Leidse raad wenste nieuwe burgemeester - nog wat nasputterend - succesvolle tijd Prins opende nieuw bollencentrum INSPRAAK-MOTIE CcidóeSouAont NAAR PARLEMENT Goede start Dr. Vis leek zn pappenheimers al een hele tijd te kennen „Fysica en Samenleving' tastte naar de noodrem ,Ik had het te goed in Haarlem DINSDAG 11 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Vanc raadsverslaggever) LEIDEN Het was alsof dr. A. J. Vis al jarenlang voorzitter van de Leidse gemeenteraad is. Gisteravond leidde-hij zijn eerste vergadering van een niet voltallige raad de twee CPN-leden en KVP'er Ham waren afwezig onder belangstelling van een „volle bak" toehoorders (we zagen Statenleden en D '66-parlemen- tariërs mej. Anneke Goudsmit en De Goede) en landelijke persmensen. Op het Stadhuisplein stond een omroepwagen de debatten over de procedure inzake de burgemeestersbenoeming op te nemen. Men verwachtte blijkbaar vuurwerk. Het is evenwel bij een paar vonkjes gebleven. Enige sprekers, onder wie DS' 70'er Zunderman en roerige heer Kuyper van D '66, de laaitste gesecundeerd door zijn fractievoorzitter Oosterman, vonden dat de raad had gewikt, maar minister Beernink beschikt. Burgemeester Vis presideerde de zitting alsof hij geen vreemdeling in het Leidse Jeruzalem was. Zonder aarzelen noemde hij de raadsleden direct bij de naam, formuleerde alles helder en bondig, scho nk welwillend gevraagde schorsingen en hamerde de vergadering telkens na de toegestane minuten gedecideerd nieuw leven in. Wat na alle interventies overbleef was een door PAK-voorzitter In 't Veld ingediende motie, waarin gevraagd wordt er bij de Tweede Kamer op aan te dringen, reeds binnen het kader der huidige wetgeving de mogelijkheden van overleg en inspraak van de betrokkenen bij een burgemeestersbenoeming uit te breiden en bij de kabinetsformatie een rol te doen spelen. Vier WD'ers stemden tegen; de twee WD-wethouders gingen met de motie mee. ■rouw Geelkerken (Prot. Chr.) wil de niet tegen de motie zijn, maar de :\nsnede „gezien de ervaring opgedaan bb de procedure van de benoeming te Leiden' vond zij een schop tegen de schenen van de regering-De Jong. Na schorsing ratte ze het niet meer zo ar op en kon zij onbevangen voor de motie zonder amendement stemmen. Eerder op de avond sprak zij van prettige persoonlijke kennismaking de burgemeester. Deze vergadering vond geen manier". De di te bestemder plaatse in het parlement de minister, geschieden. Deze hele vergadering is een zich kanten tegen het wettelijk bestel. „Dit is vreselijk onspor en onaanvaardbaar. De burgemees- heeft al een moeilijke zitting achter de rug. De raad is tekort geschoten in burgerlijke beleefdheid", zi Geelkerken. Pepermuntjes Ex-Kabouter Gerkema, teruggekeerd tn de PSP-schoot, had volgens zijn zeg gen geen rookbommen bij zich, vond het allemaal erg op de kwestie-Simonis lij ken, wenste burgemeester Vis het beste en gaf hem een rolletje pepermunt vol gens een goede Kaboutergewoonte. De burgemeester fungeerde als pepermunt- uitdeler en liet collegiaal de wethouders usegenieten. t Ut heer In t Veld was begonnen met <>P/jJeuw jn te gaan op de aspecten rond 1' de ^orziening in de Leidse burgemees tersvacature. De regering-De Jong had en strak vastgehouden aan de letter een meer dan een eeuw oude wet, miskenning van het proces van de- Tatasering van besluitvorming, dat onze samenleving zo dominant is", lamens een deel van zijn fractie wenste ij te verklaren, dat het beweren, dat het resultaat icht 'ec^te procedure ook slecht zou moeten ;mll. lijn. „Het door de raad in unanimiteit getekende profiel kan voor u de spiegel lijn en blijven waarin u uw plaats in dit >estel steeds weer kunt beschouwen. <aar ik hoop, zal eens de raad de tekst het profiel kunnen wegwerpen dat u het dan zult belichamen en in futu ristische zin is deze wens dan een geluk wens", aldus de heer In 't Veld. de haar Ook fractievoorzitter van de KVP, de ter Driessen, uitte zijn teleurstelling, Jt er met de raad geen overleg meer >eeft plaats gevonden toen de regering en aanvankelijk oordeel was geko- dat uiteindelijk heeft geleid tot de niidige benoeming. „Uw persoon dr. Vis, J niet b\j de beoordeling betrokken daar Ie gelegenheid daartoe niet tijdig gege- is. U zult, anders dan de afgevallen andidaten, als enige in de gelegenheid i uw aanvaarding van de benoeming rechtvaardigen door uw daden. De mbtenaren van de gemeente zullen tortoe ongetwijfeld loyaal aan medewer. i. Van de KVP-fractie zult u even- s de volledige medewerking krijgen, die in mijn fractie aarzelend staan epenover deze benoeming zijn bereid u 'fs een grotere steun toe te zeggen bij confrontatie met de problemen die ons "en te wachten staat, omdat zij over- de rigd zijn van de noodzaak voor Leiden u vandaag als burgemeester aan een Ei-Kabouter Gerkema had gister- "vond een oraal geneesmiddel vooi de nieuwe burgemeester: pepermunt. rol Regentenhouding Volgens de heer Zunderman heeft de minister van Binnenlandse Zaken de eenstemmige gedachte van de gemeente raad gewoon naast zich neergelegd. Niet temin hoopte hij, dat de burgemeester de kracht en het geloof mocht hebben om vol te houden, en dat de „misgreep" van de minister toch nog goed is ge weest. Andere woorden van spijt kwa men över de lippen van de heer Ooster man, die het een onaanvaardbare re gentenhouding van minister Beernink vond, de heer Vis te vragen of hij bur gemeester wilde worden. „Het door ons getekende profiel had u moeten kennen. Dan was u gezakt, ondanks uw kwali teiten, .op de kwestie van inspraak en medezeggenschap". Mede-fractiegenoot Kuyper noemde de heer Vis „slachtoffer van de regering", die zegt inspraak wel te verwelkomen, maar deze niet geheel wil nakomen. De heer Vis had zich in interviews voorgesteld als een willoos werktuig van de minister. Ten behoeve van het welzijn der gemeente had de heer Kuyper een welgemeende raad voor de burgemeester: Zorg voor zake lijke en pittige discussies. De heer Porbheine (WD) vond de discussie van gisteravond zinloos. Er was een procedure gevolgd die door het demissionair zijn van het kabinet niet wordt afgesloten. Dat men van PAK- zijde uitsluitend de benoemingsprocedu re wil aantasten en niet de persoon van de burgemeester noemde hij een van de vele drogredenen die het PAK hanteert. Van zijn kant wilde hij graag herhalen wat hij reeds in de geheime raad zei, dat, objectief gezien, de heer Vis zijns inziens in optimale zin aan de voorwaarden des tijds ook door de raad gesteld voldoet. „Als we alles combineren, blijft er niets te klagen over en is het gehele gedoe, dat al weken lang wordt opgevoerd, een rookgordijn voor de onlust die men voelt als niet iemand met een politieke kleur, die overeenkomt met die van de opposanten, is benoemd". Zeer nuttig „Deze vergadering vind ik zeer nuttig. Alleen betreur ik liet uur", zei burge meester Vis in een kort antwoord. „Waar over gesproken is, is een zaak van de regering, namens welke ik hier zit. De frustaties van vele raadsleden begrijp ik: tegen iemand aanpraten die ze niet gewenst hebben. Ik zal trachten waar te maken, dat ik een verantwoorde beslis sing heb genomen op het verzoek burge meester van Leiden te worden". De pittige discussies waarom de heer Kuy per verzocht zal deze krijgen als er een sfeer heerst van zakelijkheid en onder- De PAK-fractie vroeg om een schor sing van 12 minuten. Toen de tijd om was vroeg de heer Vis: „kunnen we. waarop de heer In 't Veld, de lege KVP- plaatsen bemerkend, antwoordde: „nou, over de KVP heb ik nog geen zeggens macht". De heer In 't Veld diende zijn motie in en de heer Van Aken prees burgemeester Vis om diens voortreffe lijke installatierede. „Hier was geen sprake van politiek verstoppertje spelen; daarin onderscheidt u zich van uw voor ganger". Tegen half twaalf was de motie aangenomen en maakte burgemeester Vis met een ferme hamerslag een einde aan zijn eerste vooraittersoptreden in een Leidse raad vol gemengde gevoelens, maar ook met goede wensen voor de komende periode. l/OOR dc VVD-fractievoorzitter mr. Portheine was discussiëren zinloos; mevr. Geelkerken van de prot.-ebr. fractie sprak zelfs over een ondemo cratisch gebeuren. Deze opmerkingen werden gisteravond gemaakt in dc eer ste faze van het benoemingsdebat. Bei den z(jn in het verdere raadsverloop wel in het ongelijk gesteld. Onder de werkelijk uitstekende leiding van dc nieuwe burgemeester groeide de raad In een korte tijd naar een besluit, waarmee niet alleen aan de democra tische gevoelens van mevr. Geelkerken werd voldaan. De door mr. Portheine op voorhand als zinloos betitelde discussie leverde namelijk op, dat de Leidse raad met een motie aan het parlement te kennen gaf. dat de discussie gebracht moet worden op het niveau waar iets gedaan kan worden aan een benoe mingsprocedure. die op lager (gemeen telijk) niveau veel onbehagen wekt. De Leidse raad kan zelf weliswaar niets doen aan de verandering van een benoemingsprocedure in zoverre zou discussiëren wellicht zinloos genoemd kunnen worden maar op hoger niveau wordt dikwijls pas iets gewij zigd in een procedure of in de wet als daaraan in de samenleving behoefte bestaat. Het is dus niet zinloos, dat een gemeenteraad die behoefte aantoont en ter zake de nodig druk uitoefent. Nog één opmerking over het debat van gisteravond. De „richtinggevers", voor al de heren In 't Veld, Driessen en Van Aken. bleken de persoon en de zaak uitstekend te kunnen scheiden. Hun argumentatie was op de procedure ge richt en niet tegen de heer Vis. Daar door én door de goede leiding van de nieuwe burgemeester kan men zeggen, dat het debat van gisteravond niet de gevreesde climax, maar eerder een goede start is geweest. Hazerswouds meisje nog altijd zoek ILAZERSWOUDE Op 24 novem ber 1970 verliet Antje Marytje van Roojjen, geboren 22 maart 1955, wonende Dorpsstraat 245 te Ha- zerswoude-dorp, de ouderlijke wo ning en keerde daarin tot op heden niet terug. Namens de ouders werd door de politie haar opsporing, aanhouding en terugbrenging ver zocht, tot dusver zonder resultaat. Vermoedelijk verblijft zij in Am sterdam of Rotterdam. Haar roep naam is „Marjan" en haar signa lement luidt: lang pl.m. 1.65 m, middelmatig postuur, grijsblauwe ogen, tot op de schouders hangend donkerblnod haar, kleding onbe kend. Met de mogelijkheid van een andere haardracht, haarkleur of het dragen van een pruik dient rekening gehouden te worden. Een ieder die omtrent Jiaar ver blijfplaats inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht deze door te geven aan de groepscomman dant der Rijkspolitie te Hazers- woude. telefoon 01714-2445, of aan de politie van haar of zijn woon- LEIDEN „De bewapeningswedloop is een op hol geslagen trein, waai allemaal inzitten. Hoe kunnen we deze langs de afgrond razende trein onder controle krijgen?" Dat is de grote vraag, die door dr. A. F. Sanders gister middag aan de orde werd gesteld tij dens de laatste, soms zeer felle discus siebijeenkomst over militair onderzoek, waar zijn opponent, dr. P. Boskma scherp tegen hem van leer trok. Sanders en Boskma waren op uitno diging van de werkgroep Fysica en Samenleving naar Leiden getogen. Dr. A. F. Sanders is als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Insti tuut voor Zintuigfysiologie van de Rijks Verdedigings Organisatie (RVO). „Nie mand wil oorlog", dat was zijn uitgangs punt. De huidige toestand van weder zijdse afschrikking door de „balance of terror" is een afschuwelijke zaak. De enige mogelijkheid voor ontwapening en vermindering van de militaire re search ligt in international politiek Klaasesz (links), overleg. Eenzijdige Westerse ontwape ning leidt tot overheersing door het Oostblok. Dr. Boskma, medewerker het polemolQgisch Instituut van Rijksuniversiteit te Groningen was met dit laatste totaal niet eens. Hij pleitte voor een stopzetting de militaire research in Nederland de beste bijdrage aan een actieve vredes politiek. Wetenschappelijk onderzoek voor militaire doeleienden bevordert op zich genomen al de instabiliteit in de politieke verhoudingen tussen de groot machten. De argumenten van politici voor de bevordering van militair onder zoek hebben vaak weinig te maken met een koele wetenschappelijk analyse. Volgens dr. Boskma werken traumati sche ervaringen van de tweede wereld oorlog vaak verduisterend op een nuchtere benadering van de feiten. Hij verklaarde zich voorstander van weten schappelijke samenwerking met Sovjet-Rusland. Dr. Sanders wilde dat ook wel, maar benadrukte het vaak geheime karakter van geavanceerd militaire onderzoeks projecten. Dr. Boskma meende, dat de openbaarheid van militaire zaken toch wel iets gunstiger was. dan de heer Sanders zijn publiek wilde doen gelo ven. Hij nodigde de heer Sanders uit, zelf actief te worden in zijn RVO insti tuut om de discussie in kringen van wetenschapsbeoefenaars over de al of niet wenselijkheid van verdergaande wapenontwikkeling op gang te brengen. Maar de heer Sanders wilde het pro bleem niet zo beperkt zien. Militair onderzoek is een mondiale aangelegen heid. Nederland houdt zich slechts bezig met defensieve research. Op dit punt werd hij aangevallen door de heer Boskma, die het zogenaamde sonar-pro- voor plaatsbepaling van onderzee boten een bij uitstek offensieve zaak Dr. Boskma was voorstander van uit gebreide advisering van wetenschappe lijke onderzoekers in politieke proble- en met name ten aanzien van het ultra-centrifuge project waar het de bewapening betreft. Deze zouden dan de mythe moeten doorprikken, dat ver dediging tegen een atomaire aanval mogelijk is. De atoomwapens hebben slechts betekenis als afschrikmiddel. Men gaat een wapen ontwikkelen om het zekere voor het onzekere te nemen, daarmee loopt men vooruit op moge lijke acties van de „Vijand". Maar daarmee wordt de vijandelijke reactie alleen maar in de hand gewerkt. Hij pleitte voor aandacht in het onderwijs - de grote maatschappelijke proble- t, die met de wetenschapsbeoefening gepaard gaan, en vond het een schande, dat daar nog steeds weinig of niets aan LEIDEN Burgemeester dr. A. J. Vis is gistermiddag onder grote belangstelling geïnstalleerd. Pu blieke en perstribune hadden geen plaatsje meer vrij. De geno digden zaten in de raadszaal opeengepakt. Alleen een stuk of tien raadzetels bleven onbezet. De P.v.d.A.-fractie was gehalveerd, dc D'66-mensen en de Kabouters ontbraken om „dc man met moed" zoals de heer Vis al is genoemd te verwelkomen. Na loco-burgemeester Menken, die de burgemeester de ambtsketen om hing en hem de hamer overhan digde, volgde geen raadslid om het woord te voeren. Dit zoutte men op tot dc avondvergade- Zonder sprekers verliep de in stallatievergadering niet. Daar was de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland, mr. F. J. kranenburg, die vertelde van zijn ervaringen met dr. Vis als gedeputeerde in Haarlem. „Hij was de man die in dat college een paar zware portefeuilles on der zijn beheer had, o.a. milieu hygiëne". Ook was de heer Vis betrokken bij het Schipholdebat, waarbij hij vooraan in de vuurli nie een uitspraak van de Staten heeft voorbereid. Eveneens was de heer Vis betrokken bij de nieuwe gemeentelijke indeling in Noord-Holland. „Hij was veel in Den Haag te vinden en kwam dan vaak met successen terug". Voor G.S. van Noord-Holland was deze benoeming een rib uit het lijf. Namens het gewest Leiden sprak de waarnemend voorzitter van de gewestraad, burgemeester Ver meulen van Katwijk, die de nieu we voorzitter van het gewest vertelde, dat het gewest Leiden „nog niet is zoals we het graag zagen. Het leeft nog niet bij de bevolking". Maar de heer Ver meulen was toch niet verontrust Ook burgemeester Admiraal van Bussum, in welke gemeente de heer Vis 20 jaar heeft gewoond en waar hij 15 jaar raadslid en wethouder is geweest, richtte zich tot zijn nieuwe collega van Lei- Burgemeester Vis zei in zijn antwoord, dat hij na alle waar derende woorden van mr. Kra nenburg bijna de indruk had ge kregen, dat hij verkeerd had ge kozen. „Ik had gedeputeerde moeten blijven. Maar ik ben juist weggegaan omdat ik het daar zo goed had. Ik was van gevoelen, dat er in steden als Haarlem en Leiden maar in Lelden méér nog dan in Haarlem veel te doen is". Burgemeester Vermeulen verzekerde hij: „Dat gewest krij- dé gen grond". Tijdens een receptie, die door ve le honderden werd bezocht, kwam het Lcids Politie Muziek gezelschap burgemeester Vis mu zikaal hulde betuigen in de Bur' gerzaal, waarbij dc heer Vis het beschermheerschap van het ge zelschap werd aangeboden. PAK-hoorzitting in Vijf Hoven Huis LEIDEN De Leidse afdelingen van P.v.d.A., PSP. D '66 cn PPR organiseren donderdag 13 mei een wijkhearing in de Gasthuiswijk en het Haagwegkwar- tier. Vanaf 8 uur 's avonds zullen raadsle den van de PAK-fractie in het Vijf Hoven Huis, Hoflaan 169 komen luiste ren om nu eens precies te horen, wat er aan concrete verlangens bestaat, zo als bijv. op het gebied van woningpro blemen, straatverlichting, accommodatie sport, club- en buurthuiswerk, speelstraten, verkeersproblemen enz. Een verslag van alle zaken die naar voren komen, wordt aan Burgemeester Wethouders voorgelegd. De PAK- raadsleden zullen naar de uitvoering streven. Raadsleden uit Gasthuis- wijk en Haagwegkwartier zijn J. A. der Horst (Haagweg 80, tel. 30894) i. Kwik (Van 's-Gravenzandestraat 29, tel. 23866). Bioscoopagenda TRIANON: „Mlrj „Bankroof op wielen" :k. Dag. 2.30-7- en f leien idag 2.31 STUDIO: „Wom „Het liefdesbed" (18) Dag. 2.3 HILLEGOM. Prins Bernhard heeft vanmorgen met de onthul ling van het koninklijke wapen in de voorgevel van het gebouw, het nieuwe bloembollencentrum in Hillegom geopend. Na zijn openingsdaad daalde vanuit een speciaal voor deze gelegenheid gefabriceerde installatie 'n regen van rode, witte en blauwe hya cintenkelken naar beneden. Deze bloemrijke hulde in de vader landse driekleur betekende het hoogtepunt in de feestelijkheden rond de opening. Hieraan vooraf ging de officiële ontvangst voor het Treslongcomplex ih Hillegom- Daar werd de prins verwelkomd door onder anderen de burgemeester van Hillegom, de tn de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en drs- A. Coenen. voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Grote afwezige was de minister van Landbouw, ir- Lardinois- Hij was verhinderd omdat hij in Brussel aanwezig moest zijn voor besprekingen rond de huidige valuta- omstandigheden- In zijn plaats was er ir. J- W- Wellen, directeur-generaal van de Landbouw. In het bloembollen centrum dat door de Nederlandse Ver eniging voor de Bloemisterij met tien tallen bloemstukken in een 'fleurig jasje was gestoken, werden de hoge sasten toegesproken door drs- Coenen. Hij memoreerde de periode dat de beurs nog in Haarlem en tevens in de nevennederzetting Hillegom (donder- dagbeurs) werd gehouden. Enkele fac toren noodzaakten echter om de beurs in één gebouw in Hillegom onder te brengen. Zo noemde hij onder andere de noodzaak tot kostbare verbouwing in Haarlem en het parkeerprobleem in die stad als doorslaggevende fac toren waarop het vorige hoofdbestuur onder de heer Letschert tot deze con centratie had besloten. ..Het begint zich nu al duidelijk af te tekenen", aldus drs. Coenen, „hoe deze concentratie leidt tot betere contacten en sneller werken. Dat is een vereiste want. hoewel de groei in de bollen- produktie en -afzet in vergelijking met de spectaculaire groei in de bloemenwereld stagnerend lijkt, is die groei er nog steeds. „Daardoor", zo vervolgde hij, „is het onze opzet de economische facetten meer dan voor heen te belichten en in het technische vlak waar mogelijk, mechanisatie te bepleiten". Aan het slot van zijn rede- hield drs. Coenen nog een pleidooi voor de bloembollencultuur, die vol gens hem door dreigingen van onder andere het onvervangbare kwik- verbruik in de nek wordt gekeken. In dit verband noemde hij de vele inter nationale bijeenkomsten, waarbij het kernpunt steeds weer de vraag was hoe de bollencultuur elders beter be dreven kon worden. Voor de jonge kwekers noemde de K.V.A-B.-voor zitter deze voorsprong op het buiten land een ruggesteun waarbij de nieuwe behuizing voor een extra-stimulans Vervolgens werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Het gebouwen complex (kosten 5,6 miljoen) omvat de beurs, het trefpunt van kwekerij en handel, en het kantoorgebouw waarin de meeste bij het bloembollenvak be trokken organisaties zijn onder gebracht. Op de beursdagen. maandag en donderdag, treffen gemiddeld 1200 vakgenoten elkaar wekelijks. Annex aan de beurszaal, die 1500 vierkante meter beslaat, ligt een keuringszaal (Krelagezaal) van 400 vierkante meter. Hier worden wekelijks bloeiende bol gewassen door experts gekeurd. Alle nieuwe zaailingen worden hier door de kwekers geïntroduceerd. Beide zalen kunnen in een handomdraai veranderd worden in een modern geoutilleerde sporthal (capaciteit 1200 toeschouwers). Nu al wordt de zaal zeer intensief ge bruikt voor alle soorten binnensport. De organisatie van bollenbeurs en keuring is mede in handen van de K-A.V-B. De „Koninklijke" heeft ook een eigen bloembollenhandel, dat bin dende uitspraken doet in alle gerezen geschillen. In het nieuwe kantoor gebouw is een zaal voor dat scheids gerecht ingericht. Naast de administra tieve staf van de Koninklijke is ook in het nieuwe gebouw de bibliotheek (de grootste ter wereld op het gebied van de bloembollen) gevestigd. Op de vierde etage zetelt de Bloembollen keuringsdienst. In het gebouw zijn ook gehuisvest de kantoren van een aantal commissies van het Centraal Bloem bollen Comité zoals de commissie voor Onpersoonlijke Reclame en de Com missie Marktonwikkeling en Verkoop- kunde. Wanneer binr>nkort ook de Bond van Bloembollenhandelaren naar Hillegom verhuist, dan zal de concen tratie van al deze Instanties een nog grotere samenwerking intensiveren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3