DR. L. VAN NOORT ALLEEN DEKEN Kapelaan Witteman verlaat „Laurentius5 Speldeprik- stakingen in Leiden ISRAËLISCHE ONDERSCHEIDING VOOR ECHTPAAR UlT VOORSCHOTEN Korfbalstanden Mozaïek van Voorhoutse jeugd Ajax opende cricketseizoen t Tweede plaats Johnny Chen CARAVAN GERAMD OP RIJNDIJK PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MEI 1971 LEIDEN. De stakers, die het werk aan het in aanbouw zijnde P.T.T.-gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan donderdag jl. „plat" legden, zijn hedenmorgen weer aan het werk gegaan. Hun actie was één van de speldeprikken", waar mee ze druk willen uitoefenen op de onderhandelingen voor een nieuwe CAO. Aangenomen mag worden dat op bouwwerken in Leiden nog wel meer van deze speldeprikken gegeven zullen worden. Over een uitbreiding van de stakingen in Zuid-Holland wordt hedenmiddag in Rotterdam Oranjefeest met voetbal en volley ZOETERWOUDE Het feestprogram ma van de Oranjevereniging werd za terdag afgesloten met het volleybaltour- nooi en.de voetbalwedstrijd. Acht teams streden om de hoogste trofee in de gym zaal aan de Schenkehveg. Deze werd gewonnen door de heren S. c-n S. die de Katholieke Plattelands Jongeren in de finale klopten. Op het terrein in de Loe- the kwamen 's avonds de vertegenwoor digende alftallen van de drumband VIOS en de Oranjevereniging tegen elkaar in het (voetbal) tijdperk op. Ondanks de koude en harde wind kwamen de ploegen tot een acceptabele vertoning. De Oran jevereniging. die in doelman Th. v.d. Berg een bijzonder solide sluitstuk voor haar verdediging had zegevierde uitein delijk met 21. De voorzitter A. Win kelmolen kon na afloop de door de Oranjevereniging uitgeloofde wisselbeker aan de eigen aanvoerder in het club huis van S.J.Z. overhandigen t oreholte behaalt ruime overwinning DEN HAAG/VOORHOUT Fore- holte-dames heeft afgelopen weekend Kwiek Sport met 152 verslagen. Bij rust Jy^d de Voorhoutse handbal - ploeg al een voorsprong van 90 op gebouwd. De grote overwinning kwam tot stand door leuke combinaties en veel break-outs van de snelle en schotvaar- 1 dige Foreholte-plocg. De doelpunten werden gescoord door Hanna Wang. Martine Hoogland. Nora van Niekerk 1 Annemieke de Bruin, Hannie Boskamp en Ellie Hoek. Doelvrouwe Lia van I Werkhoven had aan beide tegendoelpun- I ten vrijwel geen schuld ,,We deden onze plicht' VOORSCHOTEN „Voor Elisabeth en Martinus van Kampen. Uit dank baarheid van het Joodse Volk". Deze tekst staat op een grote legmedaille. gevat in een fraaie cederhouten doos, die sinds kort in bezit is van het echtpaar Van Kampen, wonende aan de Paganinidreef te Voorscho ten. Deze medaille met oorkonde is geschonken door de Stichting Yad Vashcm te Jeruzalem voor verleende hulp aan joodse onderduikers in de tweede wereldoorlog. De onderschei ding is uitgereikt in het joodse cen trum te 's-Gravenhage door de am bassadeur van Israël, de heer Shim- shon A'rad. ..We zijn helemaal geen helden", zegt mevrouw Van Kampe. „we de den gewoon onze plicht. Een onder duikster. die drie jaar bij ons was ondergedoken, wil haar dankbaar heid nog steeds uiten en nu heeft zij deze onderscheiding zelf in Jeruza lem aangevraagd. We zijn er wel heel blij mee". Er zijn twee jaar. mee gemoeid geweest. Alle joodse onderduikers worden opgespoord en ondervraagd. Yad Vashim gaat niet over een nacht ijs. Als de heer Van Kampen herinne ringen ophaalt, zegt hij eenvoudig: ..Op een keer stonden er twee joden op de stoep, een echtpaar. En wat doe je dan? Je zegt: kom maar binnen. En ze bleven drie jaar „bin nen". Het werkte als een sneeuwbal; steeds meer mensen kwamen, ook kinderen erbij. Het echtpaar Van Kampen had gelukkig een groot huis toen, in Oegstgeest. Er waren eens elf joden in huis. Het gezin Van Kampen bivakkeerde zelf maar in de huiskamer, alle vertrekken zaten vol. Om aan eten te komen, ging de heer Van Kampen dikwijls op de fiets naar Soest. Daar had hij een adres waar het wel lukte eten te kopen, bonen en erwten. Het waren angsti ge tochten. Echt bang zijn ze eigenlijk nooit geweest, wèl heel voorzichtig. De buren wisten er zelfs niets van. De groenteboer vertelde na de oolog, dat hij een vermoeden had. „Dat gezin kan zó verschrikkelijk veel groenten aandacht hij soms. Eenmaal is er huiszoeking geweest. Ze gingen niet verder dan de trap omdat me vrouw Van Kampen zei dat haar zoontje boven ziek lag, net terug uit het ziekenhuis. Toen ze weg waren begon ze te beven als een rietje. „Over zoiets denk je nog wel eens na", zegt ze „als ze naar boven waren gegaan, dan was het me ons allemaal afgelopen geweest". TE LAAT Ook denken ze nog wel i oude man, die in hun huis lang ziek geweest is. Naar het ziekenhuis ging niet, er was wel een vertrouwde dokter bij. Toen de man ging ster ven. legde hij zijn handen gevouwen op zijn hoofd om het tc bedekken en zei: „Het is te laat". Voor hem kwam de vrede te laat. Moeilijk was het de man te begraven. De kerken in Oegstgeest wilden best meewer ken, maar het ging gewoon niet. Het was levensgevaarlijk het lijk te ver voeren. Er zat niets anders op dan hem in de achtertuin te begraven Na de oorlog is alles officieel gere geld en heeft de man een waardige begrafenis gekregen. De onderduikers mosten zich dag in. dag uit zelf vermaken. De heer Van Kampen, die horlogier is van zijn vak. herinnert zich dat er soms wat vertaalwerk werd gedaan, of men speelde met de kleine kinderen van Van Kampen. Vrouwen maakten een brei- of borduurwerkje. Mevrouw Van Kampen had bij het huis een handwerkzaak. Ook gingen de on derduikers zo nu en dan oefenen in de geheime schuilplaatsen om in ge val van nood zich met spoed te kunnen verstoppen. Er is ook veel gelachen, het was niet allemaal ver driet. Verjaardagen werden gevierd, soms tze luidruchtig. Dat kon natuur lijk niet, dan moest je waarschu wend optreden. Er is veel dankbaarheid geweest bij de joodse onderduikers. Na de oor log kwamen de meesten weer terug om dank te betuigen. Velen ervan wonen nu in Israël. Toen een jonge onderduiker vertrok naar een ander adres, in de oorlog, vroeg mevrouw Van Kampen bij het afscheid: „Ho ren we nog eens van je?". Het ant woord klonk joods en recht uit het hart: „Sal ik u vergete. die so goed voor me is geweest Lode wijkskerk krijgt nieuwe pastoor LEIDEN. Deken Van Noort heeft gisteren aan de parochianen van de Lodewijkskerk meegedeeld, dat hij in juli het pastoraat van deze parochie zal neerleggen en zal worden opgevolgd door pastoor Saers uit Rotterdam. De deken heeft hiertoe besloten omdat ge bleken is, dat het te moeilijk is de beide functies van pastoor en deken tegelijkertijd op een goede manier te behartigen. Na overleg met de kerkbesturen uit de stad is een regeling getroffen, waardoor hij meer tijd beschikbaar krijgt voor het dekenaat. Het bisdom is hier mee akkoord gegaan. Fraai record René Platje LEIDEN Op dc door de koninklij ke AZ-HDZ combinatie georganiseerde i zwemwedstrijden op invitatie om de Moeder Triebelbeker en Obeltbckcr was ook de LGB met een afvaardiging pre sent. De meest in het oog springende prestatie werd geleverd door Rcneé Platje. Zij overbrugde de 100 m rugslag in [1 een tijd van 1.15.-, hetgeen haar in dit .1 sterke 'gezelschap een tweede plaats bij I de meisjes onder de 14 jaar opleverde, i| terwijl het kringrecord voor dames, r meisjes onder de 16 en onder de 14 jaar eveneens werd verbeterd. Een kringrecord eveneens voor Peter Wolters, die op het nummer 100 m wisselslag 1.13.4 op de klokken bracht. De jeugdige Wolters werd derde met deze prestatie. Dick Wertor werd met een tijd van 1.12.6 helaas gediskwalifi ceerd. Op de 200 m schoolslag voor meisjes onder de 16 jaar kwam José Neuteboom tot een tijd van 3.11.2, waarmee zij zich als vierde klasseer- de. I I Ons Huis Sperwers „Kameleon" gaf operetteconcert voor bejaarden Bejaarden Bond in het SI. Antoniusclun- huis een ware feestavond bezorgd. Met hun gevarieerd programma van bekende operettemuziek o.a. van Franz Léhar. Emmerich Kalman. Paul Linckc en Ro bert Stolz deed de zanggroep de hele zaal vaak deinen op de maat van „Am Rhein" of meezingen en nuriën met de heerlijke melodie „lm Prater blü'n wie der die baume". De coquette „Wiene- rientje" met ibaar klaurige-schortjesVof dirndlcostuums en de heren, die voor treffelijk alle flirtations beantwoordden, vertolkten de geschiedenis der operettes op charmante wijze. Hoe kan het ook anders met een dirigent als de heer H. Peil. die uit de groep haalde wat er in zat! Het „Huaarenlied", töt slot deed de vloer dreunen. Het dankwoord van de voorzitter, de heer Van Hees, aan de gehele groep was uit aller hart gegre pen. De naam ..Kemeleon" draagt de groep met ere, .omdat ze even, gemak kelijk van progfammaf verandert, als de Kameleon- van kleur De manager, Hp heer P. A. M. Schoonderwaerd. kan er van verzekerd zijn. dat het geen „af scheid" doch een „tot ziens" was! Kind gewond bij val met fiets LEIDEN In de tunnel van de Chur- chilllaan naar de Voorschoterweg heeft zaterdagmiddag een negenjarig meisje uit de Bachstraat door onbekende oorzaak de macht over haar stuur verloren en tegen de tunnehvand gereden. Zij kwam Ijierdoor te vallen en moest met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis gebracht worden. De verwon- Met 60 kisten aan cl haal LEIDEN Het Leidse Ajax is het crieketseizoen gestart met een vriend- P1 schappelijke wedstrijd tegen het pi) Utrechtse Kampong. Ajax heeft behoor lijk partij gegeven en zeker aan bat niet teleurgesteld. Vijf spelers kwamen in de dubbele 1 cijfers met F. A. de Jongh (33) als l, topscorer, gevolgd door J. J. de Jongh Ij (31). E. A. Oudshoorn (16), D. J. Elde- ring (II) en Sj. Wolters (11). Het Leidse I totaal werd 122, waarna Kampong snel W voor de runs ging. Ondanks het inzet ten van vijf bowlers slaagde Ajax er niet in de winst naar Leiden te slepen, daar de gastheren op 123 voor het verlies van drie wickets rustig konden Bowlingcijfers Ajax F. A. de Jongh 1 voor 21, J. A. de Jongh eveneens 1 a 21. en D. Kluit 1 voor 32. D J. Eldering, die vijf overs bowlde, waaronder twee maidens, had beter resultaat verdiend. De eerste competitiewedstrijd wordt door het tweede elftal gespeeld en op 16 mei tegen VUC III in Den Haag. Het belooft een zeer interessant cric ketseizoen voor Ajax te -worden, daar eind juli de Engelse North Abingdon Cricketclub weer op bezoek komt, ter wijl bovendien daags tevoren een wed strijd tegen een zeer sterk Deens elftal op het terrein aan de Kempenaerstraa zal worden gespeeld (22 juli). BOSKOOP Van de groenten- en fruithandelaar D. Dortland zijn zestig I lege veilingkisten, die voor verzending naar de veiling gereed stonden, ont- ■reemd. Hoewel dc Wraak Steigerpalen worden tegenwoordig tij dens de bouw weinig meer gebruikt. Daarom kostte het de heer Zaalberg van de Oranjevereniging vorige week heel wat moeite om een „mast" te be machtigen om het, op het programma vermelde, mastklimmen te laten door gaan. Dat is gelukt! Maar toen ieder een zich op koninginnedag na afloop van dit volksspelnaar de spuitvoet- balwedstrijd had begevenhebben en kele flauwe grappenmakers het ge boomte omgezaagd. Ook de apparatuur benodigd voor het kuipje steken en in bruikleen van de Sassenheimer Oranje vereniging werd „verhandeld". Schade toch altijd nog een paar honderd pui- dingen bleken achteraf niet zo ernstig I kisten lieten staan betekent dit te zijn en het kind is zaterdagavond nog schadebedrag van 180 gulden voor naar huis gebracht. I gedupeerde. VOORBURG In de sporthal De Ylicgermolen te Voorburg werden zon dag NJJB-districtswedstijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door de lichtgewicht van de judoclub Eendracht uit Leiden, Jhonny Chen. In de le partij ontmoette Chen G. Bakker, deze partij won hij met ippon in de derde SJZ-jun ioren kam pioen ZOETERWOUDE De A2-junioren van S.J.Z. zijn gistermiddag kampioen geworden van de klas A-5 van de L.V.B., toen zij het Leidse L F C A2 versloegen. Beide waren gelijk geëndigd en speelde een beslissingswedstrijd op het terrein van Randstad Sport. L.F.C. gaf in hel eerste kwartier de toon aan. Daarna eiste de Zoeterwoudse voorhoede steeds meel de aandacht op maar doelpunten bleven uit. De Zoeterwoudenaars voerden in de 2e helft het tempo op en drukten de Leidenaars in de verdrukking. Hun stormlopen resulteerden 18 minuten voor het einde in een treffer van Gerard Bos. Tien minuten later ging Peter Bos goed door op een verre vrije trap. Hij pas seerde de uitgelopen doelman beheerst met een boogbal. De zege liep toen geen gevaar meer. Direct na afloop werden de kampioenen belegerd door de talrijke supporters. Het kampioensfeest werd 'i avonds in het Don Boscohuis gevierd. Het elftal bestond uit: Leo Ammerlaan, Tom v.d. Meer, Gerard Bos, Ben van Kempen, Ron de Groot. Cor van Tonge ren, Clemens van der Wiel, Theo Opdam, (Kees v.d. Krogt), Jan Roeleven. Cees Berg, (Ted Romijnl en Peter Bos. Ook Wim v.d. Krogt en Hein Bosman waren wegens ziekte niet beschikbaar. VOORHOUT Een van de aardigste zichtbare expressies op koninginnedag was het leggen van een grote bloemen- mozaïek op het Kerkplein door de kin- deren van de lagere school. In fraaie contrastrijke kleuren kwam in grote let- I ters te voorschijn: „Leve de Koningin". Dit is iets nieuws en mogelijk voor uitbreiding vatbaar, b.v. om dit per school op enkele daartoe geschikte pun ten in het dorp te laten uitvoeren Iedere school zou van tevoren een teke- ning kunnen ontwerpen, waarbij het j wedstrijdelement niet moet on tbr e- i I Uitslag van de wedstrijden zijn: I Voetbal: 1. Anlonius: 2. Andreas; 3. Boerhaave: 4. Agnes. Handbal: 1. Agnes; 2. Andreas; 3. Antonius; 4. Boerhaave. In het KTS gebouw werd voor alle kinde- j ren een filmvoorstelling gegeven. Ze kregen daar een traktatie. 's Middags werden er voetbalwed- strijden gespeeld voor de ouderen. Een I elftal samengesteld uit het bestuur van I Foreholte speelde tegen Foreholte 3. De j wedstrijd eindigde in een overwinning i van het bestuur 32 (rust 11). Voor de bejaarden was er Prijsjassen I in het bejaardenhuis Winnaars werden: 1. W. v. Wielingen. 2731 pnt.: 2. Mevr. Steenkamer 2723: 3. Henk Zuidhoek 2628; 4. Mevr. Prins 2580: 5 Mei. Ro- meijn 2565 en 6. Mevr. Zwetsloot-Vink i 2561 pnt. Iedereen ging met een fraaie bloeiende kamerplant naar huis. - I ZOETERWOUDE Morgen, op 4 mei j wordt geen officiële dodenherdenking j I gehouden in Zoeterwoude. Hel comité I dat deze plechtigheid in de afgelopen jaren organiseerde, heeft besloten dit in de toekomst eens in de vijf jaar le doen Wel zullen door het voormalig verzet bloemen gelegd worden bij de gedenk- I plaat aan het gemeentehuis Anderen kunnen zich aansluiten. In de diensten i van het afgelopen weekeinde is in dc j kerken aandacht besteed aan de slacht j i offers van de oorlog en geweld. Burgei jke stand OEGSTGEEST Geboren: Marcel Marcus Gerardus, z. v. 'F. J. G. de Bruin en van E. E. M. Beernink, Isabcl- le Francoise Marie, d. v. G. J. H. Ferrant en van M. T. C. Randeau. Maria Helena Louise, d. v. .1. M. Waas dorp en van J. van der Niet. Marco Robert, z. v. R. Hartemink en van D. J. van Reem. Ondertrouwd .1 A. Scholts en W. van der Luijf. T. Zwart en M. N. de Getrouwd: J. M. J. H van Eisen en H. W M. M. Perquin en C. Vlieland en L A. van der Jagt. Van je Hoempa! Een spaarzame eend ging zaterdagmid dag paniekerig op de vlerken bij het naderen van een bootjevol jool en muzikale nonsens dat op de Leidse grachten dobberde. Voorbijgangers be leefden een kortstondig plezier aan het kleurig maar vooralsnog onduidelijke gedoe. Want te weinigen wisten dat ze getuigen waren van een „drive-in" concert dat het Leids Studenten Hoem pa Gezelschap" gaf bij gelegenheid van zijn derde verjaardag. Het L.S.H.G., het enige nog bestaande studentenfanfare orkest in Nederland, werd in 1968 opge richt als huisorkest van de studenten vereniging „Augustinus". Al spoedig genoot de band in Leiden en omstreken bekendheid door optreden o.a. in club huizen en scholen. De regelmatige straatconcerten (b.v. op 3 oktober) zijn een belangrijk onderdeel van de hoem pa-activiteiten en vormen een vrolijke noot i» het Leidse leren uet L.S.H.G. 1 werd in zijn drieir j beslaan „bekend van radio en t.c." o.a. door ..Farce Majeure!" en hoopt in de toekomst nog veel van zich te laten horen. Na het drive-in concert waarom niet „spele- genodigden en, als afsluiting van de feestelijke dag. een groot hoempafeesi. Gevaarlijk glas Hoe gevaarlijk hel kan zijn om buite- nissige reclamemiddelen te gebruiken j ondervond gistermiddag de Alpheuse politie, toen de melding binnenkwam. dal in de etalage van de textielzaak I „Breimode" in de Alpheuse Hooftstraat textiel lag te smeulen. De oorzaak lag in het simpele feit, dat in de etalage twee supervergrootglazen stonden opge steld. waardoor de zon vrij spel had De politie vond evenwel niemand thuis, zodat men zich genoodzaakt zag hel in te slaan. De vergrootglazen werden mee genomen zodat de nog ongerepte textiel zonder verder gevaar de toe schouwers kan laten zien dat wol een sprankje natuur in een steeds meer vervuilende wereld isNu zonder uitvergrote vezel, maar achteraf gezien toch effectiever. 1 De 2e tëgenstander was C. v. Vonde- len, die Chen wat meer moeite gaf, maar toch uiteindelijk werd Chen win- naar. Hierna ontmoette Chen de Zuid- j hollandse kampioen Akkermans, waar- VOORSCHOTEN Kapelaan H. J. terdam te verwachten. van hij verloor. Via de herkansing wist Witteman van de St.-Laurentius te! Tijdens de. H. Missen werd zowel Chen zich weer te plaatsten en hij Voorschoten heeft het voornemen te zij- door de pastores van de Laurentiuskei k stond in de finale weer tegen de Hage- ner tijd in het huwelijk te treden In als de Moeder Godskerk deze medede- naar P. Akkermans. Deze finale ging overleg met zijn bisschop zal hij niet ling gedaan. Kapelaan Witteman heeft gelijk op met kansen aan beide zijden, meer voorgaan tijdens de eucharistie- zich vooral vorig jaar zeer verdienste- Chen doorzag Akkermans' tactiek goed vieringen, zijn pastorale werk zoals het 1 lijk gemaakt. Zowel pastoor als kape- i en kon zelf enige malen Akkermans in geven van godsdienstlessen op de Voor- i laan hadden toen de Laurentiusparochie gevaar brengen. In de laatste minuut schotense scholen wordt door hem verlaten en kapelaan Witteman stond echter zag Akkermans kans een waza voortgezet tot omstreeks augustus, als enige pastor voor de Laurentiuskerk ari (half punt) te scoren, zodat Chen daarna is een aanstelling tot gods- en de bediening van de wijk Noord- genoegen moest nemen met een zilve- ren medaille. dienstleraar elders in het bisdom Rot- Hofland. HAZERSWOUDE. In een poging uit een file te geraken. is gistermorgen de vijfentwintigjarige Joh- Weinen uit het Westduitse Erfstadt Blisheim ernstig gewond geraakt, nadat hij zijdelings in botsing was gekomen met een gloednieuwe caravan, die verbonden was aan de personenauto van de Westduitser ernstig gewond ivond se Rijndijk. Na de caravan aan een kant volkomen te hebben ge ramd, kwam de auto van de West duitser op het rijwielpad naast het wegdek tot stilstand. Zijn mede- inzittende liep geen verwondingen op. Hel slachtoffer werd met een schedelbasisfractuur in het Leidse Academisch Ziekenhuis opgenomen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4