Celdóc ©ou^ont Biesheuvel pas naar voren na informatie van Ver inga Van S. meldt -zich niet in kazerne Speculaties in politiek Den Haag PARTIJEN TASTEN KANSEN AF Knokke moorden Zaanse commissie: Zeewater IJmuiden zwaar vervuild Herziening echtscheidings- wet aanvaard Iglo s in hart van Tilburg Links blok in Zuid-Amerika Tweeduizend Haagse scholieren betogen tegen oorlog in Vietnam Westduit se grenswacht bijna ontvoerd lirti DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.380 WOENSDAG 5 MEI 1971 Papengrachl 32. Leiden( postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs- J. H. M- Leader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P M. Heruer Advertenties (excl. B.T-W.) I 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244° (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand f6,05, kwartaal 18,10. Jaar 70.30 Per post: per I kwartaal f21,70, per jaar 84,70. T.W-SELECTIE VANAVOND NEDERLAND 1: 19.10 uur met het oog op België; 20.36 uur De overval, film; 22.25 uur Studio Sport. NEDERLAND II 19.05 uur MIK; 20.21 uur The Outsiders; 21.51 uur Verslag op woensdag. VRIJ ZONNIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en vrij zonnig. Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost. Minimum tempera turen omstreeks 7 morgen maxima van ongeveer 17 0 in het noordwesten tot 23 in het zuidoosten van het [Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Politiek Den Haag spe- - culeert erop, dat dr. G. Veringa, fractie voorzitter van de K.V.P. eerst als infor mateur optreedt en dat daarna mr. B. Biesheuvel, fractieleider van de A.R. als kabinetsformateur naar voren komt. Het uitgebreid politiek overleg heeft zich tot nu toe uitsluitend bepaald tot terreinverkenningen tussen de confes sionele partijen, de V.V.D. en D.S. '70. Het is daarbij nog steeds een open vraag of de confessionelen overeen stemming kunnen bereiken met de liberalen en met de partij van dr. W. Drees jr. BANKROVER TOT DIRECTEUR: Hartelijk bedankt DARMSTADT (DPA)- In Niederhausen (Taunus) heeft zich een merkwaardige bankoverval voorgedaan. Twee mannen vroegen op een bijkantoor van een spaarbank naar de directeur en begonnen met hem een gesprek over beleggingsmogelijkheden. Plotseling trok een van de mannen een pistool en zei: ..Geeft u mij uw portemonnee; u zal niets gebeuren". De verblufte directeur overhandigde de rovers zijn portefeuille, waarin vijfhonderd mark zat. De mannen namen afscheid en vertrokken. Kort daarop keerde een van hen echter terug, schudde de directeur de hand en verklaarde: ..Hef was weliswaar rijkelijk weinig, maar desalniettemin zeer hartelijk bedankf. Daarna verdween hij Professor Sleenkamp van de K.V.P. de laatsle dagen in politiek Den Haag opvallend actief, ziel de overeenkomsl met de V.V.D. en D.S. '70 nog lang niet zitten. Hij zei dit gisteravond in „Brandpunt" van de K R.O.-t v- Hij liét er tevens op volgen, dat hij zich niet de eerstaangewezene voelt om als kabinets(in)formateur op te 1a-eden Dr. W. Drees jr., fractievoorzitter van het tot nu toe zo succesvol D S. '70. denkt daarover echter anders. Onom wonden verklaarde hij gisteravond zich aangesproken le voelen door pro fessor .Steenkamp als informateur. Zowel de confessionele partijen als de V.V D. en D.S. '70 zijn het erover i, dat de afbakening van eikaars standpunten voor een eventueel samen gaan in een regering deze week nog wel niet tot stand zal komen. ..Hel is eerder de vraag of de vijf fracties het •jaws kunnen worden over een kandidaat* tin)formateur, die op 11 mei naar voren geschoven kan worden", aldus' dr. W. Drees jr.. De gesprekken tussen de fractievoorzitters alleen bieden volgens, hem t,e weinig gelegenheid om eikaars politieke opvattingen duidelijk te leren kennen. Dit zou. meent hij, trouwens later pas aan de orde moeten komen. Dr. G. Veringa van de K.V.P. liet hierover weten, dat de confessionelen bij de terreinverkenningen met de libe ralen en D.S. '70 niet zullen onder handelen maar alleen zullen spreken over de hoofdlijnen van eikaars pro gramma's. (Var r verslaggevers! Examens in Griekenland pas na Europa Cup ATHENE (ANP) Een groot aantal Griekse studenten zal dit jaar later examen mogen doen vanwege de finale van het toernooi om dc Euro pa Cup 1 tussen Ajax en Panathinai- kos. Vele studenten zijn van plan naar het Londcnse Wembleystadion te rei zen om de wedstrijd bij te wonen. Hoezeer men in Griekenland meeleeft met het wel en wee van Panathinai- kos blijkt ook uit het feit dat een fa natieke supported Michael Grivas, heeft aangekondigd van Londen naaf Athene te gaan lopen als Panathinai- kos van Ajax wint. De heenreis maakt hij per vliegtuig. ZAANDAM (ANP) In opdracht van B. en IV. ran Velsen heeft de „Zaanse commissie voor de hygiëne van het milieu" onderzocht of het zeewater ten zuiden van het sluizencomplcx in IJmuiden, zowel binnen als buiten dc zuidpier. vanuit medisch oogpunt bezien geschikt geacht kan worden nm het zwemmen op deze plaatsen zonder bezwaar te kunnen toestaan. De douane in Californië sloeg de grootste marihuanaslag in Amerika bekendNiet minder dan vijfduizend kilogram werd in beslag genomen. Het spul werd vervoerd in het jacht links. Er werden acht arrestaties EDE-BRUSSEL De uit Curacao afkomstige Nederlandse dienstplichtige soldaat Van S. (22), die verdacht wordt van moord op twee Belgische politiemannen in het bij Knokke gelegen natuurreservaat Het Zwin heeft zich vanmiddag om ilf uur niet gemeld bjj zijn onderdeel in Ede en kan nu als deserteur worden aangemerkt. Dit houdt in dat het bu- i bijzondere criminele onderzoekingen van de Kon. Ma rechaussee met het onderzoek belast is, voor zover dat al niet gebeurd was. De in België gehonden verbeten en massale jacht op de moordenaar is tot dusverre vruchteloos gebleken. ..Even die grote bril omlaag, anders zien ze uw ogen niet!", vroeg de fotograaf op Schiphol aan Severine, het Franse zangeresje, dat gisteren op Schiphol aankwam om op te treden in de Gerard Coxshow. Zij was onlangs de t van het Eurovisie Songfestival in Dublin. ..Het „jachtterrein", dat aanvankelijk meer in de richting van de Nederlandse grens was gelegen, is nu verder naar het zuiden verplaatst. In de buurt van Court Saint-Etienne, ten zuiden van Brussel, zag een voorbijganger gistermiddag een man achter het stuur van een Volkswagen slapen, die beantwoordde aan het signalement van Van S. De man had een verbonden hand. Toen hij zich ontdekt zag, reed hij weg in de richting van de weg Namen-Waver. De Belgische politie is er zeer op gebrand de man in België le pakken. Als hij Nederlands staatsburger is en hij zou naar Nederland ontkomen, kan hij niet worden uitgeleverd, maar wordt dan in Nederland berecht. In Belgjë vreest men, dat hij dan minder zwaar gestraft zal worden. De woede bij het Belgische politiekorps is zeer groot: „De man loopt kans ter plaatse te worden neergeschoten", zo liet een Belgische politiefunctionaris zich gisteren ontvallen. Men vraagt zich in België met verbazing af, hoe de man, die toch gewond en verzwakt is, tot nu toe aan zijn achtervolgers heeft kunnen ontkomen. Men begrijpt met name niet dat hij niet in het Peerdsbos gegrepen is, een natuurreservaat tussen Brasschnat en Schoten bij Antwer pen, van vijf kilometer breedte, In dit bos werd maandag middag de Citroen Diane gevonden waarmee de moorde naar uit Knokke is gevlucht. Van half vijf af doorzochten honderden rijkswachters het gebied, dat bovendien volledig omsingeld was. Om zes uur zag een vrouw iemand probe ren door het kordon te komen. Toen dit niet lukte, vluchtte hij het bos weer in. Morgenochtend zullen in Knokke de twee gedode politie mannen, Willy Debree en Paul Dumarey worden begraven na een uitvaartidenst in de St.-Margarethakerk te Knok ke. De twee gewonde politiemannen, André Maenhout en Rigobert de Vooght maken het goed. DEN HAAG (ANP) De nieuwe ge wijzigde echtscheidingswet zal waar schijnlijk op 1 september en uiterlijk op 1 oktober aanstaande in werking tre den. Minister mr. C. H. F. Polak van Justitie deelde dit gisteren mee in de Eerste Kamer, waar het wetsontwerp geen enkele weerstand ondervond en met algemene stemmen werd aanvaard. In de nieuwe echtscheidingswet wordt de belangrijkste plaats toegekend aan de duurzame ontwrichting van het hu welijk. zonder dat de schuldige aan die ontwrichting behoeft te worden aange wezen, zoals dat in de oude wet het geval was. Zomerhuisjes zouden moeten worden verplaatst De Zaanse commissie is tot de conclu sie gekomen, dat een daartoe bevoegde instantie het zeewater tussen de zuid- pier en de zuidelijke dam, alsmede in vele gevallen tegenover het restaurant „Zeezicht", als zwemwater zou afkeu ren. Zwemmen binnen en onmiddellijk ten zuiden van de zuidpier is in vele gevallen medisch niet. zonder bezwaar. Verder in zuidelijke richting heeft het water een zo lichte vervuilingsgraad, dat het geen medisch aantoonbare na delige gevolgen voor baders zou kunnen hebben. Op het strand juist ten zuiden van de zuiderpier staan zomerhuisjes. Volgens de Zaanse commissie is dat om redenen van hygiënische aard niet aan te beve len, omdat de bewoners dan als het ware worden uitgenodigd om in het relatief meest verontreinigde deel van de zee te gaan baden. Het zou beter zijn de huisjes te verplaatsen in zuide lijke richting. De Zaanse commissie deelt verder mee. dat B. en W van Velsen op haar advies hebben besloten bij het vervuilde stuk zee borden te plaatsen, die strand- bezoekers zullen attenderen op de hygiënische kwaliteit van het zeewater. De Zaanse commissie heeft het onder zoek verricht in de periode van 27 juli tot 19 oktober 1970. Ze heeft het onder zoek inmiddels uitgebreid tot de stran den van Wijk aan Zee en Heemskerk. Daarover deelt de commissie echter nu nog geen resultaten mee. EXPOSITIERUIMTE (ADVERTENTIE) Jong Zijn? Dans LISSE en LEIDEN (Elke Zaterdag 8 uur) ZONDAG 8 UUR LEIDEN (Top Hits SANTIAGO (AFP-EFE) Voor de eerste maal heeft zich in Latijus-Ame- rika een links blok van verschillende landen geformeerd. Cuba. Chili, Peru en Bolivia maakten dinsdagavond op een bijeenkomst van de economische com missie voor Lati.ins-Amerika (Cepal) gezamenlijk front tegenover de Vere nigde Staten en landen als Argentinië en Brazilië. Peru en Bolivia sloten zich desge vraagd aan bij een Chileens-Cubaanse ontwerp-resolutic. waarin „de socialisti sche weg" wordt aanbevolen voor de economische en sociale ontwikkeling van het gebied De reacties van de andere landen waren over het alge meen afwijzend. Het beraad over het document wordt de komende dagen voortgezet De Cepal. een VN-orgaan, blijft tot 8 mei in Santiago bijeen. (Van e r verslaggevers) TILBURG Tilburg krijgt binnen kort eeu fantastische expositieruimte in het hart van dc stad. Deze wordt opge bouwd uit een 50-tal iglo's, kocpeclvor- mige heuvels, die ruim drie meter hoog In totaal ontstaat er zo een serie door tunnels en gangen verbonden ronde ka mertjes, die samen 1000 m2 beslaan. Het produkt wordt ter plaatse binnen 14 dagen gegoten. De Stichting Tilburg Totaal heeft er een bedrag van 200.000 gulden ingestoken om de Duitse firma Bayer het karwei te laten opknappen. Het permanente „Iglorium" zal het be drijfsleven gelegenheid geven zijn pro- dukten tentoon te stellen. Voorts zullen bedrijven er demonstraties gaan geven en kunnen musea er exposities inrich ten. Eerste Kamer akkoord met wetsontwerp DEN HAAG (ANP) De Eerste Ka mer heeft gisteren de voorzieningen met betrekking tot de structuur van de naamloze en de besloten vennootschap Tien Kamerleden brachten hun stem tegen hel wetsontwerp uit (Van e r verslaggeve DEN HAAG Ruim 2.000 Haagse scholieren hebben gisteravond voor dc Amerikaanse ambassade aan het Korte Voorhout te Den Haag gepro testeerd tegen de oorlog in Vietnam. Twee minuten stilte vormden het hoogtepunt van een demonstratie, die werd georganiseerd door het Co mité van Haagse Scholieren. De groep vertrok vanaf het Vredespaleis met alleen het spandoek „Stop de Amerikaanse aggressie in Vietnam" voorop en een aantal rode vlaggen. Bij de ambassade hielden dranghek- Een deputatie van vier, drie meis jes en een leraar, bood een petitie aan. Deze werd in ontvangst geno men door een lid van de administra tieve staf van de ambassade. Twee minuten over acht zette de stoet zich weer in beweging, richting Vredes- De tocht door de binnenstad ver liep ordelijk, maar het ontbinden van de stoet leverde daar nog en kele moeilijkheden op. Het overgro te deelvan de jongelui trok huis waarts. maar een honderdtal longens gingen op de rijbaan zitten cn ver sperden zo het verkeer. Een korte charge van twee motoragenten en een acht agenten te paard haalde de jongens van de rijbaan af. Baldadi- gen staken nog een vuilcontainer in Enkele achterblijvers werden nog opgeschrikt door drie jeeps van de politie, die oprukten naar moeilijk heden elders in de stad. Een aantal jongeren rende daarbij hard weg Eén van hen nam een bocht naai een drukke verkeersweg zo ruim. dat hij in botsing kwam met een auto en tegen het wegdek gegooid werd. Hij liep hoofdletsel op. HANNOVER (DPA) Officieren van het Oostduitse leger hebben gisteren getracht met wapengeweld een lid v»n de Westdultse grenswacht te ontvoe- Volgens een woordvoerder van de grenspolitie in Hannover heeft het inci dent zich voorgedaan op Westduits grondgebied, ongeveer 25 kilometer ten zuidoosten van Ulzen in Neder-Saksen. Een van de Oostduitse officieren wist de grenswacht zijn machinepistool te ontrukken. Gegevens van volkstelling niet gebruiken voor belastingen DEN HAAG (ANP) Het gebruik van volkstellinggegevens voor belastingdocl- einden is ontoelaatbaar en in strijd met dc wet. Dit is de mening van het Tweede- Kamerlid mej. A. Goudsmit (D '66), die zich hierover met schriftelijke vragen tot dc minister van Economische Zaken heeft gewend. Het Kamerlid wil van de minister weten of het waar is dat in een open bare vergadering van de commissie volkshuisvesting van de Rijnmond door een van de ambtenaren is gezegd dat overwogen wordt de volkstellings- gegevens voor genoemd doel te gebrui- jongetje drie maal overreden BERKEL EN RODENRIJS (ANP) Op de provinciale weg in Berkcl en Rodenrijs is gistermiddag omstreeks half vijf de 9-jarige Rcné L. van den Bulk uit die plaats bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. De jongen, die plotseling de rijbaan opliep, werd aangereden door een per sonenauto Een hierachter rijdende wa gen kon het kind evenmin ontwijken. Het slachtoffer werd daarna nog ge raakt door een uit de andere richting komende auto.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1