VEEL HONDENBEZITTERS ZIJN DIERENBEULEN O LET OP UW ZAAK Meeste fractievoorzitters wijzen uitnodiging om met dr. Vis te gaan praten af wilms floet ►tenniskleding Lisse bereidde bisschop Simonis H heerlijke dag Waarom Heineken wel en de consument geen zacht water in kraan? 1 KMfens MARKTEN „HET WAS IN EEN WOORD GEWELDIG" ,Men kan niet zeggen dat ik uit de klei getrokken ben bioscopen in LEIDEN LU L MAANDAG 3 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De meeste fractievoorzitters in de Leidse gemeenteraad zullen niet ingaan op de uitnodiging van dr. A. J. Vis, de nieuw benoemde burge meester van Leiden, om vanmiddag afzonderlijke gesprekken met hem aan te gaan. „Uu de benoeming formeel is bekrachtig zal eerst kennismaking met de gehele raad dienen te geschieden", aldus de heren Driessen (KVP), Zun- derman (DS '70), Gerkema (Kab.), Van Aken (PvdA), Oosterman (D '66) en In 't Veld (PAK) in een verklaring, die zij hedenmorgen uitgaven. In de verklaring wordt eveneens ge- stelt, dat zij van de oproep kennis heb ben genomen in de pers en dat het on juist is op dit tijdstip gevolg te geven aan de uitnodiging. Mra Driessen deelde ons nog mede, dat de fractievoorzitters, die de ver klaring ondertekenden, weinig nut zien in afzonderlijke gesprekken. „Is dat een gelegenheid voor de heer Vis om over zich zelf te praten of mag iedereen dan zeggen wat zijn bezwaren tegen de gang van zaken zijn?", aldus de heer Driessen. Hij zei verder, dat de bijzondere raads vergadering van volgende week maan dag, waarin dr. Vis geïnstalleerd wordt, de aangewezen gelegenheid is voor een ieder om in het openbaar te zeggen wat hij op het hart heeft". Achter de weigering van de fractie voorzitters om met dr. Vis te praten voor hij kennis heeft gemaakt met de hele raad blijkt ook de nodige wrevel te ste ken over het feit, dat dr. Vis geen con tact heeft opgenomen met de Leidse ge meenteraad of de seniores toen hij wist, dat de ministerraad hem voor benoeming zou voordragen. Mr. Driessen daarover: „In interviews hebben we kunnen lezen, dat dr. Vis voor inspraak is, doch wij hebben daarvan niets kunnen merken. Hij is nu benoemd dus heeft inspraak Dr. Vis komt ondanks de weigering van de fractievoorzitters niettemin van middag naar Leiden. „Loco-burgemeester S. Menken, die pijnlijk verrast bleek, toen wij hem om commentaar vroegen op de verklaring: „De heer Vis is van 1 tot 2 uur op het Stadhuis. Mr. Portheine en mevr. Geelkerken hebben het niet laten afweten en bovendien zijn er nog genoeg zaken met het college te bespreken. De heer Menken maakte er geen ge heim van, dat h(j het thans „een onsma kelijke zaak" begint te vinden. ,Ik vraag me overigens af of al deze narigheid ook ontstaan zou zijn als er een P.v.d.A.-man zou zjjn benoemd". CeidóeSoiMKmf "IYITEUW benoemde burgemeester dr. Vis mag dan aangename perspectieven bieden als hij zegt helemaal voor open heid te zijn, een meerderheid in de Leid se Gemeenteraad die straks met de heer Vis moet samenwerken gaat deze toezegging niet ver genoeg. De open heid had al met vooruitwerkende kracht in praktijk moeten zijn gebracht. De fractievoorzitters die geen gesprek onder vier ogen wensen, denken hiermee met een een hele procedure die wettelijk is vastgelegd uit de wereld te kunnen hel pen. De open inspraak is een reëel punt dat waard is binnengehaald te worden, maar de burgemeester die het een keer ook niet kan helpen dat de kaarten in de wetgeving inzake de benoemingen nog niet geschud zijn, mag men niet meteen al het slachtoffer maken van een op zich redelijk streven. De heer Vis zal het al moeilijk genoeg krijgen in de raad. Het feit alleen al dat hij uit VVD-kringen afkomstig is maakt hem verdacht in de ogen van niet weinigen. Vooralsnog vin den we het de gewoonste zaak de nieuwe burgemeester een eerlijke kans te geven, te bewijzen dat hij de burgemeester is op wie Leiden heeft gewacht en dat „zelfs" de oudste procedure waartegen zoveel bezwai-en zijn gerezen, nog wel een juiste burgemeester kan opleveren. KOUDEKERK AAN DEN RIJN B. en W. van Koudekerk vinden het onredelijk, dat de nieuwe vestiging van Heineken in Zoeterwoude straks wél zacht water ge leverd krijgt, terwijl de gewone consument het, ondanks de vele klachten nog altijd met het harde water moet doen. B. en W. antwoordden dit op vragen van het PCP-raadslid mevr. E. M. A. Slot- Schouten. Mevr. Slot had geïnformeerd welk waterbedrijf aan Heineken zal gaan leveren, en of „De Rijnstreek" zich zal aanpassen aan de eisen van Heineken. Zo ja, kan het water voor de overige gebruikers dan ook verbeterd worden?, vroeg mevr. Slot. „De Rijnstreek" heeft het hardste water van Nederland. Heineken heeft straks 9 miljoen ms water nodig, terwijl de overige gebruikers goed ~ijn voor 3 miljoen m3. Toen dit bekend was heeft burgemeester Van der Linden als lid van het algemeen bestuur voorgesteld dan maar 12 miljoen m:l „zacht" water in te ko pen, zodat het harde water voor iedereen tot het verleden behoort. Het dagelijks bestuur van „De Rijnstreek" ging hier niet direkt mee akkoord, maar heeft wel toegezegd binnenkort met voorstellen te komen de kwaliteit van het water te ver beteren. Burgemeester Van der Linden zal het dagelijks bestuur in kennis stellen van het standpunt van de Koudekerkse gemeenteraad. Oprichting vereniging politiehonden „Duinrell" (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR Veel hondenbezitters zijn dierenbeulen. Ze kopen een beestje en leggen het dag in dag uit bij de kachel. Een keer lekker dollen is er niet bij. Uitlaten bestaat uit een blokje-om, en wanneer het regent dan moet het „snoepje" zijn behoefte maar op het balkon doen. De dieren leiden een tegennatuurlijk bestaan. Veel honden zijn neuroten en soms nog erger. Die dieren worden zowel geestelijk als lichamelijk afgestompt. Voel honden zijn neuroten en soms nog erger Aan het woord Is de voorzitter van de onlangs opgerichte politiehon denvereniging „Duin- rell", de heer P. Kool. ..Met onze sport blazen we de honden weer nieuw leven in. De na- lerug en we roepen de ingeslapen instincten weer op". Het oproepen van de natuurlijke in stincten van het dier wil niet zeggen, dat het d'er gevaarlijk wordt Een goed afgerichte bond zal niemand bijten. Nooit". „Het komt wel voor dat mensen een hond afge richt noemen als hi.i de krant uit de bus kan halen, op een bevel opzit en pootjes geeft en de pantoffels komt brengen als het baasje vermoeid van de dagtaak thuis komt. Maar dat is geen africhten. Die hondenbe zitters noemen ons die renbeulen als we een half uurtje in een ge matigd tempo met de hond gaan fietsen. Of wanneer het koud is en we het dier zonder mooi gekleurd dekje mee de straat opnemen. Zelf zijn we dan natuurlijk goed ingepakt. Maar een half uur fietsen met een vaartje van tien tot twaalf kilometer is ge zonder voor het dier dan drie uur wandelen en buiten lopen in de kou hardt het dier. Het is er immers tegen gewapend met een dikke vacht". „Het is natuurlijk niet zo dat iedere hond ge schikt is voor de zware beproevingen, die door de politiehondenvereni gingen worden opge steld. Een dwergpoedel- tje en een pinchertje blijven beter geschikt als schoothondje. Een hond die samen met de baas lid wordt van een politiehondenvereniging moet aan een groot antal eisen voldoen. Zo is de minimale hoogte 55 cm en de maximale hoogte 70 cm. De hond moet volwassen of bijna volwassen zijn en als belangrijkste eis geldt: de hond moet moed'g zijn. schotvast en de moed hebben om alle oefeningen te volbren gen". ..Beschikt een hond niet over de vereiste moed, dan kan het een angst- bijter worden. Hij durft bijvoorbeeld de bij de oefeningen ingeschakel de pakwerker, een hel per gekleed in leer, niet aan te vallen. Maar heeft de man de hond de rug toegedraaid, dan pakt hij hem van achte ren. Dat is een angstbij- ter. Die hond is laf. Als belangrijke eis voor de toelating is ook het ge drag van de hond. Hij moet er plezier in heb- ..De oefeningen spreiden zich uit over een perio de van twee tot drie jaar. en dan twee of meer dagen in de week zo'n uur of vier. We leg gen eerst de basis voor de uitbouw met de ap pèloefeningen. De hond leert hier te volgen en te luisteren. Deze oefe ningen worden geleide lijk gevolgd door het springwerk: een maxi mum klirasprong tot 1.75 meter, een vrije sprong breedtesprong over een sloot van 2,25 meter. Op een gegeven moment beginnen we met een mouwtje tc zien of de hond wil bijten. De hond mag zijn tanden erin zetten, eraan sjor ren. Hij moet winnen. Dat is goed voor het aankweken van zelfver trouwen. Hij moet ech ter wel blijven luisteren „We vervolgen met het afleggen. De hond blijft liggen tot de baas terug komt. Ook het onder werp voedsel weigeren passeert en afwisselend het bewaken van voor werpen; zwemoefenin- gen over een vaart van tenminste tien meter; rivieren (het opsporen van een voorwerp of een persoon in het ter rein en zoeken cn ap porteren van kleine voorwerpen op een ter rein van rond de veertig vierkante meter". „Eerst wanneer alle oe feningen volledig onder de knie zijn kan de hond naar het examen gaan en als de hond slaagt verdient hij het certificaat „politiehond". Is het certificaat er, dan kan de hond worden in gezet bij wedstrijden, die door de verschillen de verenigingen over het gehele land worden gehouden. De hond is dan te allen tijden in zetbaar. De politiehondenvereni ging Duinrell werd op 1 maart opgericht, en tel de toen drie leden: een penningmeester, een se cretaris en een voorzit ter. Kort geleden kwa men er vier adspirant- leden bij. De vereniging houdt op 16 mei een de- monstratiedag om zich aan het publiek voor te stellen. De demonstratie wordt gehouden op het landgoed in Wasse- u sport leiden i\/v rackets-ballen (ADVERTENTIE) Nieuwe Franse schoenenVoor vdder en zoon,moeder en dochter. 10 kleur kom b'mztïes. Leer met nubuck. Afwssbêar Jongens gooiden wagen in water SASSENHEIM Een aantal baldadige jongelui hebben afgelopen nacht, circa half twee, een oude Opel in de Oost haven te Sassenheim gegooid. De eige naar van de wagen kon niet worden vastgesteld. De politie heeft drie jonge'is aangehouden. HILLEGOM In „Het KIjkgeveltje", Hoofdstraat 140. houdt de Hillegomse fotograaf Bram de Smit een expositie van vijftig door hem op de Antillen gemaakte foto's. De expositie werd gis ter (zondag)middag door leden van foto club „De Bloembollenstreek" geopend. De foto-expositie blijft tot en met zon dag 30 mei geopend. De bedoeling van deze foto-tentoonstelling is de bezoeker een beter begrip te geven omtrent de bevolking van de Nederlandse Antillen. Vandaar de titel „Antilliaantjes". ROJSLOFARENDSVEEN. i mei. Bloemen Carol 2.1—33. Zorlno '26—3fi, Nordia 20—29, Sonora 28—34. Baccara 66. Peer Gynt 51—75. Faberge 28—32, Prominent 32—43, Spanish Sun 26—30. Roswitha 26. Roselandla 23—33, Sonla 45, Coral Princess 27—35, Carina 27—33, 70—105. Geplozen chrysanten 300—440—520 f scheFclekeri 1 lapanse Azalea Snow AANVOER: totaa per kg 5.45-5,95 4.85-5,15 (le kwal.) 4.45-4,75 kwal.) 4.10-4,30 (3e kwal.); varkens per kg 2.17-2.22 (le kwal.) 2.14-2.17 (2e kwal.) 2,12-2,14 rn per kg MARKTOVERZICHT (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen klein - vlot - Iets hoger, slachtzeugen onveranderd, enke le prima's boven notering. DEN BOSCH. 3 mei - AANVOER» 604STUKS. PRIJZEN (In guldens per stuk): luxe paar den 1550-2250; voljarlge 1350-1950; jonge werkpaarden 1400-2000; 2-Jarlge (tuigpaard) 1075-1375 2-Jarlge (trekpaard) 1200-1550; jaar lingen (tuigpaard) 600-850; Jaarlingen (trekp aard) 850-1100; hitten 775-1000; shetlandse po nies (ruins) 350-575; shetlandse ponies (mer ries) 475-975; (per kg gesl. gew.): jonge slachtpaarden 4,20-4,65; oude slachtpaarden 3,15-3.95; slachtveulens 4,25-4,70. OVERZICHT (resp. handel en prijzen): luxe paarden: redelijk - duur, voljarlge stug - staand. Jonge werkpaarden behoorlijk - niet duurder, 2-Jarlge stroef - prijshoudend, jaarlingen constant, hitten matig - weinig verandering, shetlandse ponies levendiger - gehandhaafd, slachtpaarden redelijk - prljs- iatlg -I 'olgendc paard,-nrnjri Burgemeester Berends van Lisse feliciteert bisschop Simonis in het verenigingsgebouw In de Engel. LISSE „In één woord geweldig. Deze dag heeft mij en mijn moeder bijzonder getroffen". Dat waren de woorden die mgr. Simonis zaterdag avond zichtbaar ontroerd uitsprak aan het einde van de feestdag die Lisse zijn zoon had aangeboden. Met deze woorden sloeg mgr. Simonis de spijker De dag die het huldigingscomité Simo nis voor de nieuwe bisschop had geor ganiseerd was inderdaad geweldig. Eerste programmapunt was de ont- vangst 's middags in het Verenigings gebouw in De Engel. Daar werden mgr. Simonis. zijn moeder en enkele familieleden in aanwezigheid van o.m. B. en W. van Lisse, pastoor Spronk van de Engelbewaardersparochie en een groot aantal geestelijken van an dere parochies uit Lisse een hartelijk welkom toegesproken door het huldi- welkom toegesproken door het huldi gingscomité Simonis. De heer De Bruyn zei o.a. dat de eerste mei voor Lisse dit jaar een glorieuze dag is geworden. Met enkele woorden herinnerde hij nog aan de spanningen die er geweest zijn rond de benoeming van mgr. Simonis. „Des ondanks weten wij", aldus de heer De Bruyn. dat u respect heeft voor ieders mening en opvatting. Wij wen sen u toe dal God u in uw moeilijke taak zal bijstaan". Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester drs. A. J. Berends. „Lis se is vandaag naast de bloemenpracht in een extra-feesttooi gestoken. Uw aanwezigheid geeft aan deze dag een bijzonder karakter", aldus de burge- meester. Woorden van waardering sprak hij ook over het huldigingscomité dat zich op bijzondere wijze beijverde om iets voor de bisschop te doen. Pastoor A. M. Spronk van de H.H. Engelbewaardersparochie merkte o.a. op: „De Engelgemeenschap is in de jarn van de bezetting een toevluchts oord geweest, ook voor de bisschop in zijn lagere schooljaren. Wij beseffen dat uw taak zwaar is en er veel problemen zijn die om een oplossing vragen. Uw ambt stelt hoge eisen. U hebt een functie als souffleur; zorgen 1 dat het spel niet vastloopt en aan- 1 dacht besteden aan de vragen die in de samenleving aanwezig zijn. U moet echter niet met alle problemen naar bed gaan. want wanneer u goed kunt slapen dan kunt u de andere dag de problemen weer beter aan", aldus pastoor Spronk. Als jeugdvriend en als penningmees ter van het huldigingscomité sprak vervolgens Frans Pijnacker. Hij haal de nog enkele jeugdherinneringen op uit de tijd dat hij dagelijks met mgr. Simonis optrok. Hierna bood hij de bisschop een bedrag aan van bijna 34.000 gulden. Het is het totale bedrag dat de laatste maanden voor de bis schop in Lisse is binnengestroomd. De giften kwamen niet alleen uit Neder land maar ook uit Duitsland, België en Italië. Op één van de strookjes, die waren binnengekomen, had een gulle gever vermeld: „Wij zijn hardstikke blij dat wij iets kunnen geven". Mgr. Simonis ontving nog een geschenk. Mevrouw Van Ruiten-Elsgeest bood als presidente van de LTV-afdeling Lisse-De Engel de bisschop een ont- bijtlaken met zes servetten aan. De monogramletters A. S. waren door de LTV-dames overal ingeborduurd. Nu was het woord aan mgr. Simonis. Hij zei bijzonder getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst die zijn dorpsgenoten hem hadden toebedeeld. Over zijn relatie met Lisse merkte hij op: „Men kan niet zéggen dat ik uit de klei getrokken ben want ik ben opgegroeid op de geestgronden van de Bollenstreek." Ook haakte hij nog even in op zijn benoeming. „Er is ontzettend veel door mij heengegaan. Momenten van diepe ontroering. Dat ik mij er doorheen heb kunnen slaan 1 heb ik te danken aan Hem. Met Zijn hulp neem ik de staf op. „Tot slot, na eerst zijn jeugdvrienden en het huldi- I gingscomité in zijn dankwoord te heb ben betrokken, merkt hij op: „Laten wij samen trachten in het bisschop- dom Rotterdam eendrachtig samen te werken en samen te bouwen aan de waarachtige kerk van Jesus Chris tus. Na deze welkomstbijeenkomst vertrok de bisschop naar het huis van zijn moeder. Om zes uur werd hij daar door de harmonie „Canite Tuba" weer afgehaald voor een rijtocht door het dorp. HonderdenLissenaren begroetten de bisschop uitbundig. Eindpunt van de tocht was de St.-Agathakerk. In de met tientallen bloemstukken versierde kerk werd een plechtige eucharistie viering gehouden. In zijn preek stelde de bisschop nog eens nadrukkelijk dat hiij volledig begrip kon opbrengen voor de priesters en leken, die bepaald nit zo gelukkig waren met zijn beno ming. „Dat zij dit niet onder stoeln of banken hebben gestoken is eigenlijk bijzonder eerlijk", aldus mgr. Simonis. „Niettemin hoop ik dat we toch tot een echt vruchtbare samenwerking mogen komen in de H. Geest die één maakt wat verdeeld is, die recht j maakt wat krom is en die in alles de Geest van de liefde is". Na de dienst werd in huize „Wekom" in de Bondstraat een receptie gehou den. Een lange stroom van mensen maakte van de gelegenheid gebruik om mgr. Simonis de hand te druk- Dac 2.30, 7. 9.15 u.: zondag 2.30. 4.45. 7 en 1 STUDIO: ..Women In love" (18) 2e week. j RExV „Rio Lobo" (18). Dag. 2.30, 7, 9.15 j u,; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. LIDO: ..Candy" (18). Dag. Uw eigen herenmodezaak tussen Botermarkten Breestraat beroemt zich op een uiterst gevarieerde, uiterst laaggeprijsde kollektie pantalons. Of u broeken zoekt in katoen of kunstvezel, in city- of westernstijl, voor uw werk of uw vrije uur: u vindt de broek die u zoekt bij C&A. En deze week bovendien als extraatje 100% katoenen tinneroy JEANS in alle mode kleuren voor

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3