Scheepsbouwer Yerolme op zijspoor gezet mire fs ju 'M 'jSt FUSIE DIT JAAR AL NOODZAKELIJK Politie arresteert verdachte van homaanslag in hoofdstad RUSSEN BEREID TOT CONCESSIES INZAKE BERLIJN Werknemers bouw staan op springen I Verbod om rich verder net werk te bemoeien Luipaard op schoot Armand Denis overleden Bloemenmeisjes zien geen been in hotpants Delftenaar overleden aan nekkramp DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.364 VRIJDAG 16 APRIL 1971 T.Y.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Afscheid van rodeo; 20.21 uur De kleine waarheid; 21.25 uur Hup, Holland, hup. Nederland II: klein; 21.00 uui Een klein uur I AF EN TOE EEN BUI De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Af en toe een bui. maar ook zonnige perioden. RIatige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Minima omstreeks 5 maxima rond 9 (Van onze parlementaire verslaggever) N HAAG De commissie-Winsemius blijft unaniem van mening, dal er i integratie moet komen van het Rijn-Scheldeconcern met het Ver- jmeconcern, te rekenen van 1 januari j.l. af. De nieuwe onderneming zal cn: Rijn-Schelde-Verolme machinefabrieken en scheepswerven N.V. Het jtructureringsplan heeft de instemming nodig van het personeel, be- j aamd in een nieuw in te stellen centrale ondernemingsraad. De nieuwe erneming moet aan de heer C. Verolme en zijn vrouw levenslang een •uitkering verzekeren. Het zal de heer Verolme verboden worden waar ter wereld een bedrijf uit te oefenen, dat zich beweegt op hel gebied i scheepswerven, machinefabrieken en aanverwante bedrijven of op ke andere wijze ook de nieuwe onderneming concurrentie aan te doen. a naam zal zelfs niet aan een bedrijf mogen worden verbonden of als idelsmerk mogen worden gebruikt anders dan in de nieuwe onderneming fn-Schelde-Verolme, de RSV. Bfj het door- gevonden, die de de aanslag zou (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gisteravond laat een 35-jarige kunstschilder aan gehouden. die wordt verdacht de homaanslag op de Russische handclslegatie aan het Museumplein te hebben gepleegd. De kunstschilder, F. R. W.. voldoet volgens de recherche aan het signalement I dat door getuigen is opgegevei zoeken van zijn huis is kledir j verdachte b(j het plegen va hebben gedragen. De verdachte heeft de Amerikaanse nationaliteit, is een in Duitsland geboren jood, en is getrouwd met een Nederlandse vrouw. Hij woont sinds enkele jaren in de buurt van de hoofdstad. De politie heeft niet beleend willen maken of de man een bekentenis heeft afgelegd. Ook is niets bekendgemaakt over eventuele medeplichtigen, en over de veronderstelling dat de aanslagplegers tot een bepaalde organisalie behoren, die meer in actie is geweest. De Sovjetrussische regering heeft ook in Moskou krachtig geprotesteerd tegen de bomaanslag. Het 1 protest werd gisteren door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd aan de ont- boden Nederlandse ambassadeur, mr. A. Tamme- noms Bakker. Evenals in het protest dat door de Russische ambassadeur Lavrov gisteren in Den Haag aan staatssecretaris De Koster werd over handigd, werd ook hier bestraffing van de schul digen en vergoeding van de schade geëist. De ..misdadige aanslag" was mogelijk doordat de beveiligingsmaatregelen van de Nederlandse autoriteiten te kort schoten, aldus de protestnota. De Nederlandse ambassadeur heeft, tijdens een beleefdheidsbezoek aan de Russische minister van Cultuur, mevrouw Jekaterina Foertseva, gezegd de bomaanslag in Amstei-dam te betreuren. De Nederlandse legering hoopt dat de gebeurtenis geen schaduw zal werpen op de Van Goghtentoon- stelling die vandaag in Moskou wordt geopend. Het Russische persbureau Tass heeft ook melding gemaakt van de aanslag, en daarin gesproken van „een provocerende daad" begaan door „onbekende schuldigen". Het merkt op dat burgemeester Samkalden van Amsterdam zijn leedwezen heeft betuigd en de nodige hulp heeft aangeboden. De technische diensten van de gemeente zullen assisteren bij tijdige voorzieningen aan het gebouw of het zoeken naar tijdelijke kantoorruimte. Tweede-Kamerlid M. Bakker (C.P.N.) heeft de reactie van de Nederlandse regering op de aanslag te „formeel" genoemd. Zijns inziens had de rege ring meer bewogenheid kunnen uiten. Zelf noemde hij de aanslag een „provocatie, gericht op ver scherping van de verhoudingen in Europa". De vriendenkring „Neuengamme" zal naar aan leiding van de aanslag en de paasviering van honderden joden voor de Russische ambassade in Den Haag, dinsdagmorgen 20 april een be toging houden uit sympathie voor de Russen. De vriendenkring bestaat uit Nederlanders, die in de oorlog in het Duitse concentratiekamp Neuen gamme hebben gezeten, en die hiermee een tegen actie willen houden tegen de optocht van joodse vrouwenorganisaties naar de Russische ambas sade, eveneens dinsdagochtend. De secretaris van de vriendenkring, de heer B. Gerritsen uit Deven ter, vindt de joodse demonstraties uitdagend. „Wij menen dat de joden in de Sovjet-Unie niet worden gediscrimineerd, zoals wordt beweerd". heer C. Verolme acht zich niet aan fusierapport gebonden, omdat de - den zouden zijn gewijzigd, ie-Winsemius meent, dat de jftnkelijke overeenkomst van kracht (ADVERTENTIE) Voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelle presenteert de mode die haar past! Haarlemmerstraat,hoek Mare gebleven, ook al heeft Verolme nadien winstgevende orders afgesloten. Zij wijst I ook op liet belang van de unamiteit, die j in de commissie is bereikt. Daaruit blijkt, dat met ieders belangen rekening gehouden is. want alle betrokkenen wa- j ren in de commissie vertegenwoordigd, j ook het Verolmeconcern. De commissie vindt dat het personeel j uitvoerig bij de herstruc luering van deze twee scheepsbedrijven-in-één moet wor den betrokken, al was het alleen maar omdat zonder medewerking van dat per soneel een herstructuering niet kan sla- gen. Tot de integratie behoort een ge- i leidelijke gelijkschakeling van de ar- i beidsvoorwaarden, al wordt met nadruk gesteld dat eenmaal verworven rechten door de fusie niet mogen worden inge trokken. De vakbeweging zal ook in het overleg moeten worden gekend. De werknemers zullen worden betrokken bij de samen stelling van de raad van commissarissen. Onderzocht moet verder worden welk produktiepatroon het beste past in het Waterweggebied in de gegeven werk gelegenheidssituatie. In afwachting daar van zal er in dit gebied niet voor meer dan 500 miljoen gulden per jaar ge bouwd mogen worden. Eveneens moet worden nagezien, welke taak de NDSM-Amsterdam rest als door schaalvergroting van de gevraagde tan kers dit bedrijf niet meer mee zou kun nen. Voorts moet nog worden nagegaan, op welke wijze Verolme-Alblasserdam- Heusden en van der Giessen-de Noord in de nieuwe structuur ingepast moeten worden. De bouw van gespecialiseerde marineschepen zal bij „de Schelde" in Vlissingen worden geconcentreerd met dien verstande, dat onderzeeboten bij de RDM word engebouwd. De nieuw- bouwcapaciteit van „de Schelde" zal niet worden uitgebreid. Voorzover men er niet over voldoende marineopdrachten beschikt is bezetting met civiele op drachten mogelijk. Afgezien van een oplossing van de problemen rond het reparatiedok en de mogelijke structurele verbetering van het arbeidsprobleem voor de scheeps- niéuwbouw in het Waterweggebied, acht de commissie het grote voordeel, dat de mogelijkheid tot de bouw van meer ge- NAIROBI (Reuter) De filmregisseur en auteur Armand Denis, die samen met l zijn vrouw Micliaela bekend werd door hun films over het dierenleven in Afrika, is gisteren op 74-jarige leeftijd in Nairobi overleden. HU was al enige jaren ziek. I De films van het echtpaar zijn over de hele wereld vertoond, in Nederland ge- durende vele jaren als de populaire televisieserie „Luipaard op schoot Zij I vormden een belangrijke bijdrage tot de wildbescherming. Armand Denis, zoon van een Belgische rechter, studeerde scheikunde aan de universiteit van Oxford nadat hij aan het eind van de eerste wereldoorlog uit Duitse krijgsgevangenschap was ontsnapt. Toen hij afgestudeerd was werd hij wetenschappelijk medewerker aan het Californisch instituut, voor technologie. Michaela ontmoette hij voor het eerst op een feestje in New York. Ze zagen f ikaar opnieuw in Ecuador en trouwden in Bolivia. HAARLEM (ANP). Vol- gens B. en W. van Haarlem zien de Haarlemse bloe menmeisjes geen been in hot pants. Dit antwoordde j het college op de vraag van twee raadsleden van D '66, die zich hadden af gevraagd, waarom de bloe menmeisjes zo ouderwets gekleed gaan en niet in hot pants rondlopen. B. en W. zeggen dit be dekte verwijt ten aanzien van hun kortzichtigheid niet weg te willen schui ven, maar toch van mening te zijn verder te kunnen I gen hun creatie van dit zien dan de hot pants van jaar op allercharmantste de beide raadsleden lang wijze: zij presenteren zijn. „De bloemenmeisjes Haarlem uitsluitend door vervuilen naar ons ge;.oc-t .iiddel bloemen". Blikjesgooier snel berecht (Van onze correspondent) DEN BOSCH. „WÜ hebben haast gezet achter deze zaak. omdat een snel vonnis wellicht preventief kan werken". Dit was het commentaar van de officier van justitie, mr. J. PUnenburg. die vanmiddag al optrad in de rechtszaak voor de Bossche politierechter, mr. Dirksen. tegen de 37-jarige Eindhovense koopman J. S., de vermoedelijke werper van het half volle bierblikje bü PSV—Real Madrid. De PSV-supporter werd poging tot zware mishandeling, subsidiair mis handeling ten laste gelegd. Daarvoor kan hij maximaal gestraft worden met vijf jaar gevangenis. De ver dachte heeft inmiddels tegenover de Eindhovense politie toegegeven, dat hij een bierblikje het veld in heeft gegooid, maar hij kan zich niet her inneren of het zijn voorwerp was, dat het achterhoofd van de Ierse grensrechter Barrett trof. Op het moment waarop alles zich afspeelde, vlogen er volgens zijn verklaring wel zes tot acht blikjes door de lucht. Twee getuigen, die bekend zijn bij de Eindhovense politie, zijn er echter zeker van dat de fatale manoeuvre van J. S. alle onvoorzienigheid in leidde. flinke knul is de zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. s Maurits, die morgen drie jaar wordt. De foto werd gemaakt door zijn DJAKARTA (Reuter) De Ambo- nese bevolking heeft donderdagavond op een massabijeenkomst in Ambon presi dent Soeharto plechtig trouw beloofd- De president, die als onderdeel van een vijfdaagse rondreis langs de Oostlndo- nesische eilanden een dag op Ambon was, riep de bevolking op de nationale eenheid te bewaren. avanceerde schepen en het geavanceerd bouwen van schepen wordt vergroot en dat grotere stabiliteit in de toekomstige werkgelegenheid wordt verkregen. Gelet op de situatie in Nederland meent de commissie-Winsemius. dat een optimale verwezenlijking van deze voor waarden slechts binnen een concern van voldoende omvang en variatie te berei ken is door een integratie van de twee concerns. Gezien de onzekere toekomst mogelijkheden en gelet op de huidige korte termijn geschieden. De beleidscommissie van Verolme heeft vanmorgenontkend dat zij zich achter de door de commissie-Winsemius voorgestelde fusie tussen Rijn-Schelde en Verolme zou hebben opgesteld. De beleidscommissie zal pas een standpunt Innemen nadat zij kennis heeft kunnen nemen van het definitieve voorstel van de commissie-Winsemius en nadat zij overleg heeft gepleegd met de onder nemingsraad van Arrestaties in Noord-Ierland BELFAST (AFP) Drie leden van bei verboden Ierse republikeinse leger, w wie er minstens twee een belang- post daarin bekleden, zijn roensdag in Belfast door de Britse echcrche gearresteerd, zo heeft de 'oordierse politie donderdag meege- lecld. De drie mannen zullen vrijdag voor rechter verschijnen op beschuldiging an het onwettig bezit van explosieven. ladere mededelingen wilde de politie 'iet verschaffen. Vermoed wordt dat de Irie mannen te maken gehad hebben net de moord op drie jonge Schotse aoldalen op 10 maart. Papegaai met L,onzedelijke taal opgebracht SOEST (A.N.P.). Onzedelijke taal trok vanmorgen vroeg de aandacht van de bewoners van een flatgebouw in Soest. Het bleek een zestig centimeter grote pape gaai te zijn. Ook bij het transport naar het politiebureau in Soest was de papegaai bijzonder spraak zaam. De politie duidde de uit latingen van het beest zonder nadere omschrijving aan als •■onzedelijke taal". De politie weet nop niet waar het dier vandaan WARSCHAU (AFP) Volgens bet Poolse blad Zycie Warszawy zijn de Russen bereid inzake de kwestie West-Berlijn enkele belangrijke con cessies te doen. Een „vertrouwelijk document" waarin deze concessies staan opgesomd zou op 26 maart al door de Russische ambassadeur Ab- rassimow aan de drie Westerse mo gendheden zijn overhandigd die het allen zeer gunstig hebben ontvan- De inhoud van het document zou in het kort hiei'op neerkomen: Mos kou gaat ermee akkoord dat de Bondsrepubliek op het consulaire vlak de Westberlijners in het bui tenland vertegenwoordigt onder liet voorbehoud dat de Westberlijnse bevolking op deze manier niet de We'stduitse nationaliteit verkrijgi West-Berlijn zou kunnen delen in niet-politieke en niet-militaire ak koorden. gesloten door West-Duits- land met instemming van de Grote Vier. Het reizigers- en handelsverkeer tussen de Bondsrepubliek en het westelijk deel van Berlijn zou aan geen enkele beperking meer onder hevig zijn en kan dus geheel verlo pen overeenkomstig de internationa le gebruiken. Tenslotte zouden de Westberlijners toestemming krijgen reizen in Oost-Duitsland, inclusief Oost-Ber- lijn, te maken of dat nu om humani taire. religieuze, culturele of zelfs toeristische redenen is. Waarnemers in de Poolse hoofdstad vragen zich wel af wat de redenen kunnen zijn die de Polen ertoe heb ben gebracht de Russische voorstel len te publiceren aan de vooravond van een nieuwe bijeenkomst van de Grote Vier over Berlijn. In de socia listische landen is het bepaald geen gebruik ruchtbaarheid te geven aan ..vertrouwelijke documenten". De publikatie zal daarom in ieder geval de goedkeuring, al is die maar stil zwijgend. van Moskou hebben. Wel wijst men erop dat Polen in zeer grote mate geïnteresseerd is in de snelle ratificatie van het verdrag met Bonn dat 7 december vorig jaar werd gesloten. Trouwens in War schau heeft men al herhaaldelijk de mening geuit dat de kwestie Berlijn noch onder de competentie van Po len. noch onder die van West-Duits- land valt en dat dus de ratificatie van het verdrag met Bonn daaron der niet behoeft te lijden. Ei ke. een achttienjarige schone uit Wiesbaden, kreeg een oproep zich t militaire dienstplicht te melden. Ze stond bij vergissing als jongen geregistreerd Eike kwam in eigen „uniform" en mocht even mee eicerceren. CAO-gesprek oorzaak moeilijkheden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In bet bouwbedrüf dreigen grote moeiJUkhcden, wanneer volgende week de werkgevers en werknemers bü de CAO-onderhandelingen weer niet tot elkaar komen. De Amsterdamse bouwvakkers hebben al aangekondigd, dat z(j op woensdag 21 april de dag van de achtste onderhandelingspoging een uur zullen staken als een soort stok achter de deur. I Een woordvoerder van de centrale commissie Bouwnijverheid zei gisteren drei gend: ..Het wordt nu buigen of barsten". De nieuwe CAO. betrekking hebbende op ongeveer 250.000 werknemers, had reeds op 1 januari moeten ingaan. Tot nu toe echter zijn alle besprekingen hierover vastgelopen. De werknemers blijven namelijk een voorstel van de werkgevers voor een CAO-verbelering van 6 procent van de j hand wijzen. Intussen heeft een bouwbedrijf in Friesland gisteren 180 werknemers op staande voet ontslagen. Het bedrijf heeft namelijk faillissement aangevraagd. Als gevolg van deze cituatie kunnen 400 woningen niet afgebouwd worden. (Van een onzer verslaggevers) DELFT. De 50-jarige Delftenaar J. van V., die zaterdag vóór Pasen met nekkramp is opgenomen in het Slnt- Hippolytusziekenhuis te Delft, is gisteren overleden. De man, die werkzaam was op de Nederlandse Kabclfabrieken te De bedrijfsarts van de Kabelfabriek achtte het vrijwel onmogelijk vast te stellen waar de man de nekkramp heeft opgelopen. Als preventieve maatregel heeft men alle werknemers van de fabriek een geneesmiddel toegediend. Men werkt gewoon door. Nieuwe geval len hebben zich tot nu toe niet voorge- De toestand van het 17-jarig meisje dat medio maart met nekkramp ln het ziekenhuis werd opgenomen, gaat nog steeds vooruit. Men verwacht dat zij binnenkort weer naar school mag. r*»* mm (ADVERTENTIE) Feestelijk Slotbal w O Zondag 8-12 uur 3 zalen Stadsgehoorzaal 4 Bands - Attracties Kaarten 5.50 - H. Kerkgr. Dames a.u.b. Feestjurkjes 9 Heren: Jas - Das - Overhemd 9 Ouders liarteljjlc welkom Zaterdag Lisse cn Leiden 8 uur Bij Evert Castelein 1 De Canadese gouverneur-generaal (Advertentie) Michener heeft vanmorgen in het Amsterdamse Vondelpark een de monstratie fit-blijven gegeven. Al ATTENTIE om half acht verscheen de bijna eenenzeventig jarige Canadees op het grasveld en voerde een groot aantal oefeningen uit. Verbaasde voorbijgangers zagen hem met ge mak met gestrekte benen zijn voor uitgestoken armen raken. Na een kwartiertje trimmen in de frisse ochtendmist en -wind, vertrok Michener naar zijn eerste pro grammapunt van vandaag. (ADVERTENTIE) MEUBEL DISCOUNT N.V. MOECDHSUNOrnitttMCT HVCHDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJS Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één minuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Rijn Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat), Oude Vest en Lange Gracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te Onze traditie is „altijd voordeliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vakstanding als echte Juweliers en Horlogers- Onze eigen ateliers onderstrepen dit. door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, brillant De beste merken, de ruimste keuze, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Juwelier - Horloger

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1