£eidóc(Somcwit Tweemaal politiek Uitvlucht-tv-spel over dubieuze jongedame De vermoedelijke dader Miniatuur antenne van Seeger Ping pong Zeskamp uit Leiden PAGINA 2 LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 APRIL 15 Zelfstandigen en de fiscus T\AT drs. Van der Hoeven als lid van de commissie, die moest nagaan of de bestaande verschillen tussen de be lastingheffing van zelfstandigen en die van loontrekkenden tot ongelijkheden in de belastingdruk leiden, een minder heidsnota heeft ingediend, verwondert ons na lezing van het commissierapport niet. De meerderheid van de commissie heeft de minderheidsnota feitelijk uit gelokt; door opheffing van bestaande ongelijkheid vooral te gaan zoeken in bijzondere faciliteiten voor zelfstandi gen ten bate van hun oudedagsvoorzie ningen en dan als enige reële mogelijk heid hiervoor aan te bevelen dat de zelfstandigen elk jaar een bepaald per centage van zijn winst belastingvrij mag reserveren om tot zijn 65ste jaar in zijn bedrijf te stoppen. Een betere pensioenvoorziening voor de zelfstandigen is inderdaad nodig, maar dan vooral de kleine zelfstandige. Maar in het voorstel van de commissie „zelf standigen, loontrekkenden en fiscus" ligt opgesloten, dat de kleine zelfstandigen weinig en de grotere zelfstandigen veel baat zullen vinden. Extra TERECHT voelt dan ook een andere minderheid van de commissie, belas tingdeskundige A. F. Tuk, ervoor om in de door de meerderheid voorgestelde ouderdomsvoorziening een bijzondere voorziening op te nemen ten behoeve van de kleine zelfstandigen die door hun geringe winstcapaciteit in onvoldoende mate van de nieuwe voorziening gebruik zouden kunnen maken. Dit zou o.i. bij voorbeeld gefinancierd kunnen worden want de regeling gaat de schatkist toch een flink bedrag kosten door de fiscaalvrije pensioenreserves van de grotere zelfstandigen wat te matigen. Schept de fiscus dan een nieuwe rechtsongelijkheid? We dachten van niet; men zou im mers ook van ongelijkheid kunnen spre ken wanneer aan de kleine zelfstandigen in feite minder gelegenheid gegeven wordt door een fiscale tegemoetkoming hun bedrijfje financieel gezonder le ma ken dan aan de grotere. Niet ten onrechte is tijdens de ver kiezingscampagne, onder meer door K.V.P.-lijstaanvoerder dr. Veringa, een paar maal gepleit voor het wat hoger optrekken van de steun aan kleine zelf standigen op de urgentielijst. Er zijn nu eenmaal maatregelen nodig in het geval waarvan de kleine zelfstandigen om sociale redenen voorrang hebben. Lokroep van de fluit "TEN der beter-geslaagde vormen van programmacoördinatie in Hilversum vinden we de ochtendprogramma's van zender I en zender II tussen 7 en 8 uur. Er is een tijd geweest dat de burger onder het wakker worden en opstaan bij Hilversum alleen maar kans kreeg om dat te doen met een muzikale om lijsting van hoempapa en andere vor men van lichte muziek. Nu beginnen KRO en NCRV de dag muzikaal met passende klassieke mu ziek, terwijl het op de andere zender ochtend-trimmen en „zet de muzikale blommetjes maar buiten" geblazen is. Daarna volgt op een der zenders dan een vaak goed samengestelde portie ac tualiteiten. Wat ons in het overigens zeer te waarderne klassieke vroege-ochtend- programma opvalt is, dat de samenstel lers van dit programma een sterke voorliefde hebben voor fluitmuziek: Blokfluit zowel als de dwarsfluit; de lokroep van de fluit klinkt des mor gens wel bijzonder intensief. Waar is, dat fluiten vaak getuigt van een opgewekte stemming; de houten en metalen instrumenten zijn in die zin ook alleen maar een nabootsing van mogelijkheden die de mens in eigen longen en mond heeft liggen. Maar de fluit is ook hèt instrument van De- bussy's „Prélude a l'après-midi d'un In de vroege ochtenduren brengen KRO en NCRV ook fluitmuziek die hieraan doen denken; en die muziek is alleen geschikt om heel zachtjes wak ker te worden en meer nog om maar wat te blijven dromen. Scène uit het t.v.-spel Uitvlucht met (links) Enny Meunier en Ad ran Kempen (rechts). De NOS-televisie zal morgen twee programma's uitzenden, die in het te ken staan van de verkiezingen. In het programma „Partijstrijd" een aan de verkiezingen aangepaste „Wet- strijd" zullen morgenmiddag twee teams hun kennis op politiek terrein beproeven. Het ene team bestaat uit vertegenwoordigers van de KVP, de CHU. de AR en de VVD, onder wie mr. W. J. Geertsema, mr. A. Geurtsen, de heer H. Wiegel, mr. W. Scholten en dr. J. W. van Hulst. In het andere team hebben vertegenwoordigers van PvdA en D'66 zitting, mevr. G. Brau- tigam, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo en drs. E. Nypels. Het programma wordt gepresenteerd door drs. H. van Run. Regisseur is Leen Timp. Eindre dactie: drs. W. Langeveld. Onder de titel „Uit vlucht" zendt de KRO-te- levisie morgenavond een televisieprogramma van Paul Pouwels uit, geba seerd op het door Nel Bakker vertaalde spel van Philip Levene „Kill two birds". In dit programma is voor het decor gebruik gemaakt van een nieuw procédé, waarbij door pro jectie van een klein aan tal decor-maquettes, die zijn vervaardigd door Fokke Duetz, een tech nisch effect is bereikt, dat voor de kijker het beeld van een diepte-decor op levert. De verzorging van die technische effecten was in handen van Rolf Smit. Het spel „Kill two birds" is een detective-story, die zich afspeelt op het labo ratorium van een univer siteit. De ornitholoog Ka- rel Korzelius (Allard van der Scheer) staat op het punt een stipendium te krijgen voor door hem in zijn vrije tijd ondernomen wetenschappelijk werk, maar er is nog een kan didate: Carola Duinker, een biologe (Margreet Heemskerk). Deze jonge dame staat op bijzonder goede voet met de admi nistrateur Eugène de Rijk (Frans Koppers). Zij zet de man onder druk, zodat hij ervoor zorgt, dat het stipendium aan haar wordt toegekend. De Rijk ziet zijn kans schoon als Karei Korzelius bij hem een voorschot komt vra- ge nom een lastige schuld eiser, boekhandelaar De Leur (Ben Hulsman), te kunnen betalen. Hij wil Korzelius dwingen af te zien van zijn kandidatuur en bedenkt daarom een foefje bij het invullen van de cheque. Gesteund door de bibliothecaresse Fran- cien van Gulik (Karin Hage) probeert Korzelius de voor hem opgezette val, waarbij het zelfs tot moord komt, te ontwij ken. Het programma „Uit vlucht" werd geprodu ceerd door Thorvald Du- dok van Heel en geregis seerd door Paul Pou wels. Zondag KRO, Ned. 1, 20.25 NEDERLAND I 16.00 uur: Journaal NCRV: 16.02 uur: Jeugdherinneringen 17.15 uur: Kijkkast NOS: 18.35 uur: Fabeltjeskrant 18.40 uur: Pol. partij 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.05 uur: Swiebertje 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I KRO: 11.00 uur Eucharistieviering NOS: 15.00 uur: Journaal 15.02 uur: Weekjournaal 15.22 uur: Verkeersinformatie 15.25 uur: Walt Disney 16.15 uur: Partijstrijd 16.55 uur: Toto IKOR: 17.00 uur: Diakonaat in rechtzaak 20.21 uur: Zeskamp sport 21.35 uur: Vermoedelijke dader, t.v.-film 22.35 uur Hier en nu 23.00 uur: Zaterdagavondzang 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18. 43 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal Ev. Omroep 18.20 uur: EHBO 18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Woord voor woord 19.05 uur: Wat je zegt ben je zelf KRO: 19.30 uur: Daktari 20.20 uur: Journaal 20.25 uur: Uitvlucht, tv-spel 21.25 uur: Gamma 22.05 uur: Miniatuur van Pete Seeger, zang 22.35 uur: KRO-muziekfeest 23.05 uur: Journaal 19.05 uur: Kinderprogramma j 19.25 uur: Nader bekeken 20.00 uur: Journaal KRO: 20.21 uur: Marcus Welby 21.11 uur: Brandpunt 21.41 uur: Cabaretaria 22.31 uur: Epiloog 22.36 uur: Pol. partij 22.46 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Fabeltjeskrant J 19.00 uur: 10.05 u De vi 19.30 uu: Studio Sport 20.20 uur: Panoramiek 20.45 uur: Dubbeldekker» i 21.10 uur: Studio Sport 21.35 uur: Kort geding <r politiek 22.35 uur: Journaal Wat ons betreft stal de KRO gisteren de t.v.-show met twee fijne aankopen, de Black and White Minstrelshow en De Wrekers, benevens een eigen Brand puntreportage over het protest van Amerikaanse oorlogsveteranen tegen d$ Vietnamoorlog. Reportage die (weer!) door het filmwerk van Piet Kaart een uitzonderlijke allure kreeg. Waarbij we moeten aantekenen dat er bepaald van eenzijdigheid sprake was. Ter plaatse in Washington zou het toch mogelijk geweest moeten zijn om, be halve de vele „Duiven", ook een „Havik" aan het woord te laten om de populaire Amerikaanse term over voor- en tegenstanders van die oorlog over te nemen. Wat objectieve berichtgeving betreft was dit een „schoonbeidsfout". Derge lijke fouten werden meer gemaakt gis teren. Bijvoorbeeld in het AVRO-debat tussen de lijsttrekkers van KVP en P.v.d.A. Rode Joop Den Uyl leek een paar t.v.-lessen geleerd te hebben. Hij sprak heel omslachtig, tergend lang zaam, en verschrikkelijk nadrukkelijk. Won daarmee de meeste zendtijd, gaf zijn tegenspeler weinig kans, maar doorbrak daarmee niet zijn image, dachten wjj, van politicus die op t.v. zijn nummer slecht verkoopt. Van schoonheidsfouten stond de „Vuist" van Duys bol. Er was regelrechte reclame voor een commerciële instel ling die fruit plus bloemen verkoopt, reclame voor concerten waarvan de voorverkoop tegenviel. Er was ook een nogal vervelend exposeren van een hoogbejaard echtpaar, met typische hoogbejaarde eigenheden, benevens de met applaus begroette (sic!) bierblikjes- smijter uit Eindhoven die, God beter 't, kans kreeg zijn misdrijf aannemelijk te maken. Willem had een uitgesproken slechte avond! Vg. Fabeltjeskrant internationaal CANNES (ANP) Op de programma- beurs, die een onderdeel vormt van het gisteren gesloten videocongres in Zuid-Frankrijk, is dc Fabeltjeskrant aangekocht door Australië, Nieuw- Zeeland, de Pacific-eilanden, Hong Kong, Philippijnen, Maleisië. Qualalum- pur, Tunis. Algerije, Marokko en Joe- go-Slavië. Tot nog toe was de Fabeltjeskrant vooral een Europese aangelegenheid. De kinderen in Zweden. België. Frankrijk, Zwitserland en Spanje zien het vijf minuten verhaal nu al dage7 lijks. Chanowski's produktiemaat- schappij heeft volgens mededirecteur L. S. Delevita ruim 650 fabels ge maakt. Men denkt eraan het eind van dit jaar 925 verschillende ver haaltjes over Mijnheer de Uil te heb ben uitgebracht. NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Onderwijstelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.05 uur: Pipo op Bizarra 19.30 uur. Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Lenny Kuhr 20.55 uur: Simon Carmiggelt 21.00 uur: Achter het nieuws 21.40 uur: Ironside 22.30 uur: Socutera 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Sterrekunde NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Kijken naar kindwf NCRV: 19.30 uur: Zo vader, zo zoon 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Een lange reis, tv-film 22.00 uur: Hier en nu 23.00 uur: In het voorbijgaan 23.10 uur: Journaal 23.15 uur: EHBO De NCRV biedt vanavond ten televisiefilm van het ZDF onder de titel De ver moedelijke dader. Student Richard Krammer zet zich af tegen zijn burgerlijke vader en tegen de duffe atmosfeer in het huurhuis dat ze samen bewonen, door mee te doen aan straatdemonstraties. Als de politie tijdens een dergelijke demon stratieve tocht geweld gaat gebruiken wordt Richard gewond en door geestver wanten in een taxi gezet. Na een hooglopende woordenwisseling met de chauffeur wordt hij uit de taxi gezet en moet hij zijn reis met een andere wagen voortzetten. De chauffeur van de tweede taxi wordt later in een afgelegen wijk vermoord aan getroffen. Een jonge jöurnalist bemoeit zich met de zaak en hij weet het zo te presenteren dat de schuld zonder twijfel op Richard wordt geschoven. Vooral een aantal taxichauffeurs is ervan overtuigd dat Richard Krammer de moordenaar is van hun collega. Zaterdag NCRV Ned. I 21.35 uur Opnieuw is vanavond de Leidse Groen- oordhal het strijdtoneel van NCRV'S Zeskamp sport. Het is een bijzondere aflevering deze keer. In zeven wed strijden bekampten vertegenwoordi gers van Nederlandse gemeenten el kaar op het gebied van snelheid, be hendigheid. kennis en sportiviteit. Na dat eerst De Bilt en Alkmaar het veld moesten ruimen, werden later Doetin- chem en Zoetermeer gewipt. Vier we ken geleden viel in Groningen de beslissing welke van de vier overge bleven ploegen zich als tweede in dit seizoen zou plaatsen, want al veel eerder had de ploeg van Linne zich van de eerste plaats verzekerd. Drachten was de gelukkige. Deze twee ploegen zullen samen met de winnaar van het vorige seizoen, Alphen aan den Rijn, gaan uitmaken wie zich eige naar mag gaan noemen van de NCRV-wisselbeker. De wedstrijd wordt weer gepresenteerd door Dick Passchier en van commentaar voor zien door Barend Barendse. Verder zijn aanwezig: de scheidsrechters Ben Bril en Luc van Nuffel en wedstrijd leider Tom van Maaren. Bovendien zal men nog één keer alle ploegen die dit seizoen hebben meegewerkt kunnen Zaterdag NCRV Ned. I 20.21 c Swiebertje viert jubileum Vanavond brengt de NCRV de negentigste aflevering van het populaire programma „Swie bertje" op het scherm binnen een tijdsbestek van twaalfen- eenhalf jaar. Dit is tcgel(jk de laatste aflevering van dit sei zoen. In de loop van deze jaren heeft Swiebertje in zijn avontu ren de nodige problemen op te lossen gekregen. En ook in deze aflevering, getiteld „Twee lieve oude dametjesis h(j weer eens op de vlucht voor Brom- Om aan de veldwachter te ont komen komt hij in het huis van de twee oude dametjes Frieda en Elise Zilverschoon. Als hij echter een poosje in hun huis verblijft komt hij tot de conclu sie dat hij beter in handen van Bromsnor had kunnen vallen: hij mag namelijk het huis niet meer uit, omdat anders de bu ren kunnen zien dat er een man in het huis van de dames Zilverschoon is geweest en om dat hij toch binnen is kan hij gelijk een paar karweitjes voor de dames opknappen. Zaterdag NCRV Ned. I, 19.05 uur. (ADVERTENTIE) De maandelijkse KRO-televisierabriek „Gamma", die onder redactie staat van Simon Van Adelberg, bevat mor genavond de herhaling van het pro gramma „Weer en wind". Dit pro gramma geeft een overzicht van het onderzoek naar het ontstaan van de wolken, de hierin voorkomende orka nen, de bewegingen van de lucht, neerslag zoals regen en sneeuw, en de invloed van de luchtverontreiniging. Daarnaast geeft het programma een beeld van de moderne technieken, die zowel in Amerika en Engeland als ons land voor dit onderzoek worden gebruikt. Zondag KRO. Ned. I. 21.25 uur. Morgenavond zendt de KRO-televisie de laatste aflevering uit van de serie „Miniatuur van dimaal gewijd aan de Amerikaanse folksinger Peter See ger. Deze thans 51-jarige Amerikaan is niet alleen zanger, maar ook dichter, be werker en componist en vooral stimu lator van de folkmusic en topicsongs. Seeger is de zon van een bekend musi coloog en een even bekende concert pianiste. Na enkele jaren studie in de journalistiek op de universiteit van Harvard werd hij kunstschilder. Hij trok het hele land door en verdiende zijn brood met het vereeuwigen van dure Amerikaanse landhuizen, totdat hij tijdens zijn zwerftochten de ballade- en blues zangers Hudy Led- better en Woody Guthry ontmoette. Vanaf dat ogen blik was hij ge wonnen voor de folkmusic. In 1941 vormde hij te- waarmee hij tot 1950 optrad. In dat jaar vormde hij een nieuwe groep, The Weavers ge heten, waarmee hij zeer veel successen oogstte totdat ook deze groep uit el kaar viel en hij verder alleen op trad tot aan de dag van vandaag. Pete Seeger heeft in zijn werk vooral bekendheid gekre gen als de man, die de veelal ver geten volkspoëzie nieuw leven heeft ingeblazen en de wegbereider is ge weest van figuren als Bob Dylan. John Baez en an deren. Veel van rijn repertoire is ge heel of gedeeltelijk aan de bestaande volksmuziek ontleend. De samenstellers van „Miniatuur van Seeger", Ernst van Altena en Tineke Roeffen kozen uit zijn repertoire: het bekende ..Where have all the flowers gone", dat wordt uitgevoerd in het En gels (door Bill van Dijk), het Duits (door Marjolein Rommerts). het Frans (door Miel Cools) en het Nederlands (door André v. d. Heuvel; „Mijn rivier" (Hudson River Song) door André v. d. Heuvel; „Paperassen (Drowned in paper) door Bill van Dijk; Ruimtevrouw door Marjo lein Rommerts; „Ieder ding onder de hemel heeft zijn tijd" (Turn, turn, turn) door André v. d. Heuvel: „Het loze vissertje" (The compleat angler) door Bill van Dijk; „Andorra" door Miel Cools en „Koning Hendrik" door Miel Cools. De arrangementen en muzikale leiding van dit programma zijn van Henk van Dijk: de produktie had Rens van Dorth Zondag KRO Ned. I, 22.05 uur. Het Residentie Opera Koor o.l. Ringels geeft op donderdag 6 mei in de Kurzaal te Scheveningen een con certuivoering van '1 Elisir d'Amore' van Donizetti. Onder de titel Ping-pong' zendt de NOS-televsie in het programma Pano ramiek een documentaire uit over het bezoek van de Amerikaanse tafel tennissers aan China. Deze door NBC vervaardigde film wordt door W. L. Brugsma van tekst en commentaar voorzien. Eindredacteur van „Panora miek" is Ton Neelissen. Zondag NOS Ned. II 20.20 uur. 3rd op uw schrijven: verzoekplatenpro- mma. 22.00 <6S) Ik heb een boom .geP';fn,J: ziek en actualiteiten uit Israel. 32.25 ondgebed. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Goal gita. i - 1928 (gr). 20.OS-* 'iek. 20.13 U ^mogeUJkej; nuzlek (opn). 2.30 ;n. 22.45 Driester: .ia (S) Trio plus: licht li i solisten. 23.40 (S) Mole ing - i ïantische izlkaaï sportprograi HILVERSUM II s. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Lie- jus: levensproblemen van luis- Nou, en.. satirisch pro- 0 Verkiezingsuitzending van d« tionalre Partij. 19.30 Nieuws BELGIë 324 m (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.03 Orkestmuzli Voor de jeugd. 18.45 Sport. 18.55 1-». 19.00 Nieuws. 19.40 Muziek pre i Vocale meesterwerken. 22.00 N ".unsten. 22.20 Jazzmuz Muziek programma. De Zevt

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2