£ekLe Sotrtatii Christen-radikalen waarschuwen tegen coalitie met D.S.70 „LIEVER MET P.v.d.A." Politie en militairen gereed om in Washington met kracht op te treden ONBEKENDE SCHIET IN HET ZWIN TWEE POLITIEMANNEN DOOD Ajax en Feijenoord bleven overeind Kinderen onder zand bedolven Duinbrand bij Monster Nederlandse militair verdacht Steekpartij Lancering van Mariners uitgesteld DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank- Amro-bank N V., Leiden Directeur- drs. J. H. M. Brader Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P M. Heruer Advertenties (excl. B.T-W.) 0,24 p mm. Telefoontjes f2.25 Klachten bezorging telet' 22244* (18 rot 19 uur). Abonnement per week 1.41, maand f6,05, kwartaal ƒ18.10. jaar 70.30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84.70. 62e jaargang, no. 18.378 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Pipo op Bizarra; 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Liedjes van Dirk Witte. Nederland II: 19.05 uur Kijken naar kinderen; 19.30 uur Dier en vriend; 20.21 uur Film over joden. MAANDAG 3 MEI 1971 AANHOUDEND DROOG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen oost en zuid. Hier en daar nachtvorst met minimumtempe raturen van 5 graden aan zee tot omstreeks 2 graden in het binnenland. Maximumtemperatur morgen van 14 graden in het Waddengebied tot onge veer 18 graden elders in het land. (Van c sportredactie) DEN HAAG De verwachting, dat Holland Sport op Houtrust de vermoeide Ajaxploeg zou stoppen, is niet uitgekomen. Twee doelpunten van „schaduwspits" Dick van Dijk bracht de Europa cupiinale al snel in veiligheid, waarna Johan Cruyff met een magistrale solo zijn aanwe zigheid accentueerde. Niet alleen Ajax bleef overeind, maar ook Feije noord redde het. Twente werd met 21 onder de voet gelopen. Kwam in de kopgroep geen verande ring, vlak daarachter wél. Twente viel terug, evenals Sparta, dat bij Go Ahead met 21 tegen de lamp liep Grote winnaar werd ADO. Het ver sloeg Volendam (23) en nestelde zich met het eveneens winnende PSV op de derde plaats. Onderaan de ranglijst won Excelsior verrassend van NEC en veroverde AZ'67 een punt bij DWS. Haarlem was het slechtste af. Het verloor. De Varsity, het traditionele roelfes- Delftse studenten hadden graag hun tijn, eindigde in een teleurstelling lustrumviering van zondagavond op- voor de aanhang van Laga. De geluisterd met een daverend succes op de Bosbaan. Maar deze stunt bleef uit. Een opzienbarend feit deed zich wel voor in de badmintonwe- reld. Marjan Luesken, een 18-jarige scholiere, drong tot de finale van het Flowertouranment door. Zij was de eerste Nederlandse die dit presteerde na de successen van Imre Riet- DEN HAAG. De christen- radicalen binnen de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. betreuren het, dat de P.v.d.A. de weg voor een gesprek met de confessionelen afgesneden heeft. Zij vinden dit een hals starrige houding, vooral omdat het K.V.P.-program voldoende aan knopingspunten ook voor socialis ten heeft om een vooruitstrevend beleid te voeren. De christen-radi calen gaan dezer dagen praten met de top van hun partijen, omdat zij vrezen, dat bij een eventueel samengaan in een regering met D.S.'70 een aantal belangrijke programpunten van de confessio nelen in het gedrang konit. .pe hoop van oen aantal, progressieve politici, dat Sé nog Iri hun partij geble ven christen-radikalen nu wel zouden overstappen naar progressieve partijen is (nog) niet bewaarheid. Tijdens het weekeinde hebben deze radikalen laten weten „niet te gaan uittreden maar bin nen hun partij gaan optreden". Deze week worden verschillende be langrijke politieke activiteiten verwacht. Zij begonnen vandaag reeds toen konin gin Juliana dr. L. J. M. Beel, vice-voor- zitter van de Raad van State en de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer mr. M. de Niet en mr. F. J. van Thiel voor een politiek consult op Huis ten Bosch ontving. Deze gesprekken gaan vooraf aan het aanwijzen van een kabi netsinformateur of -formateur. De vraag is echter of dit al spoedig kan gebeuren, omdat de Tweede Kamer enige tijd gele den besloten heeft een kabinetsinfor mateur voor te dragen aan de koningin. Dit zou op 11 mei gebeuren. Zowel in de progressieve als in confes sionele kringen heeft men ook iri het weekeinde de bereidheid uitgesproken een regering te willen vormen. Het pro bleem voor de progressieve concentratie is, dat zij geen meerderheid in de Kamer heeft. De confessionele kunnen een meer derheid vormen met de V.V.D. en D.S.'70, maar de christen-radikalen binnen de confessionele partijen hebben daar ernstige bedenkingen tegen. Verwacht wordt, dat professor Steenkamp, de geestelijke vader van het K.V.P.-pro gram deze week gesprekken zal hebben met K.V.P.-voorzitter mr. A. v.d. Stee en fractievoorzitter dr. G. Veringa. De heren van Zeijl (K.V.P.), Idenburg (A.R.) Blemink (C.H.U.) bereiden een overleg voor met de top van hun partijen. Met hun mederadikalen staan zijn namelijk op het standpunt, dat de P.v.d.A., D.'60 en de P.P.R. de beste aanknopingspun ten voor de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. hebben. „Als de P.v.d.A. met de drie christelijke partijen in zee zou willen gaan zou er direkt een regering zijn", aldus de christen-radikalen. „Maar P.vd.A., D/66 en de P.P.R. zijn enorm halsstarrig". André v.d. Louw, voorzitter van de P.v.d.A. liet in Den Haag tijdens een 1 meiviering iets van deze „halsstarrig heid" merken, toen hij opnieuw verze kerde, dat de progressieve drie niet met de confessionelen zullen samenwerken. Volgens hem moeten de confessionelen met de V.V.D. en D.S.'70 proberen een «(gering te vormen". Lukt dat ndet, dan >njn de progressieve partijen bereid het "Ier in handen te nemen. Er Is geen spookbeeld van onregeerbaarheid. Er staat een team van ministers klaar om aan de slag te gaan", aldus P v.d.A - voorzitter v.d. Louw, die ezi, dat zijn Partij met veel vertrouwen nieuwe ver kiezingen tegemoet gaat. ADVERTENTIE 'Dodenherdenking' dinsdag 4 mei 19.30 u. in de MAREKERK Aansluitend Stille Tocht (ADVERTENTIE) Dansen Is Jong Zijn!! A. LISSE en LEIDEN (Elke Zaterdag ZONDAG 8 uui LEIDEN (Heerlijke Bij Evert Castelein (Van een onzer verslaggevers) HAELEN Twee kinderen uit het gezin Beren, afkomstig uit Weert, zijn gisteren gestikt, nadat ze tijdens het spelen onder het zand bedolven raak ten. Anneke (11 jaar) en Wim (10) speelden aan de voet van een zandaf- graving in het bos nabij Haelen, terwijl de twee andere kinderen van het gezin met hun ouders iets verderop speelden. Onverwacht stortte het zand in en raakten de kinderen bedolven. De ou ders ontdekten het ongeluk pas, nadat een van de twee bij hen spelende kin deren de slachtoffertjes miste. Hoewel de politie en een ziekenwagen direct gewaarschuwd werden, kwam de hulp voor de beide kinderen te laat. Men heeft nog niet ontdekt waardoor de onverwachte zandverschuiving ontstaan is. .MONSTER In de duinen bij Monster is zaterdag tot tweemaal toe brand uitgebroken waardoor grote schade is aangericht aan het duinlandschap. Volgens de politie is een oppervlakte van ongeveer vijf hectare verwoest. Andere berichten maken melding van tien hectare. Door nog onbekende oorzaak brak het vuur omstreeks drie uur zater dagmiddag uit. dat zich aangewak kerd door een felle wind. spoedig uitbreidde over een breedte van on geveer achthonderd nieter. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was duurde het nog even voordat met blussen kon worden be gonnen omdat geen water aanwezig was en over een afstand van onge veer een kilometer slagen moesten worden uitgerold om aan bluswater te komen. Vele tientallen particulie ren hielpen de vrijwillige brandweer van Monster door met behulp van schoppen en kledingstukken het dro ge brandende gras te doven. Om ongeveer vijf uur 's middags was het vuur onder controle. Vele jonge vo gels, hazen en konijnen zijn ver- Omstreeks negen uur zaterdagavond rukte de brandweer wederom uit naar hetzelfde gebied omdat het vuur opnieuw was opgelaaid. Na een half uur konden de spuitgasten ech ter weer inrukken. Een felle bosbrand heeft zaterdag bij Ossendrecht 25 a 30 hectare bosach tig terrein aangetast. Bij Moergestel is een oppervlakte van ongeveer 100 bij 80 meter, waarop lage duinen en berken, door brand verwoest. Op de spoordijk bij Driebergen van de lijn Utrecht-Arnhem heeft zater dagmiddag over een lengte van on geveer 150 meter brand gewoed. Door de enorme rookontwikkeling ondervond het verkeer op rijksweg 12 veel hinder. Nederlandse militai ren van het 101'ste tankbataljon hebben gisteren een groot aandeel gehad in het blussen van een bos brand bij het Belgische kamp Be- verlo. Het vuur vernielde behoorlijk wat bos. Van geen van de branden I staat de oorzaak vast. ZIEKENHUIS DEN HELDER Onderzoek naar dood patiënte (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER Op verzoek van de directie van het gemeenteziekenhoia Parkzicht in Den Helder zal een Justi tieel onderzoek worden ingesteld naar een ongeval met dodelijke afloop dat zaterdag in het ziekenhuis heeft plaats gevonden. Uit een vooronderzoek is gebleken dat de 60-jarige mevrouw M. La Fleur-Stok uit Den Helder, die als patiënte in genoemde ziekenhuis verbleef, zaterdag omstreeks vijf uur in de ochtend uit haar bed is gevallen en daarbij zeer ernstig letsel aan haar nekwervels op liep. Tengevolge daarvan is zij gisteren overleden. Tevens is uit het vooronderzoek de indruk naar voren gekomen dat het slachtoffer waarschijnlijk inmin of meer voorover zittende houding ln slaap is gevallen, daarbij het evenwicht heeft verloren en vervolgens uit haar bed is gevallen. «•respondent l WASHINGTON Hc weest in Washington de oorlog in Vietnam büe< vannacht vrij rustig ge- duizenden betogers tegen :n zijn om vandaag het erkeer in de Amerikaanse residentie duchtig in de war te brengen. Gisteren reeds had de politie de par ken. die door de betogers als slaapplaatsen werden gebruikt, ontruimd, zonder dat het tot omvangrijke incidenten kwam. de stad werden tienduizend militairen is van zins onmiddellijk op te treden zodra zich ver reed gehouden om zo nodig in te grijpen. In de stad patrouilleerden 3000 man oproerpolitie. Het is niet zo heel erg waarschijnlijk dat de opzet van de betogers, namelijk het verkeer te ontwrichten, zal slagen. De politie, eventueel bijgestaan door militairen, is van zins onmiddellijk op te treden zodra zich ver- keersstagnaties voordoen Aan het bevél de parken te ontruimen werd slechts dele gevolg gegeven. De politie moest enige hon derden letterlijk wegslepen. De organisatoren van de betoging hebben hun mensen op het hart gedrukt geen geweld te gebruken en slaapplaatsen te zoeken in ker ken of openbare gebouwenOok de betoging van vandaag zou geweldloos moeten verlopen. De bedoe ling is om met duizenden tegelijk op drukke verkeers knooppunten te gaan zitten en zo het regeringscentrum af te sluiten van de rest van de stad. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-KNOKKE De man die in de afgelopen nacht in het natuurgebied het Zwin tussen het Belgische Knokke en het Nederlandse Sluis twee Belgische politiemannen heeft neergeschoten en twee anderen ernstig heeft verwond is nog steeds voortvluchtig.. Zowel de Bel gische als de Nederlandse politie hebben een uitgebreide jacht op de man ge- De 22-jarige uit Curasao afkomstige Norbert van S. wordt ervan verdacht I de schoten met het machinepistool te hebben gelost. Volgens de Belgische po litie wordt hij door de Nederlandse justi tie gezocht wegens desertie. Dat is vol- j gens de Nederlandse justitie en het mi- nisterie van Defensie niet juist. De man is gelegerd bij een verbindingsonderdeel in Ede en was gewoon op weekendver lof en zou zich vanmiddag weer op de kazerne mieten melden. Het is mogelijk dat Van S. helemaal niets met de schiet partij te maken heeft gehad, maar dat zijn identitietspapieren die door de Bel gische politie zijn gevonden, zijn gesto len. Behalve in België wordt ook in Zee land bijzonder intensief gezocht naar de schutter. Tientallen politiemannen post ten gisteren bij alle veerdiensten over de Westerseheide. de verschillende dam men. de Zeelandbrug en de Rijksweg 58 (richting Brabant). Zij controleerden het verkeer bijzonder intensief. Een grondige controle werd ook uitgevoerd bij alle j grensovergangen, met name Zeeuwsch j Vlaanderen. De twee politiemannen die werden gedood zijn Willy de Bree (40) en Paul de Marest (24). Gewond maar niet levensgevaarlijk zijn de agenten Maenhoul en Rigobert de Vooght. De schietpartij speelde zich af op het par keerterrein van het Zwin. De gestolen auto. waarin de dader zat, was gister morgen al gesignaleerd. In de auto zijn behalve de identiteitspapieren van Van S„ enkele handvuurwapens, vijf houders met dertig patronen, granaten, een grote hoeveelheid inbrekersgereedschap en een aantal jerrycans met benzine gevonden. Men vermoedt, dat de man had willen inbreken in het administratiekantoor van het Zwin. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie heeft zaterdagavond in Rotterdam twee Turkse arbeiders in zorgwekkende toestand aangetroffen. Zij waren het slachtoffer van een steekpartij. De 34-jarige Abdullah Tenbel had een steekwond in zijn been. Zijn broer, de 29-jarige Sevki Tenbel, had een snee in zijn buik. Ze zijn naar een zieken huis overgebracht. In verband met hun toestand konden ze tot nu toe niet worden verhoord. De dader, een neef van de slachtoffers, is voortvluchtig. Het mes waarmee werd gestoken is nog niet gevonden. WASHINGTON (AFP) De NASA heeft de lancering van beide Mariners H en 1 (8 en 9( naar mars 24 uur uitgesteld De Mariner-H zal op 8 mei tussen 21-07 en 21.54 uur plaatselijke tijd (9 mei tussen 02.07 en 02.54 uur Ned tijd) worden gelanceerd. De mari ner I volgt tien dagen later. Het uitstel van de lancering is veroorzaakt door de slechte werking van een spectrome ter die de infrarode straling van de planeet moet gaan meten. Volgens het aanvankelijke vluchtplan zouden beide op 14 en 24 november bij moeten aankomen. Hotelstaking aan Riviera CANNES (AP) Meer dan duizend werknemers bij de vier grootste hotels in Cannes aan de Franse Riviera, z(Jn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de eis tot een loons verhoging van 20 percent. De Amerikaanse journalisten Kate Webb, nan wie men nermoedde dat zij in Cambodja was vermoord, is gisteren door de Cambodjaanse guerrilla's in vrijheid gesteld Zp verklaarde al de toeken ran haar gevangenschap zeer goed te zijn behandeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1