B en W stellen forse bonus op doorstroming Tulp voor UNICEF Wisseling in bestuur Rode Kruisafd. Leiden ENIGE ACTIEVE JONGELUI „Beeld en Ruimte brengt kunst dichter bij burgers W. v. cl. Drift liet halve eeuw terug zijn meisje niet lopen Aanvang bouw Rijnbrug Volksdansbal met Bela Rada Eddy: een echte Boy! Sportweek in sporthal Treslong Noordwijkse zieken dagje in Keukenhof L1 DINSDAG 11 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA.» LEIDEN Niettegenstaande de mo gelijkheid van individuele huursubsidie, lijn de huren van de nieuwe woningen in de Mcrenwijk voor de meeste wo ningzoekenden uit Leiden te hoog. Doorstroming is de enige mogelijkheid om betaalbare huizen vrij te krijgen. Om deze doorstroming aantrekkelijker te maken, werd tot nu toe een verhuis premie gegeven van f1250. Volgende week maandag zullen B. en W. de raad een voorstel doen om aan gegadigden voor doorstroming naar de Merenwijk boven deze verhuispremie een uitke ring te doen van maximaal f 1800. B. en W. stellen de raad voor, deze financiële prikkel alleen te verstrekken, wanneer het jaarinkomen van de aanvrager minder bedraagt dan f 25.000 en hij een woning achterlaat waarvan de huur de 1180 per maand niet te boven gaat. Onder de Leidse woningbouwvereni gingen zijn er, die in hun huurcontract bepalen dat de huur wordt opgezegd wanneer de huurder meer gaat verdie nen dan een vastgesteld bedrag. Ook de gemeentelijke woningstichting wil een dergelijke clausule in haar contracten gaan opnemen. Voorlopig is het welsla gen van de doorstroming afhankelijk van de bereidheid van de huurders om zelfs duurder te gaan wonen teneinde minder draagkrachtigen aan een be taalbare woning te helpen. Om die be reidheid aan te wakkeren, is de be staande doorstromingsverordening te LEIDEN Onder auspiciën van de Commissie Esthetische Vorming van de Schooljeugd geeft het Jeugd Kameror kest Leiden onder leiding van Henk Briër een jeugdconcert voor de leerlin gen van de hoogste klassen van de lagere scholen. Dit concert wordt gege ven op donderdagmiddag in de Stadsge hoorzaal om 2 uur en zal om 3 uur herhaald worden. Uitgevoerd worden delen uit de suite Tafelmusik van Tele- mann en de Jena-er Symfonie van weinig stimulans gebleken. Volgens de geldende verordening is een gemeente lijke uitkering mogelijk van f 1250 met daartegenover een rijkssubsidie van 80 pet. tot ten hoogste f 1000. Vereist is daarbij dat de huur van de te betrek ken woning tenminste 50 pet. méér be draagt dan die van de woning die vrijkomt. Dat moet bovendien een bruikbare woning zijn, waarvan de huur niet meer bedraagt dan f 140 per maand. De minister van Volkshuisvesting blijkt niet ongenegen, in te gaan op het verzoek van Leiden om deze grens op te trekken tot f 180 per maand, waar door ook de nieuwe woningen in het Morskwartier eronder kunnen vallen. Ook heeft de minister toegestemd in verruiming van de bestaande ..boven grens" van f 250. Maar er blijft een extra-prikkel nodig om de doorstroming op gang te brengen. Daarom willen B. W. een extra-tegemoetkoming ver strekken tot een bedrag van maximaal 1800, uit te keren in termijnen en op •oorwaarden door B. en W. -te stellen. Deze tegemoetkoming staat los van de f 1250 krachtens de doorstromingsveror- dening. B. EN W. STELLEN Ze komt geheel ten laste van de gemeente beschikbaar gestelde midde len. Dat wil zeggen, dat het rijk er geen subsidie op verleent. De voorwaar den, die B. en W. aan deze extra tegemoetkoming van f 1800 stellen, is dat het jaarinkomen van de gegadigde beneden de f 25.000 blijft en dat de (bruikbare) woning die hij achterlaat niet meer dan f 180 huur per maand Om te kunnen beschikken over de middelen, waaruitdeze gemeentelijke tegemoetkoming bestreden moet wor den, willen B. en W. een „doorstro mingsfonds" instellen. Ze verwachten, dat de nieuwe doorstromingsprikkel dit fonds jaarlijks een kwart miljoen gul den zal kosten. Rijnsburg won branclweerstrijd LEIDERDORP De brandweer van Rijnsburg heeft afgelopen zaterdag in Leiderdorp de provinciale brandweer wedstrijd (in de tweede klasse) gewon- Op de tweede plaats eindigde Voor schoten. De ploeg van Voorhout werd "Ajfde. Rijnsburg en Voorschoten mogen u meedoen met de gewestelijke wed- ■strijden, die half juni in Woerden wor den gehouden. De wedstrijd om het landskampioenschap is 18 september in Arnhem. Voorbereidingsbesluit Westvlietweg LEIDSCHENDAM Als de gemeen teraad akkoord gaat met een desbetref fend voorstel van B. en W. zal een bestemmingsplan worden voorbereid voor de gronden die globaal worden begrensd door de Westvlietweg, het ka belmagazijn van de PTT. rijksweg 4 en de grens van de gemeente Rijswijk. Bij akkoordverklaring zullen vergunningen kunnen worden verleend voor bouw werken die in overeenstemming zijn met het in voorbereiding zijnde plan. Vrouw brandt zich aan water ALPHEN A/D Rijn Mevrouw Bijl kreeg maandagmiddag in de schuur achter haar woning aan de Torenstraat brandwonden aan haar lichaam en ar men toen zij uitgleed en een emmei met heet water omstootte. Dr. K. Gill, bij wie zij door de politie was thuisge bracht, verleende mevrouw Bijl de ste medische hulp. René Esser wint prijsvraag Ned. Astmafonds NOORDWIJK Onder de goedkeu- j rende blikken van de poppen van1 Trudy de Ruiter, die nog geëxposeerd j stonden, heeft de Noordwijkse burge- meester mr. J. M. Bonnike gisteren aan j een aantal Noordwijkse scholieren de prijzen uitgereikt, die waren verbonden I aan een prijsvraag van het Nederlandse Astmafonds. Kennelijk was daar (helaas) niet al te veel ruchtbaarheid aan gegeven, want slechts de leerlingen van handenarbeid- leraar Sabee van de Christelijke Mavo gaven met hun kunstwerken acte de présence. Op één na waren het ook allemaal pottenbaksels. De eerste prijs ging naar René Essers Vis op het Droge, een wit geglazuurde vis met een droge blik. De ene niet aardewerken inzending was van Joke van Dam en beeldde een zuurstoffles uit, die de jury (waarin onder meer Henny Bal, Noordwijks cultureel opper hoofd) een tweede prijs waard achtte. De derde prijs werd gedeeld door Cock Passchier en de enige „groepsinzen- ding", te weten die van Marco van Hameren en Koos van den Berg. Eer volle vermeldingen gingen naar Jaap van der Meulen, Luuk Bunt, Jan de" Boer en Jaap van Dijk. Burgemeester mr. J. Bonnike van Noordwijk overhandigt Joke van Dam de tweede prijs voor haar inzending „Zuurstof'. ADVERTENTIE OEGSTGEEST Voor de bezorging van de Leidse Courant in een gedeelte van Oegstgeest vragen wij met spoed OEGSTGEEST Aan de Lijtweg te Oegstgeest wordt zaterdag 15 mei om vijf .uur 's middags de tentoonstelling „Beeld en Ruimte" geopend. De opening wordt verricht door de heer R. R. Gib son. waarnemend directeur van ESTEC, Noordwijk. Op deze tentoonstelling, waarbij ook een ESTEC-expositie van ruimtevaartobjecten opgenomen is, zijn ongeveer negentig werken van de vol gende kunstenaars te bewonderen: Joost Beljeu, Frans de Boer-Lichtveld. Wessel Couzijn, Rein Drayer, Henk Hesselius, Pieker d' Hont. Huub Korte- kaas (zie Avenue okt. 1970) Carel Vis ser. Jan Wolkers (Terug naar Oegst geest!) Gijb Zaalberg (ceramiek) Bruno Mertens (zeilmoblle) Japp Mooy, Char lotte van Pallandt. Theresia van der Pant, Jan Snoeck, Frans Verpoorten en vele anderen. De gehele opening van do tentoon stelling zal opgeluisterd worden door een drumband uit Oegstgeest. De beel den worden geëxposeerd in het gazon aan de Jjijtweg, het winkelcentrum Lange Voort en op de promenade aan de Irislaan. De kleinere en kwetsbaar der werken worden tentoongesteld in de etalages van diverse winkels aan de Lange Voort. Bovendien wordt het ge heel op gefleurd door een bloemenmo- zaïk van 6x6 meter, vele opgemaakte bloembakken, twee fonteinen en een hoeveelheid laurierbomen en vlaggen. Het is de bedoeling van deze tentoon stelling de burgerij dichterbij de kunst te brengen. De kunst te integreren in het dagelijks bestaan. Initiatiefnemers tot deze tentoonstelling zijn mevrouw L. Münninghoff-Huls en mej. R. C. Vo gel (hoofd van de educatieve dienst van het Haags Gemeente Museum). Beeld en Ruimte is tot 25 mei in Oegstgeest te bezichlen. St.-Matthias krijgt nieuwe kerkbanken WARMOND Vandaag zijn de 110 jaar oude banken van de St.-Matthias- kerk in Warmond uit het godshuis ge haald. De kerk krijgt vandaag ook een grote schoonmaakbeurt. Morgen en overmorgen zullen nieuwe banken wor den geplaatst. ZOETERWOUDE Volgende week dinsdag 11 mei, is het vijftig jaar gele den dat het echtpaar VV. v. d. Drift-A. v. d. Ploeg in het huwelijk trad. Alle reden dus voor een feestelijke viering waarvan de kamer in Huiz^ Emmaus, waar de jubilarissen alweer goed zijn ingeburgerd, reeds de sporen draagt. Beiden zijn geboren in Zoeterwoude waar zij elkaar al op jeugdige leeftijd leerden kennen. Tè jeugdig naar het oordeel van kapelaan Niekel toch een progressief man in zijn dagen die V. d. Drift daarover onderhield. „Je moet dat meisje laten lopen", zo zei hij. „Maar eerwaarde, ik draag ze toch niet." was het antwoord, en de jonge kennismaking werd voortgezet. Enkele jaren later trouwde zij en gingen aan de Stompwijkseweg wonen. De gouden bruidegom was toen tuinder, maar moest dit werk spoedig stoppen toen de dokter hem het na een zware ziekte verbood. Hij werd bode van het Wit-Gele-Kruis, van het plaatselijk zie kenhuisfonds en van de Volksbond en bezorgde ook de bladen van de afdelin gen hiervan. De Katholieke Illustratie had in haar grote dagen in hem een trouw bezorger evenals de KRO-gids. De combinatie van dit alles zorgde voor bx-ood op de plank voor de tien kinde- x-en die werden geboren en die alle ge trouwd en nog in leven zijn. Er zijn nu ook 41 kleinkinderen en een achtex-- kleinkind. In 1930 verhuisde de familie naar de Schenkelweg waar eennieuw huis was gebouwd waarin ook een siga- j renzaak werd geëxploiteerd. In weerwil van enkele kleine ongemakken genieten de gouden bruid (70) en bruidegom (71) van een goede gezondheid. Dikwijls lo pen zij 's morgens naar een var kinderen om „een bakkie te doen". De steun van een stok kunnen zij daarbij niet ontberen, maar fiétsen wat zij zoveel hebben gedaan, gaat niet n Op de dag van het jubileum i: receptie in het Don Boscohuis van half vijf tot half zes. LEIDEN De afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis, heeft gisteravond De Doelen" haar jaarvergadering gehouden. De nadruk lag op de wisse len in het bestuur. De nieuwe voor- er. mr. J. C. de Vroom, opende de gadcring met gevoelens van wee moed en schroom, maar ook van blijd schap. Hij memoreerde, het afscheid /an prof. dr. P. J. Caillard in de laatste bestuursvergadering. Onder zijn leiding was de afdeling tot .grote bloei gekomen. De vele taken, die sindsdien vervuld moesten worden, heeft hij op bekwame wijze weten te delegei-en naar vex-schillende commissies en stichtingen. Dat alles was reden voor een zekere schroom, omdat hij deze grote voorganger moest opvolgen. Deze avond betekende voorts een af scheid van de heer E. Moens, sinds 1945 penningmeester van de afdeling. De voorzitter herinnerde in dit verband aan het grote evenement van vorig jaar: de viering van het honderdjarig bestaan. Bij die gelegenheid is er reeds op gewezen, dal de heer Moens in de oorlog het kapitaal van de vereniging heeft laten onderduiken om het nr bevrijding weer ter beschikking te kun nen stellen. De heer Moens ontving daarvoor het erelidmaatschap van i afdeling, zulks onder goedkeuring v; het hoofdbestuur, dat al de hoogste onderscheiding het kruis van dienste had toegekend. In plaats de heer Moens verwelkomde de vooi'zit- ter mr. H. J. van Lier. Voorts nam mr. De Vroom afscheid van een der colonne-commandanten, waardoor de heer W. B. Heus, arts, voorlopig alleen commandant zal zijn. De bereidwilligheid van prof. dr. C. F. A. Bruijning om tot het bestuur te willen toetreden vervulde de voorzitter met vreugde, te meer wijl prof. Bruij ning reeds als adviseur van het Hoofd bestuur is werkzaam geweest voor Su- i-iname. Ook het toetreden van dr. G. F. H. Vogel als opvolger van dr. M. W. Jongsma was voor mr. De Raam reden tot blijdschap. Het behoeft geen ver wondering te wekken, dat de drie ge noemde personen tenslotte bij accala- matie in het bestuur werden gekozen. Het jaarverslag vermeldde als steeds veel over het interne afdeings- werk, waarin Colonne, bloedtransfusie dienst, Trombosedienst, Welfarewerk en boottocht weer het hoofdbestanddeel 'ormden. De financiële situatie is gunstig, al vas het batig saldo niet zo groot als gevolg van het feit, dat in het afgelo pen jaar bedragen tot 15.000,werden overgemaakt voor leniging van nood na de aardbeving in Peru en de overstro ming in Roemenië. Bij de rondvraag sprak de heer Moens woorden dank voor de tot hem gerichte woorden en het hem verleende erelidmaatschap. De nieuw gekozen bestuursleden zegden hun beste ki'achten voor de afdeling BODEGRAVEN BODEGRAVEN Op maandag 24 mei zal om 11.30 uur officieel worden aangevangen met de bouw van de nieu we brug over de Oude Rijn te Bodegra ven. Dr. R. Eysink, lid van het college van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, heeft zich bereid ver klaard de eerste paal te slaan. LISSE Op een vergadering van postzegelclub „Fhilatelica" gisteravond in Wax-ond Djawa is besloten de heren C. Gehrels en G. Segers af te vaardigen naar de iubileumvergadering van de Internat. Ver. Philatelica op 15 mei in Den Haag. Een nieuw gewonnen tulp wordt naar UNICEF genoemd als eerbetoon aan het werk van het Wereldkinder- yfonds, dat dit jaar vijfentwintig jaar bestaat. Deze bekendmaking had plaats in de Keukenhof in tegen woordigheid van veel belangstellen den, onder wie ook madame G. Lulz, adjunct-directrice van het internati onale bureau van UNICEF in Pa- de voorzitter van het Nederlands Comité UNICEF, de heer Sidney J. van den Bergh, naméns de direc teur-generaal van UNICEF, die door een officieel bezoek aan de paus niet aanwezig kon zijn. De Tulipa Vix-idiflox-a UNICEF is ontstaan uit kruising van de oude Viridiflora met Tulipa Acuminata in liet voorjaar van 1957. Het zaad werd uitgezaaid in 1958. De eerste bloemen van normaal formaat ver schenen zeven jaar Intern in 1964. In dat jaar werd de eerste bol ge kweekt onder nummer 4-5357. Eige naar en winnaar van de UNICEF- Tulp is de firma Konijnenburg en Mark in Noordwijk. Deze tulp is een „laatbloeier". De heer Van den Bergh zei, dat UNI CEF, het fonds dat zich bekommert om alle „vroegbloeiers", om al het jonge leven op aai'de, hierin een hoopvol teken kan zien dat de kin deren van nu straks, in de wereld van morgen, inderdaad tot volle bloei zullen kunnen komen. NOORDWIJK Op 14 mei organi seert de Noordwijkse volksdansgroep „Bela Rada" een volksdansbal in het hervormde jeugdhuis „De Rank" te Noordwijk aan zee. Dit wordt nu de derde maal dat deze groep een dergelijke avond organiseert. Gezien het succes van deze avonden 'in de voorafgaande jaren mag gezegd worden dat dit voor ieder die jong van hart is een welkome afwisseling is in de dagelijkse sleur. Deze avond begint om 8 uur door mevr. Verloop en mej. Venema zullen dansen gedaan worden uit de Balkan, Israël en Amerika. Ook dit jaar krijgt het publiek de gelegenheid om mee te doen met enkele dansen, zoals dit ook de voorafgaande jaren het geval was. Kaarten voor deze avond zijn ver krijgbaar bij: mej. A. de Wit. Lud. Berkemeierstr. 23, Noordwijk aan zee en T. Groenewoud, Dr. Hadriaan van Neslaan 20. Noordwijk Binnen. „Su-Bernardus" houdt instuif IIAZERSWOUDE De voetbalvere niging St.-Bcrnardus organiseert op za terdagavond 15 mei, vanaf 20.00 uur, een instuif in het Groenendijkse paro chiehuis als afsluiting van het seizoen. Het bestuur heeft hiervoor niet alleen de leden en donateurs uitgenodigd, maar allen die de vereniging een waxan hart toedragen. Tijdens het gezellige samenzijn zal tussen de bedrijven door aandacht worden besteed aan de toekomst van „St.-Bex-nax'dus", dat in de nabije toekomst zoals bekend op andere dan de thans in gebx*uik zijnde velden haar activiteiten zal gaan ont plooien. Muzikale medewerking aan het feest van de ox*anje-witten zal de Baker Street Jazz Band uit Leiden verlenen. ALPHEN AAN DEN RIJN Eddy (Eduard Matthias) Groos uit de Verdi- hof 5 in Alphen-Riddervcld werd gister avond in de kantine op tyet nieuwe sportpark aan de. r.k.v.v. .Alphcn.se Boys" voorgesteld als het vijfhonderdste Lid van de vereniging. De overgang van R.A.P. te Amster dam naar - de nieuwe club werd hem door voorzitter P. J. van der Zwet wat makkelijker gemaakt: Eddy kreeg zijn eerste vöetbaluitrustng in de kleuren van de Boys. Eddy, een veelbelovend knaapje was eerst wat verlegen onder zo veel aandacht. Maar weldra hield hij zich breedlachend het shirt voor lichaam. Hij leek meteen wel zi: hebben in een partijtje. HILLEGOM Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Bloembol- lcnccntrum annex Sporthal Treslong wordt deze week in Uillegom een Sportweek georganiseerd. Mox-genavond om 20.00 uur is er zaal handbal voor damesjeugd tussen Hellas (Den Haag) en de Haarlemse jeugd. Om kwart voor negen begint de micro- korfbalwedstrijd tussen Aurora en Haarlem, beide spelen in de le klasse. Om 21.30 uur is er een zaalhandbal wedstrijd voor heren tussen de le klas- sers Blinkert en IJmond. Woensdag avond 12 mei gaat een zit-volleybalwed strijd voor invaliden tussen Kennemer Invalidensport Beverwijk en De Mug gen uit Haarlem van Start. Drie kwar tier later is er rolbasketball voor inva liden tussen ISA (Amsterdam) en RIS (Rotterdam). Om half tien heeft een demonstratie Badminton plaats door de Nederlandse kampioenen. Donderdag 13 mei geeft om 20.00 uur de gymnastiek vereniging „Jahn" een demonstratie, gevolgd door een turndemonstratie van de eveneens plaatselijke vereniging „Concordia.". Om 21.15 uur vindt een zaalvoetbalwedstrijd plaats tussen ADO en Volendam. Strawberries en HBS spelen vrijdagavond een zaalhockey- wedstrijd om 20.00 uur, gevolgd door een volleybalwedstrijd tussen HVS en OVRA. Zaterdag 15 mei is er om 20.00 uur een demonstratie ereklasse tafel tennis door de Nederlandse kampioenen. Daarna als klap op de vuurpijl een basketballwedstrijd tussen de Neder landse kampioen en bekerwinnaar Fla- I mingo's en de Harlem Cardinals. „De Lenteklokjes" komen op de t.v. SASSENHEIM „De Lenteklokjes", het grote meisjeskoor van Sasscnheim, komt op de televisie in een programma van de evangelische omroep. De uitzen ding heeft plaats in september as.. De datum staat nog niet precies vast Afgelopen vrijdagmiddag werd be gonnen met het instuderen van het programma, maar er zijn nog nieuwe leden welkom. De repetities worden vrijdagsmiddags gehouden in het Jeugdhuis aan de Julianalaan. Groep A (leeftiid 5'/ï tot en met 8 jaar) van vier tot kwart voor vijf, groep B (911 jaar) van kwart voor vijf tot half zes en groep C (12 jaar en ouder) van half zes tot kwart over zes. LISSE Woensdag 12 mei kan me grof huisvuil meegeven met de wagen van de reinigingsdienst in de dinsdag en vrijdagroute. Uitsluitend grof huis vuil wordt meegenomen, wat met de gewone ophaaldienst niet meegegeven kan worden I Joop Lievei'se verwierf' i n kwart eeuw eigen plaats in Lisse LISSE In restaurant „Warong Dja- j wa" op het Vierkant is de bij ieder gezin in Lisse bekende „Jloop Lievcrse", de apotheekbediende van de Lisscse j apotheek, op zeer hartelijke wijze ge- huidigd in verband met het feit, dat hij i niet minder dan 25 jaar achtereen bij de apotheek in functie is geweest en als zodanig in de samenleving van Lisse een geheel aparte plaats heeft vcrwor- Er is bijna geen huisdeur in Lisse of Joop Lieverse heeft er aan de bel ge trokken om medicijnen af te geven. Dat men hem om zijn arbeid weet te waar deren is bij de receptie wel op ondub belzinnige wijze gebleken: zeer velen uit Lisse kwamen hem gelukwensen. De apothekeres mej. S. C. van Overbeek bood hem een horloge aan. Namens het college van huisartsen sprak dr. J. M. van Dijk, die de jubilaris ten voeten uit tekende. De jubilaris werd helemaal overbluft toen tijdens de receptie nota- bene ook nog het gehele korps van „Canite Tuba" hem een serenade kwam NOORDWIJK De Noordwijkse af deling van De Zonnebloem is een bij zonder actieve, dat is de laatste tijd wel gebleken. Men werkt met een zeer en thousiast bestuur.' dat medewerking van alle mogelijke instanties weet te krij gen. Gisteren had een deputatie onder lei ding van mevrouw Atlena in samen werking met de directie van Keukenhof een trip richting Nederlands meest be kende bloementuin gearrangeerd voor de Noordwijkse zieken. Maar liefst 90 mensen dromden derhalve rond half twee op de Northgodreef tezaam om zich door 24 particuliere chauffeurs en begeleid door een aantal spontaan inge schakelde politiemensen naar Keuken hof te laten rijden. Het betrof hier ca. 50 invaliden, die nog nooit aan een activiteit van De Zonnebloem hadden deelgenomen, als mede een veertigtal verzorgers. Van her en der waren 32 invaliden wagens aangetrokken, waarvan 20 beschikbaar waren gesteld door de directie van Keukenhof. Binnengekomen door een speciaal daarvoor in bedrijf gestelde ingang vertoefde men de gehele middag in de bloemenpracht afwisselend wan delend. in de wagentjes rijdend en in het restaurant pp adem komend. In de laatste gelegenheid was men ook in de gelegenheid een consumptie te gbrui- ken. waarbij genoemde directie even eens (nu financieel) was bijgespron- Rond vijf uur vertrok de stoet, waar in zich ook districtsvoorzitter Van der Meer bevond, weer Noordwijk-waarts, waarbij werd gereden over de nieuwe Randweg-Duinv/eg, die velen van de zieken zich nog slechts als mul zandpad herinneren. Het secretariaat van deze actieve charitatieve instelling is gevestigd aan de Noordwijkse Buurweg 32 (de oude Huize De Vonk), alwaar mevrouw Alle- na belangstellenden alle inlichtingen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5