Australië in aanval Vreugde en verdriet bij Varsity VISSER NAM T NIET MARJAN LUESKEN VOELT ZICH NIET MEER INFERIEUR Spanning in eindfaze door Vultink Driehoridenkeizer werd verrast maar behield titel Wielerwedstrijden van de Snartaan Successen voor waterpoloteam LINDA DE BOER OP 800 METER VRIJE SLAG: 9.48.2 René Pijnen behield koppositie Snelle triomf voor profbokser Aloserij MAANDAG 3 MEI 1971 door Frank Werkman AMSTELVEEN Enigszins verdwaasd liep hij rond. Een halfvol flesje bier in de hand, hel eens rode jasje achteloos om .de schouders. Vol overgave had hij mei kornuiten de nieuwste versie van het lied „Ajax wint de wereldcup" gezongen, daarbij de naam van de Am- sterdamsse voetbalclub vervangend voor „Laga" en de wereldcup door „Varsitycup". Het nippen aan gerstenat had hem in staat gesteld zich zonder al te grote ge wetensbezwaren in hel water te werpen. Maar het was niet nodig gebleken. Niet zijn ploeg had zojuist de 88e arsity gewonnen, zijn aanmoedigingskreten ten spijt. Teleurgesteld keerde hij zich om. Het lustrumfeest, dat de Delftse studenten 's avonds zouden vieren, kon niet worden opgeluisterd met de „Varsitycup". ..We hebben toch al zon pech gehad vandaag". mompelde hij. ..Vanochtend vertrokken we met onze oude bus. maar onderweg kregen we een lek ke band. Geen krik en geen reservewiel. Maar we zijn er gekomeo. Eigenlijk had Laga Als pensatie voor die pech bus". In zichzelf pratend slofte hij weg. Zijn dag was ver- Onaantastbaar Grote vreugde daarentegen heerste er in het kamp van Nereus. De Amsterdamse stu denten hadden zich in de voor het eerst sinds 1939 op de Bosbaan gehouden Varsity on aantastbaar geloond De Ne- reïden. die zich consciëntieus hadden voorbereid op het tra ditionele roeievenement dat door werkzaamheden aan het Amsterdam-Rijnkanaal naar het Amsterdamse bos was ver plaatst hadden van de on gunstige boeiindeling niet veel hinder gehad. Toch duurde hel tot de laatste honderden me ters aleer Nereus zich kon ontdoen van Triton en Ska- di. Lange tijd Deze twee outsiders waren ge start aan de luwe kant van de baan en konden zich daardoor lange tijd meten met favoriet Nereus. Het windvoordeel stel de Triton zelfs in staat weg te lopen van de Amsterdammers. Maar op dat moment verhoog de Nereus het tempo drastisch. Tegen deze ..coup" was het uitgeputte Triton niet meer opgewassen De Utrechters moesten zelfs nog alles geven om de tweede olaats in han den te houden. Tientallen aan- IJLST Tijdens ccn persbijeenkomst in het schaats- en rennershuis te IJlst heeft sehaatstrainer Visser, bijgestaan door Henk Lamberts, opening van za ken gegeven omtrent zijn beweegre denen met de KNSB en het gewest Friesland te breken. Tijdens het ge sprek van de KNSB op 20 april met de daineskernplocgleden is gebleken, dat alle acht dames trainer Egbert van der Ploeg niet accepteerden, om dat zij geen vertrouwen in hem had den. De KNSB heeft toen gesteld: vertrouwen schenken ol' niet meer uitkomen op dc Nederlandse kam pioenschappen en buitenlandse wed strijden. Uiteraard kozen de dames leid van de KNSB bij de benoeming van Van der Ploeg was voor Visser aanleiding zich. als sehaatstrainer te rug te trekken. ..Begrijp me goed. ik heb niets tegen de persoon van Van der Ploeg. Ik wil zijn capaciteiten niet in twijfel trekken. Integendeel. Maar ik veroordeel het ondemocratische be leid van het KNSB-bestuur en de TC- leden. Dif heb ik de KNSB schriftelijk laten weten", verklaarde Visser, eige naar van drie sportzaken. „Als reactie hierop ontving ik een briefje dat men mijn terugtrekking accepteerde en me bedankte voor de bewezen diensten. ivolgcr i ichaat: rijden ader KNSB opgelegde spreekverbod". ..Ik bad verwacht", aldus Visser. het gevoerde overleg betrokken dc De heer W'ynia. voorzitter van dc landelijke technische commissie van de KNSB. ontkende dat hij eens aan- de pers had verklaard dat Klaas Vis ser betrokken Broekman. De breuk tussen Klaas "Vis KNSB is vooral in Frielsnad aangekomen. Ook bij een aantal mes van de kernploeg. V; ten is Visser benaderd met het zoek niet te stoppen Visser bleef op zijn standpunt totdat op hei daan de toptraining van de hard dersclub „Preamke Skouw leeuwen" opnieuw te verzorgen, deze club. waarvan iedereen lid worden, zijn al enkele kcrnploegli aangesloten. Dit aantal zal. zoals zich nu laat aanzien, aanmerki worden uitgebreid, waardoor straks toch een groot contingent kei basis voor een kopie van de affaii Westphal. zoals die zich bij dc Koni lijke Nederlandse Atletiek U voorgedaan, is daarmee gelegd. heen- hangers van Nereus namen vervolgens de traditionele duik in het overigens niet eer.s zo koude water. Hun dag was goed. Hilariteit Voor de start van het hoofd nummer had een aanhanger van Laga voor enige hilariteit gezorgd door in het midden van de Bosbaan vlak voor de tribunes een langwerpige bal lon op te blazen. Met een duik- uitrusting was hij ongemerkt door het water gegaan. Lang zaam maar zekef ..groeide" de ballon waarop de woorden „Laga -Lustrum" duidelijk zichtbaar werden. Het mocht niet baten. Zoals de ballon even later in elkaar plofte en naar de kant dreef vervloog ook de hoop van de supporters van de Delftse roeivereniging op een stunt van hun ploeg. D't ballonnetje ging niet op. De uitslagen: Oude vier met stuurman (hoofdnummer): 1. Nereus (Bosch slag. Luynenburg. Con- standse. Van Laarhoven. Boehhove) 7.15.0: 2. Triton 7.19,4; 3. Skadi 7 20.3: 4 Aegir 7 23.0; 5. Laga 7.25.0: 6. Niord 7.27.0. 7. Argo 7.36.0. Elite vier met stuurman: 1 I.aga 8.02.2; 2. Triton 8.08.0; 3. Skadi 4. Argo' 5. Nereus. lingen: 1. Skadi Bjord 7.08.0; go: 5. Laga: 6. Aegi Laga 5.0; Tri- Senio 2. Njoi B: 1. Aegir 7 7.42.13. Skadi: Senior Skiff: l. Veenemans (Nereus) 8.20.0: 2 Van Schel ven (Tritoni 8.20.1: 3. Van der Burg (Skadi) 3.52.2; 4. Koele- man (Niord) 8.51.8. Senior lichte acht nicuwe- 7.54.8: 4. Nereus. Overnaadsc twee met stuur man: 1 Laga 9.37.4: 2. Triton 9.40.0: 3 Nereus 9.46.8; 4 Ae gir: 5. Niord Ovcrnaadse vier met stuur man: 1 Skadi 8.03.2: 2. Aegir 8.10.0; 3. Laga 8.11.6; 4. Argo: 5. Nereus; 6. Njord. Senior acht nieuwelingen: 1 Laga 6.40.0; 2. Aegir 6.45.1; 3. Argo 6.51.0: 4. Nereus 6.55.0: 5. Njord 7.01.0: 6. Triton 7.09.0; 7. Skadi 7.23.0. Elite lichte acht: 1 Triton 7.16.8; 2. Nereus 7.23.0: 3. Argo 7.26.6: 4 Aegir 7.34.3. Senior a acht: 1 Laga 6.37.1; 2 Nereus 6.54.0: 3 Tri ton 6.57.2; 4. Aegir 6.59.7; 5. Argo 7.01.3. door Kees Kooman DEN HAAG Eindelijk, na het glorieuze tijdperk van Imre Rietveld was Nederland weer vertegenwoordigd in de finale van een „eigen" internationaal badmintonloernooi. Tot verrassing van het in bedroevende aantallen opgekomen publick. bereikte de kittige Marjan Lneskcn, die vandaag achttien jaar wordt, op overtuigende wijze de eindstrijd van het door Drop Shot georganiseerde Flower Tourncmcnt. dat in het afgelopen weekeinde in Sporthal Mariahocve werd ge houden. Dat zy daarin verloor van wereldkampioen Eva Twedberg was bü voorbaat al zeker. De manier waarop was tekenend voor de „gedaanteverwisseling", die zij dit jaar heeft onderbaan. Na in de eerste game (111) wat ingespeeld te hebben, kwam zij in de volgende game door een furieuze eindsprint gelijk. De grotere routine van de knappe Zweedse gaf de doorslag: na vele „services-over" nam Eva Twedberg met 1210 de titel over van de Deense Anne Flindt. die in de halve finale kansloos werd weggesmasbt door Marjan. Luesken (111. 113). De grote verandering bij de Neder landse revelatie was duidelijk; zij was niet meer bang. „Vroeger keek ik te gen iedereen op. Voor èn tijdens de wedstrijden stond ik te trillen op mijn benen, zo zenuwachtig was ik. Ik hoef de eigenlijk niet te beginnen. Het werd toch een afknapper. En opeens is dat inferieure gevoel over". De Haarlemse weet nu wat zij kan. Tijdens de Euro pese jeugdkampioenschappen bewees zij dat al. Toen bleek, in cle finale alleen de Zweedse Anne Berglund sterker dan haar. ..Het gebeurde op de Nederlandse jeugdkampioenschappen. Eindelijk won ik eens van Joke van Beusekom. iemand waar ik altijd bij voorbaat kansloos tegen was. Sindsdien ben ik vrijer uit gaan spelen. Nu ga ik met een mentaliteit van „ik ga laten zien wat ik kan en als ik verlies is de ander gewoon sterker" de wedstrijd in. Ik sta er soms versteld van wat ik kan". Mar jan Luesken is in haar mentaliteit vol wassen geworden Natuurlijk is de in ternationale ervaring, die zij in vijf internationale toernooien heeft opge daan ook belangrijk voor haar veran dering geweest. Ze heeft er ergens wel op gerekend. Dit jaar nam zij zichzelf voor: „En nu moet mijn doorbraak ko men" Haar studie, de aanvulling van wiskunde op haar A-diploma stemde ze af op haar sport. Vaak trainde ze bij haar vereniging Duinwijck zeven dagen achtereen. „Intussen is mijn con ditie enorm vooruit gegaan De Duin- wijckspeelster zei dat vlak voor de finale „Maar het uithoudingsvermogen ran die Zweedse is onvoorstelbaar Nee, van die wedstrijd stel ik met niet veel voor". Snel voegde zij eraan toe „maar dat wil niet zeggen, dal ik bang voor haar ben. Ik ga gew-oon laten zien Haar „opponente", Joke van Beusekom I RIJSWIJK In de Rijswyksc Plas- poelpoldcr reden gisteren de leden van Bras De Spartaan een onderlinge wedstrijd Bras waarbij de jonge amateur Piet van der Meer, die dc laatste tyd goed op dreef is opnieuw gelegenheid kreeg zich te on derscheiden. kwam ook ver; zij weid door de latere winnares in de halve finales met 114 en 111 uitgeschakeld. WEGGEBLEVEN Opvallend was het wegblijven van dc nationale top. ..Snap je dat nou. Zij roe pen allemaal zo om internationale er varing. En als je dan een toernooi met een sterke buitenlandse deelname or ganiseert, blijven ze weg. Ik vraag me af, of ze dat ook hadden gedaan als er een toernooi in Hongarije of zo was ge weest De organisatoren van zoals het officieel wordt genoemd „The in ternational Flower Tournament of Hol land 1971", waarin de gehele interna tionale top „present" was. waren dui delijk teleurgesteld. Van de toeschou wers was alleen de „badmintonfamilie", die op elk toernooi verschijnt, aanwe zig Van de acht Nederlanders, die zich hadden ingeschreven plaatste Herman Leidelmeijer zich bij dc laatste zestien heren, Toen werd hem door Stevens (G.-B.) de weg naar de kwartfinales versperd. Winnaar werd. nadat hij titel houder Johnsson (Zweden) met 115. 158 en 1511 had verslagen de Deen Klaus Kaagaard. V ALKEN BURG „Als je honderd titels by elkaar hebt. lcryg jc van ons voor de rest van je leven een pensioen", heelt ccn wat overmoedige Belgische official indertijd ge zegd in dc beginperiode van Raymond Ceulemans als bil jarter. De man heeft nooit kunnen bevroeden, dat hij die woorden misschien nog wel eens waar zou moeten maken. In Valkenburg immers veroverde de 33-jarige Ceulemans zyn 62e kampioenschap en is dus aardig op weg naar dc Op weg naar de titel in Valkenburg ontmoette de Vlaming slechts pén te genstander van formaat. Dat was Hans Vultink. die zaterdagavond met een slotserie van 131 de Belg dermate ver raste. dat de driebandenkeizer de na- stoot ruim miste en door de nederlaag (300-266 in 6 beurten) twee matchpun- ten op zijn stug naar winst carambole rende landgenoot Corin aehterraakte Van grote betekenis was die achter stand echter niet. Dat bleek in de finale die door Ceulemans na een schuchter begin met duidelijke cijfers werd ge wonnen: 66-300 in 6 beurten. Hij was kampioen door een aanmerkelijk beter algemeen gemiddelde. De uitslagen zijn: Vijfde ronde Dufetelle (Fr.) 300 16 Siebert (W-DId.) 292 16 Belg.) 300 11 „century". De ronde Vlaming (nu weer kampioen i anker kader 71.2) werd in ruim elf jaar tijd 12 keer wereld kampioen, behaalde 22 Europese titels en kwam i nationale Belgische kampioenschappen in alle mogclyk denk bare spelsoorten liefst 28 keer op dc hoogste trede by d- ceremonie prolocolairc. Als Ceulemans in hetzelfde temp doorgaat moet hij ongeveer in 1978 aan dat „biljart pen: zyn 237 15 69 15.80 300 15 121 20.00 300 5 111 De eindstand i: i Europees kampioen; Ceulemans (België) 2. Corin (België) 3. Galvez (Spanje) 4. Bessems (Ned.) 5. Vultink (Ned.) 6. Dufetelle (Fr.) 7. Scherz (Oost.) 8. Siebert (W-Dld.) 12 24(3 57.38 0 110 14.56 (Vo uitslagen zie resultaten) UTRECHT Door overwinningen op 'panjc. West-Duitsland en Nederland-B is het Nederlands waterpolozevental gis termiddag ongeslagen winnaar geworden van het tweedaagse vierlandentoernooi in het Utrechtse zwembad Den Hommel Uitslagen met het scoreverloop: t-Dulti indSpanje Nagy s 1—3. Rul Xederla In de race voor amateurs nam Van dei- Meer weldra een ruime voorsprong, die hij tot het eind kon bewaren. Als tweede ging R Koppers door de finish. Derde werd G de Groot. n°gefPg2 RUWU H." Wij» lev-on. Jui land E-Spai Hoogveld l—1 ■orp) Jane 1—3. Sar deval I— eeke l—l (n.m.) Gilbert 2—1. Gil- m.) Selbeck 3—2 (n.m.) Bongcrs r 4—3. Bongers 1-1. Horst Kilian LONDEN Australië heeft de aanval op de Verenigde Staten, zwemnatic by uitstek, ingezet. Dit weekeinde tijdens de 14 landenwedstryd in Londen, ook wel mini-wereldkampioenschappen genoemd, legde Australië beslag op de eerste plaats in het „plocgenklassement" met een totaal van 122 punten, wel iswaar slechts één punt (neer dan de Verenigde Staten, maar toch tamelijk veelzeggend. Nu beleven de Australiërs momenteel wel hun hoogseizoen, terwyl in Amerika en Europa de wedstrydperiode nog maar net op gang is gekomen. Bovendien ontbraken van de Amerikaanse top enkele prominenten, maar de Australische verrichtingen waren op bepaalde nummers zo voor treffelijk. dat het verschil-door de voor Amerika belemmerende factoren niet kan worden goedgepraat. Mexico bracht, hoewel de V.S. hier het leeuwedeel van de eremetaal- voorraad inpalmde, een onverwach te opleving door toedoen van sprin ter Michael Wenden (twee keei goud) en vlinderslagzwemster Lvnn McClemence. En nu. een jaar vooi de Olympische Spelen van '72 in Mtinchen schuift Australië troeven als Shane Gould, Karen Moras. Gra ham Windeatl, Sue Funch. Mary Ro binson en Jane Comerford naar vo- Karen Moras, op 6 februari 17 jaar geworden, is al enkele jaren geen onbekende meer. Reeds in Mexico won zij brons op de 400 m vrije slag en in 1970 verbeterde zij tijdens de Gemenebestspelen in Edinburgh het wereldrecord op de 800 meter vrije slag van de Amerikaanse Debbie Mever. In Londen pakte Karen Mo ras. een studente uit Sydney, ook het wereldrecord op de 400 m vrije slag af van Debbie Meyer: 4.22,6 tegen 4.24,3 in een „direct duel", waarin de- Amerikaanse 19 sec achterbleef. Debbie Mever raakte nog een wereld record kwijl, dat op de 200 meter vrije slag Shame Gould, de 14-jari- ge scholiere uit Sydney, zonder meer de opvolgster van de reeds legenda rische Dawn Fraser. was op deze afstand tweetiende seconde sneller dan de Amerikaanse ooit was. Op dc 100 i evenaarde zij de toptijd van aar fameuze landgenote (58.9 sec) n het is geen gewaagde voorspel- ng dat zij. nog voor of in München an het tijdperk Fraser een einde fii maken. Shane Gould. 1.71 m lang gewicht van 57 kg -vela: dit Haar sprinttijd werd elektronisch opgeno men, in tegenstelling tot indertijd die van Dawn Fraser. Had mon in Londen de tijden met de hand ge stopt, Shane Gould zou dit weekein de twee wereldrecords rijker zijn Het hoeft geen betoog dat de Euro- stadium van hun seizoenopbouw. geen antwoord hadden op het Au stralische en. in mindere male. hel Amerikaanse geweld. Nederland kwam niet onverdienstelijk weg met enkele vierde, vijfde en zesde plaat sen. De meeste indruk maakte de Naardenzwemsler Linda de Boer. pas van een blessure hersteld. Zii kwam1 op de 800 m vrije slag tot een lijd v 3 48.2 s (Voor uitslapen zie resultaten) DEN BOSCH „En nu nog tien seconden eraf". Zo nuchter commen tarieerde de dag voor haar dertiende verjaardag Hansje Bunschoten de nieuwe Nederlandse recordtijd op de 400 meter vrije slag en de grootste Enidh Brigitha legde dc overwinning uit haar nog zo prille zwemcarrière. In een fascinerend gevecht was zij met felle tussen- sprints eerst Karin Tülling (derde bi.i de Europese kampioenschappen in Barcelona). Astrid Verver en op de laatste vijftig meter 'zelfs Gudrun Wegener voorbijgegaan en had zij bij het aantikken cle klokken doen stilstaan op 4.32.4. Ondanks de voor de Oostduitsers gebruikelijke mon sterzege (187109) moesten de beste krachten enkele malen hun meerde re erkennen in de smalle, maar kwalitatief sterke Nederlandse top slag bijzonder snel af. Het in Oost-Duitsland niet onopge merkt gebleven talent op de vrije slag: Hansje Bunschoten. Astrid Verver, Anke Rijnders de rugslag- zwemsters Marjan Vermaal en An- nemarie Groen durfden de confron tatie aan. Dat culmineerde in afge tekende overwinningen van Anke Rijnders op de 100 meter vlinderslag (in de nieuwe aspirantenrecorcitijd van 1.06.4) Annemarie Groen op de dubbele afstand (met 2.24.6 een nieuw Nederlands record) en Marjan Vermaat op de 100 meter rugslag (1.07.9). PFEBLA DE FARNALS Dc derdt etappe van de ronde van Spanje ov< een afstand van 164 kilometer va Calpe naar Puebla cle Farnals is ee overwinning geworden voor de Fran: man Cyrille Qui mar cl. Op de tweede plaats eindigde de N< derlander Eef Dolman voor zijn landge noot Harry Stevens. Allen hadden de zelfde tijd als de winnaar. De Belg Eddy Peelman won zaterdag de tweede etappi van de Ronde van Spanje. René Pijnei behield het afgelopen weekeinde de lei ding in het alg. klassement. (Belg.. .12.04). (Belg.) FRANKFURT Eddy Merckx legdi de basis voor zijn overwinning in Rune um den Henniger Turm in de slotrondt van vijftien kilometer. Op indrukwek kende wijze nam hij afstand var drie medevluchters De Schoenmaecker Aimar en Van Clooster. Bij de finish van de 225 km. lange, door de Taunus voerende rit, had Merckx een sprong van 21 seconden. Zijn ploegge noot Jos de Schoenmaecker, die de laat ste weken opvallend goed rijdt, eindigdi als tweede nog ruim voor Aimar ei Clooster. ielg.) r (Belg.; ROESELARE De Amsterdamse be roepsbokser Nico Aloserij heeft in Git-' (België) een overwinning behaald op d« Bels Michel Petit uit Duinkerken, k de derde ronde (van de acht) gaf Petit op

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12