£eicbc(Boumtit Ebas Panatella Australische censuur voor Love Story TELEVISIE VANAVOND De seer vermaerden mr. Hendrick de Keyser „House without a key TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND Lekker lang. Lang lekker. PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MEI 19; j Autohandel in discussie INE malafide autohandel is een groeiend kwaad, concluderen A.N.W.B. en Consumentenbond aan het einde van hun inmiddels geruchtmakende artikel over de praktijken van enkele autohande laren. Een van hun suggesties om daar paal en perk aan te stellen is, dat financierings maatschappijen niet met geld over de brug komen voor de aankoop van een tweedehands auto als er geen recent keuringsrapport kan worden overlegd. De financieringsmaatschappijen voelen daar niets voor. Zij beroepen zich op de mondigheid van de koper. Wat die met het door hem geleende geld wenst te doen is zijn eigen zaak. Dat lijkt een loffelijk standpunt: als de cliënt bereid is aan zijn verplichtingen tegenover de financier te voldoen, wordt hem verder alle vrijheid gelaten en ver diept de financieringsmaatschappij zich niet in de kwaliteit van hetgeen v-oor het geld wordt aangeschaft. Maar dat is slechts ten dele waar. Wie twee- of drie duizend gulden wil lenen kan zo'n be drag zonder al te veel moeite krijgen. Maar zodra het om vele tienduizenden guldens gaat bijvoorbeeld bij een hy potheek voor een huis dan wordt de financieringsmaatschappij wel degelijk voorzichtig en komt er zelfs een taxa teur aan te pas. De financieringsmaat schappij wil zich dan tegen te groot eigen risic wapenen. Wat is erop tegen om ook voorzorgsmaatregelen te treffen als de gemeenschap gevaren loopt, niet alleen financiële, maar ook risico's op lichamelijk letsel, zelfs bij mensen die met de hele transactie niets te maker hebben? vragen of de suggesties van A.N.W.B en Consumentenbond niet gezien kan worden als een vorm van dienstverle ning aan de klanten, die, zoals de prak tijk nu wel heeft bewezen, gemakkelijk verloren lopen Ln de doolhof van de han del in gebruikte auto's. Vragen als: wie moet zo'n keuringsrapport afgeven en hoeveel tijd is daarmee gemoeid, zijn technische vragen die gemakkelijk opge lost kunnen worden. Dat lijkt weinig moeilijker dan de maatregelen die de fi nancieringsmaatschappijen nemen om zichzelf te beschermen tegen insolvabele klanten of niet betrouwbare handelaren. MTANNEER de Vereniging van Finan- cieringsondernemingen. met een marktaandeel van 90%, haar leden tot een dergelijke maatregel zou kunnen be wegen. dan zou de sanering van de han del in tweedehands auto's een goede stap vooruit zijn. De vrees dat de klanten het als betutteling zouden zien, lijkt voor barig. Ze zullen het inderdaad eerder als dienstverlening ervaren. Hetgeen op zich weer een stuk reclame is. Hendrick de Keyser was een van de beroemdste architecten uit het be gin van de zeventiende eeuw en zijn naam zal voor altijd verbonden blij ven met de Amsterdamse Wester toren. Maar de westerkerk was slechts een van de drie godshuizen die hij ontwierp. Op 19 mei 1621 werd hij begraven in de amsterdamse Zui- derkerk (die nu door de sanering van de Jodenbuurt aan één zijde geheel vrij is komen te liggen. Salomon de Bray noemt hem in zijn „Architectura Moderna ofte Bouwin- ge van onzen tijt (1631)" de seer vermaerden en vernuften Mr. Hen drick de Keyser, beelthouwer en boumeester der stat Amsterdam". CANBERRA (Reuter) De Ameri kaanse film „Love story" m veel lan den beschouwd als een teken dat het gezinsamusement in de bioscoop is terug gekeerd is door de federale filmkeu ring van Australië slechts in een ge kuiste vorm voor openbare vertoning vrijgegeven. Zestien seconden grove taal zijn uit de film geschrapt, zo maakte de filmkeuring dinsdag bekend. „Love story" is één van de twaalf films die de filmkeuring in de tijd van een maand heeft gecensureerd. Vijf films werden helemaal verboden. Europaprijs voor Kees v. Bohemen OOSTENDE (ANP) Kees van Bohemen uit Den Haag is door de inter nationale jury voor de Europaprijs voor Schilderkunst, uitgeloofd door Oostende, België, de derde prijs toegekend. Age Klink uit Vlaardingen en Jacob Zek- veld uit Rotterdam werden met de zil veren medailles onderscheiden. De eer ste en tweede prijs zijn toegekend aan de Engelsman Adzak en de Fransman Nikos. Voor de tweejaarlijkse Europaprijs voor schilderkunst, die dit jaar op 16 juni wordt uitgereikt, derden meer dan 750 werken van kunstenaars uit 18 landen beoordeeld, waaronder er 63 waren van Nederlandse schilders. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 9 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Vrij-uit 19.25 uur: ChelseaReal Madrid Europacup II (in de pauze pol. uitzending) 21.15 uur: Staatsloterij 21.20 uur: Socutera 21.25 unr: Carlie Chan, t.v.-se 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: High Chaparral 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Rallycross Trophy 20.30 uur: Hendrick de Keyser, 21.00 uur: Jazz-O-Rama 21.40 uur: Info 22.05 uur: HIRO-magazine Twee van zijn mooiste scheppingen staan in Delft: het stadhuis en het beroemde praalgraf voor Prins Wil lem van Oranje in de Nieuwe Kerk. De AVRO zal deze unieke zeven- tiende-eeuwer herdenken in een dub bel-programma: het eerste deel is gewijd aan de kunstenaar zelf, het tweede gaat over een vereniging die naar hem genoemd is. Op 3 januari 1918 werd de vereniging „Hendrick de Keyser" gesticht met als doel het behouden en restaureren van ar chitectonisch of historisch belangrij ke oude gebouwen in ons land. Ca meraman Guido Paulussen zal laten zien hoe de vereniging werkt en wat de resultaten zijn van zoveel jaren zorg voor het behoud van onze oude monumenten. (Nederland 2 20.30 uur) Vanavond finale wedstrijd ChelseaReal Madrid De finalewedstrijd om de Euro pa-Cup voor bekerwinnaars tus sen Chelsea en Real Madrid die gehouden wordt in 't Karaïskaki Stadion in Athene zal vanavond door de NOS op Nederland 1 worden uitgezonden. Het televi- sieverslag begint om 19.25 en zal te 21.15 afgelopen zijn. Tijdens de rust wordt de zendtijd benut voor een politieke partij. Koen Verhoef is de commentator. DE FILM VAN VANAVOND Het begon allemaal in 1919, toen Earl Derr Biggers met vakantie op Hawaï in een krantenbericht las over de successen van een Chinese detective Chang Apana genaamd. Deze figuur intrigeerde hem zo. dat hij in 1925 een boek over een Chinese speurder schreef onder de titel ..House without a key". Charlie Chan sloeg meteen aan bij de lezers en Earl Derr Biggers schreef daarna nog vijf detectiveverhalen rond deze figuur. In 1926 verfilmde Pathe ..House without a key" met George Kuwa in de rol van Chan- Na Kuwa speelden nog vijf andere acteurs de Chinese detective en merkwaardig genoeg werd deze rol nooit door een echte Chinees gespeeld. De meest populaire Chanvertolker was wel Warner Oland. <en Zweed, gespecialiseerd in oosterse schurkenrollen in de seriefilms van Pearl White en vertolker van Chinese booswichten als dr. Fu Manchu. Hij debuteerde als Chan in 1931 in de film ..Charlie Chan carries on". Tot zijn dood op 6 augustus 1938 maakte hij daarna twee Chanfilms per jaar. Toen de Earl Derr Biggersboeken opraakten, zochten de scenarioschrijvers naar nieuwe avonturen en stuurden de Chinese detective op wereldreis en lieten hem opereren in Londen, Parijs. Egypte en Shanghai. In 1936 brachten de schrijvers verandering in het patroon met ..Charlie Chan's secret", de film van vanavond. Want daarna volgden films als ..Charlie Chan in het circus", ,.C- C. in de opera" en ,.C. C. op de Olympische Spelen". Ook de ontknoping werd anders. In plaats van het overmeesteren van de dader, bracht Chan aan het slot alle verdachten bij elkaar, reconstrueerde het misdrijf en wees vervolgens de dader aan. In „Charlie Chan's secret" gaat het om de vraag of Alan Colby bij een schipbreuk omkwam of niet. Het spookhuis van de heer Colby biedt de oplossing. Naast Warner Oland als Charlie Chan zien we in dit avontuur nog eens de Engelse komiek Herbert Mundin en vergeten schoonheden als Rosina Lawrence Hardy in ,,Way out west" en Astrid Allwyn. 55 5» Morgen laatste Carte Blanche tegenspeelster van Laurel i (Nederland 1 - 21.25 ir). De laatste „Carte blanche" van Rob Touber is gebouwd op het thema Ame rika en de hoofdlijn wordt bepaald door „de ballade van Uncle Sam" geschreven door Jaap van de Merwe. Andere liedjes die Touber uitkoos uit het Amerikaan se repertoire en van Nederlandse tekst schrijvers over de Verenigde Staten zijn: „Bom free" „What the world needs now is love" „Everybody has the right to be wrong" en de Dylonsong „With God on my side". Het thema ge weld kam», ook aan de orde in de „Bon nie and Ciyde"-ballade. Liedjes die een nogal wat moeilijke tekst hebben, wer den speciaal voor deze show vertaald. Touber neemt met deze uitzending af scheid van de VPRO omdat zoals hij zich uitdrukt: „De hobbysfeer bij deze omroep een beletsel is voor het echte vakwerk". Voor het volgende seizoen heeft hij een contract met de VARA lopen om voor deze omroep op z'n minst tien programma's te maken. Ver der begint hij in september voor de Duitse t.v met een grote nieuwe show. Dit najaar start het theaterprogramma van Adèle Bloemendaal en Leen Jonge- waard order regie van Rob Touber. Van dit programma zijn reeds lang voor de premiere, 170 voorstellingen door heel Nederland geboekt. (Donderdag Nederland I. 21.10 uur). Revue die de Gouden Roos won Op dinsdagavond 1 juni (ned. 2) zal de KRO-televisie de inzending van de Oostenrijkse Televisie naar het Festival om de Gouden Roos van Montreux 1971 „Lodynski's Vlooien markt" Peter Lodynski's Flohmarkt Company) uitzenden. Deze satirische revue werd op het Festival van Mon treux, dat eind april j.L werd gehou den, onderscheiden met de Gouden Roos, de Pers-prys en de Prijs van de stad Montreux. „Lodynski vlooienmarkt" is een aaneenschakeling van korte scènes en muzikale nummers, die door el kaar heen geweven zijn. Het pro gramma wordt gebracht door Felix Dvorak, Miriam Dreifuss, Olivia Mo lina en C. Department. Samenstel ling en realisatie: Peter Lodynski en Felix Dvorak. Verkeersinformatie op Hemelvaart per radio HILVERSUM (ANP) Indien de ver keerssituatie daartoe aanleiding geeft, zal de NOS het radioprogramma via Hilversum 1 op Hemelvaartsdag (don derdag 20 mei) na 24.00 uur voortzetten met lichte muziek, om het kwartier onderbroken voor verkeersinformatie door de radionieuwsdienst van 't ANP. Overdag zal de verkeersinformatie op Hemelvaarsdag worden gegeven aan het eind van elk bulletin van de radio nieuwsdienst van het ANP. indien nodig, op de halve uren in het pro gramma van Hilversum 3. 's Avonds na 18.00 uur zal, zo nodig, het radio programma via Hilversum 1 voor ver keersinformatie worden onderbroken. Bovendien worden in de TND (telefo nische nieuwsdienst ANP) regelmatig berichten over de verkeerssituatie ver strekt De TND is bereikbaar onder nr. AjaxSparta morgen op radio HILVERSUM (ANP) De NOS- radio zendt donderdag (Hemel vaartsdag) van 20.25 tot 22.20 uur via Hilversum I een recht streeks verslag uit van de twee de wedstrijd in de bekerfinale tussen Ajax en Sparta, die die avond in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt gespeeld. Een eventuele verlenging zal ook rechtstreeks worden uitgezonden. Verslaggevers zijn Wim Hoogen- doorn en Dick van Rijn. (ADVERTENTIE) De tien minuten Brandpunt die de KRO op dinsdag presenteert zijn toch eigen lijk te weinig onveen zaak serieus af te handelen. Dat gold minder voor het gesprek met kabinetsinformateur prof. Steenkamp Die had eigenlijk weinig te melden, presenteerde zich wel als een sympathiek man die het op t.v. erg goed doet. Het tweede onderwerp, de bouwstaking. kwam er niet goed af. Het werd be handeld aan de hand van de adverten tie die d? ondernemers in enkele dag bladen plaatsten. Aad v. d. Heuvel leidde het gesprek tussen vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers meer dan voortreffelijk, maar hem werd geen tijd gelaten om tot een afronding te komen. Gevolg was dat de werkgevers als mo rele winnaars uit het strijdperk traden. Waarmee hun gelijk nog niet bewezen hoeft te zijn overigens. Toevallige om standigheden bijvoorbeeld betere ar- gumenteerkunst kunnen de doorslag gegeven hebben. Eventuele correctie was door tijdgebrek niet mogelijk. Onbevre digend, waar het een zo belangrijke zaak betrof. AVRO's Televizier trok wel voldoende tijd uit voor twee kwesties, t.w. de brand bij Radio Noordzee en onfrisse zaken rond de Nationale Hartactie. Twee successen. Terzake van Radio Noordzee werd Veronicadirecteur B Verweij de verklaring ontfutseld dat hij er (bijna) alles van afwist, óók van het geld voor de achteraf misdadig ge bleken actie. B. V. had wel bezwaar "I tegen vuile, handen Even onthullend was de reportage over de fondscnverwerving van de Hart actie. Van het ingezamelde geld bleek het meest aan de strijkstok te blijven hangen. Met de rest wordt waarschijn lijk een „bedrijver van liefdadigheid" schadeloos gesteld voor vroegere verlie zen en uitgebleven honorarium. Dat laatste woord betekent overigens „ere- NEDERLAND 1 NOS •18.55 uur: Fabeltjeskrant •19.00 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Betty Boop 19.12 uur: Vrolijke wiskunde •20.00 uur: Journaal 20.16 uur: Berichten uit de •20.50 uur: Chiefs, politiecong'res •21.10 uur: Carte blanche, cabaret 21.55 uur: Interview met J. Lanser van CNV 22.30 uur: Hum. Verbond •23.00 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.55 uur: •19.00 uur: Journaal 19.05 uur: Studio Sport •20.00 uur: Journaal L TROS va •20.16 uur: :>n Andrea Doria, doc. H •21.30 uur: tl] Astrologie at 21.55 uur: vo Carnaval der dieren »v muziek gi samenleving 20.30 uur: Laurel en Hary Fabeltjeskrant Journaal ge Ij p TELEVISIE VRIJDAG NEDERLAND I NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal Ev. Omroep 19.05 uur: Kinderprogramma 19.24 uur: Nader bekeken •20.00 uur: Journaal AVRO •20.21 uur: Golden Earring, pop Voor de vuist NOS •23.00 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie KRO 19.30 uur: Kopduel •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: De wrekers 21.11 uur: Brandpunt •21.36 uur: Knip klats klodder, kunst 22.26 uur: Riskante Kerk •22.56 uur: Journaal Wist i dat Dr. Anne Terruwe, de Nijmeegse nuwarts van internationale faam, heeft een theorie ontwikkeld die bij ruime toepassing kan bijdragen tot verho ging van levensgeluk voor iedereen en voor intensivering van de onderlinge menselijke liefde. Een enorm belang rijke aangelegenheid die zeer brede be langstelling verdient en derhalve ook de aandacht van de t.v. waard is. De KRO verleende die aandacht gis teren in een vorm die helaas zondigde tegen alle wetten die voor t.v. gesteld kunnen worden. Begonnen werd met fragmentarische flitsen van een lezing van dr. Terruwe in Rotterdam, gebracht op een wijze die tot knopomdraaien noodde. Vervolgens werden weinig zeggende verklaringen afgelegd van patiënten, c.q. bewonderaars, en einde lijk kwam, toen keken waarschijnlijk nog maar heel weinigen, dr. Terruwe We geloven inderdaad dat de theorieën van dr. Terruwe kunnen bijdragen tot intenser persoonlijk geluk. De KRO is, na de mislukking van gisteren, eigenlijk verplicht zich te bezinnen op een ma nier waarmee haar mening op t.v. kan overkomen. Niet voor wijsgerigge- schoolden. maar voor de doodgewone man die, wellicht onnodig, in zijn dage lijks bestaan geen bevrediging vinden Vg. Nieuw. Ebas Panatella. Anders dan anders. Ongewoon lang. Ongewoon lekker. Gemaakt van de beste tabakken, zoals lichte Sumatra. En toch heel gewoon bij uw sigarenman te koop. Voor drie gulden de tien. (ware grootte) Schatten op de zeebodem Gezonken schepen met schatten aan boord, werken voortdurend op de fantasie van een groot aantal mensen maar ook zake lijke overwegingen en verwach tingen spreken een woordje mee. Hebben we nog onlangs duikers in de diepte zien afda len bij de Engelse kust om naar de resten van een oud Neder lands schip te zoeken, morgena vond kan de televisiekijker de verrichtingen van Bruno Vailati (bekend geworden door zijn se rie „De zeven zeeën") met zijn medewerkers volgen rond het wrak van de Andrea Doria, het Italiaanse schip dat op 25 juli 1956 onder de Amerikaanse kust ter hoogte van New York na een botsing in de golven verdween. 51 opvarenden kwa men in de golven om. Het wrak ligt 225 voet beneden de zee spiegel maar dat mocht voor de meester duiker Vailati geen be zwaar zijn om met zijn film toestel af te dalen, het schip te inspecteren en opnamen aan boord te maken. De Andrea Do ria is ook wel een „drijvend museum" genoemd omdat er een groot aantal moderne Itali aanse schilderijen aan boord waren maar ook een schat van juwelen ter waarde van miljoe nen dollars. De opnamen die u morgenavond in het TROS-pro- gramma ziet, dateren van juli 1968 (Donderdag Nederland 2 20.16 uur). Vier leden van Raad v. d. Kunst trekken zich terug AMSTERDAM (ANP) De compo nisten Jurriaan Andriessen, Reinbert de Leeuw en Jan van Vlijmen en de musi coloog drs. H. J. van Royen hebben zich teruggetrokken uit de afdeling muziek van de Raad voor de Kunst. Schriftelijk hebben zij de minister van C.R.M. be richt, dat de machteloosheid van de afdeling inzake de kwesties rond de vorming van een niet kestenbestel thans dermate groteskes men heeft aangenomen, dat het onmogelijk is nog langer verantwoon lijkheid te dragen voor een belt waartegen door hen herhaaldelijk d< vergeefs bezwaren zijn ingebracht, huidige formatie van een commissiek^ bestudering van het orkestenbei ftt, waarin voornamelijk de belangen PE' een aantal gevestigde insituten vel genwoordigd zijn, dient volgens hen oot danig te worden gewijzigd, dnt da' het gehele muziekleven in al zijn ren gerepresenteerd wordt door deskl ®°t digen. die zich niet in eerste aanleg' av' een bepaald groepsbelang gebond W1 *id e d

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2