J Rappe tong van Johan Vijlbrief bracht drankfabriek tot bloei Maar het is geen Hollandse Nieuwe LEIDSE AGENDA J Haring uil Ierland mag nog niet worden verhandeld wal bioscopen in LEIDEN Meer dan 700 fietsers in de Avondvierdaagse Eerste steen j voor tweede r.-k. school All in Drinks 'van hoenderhok laar Ter Aars veilinggebouw ...ENZIJNBEDRIJF fSDAG 25 MEI 197l LEIDSE COURANT (U1DEN De eerste nieuwe haring is al aan de wal. Alleen is het géén jllandse nieuwe", maar Ierse haring. Hoewel de „Willy" van rcderü Den Duik [Katwijk, zondagochtend al aan de kade lag kwam maandagmiddag de eerste (ngvangcr „officieel" binnenstomen. Volgens een melding zou de „Holland" j rederij Ouwehand met 218 kantjes als nummer één met Ierse-Zeeharing [ïenlopen. Het bleek echter dat de KW 15 „Rijnmond 1" van de rederij Nico (Icvliet jr., enkele uren voorsprong had. Een, zij het zeer schrale, troost voor to door brand getroffen rederij. idsgehoorzaal. Leids Kamerkoor en n Residentiekamerorkest o.l.v. Schuurman. Aanvang 20.15 p itruskerk. Gildeavond van het Ka- iek Vrouwengilde. „Een reisverhaal fr Sicilië" aanvang 20.00 uur. mERDORP jcheppingskerk. Burgeravond. Aan- |g 20.00 uur. JENSDAG 26 MEI eidse schouwburg. Balletgroep Mar tin Briër. Aanvang 20.15 uur. Fuize „De Weipoort". Diploma-uitrei- fjg. Aanvang 14.00 uur. (NDERDAG 27 MEI fieterskerk. Orgelconcert van Feike na. 20.00 uur. Om klokslag half twee maandagraid- dag meerde dc KW 15 in de IJmuidense haven. Schipper W. A. Hoek en zijn bemanningsleden hadden het er voor enkele dagen opzitten. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis dat er Ierse Zeeharing werd aangevoerd, vóór het Noordzee banket. De KW 15 had 197 kantjes aan boord. „Ze smaken best", zei één van de bemanningsleden. De haring werd ge- In het kort TRIANON: „Casino Royale" (a.l.) reprise. Trimmengoed begin van de dag LEIDEN Ook dit jaar zal weer een trimaktie worden gehouden. Ze zal op dag. 2.30. 7 &.15 u zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. CAMERA- „Dn dolle dwaze waaghalzen van de scherpe bochten" (a.l.) reprise, dag. 2.30 7. 9.15 u zondag 2.30, 4.45, 7 en STUDIO „Inspecteur Favenln" (18 j.), dag 2.30, 7. 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 en vrijdag 28 april a.s. beginnen in Leiden Zuid-West op "het sportveld aan de Cesar Franckstraat. De Leidse Sport stichting heeft één van haar sportvelden beschikbaar gesteld, waar men iedere vrijdagochtend van 7.15 tot 7.45 uur Hood"(18 j.) prolongatie, dag. 2,30, 7, 9 15 ii.; zondag 2.30. 4 30, 7 cn 9.15 u. Nachtv. (vr./za. 23 30 u.) „Partnerruil" (18 j.). I.UXOR: „Frankenstein 1970" (18 j.), dag 2.30. 7. 9.16 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 en sportief de benen kan strekken. Dit vroe ge getrim staat onder leiding van de heer W. Meijnders, die vorig jaar even eens de trimaktie leidde. LIDO „Toen vrouwen staarten hadden- (14 j dag 30. 7, 9.15 u.; zondag 2.30, ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks het wat druilerige weer zijn maandag avond circa 700 personen gestart voor de tweede Laura-avond-rijwiclvierdaag- se te Alphen aan den Rijn. Dit aantal is honderd meer dan het vorig jaar. toen het bestuur van de Stichting Alphense rijwiclvicrdaagse. dc Laura, bü wijze van proef tot het houden van avond-fiets- tATWIJK Aan de Van Lierestrsnt [de nieuwbouwwijk Hoomes is Kat- jks tweede school op r.-k. basis in aanbouw. De groet van het inwonertal doet zich in deze buurt het sterkst gel den. Dat maakte een tweede school voor 1 het katholieke bevolkingsdeel nood zakelijk. Het schoolcomplex aan de Van Lierestraat zal omvatten: de basisschool „Monseigneur Bakkers" en een kleuter school „De Kindermolen". De eerste steen wQrd gisteren op luchtige'wijze maar geheel in stijl gelegd: met1 veel kinderen, verheugde ouders, een kort toespraakje en grote, glanzende bal lonnen. vangen op 51.15.7 W. „In het begin was de vangst niet zo best. Later werd het beter", aldus schipper Hoek. De helft van de haring was groot, de andere helft kleiner. De „Rijnmond 1" voer op 15 mei uit en is dus een goeie week onderweg geweest. MINDER PRETTIG Het was een minder prettige verras sing voor de bemanning toen bekend werd dat hun rederij zo door de brand was getroffen. „Wij hoorden het van ochtend pas. toen wij de reder aan de telefoon hadden". Op 29 mei vaart de „Rijnmond 1". waarschijnlijk weer uit. Eerder mag niet. Dat de KW 15 nu niet aan de eigenlijke haringrace mee doet, vind met niet zo erg. Eén van de bemanningsleden: ,,'t Maakt ons niets uit. Er zit toch geen sport meer in". Ze vonden het toch wel leuk nu als eerste 'uit de Ierse Zee te zijn gekomen. Ove rigens was er geen enkele belangstelling voor de thuiskomst van de KW 15. Het bleef stil rond de „Rijnmond 1" Binnen de kortst mogelijke tijd stapte de be manning in twee huur-auto's die ze met de meeste spoed naar huis bracht. Tenslotte: de Ierse Zeeharing moet van beste kwaliteit zijn. 't Wachten is nu op de Noordzeeharing en die wordt morgen verwacht. Als de eerste „hol- landse nieuwe" de afslag is gepasseerd, mag (zes uur daarna) de haring uit de Ierse Zee worden verkocht. tochten gedurende vier avonden, is over gegaan. Onder de deelnemers bevonden zich onder meer burgemeester mr. R. M. Gal las en hoofdinspecteur-korpschef van po litie H. W- van Voorden. Opmerkelijk groot was de jeugd vertegenwoordigd. In groepsverband namen bijvoorbeeld scholen en jeugdsoeiëteiten deel. Het enthousiasme onder de deelnemers was groot. Er heei-ste bij „Nabij" een aanstekelije opgewekte stemming, die bij te.ugkomst van de circa 30 km lange route via Leiderdorp en Woubrugge, bij de deelnemers nauwelijks was geluwd. Een tevreden stemming was ook bij de organisatoren merkbaar. Bij voor inschrijving hadden zich circa 400 deel nemers gemeld. Dat dit aantal bij de start tussen 18.0019.00 uur bijna het dubbele zou zijn had zelfs de altijd opti mistische voorzitter, F. Groenhart, niet venvacht. Gestart zijn deelnemers ver uit het land: het merendeel komt uit de ge meente en de streek. Duidelijk stijgt de interesse voor dergelijke evenementen, welke men in de avonduren kan beleven, zonder er kostbare vakantiedagen aan op te offeren; dit laatste speelde de af gelopen jaren wel parten bij de Laura- rijwielvierdaagse, die ook dit jaar weer zal worden gehouden. Culturele agenda Leiden rafsche Plastieken van Ludo fv Kapitein W. A- Hoek tel. 22044) Plastieken i wil Verhey. tel. 26838) Tentoonstelling KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Aan de westkust van Afrika, i!|an het goudstrand van de Cana- jische eilanden ligt de heer J. bijlbrief, directeur van de limo nade- en wijnbottelfabriek All in winks in Koudekerk, bij te komen van een jaar ploeteren, peerlijk ontspannen laat hij op tweede dag van zijn vakantie fel brandende zon op zijn huid ichijnen. Op vijftig meter afstand hem rolt het blauwgroen de Atlantische Oceaan ge- op hem af om zich dan, bdra het zuigende zand de voor ste aanrollende waterlinies heeft Opgeslokt, weer grommend terug -te trekken. Als de heer Vijlbrief goed kijkt, dan kan hij van hier- Uit in de verte zelfs nog de Pico de Teyde, de hoogste rokende bergtop van de eilandengroep, ptoom zien afblazen. oude rammelende Volkswagen naakte het stel compleet. Op de deu- en ervan stond geschilderd „All in kinks". De flessen vlogen het hoën- lerhok uit. Driehonderd per uur, echtstreeks naar de groothandel. Vijlbrief had een belangrijk voordeel 'P zijn collegadrankmakers. Reclame- :osten kwamen in zijn bestedingsbud- ;et niet voor. Verkocht werd onder :-label van de grossier, ia drie maanden wierp de spontaan ngezette machtsgreep van Vijlbrief ijn eerste rijpe vrucht af. De Leidse Wijnhandel Couperus wilde wel eens tomen praten over samenwerking. Die twam er dan ook. Aanvankelijk be- rof die samenwerking alleen de zon nige uit sinaasappelen bereidde jus d'orange maar de verkoop- en pro- duktielijn steeg in korte tijd zo snel dat na een paar maanden alle pro- dukten van Couperus in de verkoopor ganisatie werden opgenomen. Er bleef ons maar een mogelijkheid >ver", zegt Johan Vijlbrief. Overname van het Couperusbedrijf aan de Hoge- woerd. Medio'66 was het zover. Nu 2aten we in Voorschoten en in Leiden. We zochten naar een derde pand. Dat vonden we aan de Industrieweg. Een grote schuur van 500 m2". Ook daar vloeide door de flessehalzen overvloe dig spiritaliën en frisdranken. Met zes man werd dag en nacht gewerkt. Johan Vijlbrief, voelt zich helemaal ontspannen. Dat mag dan ook wel. want het afgelopen jaar was voor hem een topjaar. Zijn bedrijf aan de Hoogewaard draaide als nooit tevoren en hij vraagt zich dan ook af waar het in de toekomst naar toe moet met zijn bedrijf. De ruimte die hij nu ter beschikking heeft is absoluut te klein. Buiten stapelt het lege fust zich to renhoog op en binnen in de fabriek slaan de machines en de verpakkings materialen mannetje aan mannetje Over een uitbreidingsmogelijkheid had hij wel eens nagedacht. Nog helder voor ogen staat hem de adver tentie in het nummer van Elseviers Weekblad waarin de Ter Aarse bloe menveiling te koop werd aangebo den. Vijlbrief glimlacht om wat kortgele den gebeurde. Uit Holland vroeg men hem telegrafisch toestemming om dc veiling te mogen kopen. „Natuurlijk", zei hij, „jullie doen maar". Vast was hij ervan overtuigd, dat hij de veiling voor 600.000 gulden, het be drag dat hij er maximaal voor neer wilde tellen, toch niet zou krijgen. „Kom", dacht Vijlbrief terwijl hij op zijn horloge keek, het wordt tijd om te ontbijten. Juist toen hij de ont- vangsthal van zijn hotel binnenstapte kwam er een ober op hem af: „Mon sieur Vijlbrief, telefoon voor u". Wie kan dat nu weer wezen, dacht de heer Vijlbrief, de telefoonhoorn tegen zijn oor drukkend. „Hallo Jan. hier is Her man, je broer. Gefeliciteerd jongen. Je bent zojuist eigenaar geworden van de Ter Aarse bloemenveiling. Hij kost je 590.000 gulden. „Nog diezelfde avond vierde Johan Vijlbrief een groot feest op de Canarisehe Eilanden. Niet zo zeer omdat hij de Ter Aarse veiling voor 10.000 gulden minder in de kraag had weten, te grijpen, maar meer omdat nu allé ruimteproblemen in één klap waren opgelost. Nu beschikte hij opeens over 4000 m2 bebouwde grond met bovendien nog 9000 m2 terrein., waar hij in de toekomst naar harte lust kan uitbreiden. Door deze onver wachte expansie is tegenover de be trekkelijk kleine ruimte in Koudekerk (1200 m.) plotseling de ruimterfeus van Ter Aar komen te staan. Het is best mo gelijk dat ook dit gebouw over enkele jaren te klein zal zijn, want in dc succesrace van Vijlbrief zijn pas de eerste ronden verreden. LAGERE SCHOOL Voordat we de race van Vijlbrief op de voet gaan volgen eerst wal daaraan voorafging. Johan Vijlbrief doorloopt alleen de lagere school. Zijn enige wapen, als hij de maatschappij binnenstapt, is een rappe tong. Die hanteert hij dan ook bekwaam. Nog maar net van school haalt hij zijn eerste huzarenstukje uit. Op 14-jarige leeftijd stapt hij bij een tuinder naar binnen en koopt een veld tuinbonen en later een kas perziken. Zijn vrien den uit de straat chartert hij om de handel langs de deuren te venten. Een paar dagen later is Johan Vijlbrief Zo pioniert hij nog een aantal jaren door en belandt tenslotte bij de Riedel limonade fabrieken. Eerst als maga zijnbediende, maar langzamerhand klimt hij omhoog en eindigt na 16 jaar tenslotte als verkoopleider. Zijn top heeft hij al jong bereikt. Daarom besluit hij zelf de stoute schoenen aan te trekken en voor zichzelf te begin- H'johan Vijlbrief: „Ik kwam op 15 maart 1965 op de markt met het doel een importbedrijf van vruchtesappen op te richten. In Voorschoten, in een kleine schuur aan de Industrieweg, die vroeger als hoenderhok gediend had. startte ik. Het was een simpel ding van 150 m2. Daar hebben we ongeveer een jaar gezeten". Vijlbrief zette zijn eerste stappen, ter zijde gestaan door zijn broer, een vertegenwoordiger en een chauffeur. Door het kantoorpersoneel, maar ook door Johan Vijlbrief zelf. Stofjas aan. broek op half elf en zere voeten van het staan. De resultaten bleven niei uit Toen de balans werd opgemaak' bleek in 1966 tweemaal zoveel te zijr afgeleverd als in het startjaar 1965 De sneeuwbal, die Vijlbrief aan he rollen had gebracht, snelde steeds gro ter wordende ..All in Drinks" bert af. I'RODI KTIE In '66 vond die sneeuwbal een nieuw obstakel op zijn weg. Wederom vva: de behuizing te klein geworden. Vooi de vierde maal werd een nieuw jasje aangetrokken. Nu was Koudekerk aan de beurt. Er werden wat tweedehans machines gekocht. Het met de hand opschroeven van doppen werd hier door verleden tijd. In het jaar '68-'69 sloeg de produktie- hit pas goed op hol. De gehele familie- werd ingeschakeld om het dier weer te vangen. Dat lukte in september '69 toen Johan Vijlbrief een complete vol automatische produktielijn aanschafte Met acht man kon nu een produktie worden waargemaakt van 5000 flessen per uur. Bijna niemand behoefde een vinger uit te steken. Gevuld en wel rolden de glazen dorstlessers bij hon derden over de lopende band. Alleen de handle van de etikettenmachine moest door mensenhanden worden be diend en ook het vullen van de dozen en het in voorraad zetten was eigen werk Regelmatig zagen bewoners van de Hoogewaard in Koudekerk nu ook grote tankwagens met grondprodukten richting „All in Drinks" rollen. Gevuld met elk 24.000 liter kleverige limona desiroop of wijn draaiden ze klotsend het parkeerterrein op om even later hun natte magen te legen in grote voorraadtanks SOORT PLESMAN Nog even en dan is ook dat voorbij. Dan rijden de tankauto's direct rich ting Ter Aar. Johan Vijlbrief is dan weer een stapje verder in het zaken leven. Zelft vindt hij zich te beschei den om zijn succes in de verkoop te beamen. Daarom neemt promotion consultant W. de Nagtegaal deze taak maar op zich. „Joban houdt er twee uitgekookte principes op na. Dc een is goede produkten de ander een lage prijs. Hij is een typisch voorbeeld van een self made man. Een soort Plcsman, maar dan in het klein", zegt hij. De produktiehit bij All al geruime tijd op hol.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3