Belasting blijft in toekomst stijgen WELVAART STEEDS IN HET GEDING Kerken in het moeten gaan functioneren geheel van samenleving Havo-eindexamen kreeg aktueel en stevig begin Dienstweigeraars spraken met min. Den Toom Moeilijk gesprek confessionelen-DS '70 DIOCESANE PASTORALE RAAD: Loftrompet voor Luns jjNSDAG 11 MEI 1971 LElDSi ui.; (Van DEN' HAAG „In de westerse wereld slagen wjj er blijkbaar niet in het verlangen naar meer individuele welvaart in overeenstemming te brengen met het verlangen naar grotere colectieve uitgaven. Het niet voldoende afstemmen j op elkaar van beide verlangens heeft inflatie tot gevolg", zei staatssecretaris Grapperhaus vanmiddag op een lunchbijeenkomst bU de Amerikaanse Kamei Koophandel in Nederland. ..Maar'" De staatssecretaris van Financiën voor iet een toenemende belastingdruk, dit anwege de sterke stijging van de alge- e voorzieningen, die meer groeien het nationale inkomen. Deze stijging de belastingdruk kan alleen enigs- ins worden afgeremd wanneer het be- ;insel veld wint, dat de burgers, die be- ang hebben bij de collectieve voorzie- ïingen, zoveel mogelijk zelf de prijs be- alen. Dr. Grapperhaus noemde in dit verband parkeren op de openbare weg, je „vervuiler, die moet betalen", enz. Belastingverhoging zal prijsverhogend Werken, zo meent dr. Grapperhaus. Dit leidt voor verhoging van de directe en KARATSJI (AP) Door rechtbank is in Karatsji de d- Md.tr, Ir belastingen Voor zovel „oyember hel v„efTe|d Poo|„ collect,eve mtgaven zou wtUen dek- pllateve„aMende mini!l„ Bulter- ken door verhoging van de directe be- K™frrf Wolulul. en lastingen, dient men zich Ie realiseren, dat de door de wetgever bij deze be- vcroord„,d lastingen niet bedoelde, maar effectief feite wel optredende afwenteling prijs- veroordeelde. Mohammad Firoze verhogend werkt. Voor zover men daar- Abdoellah. stond als chauffeur in entegen de collectieve uitgaven door ver- dienst van de Pakistan Airlines. Toen hoging van indirecte belastingen zou de Poojse president Marian Spychaslki willen dekken, ontstaat eveneens prijs- j na een staatsbezoek op 1 november op verhoging. Indien looncompensatie moet het punt stond met zijn gezelschap het worden gegeven om het even of het is ]and te verlaten, reed Abdoellah met. de verhoging van directe belastin- zjjn vrachtwagen opzettelijk op het ge- gen dan wel voor indirecte belastingen, j zelschap in. De president bracht er nog is daarmee de intlatiespiraal in volle j juist het leven af maar Wolniak, twee werking", aldus de staatssecretaris. persfotografen en een Poolse agent van Kerkgebouw inspirerend uitgangspunt (Van een onzer verslaggevers) DELFT Als het aan de Haagse afvaardiging nn de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam ligt, zullen in de toekomst de kerken meer dan ooit gaan functioneren in het geheel van de samenleving. In de gisteravond te Delft gehouden vergadering heeft het merendeel van de raad zich geschaard achter het Haags initiatief, dat wil be werkstelligen de kerkgebouwen, die steeds minder gebruikt worden voor de functies waarvoor ze zijn gebouwd, dienstbaar gemaakt te worden voor ver schillende andere activiteiten. De leden van de Diocesane Pastorale Raad, die in hun discussie verschillende facetten van „Kerk en samenleving" aan de orde stelden, zijn van mening dat de groep mensen, die tezamen de Kerk vor men. zich heel goed „rond een kerk gebouw" zouden kunnen scharen, om vandaaruit werkzaamheden te verrich ten, ten dienste van groepen mensen in de directe omgeving, die ofwel snel ge holpen moeten worden of die permanent aandacht dienen te krijgen. Naar de mening van de sectie Den Haag in de diocesane pastorale raad is er thans meer dan ooit behoefte aan men sen. die zich onbaatzuchtig in willen speciale i zetten voor de medemens die problemen die op kan hebben op zeer praktisch terrein. In Poolse verschillende wijken zouden arbeiders Buiten- i en wetenschappers ieder op hun eigen landse Zaken. Kz.vgfryd Wolniak en 1 terrein zeer grote diensten kunnen be- drie anderen gedood heeft, ter dood i wijzen. De leden van de raad zijn zich Doodvonnis wegens aanslag op president van Polen gens bewust dat het geen eenvoudige zaak zal zijn de mensen te „mobiliseren", maar vanuit de christelijke visie zal men toch aangezet moeten worden tot dienst baarheid. zo is de DPR van mening Naast de zeer praktische hulp die door de Kerk geboden kan worden zal de Kerk, zo is een gedeelte van de raad van mening, ook de vinger moeten leg gen op de rotte plekken in de samen- lening. Daar waar problemen ziin, zal de veiligheidsdienst, werden gedood. Bosbranden in Midden-Limburg aangestoken? (Van een onzer verslaggevers) MELICK-HERKENBOSCH De ftkspolitie van de groep Melick-Herken- ("acta heeft een sterk vermoeden, dat de bosbranden, die de laatste weken nvocd hebben in het natuurgebied ten van beide dorpskernen, met op- den aangestoken. Hoewel men voor dit vermoeden geen irecte bewijzen heeft, zijn er toch wel inwij zingen in die richting. In de •rste plaats valt het op. dat de bran- stëeds in de omgeving van dezelfde kg bij Melick zijn, hetzij net op Duits, op Nederlands terrein en bevreemdt het de rijkspolitie name de bosbrand, die in het fgelopen weekeinde bij Vlodrop woed- e, drie verschillende kernen had. Vol- ens de Roermondse brandweer, die leeds de leiding heeft gehad bij de I lusslngswerkzaamheden op Nederlands Li ebied. zijn in midden Limburg al meer 1 125 haatare bos en heide verwoest In Amsterdam genoot zichtbaar van het prachtige De lunchpauze werd onder zonnend op dit schip midden stad doorgebracht Voor mavo behoorlijke in werkdag Examens 1971 (Van onderwMsredactic) DEN HAAG Met meer dan gewo ne belangstelling werd de eerste dag van de havo-examens afgewacht. Was het vorig jaar nog zo dat na de ichriftelijke examens op de havo's ook 't mondeling volgde, dit jaar ging aan het schriftelijk gedeelte het zo genaamde schoolonderzoek vooraf. De kandidaten konden zo om en nabij weten met welke cijferaohter- grond zij gistermorgen 9 uur aan bet eerste vak, Nederlandse tekst verklaring. begonnen. Gistermorgen deden zij een pittig ituk Frans. De Nederlandse tekst verklaring was weer in de aktuele sfeer gehouden. Dr. D. Hillenius achreef in het „Hollands Maandblad" ven bijdrage over „De mens als on- Jier". een appèl op de medemens bij le toenemende water- en milieuver vuiling en een veroordeling van het ïnnodig uitroeien van bijna uitge storven geraakte diersoorten. Een opstel, rijk gedocumenteerd over ge le. vaak onbekende diersoorten. Bij de eerste lezing was men geneigd te denken dat het nogal meeviel, bij herlezing werd duidelijk dat het moeilijk was de aanpak van Hilleni us. afwisselend belerend, ironisch, betogend en dikwijls vol sarcasme te volgen. L'it de vragen bleek dat ook. want de laatste opgave luidde in het oetoog een drietal zinnen aan te •vijzen die duidelijk met gevoelens ijn geladen. Het tweede deel van de vraag betrof dan de gevoelswaar de. Of de beantwoording van de tien vra gen, hoewel vaak gecompliceerd, niet ie moeilijk. Wie meent dat examen doen volgens de zogenaamde meer- keuzetoets dal wil zeggen een antwoord kiezen uit een viertal mo gelijkheden wel wat gemakkelij ker is dan vroeger kon bij Frans wel eens tot andere gedachten zijn gekomen. Twee uur tijd was gege ven voor 51 vragen over een viertal Franse bijdragen. Dertig minuten per betoog en dat vereiste zonder meer een grote Franse kennis, want lang aarzelen kon er niet bij zijn. Gelukkig had men de eerste vragen niet al te moeilijk gemahkt. Daar door kon er meer aandacht worden besteed aan de tweede actuele bij drage over de verhouding universi- leit-politie en aan de vierde, die van het nut van de automatisering. De vragen 13 tot en met 24 achten wij wel de moeilijkste en we kun nen ons voorstellen dat hier heel wat fouten zijn gemaakt. Men moet zich wel enigermate van de toestand in het rumoerige Quarfier Latin op de hoogte hebben gesteld om te we ten waarom deze bijvoorbeeld „tra ditioneel warm" wordt genoemd. Maar misschien mag men die kennis wel veronderstellen bij de kandida ten die Frans destijds in hun keuze pakket hebben opgenomen. Aange- zien de antwoorden automatisch worden gecorrigeerd was aan de kandidaten uitdrukkelijk opdracht gegeven geen vlekken te maken. Dat zal wel niet zijn gebeurd maar een vlekkeloos antwoordblad zal het bij iedereen wel niet zijn geworden. Daarvoor was het op de eerste mid dag al goed raak. Mavo III en IV B(j het schriftelijk examen mavo III en IV. gisteren eveneens begonnen, stonden op de eerste dag Nederlands en wiskunde op het programma. De eerste dag werd algemeen als een aardige inwerkdag gekenmerkt. De tekstopgave Nederlands voor tnavo III was afkomstig uit „Over ijssel" van A. van de Werfhorst. Goed lezen was wel een vereiste voor de kandidaten, rr dan kon den de vragen ook beant woord worden. De vragei 'en op een behoorlijk niveau. Gi is uit de „Moderne discussie cn verga dertechniek" van H: 'd P Zelko was als onderwerp gel.••/.en voor dr tekstverklaring van het mavo IV examen. Een pittige keuze, waai dank zij de duidelijk gestelde vragen beslist uit te komen was. De vijf opga ven voor wiskunde van hel mavo Ill-examen waren van hetzelfde ka liber. Een middelmatige leerling kan hier zeker een voldoende voor halen Het wiskunde-examen voor mavo IV leverde een gevarieerd stukje werk op. Jammer alleen dat bij de eerste som niet vermeld stond, voor welk getal „pi" gold. Vandaag kwamen Engels en handelskennis aan bod bij de r PARIJS (Reuter-DP-A.). De rond vgf tienduizend arbeiders, die al drie dagen lang de grootste Renault fabriek van Frankrijk in Billancourt bij Parijs bezet houden, hebben besloten nog 24 uur in de fabriek te blijven. De staking van zevenduizend gespecialiseerde ar beiders tian de Renaultfabriek in Le Mans voor meer loon leidde tot een tekort aan onderdelen en het ontslag van 25.000 arbeiders in andere Renault- fabrieken. Tegen dit ontslag en het dreigement van de directie om nog meer arbeiders te ontslaan als de stakingen niet worden beëindigd, protesteren de arbeiders in Billancourt. Op het ogenblik zijn drie Renaultfabrieken door arbei ders bezet. Op de foto discussiërende arbeiders voor de hoofdingang van de fabriek in Billancourt. de Kerk de mensen erop dienen te wijzen en hen moeten aanzetten zich een mening daarover te vormen. Bij dit alles, zo is de raad van oordeel, zal men ech ter aansluiting moeten zoeken bij de reeds bestaande structuren, instellingen en organisaties, zodat zowel op het ge bied van de praktische hulp, alswel de ideeële, doublures zouden worden voor komen Oe diocesane pastorale raad discussi eerde gisteravond tevens over de vor ming van werkgroepen, die zich met ver schillende onderwerpen bezig zullen gaan houden en over de plaats van het bedrijfsapostolaat in het bisdom. In do eerstvolgende vergadering, die op 14 juni zal worden gehouden, zal de raad spreken over de situatie van de gastarbeiders in Nederland en de plaats die de kerk daarbij Inneemt. Tijdens die vergadering zal er een werkgroep wor den gevormd die gaat bekijken welke mogelijkheden er zijn om het Haagse voorstel te praktiseren. LONDEN (Reuter) Engelands mi- nister van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas-Home, heeft gisteravond de lof trompet gestoken over minister Luns. In een toespraak tijdens het jaarlijk se diner van het genootschap Engeland- Nederland zei Sir Alec dat Engeland bijzonder veel te danken heeft aan de Nederlandse minister. „Als wij tot de Europese gemeenschap zullen toetreden, zal dit niet voor een gering deel te danken zijn aan zijn humoristische koppigheid en machtige voorspraak. „Minister Luns", aldus sir Alec, „is een groot dienaar van zijn land en Europa geweest en wij hopen dat hij zijn gaven nog lang zal gebruiken ten be hoeve van zijn land en Europa". (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Een delegatie van de erkende dienstweigeraars uit het kamp- Vledder heeft gisteren een uur met minister Den Toom (Defensie) gespro ken over de leefsituatie van de te werk gestelde dienstweigeraars. Het gesprek was erg vrijblijvend, vertelde na afloop IL de Graaff, woordvoerder van de groep. Minister Den Toom had hen om goede wil gevraagd en erop gewezen dat de buitenparlementaire acties van de dienstweigeraars, zoal» de staking in het karap-Vledder van enkele weken geleden, hun zaak geen goed doen. De dienstweigeraars willen dat zij na de officiële erkenning van hun gewe tensbezwaren direct een werkplaats krijgen toegewezen om de 23 maanden vervangende dienst door te brengen. Nu moeten ze vaak acht maanden wachten. Bovendien worden ze nogal eens over geplaatst, waarbij de tussentijd waarin zij moeten wachten op een nieuw werk adres, niet wordt afgetrokken van hun diensttijd. Gemiddeld zijn zij met hun tewerkstelling 3,5 tot 4 jaar kwijt, in plaats van de wettelijk bepaalde 23 maanden. Wat de opschorting van de tewerk stelling betreft heeft minister Den Toom toegezegd dat spoedig een com missie zal worden ingesteld, die zal gaan beoordelen of in voorkomende ge vallen de dienstweigeraar zelf schuld heeft aan de opsporing van zijn te werkstelling. Dc meeste werkadressen zijn bij een rijksdienst. Wanneer een dienstweigeraar tussentijds wordt ont- Onderscheiding voor president Hoge Raad DEN HAAG (ANP) Tot comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw is bij bevordering benoemd mr, F. J. de Jong. president van de Hoge Raad der Nederlanden. slagen, wordt meestal aangevoerd dat hij zichzelf onmogelijk heeft gemaakt. Maar de dienstweigeraars wijzen erop dat hier een stuk subjectieve beoorde- van de personeelsleiding bij het werkadres meespeelt. Daarom zijn zij wel blij met dc beoordelingscommissie nu zal worden ingesteld. Maar zij willen wel enige invloed hebben op de samenstelling van deze commissie. De dienstweigeraars uit het kamp- Vledder gaan een eigen organisatie van dienstweigeraars opzetten. Er zijn bijna tewerkgestelden. Nog tien daarvan zitten in Vledder; 140 werken bij ge subsidieerde instellingen, zoals psychia trische inrichtingen. De rest heeft baantjes bij rijksdiensten. Het ministe rie van Defensie heeft de delegatie beloofd lijsten te geven van de werk- komen. Met minister Den Toom is ook deze bereikbaar zijn voor het opbouwen van de organisatie. De groep dienstweigeraars wil zich ook meer gaan verdiepen in Kamer stukken over hun zaak, zodat ze voor taan beter beslagen ten ijs kunnen komen Met minister Den Toom is ook gesproken over de duur van de tewerk stelling. De dienstweigeraars willen net als de dienstplichtigen 16 tot 18 maan den dienen, in plaats van 23. Maar minister Den Toom heeft laten weten dat daarvan voorlopig nog niets kan komen. Wel wordt op zijn ministerie gestudeerd op de duur van de vervan gende dienstplicht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nog zeer de vraag of de drie christelijke partijen met D.S. '70 in zee zullen gaan. Pro blemen over dc rijksuitgaven zijn melijk in het overleg over een rege ringscombinatie het breekpunt genaderc De afstand tussen de opvattingen van D.S. '70 hierover en die van de confes sionele partijen is al zeer groot gewor D.S. '70 moet ei dringend worden in de overheidsuitga- de christelijke gesprekspart- op inlossing van verschil lende algemene voorzieningen zoals wo ningbouw, onderwijs en bejaardenzorg. Zij zien nauwelijks kans deze wensen te verwezenlijken met D.S. '70 in de regering. De kans dat dit met de V-V.D. beter gaat is groter, ook al staan de liberalen bezuinigingen voor. Confessionelen met V.V.D. beze.tten weliswaar in de nieuwe Tweede Kamer 74 zetels (1 minder dan de helft) maar zij hopen eventueel op steun van kleinere partijen als de S.G.P. (drie zetels) en de G.P.V. twee zetels). De Tweede Kamer is vanmiddag in zijn nieuwe samenstelling bijeengeko men, evenals de Eerste Kamer. Het ge wicht ligt thans echter sterker op de Tweede Kamer in verband met de noodzaak van een nieuw kabinet. Ver wacht wordt, dat de koningin donder dag of vrijdag een kabinetsinformateur zal benoemen, waarbij de naam van professor Steenkamp (K.V.P.) weer sterk Op het circuit van Zandvoort is gistermiddag i de in Amerika reeds lang beproefde, mai Shur-Guidestuurstalilisator. Verschillende soo snelheden over dikke balken gereden en ook iverden enkele banden kunstmatig tot ontploffing gebracht- Dit alles om te bewijzen dat de bestuurder hiervan door de stalilisator geen enkele last ondervindt. demonstratie gehouden 1 voor Europa nog niev auto's werden met h \akbondskader winkelbedrijven tegen koopavond UTRECHT (ANP) Door de instel ing van de koopavond verslechtert de positie van de werknemers in de win kelbedrijven. zonder dat die werkne- 5 daar enige zeggenschap in hebben. Om die reden, zo heeft gisteren dc bedrijfsgroep Detailhandel van de algc- ie bond Mercurius, aangesloten bij het NVV. vastgesteld, wil de bedrijfs- I groep over deze gang van zaken zijn felle verontwaardiging uitspreken. Justitie heeft geen plannen tegen Duys (Van een onzer verslaggevers) AM8TERDAM De officier van Justitie in Amsterdam, mr. J. Hartsuiker, is voorlopig niet van plan een onderzoek te laten instellen naar de uitspraken, die Willem Days vrijdag Jl. in zijn tv-programma „Voor de vuist weg" heeft gedaan over aanran ders. Het is daarom zeer on waarschijnlijk, dut een strafver volging tegen Willem Duys zal worden ingesteld. In een gesprek met de moeder van een onlangs aangerand 4- jarig meisje zei de heer Duys, dat hij, wanneer zijn dochter zou zijn aangerand, de dader zou doodslaan, zelfs na een jaar of wat, wanneer hij uit de ge vangenis zou komen. Voorts gaf hij als zijn mening te kennen, dat aanranders tenminste moe ten worden gecastreerd. Van verschillende zijden Is felle kritiek op deze uitlatingen van de heer Duys gekomen. De Rot terdamse lector in het straf recht, mr. F. Frenkel, vond, dat de officier van justitie of anders de minister zelf het initiatief moet nemen voor een strafver volging van de heer Duys, om dat die volgen» mr. Frenkel re gelrecht heeft aangezet tot het plegen van een strafbaar feit. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie deelde ons mede dat een eventueel optre den tegen Willem Duys „op de eerste plaats op de weg ligt van het openbaar ministerie en dat de minister ook daarom geen plannen in die richting heeft". De vereniging van reclasse- ringsinstellingen heeft ook ern stig bezwaar tegen de uitlatin gen van de heer W Duys in de t.v.-ultzending „Voor de vuist weg" van 7 mei. De vereniging stelt dat deze uitspraken in te genstelling zijn tot de heden ten dage geldende opvattingen op het gebied van de geestelijke volksgezondheid en tot de doel stelling van de reclassering

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7