£eidóe ©ou/ia/rtl Ernstige crisis treft Egypte ONTSLAG VAN RIVALEN SADAT Pyromaan bekent zestien branden miree Morgen pas benoeming informateur Labour behaalt grote zege voor gemeenteraden KWARTEEUW CIRCUS TONI BOLTINI Vrijheden burgers hersteld Acht jongeren in arrest na serie inbraken DANSEN Eieren goedkoper Circa 85.000 auto s getest op uitlaatgassen Miljoenen schade bij fabrieksbrand Geinlijn van Max oorzaak van grote chaos DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: dis. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P. M. Heruer Advertenties (excl. B-T.W.) I 0,24 p. mm. Telefoontjes f 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand 6,05, kwartaal ƒ18,10, jaar 70,30. Per post: per kwartaal 121,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.3 T-V.-SELECTIE VANAVOND Nederland II: 19.30 uur Beroemde dierentuinen21.45 uur Kort en klein; 22.20 uur Een klein uur U. VRIJDAG 14 MEI 1971 OPKLARINGEN Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui, zwakke tot matige wind, in hoofd zaak noordoostelijk. Minimumtempe raturen ongeveer 10 graden, aan de kust omstreeks 16, elders 18 tot 22 graden. CAIRO (A.P.) In Egypte is gisteren een ernstige politieke crisis ontstaan, een aantal van de belangrijkste militaire en politieke leiders van het land hun ontslag indienden. Uit de korte bekendmakingen van radio Cairo en de berichten van het officiële Egyptische persbureau voor het Midden Oosten (Mena) viel niet op te maken of president Anwar Sadat het aftreden van deze topfunctionarissen heeft aanvaard. Het werd evenmin duidelijk of Sadat een zuivering hield onder zijn politieke tegenstanders, of dat deze hem door een massaal aftreden onder druk wilden zetten. Wel heeft Sadat bekend gemaakt dat burgerlijke vrijheden worden hersteld. rissen zou kunnen betekenen dat Sadat besloten heeft om alle belangrijkste aan hangers van Sabi-y te verwijderen uit hun posten in de regering en in de Ara bische Socialistische Unie. Het zou ech ter ook kunnen betekenen dat de aan hangers van Sabry besloten hebben om door op deze manier druk op Sadat uit te oefenen, Sabry .weer in zijn functie hersteld te krijgen. De secretaris-generaal van de partij Abdel Mohsen Auf Nour, de voorzitter van de nationale vergaderiog, Labib Shulcair en Daedaln Daoud, de tweede man in de partij, hebben allen hun ont slag ingediend. Ook de minister van oorlog, gen. Mohammed Fawzi, de minister van voorlichting Mohammed Fayek, de minister voor presidentiële zaken Sami Sharaf, de minister van bin nenlandse zaken Shaarawi Gomaa, de De ernst van de toestand werd echter bevestigd door de bekendmaking dat president Sadat zich vanavond „in een belangrijke toespraak" tot het Egypti sche volk zal richten. De ontslagaanvragen stonden kenne lijk in verband met het ontslag van vice- president Aly Sabry door president Sa- bat 12 dagen geleden. De pro-Russische Sabry was Sadat's naaste rivaal in de de strijd om de macht. Het aftreden van de negen functiona- GRONINGEN (ANP) Een acht-tons Iruck is gisteren door een 9-jarig Gro nings jongetje het water van het Hoen- iiep ingereden. Het kind wist zich nog Kt op tijd in veiligheid te brengen, tenals een 9-jarig en een 7-,}arig meis- A, die met hem in de vrachtauto waren De kinderen hadden de truck ontdekt op het terrein van een benzinepomp- jtation bi Groningen. De truck was niet afgesloten. Door wat aan het contact sleuteltje te morrelen kreeg de jongen de motor op gang. De auto, die in e^n versnelling stond kwam in beweging en reed het water in. Een takelwagen heeft de truck weer op de kant gezet. ZONDAG 16 MEI „THE SPIDERS" AANVANG 8 UUR. ADVERTENTIE) Voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelie presenteert de mode die haar past! Haarlemmerstraat,hoek Mare ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één minuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Rijn Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat), Oude Vest en' Lange Gracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te Onze traditie is „altijd voordeliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zovéél". En toch vakstanding als echte Juweliers en Horlogers- Onze eigen ateliers onderstrepen dit. door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, briljant De beste merken, de ruimste keuze, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Juwelier - Horlogèr minister van volkshuisvesting Saad Za- yed en de minister voor de elektrici teitsvoorziening Helmi el Said zijn af getreden. Vooral het aftreden van Fawzi komt als een verrassing. De generaal heeft, naar het schijnt, goed met Sadat kunnen samenwerken sinds deze zeven maanden geleden Nasser opvolgde. Hij is ver vangen door gen. maj. Mohammed Ach- med Sadek, stafchef van het leger, dat Sadat- kennelijk steunt. In Cairo zijn inmiddels delegaties aangekomen uit Soedan, Libië en Syrië, die vermoedelijk hun goede vrienden zullen aanbieden in het conflict. Ruime opdracht voor Stcenkamp verwacht (Van i jrsla-ggevers) DEN HAAG Politiek Den Haag verwacht dat de benoe ming van een kabinetsinformateur morgenochtend zal volgen. Dat dit de KVP'er prof. P. Slecnkamp zal zijn, wordt als vrijwel vaststaand aangenomen. Hij zal vermoedelijk een „ruime" opdracht krijgen, hetgeen inhoudt, dat hij niet uit sluitend gebonden is aan een onderzoek naar de mogelijk heden van een meerderheidskabinet van KVP, ARP, CHU, VVD en DS '70. Ook andere mogelijkheden kan hij in zijn onderzoek betrekken. Zo'n andere mogelijkheid is bijvoorbeeld de voortzetting van de huidige coalitie confessionelen en VVD in die situatie gaat men er dan vanuit, dat dit kabinet in de Kamer steun zal krijgen van de kleine christelijke partijen. GPV en SGP. zodat het toch een kleine meerderheid in de Kamer AR-fractieleider mr. Biesheuvel rekent erop dat de informa teur twee tot drie weken nodig zal hebben om succesvol voorbereidend werk voor de na hem komende formateur te verriohten. Als prof. Steenkamp tot informateur wordt aan gewezen, dan zal hij zich zeker eerst vergewissen van het Bekend beeld bij kabinets(in)formaties: een komen en gaan aan politici bij Huis ten Bosch, waar de koningin advies inwint. Hier een ontmoeting op de trappen van Huis ten Bosch tussen mrF. van Thiel, voorzitter Tweede Kamer, en dr. L. Beel, vice-president van de Raad van State. standpunt van PvdA-fractieleider Den Uyl en D '66-fractie- 1 Ader Van Mierlo, die thans niet meer in formatiebesprekin gen met KVP. ARP en CHU geïnteresseerd zijn. Dat zou dan ook duidelijk in het rapport van de informateur tot uitdruk king moeten komen. Na gisteren de beide Kamervoorzitters en de vice-president van de Raad van State geconsulteerd te hebben, evenals een aantal fractieleiders. Heeft de kc-ningin vandaag deze consul tatie voortgezet. TORIES ERG IMPOPULAIR (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN. De Britse socialistische party heeft een schitterende overwinning behaald in de gemeenteverkiezingen, die gisteren plaatsvonden in Engeland en Wales. Zij zyn nu opnieuw meester in Groot-Londeu. dat in 1968 veroverd werd door de conservatieven. Groot-Londen had toen 34 jaar Labourbestuur achter De socialisten bemachtigden gisteren meer dan 2000 zetels; 179 daarvan had den zij nog nooit eerder in hun bezit. De conservatieven raakten 1839 zetels kwijt, met een winst van 20 nieuwe zetels. De liberalen verloren 19 zetels. Niemand verwachtte dat de Labour- overwinning zo reusachtig zou zijn. In de gemeenteverkiezingen van 1968 leden de socialisten een smadelijke nederlaag tegen de conservatieven, maar de ver liezers van toen hebben gisteren al het j verloren terrein en nog veel meer terug gewonnen. Labour kraaide victorie, niet alleen in steden met een socialistisch verleden, zoals Stoke-on-Trent en Huil, maar ook in plaatsen zoals Birmingham en Nottingham, waar de conservatieve invloed altijd het sterkste was. De groot ste prijs die door Labour behaald werd, is Manchester. Het socialistische partijbestuur van deze industriestad be leefde zijn beste verkiezingsnacht sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Aan de vooravond van deze gemeente verkiezingen waren 28 van 32 Londense gemeenten conservatief. De vermoede lijke einduitslag geeft Labour 22 gemeen ten en de conservatieven tien. De uitslagen van gisteren wijzen op grote ontstemming van de kiezers ten aanzien van de conservatieve bewind voerders. De Tories maken zich vooral onpopulair door niets te doen in verband met de prijsstijgingen en door een harde loonpolitiek toe te passen. Premier Ed ward Heath en zijn ministers hebben echter niets te vrezen. De algemene ver kiezingen zijn ver jrerwijflerd mis schien zelfs vier jaar en het getij kan nog ten gunste keren voor zij hun eigen positie op het spel moeten zetten. BARNEVELD (ANP) De eierprijs is gisteren op de wekelijkse Barneveld- se eiermarkt aanzienlijk gezakt. In ver gelijking met een week geleden was de prijs voor 100 eieren in enkele gc- wichtsklassen twee gulden lager. Als de gemiddelde verkoopprijs beneden de tien gulden daalt betekent dit voor de pluimveehouders een groot verlies. Maandagmorgen werd in Barneveld een record aantal eieren bijna zes miljoen verkocht. Dat is ongeveer anderhalf miljoen meer dan normaal. Deze sterke stijging van de aanvoer zal naar verwacht volgende week niet ver dwenen zijn. Circus Toni Boltini bestaat 25 jaar en dat voor een Nederlands circus heugelijke jubileum werd gister avond tijdens een jubileumvoor- stelling op het Haagse Malieveld uitbundig gevierd. Vele prominenten verschenen in de piste om de familie Boltini met dit jubileum geluk te wensen, zoals Billy Smart uit Engeland, Mies Bouwman en Kamervoorzitter mr. Van Thiel, die een draagbare t.v. schonk en mee deelde dat vijfentwintig gemeenten geen vermakelijkheidsbelasting zul len heffen. Van de koninklijke fa milie kwam een gelukstelegram binnen. Boltini blijft tol hel einde van deze maand in Den Haag. Snelle arrestatie dank zij publiek (Van ■slaggevers: DEN MAAG (ANP) Ongeveer 85.000 personenauto's (circa 3 van liet Nederlandse wagenpark) hebben gebruik gemaakt van de Slioll-actie die op 23 april jl werd beëindigd voor hel gratis testen van de uitlaatgassen. Gebleken is dat meer dan 60 van de voertuigen een te hoog koolmonoxyde (CO)-percentage in de uitlaatgassen had (gemiddeld 7,1% CO), terwijl 40van de geteste auto's en gunstig testrapport te zien gaf (gemiddeld 2CO). ALKMAAR. De Alkmaarse pyro- 1 maan is gearresteerd. De man, die gister- I nacht paniek veroorzaakte door in heel Alkmaar vlak achter elkaar vyf branden I in het centrum te stichten, is gister morgen om kwart voor negen, terwijl hij i op een bank in Alkmaar lag te slapen, j door de politie gearresteerd. ADVERTENTIE Het is de 29-jarige H. K., ingeschreven in Amsterdam, maar tot nu 'toe zwervend in Alkmaar en omgeving. Hij heeft be kend de zestien branden, die gisternacht en in de maanden mei en december van het vorig jaar in Alkmaar woedden, aangestoken te hebben. Nadat de man gisternacht vijf branden I hééft gesticht, blijkt hij om drie uur 's nachts nog getracht te hebben brand I 1e stichten in het warenhuis van V. en D. Een toevallige voorbijganger echter zag j K. in een smal straatje naast het waren huis langs de gevel klimmen. Toen de K, echter naderde en hem riep, ver- Nadat de politie gisternacht nog tever geefs een man, die op de Vest gesigna leerd was, had gezocht, zagen vanmor gen voorbijgangers de man daar op een bank liggen. Ze waarschuwden een bur gerchauffeur van de politie, die juist langs reed. Deze maakte rechtsomkeert naar het nabijgelegen politiebureau en sloeg alarm. Onmiddellijk daarop werd hij gearresteerd. Na zijn arrestatie ontkende de man eerst. Nadat hij echter met de voorbij ganger, die hem bij V. en D. had ge signaleerd, was geconfronteerd, bekende hij. Bij zijn bekentenis zei K. tevens dat. hij „zijn objecten altijd zodanig uit koos, dat geen mensenlevens in gevaar kwamen". dwe. i deze. Benzine niet meer op de bon in Rhodesië SALISBURY (AP) De Rhodesische minister van Handel en Industrie heeft bekendgemaakt dal aan de distributie van benzine in zijn land na vijf jaar een einde komt. Het ongemak voor het publiek en de administratieve kosten van de distributie maakten do rantsoenering niet langer ge rechtvaardigd, zei hij. De rantsoenering was ingegaan in mei 1966. zes maanden nadat Rhodesië zelf de eigen onafhanke lijkheid had uitgeroepen. IN TERNEUZEN TERNEUZEN (ANP) De fabriek van Elopak Nederland N.V. in Terneuzen is gisteravond door brand geteisterd. De schade zal naar schatting in de miljoe nen lopen. Een opslagbal en de magazij nen waar vele tonnen papier waren op geslagen. gingen verloren. De produktie-afdeling van deze Noor se fabriek, die een van de belangrijkste producenten van melkkartons in West- Europa is. kon behouden blijven. Het laboratorium, de kantoren en de cliché afdeling konden worden behouden. Tijdens een korte maar felle uitslaan de brand is in de afgelopen nacht een meubelnakhiiis in Utrecht totaal uitge brand. De schade bedraagt ongeveer een Veertig jongens van de Lincoln Roadschool in het Engelse Petersborough leggen de laatste hand aan vleugels, waarmee zij morgen gaan proberen de rivier de Nene op eigen kracht over te vliegen. Zij hebben daartoe verschillende vliegapparaten ontworpen van plastic, rubber, koord en karton. Ze starten allen tegelijk en zijn er zeker van dat in ieder geval een van hen de overkant zal halen. Het aantal lachenden vóórU is nog 120 verslaggevers) AMSTERDAM. Het initiatief van de Amsterdamse moppentapper Max Tailleur om via 21 postale geinlijnen elke dag een grap te vertellen, heeft vele tientallen telefoonabonnees in Ne derland een pijnlijke verrassing en han denvol werk bezorgd. Vele mensen, die nieuwsgierig zyn naar de laatste best seller van Sam en Moos, vergeten name lijk het kengetal van Amsterdam te draaien en krijgen zodoende in hun eigen stad een totaal ontredderde, van de gein- prius geen kwaad wetend eabonnee aan De heer J. A. Loeff, van Business Ser vice in de Haagse Javastraat, is gisteren tijdens zijn kantooruren dertig keer ge beld. Daarna heeft hij het geluid van de telefoonbei zachter gedraaid, „omdat ik er knettergek van werd. Ik kan wel zeggen, dat ik pijnlijk verrast ben, want mijn telefoonnummer 11.18.11 was tot nog toe alleen bekend aan een klein aantal relaties". De meeste mensen, die de heer Loeff aan de lijn krijgt, breken het gesprek gelijk weer ai", als ze be merken, dat ze verkeerd geprikt hebben. „Ik heb nu pas begrepen", aldus de heer Loeff, „hoeveel onbeschofte mensen er in Nederland zijn. Bij de meesten kan er niet eens een excuusje af. Ik heb de eerste-bellers nota bene nog extra-service gegeven door te roepen, dat Sam over werkt was. Nu vertik ik het nog langer om de telefoon op te nemen. U bent de allerlaatste geweest. En als dat gedonder lang blijft duren, vraag ik bij de PTT een nieuw nummer aan". In Leiden is de oud-hool'dredacteur van de Leidse Courant, Leo Roozen. gisteren meer "dan honderd keer gebeld door geinlustigen. Daarna heeft hij zich uit puur lijfsbehoud teruggetrokken in zijn slaapkamer. „De buren", aldus de heer Roozen, „werden er dood zenuwachtig van, want die hoorden tot ver naar twaalven alsmaar de telefoon in ons huis overgaan. Ze zijn zelfs komen informeren, of er iets met onze familie aan de hand was. Ik wacht nog een paar dagen of de storm afneemt en anders vraag ik een nieuw nummer. Het is een verduveld vervelende zaak Vanmorgen hing de eerste al om kwart over zeven aan de lijn". In Delft is de familie P. v. d. School gisteren meer dan veertig keer het slachtoffer geworden van de „Maxgein- lijn". Vanmorgen was er kennelijk min der animo bij de bevolking van Delft: het aantal bellers bleef beperkt tot drie- De vierentwintig echte geinlijnen van Max Tailleur zijn ondertussen voort durend bezet. Metingen van de P.T.T. hebben uitgewezen, dat het goede num mer 020-211811 gisteren constant tot ver na middernacht gedraaid is. Dit had tot gevolg, dat teleurgestelde mensen het privé-nummer van Max Tailleur belden. Max Tailleur: „Ik heb zelf ook geprobeerd om mijn geinlijn te pakken te krijgen, want ik was benieuwd, welke mop er vandaag op stond. Het is me niet gelukt". Bij de P.T.T. in Den Haag zijn reeds klachten bihnengekomen van geplaagde telefoonabonnees. De verste klager woonde in Leeuwarden. ,,Hct probleem", aldus de heer Odinet van de P.T.T., „is, dat de mensen vergelen om het Amster damse kengetal te draaien. Daarbij komt ook nog dat de twee in het tele foonverkeer uiterst gevoelig is. Als je hem niet helemaal doordraait, wordt het automatisch een één. De P.T.T. is wel van plan er wat aan te gaan doen Waarschijnlijk geven we dek lagers een ander nummer".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1