Briljante Massenetopname routine" Verdi en een D 66 Leidschendam gaat in beroep bij kroon tegen plan Zuid NIEUWE BEVING IN TURKIJE In Bingol 812 lijken geborgen FLESSETREKKERIJ VOOR INRICHTING VAN WONING LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MEI 19; Afdeling: slecht plan LEIDSCHENDAM De ledenverga dering van D'66, afdeling Leidschen dam, heeft na een langdurige discussie besloten beroep aan te tekenen bij de kroon tegen de goedkeuring van Ged. Staten van Zuid-Holland van het ont- werp-bestemmingsplan Leidschendam- tuid. D'66 noemt het plan slecht, omdat de doorstroming er niet door zal wor den bevorderd en dus weinig soelaas zal worden geboden aan de grootste groep woningzoekenden, het plan een weinig aantrekkelijk woonklimaat zal opleveren en het gebruik van de ruimte in het plan niet doelmatig is. Zwaar heeft bij de afdeling gewogen dat in plan-zuid geen sociale woning bouw voor de minst draagkrachtigen zal worden gerealiseerd, juist voor deze groep is de woningnood het grootst, terwijl de mogelijkheden gering zijn. Ook wethouder Boone heeft in een van de laatste gemeenteraadsvergaderingen gezegd, dat in zuid geen sociale wo ningbouw kan worden gerealiseerd. Omdat dit sociale onrecht alleen door de rijksoverheid landelijk kan worden opgelost kan in Leidschendam, aldus D'66 voor deze groep alleen iets worden gedaan als de doorstroming zoveel mo gelijk wordt bevorderd. De bewoners van de huidige goedkopere woningen zouden er toe moeten worden gebracht naar de duurdere, maar tevens aan trekkelijkere woningen te verhuizen. De bestaande goedkope woningen van de woningbouwverenigingen zijn van een zeer behoorlijke kwaliteit, maar om het voor deze bewoners aantrekkelijk te maken, moeten zowel de huizen als de woonomgeving duidelijk beter zijn. Naar de mening van D'06 is de opzet van het huidige plan-zuid dusdanig dat er geen doorstroming kan plaatsvinden omdat er te veel flats en te weinig eengezinshuizen zijn geprojecteerd. Pe ligging van het plan wordt ongunstig genoemd omdat het ingesloten ligt tus sen de rijkswegen, maar er is niets gedaan om deze situatie zo goed moge lijk op te lossen. Aantrekkelijke bouw grond in het plan is als industrieterrein bestemd, terwijl niet is aangetoond dat de Leidschendamse bedrijven er op deze plaats en in zo ruime zin behoefte aan hebben. PARIJS De Australiër Phil Dent en de Amerikaanse speelster Kirsty Pi geon zijn -gisteren in Parijs uitgescha keld in de eerste ronde van de open internationale tenniskampioenschappen van Frankrijk. Dent verloor in drie sets van de Japann er Jun Kuki (06 36 911). Kirsty Pigeon werd na drie en een half uur verslagen door de Zweedse Ingrid Benzer met 46 64 97, na dat zij in de derde set met 52 had voorgestaan en zelf aan de beurt was om te P. C. Boonc opent „De Hummelhof" LEIDSCHENDAM In tegenwoor digheid van een klein aantal genodig den en een zeventigtal, feestelijk met mutsen en bloemen getooide kleuters met hun leidsters, heeft de wethouder van onderwijs, de heer P. C. Boor.e. gistermorgen de 23e kleuterschool ..Pe Hummelhof" aan de Graaf Willem de Rijkelaan geopend. De wethouder noemde deze vijfde openbare kleuter school. die 350.000 gulden heeft gekost, ,,'n bijzonder aardig, vrolijk, vriendelijk en uitnodigend gebouw". Hij wees erop dat de kleuterschool geen .bewaar school" meer is maar dat het kleuteron derwijs geïntegreerd is in het totale pakket van- het onderwijs. Er is in Leidschendam al een intensieve samen werking tot stand gekomen met het basisonderwijs om de overgang van de kleuterschool naar de basisschool voor de kleuter zo soepel mogelijk te ma- werd Javaanse Hofdansers blijven nog even DEN HAAG (ANP) Wegens de gro te belangstelling zullen de Koninklijke Javaanse Hofdansers van het Sultanaat van Djokjakarta nog een aantal voor stellingen in Nederland geven. Deze zul len worden gehouden in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag op 30 en 31 mei aanstaande, in de Sladsdoelen van Delft op 1 juni. in de stadsschouw burg in Utrecht op 2 juni, in de stads schouwburg in Nijmegen op 3 juni. in schouwburg Orpheus (Apeldoorn) op 4 juni en in het concertgebouw in Hengelo op 5 juni. SUSKE EN WISKE: De kale kapper LUCKY LUKE: De bootrace op de Missisippi TOM MARIE-ANNGoud m de olie UPPSALA (AP) Het seismologisch instituut van de universiteit van Uppsala heeft vanmorgen een nieuwe krachtige aardschok in West-Turküe geregistreerd. De schok heeft op de richterschaal een waarde van 6 punten bereikt, en is daar mee een van de krachtigste die deze maand zijn geregistreerd. Uit Istanboel wordt gemeld dat het epicentrum van de laatste aardschok was gelegen op 240 km ten zuiden van Istan boel. Volgens de eerste berichten uit het gebied is er geen ernstige schade aange richt hoewel het een krachtige schok was. In en bij de zaterdag verwoeste stad Bingol zijn tot nu toe 812 lijken ge borgen. Gisteren werd deze streek op geschrikt door enige nieuwe aardschok- Meer hengelen in Bodeg raven De belangstelling voor de kleine hennepplantjes op de woonboot van Jasper Grootveld en Joop Hoekert was de eerste dag al groot. „NIET VERBODEN" Ex-provo verkoopt marihuanaplanten (Vil, slaggevers) AMSTERDAM „15.000 marihuana planten te koop". Een boord met deze tekst, geflankeerd door een Amerikaan se vlag, vestigt sinds gisteren de aan dacht op het eerste en enige centrum ter wereld waar jonge hennepplanten in 't openbaar wordt verhandeld. Men vindt het uiteraad in het kosmische centrum Amsterdam en wel op een woonboot in I een van de grachten pal tegenover het politiebureau. De plantjes kosten 1 1.00 per stuk. en kunnen bij een juiste verzorging meer dan twee meter hoog Achter het initiatief zit Robert Jasper Grootveld eens de drijfkracht van Provo en voorts bekend gewobdon als anti-rookmagier Samen met zijn com pagnon. de beeldhouwer Kees Hoekert, heeft hij de Low Land Weeds Company opgerichtt die al een 10 tot 20.000 gul den heeft geïnvesteerd in hennepzaad uit Turkije, Indonesië. Mexico en Kon go. "We hebben het oveial in Nederland uitgezet", aldus Robert Jasper Groot veld. „In de omgeving van Amsterdam, maar ook rond Den Haag, in Twente, in Noord-Holland, op de Veluwe, in Bra bant en in Limburg. Volgens hem is het verbouwen van hennep niet bij de wet verboden. BODEGAVEN De wetlstrjjdcommis- sie van de Bodegraafse Hengelsportver eniging heeft voor het nieuwe seizoen een geheel nieuw program samengesteld. Niet langer zal de Goudse Vaart het vis water zjjn, maar men krügt nu de keus uit verschillende wateren. Op het programma staan ook weer wedstrijden voor dames en de jeugd. Dit zal gebeuren in de Rijn. Het rooster ziet er als volgt uit: Zaterdag 29 mei: karperwedstrijd, Goud se Vaart. Dinsdag 8 juni: witvis, Goudse Vaart. Dinsdag 22 juni: karpers, Salvatorkerk. Dinsdag 6 juli: witvis. Schansgracht. Donderdag 8 juli: dameswedstrijd. Goud se Vaart. Dinsdag 13 juli: brasem. Schansgracht. Dinsdag 20 juli. karper. Goudse Vaart. Zaterdag 31 juli: witvis. Oude Rijn. ken. die evenwel veel minder sterk waren dan die welke zaterdagnacht leidden tot de verwoesting van Bingol. De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht heeft voor de slachtoffers van de aai-dbeving in Oost-Turkije 15.000 gulden beschik baar gesteld. Het gironummer 52.61 staat open voor giften. Brief van paus aan Athenagoras baart opzien ISTANBOEL (KNP) De brief van paus Paulus aan de orthodoxe patriarch van Constantinopel, Athenagoras, waar in hjj aandringt op nauwere oecumeni sche samenwerking tussen orthodoxen en katholieken, heeft in de orthodoxe wereld groot opzien gebaard. In zijn brief schreef de paus dat er tussen de twee kerken al een „vrijwel complete overeenstemming bestaat, hoewel nog niet volmaakt, die voortvloeit uit onze gemeenschappelijke deelname in het mysterie van Christus en zijn Kerk'. Een verklaring van het secretariaat van patriarch Athenagoras, dat samen met een afschrift van hel pauselijke schrijven aan alle orthodoxe bisschoppen is gestuurd, spreekt van een ommezwaai in de houding der katholieken, zoals die nog niet eerder in de geschiedenis is voorgekomen. De brief van de paus roept nu meer dan ooit de vraag op hoe en wanneer het herstel der eenheid kan worden bereikt, aldus deze verklaring. Italianen vooro in eigen ronde PESCASSEROLI De vierde' van de Ronde van Italië, een i 203 km van Benevent naar Pescy is gisteren gewonnen door de, Iu Guerrino Tosello. Deze legde de af met een gemiddelde snelheid :J1 917 km/ii 'agtm (It.) Zaterdag Zaterdag Zaterdag Zaterdag Zaterdag Zaterdag 4 sept karper. Salvatorkerk. 11 sept karper. Goudse Vaart. 18 sept.: witvis, Oude Rijn. 2 okt.: karper. Goudse Vaart. 16 okt.: snoek. Oude Rijn. 23 okt.snoek, Wonne. BERLIJN De wielrenners, sprintkampioen Emil Rusu en Dumitru Nemteanu. die in de eerste etappe van de vierdaagse van Berlijn startten en niet aan de finish kwamen, zijn nog steeds spoorloos. De organisa toren van de wedstrijd, noch de politie min West-Berlijn weten waar de twee Roemenen zijn gebleven. Men vermoedt dat het tweetal zich vrijwillig aan het toezicht van de Roemeense ploegleider heeft onttrokken. Kunstenaars schrijven aan formateur AMSTERDAM (ANP) In een brief aan kabinetsinformateur prof. Steen kamp spreekt de raad van afgevaardig den dei- Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars zijm grote verontrusting er over uit, dat tot op heden niet geconsulteerd is met be trekking tot het te voeren cultuurbeleid voor de komende regeringsperiode. De raad acht dit tekenend voor de maat schappelijk ondergeschikte en machtelo ze positie waarin de cultuur verkeert. De raad constateert dat het huidige cul tuurbeleid in toenemende mate niet al leen de belangen van de kunstenaars maar van tedere Nederlander schaadt, i aldus de brief. Hij is van mening dat een i cultuurbeleid waarborgen zal moeten creëren waardoor ieder mens zijn crea- Roemeense lieve vermogens kan ontwikkelen en volledig ten dienste kan stellen van zijn medemensen. „Daarnaast en gezien het nauwe verband dat moet bestaan tussen welzijnsbeleid en cultuurbeleid acht de raad het dringend gewenst, na inzage en discussie over hel voorstel wetswij ziging Raad voor de Kunst, alsnog gele genheid te krijgen over deze samenwer king zijn standpunt kenbaar te maken", zo besluit de brief aan de kabinets formateur. De Nederlandse amateur Fonj Katwijk heeft gisteren de eindovei ning behaald in de'Pijl van het Zn De vijfde en laatste etappe, een 101 km rond Esch werd gewonnen de Belg Buslot in 2 44.29 voor de N> lander Van der Hoek (2.45.11). Jj endklassement werd Van Katwijk met 17.23.39. Gerben Karstens heeft gistere; Koersel de rit om het kampioenschap Belgisch Limburg gewonnen. K; legde de 148 km af in 3 uur 20 mi Hij had een voorsprong van een minuut op Jos van Beers, die de van het peleton won. Kampioen Limburg werd de zesde aankon* Raymond Steegmans Halve competitie vooi finalisten KNVB- bekertoernooi LEIDEN De finale vai baltoernooi om dc beker voor clubu uitkomen in de zondagafdeling KNVB. afdeling Leiden, vindt op de pinksterdag plaats op het spor(t« plex van DOSR te Roelofarendsvetn. Het Hazerswoudse St.-Bernardui, Leidse LDWS, Weteringse Boys de Wetering en UDO uit Oegstga zullen daar strijden om de beker. Het programma ziet er als volgt 12.00 uur St.-BernardusLDWS; Wg ringse BoysUDO: 13.15 u ringse BoysSt.-Bernardus; LDWS; 14.30 uur Weteringse Boys- LDWS; UDC—St.-Bernardus. De strijden duren elk twintig minuten. De Poolse ambassadeur in Neder land. Wlodzimierz Lechowicz, heeft Willem A. Maijer uit Bergen, ver taler van tientallen 'Poolse romans, de versierselen van ridder in de Orde van .-.Polonia Restituta" uit gereikt. Willem Maijer, vertaler van Meesters der Poolse vertel kunst", heeft circa vtjfentivintig Poolse romans in het Nederlands F ranse eretekens voor Nederlanders DEN HAAG (ANP) De Frat» bassadeur Christian de MargerieS«fl gisteren twee Fransen en vier Ntóijn- ders onderscheidingen uitgereikMaqoes Dauphin, directeur van het Ra: persbureau AFP in Den Haag. «ba de versierselen van officier in tionale Orde van Verdienste, de i* Benard, directeur-generaal Europan de Shell in Den Haag, van ridder in' Legion d'Honneur. Admiraal J. Doorenbos ontving versierselen van officier in het Lep d'Honneur, prof. H. van der Maas, recteur van het Nederlands instil voor ruimteonderzoek in Delft i officier in de Nationale Orde van dienste, .T. F. Rutges, medewerker diverse Nederlandse bladen, van ni de Nationale Orde van Verdienste! W. Werner, directeur van de Banqueö Paris et des Pays-Bas in Amsterdu officier in de Nationale Orde n Verdienste. DEN HAAG-BODEGRAVEN Voor de Haagse politierechter stond een 21- jarige koopman uit Bodegraven die dacht de oplossing gevonden te hebben voor zijn huisvestings en financiële moeilijkheden. MUZIEK OP ALLE TOEREN Tussen de. opera's van Jules Massenet ligt ee verschil, dat nog groter Verdi en die s dan dat ridderslot en een Parijse schone. Dat. verschil proeft ge zelfs in werk waar beide componisten zich nan sterk op elkaar lijkende libretto's bedienen: Traviata (Verdi) en Manon (Massenet): het verschil wordt nog oroter wanneer Verdi vertegenwoordigd is met een meer ..gespierde" opera hijvoorbeeld zijn „Ballo in Maschera". Maar het beluisleren van nieuwe opnamen van Massenets „Manon" (EMI-HMV) en „Un ballo in Maschera (Decca) liet bij uw recensent de wat verrassende indruk achter, dat Massenet ditmaal met een van het begin tot het einde veerkrachtige ..Manon" van de persen gekomen is, terwijl het Verdi's ,,Un ballo in maschera", ondanks verschillende beroemde namen in de bezetting, aan vitaliteit ontbreekt. Aan het door de ervaren Bruno Bartoletti geleide koor en orkest van Romes „Santa Cecilia" ligt dit niet; vooral in de laatste scènes van de drie langspeelplaten (SET 484/6) valt er orkestraal en in vocaal ensemblewerk veel te waarderen. Wat teleurstelt zijn de creaties van Renata Tebaldi als Amelia en Regina Resnik als Ulrica. Tebaldi wekt nu wel sterk de indruk aan het einde van haar carrière te zijn gekomen; de glans van haar dramatische stem breekt maar zelden door; en vocale expressie zoekt men zelfs in haar grote aria en het duel met Ricardo in het tweede bedrijf tevergeefs. Ook Regina Resnik is vocaal matig op dreef; ze wordt in de schaduw gesteld door de jonge Helen Donath, die van de rol van Oscar een creatie met allure maakte. Maar de grote vocale troef in deze Yerdi-opname is de tenor Luciano Pavarotti, die waar hij aan bod komt, de ..Ballo in Maschera" meermalen uit de routinesfeer die deze Deccaopname beheerst weet te trekken. Het tegendeel van wat daarentegen in de uitvoering van Massenets „Manon" zoals die in oorspronkelijke versie op vier langspeelplaten van EMI-HMV (SLS 800/4) werd vastgelegd. Hier in de hoofdrollen drie artiesten, die elkaar volledig partij geven en bovendien ondanks hun uiteenlopende landsaard (de sopraan Beverly Sills, de tenor Nicolai Gedda en de bariton Gérard Souzay) Jules Massenets broze sfeer als eenheid realiseren. Vooral de creatie van Nicolai Gedda als chevalier des Grieun is imponerend; hij zingt zeer fraai (met de aria „Je suis seul" als hoogtepunt) maar weel in de vele duetten met de soepel en sensitief zingende Beverly Sills steeds te verhoeden dat sentimentaliteit de overhand krijgt. Mede dank zij de vele goede bijrollen, de buigzame begeleiding van het New Philharmonia Orchestra en de uitstekend tempi van dirigent Julius Rudil is het een briljante „Manon" geworden. Massenets muziek is geparfumeerd, akkoord. Maar in dit geval dan parfum van het allerbeste Mahler Nóg een briljante uitvoering van een op zichzelf problematisch werk kunnen we aanbevelen: de nieuwe Deccaopname (SET 471/2) van Mahlers „Vijfde" door het Symfonie Orkest van Chicago onder zijn nieuwe eerste dirigent Georg Solti. Mahlers „Vijfde" geldt typisch als een overgangssymfonie; de structuur wordt minder doorzichtig dan in de vroegere symfonieën meestal het geval is, maar de taal van deze symfonie spreekt toch meer aan dan die van de laatste cyclus symfonieën. Vaak krijgt men de indruk, dat Mahler zich in zijn „Vijfde" nog inhoudt als mentale voorbereiding op de geweldige explosies die nog komen moesten. Dit geldt heel bijzonder voor het adagietto, het opvallende rustpunt in deze in haar geheel toch onrustige symfonie; een adagietto, dat opklinkt als een stukje weemoed in een wereld van ondanks pogingen om de felheid te temperen, vehemente passie. De uitvoering door het Amerikaans orkest onder Solti is instrumentaal uitnemend, stilistisch eveneens be wonderenswaardig. Op de laatste kant van de twee platen zingt de Austra lische alt Yvonne Minton jaren geleden prijswinnares op het Bossche vocalistenconcours en nadien graag gezien in vele operakringen vier Mahlerliederen op teksten uit „Des Knabes Wunderhorn". Een waardevol indringend gezongen extraatje. Deze moeilijkheden hielden verband met elkaar; want het huis er wel maar aan de inrichting nog het een en ander. Voor verdacü was dat geen probleem. Hij kocht ere zijn woonplaats en in Gouda lusti? «f los. Betalen kwam later wel. verdacht! had voor duizenden guldens Verdachte kocht zo nu en dan cj onder een valse naam en gaf daarh ook erg gemakkelijk kascheques uit Ongedekte natuurlijk. „Het was ge manier om aan die spullen t verklaarde hij tegenover de rechte Bovendien lig de schuld ook bij winkeliers. Die geven iedereen all» maar mee. De officier sprak ee: verwijt uit aan het adres van keiiers Omdat verdachte al bezi? met afbetalen was het eind niet bijzonóe zwaar. Deze w erd mede beplaad d# de onverstandigheid van de winkelier» De officier eiste een boete gulden en een maand voorwaarde!!!' gevangenisstraf met een proeftijd va jaar. De rechter oordeelde conform. 2600 voor een portrel „aan Van Gogli toegeschreven" ARNHEM (ANP) Over het alge meen genomen waren maandaga prijzen, waarvoor de kunstwerken op» grote kunst- en antiekveiling in leel Middachten in De Steeg van de hs* gingen, niet zo hoog. Zo bracht hei de catalogus genoemde zelfportret v» Vincent van Gogh (waarbij vermeld: ai- hem toegeschreven) slechts 2.600 De topper was een doek van Pi* Brueghel de Jonge, in de afmeting 117 x 155 cm, voorstellende vechte» boeren na het kaartspel, dat i 36.000 wegging. Dat niet hoog werd geboden, U"--, de aanwezigheid van een kleine dim mensen op de veiling, is mogelij» gevolg van de berichten over Wj meesters onder de keurcollectie sctu rijen, aquarellen en tekeningen. Van r zettelijke vervalsingen wil de heer Walst ij ii, veilingmeester, overigens n. - weten. Nadrukkelijk heeft hu klaard ieder stuk terug te zullen men voor de prijs op de veiling taald, wanneer wordt aangetoond, aai in het licht van de omschrijving catalogus, sprake zou zijn van opz lijke vervalsingen. Totaal gingen op deze eerste w. avond ruim 200 stukken van de w

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6