18 111 STERK ALS EEN BEER, VLUG ALS EEN HERT EN GEZOND ALS EEN VIS PAAS- PUZZEL <«'Kt3K a ZATERDAG 10 APRIL l Deze paaspuzzel biedt u na wat gezellig speuren, denken of raden een op lossing die meer dan al leen prijzenswaard is. De mededeling die de oplos sing biedt, kan ook hel pen troosten voor het ge val de paaseieren dit jaar anders zijn uitgevallen dan normaal het geval is. De tekeningen in de puzzel laten al zien hoe de eieren, van suiker of chocolade of zo van de kip, de kans lopen ovaal, vierkant, krom of lang gerekt uit te vallen. De oplossing vertelt hoe in een dergelijk geval het best is te handelen. Om de oplossing te vin den. beginnen we links bovenaan. De slinger van balonnen wordt gevolgd rechtsom naar de tweede rij, en zo voort, dus in een afwisselende be weging van links naar rechts en van rechts naar Elke bol stelt een woord van de oplossing voor, soms twee, gescheiden door een stippellijn. Een voorbeeld van dit laatste zien we al direct bij het begin waar twee heren twee eieren vast houden: het een met het cijfer 1, het ander blan co. De oplossing luidt dan ook: een ei. Ieder blanco ei in de puzzel levert in de oplossing ook steeds weer op: ei. Verder nog een paar ruggesteuntjes: de vrouwtjes-paashaas in het begin heeft een vreemde naam, maar met het laatste woord eraf wordt het duidelijker. De oplossing voor het pro bleem „Beerdubbeloes" komt aan het licht als we weten dat er vijf letters achter zitten, en het figuurtje met de „krom me" die „goed zo" zegt, bedoelt alleen maar te zeggen dat hij de goede oplossing bij de hand heeft. Voor het gemak nog dit: elk kuikentje, al of niet met komma, tus sen twee bóllen in, geeft het begin van een nieu we regel aan. En omdat de regels twee aan twee op elkaar rijmen, moet de oplossing nu wel te vinden zijn. Oplossingen dienen te worden ingezonden in enveloppe met aandui ding „paaspuzzel" aan Leidse Courant, Papen gracht 32, Postbus 11 te Leiden. De brieven die nen uiterlijk 17 april op ons kantoor aanwezig te zijn. Voor goede oplos singen zijn prijzen be schikbaar van 50. 25.twee maal 10. en 5.— (Van onze schaakmedewerker W. J. Muhring) In het Russische kampioenschap 19701971 was een van de merkwaar digste partijen de overwinning van de internationale schaakmeester J. Saizev op zijn landgenoot Storonschenko. Door een onjuiste openingsbehandeling van de zwartspeler forceert Stizev met een aardige combinatie de vijandelijke koning uit zijn veilige verblijfplaats te komen. Met venijnige aanvallen be stookt. tracht de zwarte koning een heenkomen te zoeken op de dame vleugel. Maar dan lanceert de witspeler een geweldig slotoffensief- Hij offert zijn dame en besluit de partij met een twee-paradenmat. Deze partij demon streert ondermaal, dat gambietope ningen een goede kennis van zaken vereisen. Is men niet terdege op de hoogte, dan is het zinvol het gambiet te weigeren. Noors gambiet. 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6: 13. d2-d4, e5xd4; 4. c2-c3, d4xc3; 15. Lfl-c4, c3xb2; 6. Lclxb2, Lf8-b4-; 7. Pbl-c3. Pg8-e78 Pf3-g5, Pc6-e5: 9. Ddl-h5, g7-g6; 10. Dh5-h6. Pe5xc4; 11. Dh6-g7, Th8-f8; 12. Pg5xh7. Pe7-c6: 13. Ph7-f6*, Ke8-e714. 0-0-0, Lb4-a3; 15. Pc3-d5t, Ke7-e6; 16. Pd5-f4t. Ke6-e7; 17. Pf4xg6^, Ke7-e6; 18. Pg6-f4f, Ke6-e7. 19. Pf4-d5+. Ke7-e6: 20. Dg7-g4t, Ke6-d6: 21. e4-e5t, Kd6-c5; 22 Lb2xa3*. Pc4xa3: 23. Pf6-e4t\ Kc5-b5;24. Pe4-c3t,Kb5-a6; 25. Dg4-a4t. Pc6-a5; 26- Da4-b5tü. Pa3xb5; 27. Pd5-b4*. Ka6-b6: 28. Pc3-a4 Een van de merkwaardigste mat- posities uit de schaakliteratuur. De slot stelling is dan ook wel een diagram punten minder! De strijd om de I nale damtitel 1971 was dan ook J ronden voor ons wel beslist. Zoiy te veel concurrentie te hebben vonden in de resterende zeven n zal Sijbrands dan ook gisteren te doorn voor de vierde maal de 1 landse damtitel hebben gevonnt! teressant was alleen nog wie de pi twee, drie en vier zouden bezetten, die geven eveneens recht het vo jaar direct in de finale te spelen. HERMELINK 6 •Si' v- 7 O 16 - i - 26 O O - 36 s 46 O' 28. Pc3-a4 mat. Deze slotcombinatie, ingeleid door een dameoffer en bezegeld met een twee- paardenmat, is geen exceptie in de schaakliteratuur. In de onderstaande positie volgt een soortgelijk mat De positie in het diagram was on) na tweeënzestig zetten. Wit rn« schijf meer vervolgde met 63. waarna zwart als volgt nog remis maken: 27-32; 64. 24-19. 32-37: 65.! 35-41; 66. 47x36. 37-42: 67. 13-8,1 68- 8-3. (op 8-2 volgt 48-25 en n» volgt dan 3-20) heel listig forceert i nu remise. 4-9: 69 33-29 (wit koj 14-10 wegens 48-42), 9x20: 70. 48-42; 71. 29-23. 42-37; 72- 23-18,: 73. 25-48. remise want zwart speeldi 37-26 wegens 36-31 en aan 37-32, heeft wit niets. In de speelzaal ws van mening, dat wit in de dia stand met 29-23 zou h.'bhen gew Er ontstaan dan interessante varl maar of wit kan winnen? Dus 27-32 Dat moet wel, want op wint wit eenvoudig door 46-41, 33-28. Ook 23-18. 22x13. 46-41 wi 27-32 nu 23-18, 22x13. 14-9. Speelt nu 13-18 of 13-19 dan wint wi makkelijk via 8-3. Dus 32-37; 36-41; 47x36, 37-42. Deze vier om lijkt gewonnen, maar zien we de gelijkheden- 18-12. 42-47!, 33-28, 12-8, 29-40! Op nu 8-3 kan zwart' 28-23, 44-40. 23-19, 40-35. 19-14, spelen met de dreiging 44-28. Spe 8-2 in plaats van 8-3 dan volgt 28-23, 44-40, 23-19. 4-9! en hier ii winst meer. Een fraai eindspel, w ook voor de lezer nog wel wat te i zoeken is. Wij kwamen niet verdej In de derde ronde behaalde Bet met wit, tegen Frank Drost op ori wijze schijfwinst in de volgende op 1. 33-29. 18-22; 2. 31-26.16-21; 3. 19-24? Wit verraste zijn tegens! nu met 4. 31-27! Zwart sloeg 24x wit 27x16. Slaat zwart 22x31 dan 41-36, 24x33, 36x16- Fraai! G> '1 BRll CHERCHEZ LA FEMME In onderstaand spel laat de Amed Marshall Miles duidelijk merken drj terecht tot een van de beter€ van de United States mag wo: rekend. 4-*-c Wit i Wit won als volgt: 1. Dd7-f5t, g7-g6; 2. Df5-f6! en de dreiging 3. Dg7tü, Tg7:; 4- Pf6 mat. Op te merken valt nog dat na 3 gh54. Dh6: mat volgt. Schaakraadsel Ondanks de dreiging a2-al Dame t en vervolgens de verovering van de pion i met een gewonnen eindspel, kan de wit- j speler in de onderstaande positie ge forceerd een gelijkspel afdwingen. 1 De remisecombinatie kenmerkt zich door een originele slotpointe West komt uit met Boer, welke: voor hem blijft. Hij vervolgt (na1 signaal van oost met de 6i met1 waarop in noord weer een kleine gelegd. Oost neemt met het Aas en i troeft af. Vervolgens speelt zuid kleine V naar noords Aas, speelt daar een kleine en snijdt met de West neemt met de Boer en speelt i waarop oost de Heer legt en weer aftroeft. Wat nu? Tracht U alvorens de oplossinf lezen het probleem van Miles eens c lossen, waarbij het wel aanbeveling dient de oost-west-handen voorlopi bedekken. Noord-zuid kwetsl N een land dat beroemd is om de uitgestrekte bossen en glasheldere bekend, woonde eens midden in het woud. een kolenbrander met zijn vrouw en kleine zoon. Het jongetje was sterk als een beertje, vlug als een hert, en zo gezond als een visje in het water. Dat zag zijn moeder aan zijn rozerode wangetjes en kersenrode mond. „Dat komt door de geitemelk", zei zijn vader trots. Zijn zoon mocht nooit water drinken. „Het heldere wa ter van onze bronnen en beken dient om je in te wassen, zeker als je familie bent van een man die houts kool brandt erf dus zo zwart is als Of het werkelijk door de geitemelk kwam of niet, één ding staat vast: het kind groeide op tot een vlugge, krach tige jongen, gezond als een vis. Toen hij eens zat te kijken hoe zijn vader het hout opstapelde, zoals kolenbran ders dat moeten doen. vroeg hij: „Va der, waarom rust je telkens uit?" Zijn vader keek op en antwoordde: „Pro beer jij dan eens zo'n stapel te ma ken, zonder te rusten. Dat zal je niet lukken!" De jongen sprong op. greep met zijn flinke handen de houtblok ken, legde ze vakkundig neer, liep terug, en heen en weer. En zonder te rusten maakte hij het bouwwerk van hout voor de kolenbrander klaar. „Onze jongen wordt volwassen en is zo sterk als een reus!", zei de kolen brander trots tegen zijn vrouw. „Het wordt tijd dat hij mijn werk gaal overnemen en dat ik bet mij een beetje gemakkelijker maak Maai eerst moet hij nog wat van de wereld Zo werd besloten, en de zoon die opgegroeid was in de bossen, een en kele maal in een paar buurtdorpen was geweest, maar nog nooit de grote stad had gezien, zadelde zijn paard en vertrok vol verwachting om het grote leven tegemoet te gaan. Langs de weg die door het woud voerde, lagen hier en daar kleine gehuchten. Sommige jongemannen uit die streken kenden de kolenbranders- zoon wel. of zij hadden gehoord van zijn bovenmenselijke kracht. Daarom stelden ze hem op de proef en legden een zware boomstam met takken en blad dwars over het pad. Het was zulk een hinderni6 dat het paard er niet overheen kon springen. De jongens hadden zich in het kreu pelhout verborgen om te zien hoe de reus zich over deze moeilijkheid heen zou zetten. Toen de kolenbranderszoon bij de hindernis aankwam, steeg hij af en overwoog wat hij doen zou: de boom wegslepen of het paard er over heen dragen Het laatste leek hem eigenlijk het eenvoudigst en daarom zette hij zijn schouders onder de buik van het paard tilde het op en klom over de boom met takkebossen heen Aan de andere kant sprong hij weei kwiek op zijn rijdier en reed verder De jongens in het struikgewas waren eerst stil van verbazing maar daarna vertelden zij aan ieder die maar luis teren wilde, wat zij hadden gezien en hoe wonderbaarlijk sterk de kolen branderszoon wel moest zijn! Zelfs in een land dat beroemd ïs om zijn uitgestrekte bossen en heldere beken snelt het gerucht vlug als de wind. De «terke jongen wa» du» al lang geen onbekende meer toen hij tenslotte aankwam in de grote stad. Het was daar juist kermis en je kon ook kijken naar een worstelwedstrijd waarin twee bomen van kerels de mensen uitdaagden om te vechten Wie hen op de grond kreeg, kon een rijke prijs winnen, maar het was nog nooit iemand gelukt. De kolenbranderszoon was wel erg onder de indruk van de stad. Zo groot en mooi had hij zich alles niet kun nen voorstellen. Wat waren veel men sen ook rijk gekleed en wat waren de meisjes mooi! Wat was er veel op de kermis te zien en wat klonk de mu ziek opwekkend. Wat smaakte de wijn verrukkelijk als je levenslang alleen maar geitemelk hebt gedronken! Maar toen de reuzen iemand uit hel publiek uitdaagden om te komen woi - stelen, durfde hij de wedstrijd toch niet aan. Tot zijn blik viel op een allerliefst meisje dat naar het gewoel stond te kijken. Hij maakte een buiging voor haai sprong daarna op de verhoging van df worstelaars en legde ze in een oog wenk op de grond, allebei!! „Hoera hoera, twee grote prijzen voor dezt sterke man!" riepen de mensen on werkelijk, hij kreeg een zilveren drinkbeker en een gouden lepel vooi de krachttoer die nog nooit iemand tevoren was gelukt. Het meisje had met gloeiende wagen toegekeken Haar ogen schitterden want de sterk» iongen vroeg of zij de lepel als ge schenk wilde aannemen Daarna ver dweer, in de menigte Dezelfde avond ontmoette hl] ln de herberg een huzaar die de kolenbran derszoon bespotte en zei geen woord te geloven van zijn kracht. Die zoge naamde worstelaars zouden wel zwakke mannetjes zijn geweest en dat sprookjesachtige verhaal, waarin ver teld werd dat hij een paard had opgetild, zou wel puur verzinsel zijn „Nee", zei de sterke jongen, „dat is geen verzinsel maar waar gebeurd, want ik ben ook nog eerlijk als „Ik verwed mijn eigen paard erom.' riep de huzaar, „dat ie het niet op kunt tillen, want het is geen .>onv en geen hitje, het is geen damespaardje maar het rijdier van een flinke hu zaar!' De kolenbranderszoon zei ern stig. „Ik maak de weddenschap nog zwaarder: ik til het paard op me*, de ruiter Als het mij lukt. zijn ze beide- van mij. Als het niet lukt. verlies ik mijn paard en mijn vrijheid". Hierop werd gedronken en de volgende mor gen zou hij zijn krachttoer uitvoe- Op het afgesproken uur kwam de huzaar met zijn paard en vele vrien den naar het plein waar de kolen branderszoon al wachtte. De huzaren ■stonden druk met elkaar te overleg gen wie op het paard zou gaan zitten Het moest de zwaarste zijn. Ze wilden het de jongen zo moeilijk moge lijk maken. Zó druk waren ze aan het overleggen dat ze niet zagen hoe een lief meisje dat een gouden lepel in de hand hield opstond van de bank op het plein er Ticb met zwier op het paard zette De kolenbrandei szoon zag he' wel Hii schoot toe met de snelheid van een hert en tilde het paard waarop het meisje schrijlings zat, op met de kracht van een beer! De omstanders waren stom van verbazing' De kolen branderszoon hielp het meisje afstij gen, nam het paard bij de teugel en bedankte de huzaar voor de prijs van paard en ruiter!! Nu had de jongen twéé paarden én een meisje en daarom leek het hem een vanzelfsprekende zaak aan de va der van het meisje te vragen of hij er bezwaar tegen had als hij met haar zou trouwen Het meisje had geen bezwaar en de vader dacht dat een jongen die vlug was als een hert. sterk als een beer en gezond als een vis. zich zeker wel door het leven zou slaan. Had hij niet reeds twee paar den, een zilveren beker en een gouden lepel in bezit? De jongen werd geen kolenbrander, ook geen worstelaar en evenmin paardcnhandelaar. Hij werd huzaar, want bij de huzaren kunnen ze zulke sterke mannen best gebruiken. Het meisje vond haar jongen in een huza- renpak bovendien bijzonder knap En het leven in een garnizoensstad is vrolijker dan het leven in uitgestrekte eenzame bossen. Maar toen zij getrouwd waren, gingen zij de oude kolenbrander en zijn vrouw, die het kalmer aan deden, wel dikwijls te paard bezoeken De jeugd uit de gehuchten Iegd< dan geen bo nen meer dwars over de weg maar ilichte de huzaar toe En het jonge •laar genoot bii de kolenbrandershui oor korte tiiri an de heerlijke bos- ucht de i ust sn de zilvren beken en de smaalt van de geitemelk. Wit Oplossing schaakraadsel Wit behaalt als volgt een gelijkspel' 1. Tg8-h8+. Kh2-g2; 2. Th8-g8L Kg2-f2, 3 Tg8-f8L Kf2-e2: 4 Tf8-e8-, Ke2-d2: 5- Te8-d8'\ Kd2-c2: 6. Td8-c8t, Kc2-bl! (Op 6 Kb2volgt 7 Tb8+, Ka3; 3. Tb7>; 7. Tc8-c7'ü. a2-al Dame f; 8. Tc7-a7. Dalxb2; 9. Ta7-b7 en de partij DAi Het feit dat de Friese damcrack Pieter Bergsma zijn in het middenspel gewonnen schijf tegen Hermelink niet in partijwinst kon omzetten, bracht hem net niet de honderd procent score uit vier partijen, maar met zeven punten was hij de enige die Sijbrands tot op één punt bijhield en had hij derhalve een geweldige start- De Jongste internatio nale grootmeester Harm Wiersma boekte op dat moment reeds vier punten achter st jnd Varkevisser had toen al vijf. Van Dijk zes en Frank Drost zeven Het probleem waarmee zuid op moment tobt. is dat hij nog slechts slag mag verliezen, terwijl zowel I Heer als O Vrouw nog bij de tegen» ders zitten. Hij kan natuurlijk gaan radeD en i voorbeeld met O Aas naar noord om nogmaals te snijden. Zijn ri kans is. dan ongeveer 75 (♦-honfl verdeeld) maar de kans op de O-sni dan gereduceerd, terwijl bovendien vierde ri nog zorgen kan baren vond de winnende speelwijze: een O naar noord en toen west klein speelde snijden met de 9 Toen deze: hem bleef kon hij nog slechts ♦-slag verliezen, maar het contract binnen De reden dat hij de O naari toesneed was. dat hij. als oost dei met de Vrouw zou winnen, niet meJ behoefde te snijd en het Aes1 spelen in de hoop dat west de Heer! ser- zou hebben Waarom? Omdat het zeker zou dal oost, die reeds et Aas en '8 op de proppen was gekomen, en i Vrouw zou blijken te bezitten, b* Heer niet heeft, daar hij in dat fl en met de gunstige kwetsbaarheid spel wel zou hebben geopend. Door het localiseren van de Vn wordt het vaststellen van de plas» Heer een stuk eenvoudigei Een methode om ta onthouden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12