Êeidae <2owuMit I Meer dan 800 doden geborgen na zware aardbeving in O.-Turkije MOGELIJK 1500-3000MENSEN OMGEKOMEN Schimmenspel bij fusie BRITSE TOERISTEN VERONGELUKT IN TOEPOLEV-134A HARINGRACE VANMORGEN VROEG BEGONNEN \V Pres. Podgorny spoedig naar Egypte Vliegramp Joego-Slavië Vijf van de 82 inzittenden nog in leven ZENDING VAN NED. RODE KRUIS Ontvoerde Elrom uit angst met 3 kogels vermoord Galg wacht ontvoerders Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H M- Brader- Hoofdredacteur: F J. Plug Chef-redacteur: H. P M Heruer Advertenties (excl. BT-W.) 0,24 p mm- Telefoontjes 2.25 Klachten bezorging telef- 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41. maand '6.05 kwartaal 18,10, Jaar 70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84.70- 62e jaargang, no. 18.395 MAANDAG 24 MEI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V -SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19.05 uur De schat van het kasteel zonder naam; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Joe Frazier pop. Nederland 2: 19.30 uur Sportquiz 20.21 uur Andy Williams; 21.50 uur Paul Vlaanderen. WEINIG VERANDERING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige, in het Waddengebied af en toe krachtige oostelijke wind. Minimumtempera turen ongeveer 10, maxima morgen rond 18 graden. Wel fusie, geen fusie. Het duel buiten de lijnen tussen Holland Sport en ADO begint op een schimmenspel te lijken, een wazig geheel waaruit steeds andere aspecten opduiken. Vrijdagnacht, de „nacht van het ver stand van ADO", leek de fusie rond. De groep financiers, die op het laat ste moment de helpende hand toestak aan Holland Sport, heeft zich echter niet hij de onderhandelingen tussen ADO en Holland Sport neergelegd en meent aanspraken Ie kunnen maken op aankoop van Holland Sport". Zij zullen de kwestie in een kort geding voorleggen aan de rechter. Indien dezp een positieve uitspraak doet, lijkt men weer even ver als na „de nacht van Vink". Er kan met die nachten van een duistere zaak worden gesproken waarin weer enig licht zal gaan schij nen na de rechterlijke uitspraak. Tot zover is afwachten het parool. Deze sensationele ontwikkeling in een bijna afgeronde kwestie wordt nog versterkt door het feit dat Den Haag reeds een voetbalclub heeft die de zelfde naam voert, zij het met de toevoeging '65. Deze vereniging FC Den Haag '65 bestaat al sinds 1 no vember 1966 en speelt op Ockenburgh. Destijds wilde een semi-profclub deel nemen aan de KNVB-competitie onder de naam Flamingo's, die gewijzigd moest worden omdat er al een Fla mingo's bestond. De semi-profclub ïaam Holland Sport aan Onrustig weekend in Eindhoven (Van e ïrslaggevers) EINDHOVEN Het afgelopen week- ndc is het bijzonder onrustig geweest i de Eindhovense binnenstad. Groepen mbonnezen raakten tot tweemaal toe aags met de politie. Het begon allemaal iterdagavond toen een groep Ambon- sen geen toegang tot een club kreeg. Zij aren hierover zo verontwaardigd, dat een gegeven moment een gevecht ont- ®nd. De politie kon echter binnen korte jd de orde herstellen. In het Zuidmolukse kamp was men iter blijkbaar niet erg tevreden over afloop van het gevecht, want tegen liddernacht arriveerde opnieuw een op evanche beluste groep. De Eindhovense olitie ging toen over op charges met de apenstok. Na een half uur was de rust ®ergekeerd Gisteravond kwam weer een groep lidmolukkers naar Eindhoven, waarna ruiten van een horecabedrijf werden gegooid. Een groep restauranthouders ok daarop, bijgestaan door zware jon- »s, ten strijde tegen de Ambonnezen. politie moest als buffer tussen beide ■aepen optreden. Er werden in totaal rie arrestaties verricht. ZATERDAG: Huize Welkom ZONDAG: Huize Welkom MAANDAG: Huize Welkom Leiden 8 uur ZATERDAG: H. Kerkgracht ZONDAG: H. Kerkgracht MAANDAG: H. Kerkgracht Bij Evert Castelein CAïRO (AFP) President Podgorny van de Sovjet-Unie wordt volgens het gezaghebbende Egyptische blad Al Aehram op zeer korte termijn in Cairo verwacht aan het hoofd van een belang de zuiveringen niets te maken hadden met de betrekkingen tussen Cairo en rijke Russische delegatie. De toekomst van de Russisch-Egypti- sche betrekkingen zal naar verwachting een der hoofdpunten van bespreking vormen na cle jongste zuiveringen, waar van pro-Russische figuren in Egypte slachtoffer zijn geworden. Vanavond zal FC Den Haag '65 be slissen wat de houding van de vereni ging in deze zal zijn maar secretaris J. van Hasselt kon reeds melden dat er grote bezwaren bestaan en alle reglementaire middelen zullen worden aangewend om het ontstaan van een tweede FC Den Haag tegen te gaan. Al deze minder prettige zaken zijn evenwel niet van invloed geweest op de voetbalprestaties van ADO, dal zich na de zege op Sparta vrijwel zeker kan achten van deelneming aan het toernooi om de UEFA-Cup. Hoe dan ook: als ADO, als FC Den Haag of als FC Den Haag ADO. De nek- aan-nekrace tussen Ajax en Feijen- oord blijft het (top)onderdeel van deze boeiende competitie. Donderdag kan beslist worden, in het Olympisch Sta dion, wie van de twee grootsten van de grote- zes moet afhaken. Dat is al gebeurd in het afgelopen weekeinde op de judomat waar Ruska zijn zwaargewichtlitel heroverde en de Oostduitser Hennig derhalve moest BELGRADO (Reuter) Een Tocpolev - 134a van de Joegoslavische Iii. Ihvaart- maatschappij Aviogenex, die Britse vakantiegangers aan boord had, is gisteravond bij de landing op het vliegveld van Rijeka in het noordwesten van Joegoslavië ver ongelukt. Alle 72 Britten en vjjf .Joegoslaven kwamen om het leven. Slechts vijf mensen - vier l>emanningsleden en een Joegoslavische vertegenwoordiger van de maatschappij - overleefden de ramp. Er waren elf kinderen aan boord. Het vliegtuig, een grotere versie van de Russische TU-134. verloor bij het naderen van het vliegveld van Rijeka •(in Istrië) plotseling snelheid, raakte met zijn onderstel de grond, vloog in brand en explodeerde. Het Joegoslavische persbureau noemde het ongeluk „de ergste ramp in de geschiedenis van de Zuidslavische luchtvaart." De vier bemanningsleden, die de ramp Overleden door j inademen van onkruidverdelger (Van onze correspondent) TONGEREN Vermoedelijk door het inademen van een sterk onkruidvcrdel- gend middel, is de 61-jarige mevrouw C. Schils, moeder van drie kinderen uit het Belgische Zichem (bekend uit de boe ken van Ernest Claes) in het Bavière- ziekenhuis in Luik overleden. Op 11 mei ging mevrouw Schils samen met een buurvrouw naar een vlak bij haar woning gelegen kapelletje. Op de heg langs de w eg had een boer een sterk onkruidverdelgend middel gespoten. Toen beide vrouwen er voorbij kwamen, maak te de buurvrouw van mevrouw Schils nog de opmerking: „Hier prikkelt me iets in de neus". Mevrouw Schils merkte aanvankelijk niet. Toen zij eenmaal was thuisgekomen, kreeg zij ademhalings moeilijkheden. zo erg zelfs, dat zij een dag later de spraak verloor. Op medisch advies werd zij opgenomen in een zieken huis te Luik. De medici slaagden er niet in haar in leven te houden. Het vermoe den bestaat dat mevrouw Schils vergif tigd is dooi een landbouwvergif dat het longstelsel en het centraal zenuwstelsel aantast. Vermoedelijk was mevrouw Schils erg gevoelig, omdat zij nauwelijks hersteld was van een zware griep. overleefden - twee piloten en twee boord werktuigkundigen - liepen slechts lichte verwondingen op. maar de passagier werd zwaar gewond. De meeste pasagiers waren op weg naar het vakantie-eiland Krk, in de buurt Het vliegveld, waarop het ongeluk ge beurde, ligt op het Adriatisciie eiland Krk, tegenover Rijeka. Volgens het Joegoslavische oersbureau Tanjoeg was de neus van het vliegtuig afgerukt, wat het leven van de vier bemanningsleden heeft gered. De red dingsploegen vonden de slachtoffers zit tend in hun aangegorde veiligheidsrie- I Koningin Juliana aan boord van het I hospitaal-kerkschip „De Hoop", waar- I mee z# zaterdagmiddag de verbeterde I Scheveningse buitenhaven in gebruik stelde. ANKARA (Reuter - A.P.). Onder erbarmelijke omstandig heden, zware en voortdurende regenval, zijn reddingsploegen in de weer om de levenden te bevrij den en de doden te bergen in en om de Oostturkse stad Bingol, die zaterdagavond door een vernie tigende, tot in Syrië gevoelde aardbeving getroffen werd. Reeds nu zijn meer dan achthonderd doden geborgen, maar men heeft er niet het minste idee van hoe het gesteld is met de zwaargetrof- fen dorpen in de omgeving. Men houdt dan ook rekening met een getal van 1500 tot 3000 omge komenen. Negentig procent van Bingol is totaal vernield met inbegrip van het ziekenhuis en de gevangenis. De aardbeving sloeg toe op een moment dat de meeste bewo ners thuis waren en zich goeddeels al te slapen hadden gelegd. De meeste wonin gen in het rampgebied zijn opgetrokken van leem en niet bestemd tegen aard schokken. De-verwarring in het gebied is volledig: moeders, vaders en kinderen lopen in de door puin versperde straten rond. zoekend naar dode of levende familieleden. Sedert 1966 wordt Turkije vrijwel elk jaar getroffen door een zware aard beving, die zich steeds voordoet langs de zogenaamde Anatolische breuk. Enige weken geleden trof een aardschok de stad Boerdoer in het zuidwesten. Daar vielen toen vijftig doden. Het reddingswerk kwam in Turkije vrij snel op gang. Vanuit Elazig. het hoofdkwartier van het achtste leger korps. werd onmiddellijk groot mate riaal aangevoerd, zoals tenten, mobiele keukens en ziekenhuizen, voed.iel, water en medicamenten. De Turkse Rode Halve Maan heeft reeds hulpaanbiedingen ont vangen van het Internationale Rode Uit Nederland is vanmiddag de eerste hulpzending verstuurd, bestaande uit drieduizend dekens en duizend potten kindervoeding. Deze zending van het Nederlandse Rode Kruis zal in Instan- boel verder door de Rode Halve Maan verzonden worden. Woensdag volgt nog vanuit Nederland een zending melkvoe- ding en dekens. CASTELFRANCO VENETO (AP) - De 80-jarige Italiaan Stefano Marchetti zat gisteren rustig voor zijn boerderij in Castelfranco Veneto een pijp te roken, toen die rust werd verstoord door een blikseminslag. Marchetti's pijp verbrand de. Hijzelf had niets. tVan onze correspondent) ISTANBOEL Turkse leger- en politie-ecnheden hebben gisterochtend het lichaam van de vermoorde Israëlische consul Elrom in Istanboel gevonden. Elronie die verleden week door een linkse terreurgroep ontvoerd werd, had drie kogelgaten in zijn hoofd. Zjjn handen waren op de rug gebonden. Elrom lag op een lied in een verlaten flat In dezelfde w(jk waar het Israëlische con sulaat in Istanboel ligt. Volgens een eerste lijkschouwing werd Elrom twaalf r hij gevonden werd, rd. De verklaring voor de moord zoeken velen in de angst die de ontvoerders bevangen zou hebben, toen het Turkse leger zaterdagmiddag alle drie mil joen inwoners van de stad gebood om binnen te blijven. Waarschijnlijk is Elrom vlak voor het ingaan van het bevel vermoord, zodat de ontvoerders de kans hadden om te ontsnappen. De groep soldaten en politiemannen die Elrom aantroffen, maakten deel uit van een gewapende macht van 32.500 mannen, die Istanboel eergisteren en gisteren uitkamden. Onmiddellijk na het vinden van het lyk volgde de identificatie van Elrom door een Israëli sche ambtenaar itèfit zijn consulaat. De flat waarin de linkse moordenaars Elrom achterlieten, is het eigendom van een vrouw van middelbare leeftijd. Twee maanden geleden verhuurde zij de flat aan een Jong echtpaar. Elrom werd vermoord ruim twee dagen na hel aflopen van het ultimatum van zijn ontvoerders. In dat ultimatum eisten de ontvoerders de vrijlating van enige andere terroristen uit de gevangenis. Het ultimatum werd evenwel genegeerd door de Turkse overheid, die goede hoop koesterde, de ontvoer ders in de kraag te kunnen grepen. De grootscheepse jacht die op hen in gezet werd. heeft de ontvoerders kennelijk te bang gemaakt. Intussen zÜn de namen van de ontvoerders reeds bij de politie bekend. De moord veroorzaakte vandaag een golf van verontwaardiging in Turkije. Premier Irim verzekerde dat „deze zaak tegenstrijdig is aan het karakter en de waardigheid van het Turkse volk". Eveneens verklaarde hij venvacht te hebben, dat de ontvoerders nooit zover zouden gaan. De Turkse regering heeft Israël haar diepe leedwezen met de dood van de diplomaat betuigd. Het leger heeft verklaard, dat de moordenaars „de straf krijgen die ze Verdie- Gisteravond is het lichaam van Elrom met een speciaal vliegtuig van de Turkse luchtmacht naar Israël gevlogen. Aan boord bevond zich ook me vrouw Elrom. Met de moord op de consul is het vrijwel zeker geworden, dat de terroristen die reeds gevangen genomen zjjn en de moordenaars die het Turkse leger binnenkort denkt te kunnen arresteren, opgehangen zullen worden. Deze week nam het parlement een wet aan, waarmee de doodstraf op ontvoering gesteld werd. De wet zal met terugwerkende kracht toegepast w orden op de ontvoerders van Elrom. In Argentinië is gisteren eveneens een diplomaat ontvoerd, namelijk de Britse honorair consul in Rosario, directeur van een vleesconservenfabriek, Stanley Sylvester. Hij zal, volgens een verklaring van het „revolutionaire volksleger" ter beschikking van een „volksgerechtshof" worden gesteld. NOORDZEE (ANP) Na de start vanmorgen vroeg uit havens van Scheveningen, Vlaardingcn en IJniuiden he loden zich thuns 73 schepen van 29 rederijen en firma's In ee middenin de jaarlijkse haringrace. Scheveningers, ktwykers, vissers uit Vlaardingen en IJniuiden, zullen daar- S alles op alles zetten om de haringrace-1971 te winnen. Üt alles gaat zich afspelen op de Noordzee en in het Skager- *k. Zuiver gemeten ligt de strijd om de eerste Hollandse fieuwe in het zeegebied, gelegen tussen 62 graden noorder breedte, ten noorden van Engeland, één graad westerlengte en aan de oostzijde van de. lijn gaande van Skagen naar de vuurtoren Paternoster, aldus de officiële plaatsbepaling. Vanmorgen eindigde in verband met de jaarlijkse haring race het verkoopverbod van gezouten haring, maar dan al leen voor schepen, die aan de race deelnemen. Het gaat de vissers er dus om zo snel mogelijk weer de haven binnen te lopen, zodat de Hollandse Nieuwe ei^n snel op de markt kan komen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1