£cid6c<2omorit Gestroomlijnd doolhof door land en tuinbouw antenne Flevohof TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MEI 197; Waar, maar dan wel in dubbele zin WAN professor W. Albeda is de uit- spraak, dat in grote delen van ons land sinds de tweede wereldoorlog ar beid een schaars artikel geworden is en Anders ARBEID kan niet alleen een schaars artikel worden in de zin dat ge- brek aan meer arbeidskrachten de ont wikkeling van de produktie afremt, ook j I denkbaar is dat de produktie zich zo blijft ontwikkelen, dat de schaalvergro- 1 ting van de produktie bereikt kan wor- j den met vermindering van het aantal I l arbeidskrachten; arbeid blijft dan de sleutelpositie in de groei van de econo- l mie behouden, maar in een heel andere betekenis als in de eerstgenoemde ver- onderstelling. Professor Albeda heeft gelijk wan neer hij constateert hoe in sommige deze meest schaarse van alle j Nederlandse streken het beschikbare produktiefactoren dus een sleutelpositie j arbeidspotentieel de grenzen bepaalt in het sociaal-economisch beleid moet voor de verdere uitbreiding van de be- worden toegekend. drijvigheid. Een ander feit lijkt ons te zijn dat in bepaalde bedrijfssectoren Natuurlijk heeft prof. Albeda niet be- Hprp "r dere economische wetten vang van het inschakelen van de fac tor arbeid in het produktieproces der mate beperkende grenzen stellen, dat de sleutelpositie van de factor arbeid in het gehele economische proces een wat gerelativeerde betekenis moet krij- doeld te zeggen, dat daar teveel aan arbeidskrachten is, arbeid als overtollige produktiefactor in het economisch proces maar op de koop toe moet worden genomen. Want ook in een maatschappij waar het omge keerde het geval is van de momenteel - Nederlandse situatie een zeer krappe Sn/l/7/IIÏ* markt aan arbeidskrachten zal moe ten gelden dat de economie er voor de mens is en niet omgekeerd. Toch wekt de voortdurende- stroom van onze economie en voor de totaliteit van bedrijfssluitingen en de, overigens van de menselijke gemeenschap. wat schaarser geworden, berichten over zonder een royale toepassing van de de mechanisatie bij ons wel eens be- j solidariteitsgedachte, royaler dan tegen- zorgdheid. dat de uitspraak van prof. woordig soms geschiedt, wordt het Albeda in dubbele zin moet worden uit- I moeilijk de principieel zo juiste stelling gelegd en nageleefd. I waar te maken. ELBURG Nederland heeft er een nieuwe toeristentrekker bij: de Flevohof, het propaganda- en prestigeobject van de Nederlandse land- en tuinbouw. Weliswaar zullen prinses Beatrix en prins Claus de 140 hectare in een jong populie- renbos verborgen ontspanning en informatie pas op 21 mei officieel openen, maar sinds 1 mei „mag je d'r al in". Reeds een 4.000 mensen zijn door de toegangshekken naar binnen gegaan, en de algemene reactie was: „We komen terug". Want de Flevohof is zo'n complexe zaak dat een halve dag niet toereikend is. fADVERTENTIE EEN KLEIN UURU Een groep mensen, die zich verstopt of die verstopt wordt in de maatschappij, wordt gevormd door de z.g. trans- sexuelen. De medicus dr. de Vaal heeft over deze groep een studie gepubli ceerd bij de wetenschappelijke uitge verij in Amsterdam. De transsexuele mens, die op vaak tragische wijze bezig is tot een ander geslacht te behoren als waaronder hij of zij voorkomt in het geboorteregister, wordt door dr. de Val gesteund in dat streven. In zijn boek zet dr. de Vaal ook duidelijk uiteen wat het verschil is tussen homosexuelen, transvestieten en transsexuelen. In de studio zullen enkele transsexue len hun problemtiek komen toelichten. De uitzending werd geproduceerd door dr. de Vaal en Bep Vochteloo. Presen tator is als gewoonlijk Koos Postema. Het Haags Kamerorkest o.l.v. Ton Bec kers geeft op woensdag 19 mei in het nieuwe SCHAK-gebouw een concert dat voor ieder gratis toegankelijk is. Het orkest staat onder leiding van Ton Beckers. Er worden werken uit gevoerd van Mozart. Haydn, J. Chr. Bach en Von Dittersdorff. Solisten zijn B. v. d. Eijck, piano en Leon Weijts, contrabas. ..Er wordt zo vaak gekankerd op de land- en tuinbouw", zegt Lex Schoe- vers, voorlichter van dit 14' miljoen gulden kostende project. „Maar hier kun je nu eens zien dat het ook goed kan gaan". De argeloze bezoeker moet wel beden ken dat de bedrijfsomstandigheden op Flevohof, zo niet optimaal, dan wel zeer gunstig afsteken, bij het gemid delde in Nederland. Er moesten con cessies gedaan worden ten aanzien van de efficiency in de bedrijfsvoe ring om het bezoekende publiek te gerieven, maar daarnaast beschikken de respectievelijke bedrijfsleiders van de diverse bedrijven over zoveel pré's dat de doorsnee boer en tuinder niet al nalaten jaloers over zijn schouder Op de Flevohof presenteert de vader landse land- en tuinbouw zich op de best denkbare wijze. Zonrijpe toma ten, kasverse komkommers lachen de bezoekers in de hal reeds toe. Via een televisie-scherm verneemt hij wat er die dag aan de hand is op de Flevo hof. En welgemoed begint hij aan een 1 200 meter lange wandeling, die hem door het gehele scala van de land- en tuinbouw zal voeren. Hij laat zijn ogen gaan over honderden mestkui- kens, ziet hoe een boer de koeien melkt, of het graan oogst, als argeloos stadsmens verbaast hij zich over de tomatenteelt en de stoksnijbonen, die boven uit de kas schijnen te willen groeien. Kortom: Hij komt ogen te kort. Vermoeid zakt hij neer op een stoeltje. Nauwelijks bijgekomen laat hij zich verleiden een stokje saté te roosteren, waarbij hij zijn vingers brandt, of gaat hij een broodje bak ken van het meel dat ook al weer een produkt is van de Flevohof. Ze komen er niet meer uit, al die brave mene ren Jansen. Pietersen en Klaassen. Ze zullen leren dat land- en tuinbouw een proces van veredeling is. Maar het meest zullen ze wellicht geïmpo neerd zijn door wat ze hebben gezien in het zuivelpaviljoen. Met wijd open ogen zijn ze door de futuristische bouwsels gedwaald. Moeilijk herkenbaar stonden ze daar. de boter, de kaas. de melk en het koebeest (met zes poten), dat dit alle maal leverde. Het lijkt op een modern spookhuis op de kermis, alleen ontbre ken de spoken of wat er meestentijds voor door moet gaan. Vijfeneenhalve ton heeft het Nederlands zuivelbureau tegen deze ludieke grabbeltent van plastic aangegooid Het is bizarre paviljoen van heel de Flevohof geworden. Op dit moment is het nog niet zo ver. De paviljoens zijn voor 75 pet klaar, het kinderdorp voor 80 pet. De cham pignonkwekerij is al volop in bedrijf, de eerste pluk is al geoogst. Wist u dat per jaar van 1 vierkante meter zon 171kg. champignons afgehaald worden? De paddesloeltjes groeien er in gecomposteerde paardemest. VEILING En zo gaat het maar door. Er is een uitgestrekt rosarium, er zijn kassen voor kamerplanten, drie bedrijven (tuinbouw, veeteelt en akkerbouw) en dat alles met elkaar verbonden door middel van ('s winters verwarmde) overdekte gangen. Je loopt van het ene paviljoen in het andere. Je leert hoe het proces van suiker in een suikerbiet verloopt. En overal zijn dia- en filmvoorstellingen te zien. over al staan informatiestands. Flevohof is een gestroomlijnd doolhof, hoe para doxaal dat ook mag klinken. Weet u hoeveel tomaten een goede tomaten plant gemiddeld oplevert: juist ja: 85. Geleerd op de Flevohof. Een eind ver derop worden ze geveild. Elke bezoe- Elke bezoeker mag tomaten kopen op de veiling HAMBURG (D.P.A.). De bekende kaalhoofdige Duitse toneel- en film acteur Hubert von Meyewhck is gis- teren in Hamburg aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Hij was In 1917 begon hij zijn loopbaan in de i Koninklijke Schouwburg in Berlijn Later speelde hij onder de beroemde regisseur Max Reinhardt bij het Duitse theater en andere gezelschappen in Berlijn. Zijn glansrollen waren Orlofsky in ,.Die Fledermaus", Mackie Messer in Brechts „Dreigi"oschenoper", Mephisto in ..Faust" en de hoofdrol in Molières ..Ingebeelde zieke". Met Mariene Dietricht trad hij in het politieke cabaret „Schall und Rauch" ên in ..Tingeltangel" op. Sinds 1924 speelde Von Meyerinck ook in films- Tien jaar geleden ontving hij voor de beste vertolking van een man nelijke bijrol de prijs van de Duit- filmkritiek voor zijn optreden in ..Spukschloss in SpessartVoorts was hij veelvuldig op de beeldbuis te zien in komische rollen en in verfilmingen van Edgar Wallacethrillers. In 1967 verschenen zijn memoires onder de titel ..Meine berühmtcn Freundinnen". waarin hij hulde bracht aan alle beroemde actrices met wie hij is opgetreden. Op 4 maart jongstleden stond Hubert von Meyerinck voor het laatst op de planken. Hij speelde toen de rol van Agamemnon in ,,Die schone Helena" van Peter Hacke. ker mag drukken. Van tevoren zegt veilingmeesteres Geke IJskamp wat de minimum-prijs is waar beneden niet wordt verkocht. Een zenuwachti ge vinger, die per ongeluk een pond tomaten voor een tientje wil kopen, wordt vergeten ..Het liep uitstekend in die paar dagen dut we open zijn", zegt tuinarchitecte- in-spé Geke IJskamp. „De minimum prijs voor een half pond champignons was f 1.50,een pond tomaten moet dat zelfde bedrag opbrengen. En daar bleef de wijzer van de veilingklok ook op staan." Het is allemaal export-kwaliteit wat je op de Flevohof koopt. Want van bijna alles wat je ziet, kun je een hoeveelheidje kopen en aan de uil gang meenemen.. Tegen betaling ui teraard. En dan zit Flevohof er op. U hebt snack gegeten in het zelfbedie- ungsre -4 -r-. zijn pseudozeilboten. de kinderen heb ben, zichzelf gekiekt of metfclpi g> t speeld Zelfs, dc allerkleinsten kon >1 kwijt in een crèche. Dat allés moet de1" Flevohof worden' Goed, er zijn een paar duizend men sen geweest, maar hoe de Flevohof het precies zal doen bij het grote publiek is een open vraag. Op tweede paasdag gaf de directie „open house" voor de omgeving. Er kwamen zegge en schrijve 20.000 mensen op af. Hel moeten er jaarlijks een half miljoen worden, wil de zaak uit kunnen. De Flevohof is al opgenomen in kl oi dagtochten-programma van de ns.,ij v; ook hebben diverse toeringcaionéj p: nemingen belangstelling getoond. l| A de auto's is het komende uit de rj R ting Elburg een heksentoer om hel A vinden. Want Rijkswaterstaat is lR 1 mening dat verwijzingsborden de akj 'dacht van het vei'keer afleiden. Da» ?im hhdU rëdèreéiV dc Vreemdste cajd' okn' üft oltr te- proberen deze penn* h< nente land- en tuinbouwmanifestatit dt op de sporen. Een benzine-station-hou der vaart er wel bij. want vele menen bij zo iemand geen informat 1 te kunnen vragen zonder te tanka f Maar gek is het natuurlijk wel dat Flevohof niet goed is bewijzerd. Mai ia. misschien staat het ding, uniek i I de wereld, daarvoor juist in Nedetf I land. Prins Claus over vervuiling Vanavond zendt de NCRV om 21.20 uur de derde aflevering uit van de serie „Wij stinken er inSamen steller en regisseur Jan van Hillo laat in deze uitzending een aantal deskun digen aan het woord op het gebied van de milieu-hygiëne. Men kan on der meer luisteren en kijken naar de Amerikaan Paul Ehrlich. die in zijn land een naam heeft op dat gebied Centraal staat in dit programma, dat als ondertitel mee krijgt „Een goede raad is duur.. echter een exclusief gesprek met Z. K. H. Prins Claus, die zijn mening geeft over de huidige situatie in Nederland. (Nederland I 21.l20 uur). Een melige t.v.-avond gisteren. Meligst: Met Woodhouse langs dc Rijn, een volmaakt TROS-cliché van oude dreu nen en cliché-matige plaatjes. De dreu nen werden lang niet onbekwaam uit gevoerd overigens, maar het was wél een programma dat alleen geschikt was als geluidsdecor voor belangwekkender Tegenvaller vonden we ook „De zionis tische droom en de werkelijkheid", een door de VPRO geprogrammeerde uit zending van de Duitse t.v., die op een superdroge wijze gestalte gaf aan de etnologische problemen van Israël. Beide programma's vormden vervelende hoofdmoten. Beide omroepen gelukkiger in het „bijwerk". De TROS bood een erg aardige aflevering van De liedjes van Farce Majeure In het veertiendaagse NCRV-pro- gramma „Farce Majeure" wordt steeds de nodige ruimte gegeven voor één of soms zelfs meerdere liedjes. Ter afsluiting van dit winterseizoen en tevens bij gelegenheid van de presen tatie van een langspeelplaat brengt de NCRV om 22.25 uur een klein aantal van de liedjes die in de afgelopen periode reeds waren te zien nogmaals op het scherm. In deze uitzending kan men onder meer zien en horen: „Dat is gekkenwerk", „Volgend jaar ver der", „Buitenlandse gasten", „Het ja gerslied", „Inflatie", „Overval, over val" en „Mozartlied" uit de laatste uitzending. Dit lied is gekozen, omdat verschillende kijkers het niet hebben kunnen zien. daar „Hadimassa" later was afgelopen dan in de programma- NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskant 18.55 uur: Journaal Ev. Omroep 19.05 uur: Huizen zingt 19.40 uur: Nader bekeken 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.21 uur: De kleine waarheid 22.15 uur: Farce Majeure 22.40 uur: The Rivals, pop 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: VARA: 19.30 uur: Beroemde dierentuinen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mannix 21.10 uur: Tamas Hacki, muziek 21.20 uur: Ombudsman 21.45 uur: Kort en klein 22.20 uur: Een klein uur U NOS: 23.00 uur: Journaal 23.15 uur: Herdenking 25 jaar Belg.-Ned. Kult. Akkoord De Griekse zangerts Nana Mouskouri kreeg gisteren in Scheveningen een gouden en een platinaplaatVan de l-p- ..Mouskouri International" zijn in ons land meer dan vijfenzeventigduizend exemplaren verkocht. Dr niet bescheiden geprijsde Lp. ..Nana Mouskouri's Grand Gala" overschreed de zeventigduizend exemplaren, wat een zeldzaam resultaat werd genoemd- De twee trofeeen zijn aan de vorig jaar meest onderscheiden zangeres uitgereikt in aanwezigheid van hear orkest ..The Athenians" door de adjunct-directeur ran Phonogram, de heer Leo Boudewijns Nana .Mouskouri en The Athenians maken een tournee door ons land. dat gisteren in Den Haag begon en wordt vervolgd met Amsterdam. Amsterdam. Groningen, Rotterdam en Tilburg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2