ROBERT HARTHOORN ONTWIERP ECONOMISCH LUCHTSCHIP ÉÉftél Teen oplossing voor geluids hinder en ra ■JMOGEIUK LUCHT VERVUILING ZATERDAG 24 APRIL 1971 H ROTTERDAM. De kans, dat binnen enkele decennia het luchtschip weer een normale verschijning in het luchtruim is, wordt steeds groter. In tal van landen (waaronder Nederland) zijn researchteams op het ogen blik druk bezig de mogelijkheden van deze vorm van luchtvervoer, waarvoor in de twintiger en dertiger jaren een grootse toekomst scheen weggelegd, opnieuw te onderzoeken. Men heeft al enkele interessante plus punten ontdekt. Luchtschepen zouden namelijk uiter mate geschikt zijn voor het vervoer van grote hoeveel heden vracht en passagiers. Bovendien produceren „Zeppelins" in vergelijking met supersonische vlieg tuigen als de Frans-Britse Concorde en Russische TU-144 een minimum aan lawaai en last, but not least, zijn het geen grote luchtvervuilers. Vooral de laatste twee pun ten zijn in deze eeuw van steeds meer toenemende milieuverontreiniging erg belangrijk. llgene het Engelse „Jane's freight ntainers", een jaaroverzicht over het itainervervoer, zullen in 1985 lucht- ïepen vracht in containers van 500 vervoeren met een gemiddelde ilheid van 160 km per uur. De gelse Cargo Airships Ltd; een doch- onderneming van Manchester Li- is, overweegt de bouw van een itotype met een lengte van onge- t 150 meter. Dit luchtschip krijgt i eendelige romp en wordt gefabri- rd van koolstofvezels, een materi- dat een gewichtbesparing geeft ti vijftig „procent en. binnen enkele waarschijnlijk ook vrij alge- meen in de vliegtuigbouw zal worden toegepast. Als brandstof zou men in de plaats van het zeer explosieve waterstofgas gebruik kunnen maken van aardgas of het onbrandbare heliumgas, dat nu in vrij grote mate voorhanden is als bijprodukt van het Amerikaanse ruimtevaartprogramma. Nieuwe lucht schepen zouden niet alleen sterker zijn, maar ook goedkoper om te bou- Rampen Tussen de beide wereldoorlogen in zijn In oader andere Duitsland, Enge- land en de Verenigde Staten een aan tal luchtschepen gebouwd, die een be langrijke rol hadden moeten spelen in het transatlantische passagiersver voer. Deze luchtschepen, die gevuld waren met waterstofgas, bleken ech ter te gevaarlijk en talrijke rampen maakten in de dertiger jaren aan deze lichter-dan-lucht-vliegerij dan ook een abrupt einde. Overigens was het brandgevaarlijke waterstofgas zeker niet de voornaam ste oorzaak van de talrijke calamitei ten. Ook constructiegebreken, onvol doende manoeuvreerbaarheid tenge volge van een relatief te zwak motor vermogen, gebrekkige meteorologische berichtgeving en navigatieapparatuur speelden bij het verongelukken van de luchtschepen een grote roL In oktober 1930 stortte het Engelse luchtschip R-101, dat het veiligste luchtschip ter wereld werd genoemd, tijdens een storm neer in Frankrijk. Bij dit ongeluk kwamen 48 van de 56 opvarenden om het leven. Deze ramp betekende het einde van de grote luchtschepen in Engeland. Eerder ging het zo in Frankrijk, waar in december 1923 de „Dismude" met 50 man aan boord verdween en zo was het in Italië, toen de „Italia" onder comman do van generaal Mobile in 1928 na De Hindenburg stortte neer bij de landing doordat hij in bot sing kwam met een mast. Het luchtschip vloog onmiddellijk in brand. een tocht over de noordpool neerstort te. In het begin van de jaren dertig hadden alleen Amerika en Duitsland nog vertrouwen in luchtschepen. In de Verenigde Staten kwam daar 'n einde aan na het verongelukken van de „Akron" in 1933 en de „Makron" in 1935. Het land van de zeppelinpioniers, graaf Ferdinand von Zeppelin en dr. Hugo Eckener, bleef als enige over. Toen echter op 6 mei 1937 de „Hin denburg" bij Lakehurst op New Yer- sey verongelukte was daarmee een definitief einde gekomen aan het roemruchte vooroorlogse tijdperk van grote luchtschepen voor passagiers- en vrachtvervoer. Deskundigen van mening dat de zeppelins cieel geen kans meer maakten. Pas de zestiger jaren begon over luchtschepen te praten, vooral omdat het principe van de zeppelins nog zo gek niet was. In di' logse periode deden zich echter talrij ke technische problemen voor, die veel al door de begaafde technici uit die da gen werden onderkend, maar waarvoor men geen oplossing wist. Sinds de der tiger jaren is de techniek echter met sprongen vooruitgegaan en dank zij vele nieuwe ontwikkelingen (onder andere op het gebied van navigatie, motorbouw etc.) is het nu mogelijk luchtschepen te bouwen, die voor wat voor Scheepvaart en Scheepsbouw te Rotterdam heeft een diepgaand onder zoek ingesteld naar de commerciële wedergeboorte van het luchtschip. De oud-koopvaardijofficier is daarbij tot de conclusie gekomen dat een vei- Ige en commercieel verantwoorde ex ploitatie van het luchtschip tot de reële mogelijkheden behoort. Vooral de binnenscheepvaart en het rail- en wegvervoer zouden in de toekomst een nuttig gebruik kunnen maken van luchtschepen. De kosten zouden te vergelijken zijn met die van het hui dige wegvervoer. De heer Harthoorn heeft verder het plan geopperd in de buurt van Gouda een luchtschiphaven te bouwen. Een verhard terrein van geringe oppervlakte zou hiervoor al voldoende zijn. „Denk nu niet. dat ik een zonderling ben, die uit sentimentele overwegin gen het luchtschip weer terug wil hebben. Neen, waar het mij om gaat is te komen tot de oprichting van een economische belangengroep. Met mijn studie heb ik willen aanto nen dat er voor het luchtschip weer perspectief is, vooral voor het vracht vervoer en ik hoop dat deze eerste over één nacht ijs gegaan. Vele maan den lang bestudeerde hij in zijn vrije uren de overstelpende hoeveelheid materiaal, maakte tal van berekenin gen en vroeg daarvoor bij de Boeing- vliegtuigfabrieken in Amerika zelfs de economische gegevens op van de Boeing-747f. de Jumbo-vracht jet. die volgend jaar bij de Lufthansa in be drijf komt. Vervolgens ontwierp hij een lucht schip. dat hij „Europa 1" doopte. De „Europa 1". met een lengte van 315 meter, een diameter van 70 meter en een gasinhoud van 660.000 kubieke meter helium, zou gebouwd kunnen worden voor een prijs van rond 130 miljoen gulden. Dit economische mo del zou worden voortbewogen door zeven dieselmotoren van ieder 2300 pk, met een maximumsnelheid ran verder tot de conclusie is gekomen dat het luchtschip één van de veiligste middelen van transport is. waarvan, zoals gezegd, de kosten per ton-kilome- ter aanzienlijk lager liggen dan de overeenkomstige kosten van de vracht-Jumbojet en dat luchtschepen als de Europa 1 wel eens 't antwoord konden zijn op de problemen van het hedendaagse internationale goederen vervoer. De Holland-Amerika Lijn, waarschijnlijk de enige Nederlandse scheepvaartmaatschappij, die sinds kort serieuze belangstelling heeft voor luchtschepen heeft het rapport van de heer Harthoorn een belangrijke stap voorwaarts genoemd en oordeelde dat Een van de beroemdste voor oorlogse Duitse luchtschepen, de „Graf Zeppelin". Dit meer dan 236 meter lange luchtschip maakte in totaal bijna 600 vaarten. betreft veiligheid niet onderdoen voor welk ander vervoermiddel dan ook. Niet alleen in Engeland waar onlangs bovendien met regeringssteun de „Airship Association" is opgericht, maar ook in de Verenigde Staten, West-Duitsland, Griekenland en Japan bestaan vergevorderde plannen lucht schepen te bouwen, die met een snel heid van 400 km. per uur kunnen vliegen. In West-Duitsland zou het in Lübeck gevestigde „Fordergesellschaft für Atomluftschiffbau und Atomluftschif- fahrt e.v." voor de wat verder ver wijderde toekomst zelfs de bouw van een door atoomkracht voortbewogen luchtschip overwegen. Maar voorlopig is men daar nog lang niet aan toe. In Griekenland werd onlangs bekend, dat de reders een onderzoek hebben laten instellen naar de toekomstmogelijkhe den van het luchtschip. Evenals vele andere reders en scheepsbouwers in Europa zijn de Grieken van mening, dat de kosten van een researchteam altijd verantwoord zijn. Want in de scheepvaartwereld moet men een vooruitziende blik van zo'n tien, vijf tien jaar hebben. En stel dat er straks luchtschepen gebouwd gaan worden. Daar zal men bij het bouwen en bestellen van zeeschepen toch terdege rekening mee dienen te houden van wege de investeringskosten. In de Sovjet-Unie zou men op het ogenblik experimenteren met zeer grote luchtschepen van ongeveer 300 meter lengte, die drie miljoen kubieke meter aardgas met een snelheid van 150 km. per uur door de lucht kunnen vervoeren. De motoren van het lucht schip draaien op aardgas en hun ver bruik is in verhouding zo gering, dat de lading van drie miljoen kubieke meter aardgas naar elk punt ter we reld getransporteerd kan worden. De Russen zouden bovendien al prototy pes hebben voor militair gebruik, zo als voor het vervoer van troepen en militair materiaal. Verder worden in Oost-Duitsland en Amerika proeven genomen met luchtschepen met een drielagige huid. Ook in Nederland bestaat hernieuwde belangstelling voor het luchtschip, de heer R. Harthoorn, nautisch stafmede- verker van het Nationaal Instituut Graf von Zeppelin was na de eerste wereldoorlog een der belangrijkste pioniers op het gebied van luchtschepen. aanzet nu verder uitgewerkt kan worden. We moeten zorgen er dit keer in Nederland öp tijd bij te zijn. zodat we niet achteraf tot de conclusie hoe ven te komen, dat het buitenland ons weer eens een keer is voor geweest", zegt Robert Harthoorn (41) uit Haas trecht bij Gouda, die nu een jaar of drie werkzaam is bij het Instituut voor Scheepvaart en Scheepsbouw te Rotterdam, na eerder twintig jaar als koopvaardijofficier (waarvan de laat ste jaren als kapitein) de wereldzeeën te hebben bevaren. Waf hij in de eerste plaats nu het liefst zou willen is de heroprichting van het Nederlands syndicaat voor de luchtscheepvaart. Voor de oorlog werd dat syndicaat in het leven geroepen door de toenmalige directeur van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, A. F. Bronsing en Th. Ruys, één van de directeuren van de Rotterdamse Lloyd, terwijl de heren J. E. van Tijen en ir. G. H. Hoffmann (die lange tijd bij de Zeppelinrederij te Frie- drichshafen werkte) als adviseurs aan het NSL verbonden waren. Het was de bedoeling met luchtschepen een geregelde dienst te openen op de toenmalige overzeese gebiedsdelen. Bij de Duitse industrie is toen ook inder daad een order geplaatst voor de bouw van een zeppelin, maar het verongelukken van „de oceaanreus dei luchten", de Hindenburg in 1937, hel opkomend nazisme in Duitsland en tenslotte het uitbreken van de tweed- wereldoorlog waren er de oorzaak var dat het Nederlandse luchtschip noo is gebouwd. Overeenkomsten ..Mijn interesse voor de Iuchtscheep vaart werd gewekt toen ik ontdek 1 dat er tal van overeenkomsten warei met de scheepvaart. Overigens hebbei luchtvaart en scheepvaart natuurlijI toch vele dingen gemeen, zoals cl navigatieprocedures en het bereke nen van de beladingsgraad. En boven dien heette het Instituut voor Scheep vaart en Scheepsbouw tot voor koi Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart. Zodoende beschikten we oo' over een grote hoeveelheid documen tatie op luchtvaartgebied, waaronde bijzonder veel materiaal over dc luchtscheepvaart in de dertiger ja- De heer Harthoorn, die lid is van de Nederlandse Vereniging van Kapiteins grote vaart en redacteur van het Nautisch Technisch Tijdschrift, is niet ongeveer 225 km. per uur, een kruis snelheid van ca. 200 km. per uur en een actieradius van rond de 15.000 Het luchtschip ln deze vorm zou vracht kunnen vervoeren tegen een prijs van achttien cent per ton-kilo- meter, terwijl de Boeing-747f (bouw prijs ongeveer 80 miljoen gulden) dat doet voor een kwartje per ton-kilome- ter. De heer Harthoorn ging bij zijn berekeningen uit van de in luchtvaart kringen gebruikelijke break-even-fac tor (de beladingsgraad nodig om eco nomisch rond te komen) van 55 pro cent. „Ik moest deze berekeningen wel maken, want aan allerlei fantastische ideeën die nooit uitgevoerd kunnen worden, hebben we niets. Als nuchte re Nederlander wilde ik doodgewoon weten wat het kost en wat het op brengt" zegt de heer Harthoorn, die berekeningen volkomen juist Veiligheid Over de veiligheid van de moderne luchtschepen maakt de heer Hart hoorn zich niet de minste zorgen. „Nieuwe luchtschepen kunnen worden uitgerust met de gehele uitgebreide scala van hypermoderne, gecompute riseerde elektronische navigatiesyste men, waarbij ongeacht de weersom standigheden op ieder gewenst moment het bestek met een grote graad van nauwkeurigheid kan worden verkregen. Dank zij de huidige meteorologische be- richtgevings- en rouleringsd lensten zal een modern luchtschip zeer econo misch kunnen varen en praktisch geen orkanen op zijn reizen ontmoe ten. Mocht op een gegeven moment het luchtschip ondanks de moderne techni sche hulpmiddelen toch in 'n flinke storm terechtkomen, dan kan in geval van uiterste nood de motorische kracht buiten werking worden gesteld, zodat het schip de snelheid krijgt van de atmosferische stroom waarin het zich bevindt, waardoor dienovereenkomstig een volkomen windstilte rondom het schip zal heersen". Het is niet de bedoeling van de heer Harthoorn, dat de zeppelins gaan con curreren met vliegtuigen en zeesche pen. „Neen, die hebben hun eigen laken. Maar als alternatief transport middel zijn luchtschepen een welkome aanvulling voor het hedendaagse transport per schip of vliegtuig". Als toepassingsgebieden van luchtschepen denkt hij voorlopig aan container- vracht vervoer en passagiersvervoer (toerisme en lijndiensten tussen grote steden in Europa). Wat is mooier dan met auto en al in een luchtschip te worden geladen en dan in een uur of twee naar zonnige vakantieoorden als de Costa del Sol en dergelijke te worden gevlogen. „De accommodatie aan boord van luchtschepen kan ruim worden opgezet. Daar is namelijk ook ruimte voor. Dit in tegenstelling tot het vliegtuig, waar je als haringen in een ton op elkaar gepakt zit. In zo'n luchtschip, waarin, pakweg een twaalfhonderd mensen en wat extra vracht naar hun vakantiebestemming kunnen vliegen, is plaats voor ieder een en alles. Je vindt er slaapcablne». een restaurant, grote eetzalen, recrea tiemogelijkheden etc. Een ander groot pluspunt is het uitzicht. Luchtschepen zullen op zo'n driehonderd meUBW hoogte varen en de ramen van het vaartuig kunnen zo groot gemaakt worden als wenselijk is". Dat dus wat betreft het luchtschip voor het toeristenvervoer. Maar ook het vrachtvervoer en met name dat over de Atlantische Oceaan en het vervoer van zeecontainers naar be stemmingen in Europa zullen veel pro fijt van luchtschepen kunnen hebben. Om met 't laatste te beginnen: indien het wegvervoer in dezelfde mate blijft participeren in de aan- en afvoer zoals tot dusverre het geval is, dan zitten de grote wegen binnen enkele jaren stampvol met containertrailers, hetgeen een onhoudbare toestand zal zijn. De oplossing van de heer Hart hoorn voor deze moeilijkheden is per zeeschip aangevoerde vrachtcontainers per luchtschip naar de Europese be stemmingen te brengen. De vracht kan praktisch overal worden afgele verd, want de aanleg van een lucht schiphaven kan al op plaatsen waar een terrein van enkele honderden me ters in doorsnee aanwezig is, worden gerealiseerd. En wat betreft het vrachtvervoer over de Atlantische Oceaan: die vorm van luchtvervoer betekent dat men gebie den kan bereiken die niet of nauwe lijks ontsloten zijn, wat met name voor de ontwikkelingslanden wel eens van grote economische betekenis zou kunnen zijn. Want de verbindingen daar zijn nog altijd verre van ideaal te noemen. Al met al voldoende perspec tieven voor de luchtscheepvaart, die technisch en economisch gezien maai weinig verschil vertoont met de zee scheepvaart en het is daarom ook dat Robert Harthoorn in zijn rapport er voor pleit de toekomstige bemanning van zeppelins te rekruteren uit zeelie den en het manoeuvreren met de ko lossen niet over te laten aan verkeers vliegers. Of het luchtschip inderdaad gelijk een feniks uit z(jn as zal verrij zen Is op dit moment nog een open vraag. Maar gezien de belangstelling die er momenteel allerwege bestaat lijken de kansen allerminst ongun stig. De aan vijftig biedende eetzaal van de Hin denburg, die op 6 mei 1937 tijdens de landing op Lakehurst ongelukte.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9