Tussensprint Ajax tegen Holland Sport Intelligent spel van ADO was voor Volendam te veel Panathinaicos zal toch moeten spelen Amateurvoetbal wees toeslag van tien cent op totoformulier af Vroegtijdige afmars van Schoenmaker De Koning onbetwist winnaar in België Gehoord: Op de Bosbaan: ATHENE Panathinaikos, de Griekse voetbalclub, die zich door een overwinning op Rode Ster Bel grado heeft opgeworpen als tegen stander van Ajax in de finale, van het toernooi om de Europa Cup I, zal in tegenstelling tot andere berichten in de periode tot 2 juni wel degelijk enige competitiever plichtingen moeten nakomen. De Griekse voetbalbond heeft voor zyn paradeploeg echter enkele gemakke lijke tegenstanders uitgezocht in de vorm van clubs die onderaan de ranglijst staan. De Grieken vertrek ken 21 mei naar Londen om zich voor te bereiden op de finale in het Wembleystadion op 2 juni. In Hongarije, het geboorteland van Fcrenc Puskas, trainer van Pana thinaikos. is de Griekse overwin ning praktisch doodgezwegen. Slechts twee kranten brachten het nieuws van deze wedstrijd en dan nog in een klein een-kolomsbericht. De naam van Puskas werd niet ge noemd, hetgeen wellicht in verband staat met het feit dat Puskas, die 15 jaar geleden tijdens de Hongaarse opstand een contract tekende bij Real Madrid, in Hongarije nog steeds als landverrader wordt be schouwd. Panathinaikos. de komen de tegenstander van Ajax heeft Voor Puskas is Ajax een nieuwe confrontatie met het Nederlandse voetbal gisteren voor de competitie te Pireaeus met 2—2 gelijk gespeeld tegen Ethnikos. ZEIST. Het amateurvoetbal heeft ernstig bezwaar tegen een toeslag van tien cent per ingeleverd totoformu lier, mede bedoeld ter financiering van een eventuele sanering van het betaalde voetbal. De voorzitter van het zonöagamateurvoetbal, J. van Marle. verklaarde dat hij een derge lijke toeslag vooral psychologisch on juist vond, omdat dan vrijwilligers van de amateurclubs vrijdagavond op pad moeten gaan om een extra-toeslag binnen te halen voor het betaalde voetbal. Het sectiebestuur had een alternatief voorstel uitgewerkt waar door de twee miljoen uit totogelden, nodig voor de sanering, toch zou kun nen worden opgebracht. Gedacht werd aan een verhoging van de kolomprijs van vijfenveertig tot vijftig cent. Van die extra vijf cent zou dan twee cent per kolom worden afge dragen aan het profvoetbal, hetgeen bij ongeveer 140 miljoen kolommen per jaar een bedrag van rond 2,8 mil joen gulden zou opleveren. Het ama teurvoetbal zou dan rond de 350.000 gulden extra ontvangen. De vrees dat buiten de sectie zondag- amateurvoetbal om, een besluit zou worden genomen, maakte nadat de vergadering tot driemaal toe was ge schorst dat de afgevaardigden uit eindelijk het bestuursvoorstel aan vaardden, met twee stemmen tegen. Ten aanzien van de plaatsing van dt terugkerende clubs uit het betaalde voetbal naar de rangen van de ama teurs wilde de vergadering geen na dere uitspraak doen. DEN HAAG Met de gedachte om zich beslist niet meer in te spannen dan voor de overwinning noodzakelijk zou zijn, was Ajax naar Houtrust gekomen. Tussen de halve finale voor de Europa Cup en de eindstrijd voor de KNVB-beker een te billijken standpunt voor een „tussensprintje". Maar als de gedachte aan rustig voetballen omslaat in ongeïnteresseerdheid pleegt Holland Sport een gevaarlijke ploeg te worden, die de kansen met een ruikt en aanvoelt. Vandaar die chaotische laatste tien minuten voor door tweemaal Sé taïi^jiF^zyntë laten glippeii. Alleen doordat de afmaker bij Holland Sport ontbrak en het vizier enige malen iets te onzuiver was gesteld, ontkwam Ajax aan het tegenpunt. ooor Herman van Bergem Waarmee niet gezegd wil zijn, dat de Europa-Cupfinalist op tegenstand van groot formaat is gestuit. De wijze waarop Ajax rustig naar de zege speelde, typeerde voldoende het geloof in eigen kracht en de klasse, die natuurlijk ver uitstak boven die van Holland Sport, dat niettemin menig maal goed voor de dag kwam en best een tegendoelpunt had verdiend. De Hagenaars wensten er ook een prettige wedstrijd van te maken en matigden zich in felheid tegen het zwaarbelaste Ajax, dat met de rust 20 al meer dan voldoende vond. Een ifout van doelman Van El les wijk gebrek aan ervaring en een mis verstand in de Haagse defensie waren de oorzaken. Eerst botsten Muller en Kronshorst tegen elkaar op en hup pelde de bal voor de voeten van Dick ,-J van Dijk (0—1) en vlak voor de rust ■si greep Van Elleswijk de bal niet na een (Van sportredactie) VOLENDAM. In de eindfaze van VolendamADO ontstond grote opwinding, toen een niet ernstig lijkende overtreding van Schoenmaker tegen Jack Jonk door scheidsrechter Dorpmans zo ern stig werd opgevat, dat hij de ADO- speler wegens natrappen uit het veld stuurde. Voor de vriendelijke Haagse trai ner Jezek was dat niet nodig ge weest, al onthield hij zich wijselijk van commentaar op de leiding. Zeker, hij betreurde de vroeg tijdige afmars van zyn discipel, maar de puntenwinst woog voor hem zwaarder. Per slot van reke ning hadden Sparta en FC Twente verloren. Dat biedt perspectief op een plaats in het toernooi om de UEFA-Cup. Het is het enige doel waar ADO, al uitgeschakeld voor kampioenschap en KNVB-beker. naar streeft. „Een te zware straf", was niet alleen de mening in het Haagse kamp, maar ook bij de Volendam- mers. Dorpmans was kort na afloop echter nog net zo gedecideerd als op het moment waarop hij de voor Schoenmaker fatale beslissing nam: „Ik stond er bovenop", zei hy vriendelijk doch zeer beslist. Te genover trainer Jezek zei Dorp mans dat hU zou rapporteren dat Schoenmaker in een impuls had gehandeld. De boosdoener zelf kwam even later wanhopig ver klaren, dat hU beslist niet had nagetrapt. Een lezing, waarop Dorpmans slechts één antwoord had: „Geen commentaar". voorzet van Suurbier en kon Van Dijk ongehinderd inkoppen (02). Het waren twee vrij fortuinlijke doel punten» maar die tellen ook. Holland Sport had niettemin behoorlijk ver dedigd, maar in de aanval, goed ge stuwd door Mitic die niet schroomde ook te schieten, zat te weinig „ruimte". Neeskens kleefde aan Roggeveen, die eenmaal zijn bewaker ontsnapte en direct gevaarlijk werd. Maar het is de Roggeveen van weleer niet meer. Toen zou hij koelbloedig hebben gescoord, ditmaal schoot hij gehaast op de vuist van Stuy. Ajax haalde Neeskens bij hem weg en zette Hulshoff als be waker in- Toen was het wel gebeurd met Roggeveen. Er was inmiddels wel gebleken, dat af en toe gaten vielen in de Amsterdamse defensie waarin Cruyff, wel aanwezig maar zich uiterst kalm houdend, de driemansdefensie Suurbier-Mulshoff- Vasovic assisteerde. Een mogelijkheid voor Holland Sport om, veelal via de opkomende Van der Bol, tot tegen aanvallen te komen, die schoten van Dorjee en Roodnat opleverden. Dat was het sein dan ook voor Horst Blankenburg, die de verdediging com pleteerde. Cruyff kon zich zodoende ook meer met de aanval bemoeien. Het gezapig tempo handhaafde Ajax even wel en de vijftienduizend op de tri bunes hadden al genoegen genomen met de „nachtkaars", toen Holland Sport eensklaps tot de ontdekking kwam, dat van het lauwe spel van Ajax mogelijk geprofiteerd kon worden. Dat resulteerde in een schot van Roode. dat via Vasovic naar het doel vloog waar Stuy de bal nog net kon aan tikken; een schot van Mitic dat Stuy niet klemvast kon krijgen, zodat Roggeveen een plotselinge kans kreeg, die echter voor hem te onverwacht was; een schot van Van der Bol, waar uit de bal op de lat sprong en een kanjer van Mitic nadat Stuy de bal wederom uit zijn handen had laten vallen. Briljant Het ongeïnteresseerde spel had Ajax bijna parten gespeeld. Er was toch nog een opwindend einde gekomen aan het duel. dat Cruyff nog de gelegenheid schonk een briljante actie te onder nemen in de laatste minuut- Het hakje, waarmee hij Teske wilde verlakken, mislukte maar hij kreeg de bal toch te pakken en met razende startsnelheid liep hij zich los. Van Elleswijk wederom gebrek aan routine kwam te laat uit zijn doel en met een koel bijna nonchalant tikje, scoorde Cruyff (03). Een fraaie, beheerste treffer, die een bekroning was van een wed strijd, die bij vlagen weinig interessan' was, maar een slot kreeg dat het „oude Holland Sport" waardig was. ,,Het zou toch jammer zijn als dit moet verdwijnen", zuchtte de demissionaire trainer Cor van der Hart. „Met twee. drie aankopen, zitten ze toch goed". Daar wordt vanavond over gepraat door de Club van Honderd, de fervente supporters, die willen trachten het geld bijeen te brengen dat de zelfstandig heid van Holland Sport garandeert- Bedenkelijk ZATERDAG werd het B-clftal van Feyenoord kampioen van Ne derland. Een enkel bosje bloemen voor alle spelers gaf uiting aan de vreugde over dit resultaat. Niet byster uitbuydig. evenmin stimu lerend. En dat terwijl verwacht mag worden, dat by de „reserves" de hoop van Feyenoord te vinden is. Feyenoord kan nu wel de rijkste club van Nederland zijn, maar dit aspect vergelen, wordt een be denkelijke zaak. Juist zij. die nog niet de top hebben bereikt, hebben het gevoel nodig mee te tellen. Dat was er. getuige dat ene boeketje, niet bij. Reisjes TIJDENS het zeer sterk bezette Flower Tournament, waar de zelfde buitenlandse badminton- kern had ingeschreven als bU de open Nederlandse kampioenschap pen, schitterden de meeste natio nale topspelers en -speelsters door afwezigheid. Juist in 'n tijd, waar in iedereen om internationaal contact gilt. doet zoiets op zyn minst gezegd vreemd aan. Zeker als zo'n toernooi in eigen land wordt georganiseerd, zodat de kosten voor deelnemer èn bond beperkt blijven. Er mag dan ook verondersteld worden dat het sportieve clement wordt achter gesteld by dc reisjes, die aan de buitenlandse kampioenschappen verbonden zUn. Die indruk wekken dc wegblijvers zeker. PIENNES Matthijs de Koning is giste ren. op de laatste dag van het Circuit des Mines, niet meer van zijn leiders plaats verdrongen, 's Morgens kwam hij in het peloton binnen na een étappe over 74 km van Longuin naar Hayange. In de afsluitende tijdrit eindigde De Koning óp kléi vijf de plaats, met een ach terstand van bijna een minuut op 4« winnaar, de Fransman" Zaretta. De resultaten van de laatste dag zijn: Zevende etappe: 1. Trelss (Lux), I t sec.: 2. Hasstnk «23: 3 Boulard 4. Knetemann «.S0: 5. De Ko- Hordijk 49.51: 9. Kamper 50.17; lassemenit ziet er volgt uit: 1. De j, 10 min., 8 sec.; 2 Ilasslnk op oulard op 1 min. 53 sec.; 4. Kne- 1 min.,; 5. Hummemberger (Ooet) lelne op 3.53: 10. Hordijk op 8.42; Hoewel Koos t Het ploegenklasser Het bergklasser 1 (Ned) ra) op nln.. 31 26.13; 5. Ooe- lummenberger. VOLENDAM De spelers van Volendam tilden niet al te zwaar aan de nederlaag tegen ADO. Natuurlijk, ze hadden graag een puntje vast gehouden, maar een downstemming heerste er allerminst. Niet zo ver wonderlijk ook. Want Volendam verkeert op het ogenblik in een situatie, die de club een lange tijd niet heeft gekend. Vijf wedstrijden voor het einde van de competitie is er geen vuiltje meer aan de lucht. Van degra datiegevaar is voor de oranjehemden geen sprake meer. Zelfs niet na het verlies tegen ADO. Vandaar dat er gul werd gelachen. En vandaar ook. dat er links en rechts complimenten aan het adres van de zegevierende tegenstander werden gegeven. Die complimenten waren terecht, wanl ADO liet in Volendam zien, dat het niet ten onrechte een plaats in de toplaag van de eredivisie inneemt. Weliswaar vertoonde de Haagse club enkele zwakke plekken (vooral rechter- verdediger Theo van der Burch presen teerde zich niet op z'n best), maar dc beweeglijkheid van de formatie van trainer Jezek en vooral het intelligente optreden van de aanvalslinie maakten •an ADO een tegenstander, waaraan Volendam de handen vol had. Te vol. zoals uiteindelijk zou blijken. Maat ondanks de wetenschap het eredivisie schap voor tenminste een jaar te hebben geprolongeerd, heerste ondei de Volendamse spelersgroep toch de mening, dat de nederlaag een beetje onnodig was geweest. Vooral het tweede Haagse doelpunt, door uit blinker Harrv Hestad uit een onmoge lijk lijkende hoek gescoord, was onder werp van een drukke discussie. En ook de derde treffer van ADO, die liteindelijk de beslissing in het voor deel van de Zuiderparkbewoners bracht, werd niet als zonder meer on houdbaar gekwalificeerd. Na dat derde doelpunt een kleine twintig minuten voor het einde zag Volendam geen kans meer nog een derde maal terug te slaan. ADO zal overigens niet gedacht hebben dat het de overwinning tenslotte nog zwaar zou moeten bevechten. Immers, al na drie minuten werd Jan Ruiter voor de eerste maal gepasseerd. De tweede hoekschop voor ADO het kreeg er in totaal negen te nemen legen Volendam elf resulteerde al in de openingstreffer- Van de schoen var» Hestad belandde de bal met een boot: in de doelmond, waar de van een door Bert Voskuil olessure herstelde Couperus met een vreemde voetbeweging attenter rea geerde dan de Volendamverdedigers Via de paal stuiterde de bal over de doellijn- ADO. aangemoedigd door het snelle succes, bleef het eerste kwartiei in de meerderheid. De beweeglijke aanvalsspitsen Couperus, Pas en Hestad (vooral hij) plaatsten de drie Jonken en Dick' de Joer voor de no dige problemen, die echter goed werden opgelost. En toen Volendam na een kwartiertje de achterstand nivelleerde. openden zich zelfs perspectieven voor de gastheren, omdat de verdediging van ADO nu juist niet het sterkste deel van de ploeg bleek. De gelijkmaker werd geboren op een moment waarop Korevaar geblesseerd op de grasmat lag. Jan Smit kon daardoor op rechts betrekkelijk vrij oprukken en een voor zet or> maat afleveren. De voorzet be landde op het hoofd van de goed mee gekomen aanvoerder Zwarthoed, die de bal met een stijlvolle zweefduik achter doelman Thie torpedeerde. Na Tweeëntwintig minuten werd dezelfde Ruiter verrast door de blonde Noor, die op dat moment al bezig was uit te groeien tot de beste man van het veld. Hestad had overigens nooit mogen scoren. Hij was op links bezig een duel van Hans Jonk te verliezen. Toen Volendams centrumverdediger echter even aarzelde, haalde Hestad ineens uit en zag tot zijn vreugde de bal diago naal langs Ruiter in de rechterhoek verdwijnen. ADO bleef ook in de tweede helft aanvallend uiterst gevaarlijk. Vooral als Hestad door het centrum kwam oprukken, zag het er heel dreigend uit. Dat zag het aan de andere kant ook bij een door Dick de Boer weer onvermoeibaar oprukkend genomen vrije schop. Heel Volendam schreeuwd* om een strafschop wegens een over treding van Mansveld tegen Arnold Mühren- Maar scheidsrechter Dorp- mans liet onverstoorbaar doorspelen. Volendam kreeg zijn gelijkmaker op nieuw. Mansveld verloor een wat ver ward kopduel van Johan Pelk, die Kras bediende. Diens keiharde uithaal verdween via het been van Piet de Zoete onhoudbaar langs Thie. Volen dam dacht op dat moment tenminste de halve winst te kunnen vasthouden. Daar leek het ook wel op, al bleef het in de defensie oppassen geblazen. Een combinatie, ditmaal tussen de midden velders Harald Berg en Dick Advocaat bracht na vijfentwintig minuten vrij onverwacht opeens Wytze Couperus weer in stelling. Het ADO-kanon be dacht zich geen moment en vuurde ineens langs Jan Ruiter, wiens uitzicht werd belemmerd door een aantal ijlings toegeschoten verdedigers. Deze domper op de Volendamse illusies bleek beslissend.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9