Politieke verhoudingen stagneren formatie Jsf abrikanten iitten te springen x> )in mooi weer DS 70 wil alleen maar praten over I een formateur ACTIE TEGEN KOPPELBAZEN IN VOORBEREIDING Parachutist I landde in bovenleiding Wat te doen met geld Prozaprijs? VRIJETIJDSKLEDING Grote sortering Levi jacks en pantalons hNDERDAG 6 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) HAAG DS '70 vindt dat de „verkennende besprekingen" met KVP, CHU en WD moeten gaan over de aanwijzing van een kabinets- ateur. De fractie van DS '70 voelt niets voor de aanwijzing van een ftrmateur, omdat men dat „verloren tijd" vindt. DS '70 zal vandaag geen naam voor een kabinetsformateur inbrengen, maar men heeft leen bepaalde niet nader aangeduide voorkeur. opstelling van DS'70 verschilt lelijk van de intenties waarmee de ionele partijen aan de „verken- besprekingerl" deelnemen. Voor \R en CHU staat namelijk cen- men met de vijf partijen tot een lezinde beoordeling van de finan- 'nische situatie kan komen, van de aanwijzing van een irmateur komt in de gedaehteq- de confessionele partijen pas de orde. afloop van het fractieberaad van •avond gaf DS'70 in een coramu- nog eens haar visie op de finan- •economische situatie. „De jongste icaties over de binnenlandse ont- :elingen hebben onze indruk ver dat zoder beperkingen van sommi- ■erheidsuitgaven inflatie en prijsstij- zullen voortgaan", aldus het com- piQué. 'a de KVP en AR ging gisteren de 3-fractie unaniem akkoord met de terende besprekingen met WD en die vandaag en zaterdag gehouden iden. In confessionele kring wordt- in verband ook met grote belangstelling --gezien tot welke beoordeling de So- I h Economische Raad morgen zal ko- De S.E.R. zal dan een nota vast- ien waarin het economisch kader dt aangegeven, waarbinnen het be- rna\j zjcll in perj0tje 1972 t.m. 1975 Tnoedelijk zal moeten bewegen, irin spelen met name de overheids- aareveil en de loonontwikkeling een 2n_ grote rol. De financiële experts van éénconfessionele partijen studeren mo- vertteel druk op deze vraagstukken, als blgens drs. Udink pleit de gehele of le i n. REDA (ANP) Een parachutist, die id crmiddae was opgestegen van de cn gbasis Seppe heeft een niet zo ge- Hstkige landing gehad. Hij kwam na- door een onverwachte grond- T'ak voor de landing buiten het imarein van de vliegbasis terecht in de van de spoorlijn Breda- II psendaal. Ter wel enige tijd geduurd voordat .„parachute van de bovenleiding werd aald. Hel treinverkeer ondervond jdoor een flinke vertraging. situatie ervoor om spoedig tot de aan wijzing van een kabinetsformateur te komen. Het Tweede-Kamerdebat hier over is gepland op dinsdag 11 mei, maar zou wel eens naar woensdag 12 mei ver schoven kunnen worden. Dinsdag zou men namelijk eerst van confessionele zijde vraag aan de orde willen stellen of .een formatiedebat wel wenselijk is. Als mogelijke informateurs worden genoemd de KVP'ers Verin-ga, prof. Steenkamp en de Eindhovense burge meester Witte. Onenigheid bij Mount Everest- .peditie ex KATMANDOE (Reuter) Onenig heid met de leiders van de internatio nale expeditie naar de top van 's we relds hoogste bergmassief, de Mount Everest, heeft er toe geleid dat vier deelnemers sich hebben teruggetrok ken. Drie van hen zijn woensdag in de hoofdstad van Nepal, Katmandoe. te ruggekeerd. Het zijn het Zwitserse echtpaar Michel en Yvette Vaucher en de Fransman Pierre Mazeaud. Een vier de expeditielid. de Italiaan Carlo Mauri, wacht in Loekla, 145 km ten oosten van Katmandoe. op een vliegtuig naar de hoofdstad. De Zwitsers en de Fransman hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij de leiding van de expeditie van „discriminatie" beschuldigen. Zij zeggen niet de kans te hebben gekregen de 8848 meter hoge top van de Mount Everest te bereiken. jonge vluchteling overleden WuRZBURG (AP) De 18-jarige Oostduitse jongen, die op 9 april naar West-Duitsland was ontkomen, is over leden. Op weg naar West-Duitsland kwam hij in een Oostduits mijnenveld terecht. Toen hij op een landmijn stap te wérd zijn linkervoet afgerukt. Het gelukte hem nog zich enkele honderden meters voort te slepen totdat hij bij het Beierse dorp Mühlfeld was aangeko men. Daar werd hij door een jager ge vonden die ervoor zorgde dat hij on middellijk in een ziekenhuis werd op genomen. (Va e parlementaire redactie) DEN HAAG Na kamerverkiezin gen laat een nieuw kabinet in Ne derland soms lang op zich wachten. In sommige andere landen gaat het bij de verkiezingen om de keuze uil twee blokken. Zoals in Engeland, waar of de conservatieven, of de Labour party aan hel bewind is. Daar heeft de oppositie altijd een schaduw-kabinet klaar om onmid dellijk na de verkiezingen het be wind over te nemen. In ons land zijn de politieke verhoudingen ech ter veel ondoorzichtiger, wat op de formatie van een nieuw kabinet stagnerend werkt. In de parlemen taire democratie van ons land wordt geregeerd bij de gratie van de volksvertegenwoordiging. Het beleid van de regering (staatshoofd en ka binet) moet de steun hebben van een meerdeheid in de volksvertegen woordiging. Blijkt dal een kabinet niet meer op die steun kan rekenen, dan treden de ministers af. want zij rijn verantwoordelijk voor liet rege ringsbeleid. Met de kotiing(in) vor men zij de regering, maar de laatste is onschendbaar. Ue beslissingen over het al of niet voortbestaan van een kabinet vallen In de Tweede Kamer, waar de landspolitirk wordt gemaakt. Uit eigen beweging dient een kabi net zijn ontslag bij het staatshoofd in aan het einde van de „normale" vierjarige parlementaire periode. Het zittende kabinet wordt dan „de missionair" van zijn opdracht ontheven maar blijft aan tot een nieuwe ploeg ministers met een nieuw program gaat optreden. Tus sentijds kunnen de ministers huis worden gezonden". In dat geval worden nieuwe verkiezingen gehou den, maar dan ook het demissionaire kabinet worden gereconstrueerd. Zo'n „opgelapt" kabinet blijft dan aan het bewind tot de vierjarige zittingsperiode afloopt en nieuwe verkiezingen een beter zicht op de politieke machtsverhoudingen geven. Maar ook na de „rit te hebben uitgediend", kan een ministersploeg zonder erg grote wijzigingen terug komen. Hebben de vierjaarlijkse verkiezingen geen al te grote ver- ichuivinjKi opgeleverd, dan zou de rittend minister-persidenl kunnen volstaan met bijvoorbeeld enkele veranderingen in zijn ploeg aan le brengen, zodat enkele „zwakke scha kels" in de keten van bewindslieden wat minder kwetsbaar worden. Nieuw bij de verkiezingen van eind april, was dat voor het eerst in ons land ook van blokvorming sprake was. Tegenover het confessionele blok van KVP, AR en CHU plaatste zich het progressieve blok van P.v.d.A., D. '66 en PPR. Nu was deze» blokvorming nog nieuw, maar het ligt in de lijn der verwachting dat deze politieke blokken bij volgende verkiesingen een steeds grotere rol gaan spelen. Die blokken moeten de kiexer meer duidelijkheid brengen. Maar helemaal waar kan dat niet zijn. Want het linkse blok heeft geen echte tegenhanger in de vorm van een conservatief blok. Echte conser vatieve politieke partijen de pro testantse splinterpartijen doen meer zan getuigenis dan aan politiek zijn er in ons land niet. Het confes sionele blok neemt een centrum-po sitie in. Gaat de blokvorming inder daad steeds grotere betekenis krij gen, dan zullen in volgende jaren het confessionele en het progressieve \Jieuw kabinet laat lang op zich wachten f sidem Raad van iver de politieke s blok om de regeringsmacht strijden. Dat zou de eigenlijke kabinetsforma tie minder slepend kunnen maken, omdat het voorbereidende werk veel meer voor de verkiezingen zal afspe len. DERTIENDE Nederland krijgt zijn dertiende ka binet van na de tweede wereldoor log. Het kabinet-De Jong gaat met ;en bijzondere kwalificatie de ge schiedenis in. Het is namelijk het eerste na-oorlogse kabinet dat de zittingsperiode van vier jaren zonder een tussentijdse crisis heeft uitge diend. Dal is geen enkele andere ministersploeg gelukt. Een enkele maal heeft het tussen de regerings- aanhang in de tweede Kamer en het kabinet gespannen, maar eeu grote jaren niet gedreigd, üe regeringsan- hang durfde het risico van een crisis niet aan. Of de komende minister sploeg even succesvol zal zijn. is nu nog een grote vraag. Aan het Bin nenhof zijn wel wat politici te vin den die ervan uitgaan dat elk nieuw kabinet een „ingebouwde crisis" heeft. NIEUWS Was de politieke blokvorming bij de verkiezingen een nieuw gegeven, nog leis nieuws is het debat op 11 of 12 mei in de Tweede Kamer over voordracht van een kabinetsforma teur. In de grondwet staat: „De ko ning stelt ministeriële departemen ten in. Hij benoemt ministers en ontslaat hen naar welgevallen" Deze oude tekst dekt de werkelijkheid niet meer. In Nederland wordt niet geregeerd „omdat alle gezeg van God komt", maar bij de wil van de volksvertegenwoordiging. Het staats hoofd handelt dus niet meer „naar welgevallen", maar op verantwoor delijkheid van de ministers en bij een formatie rekening houdend met de politieke machtsverdeling. Tot na de verkiezingen in 1967 be de koningin a de ung ka- Na 1959 gebeurde dat meestal, nadat eerst een informateur was be noemd die de politieke verhoudingen had verkend en de bouwstenen voor de eigenlijke formatie had gelegd. Bij moeilijke formaties gebeurde het dal na mislukte formaties een infor mateur een tussentijdse belans moest opmaken. Een formatie heeft een veel zwaardere politieke betekenis dan een informatie, die veel meer een terreinverkenning is. maar de eigenlijke formatie-opdracht gaat bij voorkeur naar de man die het nieu we kabinet zal leiden. De progressieve combinatie vindt dat de kiezers het ook bij de formatie helemaal voor het zeggen moeten hebben, dus de minister-president moeten kiezen. Dat gaat de meer derheid van de Tweede Kamer te ver. Deze wil. op voorstel van de KVP. dat de Tweede Kamer bij de koningin een kandidaat-formateur kan voordragen. Gebeurt dit dan val de koningin zich aan so'n voordracht gebonden weten. ADVISEURS Voordat de konin(in) na verkievtn- gen of een tussentijdse kabinetscrisis een (in)formateur aanwijst, raad pleegt zij een groot aantal dvhfeura in haar Haagse paleis „Huis ten Bosch". De koningin laat zich alle reerst voorlichten door de vice-presi dent van de Raad van State en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. In een volgende fase hoort zij de fractievoorzitters van alle par tijen in de Tweede Kamer. Op grond van al deze adviezen wijst het staatshoofd de (inf)formateur aan. Het is altijd politieke gebruik ge weest dat de leider van de grootste partij de eerste formatie-opdracht kreeg. Volgens de „oude formule" zou dat dus nu drs Den Uyl zijn. Maar nu veel meer van blokvorming sprake is en het confessionele blok niet door het progressieve is versla- formateur uit de grote confessionele partijen komt. Deze zullen dan de steun van VVD en DS '70 nodig heb- SOORTEN KABINETTEN In ons land kunnen alleen parle mentaire kabinetten optreden, die zich gesteund weten door een meer derheid in de Tweede Kamer. Om die steun zo „waterdicht" mogelijk te maken, is langdurig overleg in en tussen de mogelijke regeringspartij en nodig over het program en de bemanning" van het nieuwe kabi- Hierdoor duren de formaties in ons land meestal lang. na de oorlor ge middeld 56 dagen. Het langst en moeilijkst was de formatie in 1956. maar liefst 121 dagen. Bij voorkeur moet een kabinetten-bouwer werken aan een kabinet „dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking met de Staten-Generaal". De op dracht van de koningin kan ook anders worden geformuleerd. ZIJ KAN ERZOEKEN EEN MINISTER SPLOEG SAMEN TE STELLEN DIE ..GEACHT MAG WORDEN HET VERTROUWEN VAN HET PARLE MENT TE GENIETENaa. Dat gaat al minder ver. En als het helemaal moeilijk zit. kan de koningin op dracht geven tot „vorming van een kabinet" zonder meer. Die verschillende formuleringen van de opdracht zeggen al iets over het karakter van een kabinet en zijn verhouding tot de meerderheid in het parlement. Op deze manier kunnen In Nederland ontstaan: het parlementair kabinet, het programkabinet, het extra-parlementair kabinet, bet inter- mczzokp.binel, het zakenkabinet, het minderheidskabinet. (Van één onzer verslaggevers) HELLENDOORN De zomer ligt weer in het verschiet. Zowel op de campings als bij andere bedrijven, waar men het typisch van het zomerseizoen moet hebben, zijn de laatste maatregelen getroffen om een goed antwoord te kunnen geven op de stroom van toeristen, die straks ongetwijfeld zal losbreken. Nu is er een bedrijfstak, die het wel bij uitstek van het zomerseizoen moet hebben. Dit ki moet dan wel gepaard gaan met echt zomers weer. Het moet zo warm mogelijk zijn en niet alleen in de typische ha] zomermaanden, maar het liefst ook nog ver daarvoor en in de periode na het hoogseizoen. (Va trslaggevers) PE gaal hier om de fabrikan- der Toren, algemeen bedrijfslei- comsumptieijs, die nu der van de ijsfabriek „De Valk" elke dag de weersvoor- N.V. te Hellendoorn. „Reeds steld zijn hoog. Het ijs moe worden vervoerd in vrieswagen; waarin de temperatuur Hingen nauwgezet bestude- eind maart, begin april gaan dertig graden onder nul ligt. Ook al is cr een constante wij draaien met twee ploegen. utor, de doorlopende leveran- Vanaf dat moment ligt de win- van. ijs aan de horecabe- terproduktie, die slechts een ven, nog steeds is het weer kwart uitmaakt van de produk- doorslaggevend belang voor tie in de maanden juni en juli ten afrijden, voldoen betreft de produktie en achter ons. In de eerste weken niet aan deze eis. Zo koop van consumptieijs. doen we niets anders dan onze rjnneer er een regenachtige voorraad op peil brengen, waar- Tier is geweest, dan zit de na de grossiers van het con- abrikant als het ware in zak sumptieijs worden voorzien, die klein van omvang is. waardooi Hij hoeft er namelijk het opslaan in hun koelcellen hij vrij snel door zijn en die op hun beurt weer de ra a detaillist bevoorraden. Komt er IJs een mooie dag. dan kan daar dukl. ..Als tegelijk op worden gerea-l Ook de grossiers moeten koelcellen beschikken met een dergelijke lage temperatuur. De •agens waarmee zij de detaillis- ïvenwel het ook gesteld met de detaillist. Deze gebruikt doorgaans de gewone vrieskast, die ook betrekkelijk op te rekenen, dat hij najaar ook al is het een chtige nazomer, nog veel ijs i de man brengl. In de mees- ijsfabjieken in ons land rdt namelijk op volle capaci- gewerkt tot 15 augustus, na is het volledig afgelo- De vakantieperiode is dan chj1 nagenoeg voorbij en ook in weekends gaan de meeste ?3"sen niet meer uit. En juist de dagjesmensen en de va- itiegangers moeten de iïsfa- eken het hebben. GAT Zo'n zomerse dag slaat volgens de heer Van der Toren direct een gat in de voorraden, En wanneer enkele vrije dagen vlak achter elkaar vallen, zoals dit vorig jaar om en nabij 5 mei het geval was. die boven dien nog warm en zonnig zijn. heen kan zijn. is een merkwaardig pro een artikel weer- gevoelig is. dan is het het ijsje wel", zo meent de heer Van dei- Toren. „Daarom kunnen wij er nooit staat op maken hoe de afzet in het voorjaar en in de zomermaanden zal zijn. Het is welhaast onmogelijk hier statis tieken van bij te houden". Toch mag een ijsfabrikant niet het risico lopen, dat hij op een gegeven moment niet meer aan raag kan voldoen. Juist de bereiden de ijsfabrieken zich dan zullen alle zeilen moeten enkele maanden in het jaar. die tolijk op hel schikken de fabrieken in het »riaar al over de nodige xrraden om bij de eerste zo- dag de vele dorstige kelen oen ijsje te voorzien? in 'ik- zo zegt de heer J. van worden bijgezet. „Op die dagen hem interessant transportwagens af hij kunnen uitbuiten. Om de grossiers nieuwe voorraden te voorzien", aldus de heer Van der Toren. De eisen, die aan het transport van consumptieijs worden ge- voor onverwachte verrassingen te komen staan wordt een zeke re planning toegepast. „In de eerste plaats", zo vervolgt de heer Van der Toren „gaan we reeds in hel najaar na hoeveel verpakkingsmateriaal we nodig hebben voor het volgende jaar. Dit wordt zo snel mogelijk be steld. In de tweede plaats pro beren we vast te stellen hoe ongeveer de* vraag zal worden. Hier baseren we onze fabrieks- planning op. Meestal wordt in januari het nieuwe assortiment lekendgemaakl. Ook vragen we dan de grossiers om een prog nose. Tenslotte spreken de ver koopmensen een verwachting uit". Toch blijkt elk jaar weer. dat de fabrieksplanning en de verkoopprognose elkaar niet dekken. Bovendien vallen nieu we verpakkingen vaak heel an ders uit dan de prognose deed veronderstellen. ..De consument zo zegt de heer Van der Toren. „Het komt maar al te vaak voor. dat de consument zijn keuze laat vallen op een ver pakking. die het op een beurs heel slecht deed. Aan de prognose hebben we niets meer en moeten ons heel snel aan die nieuwe situatie aanpassen". Het voldoende be schikken over de hoeveelheid verpakkingsmateriaal, noemt de heer Van der Toren' wel het grootste probleem. „Vorig jaar zijn we maar nauwelijks rond- Een ijsfabriek is een bedrijf vol met risico's. De heer Van der Toren is zich daar terdege van bewust. „Misschien is het; daar om ook zo'n boeiend bedrijf. Van de één op de andere dag kunnen we voor een geheel an dere ^situatie komen te staan. In feite is de ijsfbarikant overgele verd aan de grillen van het weer en van de verbruiker. Ook het spanningselement is erg groot. Dit speelt vooral in de maand juli. „In juli moeten we constant op de hoogte blijven hoeveel er bij de grossier en de detaillist zit. Het gaal erom. dat in die maand de meeste voorra den eruit gaan. De produktie van ijs loopt dan langzamer hand op haar eind, terwijl de verkoop nog enkele weken doorgaat Toch kan de vraag zo Ue produktie van consumptieijs bij de ijsfabriek ,.De Valk" in j HellenHoorn is weer op pang gekomen. De eerste ..puntjes" komen uit de machine Her personeelsbestand van een I Ijsfabriek varieert uiteraard ook. Bij de N.V. de Valk be draagt dit in de winter zo'n 80 man tegen 130 tot 140 in hel zomerseizoen, wanneer de totale produktie zo'n 110 ton ijs per week kan belopen. ..Het parool luidt voor ons", al- 1 dus de heer Van der Toren, 1 ..dat wij op ons qui vive moeten zijn. We kunnen het ons niet DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gaat in de komende weken hei vraagstuk van de koppelbazen op grote schaal aanpakken. Meer dan honderd ambtenaren van de loon-technische dien* van dit ministerie hebben in de afgelopen weken een onderzoek ingesteld naar de werkwijze van koppelbazen cn uitzendbureaus. Van de honderden koppelbazen is een groot aantal geregistreerd door de LTD. Als zij geen vergunning hebben zullen zij vervolgd worden. De katholieke metaalbond Sint-Eloy heeft zich intussen afgevraagd, waarom het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid weigert de vakbonden mee le delen welke koppelbazen wel en welke niet een vergunning van het ministerie krijgen. „Elk risico moet ver meden worden, dat een werknemer zich toevertrouwt aan een koppelbaas zonder vergunning", aldus Sint Eloy. die het beslist onjuist vindt, dat de werknemer zelf naar de vergünning van de koppel baas moet vragen. Dit zou het ministe rie namelijk hebben laten weten. Een aantal uitzendbureaus heeft reeds vergunningen gekregen, omdat gebleken is dat zij als bonafide bureaus met een behoorlijke administratie werken. MOSKOU (DPA) De Harige Russische filmregisseur Michail KaJik is uit het Russische filmgenootschao ge stoten, omdat hij de wens kenbaar heeft gemaakt naar Israel te emigreren. Dit hebben vrienden van hem woensdag bekend gemaakt. AMSTERDAM (A.N.P.). De Amster damse wethouder voor de Kunstzaken, H. Lammers, heefi een brief gestuurd aan de leden van de Amsterdamse Kunstraad waarin hij schrijft gaarne van de kunstraad een advies te ontvan gen over de besteding van de gelden, die gereserveerd waren voor de prozaprijs 1970. waarvoor de kunstraad de heer F. Weinreb had voorgedragen, „tfu de prijs niet is toegekend lijkt het mij juist le streven naar een nieuwe bestem ming". aldus wethouder Lammert. ADVERTENTIE irlove: i de gïoi blij\ dat ,'erboord gooien. Zo flexibel moeten we zijn Naast het verpakkingsprobleem kampt de heer Van der Toren ook geregeld met het expeditie- probleem. In topdagen zijn zoals sezegd alle chauffeurs de gehele dag in touw. De andere weck bijvoorbeeld weer vijf. „Maar van de ene week op de andere kan de produktie zich verdrie voudigen. Dan worden er wel overuren gemaakt grossiers detaillisten (levensmiddelenza ken. snack-bars. gelegenheids- verkopers e.d.) in de steek te laten, niet een dag Ondanks het feit, dat een ijsfa briek ren seizoengevoelig be drijf i.s en derhalve veel risico's kan lopen, wijst de heer Van nptic ninder afhai dukt i kelijk Dit baseert hij op de toeneming van het verbruik van ijs in de afgelopen vijf jaar per hoofd van de Nederlandse bevolking, amelijk drie tol i liter. Exclusieve tegen betaalbare prijzen de Vrieul l HtBtMééOOt HAARLEMMERSTRAAT 149 ok uitlopende püp)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5