Vliegende muziek" Meeslepend toneel in stuk van Hugo Claus Vi" i jclag Twintig jaar Volksfeest rond iepen in Stockholm Tien wensen an dagbladen voor kabinet -a - mm Commandeur Rubinstein gehuldigd LUCHTMACHTKAPEL HEEFT DUIZENDE FANS Prijs Ned. Letteren uitgereikt door koning Boudewijn Elckerlyc terug in Delft Straaljager neergestort ENIGE ACTIEVE JONGELUI VRIJDAG 14 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA fu de voorstellingen, die door het Praagse gezelschap .Theater Achter de Poort" )uden worden gegeven in de Koninklijke Schouwburg, om politieke redenen niet ooi' zijn gegaan, heeft het Internationaal Theater Instituut de vrijgekomen ruimte ich nog benut en ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig jubileum van het elgisch-Nederlands Cultureel Akkoord een voorstelling uit Antwerpen laten komen i stuk van Claus, dat reeds eerder in Nederland was uitgebracht: „Vrijdag". iag" is in eerste instantie ge- léeld door de Nederlandse Comedle, ider regie van Claus zelf- De voor- elling van het gezelschap van de atwerpse Koninklijke Nederlandse chouwburg is geleid door Martin van mdert, die eep boeiende bezetting voor it stuk heeft, misschien iets minder arkant en verrassend dan de oor- jronkelijke in Amsterdam, maar toch teressant genoeg om de spanningen in t stuk waar te maken- „Vrijdag" is een volksstuk, een realis- sch drama, een geschiedenis uit het aamse provincieleven, waar. erotiek en :en ovex-heersende kracht hebben, oals bekend toont het stuk de terug- n een man, die in de gevangenis eeft gezeten, omdat hij zich heeft ver- aan zijn dochter. Zijn vrouw reft tijdens zijn afwezigheid een relatie ngeknoopt met een ander, daax-uit is n kind vooi-tgekomen. De thuiskomst vi'ijdag; een dag vol symboliek) is reiniging, een afi-ekening met het rieden. STOCKHOLM (AP) De iepen staan g, de hangmatten hangen nog in de men en het grote park in Stockholm larln de oude bomen staan, is vol men- omaar komen kükcn of zjj,n igetreden om de iepenredders te prijzen, laven of bezig te houden. Zo is al een intal artiesten opgetreden en het leek bij tijd en wijle op een volksfeest. De gemecntei-aad, die de bomen wil omdat er plaats gemaakt moet voor een groot nieuw station voor indergrondse, zegt dat de iepen, hoe ïr deze zomer nog aan zullen maar de demonstranten, de natuHP- rs en heel hun-.wjjdf: aanhang van plan te zorgen, dat *het zal komen. :n aantal kranten kwam gisten commentaren waarin men het besluit de gemeente besti-eed. Een ervan ;te een gevoelig plekje aan door te ijven: .,U kunt er het vertrouwen uw kiezers mee verliezen" De poli- iheeft Inmiddels plannen gemaakt voor actie om de mensen te verdi'ijven. auteur: Hugo Claus decor: Herman Coenen regie: Max-tin van Zundert Met Paul S'Jongei's, Yolande Markey, Denise Zimmei-mann en Frank Aenden- dramutische functies heeft, vooral omdat hel een afstand schept tussen de realiteit van het vertoonde en de vorm waarin het gegoten is. In de Nederlandse voor- stelling voornamelijk gespeeld door Nederlandse acteurs werd die tekst inderdaad een merkwaardig element in het ritueel, dat het stuk toch in hoge mate .wil zijn. Beide zaken taalgebruik en rituele elementen kwamen in deze Antwerpse voorstelling veel minder tot hun recht, althans voor mijn gevoel, omdat er mogelijk vanuit het Vlaams gedacht toas, hetgeen voor mij niet her- kenbaar was. De merkwaardige menge ling van erotische met rituele, zo niet liturgische elementen kwam ook minder nadrukkelijk naar voren. Het was echter een avond van mee slepend, zeer indi-ukwekkend toneel. De vier acteui-s, die de i-ollen vertolken, waren allen bijzonder geloofwaardig en misschien zelfs authentiek" in hun rol- behandeling. Paul S'Jongers als Georges Vermeersch. Yolande Markey als zijn vrouw, Denise Zimmerman als de dochter en Frank Aendenboom als de minnaar van de Trouw zorgden gisteren in de Koninklijk# Schouwburg voor een heel intense toneelvoorstelling, die jam merlijk genoeg door veel te weinig be langstellenden werd bezocht. JAN VERSTAPPEN AMSTERDAM (ANP) Tien wensen, :van de verwezenlijking volgens bestuur van de Nederlandse dag- idpers noodzakelijk is om dc structu- oeilijkhedcn van de dagbladen te te komen, zijn door dit bestuur irgelegd aan de nog aan te wijzen linetsinformateur-kabinetsformateur. >e maatregel'en, die in de wensen ormuleer zijn, moeten naar het oor- i het NDP-bestuur door de vormen regering „onverwijld" worden. Reeds gegeven facili- len dienen gecontinueerd te wor- »c, wensen betreffen Een jaax'lijkse bijdrage van f 40 mil- aan de dagbladen uit de opbrengst de radio- en t.v.-reclame en- of de emene middelen, geen invoering van ionale etherreclame; ovei-neming door de overheid van de slag van f 4 miljoen .die de dag den wegens de opschorsing van het 3-invoerrecht op krantepapier aan papierfabriek van Van Gelder beta- rijkssubsidie voor het vervoer van uiten perpost of per trein en voor gebruik door dagbladondernemingen telefoon, telex en andere transmis- ystemen x-ijksbijdrage van f 2 miljoen f 5 miljoen kostend nationaal lerzoek inzake de persmedia inschakeling van de dagbladonderne- igen bij de exploitatie van het cen- al antenne-systeem diverse fiscale faciliteiten op het 'ein van de vervroegde afschrijvin- i investeringsaftrek en ingehouden isten definitieve invoering van het nulta- bij de B.T.W voor dagbladen; voortzetting van een tegemoetko- nd prijsbeleid ten aanzien van abon- lentsprijzen en advertentietarieven belangrijke uitbreiding van dc door overheid in de dagbladen te plaatsen ertenties ter voorlichting van het liek; bijzondex'e financieringsfaciliteiten de dagbladen in de vorm van dietgaranties en lagere repte. VATIC AAN: MEISJES UIT INDIA ZIJN GELUKKIG IN KLOOSTERS VATICAANSTAD (KNP) Een onder- zoek van dc Vaticaanse congregatie der religieuzen heeft aangetoond, dat het ver wijt als zoude») meisjes uit de Indiase staat Kerala verkocht zijn aan leeg lopende Europese zusterkloosters geheel ten onrechte zijn gemaakt. Dit werd mee gedeeld door pater Heston, de secre taris van de curiecongregatie voor de religieuzen. Pater Heston verzekerde djat het ondex-- zoek heeft geleerd, „dat het merendeel van de Indiase meisjes in de Europese kloostei-s biij is met haar roeping en dat haar betx-ekkingen met de ordeoversten prima zijn Wel werd toegegeven dat vele meisjes met aanpassingsmoeilijk heden kampen vanwege de grote ver schillen in óultuux-, temperament, taal, eetgewoonten en andere gebx-uikeix. Het feit dat de Indiase meisjes coi'veediensten verrichten in de Europese kloostex-s noemde pater Heston „een nox-male zaak in het leefpatroon van de Europese zus- i texidoosters". Volgens pater Heston heeft de hoofd figuur in de zogenaamde nonnenhandel. de Indiase priester Cyriac Puthenpura, correct gehandeld. De 75.000 dollar, die Puthenpura met dé handel heeft ver diend, heel! hij, aldus Heston. ,,aan goede doeleinden besteed". SST Dc- commissie voor toewijzing van overheidsgelden van de Amerikaan se senaat akkooi-d gegaan met de toe wijzing van 85,3 miljoen dollar voor vortzetting van de ontwikkeling van de Boeing SST, het Amerikaanse supex-soni- sche passagiersvliegtuig. Dit is gister avond meegedeeld door de republikeinse senator Ëdwax'd Broke uit Massawchu- AMSTERDAM (ANP) De nestor der pianisten, Arthur Rubinstein, die donderdagavond in het Concertgebouw in Amsterdam ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag een galaconcert gaf, is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De secretaris-generaal 'van het minis- tex'ie van CRM, mr. J. Viegen, reikte hem onder een ovationeel applaus van de volle zaal de onderscheiding uit en bood hem namens koningin Juliana een groot boeket rozen aan met een per soonlijke brief van de vórstin. In zijn toespraak herinnerde mr. Vie gen er aan dat Rubinstein 46 jaar gele den voor het eerst als solist in het Con certgebouw optrad. In zijn dankwoord noemdeRX\binst rauzik&ié Tijdens een intieme huldiging "ijl ctff, Spiegelzaal bood de vooi-zitter van de Raad van bestuur van het Concertge bouw N.V., mr. J. W. de Jong Schou wenburg, de maestro, zoals hij Rubin stein noemde, de gouden eremedaille van het Concertgebouw aan. De heer Wakkerman overhandigde namens tulperjkweker Frans Roosen uit Vogelenzang Rubinstein een boeket van lichti-oze darwintulpen, een nieuwe tulpesoort, die de naam van de grote Ohopinvertoliker heeft gekregen. Veel doden bij overstromingen DURBAN (Rti Bij de overstroming gen in het gebied van de Zuidafrikaanse stad Durban en het meer noordelijk ge legen Zocloeland zijn zeker 60 mensen, mei'endeels negers, om het leven geko men. Ongeveer 41 mensen kwamen woensdag om toen hun bus van een brug in een buiten haar oevers geti-eden rivier stortte en 45 meter werd meegesleurd. Sommigen van de 22 geredde passagiers wax-en totaal in paniek omdat ze hun toe vlucht hadden moeten zoeken in bomen, die ze moesten delen met slangen die ook voor het stijgende water waren ge vlucht. f'I. (Van onze kunstredactie) NIJMEGEN „In de beginperiode was het echt zwemmen of verdrinken. Je werd losgelaten en je moes tmaar zien dat je het redde. Ervaring had ik niet en mijn superieuren geloofden het wel. Die waren al dik tevreden als ik maar zorgde voor wat behoorlijke marsmuziek. Maar ik wilde meer. Ik wilde een kapel met een eigen geluid, een kapel die moderne muziek speelde in een eigentijdse opvatting". Dat zegt majoor H. F. W. van Diepenbeek, dii-ecteur van de Kapel der Koninklijke Luchtmacht in de wandeling beter bekend als Luchtmachtkapel, Wat majoor Van Diepenbeek twintig jaar geleden wilde heeft hij waar kunnen maken. Hij heeft van de in 1951 opgex-ichte Luchtmachtkapel een korps gemaakt, dat de afgelopen twee decennia steeds opnieuw voor verrassingen zorgde en zonder twijfel het populairste van alle Nederlandse militaire muziek korps enis. Een korps, dat in binnen- en buitenland een graag geziene gast is en ovex-al duizenden fans heeft, in alle lagen van de bevolking en van alle leeftijden. de kapel gespiegeld „sound" van de Lucht machtkapel overgeno men, zoals het moderne ax-x-angement van het aloude „The Saints", een nummer, dat vooral in de vijftiger jaren bij de militaire autoriteiten veel stof heeft doen opwaaien. Maar daar naast hebben majoor Van Diepenbeek en zijn mensen de afgelopen twintig jaar ook tal van andere succesvolle expe rimenten uitgevoerd, zowel op het gebied van de oude klassieken als van de modex-ne muziek. Maar het succes is de kapel niet komen aan waaien. De geschiedenis van de Luchtmachtkapel gaat terug tot het einde van de Tweede Wex-eld- oorlog. toen ooxdogs- vrijwilligers van de toenmalige gezagstroe- uja<iüM pen een muziekkorps samenstelden. Dit oor spronkelijk uit vrijwilli ge bijdragen van officie ren en onderofficieren bekostigde muziekkorps van het distx-ict Twente ging op 1 mei 1946 in zijn geheel over naar de militaire luchtvaart. Hiermee werd de basis gelegd voor het 40 man stex-ke, voornamelijk uit dienstplichtigen bestaan- 'de muziekkoi-ps van het Commando Luchtvaart troepen, dat op 1 mei 1947 officieel werd op gericht. In 1950 begon de transformatie tot een bei-oeps stafmuziekkox'ps en op 31 maart 1951 zwaaide de laatste dienstplichtige muzikant (met eigen instrument) af. Bovendien werd het twintig man tellende beroepsorkest van het Regiment Stoottroepen overgeplaatst naar de Luchtvaarttroepen. Ma joor (toendertijd nog tweede luitenant) Van Diepenbeek, die inmid dels zijn intrede had ge daan bij de Lucht- maehtkapel, kon zijn gang gaan SPECIALE IDEEëN Als pas afgestudeerde aan het Rotterdams con servatorium had de in 1925 in Amsterdam ge boren piepjonge dirigent (hij werd voor die func tie gekozen uit 28 kan didaten) speciale ideeën over muziek. Door zijn klassieke scholing ge loofde hij in het begin alleen in de grote com ponisten en van Glenn Miller had hij nog nooit gehoord. Maar zijn spe ciale ideeën waren er het gevolg x het rste i'scheen, het geen in de begintijd trouwens wel vaker is voorgekomen. Maar doordouwer Van Diepenbeek was vast van plan er iets van te maken en zich een ei gen plaats te verweren naast de twee reeds be staande militaix-e be roepskapellen (de Ko ninklijke Militaire Ka pel en de Max'inierska- pel). Stapje voor stapje be reikte hij zijn doel en mede dankzij de KRO- radio, die de Lucht machtkapel in het begin van de vijftiger jaren veelvuldig voor de mi- ci-ofoon haalde, verxvierf de kapel zich al spoedig een goede reputatie in De Kapel der Koninklijke Luchtmacht tegen een toepasselijke achtergrond. binnen- en buitenland en werd één van de ac tiefste militaire orkesten in Eux'opa. Het eerste radio-optreden van 21 mei 1952 xverd in de loop der jaren gevolgd door tientallen andere, terwijl de kapel ook x-e- gelmatig op de tv ver- schijnt. Momenteel wor- den voorbereidingen ge troffen voor een grote tv-show in het najaar-. Dc grote doorbraak kwam eigenlijk tijdens dc Vierdaagse van 1954. „We speelden toen in Groesbeek ons ver nieuwd programma. Het dercen was wild en thousiast", zegt majoor van Diepenbeek. Jaren lang was bet „When the saints go marchin, in" een schlager, maar de muziek van toen (die overigens nog steeds wordt gespeeld) is in middels jeugdsentiment geworden, evenals de vaak ongezouten kritiek die de kapel in die ja ren had te verduren omdat ze zo „modern" speelde. „Een militaire kapel behoort immers geen „vliegende" muziek te maken, maar gewoon fijne marsen uit groot vaders tijd te blazen", was veler mening. In dc loop der jaren werd die mening echter herzien en wordt dc Klu-kapcl met het veelzijdige re pertoire „van Bach tot Beat" overal gexvaar- Hoogtepunten heeft de kapel vele gekend, zoals de in 1962 gewonnen „Edison" voor de vertol king van marsen van Sousa en Schootemeijer onder de titel „Marching together", maar „mijn grootste belevenis lot nu Majoor H. F. W. van Diepenbeek. directeur van de Luchtmachtkapel. toe was toch wel de rondreis door Canada die we vorig jaar mei maakten in het kader van de actie „Thank You Canada" ter gele genheid van de 25ste hei-denking vafl de be vrijding. Het was wer kelijk fantastisch. In achttien dagen legden we zo'n 20.000 km. af, van kust tot kust en het bezoekersaantal tijdens onze concerten varieerde van 2000 tot 4000 per avond", zegt majoor Van Diepenbeek, de man die een nieuwe stijl irj ,de militaire muziek bracht en thans de scepter zwaait over een orkest van 55 musici. 55 vak bekwame en streng ge selecteerde toonkunste naars waaronder tien werkers van het eerste uur. Daarnaast maakt ook een uit 23 dienst plichtigen bestaand tam boerkorps deel uit van de Luchtmachtkapel. Behalve de specifieke militaire taken (zoals het optreden als ere wacht en het opluisteren van beëindigingen, com- mando-overdx-acht en jubilea) verzorgt men concerten voor ieder die dal wil (uiteraard wel tegen betaling). Tot op de dag van van daag is de Keizer Karei- stad Nijmegen de thuis basis van de KLU-kapel gebleven. Het was ook die stad. die er voor zorgde dat de kapel sinds 1953 in gala-uixi- form verschijnt. De Nij meegse bevolking bracht namelijk in het begin van de vijftiger jaren de daarvoor benodigde gel den bij elkaar. Vestdijk blijft voortleven in mijn werk (Van een onzer verslaggevers) 'ELFT Na een onderbreking van jaar zal volgende maand in Delft Je middeleeuwse moraliteit Elcker- woreien opgevoerd. De organiserende ■hting Delf testa heeft voor een vol- 'pe bezetting toneelspelers kunnen 'trekken, onder ivie Albert van Dal- Elckerlyc ivordt gespeeld op S, 9, en U juni in de Oude Kerk. belangstelling voor het uit onge- ®r 1500 daterende spel nam ondermeer '°nidat het weer vaak spelbreker was. Ook bleek het moeilijk toneelspelers aan te treken, omdat voorstellingen plaats vonden in de periode van het Holland Festival. Men heeft nu een andere tijd gekozen en een andere plaats: de Oude Kerk in plaats van de binnenplaats van het Prinsenhof. De kerkvoogdij was aanvankelijk wat huiverig omdat men meende, dat de mo raliteit elementen bevatte die in tegen spraak wax-en met de hervormde be ginselen. Delfesta heeft ondermeer de concessie moeten doen, dal er geen cor pus aan het te gebruiken kruisbeeld zal hangen.-Deze Elckerlyc zal overigens een test zijn. Voorzitter W. Pannevis zegt: „Als ondanks de nieuwe opzet het aantal bezoekers beneden verwachting blijft, zou dit wel eens de laatste Elcker lyc iix'Delft kunnen zijn." De medespelenden, voor een deel uit de groep Globe, zijn ondermeer André van den Heuvel, Albert van Dalsum, Bob Goedhart, Lo van Hensbergen, Agaath Meulenbi-oek en Elisabeth Hoy- tink. De regie heeft Johan de Meester. Het gezelschap zal mogelijk oop op voeringen verzorgen in Hannover, Bonn en Gent. Dc kaartverkoop begint a.s. maandag bij de VVV-kan toren. BRUSSEL (ANP) In hel Paleis voor Schone Kunsten in Brussel is donderdag middag een plechtige academische zitting gehouden t.g.v. de viering van het 25- jarig bestaan van het Belgisch-Neder lands Cultureel Akkoord en de uitrei king van de Prijs der Nederlandse Lette ren 1971. Koning Boudewijn, die verge zeld was van koningin Fabiola, reikte de prijs, die aan de Nederlandse schrijver Simon Vestdijk was toegekend, maar die inmiddels is overleden, postuum uit aan diens weduwe. Koningin Juliana en prins Bernhard waren i.v.m. de rouw na het overlijden van de moeder van dc prins, prinses Armgard, niet aanwezig. De demissionaire minister-president, P. S. J. de Jong, onderstreepte in een toespraak vooral hel internationale as pect van het verdrag inzake de culturele en intellectuele betrekkingen, dat op 16 mei 1946 door België en Nedex-land werd ondertekend. Hij zei o.m., dat zich de laatste tijd een kentering voor doet in de nationalistisch getinte ver ering van schrijVers en kunstenaars, zo als met betrekking tot de Nobelprijs nog altijd Woi'dt ei'varen. Daax-bij verliest de vraag aan welke zijde van de gemeen schappelijke grens hun geboorteplaats dient te worden gezocht, aan belangrijk heid. Hij bracht ook hulde aan de leden van de gemengde commissie ter uitvoe ring van het verdrag en sprak tenslotte de hoop uit, dat ook in de toekomst dit verdrag een vruchtbare bodem zal blij ken te zijn voor de verdere ontplooiing van de culturele en vriendschappelijke betrekkingen tussen België en Neder- VLIEGER GEDOOD DEN HAAG (ANP) Gistermiddag is een straaljager van de Nederlandse luchtmacht van het type NF 5A 'bij i Verden, 20 km ten zuidoosten van de YVestduitse stad Bremen, neergestort. De vlieger, de 45-jarige luitenant- kolonel W. P. Vogelaar, eerste officier van de vliegbasis Twente, is daarbij om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij zou op 11 juli het commando van dc vliegbasis overgenomen hebben. Het toestel zou tegen een tv-mast zijn aangevlogen. Een boerderij en een woonhuis raakten als gevolg van het neerstorten van het toestel in brand. ADVERTENTIE OEGSTGEEST Voor de bezorging van de Leidse Courant in een gedeelte van Oegstgeest. vragen wij met spoed ten worden in Oegstgeest

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7