de Amerikaanse markt hadden ingenomen. We had den reden om aan te nemen dat dc inkomens en de lichaamsverzorging in Europa een zodanig peil hadden bereikt, dat ook aan deze zijde van de oceaan deodorants succes zouden kunnen opleveren. We ontwikkelden passende produkten en in 1965 be gonnen we onze eerste proefmarkten in Frankrijk en Finland. We hadden succes. In 1967 begonnen we onze activiteiten over heel Europa uit te breiden. In 1970 behaalden we in 32 landen een omzet van bijna negentig miljoen gulden en waren we buiten Noord-Amerika de voornaamste pro ducent geworden". Unilever. Je ruikt het dagelijks, je eet het dagelijks, je krijgt het dage lijks op je brood, je staat ermee op en je gaal ermee naar bed. Of je wilt of niet. Ze hebben er speciale technieken voor. Er worden studies gemaakt van de behoeften die de huisvrouw heeft. Aan haar wordt gevraagd, door middel van enquêtes, wat zij vindt van wat er in de winkel te koop is en aan welke eisen volgens haar de ver schillende produkten moeten voldoen. En hoe dit alles verband houdt met haar persoonlijkheid. Men slaat dan aan het analyseren Door de z.g. Cluster-analyse is het vervolgens mogelijk om een aantal groepen van consumenten met gemeenschappe lijke persoonlijkheidskenmerken te onderkennen. Waar die mensen zich al niet mee bezighouden! Elk van die groepen stelt aparte eisen aan de produkten. Door een „gap-analyse" wordt vervolgens nagegaan of er een bepaalde combinatie van wensen is, waaraan door de reeds bestaande produkten niet geheel tegemoet ge komen wordt m.a.w. of er een „gat" En zo worden alle behoeften glaszul- ver uitgetekend. Deze technieken zijn nog nieuw, maar er zouden „al interessante resultaten" mee zijn ge- JAN WILLEMEN PARIJS (ANP) Het in Frankrijk ge- Duwde prototype van de Brits-Franse npersonc „Concorde" steeg gistrmid- lK op spectaculaire wijze op van het llaegveld Le Bourgel bij Parijs. Het nam. |f ici de wind mee. zijn aanloop iuet de ier nabranders voluit en klom vrijwel a de zeer korte start steil in een linker- ocht. Deze „Concorde" makte de vlucht )r gelegenheid van de opening van de iternationale lucht- en ruiintevaart- itoonstelling, door president Pompidou in Frankrijk. Concorde vloog verscheidene ke- over het veld en demonstreerde dat met de scharnierende neus in de ergelaten stand en het landingsgestel p een meter of vijftig hoogte kan n vliegen. scharnierende neus, ook een ken- van de Toepolev-144, is voor het toegapst bij het supersone proef- legtuig van Britse makelij, de Fairey pita 2. Dat toestel maakte ruim zestien geleden zijn eerste vlucht. Sovjet-Unie is op deze „Solan" Peer met groot vertoon aanwezig: de ®'aersone TU-144. bijna „ingepakt" door Russische MIL MI-12-helikopter en het grootste vliegtuig ter wereld, de nerikaanse Lockheed C 5a „Galaxy", rscheidene typen Russische verkeers- transportvliegtuigen. Daarbij zijn de ,3iet drie straalmotoren uitgeruste TU Luchtvaart maatschappijen moeten betalen voor beveiliging (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG De regering wil dat t ingang van 1 november van dit ir de luchtvaartmaatschappijen gaan I talen voor de kosten van luchtver- ersbeveiliging. Dit deelde premier De ng gistermiddag mee na afloop van kelijkse kabinetsberaad. Bij de *154. de tweemotorige TU 134. de vier motorige Iljoesjin IL 62 M, en de IL 76 tie veertig ton lading kan vervoeren. .Zeer veal week hfeft de Sovjet-Unie ceer-,gemaakt van haar ruimtevaart in- eltoaar gekoppelde Sojoez-ruimteschepen zien, totale lengte naar schatting twin tig meter, die hoog boven de grond zijn aangebrachten, als twee vleugels, aan weerszijden de panelen met zonnecellen. Een model van het maanwagentje Loe- nokhod-1 is er geëxposeerd. Men laat er ook zien hoe de lancering van een ruim tevaartuig in zijn werk gaat een na- gebdotste lanceerplaats. met apparatuur, i een lanceertoren met alle toebehoren Van de aangekondigde Westeuropese i en Amerikaanse inzendingen ontbraken j gisteren de Fokker F-28 Fellowship en j de Duglas DC-10 en Lockheed L1011 „Tristar". De DC-10 en de L1011 worden nu niet voor begin komende week ver wacht. Op de stand van Fokker-VFW is een model te zien van een viermotorige hoogidekker. de P301, ontworpen voor strats en landingen met resp. zeer korte aanloop en uitloop. De vier schroeftur- bines moeten het vliegtuig een snelheid geven van ongevger vijfhonderd km per uur. Het is een ontwerp voor het ver voeren van veertig passagiers over niet al te grote afstanden. President G. Pompidou heeft nadat hij de „Salon" had geopend, een bezoek gebracht aan de stands van Fokker- VFW. De heer Pompidou onderhield zich een ogenblik met de heer F. J. L. Diepen directeur van Fokker-VFW, aan wie hij vroeg hoe het met de maatschappij ging. De heer Diepen antwoordde: „redelijk", waarop de president repliceerde met: „Als de Nederlanders zeggen dat het redelijk is gesteld, dan kan men wel aannemen dat het lang niet slecht gaat". In Het Centraal Museum te Utrecht wordt van 10 juni tot en met. 11 juli een tentoonstelling gehouden van schilderijen, tekeningen en grafiek van Joop S. Sjollema. die op 10 de cember 1970 zeventig jaar is gewor- De Nederlandse schilder Jan Nieuwen- huijs. mede-oprichter van de CO- j BRA-groep. oogst veel succes met een expositie in het Deense toeristen stadje Silkeborg. Van de 26 werken die hij sinds 12 mei exposeert, waren er eind vorige week al ruim 15 ver kocht. Het is zijn derde tentoonstel ling in Denemarken. Galerie Vier, Obrechtstraat 4, Amster dam, exposeert van 29 mei tot 21 juni grafiek van Trudi v. d. Ven en Francois L. Palm. (ADVERTENTIE) reede Kam is dan ivets- Uverp ingediend. 'erhaal van de kosten op de ihtvaartmaatschappijen is voor dc nvangsperiode vastgesteld op 15 pro- erkelijke kosten plus de lingskosten. Het ligt in de bedoeling percentage iedere twee jaar op- iuw vast te stellen. SWALMEN In Swalmen is een btpaar en hun tweejarig dochtertje smet met paratyphus. Zij zijn opge- men in een ziekenhuis. Hoewel hot latselijk zwembad inderhaast werd Bloten, moet de oorzaak van het lüt- alle w oedsel eken hijnlijkhei gezoek Swalmen en omgeving is lichte I iek ontstaan, nadat bekend werd, j paratyphus in het dorp was uitge- oken Aanvankelijk had men de in- uk, dat de infectiehaard in het Swal- •embad lag. Ook de sterk ver- treinigde rivier de Swalm. die dwars het dorp stroomt, werd aanvan- H)k als grote boosdoener aangewezen. SCHOENEN GEZONDHEIDS met ingebouwd VOETBED v.a. 9.95 BREESTRAAT165 LEIDEN CANNES (A.P.). De grote prijs van het filmfestival van Cannes is gisteren gegeven aan „The go-between" van Joseph Losey, het gevoelige verhaal van een Engels perin ten tijde van de Boerenoorlog. De hoofdrollen in deze Britse film worden vervuld door Julie Christie en Alan Bates. Hiermee heeft deze Go-between" het gewonnen van de andere grote kandidaat, Lucino Visconti's „Death in Venice". Over dit besluit werd de hele dag vergaderd, nu en dan ging het er „stevig" toe. Maar door de hele jury werd erkend, dat de artistieke waarde van het Britse produkt boven ver denking" was. Groot-Brittannië heeft daardoor nu in drie jaar twee grote prijzen veroverd te Cannes. De eerste was, in 1969,die het voor ..If" kreeg, een film van Lindsay Anderson. Verleden jaar kreeg ..M.A S H van de Amerikaan Robert Altman de hoogste onderscheiding. De speciale prijs beschikbaar gesteld ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het festival te Cannes, ging naar Visconti's „Death in Venice", een film gebaseerd op een roman van wijlen Thomas mann. De prijs was ook een be loning voor het gezamenlijke werk van de Italiaanse regisseur. De speciale prijs van de jury, die men beschouwen kan als de tweede prijs van het festival, ging naar de Amerikaanse film „Taking off", die is gemaakt door de uit Tsjecho-Slowakije afkomstige Milos Forma n. Twee niet erg bekende acteurs, de Amerikaanse Kitty Winn en dc Italiaan Riccardo Cucciola. kregen prijzen vooi respectievelijk de beste actrice en de beste acteur. De Franse president Pompidou heeft gisteren na de opening van de luchtvaarttentoonstelling op Le Bourget, een bezoek gebracht aan het op schaal gebouwde deel van de romp van de Westduitse luchtbua, een project waaraan ook Fokker- VFW deelneemt. ONTVOERING ELROM Arrestaties in Istanboel WILLEMSTAD ANP) De Neder landse Antillen zitten zonder minister president. Premier R. J. Isa heeft don- j derdag zijn ontslag ingediend bij de gou- I verneur van de Nederlandse Antillen, drs. B. M. Leito. In een toelichting op zijn besluit zei premier Isa dat hU zich liever uit zyn openbare functie terug trok mi het urgentieprogramma van zjjn regering voldoende op gang was goko- Reeds voor hij op 11 januari van dit jaar de formatie-opdracht aanvaardde, had hij al besloten geen openbare func ties meer te vervullen. Maar op verzoek van de gouverneur verklaarde hij zich bereid een regering te vormen. Isa was toen van mening dat het landsbelang vroeg om een snelle formatie van een kabinet, dat in staat zou zijn het so ciaal-economische en financiële klimaat op de Antillen op korte termijn te ver beteren. De ontslagname van Isa (democrati- sehe partij) is voor zijn partij- en coa litieleden „als een donderslag bij hel dere hemel gekomen. Op Aruba wordt druk gespeculeerd over wat er nu gebeuren gaat. Verwacht wordt dat na een bijeenkomst van dc j Arubaanse ministers op Curasao er een I beslissing wordt genomen. Van welin gelichte zijde zowel op Aruba als op Curacao wordt het niet uitgesloten ge acht dat het gehele kabinet aftreedt. De leider van de oppositiepartij MEP (Moviementu Electoreal Popular), Beti- co Croes heeft al namens zijn partij het aftreden van de regering-Isa geëist. J. M. G. Evertsz, de voorzitter van de nationale volkspartij-unie, een andere oppositiepartij, wees in zijn commentaar op de „flagrante tegenstrijd met de ver klaring van de minister-president van enkele dagen geleden". Premier Isa zei toen dat het kabinet van de Nederlandse Antillen niet van plan was om nieuwe verkiezingen uit ihrijven na de politeke verschui- het licht zijn gekomen (ADVERTENTIE) ISTANBOEL (AFP) De Turkse veiligheidsdienst heeft gisteravond in Istanboel drie mensen aangehouden, die ervan worden verdacht, de Israëlische consul-generaal in Istanhoel, Ephraim I vingen die" Elrom, te hebben ontvoerd en vermoord, bij de eilandraadsverkiezingen In een communiqué van het militaire me' ^en demissionair kabinet zou aldus bewind is meegedeeld dat het Necmi j 116 '*epering de uitvoering van het urgen- Demir. zyn vrouw, Ilkay Alptekin De- 1 tieprogramma vertragen. mir en Necati Sagiroglu. militanten van uiterst-links, betreft. Zij waren allen bewapend. j "baret Salvo o.l.v. Inge Tielman zal op Necmi Demir is 25 jaar, studeert de economische faculteit en is hoofd van de afdeling-Istanboel van de Dev Gene (federatie van revolutionaire jon geren). Hij had met zijn vrouw, die medicijnen studeert, het appartement gehuurd, waar het lijk van de Israëli sche consul-generaal is gevonden. Ne cati Sagiroglu (24) studeert aan de academie voor schone kunsten en is lid van het hoofdbestuur van Dev Gene in Istanboel. 4 en 5 juni in Theater In de Steeg, Westcinde Den Haag, de twee laatste voorstellingen geven van het pro gramma „Avondkleding niet ge wenst". Hiermee sluit het cabaret het seizoen waarin 100 voorstellingen van dit programma werden gegeven. In oktober komt Salvo met een nieuw programma waar reeds aan wordt gewerkt. (ADVERTENTIE) LET OP HET GWK-EMBLEEM Aan-en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Voor koppelbazen in Rijnmond geen vergunning DEN HAAG (ANP) Minister Rool- vink van Sociale Zaken heeft geen ver gunning voor het ter beschikking stel len van arbeidskrachten verleend aan koppelbazen in dc metaalsector in Rijn- industrie te Rotterdam en omgeving. Het bedrijfsleven daar heeft zelf maat regelen genomen om in de vraag naar lijdelijke arbeidsskrachtcn te voorzien. Vorig jaar bleek dat het optreden van koppelbazen ni de metaalsccotor in Rij mond dc goede verhoudingen op de arbeidsmarkt in ernstige mate kan ver- De Staatscourant van gisteren bevat de eerste lijst van uitzendbureaus en - bedrijven, aan wie minister Roolvink een vergunning heeft verleend. Het is do bedoeling om in de komende weken de volgende lijsten met vergunninghou ders te publiceren. Daar een aantal koppelbazen is reeds een beschikking toegezonden, waarbij de vergunning wordt geweigerd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7