Mini, midi, maxi en trektocht actuele opgave DE MAN VAN DE DIALOOG ietophet Heath verheugd over Brussel Internaat Leeuwhorst ter verkoop aangeboden Einde De Tijd nadert federlander Irinkt per dag :emiddeld koppen koffie Havo en leao nu ten einde Prof. Piet Steenkamp: Reconstructie schietpartij in Knokke ,Rode Piet is sterk sociaal bewogen Rippon wacht nog fel debat RIJDAG 14 MEI 1971 j(STERDAM Het vorig jaar was voor de Nederlandse fiebranders zeer bevredigend. De totale hoeveelheid te koffie die is verwerkt, ot zoals het in branderstermen t „ter branding is gestort" vertoonde een stijging van ia 9 pet in vergelijking met 1969 tot 111.126 ton ruwe -Wie. De theepakkers in Nederland hebben samen 8.199 ton a pakte thee in ons land afgeleverd voor de consumptie *80; theeafleveringen lieten 'oor het eerst sinds jaren f? i stijging zien van ruim 2.5 pet. Deze stijging is zelfs »ter dan de jaarlijkse bevolkingsgroei van 1,3 pet. ^antwoord op de vraag of hierbij van een definitieve buiging van het theeconsu;nptiepatroon sprake is, ligt nog de nevelen van de toekomst verborgen. Wel komt drinken van thee bij de jongere leeftijdsgroepen steeds v er in trek. Dit is o.m. het gevolg van een sterke bevor- ring van het gemak van theezetten door de poussering L n theebuiltjes. Het totale verbruik van theebuiltjes wordt chat op 5560 pet. van de totale theeconsumptie, zo kt uit het jaarverslag van de unie van koffiebranders en Bakkers. geldomzet van de detailhandel in öe verkoop van koffie peg ruim 700 miljoen en van thee ongeveer ƒ85 mil- ix Als men uitgaat van iuim 15 miljoen Nederlandse fiedrinkers, dan kan de binnenlandse consumptie van irande koffie in 1970 per hool'd van de bevolking op bijna worden gesteld. Het Nederlandse verbruikscijfer staat ee aan de top van alle EEG-landen. benadering van hel verbruikerscijfer per hoofd van bevolking is geen rekening gehouden met het verbruik i opïoskoffie in ons land. Niet alleen de netto afzet van jvoerde opïoskoffie is gestegen, maar ook de door de industrieën gefabriceerde opïoskoffie vertoonde weer istijging. Naar schatting werdt per kopje koffie een ge- hoeveelheid van 5 gram gebrande koffie Dat betekent, dat elke Nederlander per jaar ruim D koppen koffie drinkt, ofwel bijna 3 koppen koffie per LEIDSE COURANT dag. Telt men daar nog het verbruik van. de opïoskoffie bij, dan stijgt het gemiddeld aantal koppen met nog 1 per dag. Het theeverbruik steeg in 1970 tot 630 gram per jaar per hoofd van de bevolking tegen 620 gram in 1969. In 1965 werd nog meer thee gedronken, nl. 680 gram per hoofd. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Een keuze maken uit acht stelopdrachten was gisteren op de vierde examendag voor de mavo kandidaten een gemakkelijk begin. De onderwerpen waren genoeg gevarieerd. Trekkertje bij de mavo vier was ongetwijfeld het onderwerp „milieu verontreiniging". Wie na maanden van overvloedige verkiezingscampag nes nog een lichtpuntje zag in het politieke spel kon wel z'n gang Aardig was ook de uitnodiging voor een beschrijving van een huiselijke dialoog over de plus en minpunten bij een verandering van een betrekking van de heer des huizes. Meisjes (en wellicht ook jongens) konden hun me ning spuien over de mini-, midi- en maximode. Mavo-3-kandidaten kon den met de titel „morgen zal de lucht nog smeriger zijn" ook hun mening te berde brengen over de milieu hygiëne. Actueel waren de onderwer pen „koopavond", „ik deed mee aan een demonstratie" en de vraag waar om belangrijke voetbalwedstrijden soms niet op de t.v. uitgezonden wor den, een afweging vn voor- en tegen argumenten. Het scheikundige examen voor mavo-4 viel uiteen in twee delen: de stof van het eerste gedeelte mag zeker als bekend worden beschouwd. Het was dus niet moeilijk. De keuzevragen uit het tweede deel moesten niet onder schat worden. Het leek vaak gemak kelijker dan het in feite was. Han delskennis stond op het programma voor de middaguren. Bij de mavo-3- opgaven werd bij enkelen met het multiple choice systeem gewerkt. De opgaven waren zeer gevarieerd, zoals het afsluiten van een verzeke ring en berekening van de uitkering bij een ziektegeval, het afwegen van het financiële verschil van een all-in reis en een trip met eigen vervoer, het bereke- Examens 1971 nen van het voordeel van contante be taling bij de aankoop van een partij goderen. HAVO De examens voor het leao en het mavo zitten er sinds gistermiddag op. Op enkele mavoscholen werden van daag nog handelswetenschappen geëxa mineerd. Gisteren deden zij in de morgenuren natuurkunde. Een vijftal sommen vulden de drie uren durende examentijd. De kandidaten, geplaagd door een hoge temperatuur, begonnen met de som over de ijscaloriemeter van bunsen, een dubbelwandig vat, waaraan een u-buis is bevestigd. Een aanloopje voor en tweede, wat moeilijker som over een horizontale cirkelvormige schijf die draaibaar is om een verticale as, waarbij met verdere gegevens onder meer de maximale wrijvingskracht moest worden berekend. D ederde en vierde som bestonden uit elektrici teitsvragen, die de volle tijd vergden. De vijfde vraag was uit tweede delen samengesteld geheel op zichzelf staand, waarvan er slechts een behoefde te worden opgelost Voor zover de kandi daten eraan toe kwamen, kozen ze volgens onze summiere gegevens voor een groot deel de som over de orgel pijp. LEAO De leao'ers, de kantoorpraktykmen- scn, kregen weer een heel praktische, z;j het niet al te gemakkeiykc opga ven over een Amsterdamse bankin stelling, die verscheidene plaatselijke vestigingen heeft, weer verdeeld in hoofddistricten en districten. In zo'n groot concern komen heel veel muta ties voor, adreswijzigingen, vervallen adressen en bijschrijvingen. De direc tie verlangt een volledige lijst, tot de laatste mutatie bijgewerkt en dat was heel moeilijk. Anderhalf uur kregen de leao'ers en het is een hele puzzel geworden. Als zij in werkelijkheid een dergelijke lijst zullen moeten samenstellen zal dat wel wat langer duren. Het is in elk geval een goede oefening geweest. De vier opgaven voor bedrijfsrekenen waren weer bijzonder actueel, vooral de laatste som van twee jonge trek kers die een buitenlandse fietstocht maken en dan moeten rekenen met Belgische franks, marken en Neder landse guldens. Som 2 handelde over een juffrouw die voor een uitzendbureau werkt. De an dere sommen waren ook niet moeilijk, zodat we aannemen dat hier weinig onvoldoendes zijn gevallen. Duits vormde de afsluiting. Eerst moest in gedachten een veertig regels tellend stukje proza worden vertaald, waarover dan twintig vragen uiter aard in het Duits moesten worden beantwoord. (ADVERTENTIE) GWK-EMBLEEM l Jachtwerf „POELGEEST", Oegstgeest, Haarlemmertrek- 1 16a, tel. 01710-54054 (weekend open) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als prof. dr. P. Steenkamp in Eindhoven ter voorbereiding van de eigenlijke kabinetsformatie een informatieopdracht krijgt, zal hij zeker ja zeggen. Als het om de publieke zaak gaat, zegt dr. Steenkamp namelijk niet gauw „neen". Hij is in de KVP dé aangewezen figuur om met intensieve terreinverkenningen de vorming van een kabinet voor te bereiden. Hij is plannenmaker, een wegbereider. Maar zelf zal hij geen deel van'een kabinet uitmaken. Al enkele malen heeft deze senator, minister en, lid van de Tweede Kamer kunnen worden. Maar voor het ministerschap achtte hij zich lichamelijk niet sterk genoeg. Liever blijft hij hoogleraar aan de technische hogeschool in Eindhoven. Na lange tijd ondernemer te zijn geyi^est en als buitengewoon hoogleraar colleges te hebben gegeven, heeft hij gekpzen om zich geheel aan de wetenschap te wijden. 55 Dolfijnen niet in reddingswerk door vuil water ROTTERDAM Als het water kust in de zeearmen niet zo zou zün. dan was er een goede geweest, dat de koninklijke Zuid- ollandse maatschappy tot redding van hipbreukelingcn dolfijnen in dienst had het dolfinarium in Harderwijk is werkt aan een oefenprogramma met grote tuimelaardolfijnen speciaal voor t zoeken naar eenzame drenkelingen zelfs met de modernste technische paratuur vaak moeilijk te vinden zijn. f resultaten waren na verloop van tijd gunstig, dat men al ging uitzien naar a basis langs onze kust waar een iding-dolfijn-station zou kunnen wor- n ingericht. Helaas stuitte het plan af de kwaliteit van het water, die te ht was om er dolfijnen in te huis ten en in te laten werken. De dolfijnen werden niet alleen ge mind op het opsporen van drenkelin- n, maar ze moesten ook leren zich zo gedragen dat ze de drenkelingen geen hrik op het lijf jagen door uit pure riendelijkheid met het slachtoffer te stoeien. Een halsband met radio- idertje zou de redders dan op het P°or kunnen brengen. ÖRlSSEL (ANP) In de onraiddel- «e nabijheid van het Zwinreservaat in "lokke is gisteren een reconstructie ge- ouden van de schietparty waarbij de fderlandsc militair Robert van S. twee lonten uit Knokke heeft gedood en er fee heeft verwond. Van S. zelf was by c reconstructie niet aanwezig. Dat is afwjjking van de normale gang van "Ken by dit soort reconstructies van J~daden in Belgie. Men was het er van 'gische zyde dan ook niet mee eens. Overste Weekenstroo van de mare- laussee verklaarde in Knokke. dat het i °or van Van S. bepaald niet van leien dakje verloopt. Van S. is stug lr> zich zelf gekeerd en hij verleent "welijks medewerking. Nu is dat bij prof. Steenkamp heel betrekkelijk. Want naast zijn professo raat in het sociale recht aan de TH doet hy zo ongelofelijk veel, dat zijn omge ving zich dikwijls afvraagt, hoe hij dit tempo volhoudt. De dag begint echter vroeg voor hem en voor frivoliteiten cn hobbies is in zijn leven geen plaats. Hij mag dan een rooms-blije levensinstelling hebben, wat hij doet is allemaal heel serieus en vloeit voort uit zijn „op dracht" als christen in deze samenleving. Prof. Steenkamp geeft in al zijn doen en laten blijk van een intense sociale bewogenheid. Hij is als het ware ge huld in een mantel van „mede-mense lijkheid". Levendig, haastig-bewogen praat hij over het vele waarmee hij zich bezdg houdt. Maar hij is niet alleen een veelprater, ook een goed luisteraar. Hij is een man van de dialoog. Principieel katholiek en oecumenisch christen. Het liefst zou hij met iedereen urenlang wil len praten om te kijken of men het uit eindelijk eens kan worden. De hoogleraar is wel eens „rode Piet" genoemd. Ten onrechte. Hij is niet links, wel een vooruitstrevende KVP'er. En vanuit zijn christelijke instelling open staand voor allen die het in deze maat- schappU moeilijk hebben. De heer Steenkamp is 46 jaar. Hij is geboren in Uithoorn, waar zijn vader in 1929 een conservenfabriek heeft opge richt. Zijn vader was „een gewone jon gen, die vroeger in Amsterdam vlees rondbracht". Zijn moeder een boeren dochter met een warm kloppend hart. Piet Steenkamp studeerde economie in Tilburg, waar hij in 1949 doctoraal deed. In 1951 promoveerde hij op een proef schrift over: „De gedachten der bedrijfs organisatie in protestants^christelijke kring". Vele jaren was hij directeur van de door zijn vader gestichte conserven fabriek. In september 1960 werd hij te vens buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Eindhoven. Uiteindelijk heeft hij het directeur schap laten varen en gekozen voor de wetenschap. Groot is'het aantal functies dat deze 46-jarige hoogleraar in de loop van zijn drukbezette leven heeft bekleed Om er enkele te noemen: Bestuurslid van de kath. werkgevers en voorzitter van het alg. kath. werkgeversverbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, de KLM, kroonlid van I de Sociaal Economische Raad, voorzitter van het Pastoraal Concilie der Neder landse kerkprovincie, voorzitter van df i „stuurgroepdie het KVP-kernprogram heeft ontworpen. I Als ondernemer toonde hij zich eer, sterk voorstander van medezeggenschap I Een paternalistische houding, als bij- voorbeeld werkgeversvoorzitter. Van bo- I ven heeft, is hem vreemd. De onderne mingsraad van de conservenfabriek flo reerde onder zijn leiding heel gopd De kapitaalverschaffers moeten volgens hem niet alleen controle op de leiding van de onderneming kunnen uitoefenen, zo liet hij jaren terug al weten. Prof. Steenkamp heeft de KVP met zijn stuurgroep een vooruitstrevend pro gram gegeven. Dat program groeide in urenlange discussies in het klooster van Heeze. Nu gaat het er hem om hoeveel bouwstenen uit dit program gebruikt kunnen worden om het komende rege ringsbeleid te schragen De informatie-opdracht zal voor prof Steenkamp betekenen: Heel veel praten, ontdekken of politiek andersdenkenden met hem al pratend op één golflengte kunnen komen te zitten. De minste moeite zal hij hebben met Biesheuvel en Udink, die met hem in het christendemo cratische kamp huizen, hoewel de laatste figuur hem niet zo zal liggen. Lastiger wordt het gesprek met de liberaal Geertsema en dr. W. Drees jr. van DS'70. Maar de laatste mag prof. Steen kamp graag. Beiden ontmoetten elkaar geregeld als commissaris van de KLM. Prof. Steenkamp, ondernemer, hoog leraar, politicus. Vóór alles een man van de dialoog en iemand die bruist van de christelijke bewogenheid. Hij heeft het er allemaal heel druk mee Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. CONCORDE. In kringen die nauw" n«tct met de Senegalese regering on thouden, is vernomen dat het Franse type van het supersonische passa- «jfrsvjiegtvig Concorde op 25 mei een .',t naar Dakar zal maken met een boord' hooggeplaatste personen aan DDRWHD. Het toetreden van Oost-Duitsland tot de Wereldgezond heidsorganisatie is opnieuw uitgesteld Het zal een jaar duren voor er weer gestemd kan worden over het lidmaat schap van de DDR. 34 landen van de 62 stemden gisteren voor een uitstel. Congresgebou w als nieuwe bestemming? (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Het inter naat van het in 1960 gebouwde vroegere klein-seminarie Leeuwenhorst wordt verkocht. De verkoop ervan kan aldus kan men uit mededelingen van hel bis dom opmaken binnen afzienbare tyd totstandkomen. Over de toekomstige bestemming is officieel nog niets mede te delen. Verwacht wordt echter wel, dat het internaat uitstekend geschikt is als congresgebouw. De schoolgebouwen staan buiten de verkoop, omdat zy enige jaren geleden al afgestoten zün en als zelfstandige eenheid opereren als streek school. van de thans aan Leeuwenhorst verbon- J j den personen. „De beslissing tot verkoop van Leeu wenhorst is bet bisdombestuur zwaai gevallen. De verantwoordelijkheden die het bestuurscollege echter draagt met betrekking tot de oplossing van be- staande en toekomstige pastorale pro- j blemen dwongen tot deze beslissing", aldus hel bestuur van het bisdom Rot terdam. Er waren al enige tijd aanwijzingen dat het internaat verkocht zou worden. Men kon dit ook opmaken uit het sterk I teruglopend aantal studenten (dit jaar I nog maar 90) en uit de financiële ver antwoording van het bisdom, waarin mogelijkheden geopperd werden om de zware financiële verplichtingen ten aanzien van de toekomstige pastorale problemen te kunnen voldoen Voorlopig moet volgens de koopvoor- waarden van het internaat nog als zo danig blijven bestaan. De nog aanwe zige interne studenten blijven er wonen totdal andere regelingen getroffen zijn. Rode Kruis beraadt zich over guerrilla Officieel heeft het bisdom vanmiddag laten weten, dat aan de verkoop voor- waarden verbonden zijn. Deze houden Galerie De Fiets. Binnenwal in geen onmiddellijke sluiting van het Delft, exposeert van 15 rr internaat; juni kleurhoogdrukken continuering van het dienstverband Vlag. (Van c GENèVE Het internationale Rode Kruis gaat zich bezinnen op de vraag hoe zij het best hulp kan verlenen in geval van guerrillaoorlog en burgeroor log. De laatste keer dat het Rode Kruis haar taken herzag, was in 1949. Sindsdien is de betekenis van de ou derwetse oorlog afgenomen en die van de guerrillatactiek toegenomen. Op een speciale vergadering van 24 mei tot 12 juni in Genève zullen Rode-Kruisverte- genwoordigers van overal op de wereld hun voorstellen met betrekking tot dit punt bespreken. Drie landen hebben de uitnodiging van het Rode Kruis om aan de vergadering deel te nemen, afgewe zen: Cuba. China en Pakistan. Algerije, Argentinië, Birma en Nigeria hebben □iet geantwoord. (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittanniës „Mister Europe", minister Geoffrey Rippon, zal door linkse cn rechtse anti-Euromarkt- ledcn van het Lagerhuis het vuur na aan de schenen gelegd worden als hy maandagmiddag in het parlement ver slag uitbrengt over zün betekenisvolle onderhandelingen met de Zes in Brussel. De tegenstanders van Britse toetreding tot de E.E.G. verwyten minister Rippon. dat hy toegevingen gedaan heeft, die de ondergang kunnen betekenen van Groot- Brittanniës land- en tuinbouw en van de veertien ontwikkelingslanden, die aan het Verenigd Koninkryk goedkope suiker leveren. Deze beschuldigingen werden gisteravond in het Lagerhuis al weerlegd door regeringsleider Heath. De premier is kennelijk in zijn schik met de uitslag van de besprekingen in Brussel. Vele Londense waarnemers zijn van mening, dat Groot-Brittanniës derde poging om lid van de Euromarkt te worden, nu een goede kans op slagen heeft, ofschoon nog talrijke problemen i uit de weg geruimd moeten worden, i Premier Heath zal alles in het werk stellen om deze toetredingsonderhande lingen met succes te doen bekronen. Zijn topconferentie van volgende week met president Pompidou van Frankrijk kan hierin een doorslaggevende rol spelen. Men is algemeen van oordeel, dat deze oenferentie gunstig beïnvloed wordt door de bevredigende uitslag van de onder handelingen in Brussel. De jongste E.E.G.-besprekingen zijn veel beter verlopen dan men in Londen aanvankelijk durfde hopen. Sommige waarnemers toonden zich gisteren bijzon der optimistisch over Groot-Brittanniës vooruitzichten inzake lidmaatschap. „Heath kan het volgende week definitief regelen met Pompidou", schreven de Londense avondkranten. Doorgewinterde Euromarktspecialisten, die al twee mis lukkingen meegmaakt hebben, waren voorzichtiger. Zij wezen op de vele zware moeilijkheden, die Groot-Brittan- nië nog moet overwinnen om op 1 janu ari 1973 lid van de Euromarkt te kun nen worden. In de ogen van deze jour nalisten was de gunstige uitslag van de Brusselse onderhandelingen slechts „een gedeeltelijke doorbraak". (Van i onzer verslaggevers) Agent gedood, Bij het standbeeld van de vroegere Amerikaanse president Harry Truman in het centrum van Athene is gisteraw i een bom ontploft, waardoor een po! om het leven kwam. De explosie laatste in een serie die zich de laatste tijd ,i de Griekse hoofdstad hebben voorgedaan. AMSTERDAM De V.N.U. heeft het lot van het landelyk katholieke dagblad De Tyd in handen gelegd van overheid en andere betrokkenen. Het jaarverslag van de onderneming, dat vandaag ver- sehijnt, maakt melding van een laatste studie over mogciykhcdcn om de uit gave van het blad te handhaven. Moch ten binnen enkele weken geen positieve verwachtingen zyn verkregen over steun aan De Tijd van overheidswege of an derszins, dan zal het personeel van De Tyd worden ontslagen. Alleen de redactie van De Tyd omvat 70 man. De directie van De Tijd heeft vanmor gen een communiqué uitgegeven waarin werd verwezen naar het VNU-jaarver- sla8, dat geen verbetering van de exploi- tatiecijfers over 1970 kon vermelden. Diverse reorganisatiemaatregelen hebben niet geleid tot het resultaat dat ervan verwacht had mogen worden. De VNU acht het niet langer verantwoord tegen over aandeelhouders en zusteronderne mingen de exploitatie op de bestaande wijze voort te zetten. Tijddirecteur mr. \V A. M. van der Kallen maakt in zijn communiqué duide lijk dat alleen van instanties buiten de onderneming nog redding voor zijn blad te verwachten is. Die kans acht hij even wel niet groot, mar het maakt het thans onmogelijk een definitieve beslissing op een exacte datum aan te kondigen. „Ik wil niet verhelen, dat een fatale afloop voor ons bedrijf angstwekkend dichterbij komt", aldus mr. Van der Kallen. Hij kondigt aan dat als over enkele weken niet meer positieve verwachtingen zijn verkregen over steun van buitenaf, hy voor de treurige taak komt te staan allen ontslag aan te zeggen". Intussen is het nog niet zover. Wij blijven, ondanks alles, aan ons werk en maken als van ouds een goede krant, tot op de laatste dag warop dit mogelijk zal zijn. Sterkte Inmiddels hebben de gekozen leden van de ondernemingsraad van De Tijd geprotesteerd tegen het feit dat de raad, evenals in voorgaande gevallen, niet heeft mogen deelnemen aan de beraads- slagingen die hebben geleid tot dit be sluit van de VNU. Hierdoor heeft de raad geen gelegenheid gehad zijn advise rende taak te vervullen, zoals deze in de statuten van de raad is neergelegd, aldus de raad.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11