Lentepara de bloeiende bollenstreek door ui Mededeling schoolraad val bij meerderheid verkeerd Schoolstrijd in raad Voorschoten KERK DIENSTEN IN LEIDEN Leidse Agenda Rijk betaalt meer dan helft kosten van de Plesmanlaan Glibberrijm Feestavond vanSLF Na aarzelende start werkte Timdelerclub zich goed door klucht Tweede competitiedag Leidse teams moeten zich nu waar maken HOFDANSEN OP DUIVENVOORDE PAGINA 4 LEIDSE COUP ANT ZATERDAG 24 APRIL 197 VOORSCHOTEN In Voorschoten laaide de schoolstrijd gisteravond tij dens de raadsvergadering weer op. De mededeling van de Schoolraad niet in het openbaar te willen vergaderen, werd vrijwel alleen door het College van B. en W'. geaccepteerd. De meer derheid van de gemeenteraad wenste wei openbare schoolraad vergaderingen, maar hun wijze van benadering ver schilde hevig. P.v.d.A. en D'66 vonden de motivering van de Schoolraad om in beslotenheid te blijven zawak, de V.V.D. kon begrip opbrengen voor de particu lieren, die bereid zijn een stuk bestuur van de gemeenteraad over te nemen en die nu niet direct op hun vingers geke ken willen worden. De heer Marcelis trok namens K.V.P. en Prot. Christ. Fractie fel van leer tegen de mededeling: „In verband met de huidige situatie ten opzichte van de schoolbesturen is het momenteel niet juist onze plannen vroegtijdig openbaar te maken". In plaats van een naar elkaar toegroeien gaat de Schoolraad proberen de tegenstellingen te vergro ten, aldus de heer Marcelis. Daarna ontspon zich tussen P.v.d.A., V.V.D. en Confessionele groepen een verwijtenspel over de alom bekende, maar voorzichtig stil gezwegen strijd, tussen het openbaar en het confessione le onderwijs in Voorschoten. Inzet is het H.V.O., wat beide richtingen voor Voorschoten proberen veilig te stel len. Loco-burgemeester De Vos van Steenwijk (V.V.D.) had het niet gemak kelijk. Het einde van het onderwijsspel kwam ongeveer na de mededeling van de heer Uij terlinde (P.C.) dat zowel P.C. als K.V.P. natuurlijk de plicht hebben het openbaar onderwijs in Voorschoten zo goed mogelijk te doen zijn. Beide fracties met alle verwijten de andere raadsleden, verwijten, die gericht moeten worden aan de school besturen van het bijzonder onderwijs. Er zijn genoeg zaken aan te wijzen waarom een Schoolraad beter niet in het openbaar kan vergaderen, de moti vering thans van de Schoolraad is min der gelukkig. Weer botsten de menin gen tussen de niet-confessionele groe pen en de confessionele, weer berustte Teleurstelling over benoeming burgemeester alles op een spraakverwarring. B. W. stelden voor de kinderspeelzalen subsidie te verlenen van f2.000,Het moet beschouwd worden als een loop-subsidie. Mevrouw Scheffer-Mun- ters (V.V.D.) kreeg vanaf de publieke tribune applaus na haar pleidooi heel snel deze subsidie op te trekken. De heer Marcelis (K.V.P.) deelde mede, dat P.C. en K.V.P. wel mee wilden gaan, maar toch een iets andere benadering wilden. Het gesprek verznadde in de vraag of men subsidie moet verlenen wanneer een moeder haar kind brengt om zelf naar de kapper te gaan of alleen subsidie indien de moeder drin gend van huis moet. De voorzitter ver zocht de raad dringend de discussies op niveau te willen brengen. Het hielp weinig. De subsidie kwam er door me toezegging van wethouder Esselaar (K.V.P.), dat de gemeente nauwlettend de ontwikkelingen van de kinderspeel zalen zal volgen en het College snel informaties zal inwinnen over de moge lijkheden tot grotere subsidies. H. Antonlus: Studentenparochie: (Lodewfl kskerlc) Huize „Roomburg": Meerburg Menswording! Voorschoten: H. Laurentlus: Moeder Gods: Bonaventura H. Willibrordus: Zaterdagse. Zondagav Herensingel: Zaterdagavond: 19.00; zondag H. Leonard us: Zaterdags v. 19.00 uur; zond. 9 uur LattJnse hoogmis, 10.45 uur (mis me' Nederl. gezangen). 12.00 en 19.00 uur. In de H. LodewUk: Zaterdagav.i 19.00 uur; zondag week: 7.30. 8.00 eo 9.00 uur. (Ned.), 12.15 en 18.00 uur. In de week: 8.15 en 19.00 uur; zaterdagmorgen ook om 10 uur H- Petrus: Zaterdagavond: 19.00 uur; zondag 9.00, 10.30. 12.00, 18.00 u. In de week: 7.30. 9.00 en 19.00 uur (behalve maandag). Studentenparochie: Zaterdagavond 19.00 uur ln de Lodewijkskerk; zondag 11.45 uur ln de Hooglandse Kerk. In de week: 8.30 Menswording: Zaterdagavond 19.30 uui dag 9.00, 10.30 en 12.00 uur. In de RIJNSBURG Zaterdagavond 19.00 i dag^ 8.30. 10.30. 12.00. Noordhofland 11.30 uur Moeder Gods: Zaterdagavond 19.00 uur; zon dag 8.00, 10.00, 11.30, 'sav. 18.00 uur. In de week: 7.30 en O.'IS uur Cs woensdags 8.00) vrijdagavond 19.30 uur. gez. hoogmis: Christus dienaar: Zaterdagav. 7 uur avond mis. Zondag H.H. Missen 8.30, 10.00, 11.» en 18.00 uur. ^Zondagavond tn de Emmaus- PAR- ST.-ANTONTUS VAN PA DU A Bosbulzcrlaao 38a, fc Giro i 221031 Giro I penningmeester Parochieraad 70190. Pastores: J. Schlat- mann en H. van Eeuwljk. Secretariaat van de Parochieraad: Dlepenbrocklaan 4. tel. 40132 De diensten ln bet weekend: Zaterdagavond om 7 uur avondmis, op zondag zijn de dien sten om 9,30 (hoogmis). 11.00 en 12.15 uur De diensten In de week: Maandagmorgen dinsdagmorgen en woensdagmorgen om 9.00 uur; donderdagavond en vrijdagavond om 19.30 uur; zaterdagavond om 7 uur. Afscheidsreceptie Dr. van der Haar deels in teken van jubileum MIJDRECHT Dr. J. van der Haar, de per 1 mei benoemde burgemeester van Voorschoten, heeft gisteren in een bijzondere raadsvergadering officieel afscheid genomen van de gemeenteraad van Mijdrecht. De burgerij van Mijdrecht en Wilnis nam vandaag afscheid van dr. Van der Haar. Omdat de scheidende burgemees ter ter slechts een halve maand verwij derd is van zijn zilveren ambtsjubileum in Mijdrecht stond de receptie mede in het teken van dit feit. De naam vai Van der Haar blijft ook na zijn vertrek sterk verboden met de gemeente, die hij bijna 25 jaar diende. %Een var hoogtepunten vandaag was namelijk de onthulling van straatnaamborden w op zijn naam prijkt. Medische diensten VOORSCHOTEN: Dr. J. James, Leid- seweg 51. tel. 2520. Wijkverpleging: Ge zondheidscentrum. Wijngaardenlaan 2. tel. 2177. Apotheek: Doeza Apotheek. Doezastr. 31. tel. 01710-21313. LEIDERDORP: Dr. P. van 't Woud, Hoofdstr. 40, tel. 30070. Apotheek: Doe- i Apotheek, tel. 01710-21313. OEGSTGEEST: dr.. J. Hugenholtz, Wilhelminapark 2, tel. 51390. Apotheek: Doeza Apotheek, tel. 01710-21313. Wijk verpleging: zr. Scheut, tel. 54982-54500. ZATERDAG 24 APRIL De Burcht, verkiezingsmanifestatie" met Jordaanfilm, discussies, informatie stands en sprekers, onder anderen Van Mierlo (D '66). Aanvang 13.30 uur. MAANDAG 26 april Levendaal 14; Lezing met dia's ..Leven in de Kib boets-' door dr. J. Cohen, aanvang 20.00 Schouwburg; Toneelgroep Theater „Onder het Melkwoud", aanvang 20.15 DINSDAG 27 april Huis ter Duin; Bakkenist voorz. VNO „Plaats en Taak Industrie in huidige samenleving", aanvang 20.00 uur. Hotel Restaurant Leiderdorp; „Openbare Auditie" streek- muziekschool Rijnakkoord, aanvang 19.30 uur. Schouwburg; jubilea viering mevrouw Noordman. directrice r.k.- Vakschool Leiden. Stadsgehoorzaal; Re sidentie orkest o.l.v. Willem van Otter- loo, sopraan E. Lier bariton Th. Stoert, •ang 20.00 uur. Rijksmuseum van Oudheden; Archeologische lezing van drs. J. Brongers „Reuvens en het on derzoek van prehistorische akkers in Nederland", aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 28 april Sociëteit Mi- :rva, Breestraat, het Leidse Studen tencorps „Verkiezingsavond", aanvang 19.30 uur. DONDERDAG 29 april Filmzaal Academiegebouw, Rapenburg, afscheid W. Duk, hoofd techn. Dienst Zoölogisch Laboratorium. Grofvuil- ophaaldienst De vernieling in de wijk Noord-Hof land van een nieuw schoolgebouw, waardoor de gemeente een krediet moet beschikbaar krijgen van f 1.825,was een dankbaar onderwerp voor de heer Mennema (P.v.d.A.). Hij betreurde deze zinloze vorm van recreatie en verzocht de voorzitter snel mogelijkheden te scheppen, waardoor de jeugd betere spelmogelijkheden krijgt. Loco-burge meester De Vos stelde, dat het een schandaal is. De fout ligt volgens de heer De Vos bij de ouders. Het gaat niet aan om te constateren dat de jeugd te weinig spelmogelijkheid heeft, want juist in Noord-Hofland is weiland en braakliggende grond in overvloed. Het vandalisme is bedreven tijdens het weekeinde door jongens uit de 4e, 5e en 6e klas van de lagere school. Gedurende de gehele raadsvergade ring deed de heer Oosterbaan (V.V.D.) pogingen een agendapunt toegevoegd te krijgen aan de agenda. De heer Ooster baan had 's middags een motie inge diend ondertekend door vijf raadsleden naar aanleiding van de benoeming van een A.R.-burgemeester, die maximaal 10 jaar in Voorschoten kan werken. Hoewel hij kon rekenen op de overgro te meerderheid van de raad, wist voor zitter De Vos van Steenwijk (V.V.D.) steeds te voorkomen met het reglement van orde in de hand, dat deze motie in behandeling werd genomen. Nadat de heer oosterbaan (buiten de orde) medegeddeld had de raad volgen de week donderdagavond in openbare vergadering bijeen te laten roepen, ver zocht de voorzitter de raadsleden aan het einde van de vergadering na te blijven voor een informele bespreking. Dit verzoek stuitte op weerstand van één van de twee A.R.-leden, te weinig weerstand om de informatieve bespre king niet te laten doorgaan. Hoewel de motie komt uit de V.V.D.-fractie bestaat er bij de gehele raad teleurstelling over de benoeming van een oudere burge meester met een politieke kleur, die in Vooschoten weinig vertegenwoordigd wordt. Van de 19 raadsleden zijn er 2 A.R. Ju bileaviering directrice van Vakschool Leiden LEIDEN Mevrouw Th. W. Noord - man-van Mechelen, directrice van de R.K. Vakschool voor meisjes te Leiden, zal dinsdagmiddag 27 april a.s. haar jubilea in de Leidse Schouwburg vieren, in aanwezigheid van al haar leerlingen, vrienden en kennissen. Mevrouw Noordman, die sinds 1 mei a.s. 12% aar als directrice aan de Vak school vetbonden is, viert ook haar 25-jarig jubileum werkzaam bij Nijverheidsonderwijs. de praalwagens, die vandaag door de Bollenstreek reed LEIDEN Dezer dagen hebben bur gemeester en wethouders bericht ont vangen van de Minister van Verkeer en Waterstaat, dat deze een rijksbijdrage verleent van 50 pet in de kosten van aanleg van de Plesmanlaan, de uitvals weg langs het Legermuseum naar rijksweg 44. Deze bijdrage is voorlopig vastgesteld op f 1,16 miljoen. Verder wordt een bijdrage van ruim f204.000,verleend in de kosten van verwerving van de benodigde gronden Meer armslag voor drukkerij „De Bink LEIDEN Drukkerij De Bink heeft igsteren „open huis" gehouden in het nieuwe gebouw aan de Roosveltstraat. Het bedrijf, dat eerst gevestigd was aan de Stille Rijn heeft in Zuid West, heel wat meer armslag gekregen. Ter be schikking heeft men in het nieuwe gebouw 1.000 m2, waarvan 750 m2 voor de produktie. Verder is er nog moge lijkheid van uitbreiding met 1.000 m2. Bij drukkerij De Bink, waarvan de heer H. Schoonderwoerd directeur is, werken thans 27 man. Men is gespecia liseerd in boek-offset en folidruk. en opstallen, zijnde 80 pet van den kosten. Van het totale bedrag vy f 1.367.000,zal circa 8 ton beschikbar gesteld voor 1971 en de rest voc 1972. Deze vierde rijksbijdrage in de aan leg van wegen in Leiden brengt he totaal van de toegezegde bijdragen bijna 7 miljoen gulden, verdeelde volgt: Aanleg dam in de Korte Mai f112.100,waarvan te besteden 1971 f25.000,—, waarvan te besteden 1972 f 87.000,—. Aanleg van wegen en bruggen Trek vliet, Noordelndsplein, Galgewaki Morssingel: f 4.060.000,waar\ besteden in 1971 f960.000,waarva te besteden in 1972 1,8 miljoen, waai van te besteden in 1973 1 miljoe: waarvan te besteden in 1974 f 300.000, Nieuwe Pauwbrug: f 1.325.527,- waarvan te besteden in 1971 8,5 toi waarvan te besteden in 1972 44,5 ton. Aanleg Plesmanlaan: f 1.367.175,- waarvan te besteden in 1971 waarvan te besteden in 1972 5.6 toi Het totaal van de in 1971 te ontvange rijksbijdragen is ruim f2,6 miljoen. Fancy fair Lodewijksgroep LEIDEN De Lodewijksgroep Leiden zal op koninginnedag in en zijn troeplokaal in de Leliestraat i fancy-fair houden, 's Maandags twee uur gaat het hek open en om t negen gaat het clubhuis dicht. Er is deze fancy-fair een informatiestan waar men alles over het verkennen weten kan komen. De opbrengst van fancy-fair komt aan het verkennen werk van de Lodewijksgroep ten goedi Het spreekt vanzelf dat de organisato ren hopen dat vele mensen hun inspan ning door een bezoek zullen belonen. LEIDEN Een van de lichtpunten in het jaar voor de werknemers van de Stedelijke Lichtfabrieken is de door de personeelsvereniging georganiseerde feestavond. Een traditie, die ook gister avond in stand werd gehouden. een diner voor de afscheidsne- menden en de jubilarissen in hotel .Noordzee" in Noordwijk volgde een feestavond in de Stadsgehoorzaal met directeur ir. H. W. Brooshooft en wethouder P. S. Harmsen. De jubilerende personeelsvereniging (25 jaar) met aan het hoofd voorzitter A. Crama, had ook gisteravond een uit stekend programma in petto. Daar waren songfestivalgangers Saskia en Serge en de welhaast altijd in een \Tolijke stem ming te vinden Connie Vink. Zij waren en programma, dat gepresenteerd werd door conferencier Bob Vrieling onder het motto „Volop vrolijkheid" de sterren. Naast hen was er rijwielacro- batiek, een parodie van Benjamin en Sonja en een muzikale show van The Jerry Jox Six. BOLLENSTREEK Honderdduizen den verzamelden zich vanmorgen vroeg weer oangs de corsoroute om getuige te kunnen zijn van de 24e corso Lentepa rade, bruidsstoet der Lente". Het half miljoen, het aantal dat vorig jaar de kleurige stoet gadesloeg, werd deze maal niet gehaald. Deels oorzaak was het weer dat helaas evenals zovele vo rige jaren niet overeenstemde fnet de wensen van de organisatoren. Desondanks hebben de 24 door Kees van Driel gecreëerde bloemenwagens een volledig geslaagde bloementocht ge maakt. De rijkspolitie, 600 man sterk, die aanvankelijk nog al wat moeite had om de stroom bussn met toeristen uit Zwitserland, België, Joego-Slavië, Por tugal en Nederland te verwerken had later op de ochtend de immense keersstroom op bijna alle punten be kwaam 'in bedwang. Geen zijstraat werd onbenut gelaten waardoor de stoet totaal geen last had van langs de route geparkeerde auto' Het succes van deze politieoperatie was hoofdzakelijk te danken aan de nieuwe methode die de politie deze corso toe paste. Hoofdinspecteur Bartels van df Haarlemse politie cirkelde de gehele dag in een verkeersvliegtuig boven de plaatsen waar de verkeersstroom i knoop dreigde te raken. Verwacht wordt, dat de gordiaanse knoop als de stoet eenmaal op het eindpunt in Sas- senheim is gearriveerd en duizenden auto's zo snel mogelijk huiswaarts wil den keren, het groots zal waaien. Geno ten is er desondanks volop. Honderden meters film draaiden weer in de film camera's om later thuis nog eens te kunnen genieten van de bloemen pracht. Geliefd object om op het cellu loid vast te leggen was de praalwagen MAANDAG pad. Kristalstraat, Topaaslaan, Aquamarijn- Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan. Vondel laan. van Baerlestraat. Jacob Catslaan, Ge rard Brandstraat. Coornhertstraat, Const. Huygenslaan, Brederostraat. Spieghelstraat. Roemer Vlsschcrstraat. Tesselschadestraat, Leeghwaterstraal Storm Buyslngstraat, Ca lands traat, Leemanstraat, DIJkstraat. Stuw- straat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg. LEIDEN Onder regie van Ge rard van Kamp bracht de Chr. To neelgroep De Timdelerclub in de Leidse Schouwburg het blijspel „Ping zei de klok" (Braeth of spring" van de Engelse auteur Peter Coke, in een vertaling van Wim Kubbinga. Het verhaal speelt zich af in een flat waar een aantal pensiongasten bij elkaar woont. Een huishoudelijke hulp, die het vroeger niet te nauw nam met het mijn en dijn en zich ook nu weer eens te buiten gaat, doet dat om haar meesteres, de eige nares van de flat, lady Beatrice, een genoegen te doen en behulp zaam te zijn bij haar liefdadige escapades. Door een bepaalde scène bemerken de gasten hoe kleurloos hun bestaan eigenlijk is, en zij het 'ascinerende van de spanningen, veroorzaakt door de diefstallen, niet meer kunnen missen. Maar.als hier de liefdadigheid hoogtij viert moet de mensheid schade leiden. Dat is in het kort de teneur van dit blijspel, dat echter in wezen een klucht is door de overgrote onwaar schijnlijkheden, waaruit de plot is •pgebouwd. Het werd overigens door de Timdelerclub als een klucht ge speeld.. Na een zeer aarzelend begin, dat het gehele eerste bedrijf voort duurde, kwam de groep er later beter in. Een gebrek .was echter, dal er te weinig naar de zaal werd gesproken, waardoor soms veel van de tekst voor het publiek verloren ging. Een fout overigens die veel amateurs maken. Een der actrices zocht het in schreeuwen, wat er ook geen goed aan deed. Het beste vol deed Nico van Leeuwen als de nog in het verleden levende kolonel Al- bert Rayne, Vermakelijk was hij in het voordragen van .de. „krijgsplan nen". Bevredigend was ook hel spe) van de dames Agnes Ouwerkerk-v.d Bij als de spraaklerares en Riel Krispijn de Wolf als lady Beatrice Appleby. Jeanette Nieuwenstein, als jufrrouw Elisabeth Hatfield, was te luidruchtig in haar dictie, vooral in het begin, maar kwam daar later gelukkig wat op terug. Gina Hebbly- Zuidema als de dienstbode en voor malige dievegge vervulde haar rol bevredigend, maar haar dictie kwatr niet altijd voldoende uit de verf. He' publiek, de schouwburg was redelijl goed bezet, waardeerde echter hei gebodene zeer en heeft cr een genoegelijke avond aan beleefd. W. PRINS „Sneeuwwitje". Veel aandacht trok ook „Early Bird" dat een goede bijdrage leverde aan de nieuwe artistieke opzet van dit jaar. Ondanks het weer hebben de Corso organisatoren dit jaar niet te klagen gehad wat de bloemen betreft. In te genstelling tot andere jaren waren er hu wel volop variëteiten om de stoet nog meer cachet te geven. Mr. R. de Bruijn kantonrechter af DEN HAAG (ANP) Bij KB is aan mr. R. de Bruijn, op zijn verzoek, met ingang van 1 september 1971 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van kan tonrechter te Leiden, onder dankbetui ging voor de in rechterlijke betrekkin gen bewegen diensten. In Leiden is de raad in last. Het „Leids profiel" schijnt misgetast. Want past wel in dat kader de nieuwe burgervader? Het PAK en het confessioneel complot dat hield niet veel. Tot hun verdriet en (als het waar is) .ook van de commissaris. Want Piet de Jong sprak met bravour: „Ik veeg de inspraak van de vloer." En gaf de raad met zijn betogen een groot brevet van onvermogen. De commissaris en de raad, een iegenlijk werd vrees'lijk kwaad. Van Rechts en Links en Middenmoot leit het prestige in de goot. En Leiden zit maar zonder heer. Het mist een burgervader zeer en wacht af wat voor man het is. Als het maar niet wordt vlees noch vis. JORIS LEIDEN Het mag misschien enigszins raar klinken, maar de nu komende tweede competitiezondag kan reeds van beslissende betekenis voor de ver schillende Leidse tennisteams blijken te zün. Immers vorige week leden alle teams Unicum uitgezonderd een nederlaag en wanneer zij deze zondag weer verliezen, gaat het er wel zeer dreigend voor hen uitzien. Spanning dus weer p alle fronten, wat hopelijk zondagavond tot grote vreugde zal leiden. Roomburg Aan de Kanaalweg gaat Roomburg I Unicum Tegen Hoogerheide II gaat Unicum LEIDEN Het h '<e opgave voor o ',0ste eeuw, zich ■n te denken geen gemakkelij- is mensen uit de en cultuurpatroon hen, die proberen teeen Hilligersberg I haar raor"en Proberen de ingeslagen weg voort eerste overwinning tot een feit te maken. Met de van examenzorgen bevrijde Kari- Kerssemoliers weer in de gelederen is er'zeker een redelijke kans, al zal het verschil maar zeer gering zijn. Roomburg II gaat zijn geluk beproeven bij ALTA III, terwijl Roomburg VI bij Rhijnauwen I op bezoek gaat. Noordwijk Na de onverwachte 92 nederlaag bij Joy-Mozaiek I gaat Noordwijk het ko mende zondag proberen beter te doen tegen R.T.C. I. Met de weer uit Spanje teruggekeerde Gerard Pasma in de gele deren moei dit wel kunnen en mag Noordwijk zelfs in staat worden geacht minimaal één punt aan deze ontmoeting te kunnen overhouden. Het tweede team is zondag te gast bij Feslma III. Forescate :t eerste team, dat nog veel te weinig ervaring voor de overgangsklasse-A be zit leidt tegen Leimonias II ongetwijfeld haar tweede nederlaag in successie, waar mee het lot van de Voorschotenaren dan el zo goed als bezegeld is. Het tweede team ontvangt thuis Rhynauwen II. De Leidsche Hout Het eerste team, dat vorige week wel heel hard met zijn neus op de feiten is gedrukt en zijn kampioensinspiraties oorlopig in rook zag opgaan, krijgt mor gen thuis tegen Hilverheide II alle kans te laten zien, dat het dit jaar toch een sterk team bezit. Een vrij grote zege ligt dan ook in de lijn der verwachtingen. 7TRE WP-lij Haings te zetten. Bij een overwinning komen bewoners van de Haarlemmertrekvai weer wat dichter bij het door hen zo li begeerde kampioenschap. Tegen N.W.T.L. II zal de Munnik zich middels een overwinning, hetgeen er inzit, proberen te vrijwaren van degra- Het weer meespelen van Karin Braak- *OOT man betekent een geduchte versterkiw 10 N°c voor de Leiderdorpers, wiens doel hetdi jaar is zich te handhav enin de tweedifj1 TENNISSEN In Katwjjk is nog plaats. TELEFOON 01718 - 13282 At üei hebben geleefd. Natuurlijk, wij kunnen er kennis van nemen uit bewaard gebleven geschriften, maar om werkelijk gestalte te geven aan bepaalde cultuuruitingen, zoals aan dansvormen, die aan hoven enige eeuwen geleden gebruikelijk waren, en waarvan slechts summiere gege vens bekend zijn, lijkt toch wel een hijzonder moeilijke onderneming. Niet echter voor „Terpsichore", een groep Utrechtse studenten die zich met de studie ervan heeft bezig ge houden, en gisteravond in kasteel Duivenvoorde in Voorschoten op charmante wijze enige van die dan sen heeft gedemonstreerd. Zij heb ben deze gereconstrueerd uit ge schriften van hofdansmeesters en uit gegevens van de toen heersende mo de, waaraan de beweging moest worden aangepast. De inleider, de heer F. van Laken, heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat 't hier geen zwaarwichtige vertoning betrof met een nadrukkelijke vinger op au thenticiteit. „Integendeel", zo zei hij, „het zijn amateurs, die gepoogd heb ben een indruk te geven, hoe deze dansen vroeger ongeveer uitgevoerd werden, en de groep heeft daar in tensief aan gewerkt." Zijn luchtig gehouden en geestige conference beperkte zich tot een beschrijving van de kostuums van de dames, uit vroeger eeuwen waarbij hij soms nog wel eens wat verder ging dan de „hanteerbaarheid" tijdens de dans. Smeedijzeren corsetten en hoe pelrokken lieten weinig ruimte voor en uitgelaten dansfeest (aan het hof van Catharina de Medici). Zijn inlei ding vormde een goed sluitend ge heel met de uitgevoerde dansen. Rest ons nog te vermelden, dat de kostuums van de dames door hen zelf waren vervaardigd, d.w.z. het gedeelte textiel door de dames, en als wij goed begrepen hebben, de „betimmering" van de hoepelrokken door de heren.Terecht werd „Terpsichore" met een warm en en thousiast applaus beloond. Ook deze avond waren alle stoelen (evenals donderdagavond) bezet B RI.TNDFRS dit djgen. ittheui Is ee; iger", <tt de c Zo U.V

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4