Man poogt Woubrugs meisje te ontvoeren Twee weken zitten voor valse aangifte Politie met bus op informatietournee Dader nog onbekend broodjesbar inn I broodje paté 50ct I Bevrijding van Dachau herleefde Kantoor in Lisse uitgebrand Wat bomen kunnen schelen zal boomchirurg wel helen Leidse Agenda KfcKjens [971 WOENSDAG 5 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ERNSTIG MISHANDELD OP KERKWEG (Van verslaggevers) WOUBRUGGE. Een voorbij rijdende automobilist heeft vorige week donderdag een 19-jarig meisje uit Woubrugge op de Kerk- weg in haar woonplaats ernstig mishandeld en gepoogd haar te ontvoeren. Het meisje, dat in Leiden onregelmati ge diensten verricht, reed 's avonds op haar bromfiets naar Woubrugge en kreeg motorpech bij Hoogmade, zo deelde de Rijkspolitie in Leiderdorp ons eerst van daag mede. Nadat ze besloten had met baar voertuig aan de hand verder naar huis te lopen stopte op de Kerkweg in Woubrugge een automobilist, dde aan bood haar te helpen. Het meisje zei hiervan geen gebruik te willen maken, omdat ze toch al ijbna thuis was. Waar op de automobilist zonder enige aanlei ding het meisje hard begon te slaan en haar de auto in wist te krijgen. Rijden de in de richting Hoogmade wist het meisje zich later van haar aanrander te ontdoen door zich in een bocht uit de auto te laten vallen. De automobilist reed door, waarop het meisje naar huis rende en zich onder behandeling stelde van haar huisarts Even voordat de automobilist het meis je in Woubrugge de auto in wilde duwen, passeerde er een in tegemoetkomende richting rijdende auto. Aangezien de aanrander op dat moment nog groot licht had opstaan, moet de tegenligger hiervan hinder hebben ondervonden. De groepscommandant van de Rijkspolitie in Leiderdorp verzoekt deze man zich zo spoedig mogelijk bekend te maken, omdat het meisje vrijwel geen enkel spoor van haar aanrander heeft kunnen In plaats van „extraatje"... LEIDEN-DEN HAAG Een 20-jari- I ge kantoorbediende uit Leiden dacht een slimme streek uit te halen toen hij op vakantie ging. Het was hem eens overkomen, dat zijn portefeuille met geld in een camping was gestolen en hij zon op een middel om die schade hersteld te krijgen. Hij koos een jeugdherberg uit nabij de Belgische grens als adres waar een en ander zou gebeuren. Aan de grens post Turnhout deelde hij aan de Belgi sche rijkswacht mee, dat f 100 van hem was gestolen, benevens een horloge ter waarde van f 369. Voorzien van het bewijs van aangifte, kwam hij in Lei den terug en diende bij een verzeke ringsmaatschappij, waar hij tevoren verzekering had afgesloten, een claim tot genoemde bedragen in. Maar de rijkswacht zat ook niet stil i ging op onderzoek uit. Verdachte had te kennen gegeven, dat in de Jeugdherberg zich ook Marokkanen had den bevonden. Bij controle bleek dat onjuist, en bovendien kwam vast te s'aan, dat de jongeman helemaal niet in die jeugdherberg was geweest. ..Een stomme streek", constateerde de Haagse politierechter, mr. Berkhout. De officier was van oordeel, dat hier niet met een geldboete kon worden volstaan. i„Het doen van een valse aangifte is een ernstig feit en geeft de politie ook heel Mgr. A. Simonis in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Zondag 9 mei a.a. zal mgr. dr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, het H. Vormsel toedie nen aan de kinderen tijdens een H. Mis in de Christus Dienaarkerk welke om 19 uur aanvangt. (Advertentie) IS dusdeze maand elke donderdag op het hoekje bij henk pieterskerkgracht 28 leiden - telefoon 20880 wat overbodig werk". De eis luidde vijf weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. De rechter constateerde, dat in het algemeen feiten in het buiten land gepleegd, niet in ons land worden berecht, doch gezien de verdere ontwik kelingen in Leiden, kan een en ander wel in aanmerking worden genomen. Het vonnis werd overeenkomstig de Beate Klarsfeld wil Duitse volk rehabiliteren AMSTERDAM (ANP) „Nederland is de andere landen van Europa een i neuslengte voor geweest als het ging om het verwerpen van de nazi's. Duitsland I ligt een kilometer achter." Beate Klarsfeld, Duits activiste, die in 1969 bekend werd door de oorvijg, die zij bondskanselier Kiesinger toediende en onlangs in het nieuws kwam toen zij Kurt Lischka, een voormalig SS-officier trachtte te ontvoeren, zei dit gisteravond in Amsterdam. Zij sprak op een bijeen komst die de stichting J'accuse onder het motto „Hitler-Vorster-Nixon" op de avond van de dodenherdenking had ge organiseerd. „Ik wil een oprechte anti-fasciste zijn en doorgaan op de ingeslagen weg om het Duitse volk te rehabiliteren", aldus Beate Klarsfeld. LEIDEN Ter gelegenheid van de 4-meiherdenking toonde gisteravond in sociëteit Minerva mr. D. A. E. de Loos, voorzitter van de stichting „Nederlands Dachau Comité", een film over de be vrijding van Dachau. Alvorens de tot aan de nok gevulde filmzaal geconfron teerd werd met een aantal schokkende beelden uit het concentratiekamp Da chau hield mr. De Loos een korte inlei ding. Kernvraag waarom zijn gehele betoog draaide was of de jongere gene ratie nog gebaat was met een 4-mei- herdenking. Mr. De Loos: „Het is nuttig dat men eenmaal per jaar doordrongen raakt het feit dat het leven sterker is dan de dood. Met dit leven bedoel ik menswaardig bestaan in vrijheid en niet in slavernij. Het herdenken van gevallenen in de strijd voor de vrijheid is geen weemoedig gestaar het verleden. Wij herdenken slechts het feit dat velen zich volledig inzetten opdat wij nu in vrijheid kun- De film die hierna volgde werd door honderden studenten muisstil gadege slagen. Onder meer gaf de twintig mi nuten durende film beelden te zien van de deportatie van de politieke gevange- i, de massale moordpartijen en de ontroerende taferelen bij de bevrij ding. Schade loopt in de tonnen LISSE Afgelopen nacht omstreeks kwart voor één brak brand uit in het administratiekantoor van Bouwmateria- lenhandel Mielo aan de Gasstraat. Het houten gebouw stond direct in lichter laaie. De plaatselijke brandweer, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, J kon niet verhinderen dat het kantoor j totaal uitbrandde. Om kwart over drie kon de brand weer inrukken, al bleven er enige men sen over voor nablussing. De directe schade kan nog niet worden vermeld, maar vaststaat dat het bedrijf zeer aanzienlijke schade heeft gelopen daar de in- en verkoopadministratie vrijwel geheel verloren is gegaan. Aangenomen kan worden dat dit in de tonnen loopt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. i de Voorstraat, zoals zt Restanten van het afgebrande kan- Negenenzestig lindereuzen in Voorschoten voelen zich momenteel niet zo fit, maar.. VOORSCHOTEN De negenen zestig gracieuze lindebomen in de Voorstraat in Voorschoten voelen zich op het ogenblik niet helemaal fit. Sommigen laten wat mistroostig de noeste kruin omlaag hangen en zijn duidelijk geen schijn meer van de bonkige lindereuzen van een tien tal jaren terug. De oorzaken van deze depressie lig gen op nog geen steenworp afstand. Naast de bomenrij blazen tientallen au to's in een vaste regelmaat schadelijke uitlaatgassen in de richting van de boomstammen en ondergronds deelt het aardgas eveneens rake klappen uit. Veel gasleidingen namelijk, gelegd in de tijd dat de Voorschotenaren nog op stadsgas hun eten kookten, zijn niet berekend op de veel hogere druk van het aardgas. Op vele plaatsen zijn daardoor in de toevoerleidingen kleine maar voor de bomen levensgevaarlijke gasuitlaatpoortjes ontstaan. Het gas verdrijft de lucht in de bómen met als gevolg een langzame verstikkings dood. Gesloten wegdek Een ander gevaar is het gesloten wegdek. Zo vrank en vrij als de bomen er veertig jaar geleden bijstonden, zo beperkt is hun wortelgroei geworden nu het gesloten wegdek een luchtig contact met de buitenwereld vrijwel onmogelijk maakt. Nee. de lindebomen in Voorschoten, waarvan de helft dit jaar zijn 160e verjaardag viert, maken een moeilijke periode door. De gemeente ziet dat ook en wil het eerherstel daarom groots aanpakken. Per slot van rekening is elke boom een verademing tussen de grauwe huizenmassa's en bovendien zou Voorschoten met het afsterven van de lindebomen een attractie armer zijn. Daar komt nog bij dat de bomen in een beschermd dorpsgezicht staan en dus onder de monumentenzorg vallen. B. en W. van Voorschoten overwegen Gebroeders Copijn: Een hoge flat schreeuwt om 'n hoge boom nu om nieuwe gasleidingen onder de grond te laten aanbrengen. Belangrijk nieuws voor de bomen is ook dat zo snel mogelijk enkele specialisten zullen worden ingezet om ze van hun welvaarts kwalen te genezen. Het oog van de gemeente viel op twee jonge boomchi rurgen: de broers Copijn uit Groene- kan. Met het slaken van de filosofische kreet „Wij zetten ons in voor de ge zondheid van de rriensen door te wer ken aan de gezondheid van de bomen" werpen Allrik eo Jorn zich nu al enke le jaren met succes op boomslachtoffers. De jongste nakomelingen uit het beken de boomkwekersgeslacht Copijn is de "liefde voor de boom als het ware met de paplepel ingegoten. Met vaardige hand plomberen ze een gat in de bast, wordt een flinke schaafwond gehecht of leggen ze een spalk. Eerst de mens „Eigenlijk", zeggen ze, „doen wij boomchirurgen voor de bomen wat dok teren voor de mensen doen. Wij gene zen ziekten en herstellen wonden." Wie nu zou denken dat de boom in het leven van de Copijns het belangrijkste is, heeft het mis. De liefde voor de mens staat bij hun levenswerk centraal. „Bomen zijn enorm belangrijk voor de gezondheid van de mens" zegt Allrik. Om zijn stelling te verdedigen noemt hij als voorbeeld het grote bladerdak van een oude boom. Volgens de boom chirurg zuivert deze -natuurlijke aan TBC-onderzoek in Waaggebouw LEIDEN Het bevolkingsonderzoek op tuberculose zal vanaf volgende week maandag 10 mei a.s. tot en met vrijdag 14 mei in het Waaggebouw aan de Aalmarkt worden gehouden. De onderzoektijden zijn: maandag 10 mei, woensdag 12 mei en donderdag 13 mei; 's morgens van 9.00-12.30 uur en 's middags van 14.00-16.30 uur: dinsdag 11 mei en vrijdag 14 mei; 's middags van 14.00-16.30 uur en 's avonds van 19.00-21.30 uur. Door gehele Randstad LEIDEN Van 15 maart tot en met 12 juni 1971 zal met een politie-infor- matiebus een tocht worden gemaakt langs 30 gemeenten met gemeentepoli tie in de Randstad Holland. Politiefunc tionarissen zullen in deze informatiebus mede aan de hand van het daarin opgesteld expositiemateriaal voorlich ting geven over de gemeentepolitie. De ze tournee is door het Ministerie van Binnenlandse Zaken georganiseerd in overleg met de gemeenten Amsterdam, Rotterdam cn Den Haag. De voornaamste reden voor het be zoek aan deze gemeenten is, dat men in het land nog niet voldoende op de hoogte is van vele, zowel plezierige als moeilijke facetten, die het politieberoep kent. Daarnaast krijgt men de moge lijkheid om, zonder dat daartoe de vaak noodzakelijke aanleiding bestaat, met de politie in contact te treden. Samen vattend zou men de tournee kunnen zien als een nieuwe stap om de politie dichter bij de burger te brengen. Dit contact wordt tegelijkertijd benut om hen die meer dan te verwachten interesse voor de politie tonen, desge vraagd uitvoerig over de dagelijkse werkzaamheden van de politieman te informeren. Gelet op het aantal vacatu res bij de politie in de drie grootste steden van ons land (in totaal ongeveer 500) is daarmede bij de inrichting van de informatiebus rekening gehouden. In het bijzonder door het aanwezige foto materiaal krijgt men een indruk van het werk van de politieman in deze drie grote steden. Niet alleen in de grote steden bestaan er vacatures bij de politie maar ook in een meer landelijke gemeente als Alphen aan den Rijn. Daar zal de bus op zaterdag 8 mei staan op het Thorbeckeplein en is deze geopend van 9.30 uur tot 16.30 uur. Bandeloosheid Wie regelmatig in onze krant de ver slagen van het Leidse kantongerecht bijhoudt weet wat er soms in Leiden aan voertuigen rondrijdt. Doorgeroeste chassisbalken, gladde banden, onvol doende rembeveiliging en ga zo maar door. Allemaal gesneden koek voor de kantonrechter, die daar wel raad mee weet. Maar wat wij gisteren on ons eigen geliefde Papengracht zagen staan was werkelijk een buitenbeentje onder de Leidse wrakken. Een schoolvoorbeeld van bandeloosheid, zouden we zo zeg gen. Niet alleen omdat de auto geen ..poot" meer heeft om op te staan, maar vooral omdat de eigenaar zo slim is geweest een ander met zijn rommel op te schepen. Want niet alleen de banden die hij kennelijk nog best kon gebruiken maar ook de num merborden zijn er met zorg afgesloopt. Het chassis is wellicht dermate toegeta keld, dat ook het nummer onzichtbaar is geworden. Wie nu denkt dat een in woner van de Papengracht dit streekje heeft uitgehaald zou het wel eens mis kunnen hebben. Wij vermoeden dat het voertuig elders vandaan komt. Want gisteren heel vroeg in de morgen hoor de een van onze nachtredacteuren een vrachtauto remmen.een doffe bons op het plaveisel.en daarna rap weer doorrijden. Sindsdien staat de bandeloosheid er, met enkele glasscher ven ernaast. Een klapband is tn elk geval uitgesloten. was de lucht van vuil en stof. Nog een andere heilzame werking wordt door hem aan oude bomen toegeschreven. „De boom" aldus luidt stelling twee, zet de stikstof in de lucht om in zuurstof en suiker. Suiker gebruikt de boom voor eigen consumptie en de zuurstof geeft hij de mens". Esthetisch Naast deze tips voor een verbetering van de volksgezondheid geloven de broers Copijn dat bomen ook nog esthe tisch van hoge waarde zijn. Ze vinden dat een hoog flatgebouw schreeuwt om een hoge boom. „Die kleine rotboompjes die moet je daar niet neer zetten", zeggen ze, „dat is geen gezicht". Zij houden meer van het grote werk en daarom zijn ze het dan ook niet eens met een boomkwekerij zoals bijvoor beeld Voorschoten die heeft. „Het is helemaal niet noodzakelijk", zeggen ze „om voor nieuwe aanplant altijd kleine bomen te gebruiken. „Gemakzucht", zegt Jorn. Hoe hoger de boom de6 te meer zuiveringscapaciteit. Dat is toch stukken effectiever dan zo'n spriet". Voorschoten wacht met smart op de dag dat de lindebomen in de Voorstraat beklommen worden voor een diagnose. De driehonderdvijftig jaar, die veel boomgenoten overeind bleven, zullen zij dankzij de luchtvervuiling wel niet ha len. Maar driehonderd jaar is ook niet onaardig. DINSDAG 4 MEI Steenschuur 6 Filmprogramma over oorlog, vrijheid en vrede van K. en O. Aanvang 20.30 uur. Marekerk Dodenherdenking. Aan vang 7.30 uur. LOGEGEBOUW K 4 O STEENSCHUUR Oorlog, vrij- WOENSDAG 5 MEI Steenschuur 15 Dansavond Ver. van oud-leerlingen van de Ambachtsschool. Aanvang 20.30 uur. Clubhuis „De Vrolijke Ark" Strand- tocht naar Katwijk. Vertrek 14.00 uur; inschrijven tel. 23271. DONDERDAG 6 MEI Stadsgehoorzaal AVRO-concert. Aanvang 20.15 uur. Microtheater. Vestestraat Imperium speelt eenacters. Aanvang 21.00 uur Breestraat Drumbandshow; aan vang 20.00 uur SCHOUWBURG: Cabaret PePIJn it, Imperium 91.00 i VRIJDAG 7 MEI Microthcatcr, Vestestraat. Im perium speelt eenacters. Aanvang 21.00 Oudc-liedenhuis, Herengracht 35 Verkoopdag/bazar. Aanvang 14.00 uur. ZATERDAG 8 MEI Leidse Schouwburg Toneelvereni ging TOG: Vlak om de hoek. Aanvang 20.15 uur. Clubhuis De Klinker Berlagestraat Start van eerste zuidwestmars. Eerste start om 13 uur. (ADVERTENTIE) Automatische bidstoel Idee voor Leidse kerken met zorgen: In ons vooruitstrevende en hardlopende Nederland zal het geen veelgevraagd artikel worden, maar in Amerika wor den goede zaken gedaan met „de auto matische bidstoel". De gevolgen van de jukebox zijn niet te peilen en in de States deinst men voor niets terug. De moderne tijd, zo denkt de Amerikaan praktisch en efficiënt, vraagt een mo derne aanpak; óók van zaken die uit zicht geven op de eeuwigheid. Als het gebed dan niet altijd recht uit het hart opwelt, moet het maar uit een machine komen. Per slot van rekening was het nu afgedankte Missale Romanum ook niet krenterig als het ging om het ge bed „van uw keuze". In een New Yorkse kerk is men nu consequent voortgegaan pp de weg van het vlotte gemak en de traagheid van geest. In de reeks van automatismen kunt u in New York na de pasfoto-in-een-wip. het „even wegen" en het drinken van smakeloze koffie-verkeerd, koffie met melk, gloeiende chocolade en weten wij veel van wat nog drank meer nu ook terecht voor een vrijblijvend gesprekje met Onze Lieve Heer. Uiteraard slechts indien u kleingeld op zak hebt. Want de automatische bidstoel verstrekt v niet alleen graag een gebedje, hij is ook een bron van inkomsten. De bidstoel heeft een geïnspireerd programma met 12 verschillende gebeden voor de meest uiteenlopende situaties. Alles staat op codenummer en na muntinworp kunt u uw gang gaan: de mens dient God en het gemak de mens, alleluia. Maar laten we de inventieve Amerikanen niet té hard vallen, in het oude Euro pa kunnen we er ook wat van. Kijk maar eens binnen de blankheid van de Sacré Coeur in Parijs. Daar hangt ook een automaat. Met één quick service gebed weliswaar, maar dan in alle Nieuwe Franse schoenenVoor Vdder en voon, moeder en dochter. 10 kleurkombinzties. [eer met nubuck. Afwasbêgr

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3