Ccidóc SouAont Tegenstellingen in bouwsector naar climax OOK IN METAAL DREIGT ONRUST VERSCHERPING ACTIES VERWACHT Drie duikers in Den Haag voor officier geleid EEN ONTVOERDER VAN ISRAËLIËR GEARRESTEERD Confrontatie Van S. met Belgische agenten Kamervragen over aanslag Radio Nordsee Massale stoelendans Pa?fa!.ier! Automatische doodstraf gevangen extremisten Deltavissers gaan forellen uitzetten in Grevelingen Bankloper mist tas met f60.000.- buitenlands geld 62e jaargang, no. 18.392 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32. Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Advertenties (excl B.T.W.) 0.24 p. mm. Telefoontjes f 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* kwartaal /21;70, pef jaar I 84.70. H- P M. Heruer T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.25 uur Europacup II ChelseaReal Madrid; 21.25 uur Charlie Chan. Nederland II: 19.05 uur High Chapar ral; 21.00 uur Jazz-O-Rama. Hardy; 21.10 uur Carte blanche; 21.55 Interview J. Lanser. Nederland II: 20.16 uur Andrea Doria, doe.; 21.30 uur Astrologie; 21.55 uur Carnaval der dieren, muziek. WOENSDAG 19 MEI 1971 VRIJ VEEL ZON De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en overwegend zonnig weer Minimumtemperaturen omstreeks 7 graden, maxima morgen van 16 gra den aan zee tot omstreeks 21 graden in het oosten en zuiden van het land. Vannacht weinig wind, morgen zwak ke tot matige wind tussen west en (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Terwijl de slakingen in het bouwbedrijf naar een climax dreigen Ie gaan kondigen zich ook in de metaalsector problemen aan in verband me» het vraagstuk van de koppelbazen. Volgens de metaalbond van het NVV houdt een groot aantal metaalbedrijven in het gebied van de Nieuwe Waterweg niet de hand aan bepalingen in de metaal-CAO over het werken met zogenaamde ..vreemde arbeiders". Mocht het overleg hierover volgende week donderdag niets opleveren, dan zal het NVV de geschillen commissie in actie roepen, met eventueel alle gevolgen van dien. later i (- ïalem gearresteerd nkelijk toegestane, den betoging tegen de „discriminatie jegens joden uit oosterse landen". De ,aivarte panters" zijn jonge joodse radicalen isterse gemeenschappen. Op (ADVERTENTIE) conflict met e BRUSSEL (ANP) Het parket van Brngge heeft gisteren bekend gemaakt d3l de Nederlandse justitiële autoriteiten hebben laten weten het nuttig te vinden dat de Nederlandse militair Van S.. die er van verdacht wordt b|j Knokke twee Belgische agenten te hebben gedood en twee andere agenten te hebben verwond, teconfronteerd wordt met de beide 'Renten die de schietpartij overleefden kze confrontatie zal vermoedelijk vol gende week plaats vinden. Het Brugse parket heeft verder mee- ledeeld van Nederlandse zijde vernomen e hebben dat het onderzoek in de zaak 'an S. waarschijnlijk tegen het eind van leze maand afgesloten kan worden. Van inmiddels bekend hebben, dat hij en pistoolmitrailleur een salvo eeft gelost. Ook zou hij de diefstal van „Alfa Romeo" hebben toegegeven raarmee hij naar Nederland vluchtte. (ADVERTENTIE) Gezellig Dansen Hemelvaartsdag Usse en Leiden 8 uur Zaterdag Usee en Lelden 8 uur Zondag Leiden 8 uur Beat en Dans lij Evert Castelein n de houwsectoi blijven de stakingen ,,pi ikacties a u uitbreiden. De bouw- bonden hebben aangekondigd, dat de ;s volgende week opnieuw verscherpt zullen worden, als de overeenstemming j over de C AO. uitblijft. De bonden zijn zeei verbeten op de bouwpatroons. die door middel van lan delijke advertenties hun standpunt in j hei conflict rond de bouw-C.A.O. be- kend gemaakt hebben. Vooral de heer j P. Mertens. voorzitter van het N.K.V. heelt zich hierover gisteravond zeer ver- I beten uitgelaten, toen hij zei, dat de werkgevers blijkbaar geld genoeg heb- ben om tienduizenden guldens aan der- l gelijke publicaties uit Ie geven, maar niet om een behoorlijk contract af te j sluiten. I In hun publicaties wijzen de bouw- patroons samen met de schilderspatroons 1 erop dat inwilliging van de vakbonds- eisen betekent een ..onverantwoorde stij- ging van de kosten van het werk. dat wordt afgeleverd. Een andere mogelijk heid is er niet. Maar: als scholen, huizen, wegen en alle andere bouwwerken duur der worden zal er ook.minder gebouwd worden". N.K.V.-voorzilter Mertens deelde de bouwvakkers gisteren in Rotterdam, ook uit naam van het C.N.V. en het N V V.. mee, dat de vakcentrales achter de acties van de bouwbonden staan en dat de weer- standskassen van de centrales open blij ven „zolang de strijd in de bouw dat noodzakelijk maakt". In de metaalsector maakt men zich vooral bezorgd over het toenemend aan tal buitenlandse werknemers, die ille gaal rond het Nieuwe Waterweggebied werken. De schattingen variëren van drieduizend tot vijfduizend van deze ille gale werkers, die zonder vergunning aan het werk zijn. De Engelse koppelbazen, die hun Engelse werknemers in Nederland weten te plaatsen betalen Nederlandse lonen uit. die in Engeland aangevuld worden met ruim 200 gulden per maand. Dat geld komt op Zwitserse banken, zodat zowel de sociale verzekeringen als de belastin gen ontdoken worden. Bovendien dreigen telkens weer conflicten met Nederlandse werknemers, omdat deze het werk moe ten opknappen, dat de Engelsen weige ren uit te voeren. Deze buitenlanders doen namelijk alleen dat werk waarvoor zij aangenomen zijn (Vai jrslaggeve. DEN HAAG Drie verdachten van de aanslag op de Mcbo II van Radio Nordsee, de duikers P., v. P. en v. d. L. z|jn vanmiddag voorgeleid voor de Haagse officier van justitie mr. J. van 't Veer. Deze heeft, zoals wil gisteren reeds in een deel van onze editie konden melden, de zaak tegen de verdachten van de aanslag op de Mebo II overgenomen van de Amsterdamse officier van justitie mr. J. T. Hartsuiker. Na de voorgeleiding zond mr. Van 't Veer de drie duikers door naar de rechter-commissaris om hun inbewaringstelling te bewerkstelligen. De aanslag op de Mebo II van Radio Nordsee wordt nu ook een parlementaire kwestie. Het Tweede-Kamerlid Spaan- WASHINGTON (Reuter-DPA) Be togers van de militante joodse defensie liga hebben dinsdag een bok vastgeke tend aan de deur van het kantoor in Washington van het Russische persbu reau Tass. Het dier was een bord om gehangen met het opschrift: „Ik ben een joodse zondebok, red mij alstu blieft". Trein verongelukt met „blinde" (Van een onzer verslaggevers» EIBERGEN De stoel- en meubelfabriek Landewehr in Eibergen bestaat in be gin juni 40 jaar. Hoogtepunt van de viering van dit 40-jarig bestaan zal een mas sale stoelendans zijn, die op zaterdag 5 juni wordt gehouden. Aan deze grootste stoelendans ter wereld zullen ruim 1000 inwoners van deze Gelderse plaats deel- Voor de muzikale begeleiding zorgen de Boertjes van Buten met medewerking van Drika, boer Voorthuizen en Gaitjan Kruudmoes. Aan de stoelendans gaat een optocht door Eibergen vooraf met o.a. d« Boggelrieders uit Losser, op historische fietsen en een dansgroep. MEXICO (AFP) De ontsporing van een goederentrein, zaterdag, in de Mexi caanse staat Nyarit is een ramp geble ken. De autoriteiten hadden niet veel aandacht geschonken aan het ongeluk, dat in een afgelegen streek gebeurde. Gisteren pas stelden technici van de spoorwegen een onderzoek in. Tot hun ontzetting troffen zij onder de uitge brande wrakken van de in een ravijn gestorte wagons veertig doden aan. Al lemaal mensen die zonder te betalen waren meegereisd. DC Het gebeurt niet iedere dag. dat kleuters hun eigen juf letterlijk uit de lucht zien vallen en haar dan met eigengeplukte boterbloemen op aarde kunnen verwelkomen. Dit wonder overkwam de kinderen van de kleuterschool „"De Driemaster" in Zoetermeer, terwijl zij na een dagje ut t met hun juffrouw, Elly Steenhouwer, tussen de koeien en de geiten ergens op een stuk land in Zoetermeer op haar stonden te wachten. De juf had 's middags al ;o geheimzinnig gedaan, toen de kinderen na een bezoek aan de kinderboerderij in Delft en het Dolfinarium in Rotterdam op het vliegveld Zestienhoven aankwamen- Daar verdween zij in een vliegtuigje, terwijl de kinderen met de bvs terugreden naar Zoetermeer. bn daar kwam juf later uit de lucht uaüen, zwevend aan een parachute- Want de kleuterleidster Elly Steenhouwer is ook nog een ervaren parachutiste. Dat vonden de kinderen Gisteren ook, vandaar de boter bloemen ter verwelkoming- Het filmfestival in Cannes mag dan een hoop van zijn glamour kwijt zijn. de sterren blijven er komen. John Lennon en Yoko Ono, nog steeds keurig gekapt, waren er onder andere voor hun korte film „De vlieg" en schrijver van ,.Love story" Erich Segal ging op de plaat met de Franse actrice Michèle Morgan, presidente van de jury van het festival. Aan het strand zitten de nog niet of nauwelijks geslaagde sterre tjes weer onder het cameraoog te pogen ster te worden; de Oosten rijkse actrice Marisa Mell, hier op de foto, is dat trouwens al aardig gelukt. ISTANBOEL (Reuter) De Turkse politie heeft een man aangehouden die een van de ontvoerders van de Israëli sche consul-generaal Ephraim Elrom zou z|jn. zo heeft de Turkse vice-premier Sadi Kocas in de Senaat bekendgemaakt. Volgens de politie heet de man Ayhan Yalin. Kocas herhaalde dat de Turkse regering niet met de ontvoerders zal on derhandelen en eiste de onmiddellijke vrijlating van de diplomaat. Het militair bevel van Istanboel maak te eerder gisteren de namen van zestien mensen bekend, die worden gezocht in verband met de ontvoering. De ontvoerders hebben gedreigd El rom dood te schieten als de regering niet vóór donderdagmiddag 4 uur Nederland se tijd de gevangen linkse extremisten De regering heeft het parlement een wetsontwerp voorgelegd waardoor auto matisch de doodstraf kan worden opge legd aan alle leden van het volksbevrij dingsleger, die nu gevangen zitten, als Elrom niet wordt vrijgelaten. In heel urkije zijn gisteren zeker 170 personen gearresteerd, merendeels leden van verboden links groeperingen. Vice-premier Kocas deelde de Senaat mee dat sommigen -zullen worden over gedragen aan de militaire bevelhebbers uit hoofde van de staat van beleg, an deren aan de plaatselijke veiligheids autoriteiten. Hij verwachtte dat een groot aantal mensen na verhoor op vrije voeten zal worden gesteld en verklaarde dat de staat onder omstandigheden als deze wel zulke maatregelen moest ne men. De militaire commandant van An kara, generaal Semih Cancar, heeft de burgers in de hoofdstad opdracht gege ven binnen drie dagen bij de gemeente lijke instanties de namen op te geven van alle mensen die zij in hun woning herbergen. derman van DS '70 heeft minister Polak van Justitie gevraagd of deze niet van mening is dat de politie en de justitie onvoldoende mogelijkheden en bevoegd heden hebben om tegen dit soort zaken op te treden. Volgens dit Tweede-Kamer lid zijn de strafbepalingen inzake zeeroof te beperkt om steeds voldoende grond voor optreden te hebben. De heer Spaanderman wil in dit soort zaken dezeltde Nederlandse mogelijk heden geschapen zien, als thans bij vlieg tuigkapingen en andere misdrijven tegen vliegtuigen en inzittenden volgens nieu we strafbepalingen zal geschieden. Intussen heeft directeur Buil Verweij gisteravond, zoals hij gistermorgen reeds tegen een van onze medewerkers had ge zegd, in het programma van AVRO's Televizier herhaald, dat hij graag geld over gehad heeft om de Mebo II on schadelijk te maken. Hij verklaarde ook, dat het uit de hand gelopen was en dat het hem gold waard is om het „gewa penderhand onder zijn handen gerukte onderpand vaneen miljoen gulden terug te krijgen" (Van i hengelsportmedewerker) BERGEN OP ZOOM De federatie van Deltavissers heeft plannen om bin nen enkele weken in de Grevelingen 100.000 jonge regenboog- en beekforellen uit te zetten. Wanneer dat precies gaat gebeuren hangt af van de datum waarop de blokkcndam zo hoog zal z|jn dat de vis bij vloed niet meer kan ontsnappen. De federatie is van mening dat de Grevelingen nog een belangrijker vis- sersgebied kan worden dan het Veerse Meer. Onderzoekingen hebben aan getoond dat in de Grevelingen massale hoeveelheden jonge ondermaatse schol opgesloten komt te zitten evenals veel kabeljauw en paling. Voor de Grevelin gen is na het uitzetten van de forel een zelfde voorziening noodzakelijk als voor de vissen op het Veerse Meer. Forellen die in het eerste jaar (1968) in het Veer se Meer zijn uitgezet hebben inmiddels de respectabele lengte van 80 90 cm bereikt en een gewicht van 9 tot 10 pond (Van verslaggeefsters) DEN HAAG. De 53-jarige Haagse bankloper A. G. Lindeman is gistermid dag een tas met daarin zestigduizend gulden aan buitenlandse valuta kwijtge raakt. De bankloper, die In dienst is b|j de Algemene Bank Nederland, vervoerde in Den Haag de tas met waardevolle paperassen achter op de bagagedrager van z|jn fiets. Vermoedelijk is hij de zwarte diplo- matentas kwijtgeraakt tussen de Lange Vijverberg en de Korte Poten. Hij was onderweg van de A.B.N. aan de Kneu terdijk naar enkele adressen waar hij het geld moest afleveren. Toen hij bemerkte dat de tas van zijn bagagedrager ver dwenen was, meldde hij zich volledig overstuur bij de bank. die de politie in kennis stelde. Het onderzoek van de politie is momenteel nog gaande. De directie van de A.B.N. wilde van morgen nog geen commentaar geven op het gebeurde. De inhoud van de tas be stond uit honderd cheques van de Banc of America, genummerd 818128.630 tot en met 818128.729. Voorts uit peseta's. Engelse ponden, Zwitserse francs, Oos tenrijkse shillingen, Italiaanse lires. Duit se Marken en Belgische en Franse francs

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1