caballero „Glory Halleluja 2000krijgt Haagse première antenne Scheppers Lucky Luke en Astérix in ons land %i4:Jp'ïmo CaltUcSomtait 2£Sr Bijbelse musical Lang leve de romantiek POPULAIR OVER GEHELE WERELD TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO MORGEN DAS HAUS LUNJOWO PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MEI 197Ë. Algemeen christelijke volkspartij ÜET ligt gewoon in de lijn der ver- wachtingen en ontwikkelingen, dat de K.V.P. verder wil praten over een al lang vóór de verkiezingen geopperd idee: het losse samenwerkingsverband der drie christen-democratische partijen uitbouwen tot een algemeen christelijke volkspartij. Zo'n ontwikkeling zou bijvoorbeeld in het verlengde liggen van de toenade ring welke op vele fronten merkbaar is tussen christelijke kerkgenootschappen. Ze zou ook stroken met de duidelijk geworden programmatische éénsgezind heid, welke de contacten tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. de laatste jaren be heerst. Vooal in anti-revolutionaire kring is men niettemin een beetje bang, dat de totale integratie van de confessionele partijen zou kunnen neerkomen op een vervaging van de evangelische grond slag van zo'n christen-democratie. Men herinnert zich daar het snelle tempo waarin de P.P.R. de meeste katholieken bereid waren het levensbeschouwelijke fundament van de radicale partij te la ten wegzagen; overigens ook tot verdriet van menig protestant en een enkel ka tholiek lid van de P.PJt. Maar moet de geschiedenis zich op dit punt noodzakelijkerwijze ook in een christelijke volkspartij herhalen? De al gemene christelijke volkspartij zal zeer duidelijk een programpartij moeten zijn, maar niets is er wat verhindert dit pro gram in de eerste plaats van het Evan gelie te laten uitgaan. Doet men dat niet. dan heeft het stichten van een nieuwe grote volkspartij inderdaad weinig zin; dan zou men evengoed de polarisatie theorieën van D'66 kunnen onderschrij- Wij voelen meer voor een andere po larisatie; één waarbij domineert het eigen karakter van een partij die een democratie in christelijke geest begeert die duidelijk in program en opstelling tot uitdrukking komt. Een volkspartij welke zich inzetten kan en inzetten wil voor idealen bij een polarisatie van het bekende recept der oude links-rechts, of progressief-liberaal tegenstellingen nooit voldoende aan hun trekken kunnen komen. Wij ontveinzen ons niet, dat zo'n volkspartij kwantitatief gezien wel eens minder sterk zou kunnen zijn dan de optelsom van de huidige drie grotere confessionele partijen. We ontkennen niet, dat bij het groter worden van zo'n partij het risico dat de programmatische grondslag gaat verwateren toeneemt. Maar dit laatste is het risico van alle politieke partijen: van de socialistische via D 66 en D.S/70 tot de liberale par tijen. Dat mag niemand afschrikken om toch te proberen een doel te bereiken, dat momenteel belangrijk is voor de toekomstige politieke verhoudingen in Nederland. Te meer, omdat de weg welke zelf standige katholieke en protestants- christelijke partijen thans bewandelen, op de lange duur te weinig perspectief biedt. Het kan verkeren STOND afgelopen jaren als een paal boven water, dat de liberale ministers in het kabinet-De Jong een forse sta-in- de-weg waren om Nederland zijn inter nationale verplichtingen terzake van ille gale radiozenders te laten nakomen, mo menteel schijnt ook de WD zijn liefde voor de vrijheid in de ether aan het temperen te zijn. Maar de herbezinning van ministers en politici is minder een gevolg van eerbied voor internationale verplichtin gen dan wel van de piratenoorlog op de Noordzee met leidende figuren van Radio Veronica in de hoofdrol. Het kan dus verkeren. Misschien is er een grootscheepse maffia van hande laars in verdovende middelen nodig om in Nederland meer begrip te krijgen voor een verantwoord beleid inzake het druggebruik onder de jeugd. En moge lijk moeten nog meer meisjes en jonge vrouwen slachtoffer worden van aanran dingen en verkrachtingen vóór in krin gen die beweren dat ze het voor het zeggen hebben, erkend wordt dat ook de seksuele vrijheid in het openbare leven aan grenzen gebonden behoort te blijven. (Van e r verslaggevers) ANTWERPEN De bijbelse musical ..Glory Halleluja 2000", die sinds zijn turbulente verschijnen in november 1970 gezorgd heeft voor tientallen stampvolle kerken in Vlaanderen (meer dan 100.000 bezoekers tot nu toe) krijgt zijn Neder landse première op 2 juli in de Jeroen- kerk aan de Dr. Schaepmanstraat in Den Haag. In de daaropvolgende week zal van 5 tot en met 9 juli op dezelfde plaats een De film „Intermezzo" van Gregory Ratoff is een Amerikaanse produktie uit 1939 met in de hoofdrol de Zweed se actrice Ingrid Bergman. Drie jaar eerder had Ingrid Bergman de vrou welijke hoofdrol in „Intermezzo" al gespeeld. Maar dat was in een Zweed se produktie die werd geregisseerd door Gustaf Meiander. De Zweedse versie werd over het algemeen goed ontvangen en de verwachting was dan ook dat de Zweedse filmindustrie zich zou herstellen na een periode van inzinking te hebben doorgemaakt. Maar zoals vaker gebeurde met Euro pese filmsucsessen, Hollywood kocht de rechten van het script, engageerde de hoofdrolspeelster en maakte het geheel in eigen studio's opnieuw. In- grids tegenspeler in de Zweedse pro duktie, Gösta Ekman, werd vervangen door Leslie Howard en als regisseur werd de middelmatige Gregory Ratoff (1897-1961) aangetrokken. Deze laatste kon met een dergelijke rolbezetting en een kant-en-klaar liggend script weinig verknolen. JCunst en J£unstenaars De verzameling Hindu-Indonesische kunst van het Haags Gemeentemu seum is verrijkt met een fraaie col lectie Hindu-Javaanse edelsmeed kunst. Het betreft een zestigtal voor namelijk gouden sieraden en enkele zilveren armbanden, afkomstig van een opgraving in Oost Java en date rend uit de 13de tot de 15dë eeuw. De stukken •die uitmunten door vorm en ornament zijn zeer zeldzaam, om dat veel stukken uit die tijd in het verleden zijn omgesmolten of. verlo ren gegaan. Het Ned. Centrum van het InternatiO' naai Theaterinstituut zal ln septem ber voor de eerste maal het Bulandra Theater uit Boekarest in ons land presenteren. Er wordt een vijftal voorstellingen gegeven van Georg Büchners „Leonce en Lena" en twee voorstellingen van „Scènes de Carna val" van de Roemeense acteur Ion Luca Caragiale. De voorstellingen zullen worden begeleid door simulta ne Nederlandse vertalingen van de Roemeeense tekst Met een Kloosterborrel wordt zaterdag middag 5 juni in de Crypt van de Kloosterkerk, Lange Voorhout Den Haag, een tentoonstelling geopend van tekeningen, aquarellen, maquet tes van schilderingen van Ferry Sta- i deze klankbijbel „Glory Halleluja 2000" is een schepping n de Belgen Valeer van Kerkhove er Jan Leopold, die getracht hebben oir oude bijbelse motieven te enten op mo derne poëzie en muziek. Hierbij is ge bruik gemaakt van blues, beat, pop, chansons, gregoriaanse en klassieke mu ziek. Producer Milo Decoster zegt hier- „We wilden eindelijk eens iets an ders. We waren het commerciële leven in de showbusiness meer dan beu. Voor ons is het toen een uitdaging geworden het bewijs te leveren dat een reli gieuze musical in de Nederlandse taal wel degelijk levensvatbaar is en bij het grote publiek succes kan hebben. Daar toe hebben we de Miloscopegroep opge richt, die zich bewust heeft afgewend de vedettencultus. Bij „Glory Halle luja 2000" gaat het niet om de persoon lijke verdiensten, maar om het getui genis. Iedereen verdient ook evenveel zen weinig. Winst is voor ons totaal onbelangrijk. Na het overdonderend ces in België verwachten we nu ook goede response in Nederland. In Neder land zoekt men ook koortsachtig we geloofsvormen en daarbij kun- we met deze musical ons inziens waardevolle bijdrage leveren. We dragen bijbelse boodschap uit, die echter actueel en echt is, dat hij weer inhoud heeft gekregen". bureaucratie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De VARA-ombuds- man gaat tijdens zijn t.v.-programma van hedenavond in op een geval van bureaucratie waarvan een patiënt in een psychiatrische inrichting het slachtoffer dreigt te worden. Het be treft hier een 31-jarige vrouw, die al sinds haar jeugd verpleegd wordt. Zij is nu in staat te gaan werken, doch zowel het gemeentebestuur van haar geboorteplaats als dat van haar woon plaats, zijn niet bereid de vereiste sub sidiegelden voor deze vrouw te betalen, waardoor haar opneming in de sociale werkplaats tussen de wal en het schip dreigt te raken. Marcel van Dam besteedt voorts aan dacht aan de uitvoering van de Wet op de arbeidsongeschiktheid waaraan nogal wat haken en ogen blijken te zitten. De ombudsman bespreekt twee gevallen waarbij de WAO-uitkering werd ingetrokken of verminderd. De serie „Lang leve de operette", die de NCRV reeds lange tijd uitzond, gaat met ingang van heden „Lang leve de romantiek" heten. Behalve operette is het dan ook mogelijk aan dacht te besteden aan fragmenten uit opera's en zo nu en dan musicals. Jan van der Waart blijft overigens zorg dragen voor de presentatie, waarvoor onder meer wordt geput uit een aan tal Duitse series te weten „Es muss nicht immer Schlager sein", „Auto- gramm" en „Ein Buffo erzahlt". In deze eerste aflevering die om 20.21 uur wordt uitgezonden staan delen geprogrammeerd uit twee grote Fran se opera's, te weten „Faust" van Charles Gounod en „TAfricaine" van Giacomo Meyerbeer. Als solist hoort men onder meer Hermann Prey. Hilversum 2 20.21 uur. Loenachod, een karretje op de maan Al verschillende keren heeft de t.v.-kijker in documentaires kunnen zien dat men in Rus land, zij het langzaam, mee- deelzamer wordt over him on derzoekingen in de ruimte, on der meer in films over de voor bereidingen tot de bouw van een ruimtestation en over het onderzoek van de planeet Mars. Vanavond begint de NCRV haar avondprogramma met een korte documentaire over het maan- karretje Loenachod, dat enkele maanden geleden met de Loena 16 op de maan is neergezet. Gerton van Wageningen kijkt mee naar de kleurenfilm en zal waar nodig voor commentaar Nederland II, 19.30 uur. (Van een onzer verslagge- AMSTERDAM Het heeft zes maanden bede len gekost maar nu is het zo ver. De tekenaars van Lucky Luke, de stip die ook in deze krant gepu bliceerd wordt, en Astérix reizen door Nederland. Om handtekeningen te zetten in hun boeken na tuurlijk maar ook om hun honderdduizenden fans van pril tot hoogbejaard te laten zien hoe wei nig ze op hun helden lij ken. Gisteren presenteer den ze zich in de Bijen korf te Amsterdam. Vrij dag zullen ze in Eindho ven zijn, zaterdag in Rot terdam en Den Haag (van 15.00-16.30 uur), steeds in de plaatselijke Bijenkor ren. Het leuke is dat de gegadigden geen nieuwe boeken hoeven te kopen om een handtekening te krijgen. Ze mogen ook een dierbare, reeds lang stuk gelezen aflevering meebrengen. Het succes van Lucky Luke en Astérix is onstuit baar. De twee tekenaars zelf bleken geen cijfers te weten maar behulpza me heren schoten in Am sterdam toe met de nodi ge informatie. Beide strips zijn al in zestien talen vertaald. De Japan se versie is in de maak. Astérix heeft alleen in Frankrijk al een oplage van 18 miljoen gehaald en in Nederland ander half miljoen, terwijl Lucky Luke in Frankrijk tien miljoen keer en bij ons een half miljoen keer over de toonbank ging. De schepper van Lucky Luke is de Belg Morris, pseudoniem voor Maurice de Bevere. Zijn held da teert van 1946. Sindsdien heeft hij hem met het re gelmatige tempo van twee jaar nieuwe avonturen laten beleven. Hoe komt hij aan zijn inspiratie? „Ik hou erg van cowboy films", zegt hij, „En ik ben zelf in Amerika de kroe gen, de postkoetsen, de raderboten en de land schappen die ik in mijn strips gebruik, gaan be studeren. Overigens heb ben de hoofdpersonen van mijn verhalen echt be staan. De gebroeders Dal ton, de rechter Rov Bean, kolonel Drake, Billy the Kid zijn aan de werke lijkheid ontleend. Ik hoef niet zoveel te Bij de verovering Wilde Westen heeft de re aliteit de stoutste fanta sieën overtroffen". Over Lucky Luke zelf is hij niet zo tevreden. „Ik had hem anders gewild", zegt hij. „maar dat mocht Lucky behoorde in alle opzichten een modelfi guur te zijn, vonden ze. Hij mocht niet verliefd worden, hij mocht nie mand dood schieten en zovoort. Zelf had ik hem liever wat minder kinder achtig gehad, maar na zo veel jaar kan ik het niet meer veranderen. Het pu bliek zou dat niet pik ken". De schepper van Astérix is de Parijzenaar Albert het idee? „Heel eenvou- Uderzo. Hoe kwam hij op dig", zegt hij, „ik wilde een strip gaan maken en zocht naar iets nieuws. Ik ontdekte dat de Galliërs eigenlijk nog nooit waren gebruikt. Toen had ik de belangrijkste figuren in een middag op papier. Het was erg gemakke lijk". Ook hij zou graag iets veranderen in zijn stijl van werken. „Maar", zegt hij, „de populariteit van de hoofdpersoon belet dat. Astérix heeft een he le commerciële wereld opgebouwd waarin dui zenden mensen hun brood verdienen. Ik voel me daarvoor verantwoorde lijk". NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur:' Journaal VARA: 19.05 uur: Een lach en een traan, muzikale show 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mannix 21.10 uur: De ombudsman 21.35 uur: Hadimassa Een klein uur U 22.55 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie NCRV: 19.30 uur: Het karretje op de maan, Lunachot 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Lang leve de romantiek, 21.10 uur: Hier en nu 21.35 uur: Het huis Lunjowo, oorlogsfilm 23.00 uur: The Rivals, pop 23.05 uur: Journaal NEDERLAND II AVRO: 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Stuif-es-uit NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: Conny Vink en de Schellebellen 19.30 uur: De gouv 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Paniekvoetbal, tv-klucht 21.50 uur: Udo Jürgens, portret 22.50 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP: 19.05 uur: Wij stellen u voor. 20.00 uur: Journaal KRO: 20.21 uur: Marcus Welby 21.11 uur: Brandpunt 21.41 uur: Namen, die je nooit vergeet door "Wim lbo 22.51 uur: Epiloog 22.56 uuri Journaal Morele Herbewapening protesteert DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Stichting voor Morele Herbewapening heeft schriftelijk protest aangetekend tegen het voornemen van minister Klompé (CRM) om kleine zendgemach tigden per 1 oktober van dit jaar niet meer voor zendtijd in aanmerking te laten komen. Naast de Morele Herbe wapening kunnen door dit besluit de HIRO, NVSH en Bond zonder Naam worden getroffen. De stichting voor Morele Herbewape ning heeft de vaste commissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk- werk van de Tweede Kamer verzocht, zo spoedig mogelijk een openbaar ge hoor over de toepassing van het des betreffende artikel van de Omroepwet te houden. De minister wordt verzocht met de uitvaardiging van de beschik king te wachten totdat het openbaar gehoor heeft plaatsgevonden. De Morele Herbewapening vindt dat intrekking van haar zendmachtiging een inbreuk zou betekenen op de ver scheidenheid van meningsuiting in de omroep. Sinds gisteren weten we het: er is maar één Ajax en dat is Feljenoord. De NOS (pardon de TROS) gaf een reportage die ook voor zwartw,itkijkers kleurrijk was. Commentator Herman Kuiphof concludeerde dat dit zo onge veer de idiootste wedstrijd was die taü ooit zag. Dat was ook zo en het maakte het voetbalevenement alleen maar beter geschikt als kijkevenement. Ook wat de commentator betreft. Want Herman voelt zich juist bij zo'n emotioneel geladen strijd als een vis in het water, j De TROS zorgde voor een goede omljjs- ting met fans van beide ploegen als dankbaar decor. Als t.v.-kijker vinden we de uitslag van gisteren erg plezierig uiteraard. Als Ajax a.s. woensdag niet teleurstelt betekent dat veel Europa Cupgeweld op het scherm in het vol gend seizoen! Arme VPRO zag zijn toch al minimale kijkpubliek waarschijnlijk tot een ab soluut minimum dalen gisteren. Zelf spot, bepaald een VPRO-deugd, deed de Fata-Bananaspot „U kunt nu kie zen" projecteren aan het begin van de uitzending die vrijwel niemand zag. Die uitzending bood „Berichten uit de samenleving" met een nogal doodse reportage over een crematorium en een weinig opwekkende dito over de DEMKA die in Utrecht milieuvervui lend werkt. Een eigen produktie over de Commune van Parijs van 1871 toonde aan dat met levenloos (oude prenten en foto's) ma teriaal een levendig beeld van een his torisch gebeuren kan worden geschetst. Dat de VPRO vervolgens „Mad Jack" programmeerde kwam ons kortsluiterig voor. Dat was een erg goed Brits t.v.- spel, maar de sfeer van beide pro gramma's had een dubbel-op-effect dat, ook op tv., dodelijk is. Vg. HILVERSUM II p® ,Trn'Je s«H| (opn).. "1 ^mVsVkfche*Partij va'^Ne'dëfland" hOoU'u j moderne en klassieke muziek. 22.30 Nieui leuws; 19.00-19.10 Wereldpanorama). 19 .30 j 'O^Medeidel22;*5u Actualiteiten. HjG LGIE 324 m NEDERLANDS tUl85SSTaalwenken. 19 00 Nieinfle teilen. 19 40 Franse taalwenke ïïtïs- jK-STrsw 2.20 Liederen. 23.00 Nieuw HILVERSUM I NCRV: 7.00 Niéuws. 7.11 Het levende woord. 7.IR <S) Op het «jstegehoon semh Te Deum Laudamus: gewijde muziek (gr) Overheldsvot het bedrijfslo :holoodlicht i HILVERSUM r 11.001 'Nieuws.?1,ïa.'oo* Nieuu's" "3'. 11 ActuaUtd ten. 13.23 (S) Dit is hel begin jonger» programma NOS: 14.30 (S) NOS Jazz. lil Of Gevolmachtigd: een konlnk te rijk door u gevraagde plaat. 16.00 Nieuw Hobbyscoop: een populair programn._ electronica. VARA: 16.15 (S) De StaalkaÉ 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III NOS;, 9.00 Nieuw», 9.03 De Vincent vj Engelen Show. KRO: 10.00 Nieuws. Vi Djlnrt: gevarieerd programma. (11.00 er Nieuws.) NCRV-^13.00 Nteuws.^13.03 ënprogfammrTl5.00eNienuwsL)M IR uo Nie'in 6.03-18.00 Sportshow: Sport en lichte n ng (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Regelmatig brengt de NCRV grote Duitse produkties op het scherm waarin men reconstructies kan zien van bepaalde gebeurtenissen die des tijds erg in de belangstelling stonden. Vanavond wordt om 21.35 uur bijna anderhalf uur ingeruimd voor de tele visiefilm „Das Haus Lunjowo". Hierin wordt een aantal zaken gereconstru eerd die plaatsvonden omstreeks juli 1943 op het buitengoed Lunjowo bij Moskou. Na de Duitse nederlaag bij Stalingrad vroegen vele Duitse krijgs gevangenen zich af of hun trouw aan Hitier sterker moest zijn dan hun geweten dat hun de overtuiging gaf dat de oorlog onrechtvaardig en al verloren was. Met dit gewetensconflict worstelde ook een aantal officieren dat onder leiding van generaal Wal- ther von Seydlitz in het bij Moskou gelegen Lunjowo beraadde over hun houding ten opzichte van Duitsland en Rusland. Von Seydlitz vertrouwde op de Russische belofte dat de Duitse rijksgrenzen van 1937 zouden worden geëerbiedigd, wanneer de ineenstor ting van Hitiers derde rijk een feit zou zijn. Maar zijn vertrouwen in de Russische leiders werd echter spoedig beschaamdDeze reconstructie werd geschreven door de auteur Peter Ad- Ier. en opgenomen onder regie van Franz Peter Wirth. Nederland II 21.35 uur. De toneelvereniging Visie bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op vrijdag 4 juni in de Toneelzaal I van het Nederlands Congresgebouw een voorstelling gegeven van Wens- dromen (Wunschtraume), 'blijspel van Beatrice Ferollt 1*» de vertaling van Andries Poppe. Frans Zuidinga regis- Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel ijrfl*!]1!!'!;!! Ift Jij PjWnfinnXfi f! i 11 1 ,'n GAZETTES !ii Ui.nl («■- .1 V.' iili.tjJtMF'i anders dan andere Ed-Lauisns ConttAeotal constante kwaliteit

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2