Hans Hoekman toont de tv-kijker de grote waarheid over Eppo ,Je leert hier alleen maar van Woningnood in cijfers zegt je minder dan werkelijkheid )uitse; vrouw reed agent van de weg Tweede examendag niet onoverkomelijk Waar blijvende Dolle Mina's -JDAG 16 APRIL 1971 LEIDSE COURANT ®jlet triest mag zich visueel dan hecht verbonden voelen het lot van de moedige Marleen, het ver- lelijke achterblijvertje Eppo Spaargaren laat izeer sporen na in het ontvankelijk gemoed. Al het leven nog zo snel „De Kleine Waarheid" ach- aalt het wel en zo brak in de tiende aflevering de vorige week het moment aan, dat Eppo aan luberpuistjes begon en niet langer gestalte kon ien gegeven door het zo van zijn moeder geleende ie Gijs Heeren. Regisseur Wi'lly van Hemert had Hans maakte een dubbe- ntree in dit zo uit het leven ipen melodrama. De oude Spaar- verdwijnt na een krampachtig van het toneel en Eppo en er Martje nemen hun intrek bij er Marleen Engelmoer,' zodat Hoekman tegelijkertijd de buis en de bedoening van Mar in de Kartuizerstraat betreedt, staat hij dan in één klap letter- >n figuurlijk in de schaduw van emoederende Marleen, in het da- cse leven de door het kijkerspu- beringde Willeke. j volgens de diepgemeende getui- van Hans Willeke een schat van vrouw om mee te werken, maar ïppo heeft Hans toch wel even usd tegen deze rol aan staan n, want Eppo is niet helemaal aal. Maar is de grens tussen al en abnormaal niet uitermate We zagen Eppo schuitje varend chuim van zijn gebak likken met erzaligde bik van de kleuter en later hem een schuiver maken een trapje, waarbij met groot een spijkerbak tegen de vlakte Hij laat zich volgzaam lijmen xwager Engelmoer. Wordt hierbij erzucht van de dommekracht ge teld of wordt hier de contact nis doorbroken van een overge- ge jongen? Jongen laat zich gemakkelijker irijven dan uitbeelden en dit is probleem, dat Hans Hoekman di- scherp aanvoelde, toen hij deze in Willy van Hemert kreeg. Hans zich per omgaande op het boek •t en zich de sfeer van de tv- - frking eigen gemaakt. Maar het is om je een voorsteling te ma de deels besloten wereld van kind. een warboel vaak van n fantasie en half begrepen $kheid. Hans zegt, dat hij om itaardig te maken voor de Eppo- ach heel sterk in zichzelf heeft it. In eenzaamheid heeft hij ge- gedachten in zich op laten die hij aan niemand zal toe- iwen, omdat ze hem vreemd trvan hij is geschrokken, waarvan hij toch heel sterk zich it ze van hem zijn. leder- kan zulke ervaringen in zich los- door zijn binnenwereld onge- infantiel in beweging te bren- Die te leunen beheersen en te verbergen voor de buitenwe- maakt een mens tot een -normaal is. Grensoverschrijdingen worden tot abnormaal gerekend. voor deze onverbiddelijke eis van de tijd Hans Hoek man achter de hand gehouden, een jonge acteur (24), zoon van de operazanger Guus Hoekman, de bas, die momenteel in New York een workshop drijft. Hans houdt Eppo scenisch op de been van zijn vijftiende tot zijn vijfendertigste jaar, het einde van het boek, van de serie en van ons langgerekte meeleven dat tot diep in 1972 zal reiken, 26 afleveringen lang met een zomerpauze om op adem te komen. Marleen en Eppo (of Hans en Willeke?) langs de Seine tzicht op de Notre Dame. noemt dat triest, zegt Hans, Is dit eigenlijk niet iets heel mis, dat iemand zichtbaar behept is de weeën van zijn binnenwereld? komt nog bij, dat Eppo als over- foellgc jongen over een rijk artis tiek innerlijk blijkt te beschikken, dat weliswaar uitermate langzaam tot ontwikkeling komt, maar uiteindelijk voert tot het kunstenaarschap van de beeldhouwer, die Eppo wordt. Hans is blij, dat Eppo steeds normaler wordt, want hoe moet je een debiel typeren? Hans heeft zich niet steeds tijdig kun nen ontdoen van de remmingen, die hij als normaal mens voelde om ab normaal te doen. En Willy van He mert laat zijn acteurs zo lang moge lijk vrij, omdat hij hecht aan wat de spelers aan eigen interpretaties in brengen. Maar soms ging het naar de zin van Willy van Hemert er „te ge woon" aan toe en viel de meester van De Kleine Waarheid" uit zijn rol. Dan liet Willy zelf zien hoe hij zich zo'n jongen had gedacht. Dat heb je echt nodig, vindt Hans, want om die rol te kunnen spelen moet je leren je gêne te laten varen. Je moet los uit jezelf. Eppo als laatbloeier laat de ontwikke ling zien van zwakbegaafd tot redelijk weerbaar en daarom betreurt Hans het eigenlijk, dat je in een tv-spel deze uitbeelding niet zorgvuldig kunt opbouwen. De opnamen geschieden gragmentarisch aan de hand van loka- ties en decors en dan gebeurt het, dat Hans 's morgens in de huid van de 15- jarige Eppo moet kruipen en 's mid dags zich als een 30-jarige Eppo door de scène moet bewegen. Als je van je zelf al niet weet hoe het leven er morgen uitziet, hoe kan je dat dan weten van iemand anders over vijf tien jaar? Toch is deze gang van zaken ook ergens goed voor. De acteur wordt nuchter in de scène gezet en blijft gevrijwaard van overtrokken artistieke gedachten over acteurspres taties, die gemakkelijk buiten de grenzen kunnen raken van de bena dering van de regisseur. Zulk een acteur zou al te gauw de sfeer van het spel kunnen doorbreken. Op de tv wordt overdreven acteren een paskwil voor de kijker, omdat de camera fun geert als het oog van de kijker en die slaat veelal heel dichtbij. Op het scherm kom je naturel het best over, zoveel mogelijk je zelf zonder extase in beweging en spraak. De onhandig heid van Eppo moet dan ook niet gespeeld worden, maar gewoon ge daan worden, als het ware terloops, zonder aan te dikken of al te nadruk kelijke bedoeling. Zo moet je Eppo ook laten praten in een juist even wicht tussen de ingekeerdheid en de uitbarstingen. De grote waarheid om trent Eppo. Naar Parijs Uiteindelijk krijgt Eppo in Parijs een opleiding tot beeldhouwer en komt Marleen hem daar opzoeken. Aan de ze wending in het boek van Jan Mens bewaart Hans Hoekman nu nog de plezierigste herinneringen, want als de kijkers straks beelden krijgen van Marleen en Eppo wandelend door Pa rijs, dan mogen op de achtergrond zeker wel de gedachten rijzen aan de gezellige week, die Hans samen met Willeke in Parijs heeft doorgebracht. Op de beeldbuis krijgt men Eppo en Marleen te zien aan de boorden van de Seine, in het Louvre, Montmartre en op de Eiffeltoren. Maar men kan alleen uit deze schriftelijke overleve ring aan de weet komen, dat Hans samen met Willeke Parijs bij nacht heeft gezien en wel avond aan avond na een etentje op St.-Germain des Prés. Dat is allemaal verleden jaar augustus gebeurd in een bloedhete week, waarin Hans liep te puffen in zijn aangeplakte kunstenaarsknevel. Achter uur per dag in de weer voor de camera's. Als de koelte 's avonds traag neerdaalde over de stad. dan losten Eppo en Marleen zich op in het niets en wandelden plotseling Hans en Willeke door deze metropool. Dat lieve leven duurde tot 's nachts twee uur. Dan terug naar het hotel en ijlings de tekst voor de volgende dag leren. Dit spelen in Parijs gaf Hans een stevige kick, maar hij heeft na thuiskomst wel een heel weekeinde stuk gesla- Hans had er geen gedachten aan, dat dit allemaal zou voortvloeien uit de brief, die hij destijds aan Willy van Hemert schreef. Hij was toen juist van de Maastrichtse toneelschool afge komen en had de rol van Radboud de kunstschilder gekregen in de jeugdse rie Rare Vogels op de tv. In een interview met Willy van Hemert las hij, dat deze mensen zocht voor De Kleine Waarheid, maar dat hij liever geen gerenommeerde acteurs had, om dat dezen door de kijkers te snel worden vereenzelvigd met eerder ge dane rollen. Willy liet toen weten, dat hij Hans wel wilde, maar deze hoorde later pas welke rol hij kreeg. Daar heeft hij toen wel even van opgeke ken. Per slot van rekening was Radboud ook 'n zonderling wezen geweest en had hij in De Dame uit de Provincie van Toergenjev de trieste Misja met zijn verloren liefde moeten spelen. Hans is als beginnend acteur een tikje be vreesd zijn leven lang vastgeprikt te zullen worden op wereldvreemde, we ke wezens. Gelukkig dat hij in de afgelopen maanden in de vrije pro- duktie van Meerburg en Hofman stond met Nee Schat Nu Niet, waarin hij de he-man uit mag hangen. Voor Hans zitten de Waarheidopnamen er wel op. Hij hoopt nu ergens op vlotte rol in een musical. En vandaar verzeilt hij misschien wel in het caba ret. Met de zang- en pianolessen van zijn vader zit hij al jaren goed als leider van de Maastrichtse cabaret groep amphytrion. Hans heeft Eppo graag gedaan, maar hij is blij dat het, wat hem betreft, gebeurd is. Wel wil hij nog een week met Willeke naar Parijs. Kan de heer Van Hemert dat regelen? TON OLIEMULLER (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Dr. G. Veringa krijgt er duidelijk zin in. „Zo n campagne als we nu doen, is heel anders dan vier jaar geleden. Toen huurde je wat avonden hier en daar een zaal af. Maar nu leer je de streken en hun problemen kennen. Het is heel anders of je nu de woningnood in cijfers op papier ziet, of in werkelijkheid zoals ik nu meemaak. Ik vind dit erg boeiend, meer misschien voor mezelf dan voor degenen met wie je spreekt Vindt hij ook dat de meeste mensen hem nog maar weinig kennen? „Dat valt wel mee. Zouden alle mensen Den Uyl wel meteen herkennen als hij op straat loopt?" Is zo'n tournee niet erg op z'n Amerikaans? „Als je het vergelijkt met vier jaar geleden, ja. Maar in Amerika komt er nog veel meer bij kijken. Moeders handen geven en babies knuffelen, ik geloof dat dat in Nederland niet kan. Je moet kijken wat hier past en wat met". Bent u niet bang, dat de kiezers op u stemmen vanwege uw sportieve figuur en uw charme, en niet vanwege uw wezenlijke politieke inhoud? „Nee, ik geloof dat het weinig verschil maakt. Stemden de kiezers vroeger welop iemand alleen vanwege zijn politieke inhoud?" Veringa heeft alle statigheid van zijn ministerschap afgegooid. Hij schudt handjes, geeft gemoedelijke schouder klopjes en maakt grapjes met de foto graaf, die voor de zoveelste keer de lijsttrekker op de plaat moet vast leggen, samen met een nerveuze re gionale autoriteit. Zijn vaste minister chauffeur, de heer Weber, vindt echter dat hij net is als anders: „Hij is nooit erg statig geweest". Voor Weber is het ook de eerste keer, dat hij met een lijsttrekker op pad is- Hij vindt het erg interessant. ,,Je hoort nu eens heel andere dingen dan an ders", zegt hij. De vragen, die gesteld worden, moeten niet te ingewikkeld zijn, want dan moeten de Kamerleden eraan te pas komen, die Veringa op zijn campagne vergezellen. Zij helpen ook met het uitdelen van KVP-lucifers en Veringa- pamfletten. De pastoor van Juliana- dorp maakt het hem erg moeilijk. De pastoor voelt zich in zijn KVP- vertrouwen geschokt door de spottende opmerkingen van minister Luns over een verklaring, die de kritische priestergroep Septuagint heeft uit gegeven over de band van Nederland met Suriname en de Antillen. Maar Veringa vindt dat er op Sep tuagint ook wel het een en ander aan te merken valt. Zo weet hij zijn eigen visie staande te houden, dat alle zaken „voors" en „tegens" hebben. „Er is een enerzijds en er is een ander zijds. Je moet de verschillende kanten tegen elkaar afwegen. Er is niets, dat helemaal wit of helemaal zwart is". In Den Haag liet AR-lijsttrekker Biesheuvel weten, dat het programma van DS '70 voor de AR-Partij een aan tal moeilijk verteerbare punten bevat. Mr. Biesheuvel ging in het Congres gebouw in op het stemadvies van prof. MSTERDAM (A.N.P.). Verdacht poging tot doodslag op een politie- is gisteren een 39-jarige Duitse |iw aangehouden. Zij zou gistermiddag (ifflsterdam-west met haar auto zijn (reden op een 48-jarige brigadier, die f wegens een overtreding wilde laten ]Q politieman werd weggeslingerd en met zijn hoofd tegen de straat. Hij lyerwondingen aan de kaak, schaaf- vermoedelijk een lichte her- ludding op. vrouw was naast de brigadier, die op het trottoir gaan rijden om naar Haarlem te vragen. De leman maakte een aanmerking op irtreding en vroeg om haar papie- maar zij weigerde deze te geven, hij het kenteken van de auto wilde pen gaf de r plotseling vol gas. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na woensdag volgde gisteren de tweede dag van het schrif telijke examen voor leerlingen van Christelijke en Openbare Mulo-scholen. Als eerste vak stond Duits op het pro gramma, waarbij de kandidaten konden kiezen uit drie mogelijkheden: twee be trekkelijk eenvoudige vertalingen, een zwaardere vertaling en een tekst met vragen. sovjetopdracht voor orgel ^STERDAM (ANP) Flentrop Or- N.V. in Zaandam heeft op- kregen voor de bouw van een bestemd voor de in aanbouw zijn- concertzaal in Erivan, Armenië 'land). Met deze order is een bedrag fj/p ongeveer 200.000 gulden gemoeid. f[' wordt een twee klaviersorgel met 'i<mlsche sleepladensysteem in klas- 1 stijl. Enige jaren geleden bouwde itrop een soortgelijk orgel, maar van groter afmeting, voor de Doe- 'n Rotterdam. Het orgel voor Erivan omstreeks 1974-75 klaar zijn. Het dan eerst worden gedemonteerd, 13,(kisten verpakt en per schip of trein Rusland worden vervoerd. Twee meelsleden van Flentrop zullen het !el installeren in de nieuwe concert- die in moderne stijl zal worden icvoerd. Bij Flentrop werken veertig SONNEHEERDT TE ERMELO Van blindentehuis tot moderne flat ERMELO (ANP) Het blindente huis Sonneheerdt in Ermelo zal worden uitgebreid. De bouwplannen komen op S,5i4 miljoen gulden, waarvan tot nu toe 1,5 miljoen door acties (o.a. via de t.v.) en giften bijeen is gebracht. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de vereniging het Christelijk Blindentehuis Sonneheerdt in plaats van de slaapkamertjes, waarin de zestig blinden huizen, kleine flats met slaap- en zitkamer en kitchenette te laten ver rijzen. Dit is bekend geworden op de jubileumbijeenkomst van de Vereniging Christelijk Blindentehuis Sonneheerdt, bij de viering van haar 50-jarig bestaan gisteren te Ermelo. Het nieuwe tehuis zal op een terrein worden gebouwd in de directe nabijheid van Ermelo, aan sluitend aan het tegenwoordige com plex Sonneheerdt. De vertalingen gingen over een Ar gentijnse taxichauffeur, de schrijver Ramarque en een tocht door het hoog gebergte. Aan de tekst, die over een tocht door sneeuw en ijs handelde, wa ren enkele vrij moeilijke vragen ver bonden, vooral waarbij men gedeelten uit tekst met eigen woorden moest weergeven. Het examen algebra bestond uit 8 vraagstukjes, waarvan het merendeel van het gebruikelijke type was. Bij Engels kon men weer kiezen uit drie mogelijkheden. De vertalingen wa ren niet al te moeilijk, evenals de tekst met vragen, die de kandidaten de gele genheid boden hun gedachten op een voudige wijze op papier te zetten. Bij het boekhouden kregen de leerlingen drie vraagstukken voorgeschoteld, een balans, een kas en grootboek en jour- naalposten, die geen onredelijke eisen stelden aan hun kennis. Pleidooi voor zwarte theologie JOHANNESBURG (KNP) Blanke en zwarte katholieke cn protestantse geestelijken hebben op een conferentie in Johannesburg gepleit voor een „zwarte theologie". Zij constateren, dat een groeiend aantal zwarte geestelijken zich afzet tegen het christendom, omdat de interpretatie ervan in Zuid-Afrika te veel een zaak van de blanken is. Als andere oorzaak werd genoemd de geringe verantwoordelijkheid, die de zwarte geestelijken in de Zuidafrikaan- se kerken dragen. Zo wordt bijvoor beeld slechts een van de dertig Zuidaf- rikaanse bisdommen geleid door een gekleurde bisschop. Ruim zeventig pro cent van de Zuidafrikaanse negers is katholiek of protestant. Zwarte pries ters hebben zich al eerder er over beklaagd, dat zij worden behandeld als „kleine misdienaartjes". Verkuyl en andere AR- en CHU-leden om op de PPR te stemmen. „Een raadsel", oordeelde mr. Biesheuvel. „In de PPR is minder speelruimte dan in de AR". Voor het stemadvies kon de AR-lijsttrekker dan ook in het geheel geen waardering opbrengen. „Verkuyl verspeelt het recht zich te mengen in de verdere discussie in de AR over de atoompolitiek. Want hij heeft de dis cussie afgeknapt en daarmee doet hij ons onrecht aan", zei mr. Biesheuvel. De AR-lijsttrekker besteedde veel aan dacht aan DS '70, een „arme partij", de „vleesgeworden synthese tussen PvdA en VVD", „een partij die stok paardjes berijdt, maar nauwelijks visie heeft om de problemen van vandaag en morgen te lijf te gaan". DS '70 zal zich volgens mr. Biesheuvel ontwikkelen tot een VVD met enkele socialistische trekjes. De wens van DS '70 om de ont wikkelingshulp te „bevriezen", noemde hij „egoïstisch en politiek kortzichtig". De hemelse blik van clr. (Van Veringa r verslaggevers) Prinses Margriet vergezelde de Canadese gouverneur-generaal Michener gisteren op zijn tocht naar de Canadese begraafplaats in Holten. Doedelzak spelers luisterden de plechtige kranslegging op. De prinses drukte een van hen de hand. EINDHOVENNoch de politici, noch de kiezers hebben de laatste tijd ook maar iets gehoord van de Dolle Mina's. Het liberale Kamerlid goed voor een brullende scène en dikwijls ook voor een enorme uitbarsting van plezier begrijpt dat niet. In Eindhoven zei hij tenminste:' „Ik b.egrijp niet, dat de Dolle Mina's zic.li niet keren tegen de affiche van de P.S.P. met die blote juffrouw en die even blote koe. Of selecteren de Dolle Mina's nu ook al selectief?" NOG EEN STUK MACHTELOZEN SNEEK André v. d. Louw, de kers verse voorzitter André v. d. Louw heeft het gisteravond in feite opgeno men voor zijn fusiepartner mr. Hans van Mierlo. V. d. Louw attaqueerde in Sneek drs. Uding, die hij allerlei schuld verweet in het falen van het kabinet-De Jong. „Maar ja, hij bulle- bakt als Bromsnor uit Swiebertje, maar hij is nog een stuk machtelozer", aldus dé. jonge voorzitetr van de P.v.d.A. over minister Udink, de lijst trekker van de C.H.U. Alleen maar circusartiesten LEIDEN Marcus Bakker, het com munistisch Tweede-Kamerlid, die altijd goed is voor een geboeid luisterend publiek vindt die hele verkiezings karavaan van de partijen maar niets. In Leiden haalde h(j fors uit door politici als Veringa, Den Uyl, Biesheu vel, Udink te verwijten de Amerikanen te imiteren. „Hun optreden als circus artiesten, als beloftcdoeners komt by het overgrote deel van het werkend Nederlandse volk de strot uit", galmde Marcus Bakker verontwaardigd. ALKMAAR De socialist Den Uyl. aangetrokken door de hemelse blik van dr. G. Veringa op diens verkie zingsbiljetten, heeft zich de laatste dagen afgevraagd, waarom zijn tcgen- standr alsmaar omhoog kijkt. HU kreeg gisteren in Alkmaar antwoord van de K.V.P.-HJsttrckkcr. „Waarom ik dit doe mUnheer Den Uyl? Om te kijken naar die dingen, die de P.v.d.A. de afgelo pen jaren in de lucht heeft laten han gen Overigens, straks na de ver kiezingen gaat de blik weer recht voor uit naar de toekomst Schaduwen over Het Binnenhof DEN HAAG „De rode drie" zitten intussen niet stil. Zij hebben gister avond hun schaduwkabinet op papier in elkaar kunnen zetten met hier en daar nog een vraagtekentje wie wel en wie niet op een bepaalde post zou kun nen zitten. Uiteraard is drs. J. den Uyl, de schaduw-minister-president en mr. Hans van Mierlo de waarnemend premier. Intussen heeft de P.v.d.A. volgens de geruchten voor zichzelf negen ministersposten geclaimd van de ongeveer 14. Dat houdt voor D '66 en de P.P.R., de twee andex-en van het progressieve blok, in dat zij samen vijf of meer ministers kunnen leveren. Drs. Udink in Friesland: „Van Mierlo zal zich wel ijlings terugtrekken als v. d. Louw met zijn rode wensen zal komen. Overigens zal dit kabinet wel in de schaduw blijven....". Minister-president is drs. .1. den Uyl, fractieleider van de PvdA. Het ministerie van Binnenlandse Zaken krijgt twee ministers: mr. H. van Mierlo voor Grondwetszaken en drs. J. Aarden (PPR) voor Gewestvorming. Mr. M. Vrolük (PvdA) heeft Cultuur. Recreatie en Maatschappciyk Werk toegewezen gekregen, mr. J. Burger, oud-fractievoorzitter van de PvdA cn thans lid van de Raad van State, krijgt Defensie. Mevrouw mr. Irene Vorrink (PvdA) is aangewezen voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. M. van der Stoel (PvdA) krijgt Buitenlandse Zaken, dr. C .de Galan (PvdA) staat genoteerd voor Economische Zaken. Voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening wil men ook twee ministers: dr. II. van den Doel (PvdA) en drs. P. Jansen (PPR). Voorts zou dr. A. Von deling Onderwijs of Landbouw krUgcn toegewezen en de D '66 'ers mcj. mr. A. Goudsmit Justitie, mr. Van Lookeren Campagne Verkeer cn Waterstaat cn Brinkhorst Technologie, een nieuw ministerie. EEN NADERE TOELICHTING DEN HAAG Het geruchtmakende t.v.-debat van dinsdag lussen mr. Van Mierlo en drs. Udink txilt no gsteeds na. De progressieve drie hebben zich daarom gistei-en gehaast een zoals dat heet nadere toelichting te geven op de financiële paragraaf van het gezamen lijk program. Drs. Udink zwaaide tijdens het t.v.- debat namelijk onvervaard met ko lommen cijfers voor de ogen van mr. Van Mierlo, die zich niet direct met deze gegevens had omringd. Gevolg was toen een nijdige reactie van de lijstaanvoerder van D '66, die echter nauwelijks overkwamVandaar die „nadere toelichting" gisteravond, waarbij de christelijke partijen op nieuw onduidelijkheid verweten werd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9