Pres. Sadat ontslaat yice-president Ali Sabri VERRASSING IN EGYPTE Land waar de mensen problemen oplossen „Zwarte dag voor Zeeuwse vissers newsweek over nederland: Maatschappij kookt over ahsu imf; a;re\ ei.ingen Zegetocht kard. König door Poler* Prinses Armgard in Detmold begraven L Tsjen Ji weer in openbaar Spoorboekje is kleiner Mirages voor Indonesische luchtmacht Achl doden in verkeer Inbrekers in weekend actie! „fransen en italianen oneerlijk" Nederland staat er in Engeland goed op [vlAANDAG 3 MEI 1971 LEIDSE COURANT Sympathisanten met de Palestijnse guerilla's protesteer den gisteren heftig tegen het bezoek van de Amerikaan*'- minister van buitenlandse zaken, Rogers, aan Jordanië. 'r 99 Niet alleen verheugde. ook teleur gestelde Nederlanders vooral Zeeuwse vissers waren zaterdag aanwezig bij de afsluiting van het Brouwershavense Gat. NEW YORK (AP) - Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek wydt een artikel van twee pagina's aan Nederland onder de kop „het kalme Nederland kookt over". Het is geschreven door Bruce van Voorst, die ook een gesprek heeft gehad met prins Bernltard. ,,De wereld krijgt nu een nieuw gezicht op Nederland dat eens het kalme en evenwichtige land was. dat nooit be dreigd scheen te zijn door de rampen waardoor grotere buurlanden waren getroffen Maar plotseling is dit allemaal veranderd. De maatschappij is gaan overkoken, en er zijn meer spanningen ontstaan dan iemand had kunnen verwachten." Er wordt dan melding gemaakt over stakingen, waaronder die in de haven van Rotterdam waar de „Maoisten" achter zouden hebben gezeten, over de Kabouters in de Amster damse gemeenteraad die daar hasj hebben zitten roken, de pornografie die te koop is, over de „dolle Mina's" I die voorbehoedsmiddelen op straat hebben uitgedeeld, over priesters die zijn gaan trouwen. ..De Nederlanders zijn begonnen achter de dingen te kijken Het blad vindt het een bezwaar dat er teveel politieke par tijen zijn. die kandidaten stellen, en dat zelfs de koplopers te ver af staan van het eigenlijke treffen van beslissingen. Toen eens een lijst gepubliceerd werd van de 200 grootste zakenlieden „opende dit een groot aantal ogen. want zelden was de Nederlanders de kans gegeven te zien hoe nauw het zakenleven en de regering verweven zijn". Het Nederlandse economische stelsel, zo nauwkeurig op gezet, wordt door scheuring bedreigd. Nederland, eens het „schone" land. heeft thans zijn eigen grote vervuilinga- problemen, maar nergens is de opschudding in de traditio nele Nederlandse samenleving meer kenbaar geweest dan in de kerk. voornamelijk in de Nederlandse ultra-progressie ve kathoelieke Kerk „Denk niet." aldus de schrijver, „dat Nederland een ram- pengebied is geworden. Het onderwijs is uitstekend, de me dische verzorging behoort tot een der besten ter wereld en armoede bestaat er nagenoeg niet. De misdaad kan worden verwaarloosd. „Nederland, kortom, is een land van tegenstellingen." Volgens prins Bernhard. die veel begrip zei te tonen ten aanzien van de opstand van de jeugd, zou het werkelijke gevaar liggen in een „overdreven conservatieve terugslag" die al merkbaar wordt. „Het publiek reageert ongunstig op dingen als sabotage van legermateriaal. De reactie is merkbaar in de kerk waar veel mensen de buik vol van hebben van de extremisten." „Maar Nederland," gaat de journalist voort, „blijft een land waarvan het kenmerk is, dat de mensen hun problemen kunnen oplossen." Hij besluit met het aanhalen van de woorden van een Ameri kaans schrijver: „Ik geloof dat. als het einde van de wereld zou komen, ik naar Nederland zou gaan, niet omdat alles daar later gebeurt, maar omdat de Nederlanders heel best een manier zouden kunnen hebben ontwikkeld om dat allemaal te voorkomen." IV1RO (A.F.P.) Het bericht uit Caairo dat president ttwar Sadat van Egypte bij decreet vice-president Ali ibri heeft ontslagen, heeft opschudding gewekt in alle i lofdsteden in het Midden-Oosten. De radiostations van tnman, Damascus, Beiroet en Ryad openden hun t euwsuitzendingen er mee, terwijl ook de Israëlische radio er uitvoerig aandacht aan besteedde. Politieke waarnemers zijn het er over eens, dat de verwijdering j van „de man van Moskou" de kansen op success van het komende bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. William Rogers, aan Cairo ten I goede zal komen. Het ziet ernaar uit, dat Sadat deze eerste politieke crisis sedert hij de op 28 september vorig jaar overleden Nasser is opgevolgd, overwonnen heeft Deze crisis tussen het gematigde staatshoofd en de „ultra's" in de Arabische socialis tische unie de enige politieke partij in Egypte kwam in het midden van de vorige week aan het licht, toen de be krachtiging van hel akkoord tot vorming van een federatie van Egypte, Syrië en Libië in Cairo op moeilijkheden stuitte. Tegenstanders van deze overeenkomst, onder leiding van Ali Sabri, vonden dat Egypte bij een federatie niets te winnen zou hebben, maar juist afhankelijk zou worden van zijn partners. Nadat enige nog onbekende wijzigingen in het federatiestatuut waren aangebracht, gin gen de leiders van de Arabische socialis tische unie donderdag na veel praten met het plan akkoord, waarna het parlement in Cairo het met algemene stemmen be krachtigde. Echter ook voordat de staatshoofden van Egypte, Syrië en Libië op 17 april te Benghazi de federatieovereenkomst te- kenden, waren er in Cairo politieke me- i ningsverschillen. Deze betroffen het be- leid ten aanzien van het conflict met Israël en in het bijzonder de houding I tegenover de bemiddelende rol van de VS. Terwijl de regering een verzoenende r 1 houdirig tegenover "Washington aannam, verschenen in de Egyptische pers artike- j len tegen Amerika. In een lange rede ter j gelegenheid van de eerste mei liet de pre sident een ernstige waarschuwing horen aan het adres van „die personèn en groe- pen die het volk onder voogdij willen I stellen". j Intussen is de Amerikaanse Buitenlandse Zaken Rogers van Saoedie-Arabië gisteren in Jordanië aan- i gekomen. In Amman werd luidruchtig tegen zijn bezoek gedemonstreerd. Van- 1 daag vertrok Rogers naar Libanon. ry 55 Nog geen op Veel belangstellenden ook u it Neck rlan d DETMOLD (A.N.P.). Uitgeleide ge- In door haar beide zoons, prins Bcrn- td en prins Aschwin, door koningin Sana en haar kinderen, is prinses pigard zaterdag in het Duitse plaatsje tmold ten grave gedragen. De ter- 'dcbestelling werd voorafgaan door I sobere rouwplechtigheid in de kleine Ikere slotkapel in de voormalige hoofd- d van het vroegere vorstendom Lippc. Inkele honderden belangstellenden, uit Nederland, waren naar het fami- raf even buiten de stad gekomen, r het stoffelijk overschot van prinses ngard samen met dat van haar in 1934 (rieden echtgenoot in één graf werd laatst. •rins fiernhard, die de begrafenis be- 10NGKONG (Reuter) De Chinese lister van Buitenlandse Zaken, en-Ji, die tijdens de culturele revo- van 1967 werd gekritiseerd we- revisionistische neigingen", is het eerst sinds 1969 in het open- verschenen. Hij stond met partij- Ier Mao Tse-toeng op een podium lens een vuurwerk in Peking dat ter egenheid van de eerste mei werd stoken. Tsjen-Ji, die in 1958 minister Buitenlandse Aaken werd, staakte werkzaamheden als zodanig twee gelden. Hij werd nooit vervan- schouwde als een zuivere familieaange legenheid, had graag gewild, dat de gang van prinses Armgard naar haar laatste rustplaats in alle stilte zou zijn verlopen. In tegenstelling tot deze wens waren toch vele belangstellenden naar het slot in Detmold en naar het vorstelijk mauso leum gekomen. Verscheidene Neder landers hadden de lange reis naar Det mold gemaakt, om de prinses, die twintig jaar in Nederland heeft gewoond, op haar laatste tocht te begeleiden. De rouwplechtigheid werd geleid dooi de Duitse dominee Von Hauwaerd en de Nederlandse jezuïet pater P. Bot. WARSCHAU (KNP) Bijna alsof (iet een bezoek van de paus gold. zo is de aartsbisschop van Wenen, kardinaal König in Polen door katholieken en niet-katholieken toegejuicht. Kardinaal König verblijft een week in Polen om er besprekingen te voeren met de bisschop pen over de nieuwe kerkelijke situatie. Kardinaal König werd aan alle stati ons, die zijn trein van Wenen naai Warschau aandeed, luide toegejuicht door grote menigten katholieken met hun clerus. Uit Rome komen berichten maar het Vaticaan zegt niets te weten dat het hoofd van de afdeling kerkelijke zaken bij de Poolse regering zich in Rome bevindt. Hij zou proberen met Vaticaanse autoriteiten tot een re- j geling te komen over het nieuwe kei- kelijk bestuur over de gebieden achter de Óder-Neisse-lijn. schaderegeling (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De afsluiting van de Grevelingen is op zichzelf een gigan tisch werk. maar zij betekent volgens de heer A. S. L. Lockerfeer, voorzitter van de Zeeuwse Visserijbelangen wel een zwarte dag voor de Zeeuwse vis sers. „Zeeland is een grote verliezer geworden bij deze afsluiting", zei hij zaterdag enkele uren na de dichting van het Brouwershavense Gat. „Rijks waterstaat heeft de sluiting precies op tijd laten verlopen, maar van uitkerin gen aan de vissers in het kader van de Delta-Schadewet is nog niets terechtge- Handboekje met encyclieken paus Paulus ROME (ANP) Om de leer van de Katholieke Kerk over enige actuele binnenkerkelijke vraagstukken nog eens heel duidciyk voor iedere ge lovige toegankelijk te maken heeft het Vaticaan zijn drukkerij een boekje laten samenstellen met de 5 encyclieken Het zijn Ecclesiam Suam van 1964, Mysterium Fidei van 1965 over de eu charistie, Populorium Progressio van 1967 over de plicht tot ontwikkelings hulp. de encycliek over het verplicht priestercelibaat van 1967 en de ency cliek over het christelijke huwelijk Hu- manae Vitae van 1968. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Het nieuwe spoorboek je van de NS, dat 22 mei aanstaande ingaat, zal weinig spectaculaire verande ringen brengen. liet spoorboekje zelf is door het hergroeperen van tabellen met 64 pagina's vermagerd. Bovendien heeft men de leerbaarheid vergroot door de kleur blauw feller te maken. Er bestond reeds een uursneldienst tussen Amsterdam en Twenthe. Voor Den Haag en Rotterdam was deze be perkt tot Deventer. Oostelijk van Deven ter moest men genoegen nemen met een stoptrein. In de nieuwe regeling zullen de uit Den Haag en Rotterdam komende treinen gecombineerd tot Deventer rij den, daar weer worden losgekoppeld, waarna de trein uit Rotterdam als inter- citytrein, de Haagse trein als stoptrein naar Enschede doorgaat. Voor de reis in tegengestelde richting geldt eenzelfde oplossing. De middagtrein naar Parijs zal een uur vroeger uit Amsterdam CS gaan vertrekken, dus om 10.57 uur. De vroe gere aankomst in Parijs geeft de moge lijkheid de aansluitende treinen naar o.a. Lyon en Toulouse cn de nachttreinen naar Rome en Madrid te halen. DJAKARTA (AP) De bevelhebber van de Indonesische luchtmacht, vice- Iuchtmaarschalk Soewoto Soekendar. heeft in Djakarta bekendgemaakt, dat men met Frankrijk onderhandelt over de aankoop van Frans Mirages. De Indonesische minister van econo mische zaken, financiën en de industrie, sultan Hamengkoe Boewono, heeft deze zaak verleden week te Parijs met de Franse minister van Defensie. Michel Debré, besproken. Er vliegen in Indone sië op het ogenblik geen Migs 21 meer. Van de twee eskaders Migs 17 komen alleen nog maar een paar machines in de lucht. Hoeveel Mirages de Indonesi sche regering eventueel wil gaan be stellen is niet bekend. Een Mirage kost vier miljoen dollar. 1 De heer A. L. S. Lockerfeer wees erop, dat niemand weet waaraan hij zich moet houden. „Van de 120 visserij- j bedrijven zullen er zeker 50 moeten I verdwijnen en de Zeeuwse vissers vra- j gen zich af of dit verdwijnen via een koude sanering moet gebeuren", aldus de voorzitter van de Zeeuwse Visseri j- belangen, die vandaag in Den Haag bij I minister Bakker van Verkeer en Wa- j terstaat gepleit heeft voor de belangen van de Zeeuwse vissers. Daarbij heeft hij ook aangedrongen op een herziening van het Oosterscheldeplan. De heer Lockerfeer vertolkte bij de minister de opvatting van vele Zeeuwse vissers, dat de Oosterschelde, die volgens de Della- I plannen in 1978 dicht moet zijn, een open zee-arm moet blijven. Bij de afsluiting van het Brouwers- I havense Gat waren zaterdagmiddag 500 genodigden aanwezig, terwijl vele hon derden toeschouwers zich op de reeds gezonken caissons bevonden. Minister Bakker herinnerde nadat de afsluiting voltooid was, aan de pijnlijke kanten van deze wat hij noemde „amputatie van een zee-arm". „Maar", aldus drs. Bakker, „de veiligheid KASSEL (AP) De politie in Kassei heeft meegedeeld dat een brandstichter drastische stappen heeft ondernomen bij een poging om van zijn dossier van verkeersovertredingen af te komen. Volgens een woordvoerder van de po litie heeft gisteren een nog onbekend persoon ingebroken in het hoofdbureau, waarbij hij gebruik maakte van een aanwezige steiger in verband met on derhoudswerkzaamheden. Hij drong bin nen in de kamer waar de politie de dossiers van verkeersovertredingen be waart en stak die met een krant die hij voor dat doel had meegenomen in brand. De politie ontdekte dc brandende dossiers toen de helft daarvan al in vlammen was opgegaan. De politie kon nog niet meedelen hoeveel inwoners van Kassei op deze wijze een boete bespaard zal blijven. Waterschapsbank verwacht stijging kapitaalbehoefte DEN HAAG (ANP) Het jaar 1970 kan evenals 1969 voor de Nederlandse Waterscbapsbank NV (financiering van de waterhuishouding) als een gunstig jaar gekenmerkt worden. Het jaar 1970 heeft Nederland meer dan eens duide lijk gemaakt, dat water een kostbaar goed is. onontbeerlijk voor alle mense lijke activiteiten, terwijl verontreini ging van het water een bedreiging voor alle leven is. De waterstaatkundige werken dienen daarom hoogste prioriteit te krijgen. Daarbij zullen de waterschappen een relatief groter deel van de middelen van de kapitaalmarkt voor zich gaan opeisen, aldus de directie van de bank in haar jaarverslag over 1970. Uit een onder de waterschappen ge houden enquête is inmiddels gebleken, dat de kapitaalbehoefte voor 1971 tegen over 1970 met 40 pet. is gestegen tot ongeveer f 140 min. onder meer laat hier de sinds 1 december 1970 in wer king getreden wet verontreiniging op pervlaktewateren zijn invloed gelden. Deze kapitaalvraag leidde ertoe, dat de waterschapsbank voor het eerst leende op de kapitaalmarkt (f 20 min.). Eerste kwartaal voor Philips niet beter EINDHOVEN (ANP) In do eerste drie maanden van. 1971 is hel bij Phi lips niet beter gegaan. Hoewel de defi nitieve cijfers nog niet binnen zijn, lijkt het waarschijnlijk dat het eerste kwar taal op hetzelfde vlak zal liggen als in het vierde kwartaal 1970. Ook voor het tweede kwartaal wordt een zekere ver betering voorzien, maar een nadere precisering van deze prognose is nu nog niet mogelijk, zo werd onthuld op de jaarvergadering van Philips in Eindho- WOUW Bij een verkeersongeluk bij de Noordbrabantse gemeente Wouw is gisteren een 60-jarige inwoonster van Roosendaal om het leven gekomen terwijl drie andere inzittenden van de auto zwaar gewond werden. Het onge luk gebeurde toen dc auto achterop een optrekkende vrachtauto botste. In Baarn kwam in de afgelopen nacht een 25-jarige automobilist om het leven toen hij met zijn auto uit een bocht tegen een boom vloog. In Den Bosch en IJlst werden twee vijfjarige jongetjes gedood toen zij onverwacht de weg overstaken en onder passerende auto's kwamen. Een achttienjarige bromfietser veron gelukte in Amsterdam dodelijk toen hij plotseling moest remmen en slipte. Dooi-dat hij in een bocht rechtdoor reed en tegen een lantaarnpaal botste kwam gisteren in Uitgeest een 24-jarige auto mobilist om het leven. Door een botsing met een vrachtwagen werd zaterdag in Hilvarenbeek een 35-jarige uit Tilburg afkomstige verpleegster gedood. Bij een frontale botsing in Cuyk werden drie Joego-Slaven en een inwoner van Via- ncn gewond Bij een autobotsing in Maastricht kwam in dc afgelopen hacht een man om het leven en werden vijf mensen gewond. KLAGENFURT (AP) Bij Klagen- furt (Oostenrijk) is zaterdagmorgen de Italië-express als gevolg van een ver keerd sein ingereden op een stilstaande goederentrein. Er kwamen acht mensen om het leven: 22 werden gewond. Er zijn onder de slachtoffers geen Neder landers. (Van n slaggeefsters) ROTTERDAM Drie personen uit één gezin cn een kostganger zijn zator- dag in Rotterdam gearresteerd toen zij op heterdaad betrapt werden op win keldiefstal. Allen waren afkomstig uit Reeuwijk. In hun huis werd een grote hoeveelheid gestolen goederen aange troffen. Inbrekers hebben zaterdagnacht in Utrecht een 55-jarige invalide man neergeslagen toen hij hen ontdekte. De man vermiste later een dure portable De Amsterdamse politie heeft gister middag de hand kunnen leggen op een inbrekersbende bestaande uit zeven jongens in de leeftijd van zestien tot achttien jaar. Twee van hen waren ontsnapt uit een opvoedingsgesticht in Maarsbergen. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de brandkast van een apparaten- on ketelfabriek in Goes opengebroken en een geldkistje met 5000 gulden ontvreemd. Glenda Farrell overleden NEW YORK Zaterdag is in haar woning te New York de actrice Glenda Farrell op 67-jarige leeftijd en na een langdurige ziekte overleden. Dc laatste maal dat zij op Broadway optrad, was in het toneelstuk „Veertig karaat". Zij werd toen ziek en is niet meer hersteld. Glenda Farrell heeft vele jaren in Hollywood gewoond en is onder meer opgetreden in films als „Little Caesar", ..I am a fugitive from a chain gang" en „Middle of night". Na de oorlog speelde zij ook vaak in televisieseries als „Ben Casey", „Dr. Kildare", „The Defenders", „The fugitive" en „Bonanza". Voor haar werk in „Ben Casey" kreeg zij in 1963 een „Emmy". LONDEN (AP) Dc Fransen cn de Italianen worden door de Engelsen algemeen gezien als „oneerlijk, vuil en te veel geïnteresseerd in sex", zo is uit een Engel se opiniepeiling gebleken. Volgens hetzelfde onderzoek worden de Duitsers ge zien als ijverig, maar „gewelddadig, intolerant en on vriendelijk." Om de Belgen bekommeren de Britten zich niet zo veel. „Weinig Engelsen schijnen van hen gehoord te hebben", aldus het opinieonderzoek. Van dlle EEG-landen kwamen alleen de Nederlanders er goed af in dit in opdracht van de Sunday Times ge houden onderzoek. Veel Engelsen „vinden de Nederlanders eerlijk, netjes en betrouwbaar". Volgens de Sunday Times hangt dit misschen samen met de voortdurende steun van Ne derland aan het Engelse verzoek om toetreding tot de Euromarkt. De Engelsen hebben zulk een hoge dunk van de Ne derlanders dat slechts twee pet. van hen denkt dat de Nederlanders zich te veel bezighouden met sex", dus het blad. Volgens het blad kon het Franse verzet tegen toetre ding van Engeland wel eens van invloed geweest zijn op het feit dat bijna „een op de drie Engelsen de Fransen onbetrouwbaar vindt" Volgens het onderzoek geloven de meeste Engelsen dat de welvaart op het vasteland sneller stijgt dan in Engeland, maar slechts één op de vijf is voor toetre ding tot de EEG. Als een van de redenen hiervoor werd opgegeven dat de Engelsen elkaar liever mogen dan enig ander volk. „Wij vinden onszelf het eerlijkste, vriendelijkste en tolerantste van allemaal", aldus het blad. Maar de Engelsen beschouwen zichzelf niet als volmaakt. Een op vijf vindt Engeland niet helemaal bij en slechts een op de vier vindt de Engelsen ijverig. Een derde van de Engelsen vindt dat zij te veel aan geld denken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5