Derde actiedag succes BOUWVAKKERS WACHTEN "bP INITIATIEF WERKGEVERS |S chuldeisers' halen Na vlieg°ngeiuk iü NEDERLAND HERDACHT OMGEKOMENEN 1940-1945 drukkerij leeg '4 Nederlandse pendelaars verongelukt Priesterkorps bisdom Breda erg vergrijsd D '66 eigenlijk milieu kampioen Internationale organisatie van gangsters opgerold WOENSDAG 5 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (ADVERTENTIE) een heel jaar halve prijs (van de enkele reis) 2 dagen gratis in mei Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75- DEN HAAG (A.N.P.) De drie bouwvakbonden zijn bijzonder tevreden over het verloop van de prikstakingen en modelacties in de bouw. „De actie heeft zich gisteren uitgebreid en verstevigd", zo verklaarde de heer A. Buys, voorzitter van de bouwbond-NVV. Van versteviging van de actie was sprake dank zij de medewerking en solidariteit van Het Zwarte Korps, dat een aantal wegenbouwobjecten stillegde. De bouwbonden registreerden gisteren rond 25 nieuwe actie-objecten verspreid over het hele land. De raad van bestuur bouwbedrijf (werkgevers) vergaderde vandaag in Den Haag. De heren Buys en Brouwer hebben weinig hoop dat deze vergade ring iets positiefs inzake het loon- conflict zal opleveren. „Maar we zijn natuurlijk wel permanent bereikbaar voor de werkgevers als ze bereid zijn opnieuw te praten „Als de komende dagen de werkgevers geen initiatief nemen om tot een oplos sing te komen van het loonconflict, is een uitbreiding van de actie te ver wachten, zowel wat betreft het aantal stakingsdagen als het aantal objecten", aldus de heer Buys. Zijn collega-voorzit ter van de kath. bouwbond St.-Joseph, de heer L. Brouwer, voegde daaraan toe. dat in dat geval ook „andere spectacu laire activiteiten" zullen worden onder- De Internationale Federatie van bouw vakarbeiders, aangesloten bij het Wereld- verbond van de Arbeid (christelijk) heeft zich solidair verklaard met de Neder landse actie. De bij het IVW aangeslo ten internationale federatie van hout- en bouwbonden deed dat al eerder. De drie bouwbonden hebben over het hele land affiches verspreid, waarop in koeieletters staat te lezen: „Wij eisen 'n goede bouw-CAO". Vandaag is in een oplage van 15.0000 exemplaren op alle bouwobjecten een pamflet van de drie bonden verspreid, waarin wordt ver duidelijkt waarom het bij deze bouw- CAO precies gaat en waarom prik stakingen en modelacties uitsluitend op advies van de drie bonden nodig zijn. Opgeroepen wordt tot solidariteit met d stakende vakarbeiders. rheia Mijnrampen eisen veertien doden GRENOBLE (Reuter-AFP) Mijn ongelukken in FrankrUk en West- Duitsland hebben dinsdag vermoedelijk veertien mijnwerkers het leven ge kost. In een mijn in de Franse plaats La Mure, bij Greenoble. deed zich een gas- explosie voor. Daar zijn vier doden geborgen. Vier personen worden ver mist. In een mijn te Bochum in Noord- rijn-Westfalen werden zes mijnwerkers bedolven onder gesteente toen een gang boven hen over een lengte van 35 meter instortte. De stoffelijke resten van een Turk en een Marokkaan zijn naar boven gebracht. Men heeft weinig hoop dat de andere vier nog gered kunnen worden. Aangezet tot valsemunterij 1 ii i in harem Klacht wegens chantage, huisvredebreuk en diefstal Inbe »:r (Van e r verslaggevers) CDEN De heer H. Guns uit Uden bij de rijkspolitie een klacht „we' chantage, diefstal en huisvrede k." ingediend tegen een vader ei on uit Oss. Beiden hebben zaterdag jl. n nrèehines met een totale waarde geveer 40.000 gulden uit het reclame drijf van de hr eGuns weggehaald. de climax van een reeds lang pend conflict tussen de heer Guns de Ossenaren. Ossenaren beweren een bedrag 25.000 gulden te goed te hebben de heer Guns. De laatste zegt iter, dat de heren bij hem ma van 27.000 gulden in het krijt n. De heer Guns beweert bovendien, zijn opponenten hem hebben willen nzetten tot valse munterij. Maar dat rdt door de politie voorlopig onge- •aardig geacht, twee Ossenaren waren in 1969 plan het reclmaebedrijf van de Guns te kopen. Ze hadden al een 87^ ibetaling van 18.000 gulden (op koopsom van 45.000 gulden) ge- toen de zaak failliet ging. De rator wees een groot deel chines en dergelijke toe jon. Deze stelden later de heer zijn compagnon Gremmers, die w bedrijfje op poten wilden staat de machines terug te oor 25.000 gulden. De heer emmers zou 'in naam de eige- het bedrijf worden. Deze zag rte tijd later echter van het compag- ischap af om daarna in loondienst de heer Guns te gaan werken. A 1 lev' ■■F bui I Wei r '9,( - Overgrootvader van 108 heeft trouwplannen VICTORIA (AP) Als de 23- Jarige Braziliaanse weduwe Maria Rosa Moura. beschuldigd van het vermoorden van haar man. mocht worden vrijgesproken, dan staat daar een nieuwe echtgenoot ge reed. Die weet wat hu doet. want bij kan worden verondersteld de wijsheid der jaren te hebben. Hu welijkskandidaat Pedro Pereira da Sllva is 106 jaar oud. Pedro, die ook nogal eens met de wet overhoop heeft gelegen, ont moette Maria in de gevangenis en daar werden de plannen voor de toekomst gesmeed. De man is on danks zijn hoge leeftijd lichame lijk en geestelijk in bewonderens waardig goede conditie. Pedro, dié negen kinderen, veertien klein kinderen en acht achterkleinkinde ren heeft, zegt nooit in zijn leven alcohol te hebben aangeraakt en altijd om acht uur 's avonds naar bed te zijn gegaan. Wel rookte hij als een bezetene al 80 jaar lang uitsluitend sigaretten die hij zelf rolt. „Ik ben maar een dag in mijn 'even ziek geweest, toen had ik buiten in de regen gelopen en daar werd ik knap verkouden van", ver- 'elde hij trots Volgens de heer Guns „saboteerde hij de zaak". Hij kon echter niet ontslagen worden, omdat hij in naam de eigenaar van het bedrijf was. Inmiddels was de aanbeta ling van 25 ipille aan de heren M. nog steeds niet geregeld. Van de andere kant wilde de heer Guns zijn voor het faillissement daterende vordering van 27 mille op de heren M. gestand doen. Volgens de heer Guns kwam de jong ste Ossenaar tenslotte met de volgende oplossing voor de problemen: „Hij stelde me voor de hele zaak te laten rusten, maar dan moest ik valse briefje^ van honderd voor hem drukken. Hij gaf me een bedrag van 8.000 gulden om een offsett-machine te kopen. Ik nam dat geld aan en kocht er zelfs de machi ne voor omdat ik het beschouwde als een aflossing van de schuld van 27.000 gulden. Toen de machine er eenmaal stond dreigden ze de zaak leeg te ko men halen, als ik niet onmiddellijk met het drukken van die bankbiljetten be gon". Zaterdag voerden de Ossenaren hun dreigementen uit. De rijkspolitie wenste eerst niet tussenbeide te komen, maar kwam toch poolshoogte nemen. Toen waren de meeste machines, waaronder volgens de heer Guns zelf een gehuurde IBM-machine, al verdwenen. MANILLA (Reuter) De Philippijn- se politie stelt een onderzoek in naar berichten, als zou een studente uit de stad Cagayan de Ora twee jaar geleden na een vliegtuigongeluk tegen haar wil in de harem van een stamhoofd zijn opgenomen. Het meisje is er volgens kranten on langs in geslaagd contact op te nemen met een regeringsfunctionaris. Zij was in 1969 met een vliegtuig in een afgele gen deel van het eiland Mindanao neergestort en door leden van.de Mano- bostam uit het brandende wrak gered. Het stamhoofd had zich over haar „ont fermd" en de andere overlevenden laten doden om dit niet te laten uitlekken. Honecker zet politiek van Ulbricht voort Bezetting instituut bedrijfseconomie opgeheven AMSTERDAM (ANP) De bezetting an het instituut voor bedrijfseconomie •an de universiteit van Amsterdam is gistermiddag opgeheven. Volgens de economiestudenten die aan de maandag avond begonnen bezetting deelnamen zijn de gestelde doeleinden, demonstra tief protest tegen de invoering van „Posthumus" aan de economische facul teit en organisatie van een front hierte gen, bereikt. (Van o -respondent) BERLIJN Met de toespraak van de nieuwe communistische partijleider van -Oost-Duitsland Honecker is iedere twijfel weggenomen over de starheid en onverzoenlijkheid jegens West-Duits- land van de man die nu de DDR regeert: Honecker waarschuwde voor het imperialistisch gevaar dat vanuit Bonn dreigt. Oost-Duitsland zou zich naar zijn mening geheel af moeten schermen van de Westduitse politiek. Wel gaf Honec ker de noodzaak toe van een vreedzaam naast elkaar bestaan van de twpe Duitslanden. In zijn toespraak bracht Honecker verslag uit van het partijcon gres van de Russische communistische partij dat hij bezocht. Hij riep de bondsregering op de verdragen met Po len en Rusland te ratificeren voordat er een overeenkomst in het viermogendhe- denoverleg over Berlijn gevonden OP DUITSE AUTOBAHN KEULEN (DPA-ANP) Vijf inzit tenden vnn een Nederlands personen wagenbusje zijn gisteren op de auto baan Keulen-Aken bij Keulen veronge lukt. De slachtoffers zijn allen afkom stig uit Sittard en werkten in Duits land. Het ongeluk gebeurde doordat een j personenauto, die voor busje reed, me terslange op het dak bevestigde planken verloor. Het busje week uit naar de I inhaalstrook, maar kwam dwars op de weg te staan. Een voorbijkomende tan kwagen greep het busje, dat op een i weiland naast de autoweg werd geslin gerd. HERDENKING IN STILTE. Rustend in hun eregraven blyven de omgekomenen uit de oorlog rechten hebben op de ereschuld van de overlevenden. Vandaar nog steeds de dodenherdenking op 4 mei in geheel Nederland, zoals hier op de begraafplaats „Westduin" in Den Haag. DEN HAAG Een groot aantal Nederlandse ge meenten heeft gister avond de doden uit de Tweede Wereldoorlog en hier en daar ook uit oorlogen na 1945 her dacht met stille tochten en met het leggen van bloemen by monumenten en graven. Hierbij wa ren. behalve veel oude ren. ook opvallend veel jongeren aanwezig, zo als bü het monument op de Dam te Amsterdam, de Waalsdorpervlakte in Den Haag. de duinen bjj Overveen, Margraten en de omgeving van Arn hem, waar luchtlandings divisies verbitterde ge vechten hebben moeten leveren tegen vooral SS- troepen. De Amerikaanse P-T-T. gaat de beroemde oorlogsverslaggever Ernie Pyle eren door een postzegel uit te geven met de beeltenis van Pyle- Hij sneuvelde op 18 april 1945- Bij het monument op de Dam in Amsterdam legden na koningin Juliana en prins Bernhard ook de demissionaire premier De Jong een krans en vele andere aanwezigen kransen of bloemen. Ook op de Waalsdorpervlakte en op de begraafplaats Westduin in Den Haag waren velen aanwezig om de omgekomenen te gedenken. Bij de fussiladeplaats op de Waalsdorpervlakte luidden oud-verzetslieden de zware Bourdon, waarna bloemen en kransen gelegd werden bij de graven van de leden van de Stijkelgroep. Het Dachaucomïté vertoonde gistermiddag in de studen tensociëteit Minerva te Leiden de film „de bevrijding van het concentratiekamp Dachau". De president van het Luitenant T- Kramarz is een van de Poolse oud-strijders die tér gelegenheid van de dodenherdenking en de bevrijdingsdag in Nederland was- Hij ontmoette gisteren in'Den Haag mevrouw Vink,' die hem in 1944, toen z\j negen jaar was, heeft geholpen om hem uit de handen van de Duitse troepen by Arnhem te houden. Loos, gaf daarbij een korte toe comité, mr. D. A. lichting. De landmacht had het accent van de dodenherdenking gelegd op het militair ereveld Grebbeberg. Daar legde.' luitenant-generaal W. van Rijn, chef-staf van de land strijdkrachten een krajis bij het monument. Deze plech tigheid werd bij gewoon door vertegenwoordigers van lucht- en zeestrijd krachten en door verschillende burger autoriteiten. Hoofdlegeraalmoezenier, dr. P. C. M. J. Vriens hield op het ereveld de herdenkingstoespraak. Een aantal Poolse oud-strijders, die als lid van geallieerde luchtlandingstroepen bij Arnhem gevochten hebben en met een pantserdivisie onder meer Breda bevrijd hebben, verblijft in verband met 4 en 5 mei in Nederland. Zij heb ben gisteren op de Poolse ambassade in Den Haag Neder landers ontmoet, die destijds verschillende Poolse mili tairen geholpen hebben om aan de Duitsers te ontsnappen. De oud-strijders zullen met een aantal nabestaanden van in Nederland gesneuvelde Polen bezoeken brengen aan de graven van deze gesneuvelden en aan verschillende Nederlandse gezinnen. rgrond waren de oorzaak var n kostte. Op de achtergrond c een welland insleurde. Tweederde ouder dan vijftig jaar (Van een onzer verslaggevers) BREDA Over zo'n twintig jaar zal het bisdom Breda bijna geen priesters meer hebben. Nog enkele tientallen priesters van boven de 50 jaar zullen dan nog de pastorieën bevolken, geen enkele priester zal jonger zijn dan 50 jaar. Dli toekomstbeeld staat het Bre dase bisdom en de Nederlandse kerk provincie en min of meer de hele we reldkerk voor ogen. uitgaande van de cijfers per 31 december 1970 over de priesterbezetting van het bisdom Bre da. Dit beeld is zonder meer alarmerend en het stelt de Diocesane Pastorale Raad, die deze cijfers (tot nu toe alleen aan de priesters van het bisdom ver strekt) in zijn vergadering eind deze maand te bespreken krijgt, voor de grote vraag: Waar halen we jonge priesters of gewijde pastorale werkers vandaan? Het is het probleem van de vergrijzing: Reeds nu is van de 320 priesters, werkzaam in het bisdom, tweederde ouder dan 50 jaar. Daarnaast werken in het bisdom 115 reguliere priesters (paters uit diverse orden en congregaties) waarvan geen leeftijdsca tegorieën worden gegeven, maar het is bekend dat onder de reguliere priesters in het algemeen de vergrijzing nog sneller voortschrijdt. Van de seculiere priesters die in de parochies werkzaam zijn, zijn er nog maar 65 in het hele bisdom jonger dan 50. Daar komen dan nog ongeveer 22 reguliere priesters jonger dan 50 bij (eenderde van de 66 die als parochie priester werken), de overigen hebben binnen 15 jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Het grote aantal reguliere priesters (paters) dat in de parochies werkt (66) vormt intussen een kwart van alle pa rochiepriesters, maar versluiert meteen de feitelijke nood aan priesters in dit bisdom met (officieel) 505.200 katholie ken. Waren al die paters niet in het bisdom komen werken, dan zou het tekort veel scherper gevoeld worden. DEN HAAG (ANP) D'66 zou incn kunnen uitroepen tot milieukampioen 1971. Niet alleen relatief, maar ook absoluut is in het verkiezingsprogram ma van D'66 de meeste aandacht aan de milieuproblematiek geschonken. Het aantal woorden in het programma van deze parly aan dc milieuprobleematiek gewUd is zelfs groter dan by alle andere programma's samen. De vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie schrijft dit in een analyse van de verkiezingsprogramma's. Zij heeft de programma's naast elkaai gelegd en de passages over de milieuh- hygiëne onderling kritisch vergeleken. De algemene indruk van de Vereni ging van de Nederlandse Chemische Industriee is, dat menige partij nog niet goed raad weet met de milieuproblema tiek „Vaak blijft het in de programma's bij gemakkelijke volzinnen zonder dat gerept wordt van de zeer grote conse quenties van hetgeen men in die zinnen betoogt". Centrum in Frankfort HENGELO-WIESBADEN (ANP) Met de aanhouding van twee Italianen in Hengelo, die afkomstig waren uit Amsterdam, heeft de Amsterdamse centrale recherche drie bontdiefstallen in de hoofdstad tot klaarheid kunnen brengen. In de kofferruimte van de ante van het tweetal, de 38-jarlge monteur I. G. en de 46-jarige drukker A. V.. wer- den bontjassen aangetroffen, waaraan nog prUskaartjes van de zaken in Am sterdam zaten. Volgens een woordvoerder van de cen trale recherche bestaat er een samen hang tussen de operaties van deze twee Italianen en die van de in enkele West duitse steden, Rome, Parijs en Brussel aangehouden personen (merendeels Ita lianen). De verdachten zouden volgens de Westduitse recherche deel uitmaken van een internationale misdadigersbende. De in Hengelo gearresteerde Italianen hadden ook contacten in Duitsland. Het onderzoek is nog geenszins afgesloten. De organisatie die haar acties vooral uit Frankfort onderneemt, gespeciali seerd in valsemunterij, inbraken, smok kel van gestolen auto's naar het buiten land. heling, handel in wapens en in verdovende middelen en ook in moord Naar een woordvoerder van de West duitse recherche gisteren in Wiesbaden meedeelde, zijn maandag bij een groot scheepse razzia in de binnenstad van Frankfort negentien verdachten gearres- teerd. Tegelijkertijd werden in Keulen.' Augsburg en Offenbach nog meer arrestaties verricht. Sedert januari zijn in samenwerking met Interpolinstanties in Rome. Parijs. Brussel en Amsterdam tot dusver achtendertig mensen gearres teerd, onder wie vier Duitsers en vier Fransen en de rest Italianen. De meerderheid van de leden van de organisaties wooqj volgens de Westduit se recherche in Frankfort. Zij zouden nauw contact onderhouden met een reeks internationale misdadigers ln het buitenland, in het bijzonder In Neder land en rtalië. Aan de top van de organisatie zouden mannen staan, die niet zelf hun „handen vuil maken", maar wel de verantwoor delijkheid voor „misdadigers op bestel ling" dragen. In minstens één geval zouden voor een grote inbraak de daders uit het buiten land per vliegtuig „aangevoerd" zijn Voorts zijn er ook misdrijven gepleegd teneinde met concurrenten af te rekenen De Westduitse politie heeft tot dusver zesenvijftig arrestatiebevelen uitgevaar digd en een groot aantal wapens ln 1 lag genomen. In een drukkerij in het Saargebied Is apparatuur aangetroffen voor de ver vaardiging van biljetten van honderd Mark en van twintig dollar en boven- ien vervalste aptopapieren en traveller- •hecks.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9