DEVON IEELAND HEEFT NOG RUIMTE VOOR ONTDEKKINGSREIZIGERS MIJD DE VAKANTIEPIEK VERONA welgemeende waarschuwing jraf: als u een vakantieganger het type „verbrande kop |t niet af" en „laat pa nou maar zjjn luchtbed dry ven, dan heeft geen centje pyn". Als u pas klare vaderlandse naast u op de ïping een familie uit Tuitje- n aanspoelt, die toevallig ook is op klaverjassen en gemeen- appelyk pinda's pellen. Als u i al roept: „Ik ga naar het bui- jland voor de zon en de rest kan gestolen worden", dan heeft geen zin meer 0111 verder te in. Wü danken u dan hierby r de klandizie en raden u met u aan om gelyk door te stoten r de sportverhalen op de vol de pagina. dat geval heeft het echt geen te introduceren in ith Hams, dat als een vergeten lendix aan het Engelse graaf- ap Devon hangt. Devon zelf dt u op de landkaart van het titende Britse rijk links onder- I met Plymouth als belang- havenstad. Toegegeven: vanuit Holland een pittig 1 rijden om er te komen en de imist, die het al met zijn ijzer- ke lineaaltje heeft nagemeten tot de conclusie is gekomen, hij het op zijn sloffen in één haalt, maakt één kapitale nder: hij ziet namelijk over het fd, dat de Engelse wegen voor procent bestaan uit een grap- soort versteende spaghetti, die goddelijke nonchalance in het rend landschap is gedrapeerd, ilheidsmaniakken raden we dan wersteek niet te 1 als vanouds op Duitse Autobahnen te blijven Dit voor hun eigen bestwil, krijgen gegarandeerd een tinfact, als ze een uur tussen rrukkelijk geürm van de ;else weggebruikers hebben ge- r weer een dag", is het ver- 1 Engeland één diep warm vol besnorde Britten, die lek- ontspannen in hun zetels Gods ;ine door Gods carburateur 1 lopen en voortdurend hun »e arm door het portierraam ;n om de achterligger tot Cöte d'Azur Wie eenmaal in Devon is, kan ver der zijn hoogste versnellingen wel vergeten, want de charme van dit historisch ijzersterke graafschap is juist, dat de vooruitgang er sinds de middeleeuwen geen poot aan de grond heeft gekregen. Een uitzondering moet daarbij gemaakt worden voor de mondaine bad plaats Torquay, die op zijn boule vard met pijn en moeite een hand vol armetierige palmpjes in leven houdt en zich daarom met onvoor stelbaar lef „de Cöte d'Azur van Engeland" noemt. De bevende oudjes .in het stadspark, die onder hun paraplu's wachten, totdat het opklaart, weten er alles van (geen vakantiespot dus, die we een stip geven. Aardig voor een korte sight seeing, maar het Engeland van uw dromen vindt u er niet). Authentiek Om de authentieke sfeer van het onvervalste Devon te proeven moet u meer landinwaarts of meer naar het zuiden, waar de South Hams in alle weerbarstigheid zijn- rotsvaste geloof belijdt in het goe de, oude Engeland. Hier, tussen Start Bay en Bigbury Bay liggen de ruige heidevlakten, die diep inge- kerfd zijn door gulzige zeearmen. Hier vindt men ook de steile, ver- steende kusten, waar Allison uit Peyton Place zo gek op is: verlaten rotsformaties met de woedende klauwende zee ver beneden. Een fraai voorbeeld van die zilte ont moeting tussen oppermachtige zee en ongenaakbare kust vindt men tussen Bolt Head en Bolt Tail, waar men 16 kilometer over de grillige toppen kan wandelen. Een aardig decor voor de con tinuous story is ook Start Point, 'n wanhopig in zee stekende speer punt van Devon, waar in de loop der tijden honderden zeelieden hun zeemansgraf gevonden hebben. Opgezweept door de golven stormden hun schepen cp de Skerries Bank, die als een ratte- val vóór de kust ligt. Als je nu op Start Point staat, omringd door duizenden biddende meeuwen en gejaagde grijze wolkenschepen, heb je maar weinig verbeeldings kracht nodig om de verlate echo van hun doodskreten te horen. Fjorden Een specialiteit van de South Hams zijn ook de zeearmen, die zich als Noorse fjorden kilometers ver in het graafschap hebben ge vreten. Eén van de fraaiste is die van Salcombe met het gelijkna mige stokoude vissersstadje aan z'h monding. Voordat u naar Salcombe afdaalt om uw gerechtvaardigde dorst te lessen in één van de sche merige pubs, moet u wel even op de heuveltop achterom kijken naar de heidevlakten van Dartmoor, die tot aan de eindeloze horizon door- golven (Dartmoor is voor de toe rist wel een absoluut moetje. Met dubbele stip zouden we willen voorstellen. Het is een grandioze godverlatenheid, waarbij onze eigen broddellappen lachertjes zijn. Extra-attracties: de wereld beroemde gevangenis, die als een spookkasteel uit de mist opdoemt en de wilde paarden, die vrijblij vend aan uw portierraam komen schurken). Aan de andere kant van de Salcombezeearm ligt Kingsbridge, dat zijn eeuwenoude stadshart met markt en kerk hoog draagt. Van hieruit gaat een schitterende heer weg naar de kust, waar men een handvol badplaatsen vindt, die elke fijnproever in hemelse ver rukking zullen brengen: Torcross, Slapton Ley en Slapton Sands. Een binnenmeer, de Ley, maakt de na tuurlijke uitmonstering compleet (kleine bijzonderheid: dit gebied was in 1944 één van de uitvals bases, waar de geallieerde troepen zich in het diepste geheim voor bereidden op de oversteek naar Normandië. Een granieten monu ment van de Amerikanen her- Agatha Christie Naar het noorden klimmend komt men aan de rivier de Dart met de eeuwenoude stad Dartmouth als wachter by de monding. Sorry, maar ook dit is een trekpleister, waar de geïnteresseerde reiziger niet. aan voorby mag gaan. Dart mouth is een middeleeuwse schryn met donkere, bochtige stegen, een kasteel, dat hoog op de heuveltop troont en de kerk van de H. Ver losser die fungeert als goddelijk pakhuis vol meesterlijk houtsny- Kleine plezierboten brengen u metalle liefde stroomopwaarts doof één van de lieflijkste valleien van Engeland. En reken er nu maar vast op, dat de gids u hal verwege attent het romantische huis zal aanwijzen, waar Agatha Christie het merendeel van haar moorddadig handwerk heeft ver richt. Aan het einde van de bootreis wacht al dc volgende versteende verrassing, Totnes, stokoud stadje, ZET ALLE ZEILEN BIJ Zeeland is het aantal jacht- s de laatste tien jaar specta- air gestegen. In 1960 had deze •vincie 330 ligplaatsen aan tersporters te vergeven, in 1965 ren het er reeds 1554 en vorig r werd een aantal van 3565 be kt. Het Veerse meer bezit de Ut hiervan. Dc havens met min- dan 25 ligplaatsen zijn hier 1 b(j inbegrepen. Tachtig pro- 1' van alle ligplaatsen in Zee land wordt gedurende het zomer seizoen vast verhuurd. In het Grevelingenbekken en in het Oos- terscheldegebied worden zelfs na genoeg alle plaatsen verhuurd. Het Veerse meer daarentegen heeft nog volop ruimte beschikbaar. Vorig jaar bedroeg in dat gebied het aantal open plaatsen 460. In wer kelijkheid heeft Zeeland de pas santen echter meer ligplaatsen te bieden. Naast de niet zomerseizoen verhuurde datic, zyn er namelijk tientallen ligplaatsen beschikbaar van vaste huurders, die bijvoorbeeld gedu rende hun vakanties elders verblij ven. Bovendien zijn er in meerdere havens mogelijkheden om in het hoogseizoen dc capaciteit te ver groten. De ligplaatsen voor pas santen werden in de topweken van vorig jaar (5 juni tot 15 augustus) bijna alle constant verhuurd. In het Veerse meer bleven tot nog toe echter ook in het seizoen tientallen ligplaatsen onbezet. De bestaande jachthavens in Zeeland hebben nu nog een gezamenlijke uitbreidings mogelijkheid van 1022 ligplaatsen, waarvan 700 in het Veerse meer. Langs de rivier de Dart, die door het heuvelachtig landschap van de South Hams kronkelt, ligt een handvol vissersdorpen, verscholen in het groen. Dittisham is er één van. Aan de monding van de rivier de Dart houden twee middeleeuwse kastelen de wacht. Links het Kings- wear-Castle en rechts het Dartmouth-Castle, beide gebouwd in de vijftiende eeuw. dat al in 1200 in de kronieken vermeld werd, Dat genoegen deelt het overigens met vrijwel alle dorpen en steden in de South Hams, die stuk voor stuk onge schminkt als oudje van de week kunnen fungeren Levensgenieter Tel daarbij nog op. dat de South Hams van Devon beschikt over voortreffelijke hotels (niet te groot, niet te klein, net goed), onver valste inns, waar de waard een VOORUITGANG HEEFT ER SINDS MIDDELEEUWEN GEEN ENKELE POOT AAN DE GROND GEKREGEN gulzige levensgenieter blijkt te zijn en stokoude pubs, waar men u maar al te graag de oude ro- versverhalen vertelt, dan is het duidelijk, dat hier de individua list, de reiziger, die walgt van de gebaande toeristenpaden, volledig aan zijn trekken komt. Devon en zijn vergeten schiereiland South Hams hebben goddank nog ruimte voor ontdekkingsreizen. Ik zou maar gelijk bellen voor een stek: Brits Toeristen Bureau, Nieuwe Spiegelstraat 68 in Amsterdam, telefoon 020-234004. Tot spoedig ziens op de Cliff van Start Point. En vrees niet, want er is ook daar altyd wel een dok ter Rossi in de buurt, die u onbe redeneerde stappen uit het ge trimde hoofd praat. De stranden van de South Iiams vormen een natuur lijk onderdeel van de gril lige, doiromantische kust lijn. Ze zijn klein, beschut en gode zij dank nog niet opengewoeld door de bull dozer van het massa toerisme. HEEFT WEER HOOP NOTEN OP HAAR ZANG Italiaanse stad Verona, die al "ds mensenheugenis een hoop en op haar zomerzang heeft, 1 de operaliefhebbers ook dit T niet in de steekIn de "umtische Romeinse arena "en tussen 15 juli en 15 augustus netuo de heldentenoren en de achtende sopranen hun aria's zwoele nacht inwerpen. Zij, l^o'n avond al eens meegemaakt "en, weten, dat een opera In arena van Verona een 'Qdoo fljjke gebeurtenis is, oervoor de regisseur niets te dol Briesende paarden en huilende VQars, vuurwerk en griezelige ypbche gevechten staan elke dag op het overladen door de duizenden gulzig wordt verorberd. Op het programma van 1971 staan Aïda (15, 18. 21, 24 en 29 juli, 1, 5. 7. augustus), Nabucco (17, 22, 25 juli. 3, C, 11 en 14 augustus) en Macbeth (31 juli, 4, S en 12 augustus). De prijzen variëren van 1200 tot 8000 lires. Op de premièreavond 15 juli gelden verhoogde prijzen. Voor nadere inlichtingen en plaats besprekingen wende men zich tot Ente Spetteacoli Lirici Arena. Piazza Bra 28, Verona. U kunt ook gelxik bellen: 23520, kengetal Verona 45. Als u geen type bent, dat zich pas jofel voelt, wanneer hij op de lip van zijn naasten zit, als u avondvullend kunt gruwen bij de gedachte, dat u op het strand uw kuil zou moeten delen met een verzekeringsagent uit Wuppertal. dav, kan het wellicht nuttig zijn om kennis te nemen van de perioden, waarin hele volks stammen uit Nederland en Duits land dit jaar op vakantie gaan. In ons eigen land zijn de collectieve bedrijfsvakanties in drie periodes verdeeld: zaterdag 26 juni tot en met zaterdag 10 juli voor Neder land beneden de grote rivieren, zaterdag 10 juli tot en met zater dag 24 juli voor het oosten en noorden en van 24 juli tot en met zaterdag 7 augustus voor het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland. Utrecht en een deel van Gelderland). In de tweede pe riode vallen ook de vakanties m de bouw- en nevenbedrijven en van de textielindustrie, in de laatste periode gaat de metaal industrie op vakantie. De grote vakantiedrukte wordt verwacht lussen 3 juli en 8 augustus. De vakanties van de meeste Neder landse scholen vallen in die pe riode samen met die van scholen in de Duitse deelstaat Nordrhein- Westfalen. WEGWEZEN ONDER REDACTIE VAN LEO THURING Het dromerig karakter, dat Veere eeuwenlang heeft gekenmerkt, is voorgoed verdwenen. Het mir drukbeklante haven geworden voor watersportliefhebbers uit alle delen van Europa. Nochtans is komende maanden ook in de topweken nog volop plaats. uurstadje is nu een voor de gaande en

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11