bioscopen in LEIDEN Twaalfde-eeuwse kerk van Noordwijk- Binnen wacht gloednieuwe toekomst Ha n de Isa von do n der wijs nog 1 jaar oude stijl STIJGENDE KOSTEN VAN RESTAURATIE Verkeer in Stompwijk opnieuw in commissie Schoolkorfbal Inspecteur Favenin EEN BIKKELHARDE PAGINA 4 LEIDoE COURANT VRIJDAG 21 MEI 1971 IJ] De Ned. Herv. Kerk in Noordwijk- Binnen. Dankzij hulp van gemeente en burgerij kon met de restauratie begonnen worden. Bij het wegbreken van bepaalde gedeelten konden de fundamenten van vroegere aanbou wen blootgelegd worden. (Foto: KLM Aerocarto) ADVERTENTIE) Volgend jaar in scholen gemeenscha NOORDWIJK In oktober kon, dank zij hulp van de bevolking en de -remeente, begonnen worden met de -estauratie van de Ned. Hervormde Kerk te Noordwi.ik-Binnen. De werk zaamheden worden uitgevoerd door de ra. N.V. Woudenberg, te Ameide, terwijl 'e architectuur in handen is van de heer P. v. d. Sterre. uit Leiderdorp. De ostcn werden, voor de aanvang, ge- aamd op een kleine tweehonderdvijf- 'gduizond gulden. Het laat zich echter aanzien dat deze som de komende jaren -ng wel zal stijgen. De kerk. die waarschijnlijk op het "raf van de heilige St.-Jeroen is ge bouwd. stamt uit de twaalfde eeuw. Zij was een schenking van graaf Dirk II •an het klooster Egmond De eerste '•eer dat de kerk gerestaureerd werd was in 1444. Kerkmeesters uit die tijd °rkennen een rente te hebben verkocht 'eneinde de opbrengst te kunnen ge bruiken. „om de kerc op te tijmeren van den cruuswerk tot den toern Wanneer we lezen, dat in de „Spaan- -chen tijd" de kerk in Noordwijk-bin- nen en die in Katwijk aan den Rijn. de enige in de omgeving waren, die niet door brand verwoest werden. I toch wel i wonder heten, dat i Leiden Het middelbaar handelsa vondonderwijs aan de scholen „Kenni; is Macht" en „Sint Pieter" gaat ii augustus voor de laatste keer beginner met de vertrouwde opleiding voor dc economische en administratieve beroe pen. Pas volgend jaar wordt de nieuwe onderwijsvorm ingevoerd. Belangstel- i lenden voor deze belangrijke onderwijs- 1 vorm in de avonduren kunnen zich dus nog met gerust gemoed bij een van beide instellingen aanmelden. Overigens zal die nieuwe opleiding bepaald ook geen onrust opwekken. Beide instellingen gaan met ingang 1 van het schooljaar 1972-1973 deel uitma- I ken van de Leidse Avondscholenge meenschap voor atheneum, havo en ma vo. Het handelsonderwijs in de eerste i drie leerjaren zal geleidelijk worden ingepast in het avond-mavo. De bedoe ling is dat dan voor dit avond-mavo deelstudies en deelexamens mogelijk 1 worden. Men behoeft niet meer alle i vakken tegelijk te bestuderen of er examen in te doen. Door het maken van een eigen keuze-pakket is ook het bepalen van het eigen studietempo mo gelijk. Ondanks het opgaan van het han- delsavondonderwijs in genoemde scho lengemeenschap. eind 1972, zal toch het karakter van opleiding voor economi sche en administratieve beroepen wor den gehandhaafd. De beroepsgerichte vakken blijven, zoals typen, stenografie, kennis van kantoormachines e.d. De ho- BAGGEREN IN OUDE RIJN KATWIJK-VALKENBURG. De I Oude Rijn tussen Valkenburg en Katwijk wordt op het ogenblik ..gesierd" door enkele baggermolens. Doel van hun aanwezigheid is de bevaarbaarheid van de Rijn te verhogen- Dit in verband met de toenemende scheepvaart, die er in de komende zomermaanden zal optreden. Ook zal men bij de reconstructie van de verbinding over land tussen Katwijk en j Valkenburg, de Valkenburgseweg van de Rijn gebruik maken. f gere leerjaren zullen geleidelijk wor den omgezet in cursussen voor avond- meao. waarin de huidige opleidingen voor de associate-diploma's zullen wor den opgenome n. Het middelbaar han delsa vondonderwijs zal dus in die toe komst nog meer mogelijkheden bieden dan thans reeds het geval is. ADVERTENTIE Johnson Waarom is de ,,20" nu al jaren zulk een succes? Door zijn veel zijdigheid. Hij kan net zo mak kelijk aan een kajuitkruiser als aan een skibootje. Haarlemmertrekvaart 16 A Telef. 01710-54054. (weekends open) nog met restauratie kon worden begon nen. Wel werd in deze roerige tijden I schade aan het gebouw toegebracht Derhalve kleurden de Staten van Hol land in 1595 een heffing goed. waarmee de kerk gerepareerd werd. In 1791 werd de toren, die eigendom van de burgerlijke gemeente is. her steld en van een nieuwe spits voorzien 1 In 1901 werden er wederom restaura tiewerkzaamheden verricht door archi tect H. J. Jesse uit Leiden. De bekapping werd grotendeels ver nieuwd. de houten ramen in de vensters werden, als ze nog niet dichtgemetseld waren, vervangen door natuursteen, i Binnenin zijn de natuurstenen zuilen en scheibogen van witsel ontdaan De toren werd in opdracht van de burgerlijke gemeente in 1926 gerestau reerd. De scheuren in de muren werden gedicht, slecht metselwerk vervangen, de j houten balustrade om de omloop moest I plaatsmaken voor een stenen borstwe- 1 ring en galmgaten werden gedicht. De schade die met de huidige restau- ratie hersteld moet worden is hoofdza kelijk te wijten aan „steqnkanker". Dit j is een aantasting van de stenen, waar- i door deze afbrokkelen. De buitenmuur I was hierdoor dermate verzwakt dat van uitstellen geen sprake kon zijn Deze verzwakte buitenmuur wordt nu door een geheel nieuwe vervangen, evenals j een groot gedeelte van het dak. Dat er met het dak iets niet in orde ,was. konden al vele kerkgangers vaststel len. 1 Als het werk klaar is. dat zal zijn over vijf a zes jaar kunnen de Noord- 1 wijkers er zich op verheugen, een gloednieuwe kerk uit de twaalfde eeuw Culturele agenda Leiden 3uy van Hardenbroe mische Plastieken va Academie Gebouw ran Paul de Regt en ITÏLte 'mm:; Rubberpalen op Stomp u H/kse 11eg LEIDSCHENDAM In de vergade ring de Stompwijk. die vrijdagavond in de aula van het schoolgebouw aan de Dr. van Noortstraat in het openbaar bijeenkomt, komen een groot aantal verzoeken ter sprake die door commissieleden in een vorige vergadering aan de orde zijn gesteld. Het zebrapad Dr. van Noortstraat- Meerlaan zal, met goedvinden van de provincie, wat meer de Meerlaan wor den opgeschoven. Ook het knipperbord kan dan een betere plaats krijgen. In de bochten van het Oosteinde zal een doorlopende streep worden aangebracht in plaats van de huidige blokbelijning. Het provinciaal bestuur zal worden verzocht op het gedeelte tussen de grens met de bebouwde kom en km. paal 5.8 een inhaalverbod en een maxi mumsnelheid van 70 km. per uur in te stellen. Tevens zal de grens van de bebouwde kom worden verlegd vlak bij het meest zuid-oostelijke deel van de Van Santhorststraat. I De gevraagde suggestiestreep voor I voetgangers op de Dr. van Noortstraat zal niet worden aangebracht. De Leid- schendamse verkeerscommissie meent 1 dat een suggestiestreep alleen dan zin heeft als zij over de gehele lengte kan worden aangebracht, bovendien moet het overblijvende gedeelte voor het ver- keer minstens 5.50 meter zijn. hetgeen in de Dr. van Noortstraat niet het geval •rkeei heeft LEIDEN. A.s. zaterdag wordt op het sportveld „Roomburg" weer het jaar lijkse schoolkorfbaltoernooi gehouden. Het aantal deelnemende ploegen blyft dit jaar duidelijk achter by dat van vorig jaar. In totaal zullen 89 teams gaan strijden om de diverse prijzen. Om half negen beginnen de teams van de lagere scholen in twee afdelingen (geoefenden en ongeoefenden). Om half twaalf komen de teams van het voortgezet onderwijs aan bod en wel de reserveploegen. De hoofdafdeling be staat ook dit jaar weer uit één poule, zodat een finalewedstrijd achterwege zal blijven. Bekerhouder Chr. Ped. Academie krijgt de volgende teams te bestrijden Visser 't Hooft Sch. Gcmeensch., Prins W.-Alexandei -mavo. Rembrandt Sch. Gem. en de Thorbecke-mavo. De laatste 1 wedstrijd wordt gespeeld om 17.00 uur. i (ADVERTENTIE) het aanbrengen van een vangrail in een bocht van de Stompwijkseweg ern stig ontraden. De stijve constructie van een vangrail kan tot gevolg hebben dat bij een aanrijding van de vangrail het voertuig op de verkeerde weghelft be landt. De dienst van gemeentewerken zal echter bij 'wijze van proef een zestal flexibele markeringspalen van rubber, waarop reflectoren zijn aange bracht, langs de waterkant plaatsen. Als dit voldoet zullen ook andere ge- vaarlijke punten op dergelijke wijze I worden gemarkeerd. De voorzitter oi STUDIO Inspecteur Favenin is een bikkelharde. Een man, die voor zich zelf constateert dat zijn vak een smerig beroep is. dat je ook alleen maar smerig kunt uitoefenen Wan neer op een nacht tijdens de achter volging van gangsters zijn vriend en collega Barn ér o wordt gedooci. kent hij totaal geen beroepsidealer. meer. Hij gebruikt in het vervolg de wet enkel nog maar als ruggesteun- tje om legaal te kunnen moerden Iedereen die ook maar iets te maker, heeft met de dood van zijn vriend gaat er aan. Onverzoenlijk is hij Regisseur Yves Boisset heeft dit alle maal in kleurenbeelden uitgewerkt Toen vrouwen staarten hadden LIDO. Er loopt in deze film van Pasquale Festa Campanile eigenlijk maar één vrouw met staart rond en zij is er oorzaak van dat wij vandaag nog steeds aan sex doen. Ze raakt namelijk verzeild bij een stelletje oermannen, die afgezonderd van de wereld hun wilde leven leiden, waarin eten de voornaamste plaats inneemt Als zij de vrouw-met-staart ontdekken, is hun eerste bedoeling" dan ook haar op te eten- Om aan het braadspit te ontkomen, introduceert zij een nieuw spelletje, waaraan wij ons bestaan te danken hebben en dat meteen goed in de smaak valt bij haar wilde belagers. Het brengt echter wel wat onenigheid omdat de mannen hun voorlichtster allemaal tot persoonlijk bezit willen maken- De daaruit voortkomende verwikke lingen vormen het hoofdbestanddeel van dit filmpje, dat wat gegeven be treft best een gek kluchtig geheel had kunnen worden. Dat kluchtige zit er in aanzet wel ruimschoots in, maar de manier waarop allerlei in huiden geklede lieden door het ver haal springen, is maar heel even leuk. Wel een werkje waaraan de acteurs enkele dolle draaidagen hebben overgehouden. Een pluim verdient hij voor het fil misch opbouwen van de verschillende intriges, die aan inspecteur Favenins moordpartijen voorafgaan. Zwakker wordt het echter, wanneer hij met zijn film wil laten zien. dat het bin nen het politieapparaat ook niet alle maal koek en ei is. Hoewel meerdere dialogen hierop zijn toegespitst, komt het allemaal niet zo overtuigend over .Inspecteur Favenin" heeft als film bepaald niet veel te zeggen, maar biedt door uitstekend camerawerk en acteurswerk wel sfeer En daar gaat het om in een thriller. Frankenstein 1970 LUXOR Opnieuw is er voedsel voor griezelaars. In Luxor draait de ze week een nieuwe produktie van Frankenstein. Boris Karloff weet op nieuw de spanning goed te doseren, maar gaat zich ook weer te buiten aan het te veel naar voren brengen van zijn monsterachtige creaties. In zijn heerlijk surrealistische we reldje broedt Frankenstein zijn plan nen uit. Hierbij valt op dat in „Fran kenstein '70" weer wat meer aandacht wordt besteed aan het decor, dat in de voorgaande films van Frankenstein zo goedkoop mogelijk werd gehouden Het kleurgebruik is zonder meer goed bij de lugubere omgeving, waarin Frankenstein zijn werk verricht. In het kort STUDIO .Jnspet luxor: „Frar De dolle dwaze waaghalzen CAMERA Lachen, lachen e eens lachen. Dat is wat „De dolle dwaze waaghalzen van de scherpe bochten" de toeschouwer te bieden heeft. In die goeie ouwe tijd, waar' men zich nog kon verbazen om durfals, die in hun vliegmachines z~ maar op honderd meter hoogte het luchtruim doorkliefden, bracht ook de beginnende autosport deelnemers en toeschouwers tot enthousiasme. En bij autosport valt dadelijk het woord Monte Carlo Rallev. Het is een bonte verzameling fanatici, die uit Schot land, Zwedeen. Griekenland. Lissabon en Portugal om het hardst naar Monte Carlo rijdenen er won derlijk genoeg nog aankomen oo. Casino Royale TRIANON Een indrukwekken de lijst topacteurs, even dure decors cn niet één James Bond, maar wel elf! Dat er op deze wijze weinig van Ian Flemings origineel moest over blijven is wel duidelijk. Drie scena rioschrijvers en liefst vijf regisseurs werden er aan gezet en het resul taat is er ook naar. „Casino Royale" is een bundeling van grapjes op het geheimagentengenre geworden: meer vrouwelijk schoon, meer geheime wapens en meer dwaze voorvallen dan iri alle voorgaande Connery- Bondfilms bij elkaar Het is de dood van alle 007-films, maar een luister rijke Zo overladen soms, dat vele grappen de toeschouwer eenvoudig ontgaan. Sir J. Bond (David Niven) leeft al jaren teruggetrokken op zijn riant buiten, treurend over de dood van Mata Hari. die hij voor het vuurpeleton bracht maar die de vrouw in zijn leven was. De vier chefs van de belangrijkste geheime diensten (Willem Holden. Charles Boy er. regisseur John Huston en Kurt Kaszner) weten hem nog een maal uit zijn kluizenaarsschap te halen om voor hen de strijd aan te binden met de beruchte internatio nale misdadigersorganisatie Smersh. Tien jongere collega's allen omge- James Bond met het code- 007 zullen hem terzijde staan. Het is onmogelijk na te ver tellen hoe het Bondelftaj de organi satie oprolt; maar 't is vaak heel dwaas. Bijvoorbeeld in de scènes rond de Berlijnse muur oostzijde rood en in het Caligaridecor op de Oost-Duitse spionnenschool. Dwaas ook in het Casino-Royale waar „Bond" Peter Sellers een spel letje baccarat wint van Smersh-s- telliet Orson Welles en bij de massa- le kloppartij aan het slot compleet met cowboys en indiaanse parachu tisten Wie spanning verwacht komt bij het zien van ..Casino Royale" bedrogen uit. Het is actie vermengd met slapstick en enkele fijnproevers grapjes. Dr. No's Ursula Andress, Peter Sellers. Orson Welles, ja zelfs Deborah Kerr in een kluchtige rol, zijn naast David Niven in deze film te zien. Een film die de „echte Bond"-liefhebbers misschien teleur zal stellen, maar het genre zo rigou reus op de hak neemt, dat zelfs de teleurgestelde Bondfan er om zal pis moeten kunnen lachen. 70" (18 j.), dag. James Bond nummer zoveel (Peter jt Sellers) en Vesper Lynd (Ursula Aiulressrien toe hoe Le Chiffre (Orson Welles) aan de speeltafel u in „Casino Royale". Trianor Burgerlijke stand wethouder H. J. Bunnik. j ^on'van N\'van de"Meei^erf'cf'j.' nog mede dat het open den iJssel; Wilhelmina Maria, dochter deelt tenslotte nog mede dat het open water tussen de Meerlaan en de Jan Koenenvaart in verband met de water beheersing niet kan worden gedempt, (ADVERTENTIE) PROEFNEMING KOOPAVOND Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Laura-ritten ALPHEN AAN DEN RIJN Mede mar als voorbereiding op de 24ste Alphense RUwielvierdaagse. De Laura, die vast gesteld is op 28 juni tot en met 2 juli. cm wordt van 24 tol en met 27 mei a.s. te Alphen aan den Rijn dc traditionele I Guf. avondvierdaagse per fiets gehouden. De start vindt telkens plaats 's avonds tussen 18.00 en 19.00 uur bij het Laura-cen- I trum „Nabij". R, Middelkot Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat voor de duur van 3 maanden op de Se cretarie, kamer 125, ter lezing voor een ieder is neergelegd het door de Raad der gemeente in zijn vergadering van 17 mei 1971 vastgestelde besluit inzake een proefneming met een wekelijkse koopavond in een gedeelte van de bin nenstad. Dit besluit houdt in, dat van 1 juni 1971 tot en met 31 augustus 1972, voor de winkels gevestigd in de Haar lemmerstraat. de Breestraat en de daartussen gelegen verbindingsstraten begrensd door en inbegrepen ter ene zijde het Kort Rapenburg/Prinsesse- kade en ter andere zijde het Gangetjt de Nieuwe Rijn, tussen Karnemelksbur| en Hoogstraat, de Hoogstraat, de Oud j Rijn (noordzijde) en het Havenplein M in artikel 2, onder c, der Winkelsltï tingswet 1951 vervatte verbod werkdagen na 18.00 uur, een voor het publiek geopend te hebben ni< geldt op donderdag tot 21.00 uur. deze dag samenvalt met een nations) feestdag. Het vorenstaande is niet van toepassifl op de bakkerswinkels, de slagerswinkel en de groente-, aardappelen- en

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4