Salarissen ambtenaren 4 procent hog er MINISTERS ACHTER ZIJLSTRA'S BESLUIT Partijbestuur K VP moet beslissen over kamerzetel AKKOORD PER 1 JULI AANVAARD Middel erger dan kwaal Voor slechte woningen geen extra-huurverhogingen Fa. H. v. VEEN Actie tegen Wilhelmina Avenue DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f 62e Jaargang, no. 18.381 DONDERDAG 6 MEI 1971 Papengracht 32. Leiden, postbus 11, t Advertenties (excl. B-T.W.) 0.24 p. r kwartaal 21,70, per jaar f 84.70. - Giro 10300.3 Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur: drs J. H. M Brader. Hoofdredacteur: F. J Plug. Chef-redacteur: H- P. M. Heruer. 1/2.25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 lot 19 uur) Abonnement per week 1.41, maand 6,05, kwartaal 18,10. Jaar I 70.30 Per post: per T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 20.30 uur Laurel en Hardy; 21.50 uur De legende van de geliefde van de machinist. Nederland II: 20.21 uur Show Tom Jones; 21.30 uur Liefde op z'n Amerikaans. KANS OP EEN BUI Eerst vrij zonnig, maar later van het zuiden uit meer bewolking met kans op een regen- of onweersbui. Over wegend matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima morgen van ongeveer 17 graden aan de kust tot 22 graden in het binnenland. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Het overheidspersoneel krijg! per 1 juli een salaris verhoging van vier procent. Afgesproken is dat dit percentage in de loop van hel jaar nog zal worden bijgesteld, indien excessief hoge Inons- en prijsstijgingen dit nodig maken. Staatssecretaris Van Veen (Ambtenaren zaken) bespreekt morgen in de kabinetsvergadering of er misschien per 1 juli al een hoger percentage dan vier procent kan worden uitgekeerd. De verhoging van het salaris zal doorwerken in de ov erheidspensioenen. "Dat de/.e maatregel ls vanmorgen una- em besloten in de vergadering van het Centraal Georganiseerd overleg in Ambtenarenzaken. Naar verluidt zijn de bonden vjpi overheidspersoneel bijzonder tevreden over het bereikte resultaat. De procent ei-hoging is een voorschot op het percentage dat uit de bus zal ko men, als bij de nacalculatie in de herfst van 1972 bekeken wordt n welke mate gedurende de periode juli 1971 lot juli 1972 de lonen In het bedrijfsleven zijn gestegen. Per 1 juli zal het niveau van de totale verhoging van de salarissen van het overheidspersoneel nu gebracht worden op acht procent. Voorts is In de verga dering van het G.O. besloten de vakan- fiêuitkering van 6 pet te verhogen tol 6.5 pet. Tenslotte werd overeenstem ming bereikt, over de verlenging van de vakantieduur. Het minimum van thans 16 dagen komt per 1 juli op 17 dagen. Personen die nu nog 19 dagen vakantie hebben „krijgen er straks 20. Het maxi mum van 23 dagen'blijf! gehandhaafd. Voorts zal er een verbetering gebracht worden in de situatie van het extra NEW YORK (Reuter) Hondero.u Jonge negers en Portoricanen zijn giste ravond en -nacht brandstichtend plunderend door de krottenwijk Brownsville in Brooklyn getrokken. Me flessen en stenen bekogelden zij de oproerpolitie die de wijk binnentrok nadat acht huizen in brand waren ge stoken en enkele tientallen winkels ge plunderd. De brandweer moest zich een weg door barricaden vechten om de v haarden te bereiken. Op een gegeven moment schoten de agenten hun revol vers in de lucht af om zich een groep jongeren van het lijf te houden. Om streeks 3 uur in de nacht was de politie de toestand meester. Er waren toen tweeëntwintig arrestaties verricht. Ver scheidene politiemannen raakten bij de straatgevechten gewónd. De onlusten waren uitgebroken na 'n betoging van de New-Yorkse „Zwarte coalitie", die pro testeerde tegen de besnoeiing van de staatsuitgaven voor gezondheids- en welzijnszorg. U J Voor Moederdag geschenken MANAGUA (Reuter) Wegwerkers in de Nicaraguaanse stad Matiguas meenden eeu uitstekend middel gevon den te hebben om zich de muskieten van het lijf te honden. Zij besproeiden het kamp waar zi j na de arbeid verble ven rijkelijk met benzine. Inderdaad bleven de muskieten weg, maar die hadden de ramp vermoedelijk al zien aankomen, want iemand vergat maandag dat de grond met benzine doordrenkt was. Hij stak een sigaret aan en wierp de brandende lucifer ach teloos weg. Het gevolg was dat het kamp binnen enkele ogenblikken in lichtelaaie stond en verscheidene arbei ders door het vuur werden ingesloten. Toen het vuur in het volledig verwoeste kamp was gedoofd bleken er zeven doden te zijn. IRA werkt weer met teer en veren BELFAST (AFP) Een bewoner van Belfast die gisteravond door aanhangers van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) was ontvoerd, is gisteren, overdekt met teer en kippeveren, terug gevonden. Hij was vastgebonden aan een lantaarnpaal voor een katholieke kerk. Monsterse duinen weer in vlammen Jongetjes (9) verdacht van aansteken (Van verslaggeve MONSTER V binnen vjji dage l>ij Monster dot Ongeveer zes h: gistermiddag bir verbrand. De gemeentepolitie v Monster heeft twee 9-jarige jonget; de tweede maal i het duingebied irand geteisterd, uinbegroeiing is anderhalf uur (Van onze parlementaire redactie) l>EN HAAG D© Nederlandse ministerraad heeft zich gisteren in een extra bijeenkomst akkoord ver klaard met liet besluit van dr. J. Zjjlstra van de Nederlandse Bank om in navolging van Duitsland «Ie handel in dollars tot nader order te staken. In het algemeen heeft liet kabinet zieh voorts beraden op de monetaire situatie, die is ontstaan door het ge weldige aanbod van Amerikaanse dollars. Het kabinet wil trachten te bereiken, dat de landen van de Europese gemeenschap tot gezamenlijke ge dragslijnen komen om de nieuwe situatie het hoofd te bieden. Het monetair comité (een ambtelijk ge zelschap van de Europese gemeenschap is met spoed bijeengeroepen en liet wordt niet uitgesloten geacht, dat er een overleg van de EEG-ministers van Financiën óp zal volgen. In Nederland is de vaste Kamercommissie voor financiën door minister Witteveen geïnformeerd over de internationale monetaire situatie, als gevolg waarvan ook de goud prijs hoger wordt Uiteraard doen zieh in Haagse financiële kringen al weer speculaties voor over de Nederlandse hou ding voor het geval West-Duitsland in de komende dagen zou besluiten tot een opwaardering van de mark. Deskundigen wijzen erop, dat bij de vorige Duitse opwaardering Nederland niet is gevolgd met het motief, dat er geen duidelijk overschot op de Nederlandse betalingsbalans was. Thans is er sprake van een wezenlijk tekort op de liet al ingsba lans, reden waarom een eventuele opwaardering van de gulden Ned. Bank koopt geen dollars meer als gevolg van een revaluatie van de mark niet waarschijnlijk wordt geacht. Het Duitse kernkabinet zal zich morgen beraden over de situatie en de te nemen maatregelen. De ministers van Financiën van de EEG zijn voor zater dagochtend bijeengeroepan. Aangezien pas maat regelen genomen zullen worden na deze laatste bij eenkomst, worden er voor het weekeinde geen be slissingen verwacht. De oorzaak van de moeilijkheden moet gezocht wor den in het te grote aanbod van de door de oorlog in Vietnam verzwakte dollar. Volgens Interne afspra ken moeten de Europese landen dollars tegen een bepaalde koers kopen om deze munteenheid te steu nen. Zo kocht Duitsland ongeveer twee miljard en kwam tot de ontdekking dat dit niet meer kon. Ge volg: een dollarstop in West-Duitsland en sluiting van de wisselmarkten, welk voorbeeld door Neder land en andere landen gevolgd werd. De V.S. maakte Inmiddels bekend de dollar niet te zullen devalueren. Ook nog vandaag zijn op de Amsterdamse wiwol- markt geen officiële noteringen voor buitenlandse valuta's opgemaakt en morgen gebeurt dit vermoe delijk ook niet. Er is echter wel handel tussen geld handelaren en banken onderling, zowel nationaal ais internationaal. In afwachting van eventuele mone taire maatregelen ls de sfeer volgens valutamake laars zeer nerveus, waarbij grote en snel wisselende koersfluctuaties optreden. uit deze plaats aangehouden die heb ben bekend de brand te hebben aan gestoken. In een kuiltje in de grond maakten zü met behulp van helmgras vuurtje dat zij niet meer in be dwang konden houden. De schade zal op hun ouders worden verhaald. Even na vier uur gistermiddag werd de brand gemeld waarna de vrijwil lige brandweer van Monster snel ter plaatse was. Deze kreeg assistentie de Haagse brandweer en ook van vrijwilligers en van een gi-oot aantal personeelsleden van gemeentewerken Monster, die het vuur met schoppen te lijf gingen en er zand op gooiden. Omstreeks half zes was men het vuur meester, waar op het nablussen nog geruime tijd in beslag nam. Aangenomen mag worden, dat veel ild is omgekomen en dat zeer vele nesten met eieren zijn verbrand .Nu binnen korte tijd tweemaal brand is uitgebroken in de Monsterse duinen, de politie voornemens om in lenwérking met het Hoogheem raadschap Delfland dat het duinland schap onder zijn beheer heeft, pre- •entieve maatregelen te nemen. Naar de politie-inspecteur van Monster, de heer P. van Brakel. meedeelde, komen deze maatregelen meer op verscherpt toezicht. DEN HAAG (ANP) - Huurverhogingen in het kader van de huur harmonisatie kunnen voor woningen van gemeenten en woningbouwcorporaties in het algemeen niet eerder dan 1 april 1972 worden doorgevoerd. Voor particulier© huurwo ningen waarvoor de niet-verplicht© jaarlijkse huurverhoging- geldt, kunnen verhuurders nu 1 juli a.s. trachten om met de huurders een hogere huurprijs overeen te konien, aldus het ministerie van Volkshuisvesting. AJs de huurder instemt met een verhoging is voor het door voeren daarvan de goedkeuring van de minister nodig. Als de huurder niet akkoord gaat kan de verhuurder het oordeel van de huuradviescommissie vragen. Ook dan is nog goedkeuring van de minister vereist. Het bedrag van de huurverhoging mag per jaar niet groter zijn dan het gemiddelde bedrag van de jaarlijkse huurverho ging voor de nog gesubsidieerde woningen. Aan huurders die als gevolg van huurharmonisatie meer dan 1/6 of 1/7 van hun belastbaar jaarinkomen aan huur zullen moeten betalen, kan van rijkswege een individuele huursubsidie worden gegeven. Het ministerie wijst er met nadruk op dat er geen sprake is van een op 1 juli a.s. ingaande algemene extra-huurver hoging. Ook is het niet zo dat de huren van oude huizen opgetrokken zullen (kunnen) worden tot die van de nieuw- Huurverhoging als gevolg van huurharmonisatie kan alleen plaatshebben voor goede oudere woningen, waarvai huurprijs in verhouding tot de woonwaarde te laag is. Dit betekent, dat slechte en zeer slecht onderhouden woningen in het algemeen niet voor een extra-verhoging ln aanmerking komen. Vaak vallen die al buiten de niet-verplichte jaarlijkse huurverhoging. Bij het vaststellen van een nieuwe huurprijs in het kader van huurharmonisatie moet rekening worden gehouden met de kosten die de huurder heeft gemaakt verbetering van de woning. DEN HAAG (ANP) In de loop van dinsdag kwam op het speciale telefoon- nummer „klantenservice posterijen 0017" het 500.000-ste gesprek binnen DU CHATINIER OF DUSARDUYN Een geweldige grond verschuiving in hel Canadese mijnwerkers dorpje St-Jean ider wie vijfentwintig kinderen, het leven gekost. Dertig huizen werden door meter diep ra v(jn geveegd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. liet partijbestuur van de K.V.P. zal morgenavond een moeilijke beslissing moeten nemen over de bezet ting van een Kamerzetel. Het gaat erom of de regionale Zeeuwse kandidaat, drs. YV. R. V. Dusartluijn, of de nationale jongerenkandidaat YVim du Chatinier uit Den Haag recht heeft op die vrijgekomen Kamerzetel, nu K.V.P.-HJsttrekker Ve- ringa door loting op dc oostelijke K.V.P.- lijst is terechtgekomen. De interpretaties van hetgeen vóór de verkiezingen intern in dc K.V.P. is afgesproken over kwesties als opvolging bij ontstane vacatures, ver schillen nogal. Bij het opstellen van de kandidaten-, lijst werd uitgegaan van 38 verkiesbare plaatsen, te verdelen ovei vier lijsten: een Limburgse, een Brabantse, een noord oostelijke en een westelijke lijst. Op de westelijke lijst werd uitgegaan van tien --erkiesbare plaatsen, waarvan vijf aan e wijzen door het partijbestuur en vijf door de regionale kringen in Noord-Hol land, Zuid-Holland en Zeeland. Afgesproken werd volgens het ver kiezingsreglement van de K.V.P. dat bij tussentijdse vacatures (bijvoorbeeld indien een gekozen Kamerlid minister of staatssecretaris zou worden of om andere redenen zou bedanken) een nationale kandidaat opgevolgd zou worden door een niet-gekozen nationale kandidaat en een regionale kandidaat opgevolgd zou worden door een niet-gekozen regionale kandidaat. Tevoren was bekend, dat dr. Veringa, die op alle vier de lijsten als lijsttrekker voorkwam, na de verkiezingen slechts op één lijst gekozen zou kunnen worden. Die lijst zou door loting aangewezen worden. De loting heeft gisteren uitge wezen, dat dit de noordoostelijke lijst zou worden. De KVP-kringen in Zeeland menen nu dat er in dit geval geen sprake is van een tussentijdse vacature en dat derhalve de opengevallen plaats door het wegvallen van dr. Veringa ingenomen moet worden door de eerstvolgende niet-gekozen kan didaat op de lijst. En dat is drs. Dusar- kolom) (Zie verder pagina 11, PRETORIA (AP) Dr. Marquard de Villiers wil dat dc Koningin Wilhelmina Avenue, waar hij woont, genoemd wordt naar de plaatselijke rugby-ster Frik du Preez. De Villiers zei dat hij zijn actie begonnen was uit protest tegen een gift van de Nederlandse koninklijke familie aan „terroristen die er op uit zijn om de blanke regering in Zuid-Afrika om ver te werpen". „De Preez is een veel meer gerespecteerde figuur in dit land dan koningin Wilhelmina of welke Ne derlander dan ook ooit geweest is", zei De Villiers. „De Hollanders hebben ons beledigd door geld te geven aan anti- Zuidafrikaanse terroristen en ik zie geen redenen waarom wij hen nog zouden blijven eren door een straat naar Koningin Wilhelmina te noe- OP MAASTRICHTSE SCHOOL Hot pants nog steeds taboe MAASTRICHT Mere llclène, hoofd van de o.I.v. school te Maastricht hand haaft haar standpunt dat hot pants voor lagere schoolkinderen taboe zijn op haar school. Zij heelt zoals bekend deze week enkele meiskes, die bot-pants droegen, naar huis gestuurd. „Ik heb zoveel adhesiebetuigingen ge kregen, dat het me bijna de keel begint uit te hangen. Dit is gewoon een Inter ne schoolkwestie. De ouders en de kin deren hebben deze maatregelen heel normaal geslikt. Er is niemand bij me geweest om te protesteren. Ik zie dus niet in waarom er dan een drama van gemaakt moet worden. We hebben de kinderen in het begin van deze nieuwe mode gezegd, dat we dit geen kleding voor school vinden. Wat ze in hun vrije tijd aantrekken, moeten ze zelf weten", vindt Mère Hélène. Monsieur Z, gespecialiseerd in bont. heeft dezer dagen zijn collectie voor de komende winter getoond. Daar onder was dit langharige bontjasje afgezet met kleurig band.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1