Ambtenaren eens met ziektekostenregeling Geen nadere berichten over ontvoerde consul Confrontatie verwijt bisschop Simonis een ragische toegevendheid Rondvaartboot klemgevaren Dinsdag gesprek met vijf fractieleiders Steun nodig voor missionaris-op-verlof Flevohof nu "officieel open STAATSLOTERIJ Witte paters gaan uit Mozambique hjDAG 21 MEI 1971 LEIDSE COURANT 'ntegratie toongroepen in dansscholen begint 1 juli J HAAG (ANP) In de woensdag gehouden vergadering het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Ier voorzitterschap van staatssecretaris Van Veen van nenlandsc Zaken, is overeenstemming bereikt over de rimregeling ziektekosten ambtenaren 1971. De toegemoet- jing voor de ongehuwden werd voor 1971 gesteld op 1,40, voor de gehuwden op f 562,80 en voor studerende en der-valide kinderen van 16 tot 27 jaar op 195,60. /era besloten per 1 juli 1971 een begin van uit- ring te geven aan de maatregelen, die in het kader van voorgenomen structurele herziening van het BBRA (be- igingsbcsluit rijksambtenaren) noodzakelijk zijn. Dit be- bevat in het bijzonder de integratie van de loongroepen de salarisschalen. Zowel de formulering van de normen, die in de toekomst bij de functiewaardering gehanieerd moeten worden, als de oplossing van de problemen, die daarbij naar voren treden, eisen te veel tijd om nog voor 1 juli 1971 tot een verant woord oordeel daarover te kunnen komen. De integratie maatregelen moeten in verbard hiermede tot op zekere hoogte worden gezien als voorlopige maatregelen. Voor wat de financiering betreft handhaafde de regering de aan haar voorstel verbonden voorwaarde, dat de aanloop kosten in mindering op het „trend"-bedrag wordt gebracht. Vier centrales, de ACOP, de RKCOP, de CCOOP en de AC) handhaven hun opvatting, dac voor dit soort maatregelen geen aftrek van het „trend"-beörag dient plaats te vinden. Gezien het belang van de maatregel en de korte termijn, waarop deze gerealiseerd zal worden, menen zij zich onder die omstandigheden zich ditmaal hierbij te moeten neer leggen. De CHA heeft weliswaar waardering voor de positieverbete ringen. die door deze integratie voor de lagerbezoldigden zal worden gerealiseerd, maar handhaaft haar bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen. Streven Leidse studentenkerk in het geding (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG In een commentaar de gebeurtenissen in de Leidse stu- len-parochie en de reacties daarop bisschop Simonis van Rotterdam «rijt e groep Confrontatie de bis- ;n „tragische toegevendheid" de opvattingen van de Leidse stu- tenkerk. Dr. Simonis wordt vooral ireten. dat hij zich niet flink genoeg «et heeft tegen deze studentenpar- t en dat hij het eventueel voorgaan de eucharistie door een gehuwde ester slechts afkeurt door op te mer- dat hij deze stap onmogelijk onder (verantwoordelijkheid kan nemen. i het commentaar in het jongste imer van Confrontatie wordt bis- »p Simonis een te omzichtige en eeflijke houding toegeschreven zo- „wij een complete inkapseling door handjevol progressieve voorstanders r mogelijk gaan houden indien hij meer distantie van de koers progessieven neemt", aldus het imentaar. 'natatie beeft s?ich vooral geër- i de oprcferklhgén, dat bisschop inis het voorgaan van een gehuwde iter niet onder zijn verantwoorde- ïeid kan nemen en dat hij de leden de Leidse studenten-parochie nog ds „gelovigen" blijft noemen. Con- itatie noemt dit in zijn commentaar r lauw, nietszeggend en Pontius s-achtig". Dit commentaar werd geschreven nog voordat bekend werd. dat de Leidse studenten-parochie vorige week inder daad besloten heeft op waarschijnlijk 30 mei een gehuwde priester te laten voorgaan. Het bisdom heeft daarop la ten weten deze stap zeer te betreuren. Vicaris Postma overlegt nu met de stu denten-parochie, om haar van deze stap te weerhouden. EEN GEWONDE AMSTERDAM (ANP) De rond vaartboot „Jan van Galen" van de re derij Bergman is woensdagavond met een hevige klap vastgelopen onder een brug over de Singelgracht in Amster dam. De schipper, die volgens de rijks politie te water onvoldoende bekend was in de hoofdstad, had zich vergist in de hoogte van de brug. De voorste helft van het schip, dat 40 a 50 toeristen aan borod had, kwam met het glazen dak klem te zitten tegen de onderkant van de brug. Er ontstond een flinke ravage. De ruiten sneuvelden en de mast sloeg door de voorruit. Bij de botsing zelf werd niemand gewond. Wel raakte naderhand een Canadese passagier, die hielp bij een poging de boot los te trekken, met beide handen bekneld tussen het dak en de brug. Hij werd met ernstige verwondin gen aan de vingers in een ziekenhuis opgenomen. (ADVERTENTIE) een heel jaar halve prijs (van de enkele reis) 2 dagen gratis in mei Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- Informateur Steenkamp volgt straf tempo (Van i parlementaire redactie) Aan boord van de Griekse tanker ,,Angie", die in Rotterdam ligt, is woensdag avond brand ontstaan. Vijf opvarenden moesten ten gevolge van rookvergifti ging in een Rotterdams ziekenhuis worden opgenomen. EXPEDITIE (AFP/Reuter) De door tweedracht geteisterde internatio nale Everestexpeditie heeft haar plan opgegeven de top van deze hoogste berg ter wereld te bereiken. Volgens een boodschap van expeditieleider kolonel Robert zijn de twee Britten Don Whil- lans 'en DougaD Haston die de slotbe- klimming moesten maken er niet in ge slaagd een obstakel te nemén op on geveer 600 meter onder de top. Boven dien zou het weer niet erg gunstig zijn geweest. I (Van een onzer verslaggevers) LBURG Ruim 1200 werkers be- n vanochtend te rinkelen, toen s Beatrix en prins Claus de natio- landbouwmanifcstalie „Flevohof" nden. De genodigden hadden name- by binnenkomst allemaal een reis- tkertje gekregen en de totale regie n een gezamenlijk aflopen daar- nci was precies 06.49 uur toen dat i* eurde. Niet alleen de prinses en de F ins moesten vroeg uit de veren, ook de Missionaire m nister Lardinois en ktssecretaris Van Son arriveerden met ine slaapoogjes in de polder Oostelijk voland. 'rins Claus zette na een ontbijt, waar alle 1200 genodigden deelnamen het keerslicht op groen, waarna 24 kinde de burgemeesters van de provinciale fdsteden een mand met Flevohofpro- ;ten gingen aanbieden. Het prinselijk ir kreeg zelf een ponyhuifkar., die het schonk aan een tehuis voor ge- idicapte kinderen in Soest. )e Flevohof is sinds 1 mei al open 3r het publiek. Gisteren waren er 0OO bezoekers. Het project beslaat een jervlakte van maar liefst 140 ha. Er een parkeergelegenheid voor 1000 O's en 100 touringcars, er zijn ee café-restaurants met terrassen aan water, drie tentoonstellingspaviljoens, veeteeltbedrijf van 35 ha met melk- een vavkensfokkerij en 5000 kippen, akkerbouwbedrijf van 65 ha, een unpignonkwekerij, groente- en bloe- nkassen, een baby- en kleutercrèche, iderboerderijen, ponymanege, kinder- rp voor binnen- en buitenspel, 'n cow- ysaloon en een compleet indianendorp. Vaak gevoel last te zijn in plaats van gast DEN BOSCH Tijdens de open hof, die mgr. J. Bluyssen van Den Bosch gis teren hield voor de Nederlandse missio narissen, heeft mr. J. van Gennip. direc teur van het Centraal Missie Commis sariaat, de moeilijkheden geschetst die de missionarissen bij hun verlof in Neder-, land ondervinden door de grtte verande ringen die zich in de Nederlandse kerk provincie voltrekken. Daarnaast begint katholiek Nederland te beseffen dat niet alleen orden en congregaties verantwoor delijk zijn voor hel lot van de missiona rissen, maar de gehele katholieke ge meenschap. Er is, aldus mr. van Gennip, een duide lijke waardering aan het groeien voor het werk van de missionarissen, vooral buiten het katholieke kamp. De ekrk krijgt voor haar missiewerk steeds meer begrip, en krijgt zelfs de eis te horen dat zij moei doorgaan met activiteiten die het profane ontwikkelingspark niet verwaarlozen maar tevens overstijgen. Misschien heeft dit te maken met het feit dat de vereniging van het begrip ontwikkeling tot economische ontwikke ling bij velen een kater heeft bezorgd. Op de open dag. die tevens diende ter in leiding van dc week voor de Neder landse missionaris, die zondag van start gaat, is tevens gewezen op de problemen die de Nederlandse missionarissen tij dens hun verlof in Nederland in finan cieel opzicht ondervinden. Zij komen naar huis om na zeven jaar werk uit te rusten, geestelijk en lichamelijk te her stellen. maar zij zijn tijdens hun verlof vaak afhankelijk van mensen die zelf niet veel te missen hebben, die over on voldoende huisvesting beschikken, en vaak overbelast zijn van eigen zorgen. Dan krijgt de missionaris vaak het ge voel in plaats van een gast een lost te zijn, en is er geen mogelijkheid zich te ontspannen na jarenlange arbeid. Voor een onbezorgde vakantie is per missio naris een bediag nodig van 3600 gulden. Daarom hoopt men dit jaar op een col lecte-opbrengst van minstens 1,3 miljoen, uit welk bedrag tevens de premies moe ten worden betaald voor de sociale ver zekering voor die orden en congregaties die in geldelijke moeilijkheden verkeren. Mr. Van Gennip wees gisteren ook op de noodzaak van een krachtiger centrale fondsenwerving en een duidelijke soli dariteit tpssen orden en congregaties. DEN HAAG Volgende weck dinsdag zal informaieur prof. Stcenkamp voor dc eerste maal gezamenlijk rond de tafel gaan zitten met de fractieleiders van de vyf partijen waaruit gepoogd wordt een kabinet te vormen KVP, AR, CHU. VVD en DS '70. Voordien wil prof. Steenkamp in siraf tempo nog een drukke agenda afwerken. Na het bezoek op Hemelvaartsdag van minister Roolvink van Sociale Zake'n, stonden voor vandaag gesprekken op het programma met land bouwminister Lardinois en met de voorzitters van de drie vakcentrales. Ook morgen wordt het een drukke dag. Dan komen achtereenvolgens de voorzitters van werkgevers-, landbouw- en middenstandsorganisaties, met de informateur pra ten. De zondag en maandag besteedt prof. Steenkamp aan de nadere bestudering van de stapels stukken die zijn vele bezoekers bQ hem achterlieten en die hem worden toegestuurd. trend in de werkloosheid en de terug lopende investeringen. Aan prof. Van den Beid had hij een lijstje met vragen meegegeven, onder meer over de kosten van diverse partijprogramma's en over de stijging van de sociale verzekeringen. Met prof. Zijlstra had hij „wat som metjes zitten maken". Prof. Zijlstra had met name aangedrongen op het kritisch bekijken van bestaande overheidstaken, waarbij verouderde taken weg zouden moeten vallen. Prof. Steenkamp zei voorts nogal geschrokken te zijn van de stijging van de huursubsidies van 500 miljoen gulden dit jaar naar 700 miljoen in 1972. De kabinetsinformateur heeft van diverse meelevende Nederlanders brie ven ontvangen waarin hem bepaalde medicijnen en pillen worden aanbe volen om zijn zware arbeid te kunnen volhouden. Hij krijgt ook aanbiedingen voor het gebruik van een sauna. Ook zijn hem al complete kabinetten aan geboden, waarin dan meestal voor de aanbieders zelf belangrijke posten zijn weggelegd. Prof. Steenkamp heeft voorts al een koffer vol verzoekschriften waarin allemaal om geld wordt ge vraagd. „Ik heb nog geen enkel schrij ven gehad, waarin me geld wordt aan geboden", zei hij woensdagavond op zijn persconferentie. MEELEVENDE NEDERLANDERS BIEDEN PILLEN EN SAUNA AAN Woensdag had prof. Steenkamp ge sprekken mef achtereenvolgens de pre sident van de Nederlandse Bank, prof. Zijlstra, SER-voorzitter De Pous en de directeu van het Centraal Planbureau prof. Van den Beid. Prof. Steenkamp zei woensdagavond na afloop, dat hij tot de conclusie was gekomen dat de economische situatie „echt moeilijk" is en „ik wil niet dramatisch doen, maar we zullen onze tanden er echt in moeten zetten. Een nieuwe regering zal geen goede wittebroodsweken krijgen". Prof. Steenkamp zei dat allerlei cijfers „er niet om liegen" en hij wees in dit verband op de overbesteding, hel tekort op de betalingsbalans, de stijgende Bestuur v. Gelder verbaasd over eis vakbonden AMSTERDAM (ANP) Dc raad van bestuur van Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder en Zonen N.V. heeft in een gisteren verstrekt perscommuniqué zijn verbazing uitgesproken over de op 18 mei j.l. door de vakbonden aan de raad schriftelijk gestelde eis om vóór maandag 24 mei a.s. inzage te verschaf fen in de herstructueringsrapporten van de vennootschap. „De raad van bestuur is hierover verbaasd, aangezien de dag tevoren een eerder gemaakte afspraak werd beves tigd om op vrijdag 28 mei a.s. de vakorganisaties over de herstructuering te informeren. Van Gelder heeft de vakbonden inmiddels schriftelijk ver zocht door het doorkuisen van deze afspraak en de hiermede gepaard gaan de publiciteit de vennootschap geen on nodige schade toe te brengen, doch Van Gelder eerst in de gelegenheid te stel len eerder genoemde toezegging na te komen", aldus het comminique." (Van e r verslaggevers) In de tuin van paleis „Huis ten Bosch" werden gisteren de laatste opnamen gemaakt voor de t.v.-docu- mentaire over het leven van koning Willem I die midden september op onze televisie zal verschijnen. Het is een co-produktie van de NOS en de BRT. De hoofdrollen worden waar genomen door Max Croiset (Wil lem I), Fons Rademakers Willem V). Elisabeth Andersen (prinses Wille- mijntje), Gijsbert Tersteeg (Bilder- dijk) en Henk Rigters minister van Maanen). Op de foto: Elisabeth An dersen en Fons Rademakers tijdens een zomerse scène in het park. ZAANDAM Albert Heyn N.V. heeft plannen om een gedeelte van haar produktieafdelingen over te plaat sen van Zaandam naar Tilburg. Waar- I schijnlijk nog deze week wordt het j resultaat bekendgemaakt van de ondcr- handelingen tussen Albert Heyn en de directie van de voormalige textielfa briek Spandon in tilburg. over de over name van de leegstaande fabriek van dit bedrijf op het industrieterrein in j Tilburg. Albert Heyn wil in de fabriek de I koekjes- en gebakproduktie onderbren- j gen. Daarnaast heeft men in Zaandam j plannen om enige nieuwe produktie-een heden op te gaan zetten in de Spandon- fabriek. 603e TWEEDE KLASSE PRIJZEN VAN 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50.zijn gevallen op nummers eindigende op: j 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: EEN PRIJS VAN f 2.000,is gevallen op het i 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN j 5.000,is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummer: DE EXTRA PRIJS VAN 100.000,is gevallen in de serie L op het nummer: EN DE TROOSTPRIJS VAN 2.000,— op nummer, van elk van de andere series. 023934 092534 094399 097429 070092 PARIJS (AFP) De Witte Paters heb ben besloten hun missionarissen uit de Portugese kolonie Mozambique terug te trekken. Het is geen kwestie van perso neelstekort o f van bedreiging van de veiligheid van de missionarissen, maar van een fundamentele onduidelijkheid van hun positie in Mozambique, zo heeft de orde in een communiqué in Parijs meegedeeld. De onduidelijke verhouding tussen kerk en staat belet de Kerk haar ware gezicht te laten zien. De hiërarchie wil geen stelling nemen tegenover de ge- beurtenissed in dg "kolonie, Mitear d^ Witte Paters wiHÊn niet medeplichtig zijn, zo zeggen ze. Afrikanisering is in het Afrika van vandaag het normale klimaat voor alle missionering, maar in Mozambique is men verplicht Portugees te zijn, aldus het communiqué. Scheepsnabootser uniek object in Wageningen WAGENINGEN (ANP) Als eerste en enige land ter wereld heeft Neder land een scheepsnabootser gebouwd, die volgende week dinsdag in Wageningen officieel in gebruik wordt genomen. Het Nederlands Scheepsbouwkundig Proef station in Wageningen heeft de simula tor ontwikkeld ten behoeve van scheeps bemanningen en loodsen, die op dezelfde wijze als piloten met vliegtuigsimulatoren niet dit apparaat kunnen oefenen alsof een werkelijke vaart wordt uitgevoerd. De geestelijke vader van het unieke project, dat 3,4 miljoen gulden heeft ge kost, is prof. J. D. van Manen, directeur van het proefstation. Met behulp van een computer kunnen allerlei omstandigheden zoals wind kracht, diepgang en waterstromen wor den nagebootst. De weergave van de om geving. zoals zeee. lucht, kustlijnen, ha veningangen en navigatiemerken wor den op dit projectiescherm zichtbaar ge maakt. Op het ogenblik beschikt het proefstation over een volledig situatie beeld van de Europoort. In de komende jaren zullen daar alle belangrijke havens ter wereld aan worden toegevoegd. Behalvè voor de opleiding van scheeps bemanningen zal de nabootser worden gebruikt voor het onderzoek van o.m. de problemen met alternatieve scheeps ontwerpen. Persfotografen verongelukt met helikopter WEYMOUTH (AP) Drie persfoto- afen, onder wie Dennis Lee Royle Associated Press, zijn gisteren om komen in een marinehelikopter die een NAVO-oefening in het Ka- >al neerstortte. Nog twee fotografen en de twee be- anningsleden van de helikopter wer- gered. Royle (49) een internationaal deride veteraan van het Londense bu- van Associated Press, is verdron- Verder kwamen om de 53 jaar '4e Edward „Nicky" Beer van British tKs Association, het Britse binnen- 'ndse persbureau en Guy Blanchard Britse freelance fotograaf van de merican Broadcasting Company. (Van o e correspondent) ISTANBOEL Nog steeds verkeert men in Turkije in onzekerheid over het lot van de ontvoerde Israëlische consul Elrom. Gisteravond om vijf uur liep het ultimatum van de ont voerders af. Het gehele land wachtte gisteren op dc stappen van de terro risten die gedreigd hebben Elrom te zullen doden. Zijn dood kon alleen voorkomen worden door de vrijlating van een aantal linkse terroristen. Hoewel de ontvoerders een totale stilte in acht nemen, nemen vele in Turijke aan dat Elrom ondanks het aflopen van het ultimatum, nog in leven is. Ook vice-premier Kocas toonde zich opti mistisch over het lot van Elrom. „Ik hoop dat de ontvoerders nu zo ver ,zijn dat zij beseffen dat het publiek deze daad afkeurt en dat zij hun gedrag zullen aanpassen". Radio Istanboel zendt zonder ophou den boodschappen uit waarin de ont voerders gevraagd wordt het leven van de diplomaat te sparen. Ook maakte de radio een boodschap van Elrom bekend. Deze zei de terroristen dat zij reeds een zoon verloren had in een ongeluk. „Alles wat ik nog heb is mijn man. Zonder hem zou mijn leven geen betekenis meer hebben". Ondertussen veroor deelde een bijzondere rechtbank in Istanboel een terrorist tot 36 jaar gevangenisstraf. Leger- en politie- eenheden gingen vandaag door met het doorzoeken van huizen om de consul te vinden. Er zijn tot dusver re vierhonderd arrestaties ver richt. copyright the guardian-persunie. Voortdurend protesteren de inwoners van de Erding en N eufahrn bij München tegen de aanleg van een nieuw vlieg veld voor de Beierse hoofdstad. Deze protesten hebben in ieder geval al zoveel opgeleverd dat de plaats waar het vliegveld komen moet. opnieuw zal worden bezien. Op de foto: één van de vele protestbetogingen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9