Koperen koeiekop waakt al 150 jaar over slagerij van familie v. d. Vooren Stemmenstrijd nuchter gezien Over Gerard, Piete r, Barend, Marcus en al die anderen Voor vette paaskoe was nooit 'n feestje weggelegd LEIDSE COURANT ïodsdli WARMOND Spreek ik met de slager met die koeikop"? Als een vriendelijke vrouwenstem deze vraag via de telefoon richt tot Cees van der Vooren, dan wordt de Warmondse slager niet kwaad. Hij antwoordt met een volmondig „ja". Niet dat Cees van der Vooren qua bovenbouw overeenkomsten vertoont met de rood- of zwartbonte weigrazers. Nee, deze beestachtige aanspreektitel heeft hij te danken aan de koperen koeie kop die de voordeur van zijn salgerij aan de Dorpsstraat siert. Deze week heeft de vrouw van Cees de mascotte met een poetsdoek extra over de groengeschilderde kop geaaid. Reden is het grote feest dat de Van der Voorens de komende week te wachten staat. Honderd vijftig jaar slagerij Warmond. Vier generaties lang. Hoe de slagerszaken zich in anderhalve eeuw rond de Van der Voorens hebben ontwikkeld vertellen de huidige iij eigenaar en zijn oma. Zij is speciaal voor de duik in het verleden op be- »>ek gekomen. .50 To D' ie rnei 1821. Jacobus Adrianus van <ki Voorn koopt het pand Dorpsstraat "lij koopt een stukje historie. Een de vorige bewoners was Jan l >teen. Deze bekende Nederlandse Khilder, bierbrouwer en waard ver bouwde op dit adres vele rumoerige huishoudens aan het witte doek toe. idrianus geeft het huispe 'n andere be- °KRO' Hij legt de grondslag voor jop-iwn0 laar slagerij Van der Voorn. Zonder diploma's maar met een gebo- i ,('n aanleg gaat het Adrianus voor de Irt frind. Erg ruim is zijn winkel niet. 'Hes moet hij erin doen, ook slachten. Morgens gaat de winkel dan dicht. Ms de laatste bloedspatten verwijderd !'W kunnen de klanten binnenko- Adrianus overlijdt al vroeg. Na acht- LEIDEN Voor de politieke partijen is de verkiezingstijd een periode van zware beproeving. De programma chefs kunnen de campagnes nog zo perfect uitgedokterd hebben: als de lijsttrekker tijdens zijn toernee één scheef woord zegt, stort een deel van hun wereld ineen. Gelukkig zijn de meeste lijsttrekkers wel zodanig doorknede politici, dat ze geloofwaar diger schijnen naarmate ze meer zin nen nodig hebben om dat ene scheve woord recht te zetten. Maar ook de stomme getuigen van de grote stem- men-strijd kunnen de partij-propa- - gandisten, danig in verlegenheid bren gen. En het is steeds weer het nog stommer „buitengebeuren", dat roet in het eten gooit. Zoals bijvoorbeeld in Valkenburg (ZH). waar. ijlings een tweede affiche geplakt moest worden om een circusprinses van een duik op Mooie Barend te weerhouden. (Foto 5 6). Of de anti-reclame van een geëngageerd student in de sterflat aan de Churchilllaan: zijn racefiets naast het CPN-affiche symboliseert de wan hopige situatie van een partij die wel de middelen maar niet de mensen heeft om vooruit te komen (foto 3). Het plakken van affiches hoezeer ook gereglementeerd is een uitlaat klep voor de vrijheid van meningsui ting. En hoewel het verheugend is, te zien hoe enthousiast de kiezer „af blaast" na de inzinking, die volgde op het afschaffen van de opkomstplicht het strakke evenwicht tussen „links" en „rechts" dat de vensterconcentratie van dezelfde studentenflat weerspie gelt, doet de vraag rijzen of straks regeren nog wel mogelijk is. (Foto 7). Kapper Kort van „La Liberté" op het Bevrijdingsplein tilt er niet zwaar aan. Hij knipt nuchtere Nederlanders met kort en lang haar en voelt zich blij, als hij ziet hoeveel mensen glim lachen bij een blik in zijn verkie zingsétalage (foto 8). Enfin: op 28 april komt het antwoord in de bus. (Foto 4). En dat vergt nogal wat voorbereidin gen. Niet van politieke maar van technische aard. Daarvan kunnen de heer Montanus (foto 2, midden) en zijn medewerkers van de Leidse ge meentesecretarie meepraten. Om maar te zwijgen van de mannen van ge meentewerken, die vanaf maandag op hun aanwijzingen de stemhokjes, bus sen en rode potloden in stelling bren gen. In de verkiezingstijd raakt de meest nuchtere Nederlander zijn hoofd nog kwijt. Al bekent hij het niet: gokken ligt diep verankerd in zijn aard. In zijn verkiezingsfolder zegt CHU-lijsttrekker Udink: „Geef mij nuchtere Nederlanders, al of niet met lang haar. Volwassen Nederlan ders. die mooipraters wantrouwen". Gelijk heeffie: geef mij maar 'n Rembrandt, 'n Nuchter Nederlander mét lang haar (foto 1). En je weet tenminste wat je aan hem hebt.' enzestig jaar verkoopt zijn vrouw de laatste varkenspoot. Opvolger word Cornelis van de Vooren. Deze verlaat het huis van Jan Steen en koopt voor 1670 gulden het pand Dorpsstraat 63. Ook de koeiekop gaat bij de verhui zing mee. De zaken worden iets groter aangepakt. Cornelis laat achter zijn huis ook een boerderij neerzetten. In de stallen fokt hij zijn eigen vleeswa ren. Twintig koeien en wat kalveren. Eens per jaar stapt hij met de beste koe. winnares van de paasveetentoon- stelling, het dorp rond. Dan is het feest in Warmond. Niet voor de koe. Haar kop ligt een dag later bij Van der Vooren voor in de etalage. Een reep vet hangt als een lauwerkrans rond haar gekroonde kop en een si naasappel is als troostprijs in haar bek gestopt. De restanten van haar lijvige lichaam zijn opgegaan in de bestellingen, die de bewoners van Warmond, een dag eerder tijdens dc optocht hebben gedaan, 's Nachts moet er dan gewerkt worden om de paas- koeverdeling binnen een dag uit te Niet altijd staat de boog gespannen in het drukke slagersbedrijf. Traditie bij de Van der Voorens is dat voor elk varken, dat geslacht aan de ladder hangt, een borrel wordt gedronken. Soms slacht Van der Vooren en zijn knechten dertig varkens per dag. Dan liggen ze al vroeg op bed. Het zijn enkele van de leuke herinneringen, die oma zich weet te herinneren. Voor de rest, zegt ze, was er weinig te lachen. Sterk in haar herinnering staan bijvoorbeeld de oorlogsjaren '14- '18. Slechts één worstsoort werd er gefabriceerd; eenheidsworst. Cornelis van der Vooren draaide er kilometers van in elkaar. Slechter nog in deze crisistijd waren de Vastenweken. Nie mand waagde het dan een stuk vlees ol worst door het keelgat te laten glij den. Voor Van der Vooren betekende Pasen dan een dubbele verlossing. Op 62-jarige leeftijd overlijdt Corne lis. De zaak gaat over in handen van Petrus van der Vooren. De Warmon- ders merken weinig van deze genera- 1 iewisseling. Het is een tijd waarin door iedereen hard gezwoegd wordt. Om half vijf uit de veren en 's avonds laat er pas weer in. Vrolijke onderbreking vormde de keer dal een koe losbrak. Rustig had het beest die middag nog zijn portie hooi naar binnen gewerkt. Toen een paar jongens haar echter met een harde trap tegen de schutting aan het schrikken maakte, sloeg haar de vlam in de poten. Woest snuivend trok ze eerst de dikke balk, waaraan ze stond vastgebonden, uit de grond en rende vervolgens met wild draaiende ogen de achtertuin in Toevallig dat een van de kinderen juist de achterdeur opencta om te kijken wat voor weer er in de lucht hing. Nu bleef de deur heel en stierde de koe ongehinderd via de pasgeboende gang de winkel in. Daar werd ze geconfronteerd met haar vrienden en kennissen, die in eenheidsmaten stukje voor stukje de winkel verlieten. Verrast door deze plotsel ingeconfrontatie deed ze nog een vertwijfelde poging om in één stuk door de voordeur te wandelen maar de overdosis aan voer van de laatste weken maakte de doorgang naar de vrijheid te nauw voor haar. Schilder Arie van Tongeren die zojuist de deurpost onder handen had genomen deed een vertwijfelde sprong naar achteren om het vege schilderslijf te redden. De koe bleef steken. Met twee gele dwarsstrepen en de wetenschap dat ze binnenkort toch in de etalage zou komen te liggen, aanvaardde ze gelaten haar lot en slingerde even later, alsof er niets gebeurd was. haar lange tong behendig om een graspol. Veel herinneringen houden de Van der Voorens ook over aan de oorlogs jaren. Zelf slachten mochten de sla gers niet. Vee kopen ook niet. Alles werd door het abattoir gedaan. De verkoop van vet werd aan banden gelegd. Elk pakje moest worden voor zien van een accijnsbanderol. Van dei- Vopren vertikte het. Voor het gezicht legde hij enkele gebanderoleerde pakjes in de winkel. Achter het huis had hij echter nog een geheime berg plaats. Boven in de bak van een ouwe- pomp stapelde hij tientallen pakjes op. Een keer heeft men de Van der Voorens op heterdaad betrapt. Ome Koos ging naar achter om te kijken of alles v eilig was. Hij merkte daarbij niet dat de keurmeester achter hem aansloop. In 1949 mochten de slagers weer zelf slachten. De oorlog noodzaakte niet alleen tot mondjesmaat eten, het leef patroon van de gemiddelde slagers klant ging er ook anders uit zien. De Keulse potten met vet verdwenen uit de gezinnen. Als Van der Vooren nu een koe kocht moest hij er niet een hebben, die in het vet zwom. Hij nam een magere. Na de oorlog heeft hij dat nog negen jaar gedaan. Toen na men de zonen Cees en Piet de slagerij in handen. ..Vroeger wilde ik altijd drukker wor den", zegt Cees. „Toen ik echter een jaar in de zaak stond voelde ik dat dit mijn vak was". Cees en Piet hielden, toen zij de zaak overnamen, grote schoonmaak. De apparatuur werd voor een groot deel vernieuwd waardoor de vele op martelwerktuigen lijkende slagershulpmiddelen uit de winkel verdwenen. Tien jaar werkte Cees met zijn broer samen. Toen scheidden bun wegen. Cees bleef in Warmond en Piet begon een eigen zaak in Leiden. „Piet is typisch een stadsmens" zegt Cees. ..Een beetje rauw-douw. Daardoor kon hij het altijd leuk brengen in de winkel. Hij werd alleen kwaad als klanten hém slager en mij mijnheer noemden. „De zaak van Cees van der Vooren draait inmiddels 13 jaar. Een periode waarin veel is veranderd. Zijn klan ten eten bijvoorbeeld niet meer alleen op de zondag een stukje vlees. Ze garneren nu ook op doordeweekse da gen hun bord met vlees van Cees. ..Dit is 'n gunstige tijd" zegt hij. „Nu kan ik om zes uur de winkel sluiten. Eindelijk komen mijn vrouw en ik een beetje tot rust." Toch zit Cccs van der Vooren met een probleem. Zijn zoons voelen er niets voor om de traditie voort te zetten. Van der Vooren houdt de moed er echter in. Per slot van rekening weet je nooit hoe een koe een haas vangt. HERMAN VAN AMSTERDAM

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3