Onstuimige vroege finale coup na in slotetappe DE RONDE VAN DE PECH Sche pers leidde Spanje even in IS r Jack Taylor leidt finale Europa Cup I Priem wijkt niet af van eigen zijn program Schaakruimte te klein Voetballer breekt been Van Morsveld damkampioen Bollenstreek ffiIJDAG 14 MEI 1971 LEIDSE COURANT PIET LIEBREGTS lang getreuzeld. ISTERDAM Een waardig winnaar van Olympia's Tour: Cees Priem es. Zoals hij zijn positie veroverde (in een helse rit naar Nijverdal) en verdedigde (zowel in de etappe naar Hippolytushoef als naar Am sterdam volgde hij attent de beslissende slag) viel er niet te tornen aan |«ijn eerste plaats in de enige amateurronde van Nederland. Geen moment Biceft Cees Priem zich zwak getoond, nooit maakte hij de indruk dat hij t het oranje te fietsen was. Olympia's Tour kreeg misschien niet de ectaculairste daarvoor droeg Priem met zijn rustige aard te weinig aan en daarvoor vielen de beslissingen in deze ronde te duidelijk maar wel een van de degelijkste winnaars van de laatste jaren. Hij heeft zijn eerste plaats niet cadeau gekregen, want in de bescheiden af- sluitingsrit naar AAmsterdam begingen zijn ploeggenoten een kapitale fout naor de ontsnapping te missen zodat Priem zonder steun reed. Er werd een laatste offensief ingezet door het met klappen toegetakelde Amstel, dat nog enige hoop vestigde op Fedor den Hertog, en Ketting, dat mikte op het algemeen ploegenklassement. Ze probeerden een ver- rassingsstoot, maar die mislukte. Zevende etappe r den Hertog (Am ?oppe (Cab) pings (Cab) s (Belg.) 23.2B; i' Aling (kei) Wicher Vlot wijle (Ket) 1.57.5! Cet), G. Bal (Tm). 7. Van dc 8. Schür (Nmi), 9. Priei Bertou (Fbm) (allen i 57.55); 11. Van der Hoelc (Ket) 1.58.0: I Poppe (Cab); 21. F Cornellsse (Rusl.): 24. ;trus (Pmbp): van Katwijk (VWA); 23. renner* Dierjckx (Belg.), Kot rn Wanders (VWA) z(jn doo redstrijdlciding bestraft met 30 sl tconden wegehs het bltjven rf b.23.22; 5. Jar (Nml) 23.25.05; 8 Bal (Trr (Cab) 23.26 •ijk (Mai (Ket) 23 31.37: 16. Poppe (Cab) 21.12.36; 17 Duyker (Trn) 23.33.15; 18. Bertou (Fbm) 23.33.23: 19. Van der (JVE) 23.33.58 20. Koot (JVE) Aling 91; 2. Dc 80; 4. Oosterh van Katwijk 6 Toen na enkele kilometers al een kop groep ontstond zat Cees Priem er bij. Hij was niet te verschalken geweest. Wel Wim Jansen, die de aansluiting miste en daardoor zijn bijna zekere tweede plaats verspeelde aan Jan Aling. Afwezig was ook Jules Brüssing, wal hem de derde plaats kostte, die in het bezit kwam van Fedor den Hertog, door ploegleider Herman Krotte voorbe stemd om Priem uit de top van het klassement te lichten. „Ik geloof nog in Den Hertog", sprak Krott voor de start in Wieringen mon ter. Fedor den Hertog won dan ook in een magistrale tijdrace 1.03 minuut op Priem, die wat teleurstelde met een vijfde plaats. Den Hertog had nog 1.55 goed te maken om Olympia's Tour te kunnen winnen. Een grotere bedreiging leek Wim Jansen, wiens uitbarsting in de tijdrit zo explosief was, dat hij als derde eindigde, daardoor vijf seconden bonificatie kreeg en nog maar op 34 seconden van Priem stond. Wim Jansen echter miste de goede ontsnapping. „Toen ik zag dat hij er niet bij was", zei Priem in Amsterdam, „voelde ik me een stuk rustiger". Onvergetelijk Helemaal opgelucht kon hij echter bij lange na niet zijn. want geen enkele ploegmaat werkte zich in de kopgroep. Achteraf bekeken leidde dat niet tot rampen, maar die hadden zich gemak kelijk kunnen voltrekken als Priem een lekke band had gekregen. De kopgroep stoof met zo'n waanzinnige snelheid (soms tegen de 50 km per uur) op Am sterdam af, dat materiaalpech onher roepelijk uitschakeling tot gevolg zou hebben. Die ramp trof niet Priem, wel Den Hertog die echter zo onweerstaanbaar terugtrapte na een lekke band en een onvergetelijke jacht ontlcetende, dat het andermaal onbegrijpelijk was hoe hij in de vijfde etappe zo had kunnen blunderen dat hij zijn kansen ver speelde. In een poging ook zijn tweede concur rent weg te rijden, nestelde Priem zich aan de kop van de groep. „Maar", stelde hij later mistroostig vast, „ik werd steeds afgeremd door de Tricotnoble- rennèrs, die probeerden het tempo te drukken toen Fedor achterop raakte Ik denk dat ze met elkaar in slag LONDEN. Jack Taylor, de itse scheidsrechter, die de finale dde van het wereldkampioen lap voetbal in Mexico 1970, zal leiding hebben van de eindstrijd Öypn het toernooi om de Europa 1 tussen Ajax en Panathinai- m 5. op 2 juni in het Wembley- )dion. "ylor is gedurende de laatste veertien scheidsrechter in de Engelse league, is de vervanger van de oorspronke- aangewezen Jim Finney, die bij een '•ongeluk dermate ernstig werd ge ld. dat hij de uitnodiging heeft moe- teruggeven. Vette prijzenpot in de Giro MILAAN. De prijzenpot van de Ronde van Italië is dit jaar bijzonder vet. Drie ton kan worden verdiend door de renners, die deel nemen aan de Giro, die op 20 mei in Brindisi begint. De ronde telt dit jaar 21 etappes. De totale afstand die zal worden afge legd is van 3678 km teruggebracht tot 3559 km. .Sommige wegen, die men had willen opnemen in het parcours, bleken afgesloten te zijn voor het verkeer. Tien ploegen van tien renners zullen aan de start verschijnen. De enige top- renner die ontbreekt is Eddy Merckx. Hij wil zich sparen voor de Ronde van Frankrijk. De Italianen Felice Gimondi en Gianni Motta en de Zweed Gösta Petterson zijn favorieten voor de over winning. Voor het eerst in de geschiedenis zal de Giro tweemaal buiten Italië komen. Er zijn finishplaatsen in Joego-Slavië en Oostenrijk. Schaatssters al weer in training Tricotnoble zat weer goed bij met Duyker, Bal en Van den Burg, maar nog beter stond Ketting ervoor, dat in een aanval op Acifits eerste plaats in het ploegenklassement drie man mee stuurde: Van der Hoek, Aling en Piet van Katwijk, de ritwinnaar in Am sterdam. Die poging slaagde. „Ik heb lang getreuzeld", zei Acifits ploegleider Piet Liebregts, „met naar voren te komen, want ik hoopte op herstel van de anderen, zodat we onze ploegen- prijs veilig konden stellen'". Daar was echter geen enkel uitzicht op, want door de vroege en onverwachte coup van dè dertien vluchters (behalve de al eerder genoemden: Bertou, Schür, Oos terhof, Van der Loo en De Koning) sloeg het peleton zo aan stukken, dat de eersten op *2 Vie minuut binneri- kwamen en de laatsten op ruim een half uur. Priem bleef voor pech gespaard, en met schitterend controle en kopwerk in de onstuimige finale van deze kleine slotetappe stoof hij als een volledig acceptabele winnaar Amsterdam bin- PETER HEERKENS Okker bleef weg TEHERAN Tom Okker heeft zijn kans om in de derde ronde te komen van het tennistoernooi in Teheran, tel lend voor het wereldkampioenschap profs, niet verdedigd. Voor zijn partij in de tweede ronde tegen de Spanjaard An dres Gimeno kwam hij niet op. Cees Priem tijdens de huldiging als winnaar van Olympia's Ronde. Hij is een buitenbeentje in de wiel rennerij. Bij de amateurs werd hem toegestaan zijn eigen programma uit te voeren. Bij de profs ook? „Als dat niet mag, teken ik niet", stelt Priem vastbesloten vast. AMSTERDAM Cees Priem is er een die weet wat hij wil. Geen unieke eigenschap, maar bij de win naar van Olympia's Tour 1971 valt hij op door de lijn waarlangs hij zijn ambateurcarrière uitzette in zijn werkschema voor straks, als hij prof zal zijn. Als amateur (Drie jaar is hij het) weigerde Cees Priem meermalen een hem voorgelegd pro gramma. „Ik kies mijn eigen wed strijden". Een meer ingenomen standpunt bij amateurs, die zich niet over de kop willen werken. Alleen Priem hield er zich aan en de mees- Ie van zijn collega's niet. Zo bedankte Cees Priem enige ma len voor een buitenlandse koers die bondscoach .Joop Middelink hem aanbood. Priem heeft het niet zo op Middelink begrepen. „Hii laat je te veel ronden rijden". En als Cees Priem (20 jaar) ergens een hekel aan heeft, is het daaraan, in dubbel opzicht. „Ik voel er niets voor me kapot te draaien door le veel groot werk te doen". In zijn hele carrière reed de bleke, tengere Zeeuw daar om slechts drie ronden, waarvan hij er twee won: de Ronde van Zweden vorig jaar en thans Olympia's Tour. In zoverre heeft de verdeling van zijn klachten dus wel degelijk zin gehad. Een andere reden waarom Cees Priem het niet zo op meer- daagsen heeft: „Ik vind dat een ver schrikkelijk saai gedoe, ontzettend vervelend. Het is alleen maar koer sen, eten en slapen, meer niet. En dat dagen achter elkaar. Ik word er doodziek van". Die aversie spruit zeker niet voort uit een merkwaardig soort luiheid, die overige dagen vier uur (tussen één Priem ontwikkelde „Want als ik thuis ben, train ik regelmatig, mei plezier. Maar weet ie wat het is: je hebt dan in je leefpatroon meer afwisseling. Een hekel aan fietsen kan men me zeker niet verwijten. Trainen doe ik graag". Om precies te zijn, trekt Cees Priem daar veer- Een rustig, evenwichtig leven waar in Cees Priem bewust de sensatione le pieken mijdt. Hij hoeft niet zo nodig van koers naar koers te rennen. Dit seizoen deed Cees Priem slechts twee klas siekers, die van Noord-Holland en de Omloop van de Baronie. „Ik vind dat je je op een klassieker moet concen treren. Dat kun je niet je er elke uit:: 's maandags en vrijdags overige dagen vier 'uur (tussen een en vijf), zaterdags en zondags koerst hij. In de andere tijd van de week verdient hij de kost, als timmerman week een rijdt. Dan wordt het ie gewoon, net een kermiskoers" Ook daarvan heeft Priem een gruwelijke afkeer. „Kriteriums", spreekt hij vol afschuw, „zijn te eentonig. Alsmaar die rondjes rondom de kerktoren, bah". Vandaar, dat Cees Priem veel in België fietst waar omlopen voor hem het monotone ritme van de Ne derlandse wedstrijden breken. Zo gaat Cees Priem al drie jaar lang zijn eigen gang op een pad. hij het einde niet kan zien maar waarvan hij wel de vorm heeft vast gesteld. „Ik wil op een rustige ma nier coureur worden". Zijn ploeglei der Piet Liebregts biedt hem die kans, al drie jaar want Priem is onder zijn hoede vanaf de dag dat hij amateur werd. „Van mij", zegt Liebregs, „mag Priem doen wat hij wil, wat hij denkt dat goed voor hem is. Natuurlijk pak ik hem op mijn manier heus wel streng aan, maar ik geef hem de vrijheid z'n eigen programma op te stellen". Om die reden ook zegt Cees Priem koos hij vorig jaar voor Acifit toen er na de breuk met medesponsor Trico-noble beslist moest worden. Hij gaf de voorkeur aan Liebregts (Acifit) boven een plaats temidden van streekgenoten, waaruit Tricono- ble voornamelijk werd opgebouwd. „Daar wilden ze me een schema opleggen", Van Piet mocht ik het zelf bepalen". Eigenzinnig en zelfbewust als hij in zijn wielerzaken is, wenst Cees Priem het niet anders bij de be roepsrenners. Dat begint, na het we reldkampioenschap amateurs. De be sprekingen met prof-sponsors zijn op gang cn Cees Priem eist hetzelfde wat hij nu heeft. De vraag is alleen welke firma in de keiharde profsport bereid gevonden kan worden om hem een goed contract te geven („anders doe ik het niet, dan blijf ik timmerman, heb ik nog een beter leven ook") en het wedstrijdpro gramma aan Priem zelf wil overla ten („dat moet. zonder die toezegging teken ik niet"). Cees Priem, op de avond van zijn overwinning in Olympia's Tour die hij ziet als de rijpe vrucht van zijn zorgvuldige kweek: „Als beroepsren ner wil ik het voor het zeggen hebben met mijn koersschcma, niet zij". Dat is in elk geval klare taal. „Hij heeft een ijzeren wil om cou reur te worden", valt ploegleider Piet Liebregls in. „En vergeet niet: geweldige klasse. 1-Iet enige wat hij nog moet leren, is klimmen". PETER HEERKENS BURGOS Wim Sch epers is gisteren maar even leider in het algemeen klassement van de Ronde van Spanje geweest. De wedstrijdcommissarissen, die hem op de eerste plaats zetten door Bracke dertig seconden straftijd te geven wegens het aannemen van ravitaillering buiten de daarvoor bestemde zone, hebben vannacht na een urenlange vergadering besloten Bracke zijn straf weer kwijt te schelden. De wedstrijdcommissarissen van de Ronde van Spanje hebben het beroep van Bracke aanvaard. De Belgische renner stelde dat hij de omstreden ravitaillering had aangenomen van zijn ploeggenoot Bernard Thevenet, wat is toegestaan en. dat het hem niet bekend was hoe Thevenet in het bezit was gekomen van het kruikje drank. Bracke heeft gisteren onder erbarme lijke weersomstandigheden striemen de regenbuien, dichte mist en felle kou troffen de 82 renners tellende kara vaan zijn kans op de eindzege moeten Premie van Ajax AMSTERDAM. De spelers van Ajax dragen de ivielersport een warm hart toe. Elke speler betaalde 22,50 gulden aan aanvoerder Vasovic om een extra premie beschikbaar te stellen voor de tweede geplaatste tri het ploegenklasse ment van Olympia's Tour. De 250 gulden van Ajax gingen naar de wielerploeg van Triconoble. Ook scheidsrechter Frans Derks loofde 150 gulden uit. Dit jbedrag ging naar de Caballeroploeg van oud-wereldkampioen Gerard Peeters. Rolhockeytitel in Frankrijk lelgië— Wcst- FISCHER EN TAIMANOV: SEVILLA Dc Russische grootmees ter Tigran Petrosjan cn de Wcstduilse grootmeester Robert Hübncr hebben gisteren in Scvilla hun eerste partij in dc kwartfinale van het wereldkam pioenschap schaken afgebroken. Ook de eerste partij tussen Larsen (Den.) en Uhlmann (O.-Did.), die in Las Palmas spelen werd afgebroken. De match in de kwartfinales tussen de Amerikaan Bobby Fischer en de Rus Mark Taimanow is door een geschil over de omstandigheden waaronder moest worden gespeeld, uitgesteld. Fi scher en Taimanow zouden gisteren in een studentenhuis in de universiteit van Brits Columbia de eerste van hun tien partijen spelen. De moeilijkheden ontstonden toen zo wel Fischer als Taimanow zeiden niet te willen spelen in de televisiekamer van het studentenhuis. De beide groot meesters vonden de kamer te klein. Het enige vertrek waarin beide scha kers willen spelen, is de bibliotheek, die echter niet wil afstaan omdat de studenten deze moeten gebruiken. verdedigen. Voortreffelijk gesteund door zijn ploeggenoot Wilfried David hand haafde hij zich, al moest hij Joop Zoete melk en zijn landgenoten Lasa, Galera en Ocana enige winst toestaan. Bracke controleerde de rit voortreffelijk en stuurde bij elke vluchtpoging David mee, teneinde te voorkomen dat zijn belagers te veel winst zouden boeken door de I bonificatie, aan de etappezege verbonden. Zware werk I Na de beklimming van de tweede van de vier cols, die deze etappe telde, moest Bracke wel enig terrein aan zijn con renten prijsgeven. Het verschil bleef echter zeer beperkt. In de slotfaze liet David de Spanjaard Lasa, met wie hij een voorsprong had opgebouwd, het zware werk doen. Hij zorgde er overi gens wel voor op de cols steeds de maxi male aantallen punten voor de grote bergprijs te veroveren Een vermoeide Lasa was tenslotte kansloos tegen David, die in de laatste kilometer de ritzege veilig stelde. uitslag v (Belg.) (Sp.) zelfde tijd; i t (Sp.) lappe, Toi jetemelk (Ncd.) 5.13.0! Letort (Fr.) z.t.; 8. Gulmard (Fr.); 05.58 2. Scheepers 62.06.11 1.05: 10 Martos HAZERSWOUDE Zeven minuien voor het eindsignaal van de inhaal- competitlewedstrijd tussen Hazgrs- woudse Boys 5 en RCL 5, eergistera vond gespeeld in het Hazerswoudse sportpark, brak de Hazerswouder J. Fa se een been op twee plaatsen. Dat was het gevolg van een botsing van Fase met een RCL-speler. Scheidsrechter J. Straver besloot bij de stand 44 de resterende minuten niet te doen uitspe len. De ongelukkige voetballer weid naar het Academisch ziekenhuis te Lei den vervoerd. 2.15.06: 16. Sahaj VCS in strijd om promotie naar de regionale jeugd (Van onze sportredactie) EN HAAG Het jeugdelftal van 15 Raat morgen een gooi doen naar iCRionalc jeugdafdeling. In de eerste aslliid van dc promotiecompetitie r de klasse, waarin tot nog toe uit omgeving alleen ADO en Westlandia vertegenwoordiger hadden, speelt morgen uit tegen de jeugd van ®Pia. Vervolgens staat ontmoetingen 1 Be Musschen, Fluks cn SC Lisse hct Programma. Volgende week udaR speelt VCS-jeugd zijn eerste Wedstrijd. De Musschen is dan de ""slander. OVERVEEN Dc dameskcrnploeg van de KNSB is gistermiddag op het CIOS te Overveen begonnen met de een- j trale conditietraining onder leiding van Ben Holleboom en in tegenwoordigheid j van de nieuw benoemde coach en t|s- j trainer. Egbert van der Ploeg, chef d'équipc Joop Koeleman, de fysiothera peut F. G. Jansma en de voorzitter van de technische commissie van dc KNSB, Twee van de acht dames ontbraken: Stien Baars-Kaiser wegens ziekte en Akke Falkena wegens ziekte van haar vader, waardoor zij niet van de boerde rij kon. De overige zes Ans Schut, die 11 juni gaat trouwen, Elly van de Brom. Sippie Tigchelaar, Rieneke Demming, Trijnie Rep en Atje Keulen-Deelstra ondergingen een aantal lichte oefenin- g? t, waarbij ook met gewichten werd gewerkt als aanloop van de conditietrai ning, die zich over een periode van ze ven maanden zal uitstrekken, in oktober en november gecombineerd met de ijs- training. Hiervoor zullen de dames elke donderdagmiddag op het CIOS bijeen komen. AMSTERDAM. De twin tigste Olympia's Ronde van Nederland is sportief gezien een groot succes geweest. Or ganisatorisch echter minder. De voorzitter van de Am sterdamse wielerclub, Fred Harting, gaf dat ook ruiter lijk toe. „De uitslagendienst er waren dagen dat de uit slag van een etappe langer dan vier uur achterwege bleef was dit jaar niet honderd procent. De organi satie van een wielerronde als deze kost niet alleen handen vol geld, maar ook vele maanden van voorbereiding Op papier heeft het comité alles rond. Door onverwachte gebeurtenissen verliep dit ivenwel niet alles Veel pech Fred Hartin, die het betreur de dat er enige schoonheids- verder. „Bij de aankomsten fouten waren gemaakt, ging in Breda en Bladel was de finishfilm verkeerd belicht, waardoor de uitslagen te laai waren, in Valkenburg schakelde de gemeente dc stroomvoorziening op de Cauberg uit en in Wieringen werden onze werkzaamheden vertraagd door het ernstige ongeval op de afsluitdijk Olympia's Ronde van Neder land heeft dit jaar veel pech gehad. Bovendien raakte de politie bij Ommen de weg kwijt, zodat ook deze etappe de mist is ingegaan. Hoe goed de voorbereidingen ook Haast Over de vele valpartijen en ongelukken was Harting erg kort. „Veel renners rijden voor het eerst een lange etappewedstrijd. Dat vraagt goede stuurmanskunst van de renners. Bovendien zijn de Nederlanders niet gewend dat er een toerknravaan over de Nederlandse wegen trekt Ondanks de instructies van de begeleidende rijkspolitie proberen de Nederlandse chauffeurs stiekum door te rijden, zodra de motoragent uit het gezicht is verdwenen Het ongeluk in de eerste etappe bij IJsselstein (de En gelsman Moore en Jo de Boer botsten achterop een langzaam rijdende auto) was daar een voorbeeld van. Een Nederlander heefl altijd haast. Hij kan nog geen vijf minuten wachten tot de ren ners en de volgerskaravaan voorbij zijn." Over het parcours, dat de amateuiTonde volgend jaar zal afleggen, kon voorzitter Harting weinig mededelen. Er zal worden getracht een „bergetappe" of een tijdrit in Zuid-Limburg te houden. De Afsluitdijk zal dan uit het parcours worden genomen. Als nieuwe etappeplaatsen, die vijfduizend gulden moe ten betalen worden Deven ter, Hoensbroek en Doetin- chem. Verheugend heugende mededeling. Bij het vertrek in Amsterdam op 7 mei kwam de penning meester van de Amsterdamse wielerclub Olympia ruim twintigduizend gulden te kort op de begroting. De wethouder van sportzaken in Amsterdam, de heer Ver- heij, kon gisteravond defini tief mededelen, dat de ge meente Amsterdam een ex tra subsidie van zesduizend gulden verstrekt. Sponsor Van Turenhout, broer van de bekende „toto-Frits" gaf voorzitter Harting de verze kering dat zijn textielfabriek Trico-noble er nog eens zes duizend gulden bij zou doen Bovendien zegde de KNWU toe volgend jaar met een forse subsidie de organisatie te zullen steunen. WIL VAN DER PLAS LISSE De heer V. Morsveld is damkampioen van de Bollenstreek ge worden. Hij behaalde uit 10 partijen 16 pun ten gevolgd door T. H. Winkelaar, die 14 punten wist binnen te halen. Verdere eindstand: 3. J. Algera 10—14, 4. A. H. Balkenende 1011, A. van Rossen 10—9, 6. S. van Horick 10—9, 7. S. C. Lemmers 108, 8. E. van Drunen 104, 9. B. Agasi 10—4 en 10. J. Bovenga 101. In de B-klasse werd na drie beslissingswedstrijden P. van der Stelt winnaar tegen A. Out. In de C-klasse werd J. Lommerse winnaar. Seniorentoernooi Valkeniers op Hemelvaartsdag DEN IIAAG Nadat Dc Valkeniers reeds diverse geslaagde toernooien voor de jeugd heeft gehouden zal dc club op Hemelvaartsdag, 20 mei a.s„ op het terrein aan de Rottcrdamscwcg te Rijs wijk een groots seniorentoernooi orga- Hieraan zullen deelnemen de le elf tallen van de navolgende verenigingen: Devjo, De Flamingo's, Meerburg, Dyna mo '67 en De Valkeniers. Inzet van dit toernooi is de In Memo- riam Jos. F. Eysackersbeker, genoemd naar de vorig jaar overleden oprichter van onze vereniging. De aanvang van dit toernooi zal zijn om 11.00 uur en het zal duren tot plm. 17.00 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13