£ddóe Qowuvnt Veronica-medewerker achter aanslag op concurrent-piraat COMPLOT TEGEN RADIO NORDSEE VOLLEDIG UIT DE HAND GELOPEN Besprekingen over troepen vermindering TREINKAARTJE OPNIEUW IN PRIJS VERHOOGD Ontvoering Israëlische consul in Is tan boel „Volksbevrijders eisen vrijlating van gevangenen - Voorstel in Senaat: OPDRACHT MEBO II UIT TE SCHAKELEN 59 Manlio Brosio ongerust Kabinet zat vingers niet branden Regering deed er een schepje op ipengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244" Giro 103003 Bank Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs- J. H M Brader. Hoofdredacteur: F J Plug. Chef-redacteur: H dverteniies (excl B T W.) 0.24 p mm- Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand 6,05, kwartaal ƒ18.10, jaar 70.30 artaal ƒ21.70. per jaar 84.70- DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.391 DINSDAG 18 MEI 1971 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 ul het kasteel zonder n Peyton Place; 21.10 troef. De schat va iam; 20.21 ui uur Muziek Nederland II: 19.10 uur Kunstsigna lering; 20.21 uur Andy Williams; 21.21 uur Dr. Anna Terruwe. ZONNIGE PERIODEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Weinig wind, maar aan de kust in de middag zwakke tot matige zeewind. Minimumtempera turen omstreeks 9 graden, maxima morgen ongeveer 21 graden, aan zee enkele graden lager. sul Efraint El- t het slachtoffer [mstreeks het middaguur drongen vier ieden van het [urkse volksbevrijdingsleger, waarvan er één bevva. lend was met een automatisch pistool, in het flat- ebouw binnen, waar Elrom zijn woning heeft. Op de erste verdieping bonden zij de bewoners op stoelen Vervolgens namen zij de beheerder van het gevangen en sloten zij iedereen in een wo- ng op. die het flatgebouw binnenkwam. Op deze rijze verzamelden de extremisten een twaalftal ge- ingenen in de flat. oen Elrom tenslotte aankwam, dwongen zij deze yeneens de woning binnen te gaan. De weerstand Ie Elrom daarbij bood. werd prompt beantwoord iet een klap met een geweer op zijn hoofd De diplo mat zakte met een bloedend hoofd ineen. Nadat de trrorislen zijn met bloed doordrenkte overhemd erwisseld hadden voor een schoon, knoopten zij El ans handen en voeten stevig vast. Zij rolden hem EPHRAIM EBROM in een deken en droegen hem naar een auto die pre cies voor de ingang van het gebouw geparkeerd stond. Een passerende officier van het leger, die even later vanuil de flat noodkreten hoorde, stelde ver volgens de nog altijd opgesloten bewoners op de (Van een onzer verslaggevers) eerste verdieping in vrijheid. Terwijl Elrom uit het gebouw gedragen werd, stond zijn vrouw op een hogere verdieping op hem te wachten met niet het flauwste idee van wat er zich afspeelde. Elrom is 53 jaar. In 1969 werd hij tot consul be noemd. Daarvoor was hij werkzaam bij de Israëli sche politie en was hij in die hoedanigheid ook be trokken bij de ondervraging van Eichmann. Het Turkse Volksbevrijdingsleger dat in Arabische landen getraind wordt, heeft haar anti-Israël gezin de houding nooit onder stoelen of banken gestoken. Israël is volgens deze extremisten het instrument van het Amerikaans imperialisme in het Midden- Oosten. Zij eisen dat voor donderdagavond alle ge vangen revolutionaire Turken" worden vrijgelaten. Zo niet, dan zou Elrom worden gedood. De Turkse legering heeft de eis van de hand gewezen en de vrijlating van de consul geëist. Izijn ondergebracht. „In, de praktijk echter", zei majoor Nelissen gisteravond, ntwoordelijk „zijn Veronica en World Wide twee handen op een built". Zeker is, dat N. J. de grote verdachte in deze zaak op de nominatie stond om Dirk Verweij. een de broers die Veronica leidde, als i AMSTERDAM De directie van Radio Veronica is hetzij direct, hetzij indirect voor de bomaanslag op de Mebo II I Radio Nordsee. Dit is duidelijk geworden nadat de rijkspolitie te water I gistermiddag om vijf uur in zijn Loosdrechtse woning de 48-jarige radio- reclameadviseur N. J„ pas terug van vakantie in Hongarije, had gearres- directeur op te volgen. teerd. Hij is in loondienst bij Veronica maar had volledige procuratie van Intussen werd vanmorgen bekend, dat tie directie. Er zit ook veel geld van hem in de piratenzender. De man is ingesloten in Amsterdam, verdacht van uitlokking van zeeroverij. Volgens majoor Th. Nelissen, districtscommandant van de rijkspolitic te water in Amsterdam, was hel de bedoeling van de Veronicadirectie, althans van de I door haar gemachtigde N. om het schip van de concurrerende Radio Nordsee binnen de territoriale wateren van Nederland te werken, zodat er krachtens een vordering van een miljoen guldon van Veronica op Radio Nordsee reeds eerder inzet van korte gedingen beslag op kon worden gelegd. WASHINGTON (Rtr.) Republikeinse en democratische senatoren hebben in het Congres een voorstel ingediend dat beoogt om door onderhandelingen te komen tot een vermindering van de .Amerikaanse troepensterkte in West-Europa. Het voorstel wil een alternatief zijn voor liet amendement van senator Mike Mansfield, dat na afloop van dit jaar geen gelden meer beschikbaar wil stellen voor de lege ring van meer dan 150.000 man, de helft van de tegenwoordige sterkte. Achtergrond van de bijna fatale gebeurtenissen op de Mebo II is dat Veronica niet meer dan een enkele piraat voor de Nederlandse kust wil. De aanslag werd mede geïnspireerd door het feit. dat er de laatste tijd plannen bekend geworden zijn voor zowel een televisieschip als een nieuw radioschip I voor de Nederlandse kust. De uitvoering van dit complot echter liep zaterdagavond uit de hand met het gevolg, dat de dertien opvarenden van de Mebo II slechts op het nippertje aan de dood ontsnapten- De drie reeds zondagmorgen aan- j gehouden plegers van de bomaanslag hebben, zo is uit de verhoren gebleken, van de nu gearresteerde N. J. in totaal twaalfduizend gulden gekregen voor de uitvoering van hun plannen. Ze schaften daarvan onder meer negen kilo spring stof aan- Aangezien ze bij de aanslag i blechts een ons hebben gebruikt, vraagt i tic rijkspolitie te water zich bezorgd af 1 waar de rest is gebleven. Wanneer de drie duikers in hun opzet -ouden slagen om de Mebo II binnen de territoriale wateren van Nederland te [krijgen, zouden zij per man nog eens j een beloning ontvangen van vijfen twintigduizend gulden. Volgens majoor N'elissen voerde N- J. de onderhande lingen en trad hij op als penningmeester van het complot- „Maar", aldus de ma joor, ,,de man beschikte zelf niet over zoveel geld in ctmtpplem Het kwam uit de kas van Veronica. Een technische complicatie is het feit dat N- J. formeel is opgetreden als ver tegenwoordiger van de in Liechtenstein gevestigde firma World Wide. Dit is een papieren n-v„ waarbij om fiscale redenen de bezittingen van Veronica de "directie van Radio Veronica hoger beroep aangetekend heeft tegen het von nis van dc president van de Rotterdamse rechtbank in het kort geding tegen Ra dio Nordsee International. Veronica had via het kort geding, dat in maart dien de, getracht Radio Nordsee het zwijgen op te leggen. Zij vroeg de rechtbank president de Zwitserse eigenaren van het zendschip „Mebo II" bevel te geven de Rotterdamse haven binnen te varen Subsidiair Veronica te machtigen het zendschip zelf binnen te laten slepen. De rechtbank wees toen de eis van Veronica af. Het hoger beroep zal over enige tijd voor het Haagse gerechtshof dienen. (Zie verder elders in deze editie) ADVERTENTIE morgen Wereldmissiedag van de kinderen Een bezorgd kijkende Amerikaan trekt hier door de A Shauvallei in Zuid-Vietnam. Beeld van de oorlog die bly/t voortduren. Baby na ongeluk 5 minuten zoek BERGEN (ANP) Een baby van crtien maanden is gisteravond, na een uto-ongeval, eerst na vijf minuten te- iggevonden in een sloot met water en lodder. Dank zij snelle hulp van om- 'onendcn kon het kind naar een zie- te Vcnraay worden overge- faeht, waar bleek dat de baby geen gevolgen had ondervonden. Een Duits echtpaar, afkomstig uit de onsplaats Kempen, vloog met zijn au- •eg onder Wellerlooi uit de •chl. De auto werd geheel vernield en echtpaar kwam zonder letsel uit het rak. Tot grote schrik bleek de baby 'n dertien maanden, die eveneens in auto meereed, verdwenen te zijn. Na itvoerig zoeken in de duisternis werd et kindje in de sloot langs de weg evonden DEZE WEEK: TERLENKA RUITJES in 7 pastelkleuren Ideaal voor vakantiekleding I p.m. Dit is de zeventienjarige Engelse kat Toffee- Waarschijnlijk is het de enige kat met 'ft eigen bankrekening- Door de vergevorderde leeftijd van Toffee durfde zyn baas, die naar Australië ging emigreren, het dier niet mee te nemen. Toffee kwam in een kattenpension terecht en kreeg een bankrekening, waarvan hij tot zijn dood toe verzorgd zal zijn. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG Dit een twee dagen voor de verkiezingen door het NIPO ge houden steekproef onder ruim 1000 per- soneu blijkt, dat als er weer een minis ter-president uit de KVP zou moeten komen 33 procent de voorkeur geeft aan de huidige premier De Jong. KVP-ljjst- trekker Veringa kreeg 15 procent, oud- premier Cals 11 procent, en oud-fractie voorzitter Schmelzer 8 procent. Het nieuwe voorstel, dat is ingediend door de republikeinse senatoren Jacob Javits en Charles Mathias en de demo cratische Hubert Humphrey en" Adlai Stevenson, voorziet in onderhandelingen op twee niveaus. In de eerste plaats wil men dat president Nixon binnen de NAVO gaat onderhandelen over een ver mindering van de Amerikaanse troepen sterkte en een financiële regeling voor de troepen die in Europa gestationeerd blijven. De voorwaarde voor zulk een regeling dienen „in overeenstemming te zijn met de toestand van de betalings balans der Verenigde Staten". In de tweede plaats willen de indie ners van het voorstel dat de president in NAVO-verband onderhandelingen be gint om te komen tot wederzijdse en met elkaar in evenwicht zijnde troepenver- minderingen tussen de strijdkrachten van de NAVO en het Warschaupact. Volgens dit voorstel moet de president op 15 september en daarna iedere zes 'maanden het congres verslag uitbren gen over de stand van de onderhande lingen. De kwestie van de troepensterkte zal morgen in de senaat in behandeling komen. De Sovjet-Unie is bereid om buiten een algemene Europese veiligheidsconfe rentie om. te onderhandelen over een wederzijdse vermindering van de troe pensterkte in Europa. Dit hebben Ame rikaanse functionarissen in Washington meegedeeld. De secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, heeft in een brief aan president Nixon laten weten, dat een terugtrekken op grote schaal van Ame rikaanse troepen uit West-Europa een zware slag voor de NAVO-verdediging zou zijn en het streven om tot betere betrekkingen met de Russen te komen, zou bemoeilijken. V eronica-Nordsee (Val parlementaire redactie) _j MODESTOFFEN kt 10 - Haarlem merstraat 99, Leiden DEN HAAG liet demissionaire ka binet De Jong zal geen beslissingen meer nemen over het voortbestaan van welke piratenzender dan ook voor de Neder- j landse kust. Dit is de unaniem gedeelde opvatting van politiek Den Haag. Het is ondenkbaar dat het kabinet De Jong nog politieke beslissingen van zo verstrek kende aard zal nemen. Hoe ook het onderzoek zal uitvallen naar de gebeur- lenissen rond de aanslag op Radio Nord- j see. het is een duidelijke zaak. dal zelfs al zou blijken dat Radio Veronica, direct of indirect, bij deze aanslag betrokken is, bet nog zittende kabinet zijn vingers j niet zal branden aan de indiening bij i bet parlement van het verdrag van 1 Straatsburg. Eisen in proces in Leningrad MOSKOU (AFP) De officier van e in het proces dat in Leningrad ordt gevoerd tegen negen Joodse Rus- mi die van staatsvijandige activiteit orden beschuldigd, heeft vrijheids tot liegtuig. zo meldt het Russische r iss. 7,ij zijn beschuldigd sche propaganda en voorbe- vnor hel kapen De Brits ran Lord Ogmi zulten genieten ge vrouw Elisabeth, dochter in Portofino enige vakantie i heette tot voor kort Harris Richard Harris. Tegen de 37-jarige ingenieur Gilja 3oetman eiste de openbare aanklager, Inessa Katoekova, tien jaar gevangenis straf. De andere straffen die zij eiste en: Michel Korenblit, een 48-jarige wiskundige, 8 jaar; Wladimir Moglilevcr. I 30 jaar, ingenieur, 4 jaar; Solomon j Dreizner. een 38-jarige ingenieur. 3 jaar; Lassal Kaminsky, een 40-jarige ingenieur, 6 jaar Tegen de overigen. Lev Korenblit, Victor Bogoeslavskv en de arts Victor Sjtilbans werden respec i tievelijk drie, drie en één jaar geëist. maandabonnementen gaan ongeveer 10 procent In prijs omhoog (een al gemeen maandabonnement komt voor de tweede klasse van f 125 op f 140 en voor de eerste van f 185 op f 205). De scholierenkaart wordt ruim 10 procent duurder, de vijfdaagse tra- jectkaart 10,6 procent en de zevens- daagse trajectkaart 9,8 procent. Niet duurder wordeh de dag- en verlengingskaarten, de 2 -kaarten, verhoging, op 16 december 1970. lag ongeveer in dezelfde orde van groot- het achtdaagse algemene („kris kras"-) abonnement, de verschillende vastrechtbewwijzen (zoals de 65-1 kaart), de toeristische kaarten (bij NS heeft niet om dc nieuwe tariefs wijziging verzocht. Dat blijkt ui t het communique waarin de verho ging wordt aangekondigd en waarin voorbeeld de tienertoer) en de toe ristische 'arrangementen. Ook de maxima blijven ongewijzigd: voor UTRECCHT (ANP) Dc Neder- andse Spoorwegen zullen dc reizi- staat dat .,de regering zich, in over leg met NS, hééft beraden over mo gelijkheden om de toenemende ver liezen die bij NS in de komende jaren worden voorzien, door tarief- maat regelen te beperken". De enkele reizen en retours gaan in tweede klasse nooit meer te worden betaald f 20 en in de eerste klasse nooit meer dan f 30. Over eventuele verdere tariefverho gingen kunnen nu nog geen medede lingen worden gedaan: men moet apnieuw verhogen. Voor de enkele reizen moeten dan gemiddeld 6 pro cent en voor de retour 6.9 procent meer worden betaald. Dc laatste cent meer kosten. Al naar gelang de afstand groter wordt bedraagt de verhoging 20, 40 of 60 cent. De trajectabonnementen en de algemene verhoging op 1 juni. die volgens een ruwe schatting voor de Spoorwegen tot een meeropbrengst van f20 mil joen netto zal leiden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1