Het is niet alles Hot Pants wat de mode slaat BEVALLING THUIS MET VOORTREFFELIJKE NAZORG Amerikaanse ontwerpster houdt geen draad over voor haar vaderland Uw auto is toe aan een voorjaarsbeurt VW MAAKT GOEDE SIER MET NSU-KIND K70 MERCEDES 350 SL ZATERDAG J4 APRIL 1*71 In tegenstelling tot de short-rage, zagen enkele couturiers voor dit seizoen nogal veel heil in body stockings, die met aardige korte kledingstukjes worden aangevuld. Zo'n basistricot bekleedt het lijfje als een tweede lutid en dient vooral om het aanvullend accessoire tot uitzonderlijke hoogte te verheffen. Pierre Cardin, die deze zomer modellen met ronde panelen lanceert, heeft een bodystocking omhangen met een sjaal waarvan de einden (evenals cle panelen) rondgesneden zijn. Het accessoire krijgt op deze simpele, hoewel niet van raffinement verstoken basis, welhaast de functie van een koningsmantel in de plaats van koninklijke symbolen echter de P van Pierre. fa vergelijking met andere Westeuro- pese landen neemt Nederland een uit— londerlijke positie In op het gebied i verloskunde: hier prefereert men nog de bevalling thuis boven die in het ziekenhuis. Gaan in andere ..geïn dustrialiseerde** landen 60 tot 100 pet de aanstaande moeders naar de kraamafdeling van het ziekenhuis, bij ons doet dat maar 34 pet. Ongetwijfeld is de uitstekende hulp die kraamvrouwen thuis van onze kraamverzorgsters kunnen verwach ten, hier mede de oorzaak van. Ner gens is in ;de literatuur zulk een laag cijfer van doodgeboren of in de eerste levensweek overleden baby's bij be vallingen thuis als in ons land. In het proefschrift van dr.- H. P. Ver- brugge. provinciale arts voor moeder- schapszorg en kindehygiëne in Noord-Holland, lezen wij dat aan het systeem van huisbevallingen met daarna een goede kraamzorg de voor keur moetworden gegeven (in aan merking genomen dat bij de zorg tijdens de zwangerschap risicogeval len worden geselecteerd en voor de bevalling in het ziekenhuis worden opgenomen), laa De reden waarom de bevalling thuis de voorkeur verdient is niet alleen van medische, maar vooral van econo mische aard. Een verpleegdag in een ziekenhuis kost (afgezien van de stichtingskosten van de inrichting) meer dan f 100,per dag. Indien ook in ons land alle aanstaande móeders hun baby's In de kliniek wilden krij gen (waar zij dan gemiddeld 8 dagen verblijven) zouden wij rond 5000 bed den meer nodig hebben voor verlos kunde. Hiervoor was een kapitaalsin vestering nodig van een half miljard gulden en een jaarlijkse exploitatie- stc vergoeding van 150 tot 200 miljoen gulden. Particuliere baby duurder dan 11» fondskindje eigen belang op het spel staat, heel moeilijk een be- B sluit te nemen in algemeen belang. De particulier verzekerde moet praktisch de hele kostprijs van de thuisbevalling zelf betalen en dat kan een bedrag van bijvoorbeeld f 750.belopen. Er zijn wel verzekeringsmaatschappijen die bij bevalling een bepaald bedrag uitkeren maar dat reikt niet boven de 1250.In vergelijking schijnt zieken huis of kraamkliniek dan zelfs wel eens I voordeliger. Het Wit-Gele Kruis meent dat dit waarachtig ook bereikbaar zijn voor de kraamverzorgsters, meisjes die tot voor kort* schandalig onderbetaald werden (bijvoorbeeld in vergelijking tot gezinsverzorgsters). Eindelijk recht voor onder betaalde kraamverzorgster Aangezien zij te weinig verdienuen was het moeilijk er meisjes voor te vinden en dit werd een steeds groter probleem, want in andere beroepen ging de toch al ruimere salariëring nog omhoog ook! Pas de laatste paar jaar zijn de salarissen voor kraamver zorgsters flink gestegen: de perso neelslasten van de kraamcentra klom men in drie jaar met 63 pet. Dat zat niet alleen in de salarisverhoging, maar ook in de stijging van sociale las ten, invoering van een minimum aan vakantietoeslag en andere kosten waarover de kraamcentra zelf niets te vertellen hebben. Een kraamcentrum is een dienstverle nende instelling, die geen winst maakt en aan het eind van het jaar ook geen gelden hoeft te reserveren. Het tarief is een zuiver kostprijstarief. Niet overal is die kostprijs gelijk. Of een kraamcentrum werkt vanuit een oud en afgeschreven gebouw, dan wel vanuit een nieuw centrum waarop lasten- drukken of een groep ver zorgsters bestaat uit jonge meisjes die Barbara Farbers kinderkleren zijn in ons land waarachtig niet exclusief meer. Dit voorjaar maakt zelfs het Nedeflands Katoen Instituut reclame met haar katoenen kinder modellen (waarvan hier twee rzcisjesbroekpakken, één met tuniek en rits, één met safarijasje en (2rul:' ■■:n, beide in blauwe denim). Toen de Amsterdams-Amerikaanse Barbara z.eli met het ontwerpen van kinderkleren ging bezighouden omdat ze voor haar eigen kinderen niet kon krijgen wat ze zocht, was haar smaak te revolutionair voor de meeste, conservatief denkende, fabrikanten Commerciële details moesten dan prevaleren boven modieuze- Maar het ijzeren doorzettingsvermogen, dat in dit tengere vrouwtje schuilt, heeft haar doen overwinnen: ze is ontdekt, zelfs door chauvinistische landen zoats Frankrijk, Italië en Engeland, waar men haar .opvallende combinatie vün Amerikaanse praktische zin en internationaal modegevöel" bewondert. Het Amerikaanse orakel voor de modewereld ..Womcns Wear Daily" heeft zo uitvoerig ove? Barbara's collecties geschreven, dat vooraanstaande firma's aldaar contact met haar opnamen. Maar tot nu toe is heel de procluktie ran dit dynamisch vrouwtje voor Nederland en de rest van Europa. Er blijft voorlopig geen draad over om tiaar haar oude vaderland te sturen. nog onderaan de slarisladder staan dan wel uit oudere verzorgsters die aan de top zijn gekomen of het centrum ligt in de stad, dan wel op het land met lange reistijden voor de verzorg ster dit alles is van invloed op de kostprijs. Subsidie van het rijk is er voor de verzorgsters niet meer bij, alleen voor de leiding van het cen trum. Subsidie van de provincie is nagenoeg overal vervallen en die van de gemeente loopt terug. Bevallen seizoenwerk Dat de aanstaande moeders zelf een grote invloed hebben op de stijgende kosten van kraamhulp zullen zij nau welijks geloven. Sins zij de gezins planning in de hand hebben zorgen de meesten. dat de baby's in de win ter geboren worden, zodat de vakan tiemaanden er niet door in de war lopen! Maar dat houdt in dat de zomermaanden een slappe tijd beteke nen voor de kraamverzorgsters, die intussen niet zoals in een seizoenbe- drijf, op nonactief gezet kunnen wor den. De centra moeten hun sterkte baseren op de drukke wintermaan- Met dit al is de klacht dat een kindje krijgen zo duur is. voor de verplicht- verzekerde niet echt gegrond. De zie kenfondsen leggen er f493,bij. Is men bovendien nog aanvullend verze kerd. dan wordt er nog een bedrag tut een maximum van f 187,uitgekeerd (het varieert van het ene centrum tot het andere). Als iedereen t.v., wasma chine, en velen al gauw een (tweede hands) autootje zelf kunnen betalen, kunnen de nodige contanten voor de bevalling en nazorg geen ramp be tekenen. J het gezin verzorging nodig er dikwijls onkosten gemaal moeten dikwijls onkosten gemaakt worden voor het bezoek. Bij kraamzorg thuis is er niet alleen alle nodige zorg voor moeder en kind beschikbaar, maar °ok hel gezin wordt verzorgd en het huis onderhouden. Wanneer men alle extra-kosten meerekent en met elkaar ei-gelijkt, zal de thuisbevalling toch goedkoper blijken. Dat de kosten voor Particulier verzekerden niettemin ia- 3P melijk hoog blijven is de prijs die IV betaald de vaart.Maar welvaart moet toch De toekomstige kraamverzorgsters krijgen tijdens de opleiding les in allerlei zaken die met zw; bevalling en babyverzorging te maken hebben. Maar ook aan de gewone huishoudelijke taken opleiding alle aandacht besteed. (Foto: archief Het Wit-Gele Kruis). De tijd om de auto een grondige schoonmaakbeurt te geven is aangebroken. Die schoonmaak moet meer zijn dan een doodgewone was en boenoperatie er komt ook een echte inspec tiebeurt aan te pas. De winter immers doet de auto geen goed, en een of ander onderdeel kan wel defect of bijna defect ge raakt zijn. Zeil' zijn wagen inspecteren en kleine reparaties uitvoe ren, is meer dan een tijd verdrijf. Hot spaart grotere kosten in het seizoen en is alleszins goedkoper dan rage moet. Overigens heb ben de garagisten het al druk genoeg, en zijn ze niet gediend met allerlei prutswerk. Voor de wagen worden ge- moet de wagen worden ge- onder, maar vooral van on der. De onderkant van de auto moet worden schoon gemaakt van alle vuil en slijk dat eraan is blijven hangen, dat hem verzwaart en de werking van sommi ge onderdelen maar kan bemoeilijken. Zitten alle kabelverbindin- gen nog wel vast? Is er niet te veel speling op de ge wrichten van de onafhan kelijke wielophanging en van het stuurmechanisme? Daarvoor moet men de wa gen opkrikken, anders kan men zo iets niet nagaan. Leg een oude mat of tapijt onder de wagen en kruip eens onder de auto; zo doet men vaak ontdekkingen die verrassingen in de zomer voorkomen. Maar wees daarbij niet onvoorzichtig en vertrouw niet blinde lings op de krik; laat de wagen op houten blokken steunen, dan kan hij niet van de krik glijden. Wanneer je zelf de carros serie wast dan ontdek je zo van alle dingen die niet pluis zijn; krasjes, roest- cu: die heeft het hard ge noeg te verduren gehad in de winter. Men kan de ac cu best uit de wagen halen, hem schoon borstelen onder stromend water, er daarbij zorg voor dragend dat er geen water in de cellen clringt. Eventueel gedistil leerd water bijvullen. Zorg ervoor dat beide accupolen schoon zijn, evenals de poolklemmen van de aan- sluitkabels. Dat kan gebeu ren met schuurpapier. Na dat alles weer gemonteerd is, de poolklemmen invetten om zoutafzetting te voorko- In het motorcompartiment is er nog wel het een en het ander wat de leek kan doen. om te beginnen alles schoon te maken met een in petroleum gedrenkte lap of met 'n borstel. Moderner is 't dit te doen met 'n uit een spuitbus verstoven spe ciaal produkt. De luchtfilter als het een droge is moet men demonteren en in een benzinebad dompe len. Door hem daarna schoon te blazen, verwij dert men er allerlei vuil uit hij als vlekken, lekken aan een van de ramen. Zulke lek ken kan men afdichten met vloeibare rubber, roestvlek ken kunnen bijgewerkt worden met een zinkprepa- raat, krassen kunnen on zichtbaar gemaakt worden met „verfpotloden". Schar nieren van deuren, motor kap. kofferdeksel kunnen een straaltje olie verdra gen. en voor de deursloten is grafietpoeder. verkrijg baar in handige spuitbus jes, een zegen. Bij watergekoelde motoren kan men het koelcircuit schoonspoelen. maar dal hoeft niet. Eigenlijk is er geen bezwaar tegen dat de anti-vriesoplossing erin blijft. Goede anti-vriespro- dukten bevatten namelijk ook anti-corrosieven die het koelsysteem schoonhouden, zodat men ook in de zomer er nog profijt van heeft. Indien u toch meent dat het goedje eruit moet en het systeem schoongemaakt, dan kan dit gebeuren door gebruik te maken van een der vele vloeistoffen die door de toebehorenindus- trie op de markt worden gebracht onder diverse be namingen zoals Radiator Cleanser, Speedflush, enz. De radiator zelf moet men doorblazen met de stofzui ger: er kan daar allerlei vuil in gewaaid zijn dat de vrije doorstroming van de koellucht hindert. Kijk ook eens naar de ac- Eventüeel het papieren fit- terelement vervangen. Is het een oliebadfilter dan moet de olie eruit, het re servoir gereinigd met pe troleum om dan weer tot het juiste peil met olie ge vuld te worden. Hoe sAaat het met de remvloeistof in het reservoir? Andere kleine werkje» die men nog doen kan zijn het oliën van de asjes van de ruitewissers, het vervangen van hard geworden of ge scheurde wisserbladen, Het controleren van alle lich ten, ervoor zorgen voor #elk licht minstens een rescr- velampje bij te hebben voor onmiddellijke repara tie onderweg, het juist richten van de sproeiers van de ruitewissers en hel invetten van de glijbanen voor de verstelbare voowte- tels. De K 70 zou, m was enkele jaren geleden de bedoeling van de fabriek, na de RO (wankel) 80 het tweede paradepaard van NSU worden. Juist op het moment dat de K 70 gereed was om op grote schaal »e worden gemaakt nam Volkswagen via Auto- Union het kleine bedrijf le Neckar- sulm over. Vanaf dat moment ver dween de K 70 uit de openbaarheid. Vorig jaar september was de wagen er weer. bijna onder dezelfde naam. Alleen staan nu de initialen van het concern uit Wolfsburg voor de K. VW K 70 is de nieuwe naam voor een nieuwe wagen uit een nieuwe fabriek (Salzgitter). De VW K 70 wijkt niet belangrijk af van het concept door NSU ontwikkeld. Er is qua model duidelijk overeen komst tussen de K 70 en de RO 80. waarbij opgemerkt kan worden dat de carrosserie van de K 70 een meer compacte indruk maakt dan het aë rodynamisch beter gevormd koetswerk- van de RO 80. Te verwachten is dat liet met veel glas voorziene K 70- model de komende jaren niet ingrij pend zal worden gewijzigd. Onder de naar voren opklapbare mo torkap ligt een 1605 cc sterke water- gekoelde viercilinder lijn-motor met bovenliggende nokkenas. De motor is naar rechts gekanteld en ligt boven de vooras, uitermate gunstig voor een juiste gewichtsverdeling. De uiteraard volledig gesynchroniseer de versnellingsbak kan de bezitter van een K 70 in het begin (mogelijk) wat moeilijkheden bezorgen. Alle vier de versnellingen liggen zo dicht bij elkaar, zeer gunstig voor een goede acceleratie, zodat vergissen licht mo gelijk is. Enkele malen reden wij in de „drie" weg. in de stellige overtui ging verkerend dat de versnellings pook toch echt in de eén stond. De wegligging van de VW K 70. de eerste Volkswagen met de motor voorin en voorwieluandrijving. is zon der meer voortreffelijk. De wagen sturl zeer direct, vertoont in de bochten geen enkele neiging om anders te doen dan hetgeen men verwacht. De K 70 acceleert zeer vlot. ook in de vierde versnelling is er nog voldoende „ruimte" om b.v. bij een snelheid van 130 km per uur nog iets sneller te gaan. Last van zijwindgevoeligheid heeft de K 70 in het geheel niet. de wagen blijft kaarsrecht in het (goede) spoor. Voeg daar aan toe de uitste kende remmen (schijven voor én trommels achter plus remkrachtrege- laar met bekrachtiging) en men heeft het gevoel onder alle omstandigheden zeer „safe" te rijden. Mogelijk dat voormalige VW-rijders die overstap pen in een K 70 enige tijd nodig hebben om met deze auto te sturen De K 70 gedraagt zich nu eenmaal geheel anders op de weg dan de VW's die wij tot dusverre kennen. De ve ring is niet te hard en niet te week, die is gewoon heel erg goed. De K 70 heeft vier zeer ruim bemeten deuren. De achterste twee zijn voor zien van kindersloten. Achterin is op de bank zeer veel ruimte voor twee volwassenen. Met drie niet al te dikke Dit is de nieuwste creatie van Mercedes-Benz, de 350 SL. Het ij een sportieve en elegante tweezilter, die goed is voor een maximumsnelheid van zo'n 310 kilometer per uur. De krachtbron is een acht-cilindermotor met een cilinderinhoud van 3499 cc. Er is veel aandacht besteed aan de veiligheid. De bumpers zijn ruim voorzien van rubber strips en lopen door tot aan de wielkasten. De raamstglen zijn een stuk steviger gemaakt, dan die van de 380 SL. Verder natuurlijk veel snufjes, luxe en komfort. De prijs zal daar dan ook zekei personen gaat het ook nog best. Mid denin een opklapbare armsteun. Het interieur van de K 70 is bijzonder smaakvol. Geen overbodige opsmuk, wel vrij luxueus en vooral zeer dege lijk. Trouwens een solide indruk maakt de wagen in zijn geheel toch. Twee grote ronde klokken zitten vlak achter hel stuur in het dashboard. In die twee klokken ..verklikkerslichtjes". Onder meer voor een nog uitstaande choke, achteruitverwarming, aange trokken handrem, licht, om er zo een paar te noemen. De toerenteller van de K 70 is zeer exact. Tussen haakjes, de K 70 laat zich het fijnste schakelen bij een toerental dat tussen de 3500 en 4.0U0 oteren per minuut ligt. Voorin twee stoelen met volledig neerklapba- re rugleuningen. Ventilatleroosters zijn midden op het dashboard gemonteerd, links en rechts bovendien nog openingen voor gemengde koude en warme lucht. Verder links van de bestuurder een open opbergvakje en rechts een zeer ruime handschoonenkast. Met opzet schrijven wij kast; er kan heel wat meer in worden opgeborgen dan al leen maar handschoenen. De kast kan bovendien worden afgesloten en is verlicht. Aan beide zijden in de por- Tot slot nog een enkel woord over de zeer grote koffer. Groter dan in welke andere VW. Een zeer veilige oplossing heeft men gevonden voor het slot van de benzinetank. Dat kan alleen maar met de startsleutel worden geopend. Overigens moet die dop bij enig rij den vrij vaak geopend worden want de K 70 is niet zuinig. Wij kwamen op een gemiddeld verbruik (stad en grote weg) dat rond de 1:9 tot 1:9,5 lag. Anders gezegd is de VW K 70 een gretig consument van, wat de 90 PK- uitvoering betreft, superbenzine. Er is geen enkel probleem om met deze wagen gemiddeld 130 km per uur te rijden, er Resteren dan nog 25 km. om op de top van 155 km per uur te komen. Benieuwd zijn wij wel in hoeverre de K 70 straks een concur rent zal blijken te zijn van de iets goedkopere VW 411 of de iets duurde re Audi 100 LS. Een rivaal is de VW K 70 zonder meer ook voor de duur dere typen van Opel, Ford, Renault 16. Peugeot 504 en BMW. In het kort dit over de K 70: Fraaie carrosserie mei „binnen" veel ruimte. Geweldige koffer. Uitstekend weggedrag, komfort bo ven het gemiddelde. Zeer goede remmen, verwarming. ventilatie en vering. Afwerking uitstekend. Groot aantal (VW)-deale'rs in geheel Europa, waar schijnlijk lage onderhoudskosten. Achteruit niet optimaal vergren deld. Kofferdeksel alleen met sleutel te openen. De VW K 70 wordt geleverd met twee verschillende motoren. Een met een 70- pk-motor, het andere model heeft een 90-pk-krachtbron. Het goedkoopste 70- pk-model kost met stoffen bekleding 11.989 gulden 60 cent. Dezelfde uitvoe ring maar dan met een 90-pk-motor kost 11.246 gulden en 10 cent. Tegen meerprijs Ieren bekleding. Het duurste 90-pk-(dc luxe) model kost 11.781 gulden en 90 cent.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13