vier van de levensverzekering mm naar 'een' kantoor mouton Herderstraat 5, Den Haag, telefoon 183360. Ia 'ol 00 linnenkast een pofis heeft liggen, is gebaat bij eeri zo groot mogelijke-vitaliteit van de. maatschapp^ waar hij of zij rust en zekerheid voor nu.-én Tater hebben gekocht in" de vorm van een levensverzekering. Maar niet alleen voor de polishouder is de topconditie van deze bedrijfstak van belang ook de Nederlandse economie, en dat is eigenlijk een zaak Van óns allemaal, is gebaat bij een goed functioneren van de levensverzekering- maatschappijen.^De'miljarden, want dat zijn de bedragen waar het hier om gaat, die in de vorm van premiebetalingen bij de maatschappijen binnenko- komen, vinden hun weg naar de samenleving. Die door de levensverzekering maatschappijen geïnvesteerde miljarden guldens staan voor een flink brok van onze welvaart. Met het oog op het individuele belang van de verze keringnemer en ons aller welvaart is het een duidelijke zaak dat het levens- verzekeringbedrijf behoefte heeft aan mensen met een grote dosis gezond ver stand die waken over de guldens en de gang van zaken in het bedrijf. Van zelfsprekend is het dan ook dat de levensverzekeringmaatschappijen jonge mensen zoeken die echt carrière willen maken. Wat echter niet betekent dat iemand die „alleen maar" een tijd lèng fijn werk zou willen hebben, niet even welkom zou zijn. Hoe fijn werken of carrière maken bij een levensver zekeringmaatschappij eruit kan zien, vertellen deze zijn vak zich internationaal van dezelfde „actuariële taal" bedienen en met het jjteeds vager worden van de grenzen, zou dat in de toekomst nog heel wat perspectieven kunnen bieden. Een positieve kant aan zijn huidige werk vindt Theo het feit dat het behalve puur wiskundig, toch ook zakelijk is, iets wat zijn betrokkenheid bij het be drijf nog groter maakt. En als het gaat om de werksfeer, heeft hij graag een of meer meisjes op de afdeling, dat ver hoogt het peil en hoewel een vrouw nu niet meteen zijn chef hoeft te worden, beaamt hij volmondig dat een meisje een voortreffelijk wiskundig medewerk ster kan_zijn. OUDE LIEFDE ROEST NIET Theo Bentvelzeft (24) stapt zo uif een vergadering in ons interview. Hij laat zich bepaald niet gemakkelijk verleiden tot al te eenvoudig klinkende uitspraken en prognoses over zijn toekomst, alhoe wel hij die voor zichzelf al lang op pa pier heeft staan. Bij die beslissing ging hij echter niet over één nacht ijs. Na een nogal gevarieerde verkenningstocht door andere Nederlandse bedrijfstak ken, keerde hij terug naar een oude liefde die hij had leren kennen op de afdeling „pensioenen" van een lucht vaartmaatschappij, het levensverzeke ringswezen. Voor Theo Bentvelzen is het na twee jaren werken bij een Haag se levensverzekeringmaatschappij dui delijk dat er geen smetje roest zit op zijn oude liefde. Hij ambieert de functie van actuaris, ook al zijn daar nog heel wat jaren flink studeren mee gemoeid. De actuariële wetenschap berust op wiskundige grondslagen en de term „le- vensverzekeringwiskunde" geeft onge veer weer dat de beoefenaar van deze wetenschap zich met de basis van het levensverzekeringbedrijf bezig houdt. Het is ondermeer de taak van de actua ris aan de hand van statistische gege vens vast te stellen welke premie be taald moet worden voor de diverse ver zekeringen, terwijl hij daarnaast de le vensverzekeringmaatschappijen voorre kent hoe groot haar financiële reserve dient te zijn om aan haar verplichtingen tegenover de verzekeringnemers te kun nen voldoen. Naar die taak is ook Theo Benlvelzen oo wea en hij heeft zijn car rière met de nuchterheid zijn huidige functie eigen, zorgvuldig uitgestippeld. Hij is nu wiskundig medewerker op de afdeling „reserve". Met hem praten over zijn werk en zijn plannen waar van de studie voor actuarieel rekenaar nog maar het prille begin is bete kent raken aan de kern van het levens verzekeringwezen. Immers het is duide lijk dat een actuaris die wel steeds de richtlijnen voor de berekeningen opstelt in z'n eentje niet al die berekeningen zou kunnen maken, ook al blijft hij in laatste instantie steeds verantwoordelijk voor de uitkomst. Naast de praktijk van .alle dag op zijn werk, bekwaamt Theo Bentvelzen zich één avond per week verder in zijn vak als hij de opleiding van actuarieel rekenaar volgt Om aan deze studie te kunnen beginnen moest Theo Bentvelzen zoals hij zelf zegt: „even mijn Mulo B wiskunde opvijzelen tot HBS niveau". Een opgave die voor hem niet meer betekehde dan „het ha len van een papiertje". De studie voor actuarieel rekenaar is aanmerkelijk pitti ger. Het zou in één jaar te doen zijn, maar Theo is niet van plan halsbreken de toeren uit te halen en doet het in twee jaar teneinde het gevaar te bezwe ren te oppervlakkig geïnformeerd te worden over zijn vak. Theo Bentvelzen heeft wel een wiskunde doch geen talenknobbel, daarom vindt hij het een prettig idee, dat de beoefenaars van Er zijn maar weinig steden in Nederland waar g*en kantoor of bij kantoor van een levensverzekeringmaatschappij is gevestigd. U kunt daar rechtstreeks informaties inwinnen over speciaal uw mo gelijkheden. Wat u ook kunt doen is contact opnemen met het bu reau Voorlichting Levensverzekering, Groot Hertoginnelaan 8, Den Haag. tel. (070) 61 47 31. „WTJEJ heidsdienst van een levensverzekering maatschappij. Immers, als het veelvul dig zou kunnen voorkomen dat kwaad willende lieden misbruik maakten van de mogelijkheid een verzekering te slui ten, zou dat de levensverzekeringmaat-, schappij veel geld kosten en dat zou de goedwillende verzekeringnemers dan ook duur komen te staan. En dat zou dan weer komen omdat het principe van een verzekering is dat velen met elkaar het risico voor elkaar dragen. Dat doet Elly zo'n beetje als ze werkt, maar ze doet het geen vijf van de ze ven dagen. Een keer per week, in de tijd Van „haar baas" gaat ze naar een vormingscentrum. Daar leert ze „kritisch denken" in discussies met leeftijdgeno ten. Dat gebeurt bepaald'niet in de schoolbanken, doch eerder in een huis kamerachtige sfeer. Behalve denken, wordt er ook gedaan in het vormings centrum, en wel aan sport en ontspan ning. Elly komt bovendien In aanmer king voor de jeugdvakantieregeling. Dat betekent 20 werkdagen in het jaar waarvan ze er vier zal besteden aan de vierdaagse en die loopt ze dit jaar dan ai voor de vierde keer, en hopelijk weer helemaal uit. HET GEHEIM VAN DE KAARTENKAMER Eigenlijk begon het allemaal met de vriendin van Elly Visser (16), want als die niet eerder had gesolliciteerd en Elly niet op het idee gebracht had met de woorden: „Joh, ga er heen, ze heb ben er best nog eentje nodig", was Elly misschien wel nooit zo'n „griezelig groot" gebouw binnengestapt. Nu deed ze het wel en kwam dezelfde dag nog thuis met een baan die haar na acht maanden nog steeds best bevalt. Soms hebben vriendinnen ideeën 'die lang niet gek zijn. Samen zitten ze nü od de afdeling „agenten controle", een naam die ogenblikkelijk James Bond-achtige taferelen oproept. Maar zo'n opgewon den stemming heerst er nu ook weer niet in de kaartenkamer, die een onder deel van deze afdeling vormt, of het .zou moeten zijn vanwege de pret die ze er vaak hebben, want het is buiten kijf dat de vriendinnen op een heel gezelli ge plaats terecht zijn gekomen. Dat ze er echter niet zitten om de hele dag te lachen maakt Elly in een paar zinnen duidelijk als ze vertelt wat haar werk als administratief assistente inhoudt. De kaartenkamer is haar speciale terrein. Juist door de gezellige, kameraad schappelijke sfeer die er heerst had ze maar twee weken nodig om geheimen van al die kaartenbakken te ontsluieren en te wennen aan het idee dat ze niet langer op school zat, maar een werken de vrouw was geworden. De kaarten bakken die Elly bewaakt, bevatten on der andere heel belangrijke gegevens over mensen en firma's die bijvoorbeeld in het verleden'al eens blijk hebben ge geven van minder keurige bedoelingen als ze een verzekering wilden sluiten. Dat oe geheimen van de kaartenkamer alleen bestemd zijn voor ingewijden spreekt vanzelf en Elly gaat dan ook zeker niet met naam en toenaam op haar werkzaamheden door, als het ten minste gaat om de gegevens die bij haar op de kaarten staan. Hoe het in zijn werk gaat kan ze wel vertellen. Als een tussenpersoon, dat is de man die verzekeringen sluit, een nieuwe klant Jtrijgt, wordt er eerst gecontroleerd of deze niet op de zwarte lijst voorkomt. Elly trekt daartoe haar laden open en van de gegevens die ze dan mogelijk vindt maakt ze een aantekening op de verzekeringsaanvrage. Haar informatie speelt ze door aan de afdeling die tot taak heeft nieuwe ver zekeringen te verwerken. En hoewel Elly Visser zich niet hoeft te gedragen als een vrouwelijke 007, zou je toch wel kunnen zeggen dat ze zit bij de veilig- Als José Kok (17) 's morgens van Rijswijk naar haar werk in Den Haag bromt, kan ze op dat moment nog niet voorspellen wat ze die dag precies zal gaan doen, al staat van te voren wel een ding stellig vast, het wordt zeker geen dag van saai stilzitten. José Kok is in het stevige bezit van een diplo ma mulo A met typen. En niet dat ze nu bepaald op die lauweren gaat rus ten, maar José had zichzelf eerst eens een jaartje van alleen fijn werken be loofd alvorens zich verder te gaan be kwamen. Van dat jaar zijn er nu ne gen maanden om en als ze in de ko mende drie maanden niet van' gedach- ten verandert wordt het dan" een cur sus Nederlandse handelscorrespon dentie. een onderneming die finan cieel geregeld kan worden met het le vensverzekeringbedrijf waar ze werkt. Ze zit daar, of liever zit daar een deel van de dag op de afdeling die bij haar bedrijf de afdeling organisatie buitendienst te boek staat. Officiéél heet haar functie administratief mede werkster, maar achter die eenvoudige betiteling gaat een helfe verzameling van grote en kleine werkzaamheden schuil, zo gevarieerd van aard, dat José het levensverzekeringbedrijf waar ze kwam te werken, binnen de kortste keren leerde kennen. Want ze zit niet alleen op de afdeling organisatie bui tendienst, ze moet er even zo vaak weer van af. Bijvoorbeeld om de bin nengekomen post op de bestemde plaatsen te brengen, ze geeft blaadjes vol veranderingen voor andere afdelin gen door, ze treedt op als koerierster bij het schriftelijk overbrengen van gegevens over nieuw te sluiten verze keringen. Omdat de afdeling waar José met nog vier collega's werkt (ze is er overigens de jongste) beschouwd kan worden als het secretariaat van de buitendienst, kan ze er haar type diploma ook goed gebruiken. De ene keer typt ze de op de band opgeno men besprekingen van het hoofd van de buitendienstzaken uit, dan weer zijn het aanwijzingen en rapporten, die verband houden met het wagen park dat de buitendienst ter beschik-- king staat. En voor iedereen die nog niet weet wat de'buitendienst van een levensverzekeringbedrijf is, wil José dan nog wel even vertellen, dat de „buitendienst" een verzamelwoprd is voor alle mensen-die wel voor; maar niet binnenhet levensverzekeringbe drijf werken. En dat -zijn dan de tus senpersonen, inspecteurs, en hoofdin specteurs die de contacten onderhou den met bestaande en toekomstige verzekeringnemers. Tot slot zij gezegd dat haar werk beslist niet geschikt is voor iemand die rustig, zittend werk zoekt. Maar een rustige zittende baan is wel het laatste dat een „kleine zelf standige werkster" als José Kok. zich zou wensen. DENKWERK DOEN MET DE HAND Voor Ton Ramp (24) met.net niet hele maal mujo,- maar wel het einddiploma van de vijfjarige handelsavondschool, was de bèroepskeuze echt een A-B-C- tje. Het moest iets in de administratieve sector worden, waarbij hij aarzelde tus sen boekhouden of computers. Het werd de boekhouding, „Want" zoals hij zelf zegt,„ik ben misschien een beetje ou'derwets, maar ik vind computers zo machinaal en ik heb m'n werk liever voor me op mijn bureau". Ton Ramp is zo enthousiast over zijn werk, dat hij het er in zijn nieuwe functie als groeps- hoofd van de afdeling hoofdboekhou ding bar moeilijk mee heeft iets yan zijn werk af te staan. „Dat moet ik nog- leren", vindt hij. Ton is trouwens van plan er nog een heleboel bij te leren. Binnenkort doet hij -examen voor het praktijk diploma boekhouden, maar daarmee is voor hem het laatste woord nog niet gezegd. Op stapel staat- dan de studie moderne bedrijfsadministratie en wie weet wat hjj daarna nog onder neemt. „De papiertjes doen het in mijn vak", weet Ton heel zeker. Dé combina tie werken in de praktijk en 's avonds leren geeft Ton een extra ruggesteun. Zestien jaar was Ton toen hij een baan kreeg bij het levensverzekeringbedrijf waar hij nu nog werkt. Via de afdelin gen reserve en rekening courant kwam hij anderhalf jaar geleden op de hoofd boekhouding en daarmee kreeg hij zijn zin. Wat hij zo dagelijks doet nu, is on dermeer het bijhouden van het groot boek en het uitsorteren van de betalin gen die via de bank of per giro binnen komen. Van al het geld dat in het be drijf omgaat houdt hij zorgvuldig boek. Hetgeen ondermeer resulteert in het op stellen van overzichten en prognoses die de directie bij haar bedrijfsvoering hanteert. Hoewel hij natuurlijk ook in andere bedrijven op de afdeling boek houding zou kunnen zitten, prefereert Ton het levensverzekeringbedrijf omdat er daarop op hem wordt gelet en hij de kans krijgt af te maken waaraan hij is begonnen, uat zijn belangrijke overwe gingen voor Ton Ramp, maar ze zijn lang niet zo belangrijk als zijn zeven maanden oude dochter tlona, en het plezier dat hij aan zijn tweede hobby de fotografie beleeft, valt evenmin te becijferen al loopt het in de papieren, want dochter llona is een gewillig foto model. Privé is Ton Ramp geen boek houder, want als je daar aan begint blijf je cijferen en dan ben je. zo uitge- t( u. De Centrale Directie der PTT is niet zomaar een kantoor - het is het bestuurscentrum van één van de grootste bedrijven in Nederland en het biedt vele mogelijkheden voor jonge mensen met het diploma MULO of MAVO-4. De dynamiek van onze moderne maatschappij laat ook de PTT niet onberoerd en vereist een voortdurende ontwikkeling in hoog tempo. Deze ontwikkeling wordt geleid en begeleid .vanuit het bestuurscentrum, dé Centrale Directie.. De kansen Het is logisch, dat in dit „ontwikkelingscentrum" ook voor uw eigen ontwikkeling grote kansen liggenzeker voor jonge mensen met ambitie en talent voor administratief en organisatorisch werk. De variaties Er is een grote verscheidenheid van werkgebieden binnen de Centrale Directie. Om maar eens een paar afdelingen te noemen: Postexpjoitatie, CENTRALE DIRECTIE Omroep en Televisie, Organisatie en Efficiency, Personeelszaken, Comptabiliteit, Inkoop- en Materieelcontrole, Bibliotheek en Documentatie en de Bedrijfsgeneeskundige Dienst. Door het grote aantal variaties is de mogelijkheid aanwezig u juist die plaats te geven, die het best bij u past. De financiën en zo Niet alleen de promotiemogelijkheden, maar ook de aanvangssalarissen zijn interessant. Heeft u een diploma MULO of MAVO-4, dan verdient u op 17-jarige leeftijd f 468,- bruto per maand. Met 18 jaar wordt uw salaris f 513,-, met 19 jaar f 568,-, met 20 jaar f 635,- en met 21 jaar f 713,- bruto per maand. De AOW-premie komt voor rekening van het bedrijf; dat scheelt nogal wat in het netto-salaris I U krijgt 17 werkdagen vakantie en als u jonger bent dan 21 jaar zelfs iets meer. Het vakantiegeld bedraagt 6% van het jaarsalaris. Gelukkig bent u nog te jong om aan pensioen te denken - maar tóch de welvaartsvaste pensioenregeling is niet mis. Ga eens praten Een informatief gesprek kan geen kwaad. Maak eens een afspraak. Bel of schrijf de Personeelsdienst van de Centrale Directie der PTT, Zeestraat 9, 's-Gravenhage, telefoon (070) 75 31 04. Wat zal de toekomst brengen? Een goede toekomst is een positie in het grafisch bedrijf Jongelui vanaf 15 jaar bieden wij: DRUKKER Een 4-jarige opleiding voor HANDZETTER BINDER Regelmatige loonsverhogingen volgens C.A.O.-regeling Doorbetaling van het loon tijdens de opleiding Goede vakantieregeling Prima sociale voorzieningen Kom praten. Wij geven gaarne nadere inlichtingen! Oosterkerkstraat 11 - Leiden - 01710-33721 (ge subsidieerd door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen.) AANMELDING: Voor de chemische en medische op leidingen in het Hoger- en Middelbaar Beroepsonderwijs (voorheen analisten opleidingen) voor de dag- en avond school moet de aanmelding zo spoe dig mogelijk plaatsvinden. TOELATINGSEISEN: Middelbaar beroepsonderwijs: MAVO-3, ULO- of LTS (theoretische richting) diploma. Hoger beroepsonderwijs: 1e jaar: HAVO, HBS-B, Gymnasium E Spreekuur direkteur: dinsdag 9.15-10.00 i NUTSSCHOLEN NEUTRAAL BIJZONDER ONDERWIJS Adriaan-Goekooplaan 13 L.O. Directeur: D. van Klaveren. Tel. 557920. Exlostraat 12 Afd. L.O. Tel. 663445. Directeur: G. van Rooyen." Kleuterschool Hengelolaan 221 Tel. 679458. Directrice: Mej. W. A. Mijdam. Hollanderstraat 21 L.O. Tèl. 336358. Directeur: L. J. Vlietstra. Laan van Poot 355 L.O. Teh 257547. Directeur: J. Christiaanse. Kleuterschool Laan van Poot 355 257547. Directrice: Mej. W. F. Kooreman. Tel. Woonstede 96 L.O. Tel. 667717. Directeur: H. E. J. Rijckborst. Kleuterschool Woonstede 92 Tel. 666251. Directrice: Mevr. N. J. Broekman-v.d. Valk. 's-GRAVENHAGE: Cornells de Wittlaan 17-21, tel. 54.05.00 Laan van Meerdervoort 351, tel. 33.62.31 Laan van N.O. Indië 258, tel. 85.87.28 RIJSWIJK, Leeuwendaallaan 9, tel. 99.58.92 INSCHRIJVING VOOR: eenjarige beroepsopleidingen (aanvang september) Secretaresse Europees secretaresse Afdelingssecretaresse Receptioniste Stenotypiste diverse dag-avondcursussen (aanvang deze maand en september) Typen ook spoedcursussen, duur 2 a 3 maanden. Stenografie (Ned. en moderne talen) Middenstandsexamen Moderne talen (handelscorrespondentie en con versatie in Nederlands, Frans, Duits, Engels o.a. Lower Cert. Cam bridge, Spaans, Italiaans) Talenpracticum Repetitiecursus Nederlands Boekhouden Algemene ontwikkeling Spreekuren maandag t.m. vrijdag 10-12, 2-4, 7-9 uur. Prospectus (ook voor schriftelijke cursus sen) gratis. Instituten zijn ook gevestigd te: Amsterdam. Rotterdam,Vlaardingen.Utrecht, Hilversum, Arnhem, Nijmegen en Tilburg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 38