Overleg vijf partijen begint volgende week f44- Werknemers bij y. Gelder in grote onzekerheid ,ZE DACHTEN DAT ER EEN BOM IN DIE KOFFER ZAT" ■Bi 8Dagen kris-Kras door Nederland )penluchtbad door te vuil water gesloten Verlanglijstjes bij informateur ingediend Gifgaswolk boven stad Bankoverval snel opgelost Duizenden ontslagen dreigen PTT start met mobiel postkantoor Zes doden bij treinramp in Beieren Tweedehands handel in auto sboosop ANWB en Consumentenbond Ba iplfi te®I- Omzet na publicaties gedaald NS-Dagtochten in de lente (Van onze parlementaire redactie) lEN HAAG Informateur Steenkamp heeft in twee dagen een overzicht ge- van de wensen die er leven by de vyf partyen, die by de vorming van een ibinet betrokken zullen worden. Volgende week zal hij de politieke leiders van - e partyen samen aan de onderhandelingstafel brengen. „De gesprekken met de gctieleiders doen me denken aan de verlanglijstjes die vlak voor Sinterklaas orden ingediend", zei prof. Steenkamp na zyn urenlange, gesprekken. .AG 19 MEI 1971 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. voordelig uit met NS luurhuizen voor 45% in handen van corporaties en gemeenten UTRECHT (A.N.P.). De woning- irporaties en de gemeenten hebben ins ongeveer 45 procent van de voor- id huurwoningen in handen. Die voor- td is voor het overgrote deel in de oorlogse jaren tot stand gekomen. De irlpse toevoegingen bestaan in over- tende mate uit woningwetwoningen premie-corporatiewoningen, namelijk 75 procent. Da vooroorlogse voorraad huurwonin- a vermindert mede door krotopruiming «nering relatief snel. Het zal dan ook J,4h lang meer duren of meer dan de van de huurwoningen is in handen gemeenten en woningcorporaties, is volgens mr. F. H. J. Andriessen, I «taris-directeur van het Nederlands itelijk Instituut voor Volkshuisves- feu weinig reden aan te nemen, dat in ^wsWromende tien jaar de samenstel» I .^n het pakket nieuwe huurwonin- oeduidehd zal afwijken van wat de roif*te jaren gebruikelijk is. Dit blijkt en preadvies van mr. Andriessen het congres „Woningcorporaties en ruimteverdeling" van het N.C.I.V., op 27 mei in Rotterdam wordt ge iden. ZINDERT (ANP) Het gemeenle- /an Zundert heeft gisteravond gemeente laten weten, dat bet open- ehtbad in deze gemeente dit jaar ge iten zal moeten blijven. By monster ingen is gebleken, dat het natuur- d. dat zyn water betrekt van het in flflë ontspringende riviertje de Aa of tferjjs, vergiftigd is en een gevaar op- or de gezondheid. Het gemeentebestuur van Zundert fobeert momenteel in samenwerking Belgische instanties te achterhalen', verantwoordelijk is voor de vervui lt Voor Zundert betekent een en an- een aanzienlijke strop. Men had ris honderden zwemabonnementen af teven en er was al personeel aange ven voor het komend seizoen, Deze week besteedt hij verder aan een terreinverkenning naar de finan- cieel-economische en de sociale situatie van dit moment. Vandaag sprak hij hierover met dr. J. Zijlstra, president Nederlandse Bank, drs. .J. de Pous, voorzitter SER, en prof. Van der Beid, directeur Centraal Planbureau. Morgen, vrijdag en zaterdag besteedt hij aan gesprekken met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties, de landbouw en middenstand. In politieke kringen wordt heel ver schillend gedacht over de mogelijkhe den van een vijf-partijen kabinet. In het confessionele kamp is de stemming verdeeld. Drs. Udink (CHU) ziet de zaak wat optimistischer dan dr. Veringa (KVP) en mr. Biesheuvel (AR). Opmer kelijk is, dat dr. Drees jr. na zijn gesprek met de informateur gisteren zei wat optimistischer tegen de zaak aan te kijken dan twee weken geleden. De fractievoorzitters van KVP. AR. CHU, VVD en DS '70 hebben zich bereid verklaard zonder voorwaarden vooraf met elkaar onder leiding van de infor mateur aan de tafel te gaan zitten. In ieder geval heeft prof. dr W. Drees jr. na zijn gesprek met de informateur laten weten, dat zijn partij bij deelne ming aan een kabinet twee zetels zal moeten hebben, anders gaat de deelne ming niet door. Dr. Veringa (KVP) heeft er de nadruk erop gelegd dat het regeringsbeleid „perspectieven" moet bieden. Drs. Udink heeft een „indringend be toog" over de wenselijkheid van een dynamische buitenlandse - politiek ge houden, waarbij ook het belang van de ontwikkelingshulp werd beklemtoond. Dr. Drees jr. heeft een uitvoerige standpuntverklaring over de inflatiebe- strijding gegeven. Primair dient voor hem in het regeringsbeleid tot uiting te komen: de zorg voor de zwakkeren in de samenleving, het denken in de toe komst, en een bevolkingspolitiek. Bij dit laatste word gedacht aan een krachti ger ruimtelijk beleid ontlasting van de Randstad en stimulering van de geboorteregeling (de pil in het zieken fondspakket). Informateur Steenkamp liet gistera vond wel uitkomen dat de fractieleiders zich op het Binnenhof soms anders uit laten dan in de gesprekken met hem. „Ik steek diverse dingen uit de krant en van de radio op." Zo keek prof. Steenkamp wat vreemd aan tegen de optimistische verwachtingen van drs. Udink en prof. Drees ten aanzien van de kansen op een vijfpartijenkabinet. GELA (AP) Als gevolg van een lek in een fabrieksleiding verspreidde zich een geweldige wolk van geconcentreerd zwavelzuurgas boven de Siciliaanse stad Gela. Duizenden mensen vluchtten in paniek en velen moesten wegens vergif tigingsverschijnselen in het ziekenhuis worden behandeld. Hoestend en proestend vluchtten de mensen op straat en spoedden zich bui ten de stad. die 54.000 inwoners telt. Er ontstond een geweldige verkeerschaos. Scholen, kantoren en winkels werden ontruimd. De fabriek, die zwavelzuur produceert, had zwavel-trioxide uitgesto ten toen een pomp gedurende drie minu ten defect was. Pas verscheidene uren later verdreef de wind de wolk naar zee en konden de mensen naar hun huizen terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) VELZEN Over de toekomst van de ruim 6000 werknemers bij Van Gelders Papierfabrieken hangt een benauwende onzekerheid nadat bekend geworden is, dat de fusie met de Koninklijke Papierfabrieken in Maastricht niet doorgaat. Het gevolg hiervan is, dat Van Gelder moet reorganiseren met gevolgen voor duizenden werknemers. De directie heeft gisteravond laten weten, dat waarschijnlijk minder personeel moet afvloeien, dan voor de fusiebesprekingen noodzakelijk geacht werd. Toen ging het om ongeveer 4000 personeelsleden, die ontslagen zouden moeten worden, als Van Gelder niet met een ander papierbedrijf zou kunnen fusioneren. ARNHEM (ANP) Binnen een half waren gisteravond twee mannen ■gehouden die ervan worden verdacht 'geven uur 's avonds een overval te wen gepleegd op een filiaal van de ■■entespaarbank in Arnhem. Zij akten daarbjj een bedrag van naar Ming, 25.000 a 30.000 gulden buit, teld is teruggevonden in de auto Mn zjj de vlucht hadden genomen en door de politie In Ede werd klem- Wen. De mannen vluchtten in een beigekleu- auto. De Arnhemse politie kwam !t«en in actie en waarschuwde de om- jende gemeenten. Terwijl de politie in bezig was posten uit te zetten kwam tezochte auto aanrijden. De auto werd ""gereden, waarop de beide mannen hazepad kozen. Zij werden door de «ie aangehouden Vliegtuigkaping. Een dronken man ■ft gisteren geprobeerd een DC-9 van Mdinavian Airlines te kapen. Toen het "W op het vliegveld van Malmö stond, •■meesterde hij een vrouw met wie hij boord was gekomen en dreigde haar keel te zullen dorsnijden als men hem "aar Stockholm de bestemming ®het vliegtuig of naar Kopenhagen w brengen De gezagvoerder weigerde^ vertrekken en wist na drie kwartier de ""kaard te ontwapenen. De fusiebesprekingen zijn door Van Gelder afgebroken, omdat de tegenvoor stellen van de Koninklijke Papierfabrie- ?n voor Van Gelder niet aanvaardbaar Voor de vakbonden kwam dit bericht gisteren als een zeer onaangename ver rassing. Zij hebben gistermiddag van de directie van Van Gelder geëist, dat zij (Van c e parlementaire redactie DEN HAAG De PTT zal over enkele dagen de beschikking krijgen over een nieuw mobiel postkantoor. Het rijdende postkantoor wordt ingezet in kleinere dorpen waar op grond van het te verwachten postverkeer geen inrich tingen voor de postafhandeling kunnen worden gevestigd. Het is voor de eerste keer dat dc PTT overgaat tot een „mo biele dienstverlening". De eerste proef met het mobiele post kantoor zal worden gehouden in West- Brabant. voor maandag inzage krijgen in de rap porten over de structuuronderzoeken in het bedrijf. De bonden willen op deze manier een inzicht krijgen in de toekom stige mogelijkheden van het bedrijf. De directie is niet ingegaan op het dringend verzoek van de vakbonden om het afbreken van de fusiebesprekingen voorlopig nog niet bekend te maken, maar eerst met de bonden te overleggen. De directie wil niet eerder dan 28 mei De vakbonden vrezen voor een „niet onaanzienlijke omvang van de sanering, die een groot aantal werknemers zal treffen". „Van het begin af aan heeft zich, zelfs liier in Nederland, verwonderd, hoe ik zomaar van plan was de Verenigde Naties binnen te wandelen", vertelde Esser na zijn terugkeer uit Amerika. „Over het algemeen krijgen grote organisaties zelfs nauwelijks de kans er door te dringen, laat staan een particulier. Dit liet ik dan ook maar geheel over aan het spel van de vrije krachten. Eens heb ik het plan geponeerd deze de V.N. te brengen. Zodra dat ik i iste af I Gerard Esser is via Luxemburg naar New York gereisd. „Toen ik in Luxemburg in het Ame rikaanse toestel stapte, leverde mijn aanwezigheid nogal enige moeilijk heden op. Op de witte koffer, die ik met mij meevoerde en waarin de handtekeningen en het schilderij waren opgeborgen, stond geschreven ..To all members of the United Nati ons". Daarvan begreep men hele maal niets. Dat je wapens wilt smokkelen en dergelijke, kan men zich voorstellen. Maar dat je iets dergelijks als ik doe, is onbegrijpe lijk voor deze harde koppen. Ik kon alles uitpakken, inpakken en weer uitpakken, toen er later eer» hógere beambte verscheen. Het bad niet veel gescheeld, of ik had mijn toestel gemist. Uit alles kon ik opmaken, dal men er bezwaar tegen had. dat ik de V.N. wilde bezoeken. Zonder enige moti vering wilde men mij tegenhou den". Ijsvlakte Via IJsland. Newfoundland en de Hudsonbaai bereikte de Amsterdam mer zijn bestemming: „Ik heb recht over de vlakten gevlogen waar de jonge dieren worden doodgeknup peld. Ik moet echt bekennen, dat het indruk op me heeft gemaakt, dat ik mij daar nu recht boven bevond. Werkelijk waar, ik had het gevoel alsof de bloedspatten tegen mijn ge zicht vlogen". Aan de Canadese grens werd ik geconfronteerd met opnieuw dat ein deloos traineren van de zaak. Aller eerst kon ik de Verenigde Staten nauwelijks verlaten; in de tweede plaats wilde men mij Canada niet binnenlaten. Ik werd van de ene naar de andere politieofficier ge sleept. telkens met de vraag, wat ik met die tienduizenden handtekenin- (Van een onzer verslaggevers) De missie, die de 63-jarige Amster damse kunstenaar Gerard Esser naar de Verenigde Naties zou onder nemen, is geen snoepreisje gewor den. Hij had ook niet verwacht, dat de expeditie van een leien dakje zou lopen. H\j kwam met geen andere bedoeling dan de wereld over de hoofden van de permanente delega ties bij de V.N. heen duidelijk tc maken, dat de laffe moord op mil joenen zoogdieren overal ter wereld niet straffeloos mag worden voortge zet en daarom ook een onmiddellijk en onverbiddelijk halt moet worden toegeroepen. Daarom heeft Esser alles in het werk gesteld om te kunnen worden ontvangen door de secreta ris-generaal; een rede te houden tot de verzamelde vertegenwoordigin gen; symbolisch een half miljoen handtekeningen te overhandigen als- De kunstenaar is slechts ten dele in zijn opzet geslaagd. Esser heeft de Verenigde Naties bereikt, maar via een zo groot aantal omwegen, dat de indruk wordt gewekt alsof men het volbrengen van zijn zending op alle mogelijke manieren heeft willen be letten. De strijder voor dierenrecht, die zich gcruggestennd wist door honderdduizenden (vooral Neder landse) jongeren, heeft in Montreal zijn protesten tegen het in dit land gelegaliseerd kunnen afslachten van met name jonge zeehonden niet mo gen laten horen. Hem is geen enkele gelegenheid geboden de pers in te lichten ovr zijn bedoelingen. Beje gend als een staatsgevaarlijk indivi du heeft Gerard Esser het land on- verrichterzake moeten verlaten. gen kwam doen. Ik zeg. dat is een protest, dat ik wil uiten. Maar dat zat natuurlijk helemaal niet zo Alle begeleidingsbrieven vaan Ne derlandse ministeries, van universi teiten en overige instanties werden doorgelezen, de tekeningen, die lage re schoolleerlingen in Nederland hadden gemaakt, werden uitgevou wen en weer slordig in de koffers gepropt. Men onderzocht het materi aal, alsof ik met staatsgevaarlijk speelgoed of een bom rondliep. En opnieuw raakte ik door al dat nerveuse gedonder van die ambtena ren een deel van mijn documenten kwijt. De volgende dag nam ik, na het overwinnen van *n groot aantal problemen, contact op met de rege ringsfunctionarissen, omdat ik in het bezit was van een introductie voor de consul-generaal. Met het lagere personeel is het gesprek voorspoedig verlopen, maar de consul-generaal vond deze affaire een federale zaak en stuurde mij vervolgens met een kluitje in het riet. Op de een of andere manier moet de pers ook geïntimideerd zijn. want plaats gaat over een kwestie, die niemand vertoonde zich tijdens een persconferentie, die ik had willen beleggen. Wie er druk op de kran tenredacties heeft uitgeoefend, weet ik niet. Ik ben er niet achter kun nen komen. Drie dagen heb ik ge probeerd mijn zaak publiciteit te ge ven. omdat het hier toch in de eerste juist in Canada bijzonder actueel is. Al mijn aanbevelingsbrieven hebben er in totaal geen enkele indruk ge maakt". De terugkeer naar de Verenigde Staten ging opnieuw met veel strub belingen gepaard. „Het heeft een haar gescheeld, of ik zou op het „niemandsland" bij de grens hebben blijven zitten. Misschien nooit meer weggekomen". Varkenshok In New York vond de „zendeling" onderdak in een gebouw, dat hij schetst als een „varkenshok en asyl", midden in een arme Portoricaanse wijk. Het moreel van Gerard Esser was op duidelijke manier gebro- Echter op het moment, dat de wan hoop hem naar de strot vloog, kwam hij in contact met de eerste secreta ris van de permanente Nederlandse delegatie bij de V.N., dr. Chr. van der Klaauw. De kunstenaar liet zich onverwijld wegslepen uit de sloppen van de hete binnenstad. Ik had in geen weken behoorlijk gegeten, omdat ik soms bijna hon derd gulden betaalde voor een ka mer. Mij werd een complete maal tijd aangeboden ik werd allerharte lijkst ontvangen en kon tegenover iedereen hetd oei van mijn reis uit eenzetten. Aan het einde van de dag ontving ik een invitatie van de ondersecretaris van de Verenigde Naties, dr. Philippe de Seynes, die Gerard Esser (links) in New York. Midden: de onder-secretaris van de O-N- Philippe de Seynes; rechts de voorzitter van de Nederlandse vertegenwoordiging, mr. R. Fack. zich als rechterhand van Oe Thant speciaal belast met de economische en sociale problematiek in de we reld". De witte koffer met de handtekenin gen is als een historisch object in het V.N.-gebouw achtergelaten. „Het is mij opgevallen, dat de topfiguren volkomen achter deze aktie staan mij hebben aangeraden dit particu lier initiatief voort te zetten. Juist dit heeft mij een ontzaglijke stimu lans gegeven. Ik had nooit durven denken, dat ik op een plaats waar 10 tot 12.000 ambtenaren etage bo ven etage werken nog de hoogste regionen zou bereiken". Aangezien de assembleé pas in september v de eerste keer bijeen zal zijn. zullen de vertegenwoordigers van alle lid staten een afschrift ontvangen van het memorandum, dat Esser heeft voorgelezen. „Ook aan Canada. Noorwegen, Rusland en IJsland, die zich in de hoogste mate schuldig maken aan het afslachten van honden". er Conferentie Volgend jaar juni zal in Stockholm 'n wereldconferentie plaatshebben, waar biologen, etnologen, ecologen en andere wetenschapslieden, die ook maar enige binding hebben met het flora- en faunabeheer, zullen vergaderen over onder strijd voor het behoud van zeldzame zoogdiersoorten.Gerard Ess een toespraak houden. Het restant van de handtekeningenlijsten, die in verband met het hoge gewicht niet naar New York konden worden a voerd, zal hij tijdens deze internati onale bijeenkomst in Zweden over handigen. De actie wordt hervat, niet alleen voor wat 't verzamelen van adhesiebetuigingen betreft, i ook op financieel terrein. De toernee langs de middelbare scholen derland wordt na de zomervakantie voortgezet. „Ik voer een actie, moed, dat de persoonlijke standpun ten die ik overbreng, een weerkaat sing zijn van datgene, wat in dui zenden andere mensen leeft", is een uitspraak, die hij ver voor zijn ver trek naar Amerika heeft gedaan. Esser gelooft hier nog steeds in. MüNCHEN (DPA) Bij een ernstig treinongeluk in Beieren zijn gisteren zeker zes mensen om het leven gekomen. Twintig reizigers werden gewond, van wie sommigen ernstig. Volgens de politie is de sneltrein Oberstdorf-Dortmund ont spoord door een breuk in de rails. PM Burgemeester J. H. Kok van Edam-Volendam kreeg gisteren t van de beroepenwedstrijd metselen, Ben Reintjes tiit Gendringen, een college metselen gekregen. De winnaar metselde ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf een herinneringssteen op een leerlingbouwplaats van de stichting te Volendam (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het rommelt onder de handel in tweedehands auto's. Aanlei ding hiertoe zijn de recente publika- ties van de Consumentenbond, de ANWB en een televisieuitzending van Koning Klant. In de publikaties en de uitzending kwam één ding naar voren; Wie een tweedehands auto koopt, moet verduveld goed uitkijken. Er zijn nog al wat onbetrouwbare handelaars in ons land. De Consumentenbond noem de er een aantal bij naam. Twee in Til burg en drie in Eindhoven. Eén van hen is het Tilburgse auto mobielbedrijf Van Gils N.V. „Wij gaan gewoon door. Onze omzet, zo'n 80 tot 100 tweedehands auto's per week, is door de kwalijke publiciteit niet ver minderd. We krijgen reacties, schrif telijk en telefonisch van zeer tevre den klanten die vragen of we iets gaan ondernemen". Dat zegt verkoopleider J. Wouters van Van Gils N.V. „We krijgen ook anonieme telefoontjes, die op scheldpartijen uitlopen. We trek ken ons er niet veel van aan. Het is per slot van rekening een eenzijdige en vieze politiek van de alleenzalig makende ANWB en de Consumenten- De heer Wouters zegt, dat zijn be drijfje alleen maar goede tweedehands auto's verkoopt: „Maar ja, op een om zet van 100 auto's per week komt het wel eens voor, dat er een verkeerde tussen zit". Een heel ander geluid laat de Eindhovense autohandelaar H. Goossens horen. Hij zegt onomwonden dat sinds de betreffende televisieuit zending. waarin hij als een van de boosdoeners werd afgeschilderd, geen enkele klant heeft gel.ad. „Ik krijg wel tientallen dreigementen. Allemaal te lefonisch. Ze willen me afmaken. Ik lig er nachten van wakker. Ik ben maar een klein mannetje, verkocht zo'n zeven auto's per week. Ik ga nou mijn twee monteurs en mijn verkoper waarschijnlijk ontslaan. Ik stop er Als we vertellen, dat Van Gils uit Tilburg beweert van de uitzending geen centje pijn te hebben, lacht hij schamper. „Kom nou, de handel in tweedehands auto's heeft er een enor me klap door gekregen. Ook de be drijven die niet genoemd zijn. We worden kapot gemaakt, allemaal". De ANWB heeft in een artikel in de „Autokampioen" gesuggereerd finan ciering van tweedehands auto's alleen maar toe te staan onder overlegging van een reeent keuringsrapport. In kringen van financieringsmaatschap pijen is men met dit voorstel echter helemaal niet zo gelukkig. Secretaris Leijendekkers van de Vereniging van Financieringsonderne mingen in Nederland zegt: „Als u spreekt over de aanschaf van bijvoor beeld een auto en over financiering van die koop, dan praat u over twee volkomen van elkaar gescheiden za ken. Financieringsmaatschappijen kun nen zich niet garant stellen voor de kwaliteit van goederen, die met door hen verstrekt geld zijn gekocht. Daar om ligt het eisen van een keurings rapport voor tweedehands auto's to taal niet op hun weg". „Wij zouden door zo'n rapport te eisen, de indruk wekken iets te garan deren. En als je dat doet, moet je er ook de consequenties van nemen. En dat kunnen wij niet". Er blijkt onder de leden van de vereniging een soort zwarte lijst te circuleren met namen van mensen met wie beter geen za ken gedaan kunnen worden. Maar dat betreft dan alleen zaken, die zich schuldig gemaakt hebben aan bedrie- gelijke handelingen ten opzichte van financieringsmaatschappijen zelf. (ADVERTENTIE) 'n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar De Efteling of Zuid- Limburg/Aken, naar Den Haag/Scheveningen, naar Amsterdam/ Schiphol of naar De Keukenhof. Alle inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. vx voordelig uit met NS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7