Ccidóc (Sou/io/nt Verkeersplan Randstad eist hoogste spoed - SCHIPHOLLIIN - ZOETERMEERLIJN- - SEMI-METRO - Belegerde Muller capituleerd niet Mr. Klaasesz ontstemd over procedure van burgemeestersbenoeming Doorgezaagde doelpalen in Zuiderpark zorgden voor uniek incident Voorn blijkt bestand tegen vuil water Nieuwe brug op oude pijlers (pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefooD 22244° Giro 103003 Bank: Amro-bank N-V., Leiden Directeur: drs- J. H. M- Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H, P. M. Heruer dvertenties (excl. B.T.W.) I 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 10 uur) Abonnement per week 1,41, maand 6,05, kwartaal 18,10, jaar 70.30. Per post: per vartaai 21,70, per jaar 84,70. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.369 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 20.30 uur Laurel en Hardy; 20.50 uur De school is niet voor' iedereen; 21.40 uur Carte Blanche. Nederland II: 20.: zeeën; 21.10 uu 22.25 uur Ouders DONDERDAG 22 APRIL 1971 PERIODEN RIET ZON De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Perioden met zon, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimumtempe- raturen ongeveer 7 graden, maxima (Vat T.slaggeve: definitieve DEN HAAG Het wordt hoog tijd, dat op kof te beslissingen ook over de lïnancien genomen worden voor ver schillende verkeersvoor/ieningen, zoals de Schiphollrjn, de Zoetermeer- lijn, de (semi)-metroplannen voor Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Verkeersoplossingen, voor de randstad Holland zijn namelijk zeer urgent. n 1975 moet hiei-voor daarom zeker 1,4 miljard gulden ge- rden. Met dit pleidooi heeft mr. M. G. de Bruin, president- de Nederlandse Spoorwegen zich vandaag tijdens een uit- Amsterdam rechtstreeks tot de nieuwe regering gericht. Hij n bijeenkomst van het Nederlands Vervoerswelenschappelijk lussen 1972 investeerd v directeur va cenzetling ii deed dit op Instituut. De president-directeur van de Neder- vastloper wdse Spoorwegen toonde zich zeer ver- uitvoerin id, dat er wel een rijkswegenplan 4. Vrjj aat tot 1978 (met zelfs een doortrek bussen e oaar 1985 en een indicatie naar zelfs hel j openbaar jaar 2000) maai* dat een openbaar ver- 5. Vers iplan ontbreekt. ..Dit dreigt te lei- j dringendi tot een onevenwichtig verkeers- -en ïrvoersbeleid in de komende jaren", al- M. G. de Bruin. Een duidelijke dieatie, dat dit onevenwichtig beleid ■zag hij in het feit. dat nog Beds 'geen beslissing genomen is over •at^chiphollijn AmsterdamDen Haag Merdam". Maar dit zou zich eveneens .tonnen voordoen met; betrekking tot een •en aantal andere uitbreidingen van het ijoorwegnet in de Randstad. „Het zïjn varal de toekomsltaken van de Neder- i'adse Spoorwegen in de stadsgeweste- ;ke functie, die van deze situatie na- ^en ondervinden", aldus de president- ,veg- dit kruisingen ■keer. Het voor de N.S. het vv Aan investeringen zijn tussen 1972 en 1975 nodig- voor de .ppopriijngi., tonder nieer eerste taS'e Schiphollijn, stadsge westelijke lijnen in de gebieden Den HaagRotterdam, SchiedamDordrecht) 700 tot 800 miljoen gulden; voor het stedelijk vervoer Den Haag, Rotterdam en Amsterdam 700 tot g00 miljoen gul- Eventuele hogere heffingen via de be lastingen om mede de hoge kosten te kunnen dekken zouden, zo meent de directeur van de N.S. Hij achtte het daar- I president-direkteur van de N.S., „door m van eminent belang, dat zo spoedig velen niet als verwerpelijk beschouwd mogelijk ook voor het openbaar ver- worden in verband met het wezenlijk be voer een meerjarenplanning wordt, op- lang voor de gemeenschap." gesteld. „Van de reeds concreet (Va spoi edaclie DEN IIAAG Een bemodtlerd blokje van vijftien centimeter hout bleef gis teravond om negen minuten over half negen eenzaam op het weer bespeel baar geworden ADO-terrcin achter als tastbare herinnering aan een bijna uniek incident in de Nederlandse voetbalgeschiedenis. Terwijl ADO's discjockeys David Wesley en Jerry Wilson hun nog nooit zo gewaardeerd werk staakten, borgen ongeveer twintig terreinknechten hun graaf- materiaal op, dat zij drie kwartier lang hadden gebruikt om de drie doorgezaagde doelpalen weer in orde Precies om kwart voor negen het uiterste tijdstip, dat het toch al zo druk bezette Ajax nog wilde aan vaarden floot scheidsrechter Koen Brouwer voor het begin van een wed strijd. die nog veel meer spectaculaire hoogtepunten kende. Een stug ver dedigend NEC kon uiteindelijk de winst niet grijpen. Het verloor met 20, waardoor Ajax in de finale van de Nederlandse voetbalbeker zal moe ten aantreden tegen Sparta, dat ESC met 41 sloeg. Alle misère begon gisteravond in hel Zuiderpark, toen Koen Brouwer onder het toeziend oog van de beide aan voerders de toss opgooide. Cas Jans- sens, de Nijmeegse aanvalsspits. wierp op dat moment voor zijn plezier de bal in de richting van de kruising tussen paal en lat. Doelman Nico de Bree gleed met een soepele duik tegen de staander, die het volgende moment tot verbijstering van achtentwintig duizend toeschouwers zeer langzaam bezweek. Zoiets was nog nooit eerder gebeurd. Arbiter Brouwer spoedde zich vanaf de middellijn onmiddellijk naar de plaats des onheils, waar na nauwkeurige inspectie kwam vast le staan dat niet één maar drie doel palen waren doorgezaagd. Een misse lijke grap van onbekenden, die twee jaar geleden ook al bijna was gelukt. Toen ontdekte een attente terrein- knecht zondagsmorgens vóór de wed strijd ADOFeijenoord het euvel al. Manager Hartmann: „Dit was vak werk. Ze hadden de doelpalen niel alleen doorgezaagd, maar ze hadden ze daarna ook met gips volgesmeerd. zodat niemand het kon opmerken". Op het moment, toen de wanordelijk heden uit de hand dreigden te lopen, vroeg iedereen in het Zuiderpark zich af of de wedstrijd misschien zou worden afgelast. Kon dit nog opge lost worden? De rustige Brouwer ham geen definitieve 'beslissing. Hij riep beide aanvoerder, Vasovic en Pijs, bij zich, zei dat hel beter was even de kleedkamer op te zoeken en ging zich vervolgens bezinnen over de te nemen maatregelen. ADO's manager Eddie Hartmann stelde hem op zijn gemak door te verzekeren dat alles in orde zou komen. Hij gaf zijn terrein- knechten opdracht het doel van de amateurclub ADO te slopen. Bij een nadere inspectie van de „wankele" doelen legde scheidsrechter Brouwer ADVERTENTIE KATHOLIEKE-VOLKSPARTIJ heden, 22 april, een bijeenkomst 'De Alkeburcht' te Roelofarendsveen aanvang 20.00 uur. Aan deze avond werken mee: mr. BROUWER; mevrouw GARDENIERS- Berendsen en de heer P. J. VERHOEF, allen kandidaten voor de Kamer verkiezingen. De avond is toegankelijk voor leden en belangstellenden. LEIDEN Rlr. Ivlaasesz, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, fs bijzonder ontstemd over de procedure, die gevolgd wordt rond de benoeming van de nieuwe burgemeester van Leideu. „Het schijnt, dat liet kabinet al lang geleden een beslissing heeft genomen over die benoemin het is heel merk waardig, dat lit daar buiten ben gehouden," zo deelde de commissaris vanmorgen mede naar aanleiding van perspublicaties. De commissaris heeft, de raad van de gemeente Lelden gehoord, de Groningse hoogleraar prof. dr. RI. Troostwijk als eerste op de voordracht geplaatst en als tweede de D '66-er Douwe Egberts-dlrecteur mr. C. van Lookeren Campagne uit Hilversum. Met vereende krachten wordt de doelpaal, die van een van de aangrenzende amateurvelden was gehaald, in de grond geramd". De nieuwe doelpaal moest met behulp van een lange balk in het gras van het Zuiderpark worden geheid, liet -publiek volgde elke slag met gescandeerde ..ovdersteuningskreten" zige projecten is de urgentie van vele zeer groot", stelde mr. De Bruin vast. Voor wat de noodzaak van spoedige beslissingen betreft noemde de president directeur van de Nederlanse Spoor- 1. De Schiphollün: waarvoor, vooruit lopend op de beslissing reeds aanzien lijke investeringen gedaan' zijn. De aan leg ervan wordt als zeer dringend be schouwd in verband met de geografische uitbreiding van de agglomeratie, de zeer sterke groei van het luchtverkeer en ter ontlasting van de oude spoorlijn Amster dam—Den HaagRotterdam. 2. Dc Zoctermeerlijn: waarvan de aan leg door de versnelde groei van Zoeter- meer naar 100.000 inwoners op korte termijn gestart moet worden aldus mr. De Bruin. 3. De (semi)metroplannen van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, „waar van met het oog op het steeds meer HTM en NS samen met zelfde kaartje DEN HAAG Dc Haagse Tram- vvegmaatschappij (HTM) en de Nederlandse Spoorwegen gaan met ingang van 1 mei in Den Haag samenwerken op tariefge- bied. Den Haag is de tweede ge meente in Nederland (na Rotter dam) waar zo'n samenwerking is ontstaan. Daarnaast bestaat reeds enige tijd de nationale vicr-ritten- kaart voor het openbaar vervoer in de grote steden. Het publiek mag met alle HTM- stadsrittenkaarlen met ingang van 1 mei reizen op de spoorweg trajecten tussen de stations Hol lands Spoor, Laan van Nieuw Oost-Indië, Mariahoeve, Rijswijk, Staatsspoor, Voorburg en Leid- schendam-Voorburg. Men mag binnen de normale geldigheids duur overstappen van de ene trein op de andere. Op de stations zijn stempelautomaten aange bracht. Ook komen er maand- en jaarabonnementen die recht ge ven op onbeperkt vervoer op alle bus- en tramlijnen (ook die van de NZH) en West-Nederland en op de NS-lrajecten. Voor de regelmatige treinreizigers (met trajectkaart of algemeen abonnement) komt er voorts als nieuwigheid een soort abonne ment op het openbaar vervoer in Den Haag. Dit nieuwe abonne ment krijgt de naam deelkaart. Deze kaarten zullen verkrijgbaar zijn aan de stations. ZURICH (Reuter) Dc directeur van een massage-instituut in het Zwitserse Züricb, Fernanti Miiller (48) wordt nog steeds in zijn woning belegerd. In zijn woning bevindt zich als gijzelaarster dc 38-jarige Oostenrijkse dr. Louise Kneissl, lid van de Oostenrijkse ambassade. Müller heeft gedreigd de woning met dertig kilo dynamiet en 500 liter benzine op te blazen als hij niet vier miljoen gulden zou krijgen en een vrijgeleide naar Spanje. Later wijzigde hij het land van zijn wens in Frankrijk. Hij is daar nu enigszins van teruggekomen. Hij neemt nu genoegen met een eenvoudige vrijgeleide voor hem, zijn vrouw en twee kinderen naar Frankrijk in ruil voor dr. Kneissl's vrijheid en dreigde zijn Oostenrijkse gijzelaarster geen eten te geven zolang zijn eis niet werd ingewilligd. De politie heeft hem nu kunnen overtuigen van de noodzaak tenminste tot zaterdag voor dr. Kneissl te zorgen en niets tegen haar te ondernemen. Inmiddels hebben de Zwitserse autoriteiten Müllers verzoek om asiel in Frankrijk afgewezen. de vinger niet meer zo nauwkeurig op het reglement en zei dat twee van de drie doelpalen „gekramd" mochten worden, omdat ze niet helemaal door gezaagd waren. De andere moest echter wel vernieuwd worden. Terwijl het publiek zich vermaakte door bij het dreunen van de reparatie werkzaamheden uit volle borst mee te zingen, ontspon zich in de kleed kamer van scheidsrechter Brouwer een heftig twistgesprek. Ajax-voor- zitter Jaap van Praag, die eerder had gezegd„Dit kan iedereen overkomen, zeker als ze het nog dichtkalken ook", eiste van arbiter Brouwer dat het uitstel niet langer zou duren dan een half uur. Zó luidde het regle ment. Met wat soepelheid in acht nemen van Ajax lukte dat ADO's ijverige terreinknechten net. (Zie verder de sportpagina) „Profiel" Leidse raad genegeerd De vorkeur van het kabinet blijkt ech ter uil te gaan naar dr. A. J. Vis. Zoals wij al eerder berichtten: 50 jaar, lid van de VVD, lid vain Gcd. Staten van Noord- Holland, eerder wethouder van CRRI in Bussum. In het kabinet zou over dr. Vis reeds een pricipcbesluit genomen zijn. een besluit warop het kabinet niet zal terugkomen, zoals wij dinsdagavond in Leiden oplckenndcn uit de mond van premier Dc Jong. Commissaris Klaasesz is enigp tijd terug in Lelden geweest om de gevoelens van de gemeenteraad te polsen. Hij werd daarbij geconfronteerd met „een profiel Wet wekaminen te verwachten DEN HAAG (ANP) Het in voor raad hebben en het afleveren van amfi- tamine en soortgelijke wekaminen zul len onder scherpe controle worden ge steld in verband met het toegenomen misbruik van deze opwekkende midde len. Deze dagen zal daartoe een wijzi ging van de wet op de geneesmiddelen voorziening worden afgekondigd. Overeenstemming bagger-CAO blijft nog uit SLIEDRECIIT (ANP) Het ziet er naar uit dat de onderhandelingen over de bagger-CAO moeizaam verlopen. De besprekingen zijn gistermiddag om half zes verdaagd tot vandaag, zonder dat overeenstemming was bereikt. De werknemers zien in de gang van zaken aan de onderhandelingstafel ook geen aanleiding de staking op de baggersche pen op te heffen. Onderhandelaar De Vreeze (werkne mers) zei gistermiddag, dat er nog geen principebesluit tot opheffing van de staking is te verwachten. Werkgevers vertegenwoordiger Van Hemert stelde dal liet te voorbarig zou zijn om te stellen dat de twee partijen nader tot elkaar zijn gekomen. David Scott (rechts) e de astronauten van tijdens oefeningen rr. wagentje. Met. dit zullen zij straks een kilometer i James Irwin, de Apollo-15, maanwagent je voor een nieuwe burgemeester", dat eensgezind door de raad werd onder schreven. Toen het de naam van dr. Vis in krantenberichten verscheen nam daarop de Leidse raad na langdurig nachtelijk beraad een motie aan waarin een ernstig beroep werd gedaan op de regering om bij een benoeming rekening te houden met de door de raad geformuleerde ver langens. Verlangens waar ook commissa ris Klaasesz zich naar gericht had blij kens de voordracht. Zoals wij al gisteren meedeelden heeft het kabinet wel kennis genomen van de Leidse verlangens, maar premier De Jong liet weten, dat een uiteindelijke beslissing afhangt van nog meer factoren. Een groot gedeelte van de Leidse raad vreest nu, dat die andere factoren voor het grootste gedeelte van politieke aard zijn en ge maakte afspraken binnen de minister raad. Een van de afspraken zou zijn, dat er in het westen niets mag veranderen in de politieke kleur van de burgemeesters posten. Wat dan inhoudt, dat Leiden we derom een WD'er als burgemeester krijgt. Gevraagd naar de termijn waarop Leiden een nieuwe eersteburger kan verwachten zei commissaris Klaasesz, dat hij dat nu zelf ook niet meer wist. „Spoe dig misschien, maar het is ook heel wel mogelijk, dat het nog een heel tijdje gaat NIJMEGEN (ANP) Voorn, bliek en brasem zijn vrij goed bestand tegen chemische verontreiniging van het op pervlaktewater. Hier tegenover staat dat zalm en forel gedurende de laatste tientallen jaren vrijwel uit de Neder landse wateren zijn verdwenen. Voorn, bliek en brasem beschikken over een goed vermogen om lichaams- vreemde stoffen langs biologische af braak te „ontgiften". Het is hieraan te danken dat deze vissoorten nog in vrij redelijke aantallen in de Waal voorko- Dit is gebleken uit een onderzoek dat drs. J. H. Dewaide te Nijmegen heeft gedaan naar de chemische verontreini gingen van het oppervlaktewater. Van middag promoveerde hij aan de katho lieke universiteit te Nijmegen tot doctor in de wiskunde en naturwetenschap- pen. De titel van zijn proefschrift luid de „metabolism of xenobiotics". Een nachtelijke opname van het vurig geweld, waaróp de Etna de laatste tijd de vele toeristen vergast- De s gloeiende lava bedreigen nog niet de dorpen op de helling maar hebben wel het observatorium en een deel bergbaan vernield. Ook veroorzaakte het vulkaniaeh gewoel een aardbeving a/c Oost-Sieilii- ANTWERPEN (ANP) Rijkswater staat overweegt de huidige Moerdijk- brug door een nieuwe te vervangen, maar gebruik te maken van de oude pijlers. Dc bruggenbouwers van Water staat denken aan een brug van twee maal drie rijstroken, die tweemaal zes tien meter breed zou worden. De plan nen voor deze nieuwe brug zijn nog in •tudie. Niet onverschillig voor verschillen De KVP neemt 't op voor de mensen die het moeilijk hebben. De PvdA voor de mensen die 't niet makkelijk hebben. De AR voor degenen die t zwaar hebben en de PPR voor degenen die 't niet licht hebben. Uw lijfblad blijft tot volgende week woensdag dit en andere sterk uiteenlopende strijdpunten van onze 25 politieke partijen geboeid voor u zetten cn drukken. Gun een krant die zo adrem en onpartijdig allerlei afwijkende opvattingen boekstaaft ook aan iemand die nog geen lezer is: een vriend, familielid, haar van boven of hem van de overkant. Wie ons nu een nieuw abonnement opgeeft, krijgt een set (twee spellen) luxe speelkaarten gratis. BON In enveloppe zonder postzegel verzenden naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 349, Lelden. Als nieuwe abonnee de Leidse Courant heb ik Hij/zij wi) betalei Mijn naam en adn zenden. Naar dit adres kun de mij toegezegde spellen luxe speelkaarten

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1