Eervolle start van Henk de Kleine Henk van der Zee niet meer bang PROLONGATIE METSELAARS ROOD EN WIT LEIDT NA ZEGE OP QUICK Hockeyploeg in de schaduw: 2-0 CEULEMANS GRANDIOOS OP DREEF Jucloformatie bleef tweede Estudiantes weer finalist VRIJDAG 21 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA EUPEN Henk de Kleine was maar matig tevredena Mop- perend keerde hij terug temidden van de kleine Nederlandse kolonie bij het toernooi om het Europees kampioenschap bandstoten in het Belgische Eupen, waar overigens ook na ruim 50 jaar het Duits nog de voornaamste voertaal is. De biervertegenwoordiger uit Mierlo-Hout, in deze titelstrijd invaller voor Hans Vultink, had door overwinning op de Fransman Roland Dufetelle (200156 in 31 beurten) en de Westduitser Günther Siebert (200135 in 25 beurten) met het verdienstelijke algemeen gemiddelde van 7.14 een eervolle plaats in de kopgroep veroverd, maar hij had meer gewild. Niet tegen Dufetelle De Kleine was juist blij geweest met deze zege, voor al omdat hij tevoren nooit van de Parijse ex-professional had kunnen nen. „Dufetelle kwam altijd tegen het einde met een extra hoge serie Daarom had De Kleine het ook nog benauwd gehad toen hij een veilig lijkende voorsprong had genomen 183135. Hij was in deze periode naar een lagere versnelling overge schakeld en had het Dufetelle zo moeilijk gemaakt, dat die liefst 9 maal poedelde. Zeker was De Kleine pas toen hij de partij als eerste had beëindigd en Dufetelle in de nastoot faalde. Zijn lichte gramschap gold in de eerste plaats de partij tegen Siebert. Vooral over de domme misser, waarmee hij in de 12e beurt de serie na 78 had zien afbreken, kwelde zijn gemoed. Maar ook het feit. dat hij daarna nog 13 beurten had verbruikt om de reste rende 80 punten te maken, had zijn ongenoegen opgewekt. De Kleine was echter spoedig over zijn teleurstelling heen en keek in de toekomst Vandaag moet ik tegen de Spanjaard Brufau en de Oostenrijker Stenzel. Het moet mogelijk zijn dat ik die twee versla en dan na twee dagen nog ongeslagen ben. En dan is het van belang dat mijn concurrenten gezien hebben dat ik ook een grote serie kan maken". Die concurrenten zijn de uitgesproken favoriet Raymond Ceulemans, zijn landgenoot Ludo Dielis en de Oosten rijkse driebandenspecialist Johann Scherz. Sterker nog dan in het drie- bandenspel staat Ceulemans in het bandstoten op eenzame hoogte. Dat bewijzen zijn zeven Europese titels in successie en de ongelooflijke records, die de Vlaming al heeft gespeeld. On langs nog werd hij Belgisch kampioen met 15,01. Menig topbiljarter zou te vreden zijn met de helft. Ceulemans heeft alleen zijn partij van 200 punten gespeeld met een gemid delde van 28.57. Op zijn recordlijst ontbreekt nog het Europese seriere cord, dat enkele jaren geleden door Marty op 102 werd gestold. In zijn openingspartij tegen Stenzel deed Ceulemans een poging om Marty het record te ontnemen Het lukte net niet: Na 101 caramboles moest hij terug naar zijn stoel. Ceulemans speelde overigens zijn tweede partij tegen Brufau nog gran diozer. Met een slotserie van 85 was hij in de 12e beurt uit en werd leider in de algemene rangschikking met een gemiddelde van 15.38 Dielis. die tegen Stenzel een serie van 81 scoor de. was tweede met 11.11. Scherz (na herstel tegen Dufetelle) derde met 7.27 en de kleine vierde met 7.14. Eupencijfers Eerste ronde: Henk de Kleine (Ned.) 200 31 20 6.4 Roland Dufetelle (Fr.) 156 31 31 5.0 Günther Siebert (W.-Dld.) 142 35 39 4.0 Johann Scherz (Oost.) 200 35 28 5.7 Eduardo Brufau (Sp.) 94 18 25 5.2 Ludo Dielis (Belg.) 200 18 52 11.1 Raymond Ceulemans (Belg.) 200 14 101 14 2 Franz Stenzel (Oost.) Tweede ronde: 1. Ceulemans 2. Dielis 3. Scherz 4. De Kleine 5. Dufetelle 5. Stenzel 1. Brufau DEN HAAG De kleine Henk van der Zee, die gisteren voor de tweede maal Nederlands juniorenkampioen werd, kijkt niet meer op tegen de gevestigde na tionale tafeltennistop. „Ik probeer er alleen nog maar van de leren", reageerde de frêle speler uit Vught laconiek. In de sporthal aan de Steenwijklaan bewees hij gisteren, dat zijn keuze in het seniorenteam voor de interland tegen Frankrijk, die verleden week verrassend door de jeugdige ploeg werd gewonnen, terecht was ge weest. Met zijn uitgekiende plaatsballetjes, zijn ondoorgrondelijke looping-drives en z(jn ijzersterke mentaliteit behoort de linkshandige „halkunstenaar" tot de steunpilaren voor een Nederlands succes op de Europese kampioenschappen 1972 in Rotterdam. ünaJe „Kijk", de hoofdklassespeler van JCV (Amsterdai aalct een geroutineerd gebaar, „bij mij helpt praten voor een wedstrijd erg veel. En ik bereid me mentaal voor op een evenement. Hoe belangrijker het toer nooi, des te beter speel ik. Als de sfeer v is". Even later vervolgt hij: „Ze van mij zoveel lawaai maken, als willen. Ik ben zo geconcentreerd, dat ik het helemaal niets hoor". Tegen .Nederlandse" Duitser Smeets, die in Ümburg is geboren én woont en compe- speelt in Duitsland, trok hij zich 2>—1 aan van diens reputatie als ver- [owffger. Smeetsinspireerde hem zelfs 2w., n klok te vragen, omdat hij de (Den Haag-I.unbi Ijdregel „vreesde". De 16-jarige Bra- J/V£1wt?rda, 'f'~ bander resoluut: „Ik heb nooit een klok verslaaf6 Stuy-C lodig". Henk van der Zee gaf zijn tegen- 20—22. 21ia 2 - lander dan ook totaal geen kans. Hij 13 Jaar en jon| roeide zich een beetje in zijn eer aange- st omd^t Smeets een langdurig duel •rwachtte. In twee games, waarin hij vaak door de sterke verdediging van de Haag^verslaat'zooten jimburger heen sloeg en anders wel met 21—9; finale dubbelspi stopballetjes scoorde, bewees hij <Den Haag) verslaan zijn klasse. De trainer van JCV, Ton ^pè,e> De-Rultè^St isen, was duidelijk in zijn oordeel slaan Zoetemelk-Rei zijn pupil: „Dit jaar heeft hij een 22—24, 21—12, 21—u grote sprong gemaakt. In plaats van derde man, werd hij aan het eind van de competitie voor de hoofdklasse eerste n zijn team. Hij verloor aan het eind bijna niets meer. Over een tijdje moet hij bij de nationale herentop be horen". Zelf heeft het jonge talent twee 'klaringen voor zijn plotselinge door braak. „Na een trainingstrip door Zwe den heb ik een apart (Zweeds) soort lubber op mijn batje geplakt. Toen lukte dies veel beter. Bovendien heb ik veel lij wijst daarbij op JCV-bestuurslid Wim Krijnen en op trainer Klaassen aan hen te danken". De jeugdkampioenschappen, die sinds lange lijd weer eens „open" waren en iardoor 312 deelnemers trokken, waren de kampioenschappen va gen. Hans Lingen, naast Henk Zee de grote titelpretendent, u| oorronden kansloos tegen de vol komen onbekende Groningse speler Ze- mering. Verder werden bijna alle eerst- geplaatsten voortijdig uitgeschakeld óf de eindstrijd tweede. Zo verloor René Fierlier (Den Haag) bij de meisjes-aspi ranten onverwacht van de Utrechtse Vogels en moest IJsselstein (Gouda) bij de jongenspupillen de eerste plaats aan de Rotterdammer Oppenheim laten. De titel bij de meisjessenioren was uiter- d voor de nationale seniorenkampioe- Sonja Heltzel. In de finale had zij in de eerste twee games toch nog Moeilijk tegen Mieke Arntz (1621. 1—18). In de beslissende game liet zij geen twijfel over haar suprematie bij de Jeugd bestaan en stond haar tegenstand ster slechts twaalf punten toe. Voor de enige Haagse Utel in het enkelspel zorgde De Jong (VVV) bij de meisjespupillen. KEES KOOMAN (Bra DEN IIAAG Of de lennisbond ervan overtuigd was, dat De Metselaars 1 seizoen opnieuw dc nationale tennistitel zou veroveren werd gistermiddag uit voorden van voorzitter Cocrt Beek niet helemaal duidelijk. Een feit is echter dat de bond de naam van de winnaar in 1970 niet in dc beker heeft laten graveren „Ik moet lot mijn schande bekennen", zei de heer Beek na afloop van de „ver lenging" van het duel tussen Lucky Stroke/Grocn Geel en De Metselaars. „da( di kampioen van vorig jaar er nog niet is ingezet. Maar dat kan nu in een moeite door gaan". Die laatste uitspra MüNCHEN Ncderhu nen internationale hoek tl is op de eerste dag van het op Hei ytoernooi in de schaduw gebleven var ide hockeylanden: West-Duitsland en elva lag hegnn- kwa landgei bereikte score (20) als het spel waren minnetjes. De Duilsi den presenteerden zich daarentegen met aanzienlijk meer all versloeg België niet 51, na hij de rust reeds een voorsprong gehad, en Spanje sloeg in de tweede helft, die nog illusies van liet vertegenwoordigende elftal van Beieren de bodi Spanje. Weliswaar el de tegen Canada ■rs en de Spanjaar- ïre. West-Duitsland van 2—1 te hebben blani lei heg. 1 in: 50. Het Nederlandse elftal, begonnen met twee debutanten: Thijs Kaanders en Wouter Leefers, waarbij zich nog een derde zou voegen, de HTTC-er Peter Dunki-Jacobs, die de aan dé rug gebles seerd geraakte Bart Taminiau verving. UcfCjdsgroep 16-18 Jaar: jongens: Dei. halve fina'es: Van der zie (l Waat Van Wijk (Rotterdam) 21—H. burg) I8_ Zee vers), dubbek: fflrabant- *'ik (Rol ATHENE De Realspeler Pirri zal vanavond niet kunnen meespelen in de Uprise van de finale voor de Europa- Cup II tegen Chelsea. Na floop vande Cup II tegen Chelsea. Na floop van de perste wedstrijd bleek namelijk dat •'Ti zijn spaakbeen van zijn linkerarm had gebroken. Dit is gebeurd bij een hotsing in de 26e minuut yan deze ontmoeting. HOBOKEN De Hagenaar Michel Bertou heeft gisteren in de Belgische Plaats Hobken een internationale wie lerwedstrijd voor amateurs gewonnen. Hij legde de 120 kilometer af in 2 uur Cn 15 minuten Bcrtou had zeven secon den voorsprong op de Belg Henri van Linden. Anneke de Lange snel op 800 m DEN HAAG Els van Noorduyn (Sa- gitta) heeft op de eerste dag van de com petitie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek linie de beste prestatie geleverd. De Nederlandse recordhoudster kogelsto ten begon het seizoen uitstekend met 16.82 meter, waarmee zü slechts 46 cm onder haar nationale record bleef. Op de Nenijto sintelbaan in Rotterdam werden ondanks een hinderlijke wind toch nog enkele goede tijden gemaakt Anneke de Lange (Sparta) liep met 2 min. 7.2 sec. de snelste Nederlandse tijd op de 800 m van dit seizoen. Ook de 3.48.8 op de 1500 m van Bram Wasse naar (AV 23) was de beste Nederlandse prestatie in het nog jonge seizoen. Wim Braaksma (AAC) zorgde voor een ver rassing door op de 400 m horden natio naal recordhoudster Jan Struyk (AVR) te .rslaan. Braaksma zegevierde in 53.2 sec.voor Struyk werd 54,3 sec. af gedrukt. Uitslagen hoofdklasse wedstrijden: lam: 1. ADA 19.717 pnt.: 34; 6. Holland' De Kelen 17.742 2. 17 2/0; 4. Haag '68 <i. AVR 16.838; AAC 25.622: 2. 4. GVA heeft niet kunnen overtuigen, evenals vorige week te Eindhoven tegen Frank rijk. Ondanks het feit dat onze land genoten een veel grotere inbreng hadden dan de Canadezen, vooral technisch en conditioneel, wisten zij slechts met moeite afstand te nemen van hun tegen standers een enkele uitzondering daar gelaten die alleen een grote dosis ijver demonstreerden Hun gebrek aan techniek trachtten zij te compenseren met een harde strijd- methode. die haar uitwerking niet miste Zes geblesseerde spelers telde de Neder landse ploeg bij de afloop van het bijster oninteressante duel en Frans Spits, die er heelhuids was afgekomen, had een duidelijke verklaring voor de terughou dendheid van de Oranjeploeg: ..Het is levensgevaarlijk tegen deze mensen te De grote overwinning, waarop gere- I kend mocht worden, werd niet verwezen- lijkt. Doch eveneens hebben de kansen hiertoe ontbroken. In tegenstelling tot bij"oorbeeld de Duitsers, die niet van versagen willen weten en tot het bittere einde voor een zo goed mogelijk resul taat blijven vechten, hetgeen ditmaal de Belgen tot hun schande moesten onder vinden. mist Nederland de knock-out- mentaliteit. De Canadezen waren snel uitgeblust, toen Nederland in de zesde minuut dom Paul Litjens de leiding nam: 10. Uit de tweede Nederlandse strafcorner plaatste Nico Spits de bal zuiver in de linkerhoek van het doel Ken Becket was verslagen, doch op de doellijn redde dc enige uitblinker in de Canadese ploeg de lange Ausputzer Lee Wright. Echter met het been Strafbal Bart Taminiau. die juist op het punt stond het veld wegens een rugblessure te verlaten, zou dit karwei nog klaren. Hij deed het feil de heer passing op de twee dubbelspelen die moesten beslissen over het kampioen schap. De Metselaars had geen enkele moeite beide partijen te winnen en daarmee prolongatie zeker te stellen. Slechts één winstpartij was hiervoor no dig, maar De Metselaars had geen hal ve maatregelen genomen om dit risico uit bannen. De sterkste speelster, Trudy Walhof, was 's nachts nog uit Hamburg waar zij aan een toernooi had deelge nomen. teruggekeerd Het bleek niet nodig. Al in hel eerste gemengddubbel stelde De Metselaars de zege veilig. Paul van Min en Annemieke Blom ble ken niet opgewassen tegen de combina tie Els Veentjer-Hartmud Bielefeld. In twee sets (61 64) legden beide Met selaars de laatste steen voor het kampi- ocnsbolwerk Alleen in de tweede set bood het Lucky Strokeduo tegenstand van betekenis. Service-breaks in de eerste reeks op Annemieke Blom en Van Min waren voldoende voor de set zege. Hoewel Van Min. die vanmorgen om elf uur zijn eerste wedstrijd heeft gespeeld voor het kwalificatietoernooi om de open Franse kampioenschappen in Parijs, de tweede set met een love- game sterk inzette, konden Els Veentjer cn Bielefeld een voorsprong nemen van 31. Deze marge werd regelmatig uit gebouwd tot 5—3, nadat Blom en Van Min de kans op 44 te komen voorbij hadden laten gaan. Els Veentjer en Bielefeld misten vervolgens twee matchpoints dank zij een sterke game van Paul van Min. die met twee aces terugkwam uit 15—40 en alsnog de game inpalmde: 54. GOTENBL'RG De verslagenheid in het Nederlandse kamp was gisteravond. het ciiul van de eerste dag van de strijd om de Europese judotitels. groot. De laatste twee jaren had Nederland op ongelukkige wijze in de finale van de imvedstryden verloren. En nu dc gou den plak nicer dan ooit binnen bereik leek. omdat de verrassende outsider Groot-Brittannic in de finales favoriet titelverdediger Rusland uitschakelde, móest Oranje opnieuw genoegen nemen met dc tweede plaats. VOO. uitzichten leken na de eerste partij zo zonnig. Bondscoach Anton Gee- sink had tevoren nog gezegd: „Indien ,'an de lichte jongens weet te winnen geef ik ons team een goede kans". En Karei Gietelink won heel duidelijk op beslissing (vijf punten) van Law rence. Maar daarna moest de een na de ander het hoofd buigen voor de tegen stander. Hetzij door minder kunde, zoals Van der Pol. die zich twee keer door Cassidy zae overgenomen, en Poglajen, die van Slarbrook geen enkele kans kreeg, hetzij door zwak optreden van de Belgische scheidsrechter Cornelissen. Deze arbiter onthield halfzwaargewicht Ernst Eugsler een waza ari en gaf de Nederland? die zeker beter was dan Parisi in de laatste minuut zelfs een chui (waarschuwing). Eugster verloor toen deze sleuteipartij op beslissing met vijf punten. Voor Wim Ruska, die overigens bekwaam van Renfry won, was er toen weinig eer meer te behalen (23). halfmlddengewlcht: mlaat Desmet (Fr.); Auffi wicht: Rui •rankrljk 3—2 laat Gietelink Van der Pol ilddcngewlcht: av (Fr.): half- ge (Fr.) verslaat F.ugster irlttannlc—Rusland genoten in ontvangst te nomen. Op de stand 4040 voordeel belandde een van Annemieke Blom juist achter de baseline. Een vertwijfelde poging beide Metselaars de bal te retourneren mislukte, terwijl de scheidsrechter het uitzicht volkomen werd ontnomen. Re- oluut stapte Bielefeld echter op de scheidsrechter op de scheidsrechter af om hem te bedanken. Van Min en Blom, die roerloos waren blijven staan, protesteerden zwakjes. De bal zou bin nen de lijnen zijn geweest. „De scheids rechter wilde eerst een let geven", ver telde Annemieke Blom even later. „Ik hoorde het hem zeggen. Maar daarna riep -hij „Set <en match". Hij gehinderd in zijn waarneming bij die lob. Hij had een let moeten geven." Stalen rackets Lucky Stroke legde zich echter bij de nederlaag neer. De Metselaars waren sterker gebleken. Dat werd nog onder streept door Trudy Walhof en Marian Laudin. die Peter Blaas en Ria Geen jaar geen schijn van kans gaven. Het met stalen rackets uitgeruste Lucky-duo moest met 62 61 de kracht ervaren van de ijzersterke met „conventionele wapens" spelende Metselaarscombina-d tie. Ook de overige beslissingen in de hoofdklasse A vielen gisteren. ELTV degradeert, voor welke club automa tisch het Pellikaanteam Tilburg in de plaats komt. DDV handhaafde zich door in het promotie-degradatieduel tegen Popeye met 74 te winnen. LA PLATA. Estudiantes de la Plata heeft zich opnieuw ge kwalificeerd voor de eindstrijd van het Zuidamcrikaanse kam pioenschap. Het versloeg woens dagavond in La Plata het Chileense Union Espanola met 21. In de eindstrijd voor dc Zuidameri- kaanse beker komt Estudiantes uit tegen Nacional Uruguay. De Argentijnse club heeft de laatste drie jaar de Zuidameri- kaanse titel veroverd. De winnaar van EstudiantesNacional mag uitkomen in de strijd om de wereldbeker voor clubs de winnaar van AjaxPanathi- Elfde matchpoint i Pas op de elfde matchpoint konden j Els Veentjer en Hartmud Bielefeld zich opmaken de felicitaties van hun ploeg- 1 De Metselaars 2 Lucky Stroke-Groen Geel 3 Leimonias 4 Hilversum 5 DDV 6 ELTV 5—14 Dopingreglement IAAF gewijzigd MtlNCHEN. De medische commis sie van de Internationale Amateur Alle- tick-Federatie (I.A.A.F.) heeft woensdag in Münchcn de laatste hand gelegd aan een nieuw dopingreglement. In de nieuwe richtlijnen komen de stoffen voor, die als stimulerend middel ontoelaatbaar worden geacht. Voorts is de wijze van controle op het gebruik van verboden middelen vastgelegd. De Oostenrijkse professor Ludwig Prokop is door de I.A.A.F. benoemd als hoofd van de commissie van onderzoek tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München. FRANK WERKMAN ion ZWOLLE Met ingang van het seizoen 1972-1973 zal de afdeling be taald voetbal van de Zwolse tweede divisie club PECK losgekoppeld worden van de amateursectie. De profs zullen onder een andere naam aan het betaal de voetbal gaan deelnemen. De ama teurs blijven onder de naam PEC spc- DEVENTER Go Ahead zal het vol gende seizoen onder de naam Go Ahead Eagles uitkomen in het betaalde voet bal De toevoeging „Eagles" houdt ver band met dc Adelaar die voorkomt in het stadswapen van Deventer. BOBBY FISCHER Schaker Fischer brak weer af VANCOUVER De tweede par tij in de tweekamp tussen Tai- manov cn Fischer is opnieuw af gebroken. Na 72 zetten was er nog geen beslissing gevallen. Tai- manov behoudt remisekansen. De vierde partij van de wedstrijd tussen de Russische grootmeesters Viktor Kortsnoj en Jefim Gelier is na de 43e-set gewonnen gege ven. Kortsnoi die met wit speelt staat met 2—2-gelijk. De Oostduitser Wolfgang Uhl- mann heeft de vierde partij in de tweekamp tegen de Deen Bent Larsen verloren. Bij de 38e-set moest Uhlmann opgeven. De stand is nu 2' tegen 1' in het voordeel van Larsen. De vijfde partij van de tweekamp tussen oud-wereldkampioen Ti- gran Petrosjan en de Westduitser Robert Hübner is evenals de vier voorgaande in remise geëin digd. Hübner probeerde in de opening enkele nieuwe vondsten uit. Petrosjan ging er echter niet op in, en dwong de partij in de richting van het Sicilaans. Na veertien zetten bood de Rus re mise aan. hetgeen door de West duitser na korte bedenktijd werd aanvaard. De gehele partij duur de tachtig minuten. Beide spelers hebben nu 2Vï punt. (Var ledev Na twee onvolledige speeldagen HBS kreeg uitstel tegen HCC II in verband met zijn voet balbeslissingswedstrijden heeft het Haarlemse Rood en Wit met twee overwinningen de leiding genomen in de hoofdklasse. Werd zondag met twee runs van HCC II gewonnen, op Hemelvaartsdag kreeg landskampioen Quick met 4 wickets klop. Debutant Excelsior sluit de rij nu het ook met negen wickets van HCC I verloor. In de eerste klasse wees het gedegra deerde VOC de Krekels terug met liefst acht wickets. Excelsior kwam tegen HCC I nog ,ot 115 runs, maar de Hagenaars hadden daarna zo weinig moeite met de aanval van de gasten, dat zij op 116 voor 1 de stumps konden trekken. Quick scoorde in Haarlem 135 runs, te weinig voor Rood en Wit, dat op 136 voor 6 kon sluiten. De Amsterdamse derby ACCVRA eindigde in een draw met bonuspunt voor ACC. VRA scoorde weer zo traag zijn 198 runs, dat ACC aan 135 voor 8 voldoende had. In de eerste klasse wist HCC III tegen Hermes DVS eveneens een draw uit het vuur te slepen. De Schiedammers kwamen tot 160. HCC antwoordde met 102 en het laatste paar op de mat. Na ire nederlaag van Sparta zon dag jl. verloren dc Rotterdammers nu met zeven wickets van Bloemendaal; Dc Krekels kwamen tegen VOC tot 152 kostbare runs, maar moesten toen toezien hoe VOC dit totaal voor slechts drie wickets passeerde.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13