CeidaeSourtont Limburg wil jonge bisschop Sprekende handen in het HOT antenne Yoko Ono voor rechter gedaagd Beroep op stakende bouwvakarbeiders Hoe een Hirschberger Deens leerde TELEVISIE VANAVOND VAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MEI 1971 Toto- en verkiezingsuitslagen veel van voetbal af- iverleg invult, ontdekt vaak wekelijks dat hij, bij zijn prognose duidelijke missers maakt. De mensen die zich begeven op het terrein van verkiezingsenquètes vergaat het niet anders: opiniepeilingen blijven bloot staan aan factoren van onzekerheid en dat is maar goed ook; de voetbaltoto zou elke aantrekkelijkheid verliezen- wan neer deskundigen steeds de goede plaats van de kruisjes konden bepalen; de gang naar de stembus zou aan waarde ernstig inboeten, wanneer verkiezingen qua be tekenis niet meer zouden zijn dan beves tiging van prognoses. Maar gelukkig zijn politieke prognoses nog gezegend met vele missers, zelfs die van Marcel van Dam. We hebben de echte verkiezingsuitslag dit weekend echter nog eens vergeleken met een an dere opiniepeiling; die welke de Rotter damse firma Interact N.V. in de vorm van een dubbele enquête op 23 maart en 20 april in opdracht van het Al gemeen Dagblad gepubliceerd heeft. Ook ditmaal waren iets meer dan duizend Nederlandse mannen en vrouwen ..proef konijn", een aantal dat naar onze smaak voor het gecompliceerde politieke stelsel in ons land te klein is. Het opmerkelijke doet zich voor, dat Interact bij haar eerste peiling van maart in het algemeen dichter bij de waarheid stond dan na het tweede onderzoek: maar belangrijke uit zondering op dit feit vormt de ontdek king dat de laatste weken meer kiezers besloten zouden hebben hun stem aan „Bruggenbouwer" ROERMOND (KNP) De gelovigen in Limburg vragen om een jonge bis schop in de leeftijd van 4019 jaar, die als priester onder de mensen, vooral als „bruggenbouwer" moet trachten de di verse groeperingen binnen het katho liek volksdeel met elkaar te verbinden. Aldus drs. A. J. A. Felling, wetenschap pelijk medewerker van het Sociologisch Instituut van de Katholieke Uiversiteit van Nijmegen, in een door hem uitge bracht rapport over het profiel van de bisschop. De profieltekening van de nieuwe bis schop voor het Roermondsc bisdom is het resultaat van een uitgebreide mé- ningspeiling in februari en maart onder de gelovigen van het bisdom Roermond. De aanvankelijke bedoeling van het bisdom Roermond was om in navolging van het bisdom Rotterdam ook trapsge wijze verkiezingen te laten houden via diverse bevoegde groeperingen. Dit laatste deel van de inspraak heeft het bisdom Roermond laten vallen in ver band met de moeilijkheden daarover in Rotterdam. Het kathedraal kapittel heeft zich vanaf vandaag teruggetrokken om zich, mede naar aanleiding van de resulta ten. te beraden over de voordracht var de Partij van de Arbeid te geven en dat de animo voor DS'70 wat aan het terug- Met haar K.V P.-percentage was Inter act in maart weer dicht bij de waarheid; daarentegen werd op 20 april bij V.V.D., A R.P.. C.H.U., D'66 en G.P.V. misplaatst optimisme en bij de P.P.R. onnodig pes simisme verwacht. Een forse miskleun blijkt het voor D'66 voorspelde percen tage; Interact ontdekte kort vóór de ver kiezingsdag nog 9.6 procent- wat op 29 april 6.8 procent bleek te zijn, een ver schil van 3 a 4 Kamerzetels. Wat Interact ook parten heeft gespeeld is de belangstelling voor de kleine nieu we partijtjes: die slokten vier procent van de stemmen op, terwijl gerekend was op een kleine twee procent. Waarschijn lijk speelt op dit punt juist de beperkte groep der geënquêteerden mee: de dub bele zetelwinst voor de Middenstands Partij bijvoorbeeld zal gegarandeerd af breuk hebben gedaan aan de traditionele partijen van het centrum. We hebben ook andere prognoses met de waarheid van 28 april vergeleken. Ze kwamen op sommige punten tot betere resultaten dan Interact, op andere deden ze 't slechter. Maar de slotsom is dat de kiezer, gerust zelf naar de stembus kan blijven gaan omdat de kunst der opi niepeiling ook in Nederland niet de in vloed van een predestinatie heeft. En trouwens: als de kiezers in grote getale verstek laten gaan, sturen ze alle berekeningen in de war. Want anders dan de voetbaltoto werkt de parlemen taire democratie in Nederland niet met „vervangende uitslagen". KAMPEN (A N P De operazanger Theo Baylé (58) is in het Sophia- ziekenhuis in Zwolle overleden. Hij woonde in Kampen, waar hij leraar zang was aan de muziekschool. Het hoogtepunt van de carrière van Baylé was de periode 19511962, toen hij was verbonden aan de Staatsopera in Wenen. Na terugkeer in Nederland werkte hij onder meer als leraar aan het Utrechts Conservatorium en het muzieklyceum in Arnhem- Theo Baylé is geboren in Laren (N--H-). Hij kreeg zanglessen van Aaltje Noordewier- Reddingius en van de Duitse zangpedagoog Lohmann (Wiesbaden). Als oratoriumzanger debuteerde hij in 1931 in ..Die Jahreszeiten". In 1939 maakte hij zijn debuut als operazanger in ..Hoffmanns vertellingen" bij de Wagnervereniging te Amsterdam. Hij was onder meer verbonden aan de Nederlandse Opera- ROTTERDAM (ANP) Op 73-jarige leeftijd is zondagavond de zanger Albert de Booy In zijn woning aan de Noord- singel in Rotterdam overleden. Hij leed j aan trombose. De zanger kreeg bekend heid in de jaren dertig, toen hij in het j Kurhaus in Scheveningen onder bege- leiding van Piêrre Palla liederen uit tie. Aan dit onderzoek is deelgenomen door personen uit velerlei maatschappe lijke en geestelijke stromingen Deze groeperingen schrijven verschillende ta ken toe aan de leiding van het bisdom. Zo benadrukt de in religieus-kerkelijk opzicht meer behoudende groep (29 pet) de navolgende aspecten: zij verwacht van de leiding van het bisdom dat hij de stem van de wereldkerk in Limburg laat klinken, dat hij zich vooral moet oriënteren op datgene wat de algemene leiding van de kerk voorschrijft, dat hij vooral gericht is op zaken als liturgie, godsdienstonderricht enz., dus typisch binnenkerkelijke aangelegenheden, en tenslotte dat hij het contact met de gelovigen beschouwt als ernstig te ne men informatie. De meer op verandering gerichte groep (38 pet) verwacht van de leiding van het bisdom, dat hij gestalte geeft aan de lokale Kerk, dat hij vooral gericht zal zijn op de problemen en vragen die vanuit de wereld op deze Kerk afkomen, dat hij in de beoordeling van allerlei situaties zich vooral zal laten leiden door datgene wat mensen en groepen zelf willen en tenslotte dat hij het contact met de gelovigen be schouwt als medezeggenschap van de leken in kerkelijke zaken. Tenslotte is er een middengroep (33 pet), die tussen voornoemde groepen in staat. Gezien de sterke samenhang die aanwezig is tussen de leeftijd van de informanten en de taken die zij aan het bisdom toewijzen, zal in de toekomst een meer op verandering gerichte taak stelling van de leiding groter worden. Uit de resultaten blijkt dat er nauwe lijks verschil is tussen priesters en le ken inzake de taken die zij toeschrijven aan de leiding. 1 opera's en opperettes zong. Na de oorlog (rad hij dikwijls op voor radio en tele visie. De laatste jaren zong hij veel voor bejaarden. Holland Festival DEN HAAG (ANP) Het .Nikolais Dance Theatre uit New York is voor de tweede keer uitgenodigd een serie voor stellingen in het kader van het Hol land Festival te geven. Van 18 tot en met 23 juni worden zes voorstellingen gegeven in Rotterdam, Eindhoven, Den Haag (2x) Amsterdam en Nijmegen. Voor ons land nieuwe werken zijn de ballet ten „Somniloquy" en „Echo" en de frag menten „Quintet", „Trio Vaudeville" en „Group dance from Sanctum", die samen als „Devertissement" op het programma De reeds vermaarde nog jonge Spaanse gitarist Paco Pena heeft een ensemble gevormd, dat eveneens in het kader van het Holland Festival een programma „Flamco puro" op negen plaatsen in ons land zal uitvoeren. Pena treedt nu voor het eerst in ons land op met de flamencodansers Faiquil- lo de Cordoba en Marge en de zanger Robert Stolz dirigeert kapel Rijkspolitie DEN HAAG (ANP) De Neder landse Rijkspoli tiekapcl, die volgende week een muzikale good-will-trip naar Wenen maakt, zal tijdens deze toernee één avond gedirigeerd worden door de wereldbekende Oostenrijkse componist Robert Stolz. Het optreden van de kapel onder leiding van de 90-jarige Oostenrijker valt op zaterdag 8 mei in het Messpalast te Wenen tijdens het slotfeest van het con gres van de International Police Asso ciation, dat volgende week in Wenen wordt gehouden. Op het programma staat o.m. „An der schönen blauen Do- nau". In Wenen zal de rijkspolitiekapel o.m. meewerken aan een rechtstreekse uitzending voor de Oostenrijkse radio. Over een opname voor de Oostenrijkse televisie wordt nog onderhandeld. Op het programma van de kapel staan voorts enkele plein- en parkconcerten in de Oostenrijkse hoofdstad. Doorwerken ten gunste van woningnood (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAG Het Landelijk Werkver band Iluisvestingnood heeft een drin gend beroep op de bouwvakkers gedaan omwille van de woningnood niet te sla ken. Desnoods, aldus het Landelijk Werkverband moeten de vakbonden een beroep doen op minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning om te bemiddelen in het C.A.O.- conflict tussen werkgevers en werkne mers in de bouw. Niet de minister van Sociale Zaken, maar zijn collega Schut is volgens het Landelijk Verband in deze kwestie de aangewezen bemiddelaar, omdat hü de zorg heeft voor de woning nood. Intussen zijn de stakingsacties van daag, na een „pauze" van drie dagen, voortgezet. Om tien uur vanmorgen waren de eer ste meldingen al weer binnengekomen bij het stakingscentrum in Utrecht: een volledige staking bij de bouw van de Hema in Breda, een dagstaking op het- werk voor het Natuurkundig Laborato rium van Philips in Eindhoven, een actie bij het Rekencentrum van Philips in Eindhoven, een staking bij de bouw van het bejaardencentrum Haarlem-noord, een prikactie bij de bouw van het hoofd kantoor van Albert Heyn in Zaandam en een staking op een complex luxe herenhuizen inHeiloo. Op dat moment was nog niet bekend, welke projecten in de wegenbouw wor den stilgelegd. Bestuurders van de bouwbonden van NVV, NKV en CNV zijn met collega's van het Zwarte Korps (een vakvereniging van machineperso- neel) het land ingegaan om aanwijzingen te geven en met de mensen te overleg gen. E. Spierenburg hoofd veiligheid koninklijk Huis DEN HAAG (ANP) De comman dant van de Verkeersschool van het korps rijkspolitie te Bilthoven, de heer E. Spierenburg (41) is benoemd tot hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. Hij volgt de heer P. C. Silver op. die met ingang van 1 mei de dienst verliet. Het nieuwe hoofd van de veiligheidsdienst, die dirigerend officier der rijkspolitie derde klasse is, is reeds vanaf 1 februari jl. bij deze dienst gedetacheerd. Na zijn politieopleiding was de heer Spierenburg enkele jaren werkzaam- bij de gemeentepolitie te Den Haag. In 1956 ging hij over naar de Rijkspolitie. In 1966 werd hij commandant van de Verkeersschool. Ruimere opzet voor raad van de kunst RIJSWIJK (ANP) De commissie tot herziening van de wet op de raad voor de kunst heeft één jaar na haar installatie haar rapport vastgesteld. Het behelst o.m. een ontwerp voor een nieu we wet. Het rapport kan. zo meent de commissie, geen definitieve afsluiting van de gedaehtenvorming zijn. Drie commissieleden, die over onderdelen van voorstellen anders dachten, hebben min derheidnota's ingediend. De minister van C.R.M., aan wie het rapport nog moet worden aangeboden, zal worden voorgesteld het werkstuk ter discussie te stellen bij alle betrokken kunstenaarsorganisaties, raad voor de kunst, kunstinstellingen enz. Verschilpunt tussen het ontwerp voor een nieuwe wet en de huidige wet is o.m., dat het werkveld van het strikte terrein van de kunsten wordt verbreed tot het terrein van de cultuur in meer algemene zin. In de begeleidende tekst van de wet wordt gesproken over het functioneren van de kunsten in de sa menleving. In plaats van advieslichaam voor de minister alleen kan de nieuwe raad ook aan andere ministers, desgevraagd of uit eigen beweging, adviezen uitbrengen over de kunsten en het kunstbeleid. Aan bevolen wordt de raad ook adviezen te doen geven aan wie daartoe een ver zoek doet. Het leren van een vreemde taal is meestal niet gemakkelijk maar het kan voorkomen dat je het moet doen om in leven te blijven. Wilhelm Heilmann, de hoofdrolspeler van de film die de VARA vanavond op het scherm zet. moest Deens leren omdat hij naar dal land gevlucht was voor de nazi's. Hij is een joods advocaat en zijn zoon woonde al enkele jaren in Denemarken Hij zal daar voorlopig veilig zijn en via dit land naar de Verenigde Staten zien te komen. Maar het is te laat. De barbaren vallen ook Denemarken bin nen en Heilmann staat niets anders te doen dan onder te duiken bij de chef j van de zaak waar hij een werkkring gevonden heeft. Die chef brengt hem tenslotte na'ar een kustplaatsje waar een schip nog een aantal joodse vluchtelingen kan op nemen voor vervoer naar Zweden. Maar op dat reisje gebeurt wel een en ander; uiteindelijk ontspringt hij toch de macabere dodendans. „Hoe een Hirschberger Deens leerde" is geplaatst tegen de historische ach tergrond; het verhaal is opgebouwd met feitenmateriaal. De evacuatie van de joden uit Denemarken gelukte op een bijna wonderlijke manuy: ih 1943 woonden er 7000 in het land en er ontkwamen 6500 mensen die na de oorlog terugkeerden. Het verging hen beter dan de Nederlandse ioden aan wie wij in deze dagen speciaal denken. Nederland 1, 9.25 uur. Kadclisj vooreen een overlevende In de joodse eredienst wordt het Kad- disjgebed soms ingelast voor een overledene. Wanneer iemand gestor ven is. komt de rabbijn of een andere functionaris van de synagoge, aan huis Kaddisj zeggen ter herinnering aan de gestorvene. Aan de vooravond van de 4de mei brengt de NCRV een televisie spel dat ook een herinnering wil zijn, maar het geldt nu een Kad disj voor een levende. De heer Peri, een inwoner van Tel Aviv, wordt plotseling herinnerd aan iemand met wie hij vroeger in het concentratiekamp heeft gezeten. Het was ene meneer Bach. Is hij omgeko men of leeft hij nog? Is het mogelijk dat hij de verschrikking doorstaan heeft. Perci bestaat toch ook nog. Kost wat koste, hij moét hem zoeken. Sa men met de oude Gurfinkel die ook in het kamp gezeten heeft, gaat hij op zoek naar Bach. De terugblikken naar het concentratiekamp worden in dit spel afgewisseld met scènes die in het heden spelen en in het Nederlands gebracht worden. Nederland 2 20.21 De nestor der pianisten, Arthur Rubin stein, geeft ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag op 13 mei in het Con certgebouw in Amsterdam een gala concert. Op het programma staan de posthume sonate van Schubert, werken van Brahms, een ballade van Chopin en van Liszt o.a. de Mefistowals. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant Pipo op Bizarra 21.25 uur: Film over joden in 1943 in Denemarken 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: Sterrekunde NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant NCRV: 19.30 uur: Dier en vriend 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Film over joden 21.25 uur: Hier en nu 22.00 uur: Memorandum ran 22.50 uur- In het voorbijgaan 23.00 uur: Journaal NEDERLAND 1 Journaal 10 45 uur- AVRO: Onderwijstelevisie Eiken en konijnen. 22.00 uur: Televizier AVRO: Journaal Een paar minuten is 22Nascholin huisarts* as i .a het stil NOS: 19.30 uur: NEDERLAND II "Radio Filharmonisch NOS: Orkest 18.55 uur: 19.50 uur: Fabeltjeskrant Dodenherdenking Journaal 19.05 uuri Kunstsignalering (Nadien zelfde programma als op I> KRO: 20.25 uur: Brandpunt 21.10 uur: Het wrak van een Oost-Indiëvaarder 22.00 uur: Paul Vlaanderen 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Het is al ccn oude traditie van VARA- t.v. om op dc eerste mei met een kapitale produktie uit te pakken, cclit iets feestelijks. Zaterdag werd van die traditie afgeweken. Het „Feest van de Arbeid" werd dunnetjes gevierd met de film „Een boterham met tevreden heid". Onderwerp van die film was de een tonigheid van het werk van onge schoolden. Het onderwerp werd be- .paald goed in beeld gebracht, maar juist hierdoor werd een saaie eentonig heid van de film in de hand gewerkt. De teneur van de film was aan te tonen dat een betere opleiding leidt tot interessanter werk. Volkomen juist natuurlijk, maar on interessant werk zal er ook zijn als vrijwel iedereen voortreffelijk is op geleid. Dat moet dan toch gedaan wor- byzondere verrassingZ poppenspel was even fantasierijk als perfect. Zijn theatertje ..Theatricule" is niet aan plaats gebonden, want hij draagt alles met zich mede. Aan riemen en tassen om zijn nek en middel. Een ver nuftig draagstel op het hoofd en als hij op zijn overgrote hardhouten clowns schoenen staat knaleffecten met dil schooisel zijn functioneel en horen erbij dan komen boven de aldus in de volle lengte opgetrokken poppenkast zijn welsprekende handen uit. Daarmee soeelt hij, net als de Duitser dr. Mensching. Deze laatste heeft er nog een eigen pre-logische fantasietaai bij en is literair wat zwaarder op de hand Huberts handen, komende uit de sub alterne verborgenheid, maken meer grapjes, cabaretesk en luchtiger, maai niet minder scherp observerend wat het leven aan stoutigheden biedt. Doktor Münchhausen waren met een verrukke lijke Zon de nummers, waarmee Jean- Paul Hubert zijn publiek verraste. Faust, de Grote Kalief en Baron von Taalkundig ligt de mededeelzaamheid rat moeizamer, want lang niet iedereen itan het rap gesproken Frans volgen. De Aandentaal is echter visueel en mentaal direct en duidelijk te verstaan, want iedereen weet wat leven en geloven In een illusie is. Poëzie en humor dus in dit popse wereldje van internationale klasse- Een bijzonder half uurtje! D-y Tsaar Peterhuisje weer open ZAANDAM (ANP) Dc Russische ambassadeur in Nederland, de heer V. Lavrov. heeft zaterdagmorgen het Tsaar Peterhuishe in Zaandam hero pend. Het is gesloten geweest sinds september vorig jaar, toen dc conciërge W. J. Schol, die 50 jaar dienst deed. naar een bejaardenhuis ging. Het Tsaar Peterhuisje, eigendom van het rijk, is inmiddels gerestaureerd, en heeft een nieuwe conciërge. Tsaar Peter was in 1697 in Zaandam om er het scheepstimmeren te leren. PALMA DE MALLOR- CA (AP) Yoko Ono, de vrouw van Beatle John Lennon, moet donderdag voor een rechtbank in Palma de Mallorca ver schijnen. zo is zaterdag avond gemeld. Toen het echtpaar op 24 april uit Palma naar Parijs ver trok. lieten zij een onop gehelderde tenlastelegging van ontvoering achter, in gebracht door de vroegere echtgenoot van Yoko. An thony Cox. Cox beschuldigde de Lennons van ontvoering van de zevenjarige Kyo- ko, de dochter uit zijn huwelijk met Yoko. Het incident zou hebben plaatsgehad op 23 april, nadat de Lennons uit Ma drid naar Palma waren i i Kyo- gekomen „alleen Het echtpaar werd voor een Spaanse rechtbank gebracht, maar vrijgela ten na een ondervraging door een politierechter De zaak werd toen voor verder onderzoek overge dragen aan de rechter van Manacor misdaad zou pleegd. Cox beschuldigde de Lennons ervan dat zij Kyoko hadden meegeno men van de speelplaats van een hotel in Palma. Het kind werd later door de politie in een hotel in Palma bij de Lennons ge vonden. „Het was gewoon een daad van een moeder die haar kind zoekt", zo Yoko destijd: Gemeld is dat de rech- i dig zijn. ter in Manacor ook An thony Cox heeft opgeroe pen om te getuigen bij de oproep van Yoko. Cox, een 34-jarige Newyorker. is op het eiland voor een cursus trancendentale meditatie van de voorma lige Goeroe van de Beat les. Mharishi Yogi. Len de I gemeld, op hét ogenblik in Trinidad met vakan tie. Van betrouwbare zijde is vernomen dat Lennon en Yoko met Cox hebben onderhandeld om het kind bij zich te krijgen en alle documenten hiervoor zou den zijn opgesteld, zowel in Palma als in Londen. Alleen de handtekening ader zou nog no den. Ten dele gebeurt dat nu al in de moderne vorm van slavernij die „tewerkstelling van gastarbeiders" heet. Sociaal gezien verwerpelijker dan het feit dat sommige Nederlanders hun werkweek volmaken zonder een over maat aan plezier tijdens de werkuren „Euroshow 71" toonde aan dat een min of meer klakkeloos aaneenplakken van amusementsprogramma'tjes niet leidt tot een goed totaalprogramma. Sommige onderdelen waren uitstekend. Met name de Duitse bijdrage. Het Nederlandse aandeel Tom Manders mer mocht er bepaald zijn. Italië leverde een tegenvaller. Engeland een specialiteit die sommige kijkers enorm aanspreekt en anderen weer niet kun nen pruimen. Als geheel «as het te brokkelig, te on gelijkwaardig. Het vroeg van de kijker te veel „mentale omschakelingen". „Euroshow 71" was op papier wellicht een leuk Idee. In zijn uitwerking werd het een mislukking. De VARA luidde ook nog eigen voor zitter J. B. Broeksz uit. Broeksz is een belangrijk man, met vele verdiensten voor de VARA, maar ook voor de om roep in het algemeen. Met name geldt dit in internationaal verband. Maar de makers van het programma waren on derdanen van Broeksz en dat gaf het programma, dat toch al te lijden had aan een gebrek aan visuele inhoud, toch iets gewrongens. Ons Idee: als er weer een omroep- kopstuk afscheid neemt clan moet zijn afscheidsportret worden getekend door ccn man van een concurrerende (c.q. collega) omroep. Bij Broeksz zou, ge loven wij, dat portret nauwelijks on gunstiger zijn uitgevallen. Voor de AVRO Is het winterseizoen afgelopen. Poets en Mounties werden getoond ln „bloemlezingen van de bes te afleveringen". Bewijzend dat zwak- I ke programma's op zijn best er on verwacht redelijk kunnen uitkomen. Van zondagavond-t.v. valt weinig te melden. Herkent u deze melodie? gaat volgend seizoen verder. Terecht: het is het bekijken waard al kunnen we nog steeds niet inzien wat cr grappig is aan het „verkeerde decor". De kleine waarheid introduceerde Coen Flink, voortreffelijk acteur als hij dooi de regie in de hand wordt, gehouden. Iets wat Willy van Hemert ln de af- levering van gisteren helaas niet ge lukte. Vg. j

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2