SONG OF NORWAY Zelfstandigen in verzet tegen makro fijn kijkspul in eeuwig zingende Noorse bergen Verkiezings koorts zet langzaam maar zeker op NIEUWE ROOMSE PARTIJ LIJST 21 GROTER AANTAL KANDIDATEN EINDEXAMENS expositie Meubelvictorie 1971 Belofte na zestig jaar ingelost fllJDAG 9 APRIL 1971 ja, wat moet je nu nog zeggen van zo'n film als „Song of Norway?". Dat het een geheide kassa kraker is, een publieke platmaker bij de gratie van de eeuwig zingende bossen? Daarmee trap je dan wel een open bioscoopdeur in, want de producenten wisten dat al, toen er nog geen nieter gefilmd was. Die zagen achter elke boom Je caissière overduidelijk zwengelen aan het volautomatische kasregister. Die wisten don- Jers goed, dat een musical op Pasen nog steeds een beste handel is. Edward Grieg speelt figuranten rol in eigen muzikale levensverhaal jfituurlijk, je kunt beginnen met de krimp- en laddervrije opmerking, dat wederom kos- noch moeiten gespaard i. Het ie een ijzersterk in- iwingertje en je hebt er geen mee gelogen. Als je im- meri leest, wat regisseur An drew Stone allemaal overhoop heeft gehaald voor zijn muzi kale mammoet, als je daarna wk nog zwart op wit ziet. hoeveel kostelijke knaken er tegen het celluloid zijn gewor pen om de bioscoopbezoeker jan zijn gerief te laten ko men, zou het van groffe harte loosheid getuigen, als je na de voorstelling ging zitten kanke ren over de kwaliteit der Noorae bergen. TroUenland iet de heer Stone trou- vorden nagegeven, dat kif het hoge Noorden met gro- inventiviteit in het dunne verhaal heeft gepast. Sterker nog: de mensen, die hij laat meespelen, zijn volledig onder geschikt gemaakt. Zij zijn de dolenden in het grote trollen- land; goedwillende figuranten in de schaduw van de grote reus, die voortdurend met zijn kale rotsige knar in beeld komt. Het ene adembenemen- <e doorkijkje op een kwijlend 'andschap is nauwelijks afge red of de projector kookt al- wr over in het volgende die- /v dal H-PP-rdstap. ook Stone i* allang achter, dat hij ate tilmer op zeker speelt, zo lang Gods blauwe water door Gids fotogenieke fjord vliet. Twchouwers, die van begin tot eind met een brok natuur in de keel zitten, zijn immers per definitie als lai warme Hollvwoodstal. Gene zijde Geen kwaad woord dus over de „Song of Norway", die vol gens de oude overleveringen een episode behandelt uit het leven van de sombere Noorse componist Edward Grieg. Het is een geruststellende gedach te, dat hij alweer geruime tijd aan gene zijde van het graf vertoeft, waardoor hem ten minste een pijnlijke confron tatie met zijn naamgenoot in de film bespaard is gebleven. Deze rol wordt gespeeld door de Noorse schouwburgdirec teur Toralv Maurstad. die er onder zijn huishoudpruikje een gaaf weekdier van heeft gemaakt. Zie hem bij flakke rend kaarslicht zwoegen aan de piano, zie hem in zijn krapge- sneden broek door het land schap huppelen. En besef op hetzelfde moment, dat de com ponist zelf aan deze handelin gen geen enkele boodschap heeft. Laat nu de echte Grieg opstaan. Stoom afblazen Achteraf heeft regisseur Stone onthuld, dat hij de grootste moeite heeft gehad met Grieg. De componist behoorde name lijk tot het sterk uitgedunde gilde der anti-avonturiers, die er een redelijk gelukkig hu welijksleven op na houden en geen behoefte hebben om stoom af te blazen in de ar- ADVERTENTIE Dartel door de Noorse dreven: de drie hoofdrolspelers van „Song of Norway", het musical spektakel. dat deze week de Nederlandse bioscopen overspoelt, worden door de regisseur getrak teerd op drie uur gezond buitenleven. Van links naar rechts: Frank Poretta. die de rol van boezemvriend van Grieg speelt. Florence Henderson als Nina, de vrouw Toralv Maurstad. die Grieg speelt. liendir Kei kwalijke zaak, die een schril licht werpt op deze Noor. Wat had het nou helemaal voor moeite geweest om even een scheve schaats te rijden en In een donker prieel de dienstbo de op te vrijen met een kers verse suite? Maar nee hoor, meneeer Grieg wist weer be ter en moest zo nodig al zijn muziekwerkjes maken tussen zijn zachtgekookte eitjes en de pitjeskaas. Hij hield er zo geen enkele rekening mee, dat hij nog eens in een musical zou moeten opdraven en daar met zijn „oost-west-thuis-besl- filosofietjes geen been zou hebben om op te staan Wat denkt méneer Grieg eigenlijk wel? Dat ze in Hollywood zit ten te wachten op een knaap, die niks anders heeft kunnen verzinnen dan een onberispe lijke levenswandel en wat muf burgerlijk geluk? Dan wordt meneer Grieg bedankt. Heffing ineens God zij dank heeft regisseur Stone te elfder ure toch een steenrijke bierbrouwersdochter glit de vergetelheid opgespit, die Grieg in alle stilte en van verre heeft bemind Om haar heen heeft hij toen haastig zijn „Song of Norway" gemet seld. Hij filmde op 27 lokaties. liet zijn dauwverse dansmeis jes bij dertig graden onder nul hun heffing ineens maken, trok naar Engeland om bier brouwer Berg een passende stulp met 50 kamers vol Chip pendale te kunnen geven en huurde het Kopenhaagse Tivo- li af om zijn ballet van 200 danseressen en dansers de ruimte te geven voor één van de 45 shownummers. Nee. je kunt van Stone zeggen, wat je wilt, maar je zult toch moeten toe geven. dat door hem inderdaad de kosten en moeiten niet ge spaard zijn. „Song of Norway" Is op die manier een gaaf voorbeeld ge worden van de Hollywoodse musicalcultuur. Stone had zich dan ook alle moeite kunnen besparen, als hij een car- nen besparen, als hij een car- bonnetje onder de „Sound of Music" had gelegd en lekker hard had doorgedrukt Dan had hij weliswaar een Oosten rijkse berg gekregen, maar weet zon bioscoopbezoeker veel Die ziet alleen die bult en vindt het geweldig, dat er 20U Misgewassen meiden hand 'ln hand van af komen stor men. En nog zingend ook. Toe den; een scherm, dat bol staat van hei natuurschoon, een zwoegende boezem bij de tuin- I deuren. En wat hoort mijn i oor? Zijn dat niet de violen, die de volgende song aankon digen^ Gneg kan overigens nog steeds zijn draai niet vin- I den en zoekt troost op de wei. j Bergie op. bergie af. Kop op. ouwe jongen, want eens zal het lukken. Daar zorgt meneer i Stone wel voor. Meneer Stone I weet. hoe je zo'n geconfijte paastaart moet bakken. Men j neme daarvoor een handvol deernen met vlechtjes en kla re opgopslag. vermengt ze ver- volgens met een somber genie, dat tot aan de pauze niet op stoot kan komen. Daarna on derbreekt men het kookproces op de meest ongelegen mo menten voor luide samenzang en een horlepiepje. Dit geheel op smaak afmaken met een achtervolging, een plaatselijke dommekracht, een lokale gein- ponum en veel zingende hos sen. Ik geef me gewonnen. af. LIJSTTREKKERS VECHTEN STRAKS OM KOSTBARE UURTJES TIJD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Hoewel de voor bereiding van de verkiezingen over het geheel tot nu toe een rustig verloop heeft gehad, heb ben de lijsttrekkers van de grote partijen niet stilgezeten. Veringa (K.V.P.), Den Uyl (P.v.d.A.), Bies heuvel (A.R.) en Udink (C.H.U.) bijvoorbeeld hebben al een druk program vol werkbezoeken, ont moetingen en spreekbeurten ach ter de rug. Zij krijgen het echter na de paasdagen bijzonder druk. Vooral de lijsttrekkers van de grote confessionele partijen heb ben een slopend program opge kregen. Zij reppen zich van zuid naar noord en van west naar oost. bewegen zich handenschud dend tussen de mensen, bezoeken bejaardentehuizen, drinken een slokje thee hier en een kopje koffie daar. Mr. Biesheuvel pres teert het om zijn bezoek aan Overijssel op 16 april 's morgens om zeven uur te beginnen op de veemarkt in Zwolle. Dr. Veringa is op zaterdag 24 april eerst in de veemarkthallen in Den Bosch, terwijl hij zich die middag in Hengelo moet vertonen. Intussen wordt hij „tussen de bedrijven door" op die dag bij de N.V.V.- jongeren in Amsterdam ver wacht. Voor de lijsttrekkers is het overal handenschudden ge boden, want nu de kiezer niet meer behoeft te komen, moet de man naar de kiezer worden ge bracht om het stemmen toch aan trekkelijk te maken. Dis Den Uyl heeft al een groot aantal werkbezoeken in den lande afgelegd. Hij was ondermeer in de Haagse schil- dersbuurt. waar dr. Veringa dinsdag op bezoek komt. In de twee weken voor de verkiezingen is het programma van oppositieleider Den Uyl veel min der druk dan van de confessionele lijsttrekkers. De socialistische lijsttrek ker houdt zich namelijk intensief bezig met hel vormen van een alternatief progressief kebinet. Hij doet dit in Luister in ieder geval naar de radio-uitzendingen van de Paaszaterdag 10 april, 19.20 u., Hilversum 2, mevr. T. CUIJPERS-BOUMANS, lijsttrekster Donderdag 15 april, 18.19 u., Hilversum 1, JAN A. A. LEECHBURCH AUWERS. partijsecretaris. Inl.: Nieuwe Roomse Partij, Voorburg. nauw overleg met Van Mierlo (D'66) en Aarden (PPR). Voor drs. en Uyl is de samenstelling van dit alternatieve kabi net beslist geen spelletje. Hij hoopt een week voor de verkiezin gen met een sterke ploeg ministers- kandjflaten te voorschijn te komen. Te verwachten is dat drs. Den Uyl zelf zo'n progressief kabinet zou gaan leiden. Hij en zijn medestanders Van Mierlo en Aarden van de progressieve concen tratie speculeren erop dat zij met hun schaduwkabinet van sterke progressie ve figuren de confessionele partijen een gevoelige knauw kunnen toebrengen. Zo gevoelig dat bij een volgende ver kiezing die dan niet vier jaar op zich zou laten wachten de kans op een nederlaag voor de confessionelen groter wordt. De verkiezingen van 28 april worden door de politiek ingewijden met grote belangstelling tegemoet gezien. Bij deze verkiezingen doen zich enkele nieuwe factoren voor. die tevens onzekerheden betekenen. Onzekerheid bestaat bij voorbeeld over de vraag hoeveel kie zers niet zullen stemmen. Dr. Van Ommen Kloeke, secretaris van de Kies raad, schat de opkomst op 75 tot 80 percent. Andere prognoses zijn pessi mistischer. In politiek Den Haag be staat een vrij algemene opvatting dat zo'n 70 percent van de kiezers wel zal stemmen. Van de ruim zeven miljoen mensen die in aanmerking komen om hun stem op een Kamerkandidaat uit te brengen, zou zo'n twee miljoen het laten afweten, aldus de veronderstel- Voor het eerst tekent zich bij de ver kiezingen ook iets van politieke ver nieuwing af. Als tegenhanger van het blok van drie confessionele partijen KVP. AR en CHU heeft zich het blok van de progressieve concentratie PvdA. D'66 en PPR geplaatst. Heeft het confessionele blok een voor uitstrevend program dat om belas tingverhoging vraagt, het progressieve program vergt nog meer uitgaven van de overheid. Willen de confessionelen geleidelijk naar één christen-democra tische partij toegroeien, de progressie- ven zien uiteindelijk hun heil in een vooruitstrevende volkspartij- Zijn beide blokken ovei'tuigd van de noodzaak de belastingen te verhogen, de VVD en DS'70 menen dat de belastingen ver laagd moeten worden door In de over heidsuitgaven te snijden. De 150 zetels in de Tweede Kamer blijken fel begeerd Achtentwintig par tijen nemen op de 28ste aan de verkie zingen deel. In totaal komen op de ver schillende lijsten wel zesduizend namen van kandidaten voor. Maar uiteindelijk draait de strijd om de 150 zetels om zo'n 80(1 namen van kandidaten die serieus genomen moeten worden. Aan waarborgsommen moest bij het in dienen van de kandidatenlijsten 124.000 gulden worden neergeteld. Worden op een lijst ongeveer 35.000 stemmen uil- gebracht, dan mag zo n lijst wel op één zetel rekenen. Haalt men het vereiste aantal zetels niet, dan is men de waar borgsom kwijt. BRITSE PERS: Prinses Anne moet hot pants (Van onze onderwijdredactie) DEN' HAAG. Voor ruim 34.000 jonge Nederlanders betekent het lange paasweekend de laatste aanloop tot een eindexamen voortgezet onderwijs. Want woensdag 14 april beginnen de schriftelijke eindexamens gymnasium, hbs. mms en atheneum, in een gestadig tempo komen de daaropvolgende weken havo- en mavoscholen het examenlegioen groter maken. De conclusie mag dan ook zijn, dat na het consumeren van de paaseieren voor 62.798 middelbare scholieren twee spannende maanden begonnen sijn. Dit aantal is maar liefst ruim zeventienduizend meer dan vorig jaar; havo en mavo zorgen voor het sterke accès. Wanneer de verhouding tussen ..geslaagd" en „af gewezen" in de buurt bRjft van het percentage van vorig jaar, moeten over enkele maanden zo ongeveer 55.000 kandidaten de gefukkige eigenaar van een einddiploma zijn. reeds gekozen nieuwe vel >rden op het Maar Op 14 april begint schriftelijk gedeelte Nederland bevindt zich momenteel op onderwijsgebied compleet in een over gangsperiode; een groot deel van de kandidaten doet nog eindexamen „oude stijl", maar via experiment- scholen verschijnen ruime aantallen Jongens en meisjes voor de eindproef „nieuwe stijl"; om precies te zijn: 66 gymnasiasten, 177 voor atheneum A, 248 voor atheneum B, 15.474 voor hel havo-eindexamen en ongeveer 17.500 voor hej einddiploma drie- of vier jarige mavo. De eindexamens gym nasium en atheneum „nieuwe stijl" betekenen hierbij een première. Voor de ruimere deelname aan het voortgezet onderwijs ligt een nieuw bewijs op tafel: met uitzondering van de tot verdwijnen gedoemde middel bare school voor meisjes leveren ook alle traditionele schooltypen weer meer eindexaminandi af dan vorig jaar: gymnasium A 2690 (vorig jaar 2627). gymnasium B 3637 (3194). hbs A 8044 (8036). hbs B 11.654 (10-648), mms 6283 (6516). Uit deze cijfers blijkt, dat kwantita tief de hier cn daar geuite vrees, dat de belangstelling voor exacte vakken onder de jonge Nederlanders dalende is. geen betrekking kan hebben op de jaarklasse die thans examen gaat doen. Wanneer over een paar jaar de examens „nieuwe stijl" gewoonte geworden zijn, moet blijken of be doelde vrees juist of overdreven is. Intussen liggen de opgaven, waaraan de kandidaten, die woensdag aan de start verschijnen, m moeten werken, verzegeld en veilig in brandkasten of kluizen achter slot en grendel. De eerste enveloppen, die eruit gehaald moeten worden, betreffen de opgave boekhouden voor hbs A, goniometrie voor hbs B en gym nasium B en Grieks voor gym nasium A; op de nog resterende middelbare meisjesscholen komt de Nederlandse tekst het eerst aan bod. Havo en mavo hebben nog een paar weken de tijd, omdat, hun schriftelijk examen pas op maandag 10 mei be gint; legen die tijd is de voorhoede van de scholen „oude stijl" al bezig met het mondelinge eindexamen, dal, behoudens herexamens, tegen de twintigste juni afgelopen moet zijn. Voor het „ontzegelen" van de enve- loppes met opgaven heeft Onderwijs een bepaald ritueel voorgeschreven. De rector of zijn plaatsvervanger moet die in de examenzaal eerst aan een andere docent laten zien, daarna op kijkhoogte houden en hardop voor lezen wat erop slaat; dit om te voor komen dat ergens in Nederland bij een bepaald examenonderdeel de ver keerde enveloppe wordt opengemaakt Niettemin komt het voor, dat er ver gissingen worden begaan, met als ge volg dat de onderwijsautoriteiten hun toevlucht moeten nemen tot speciaal hiervoor gereed liggende reserve- opgaven. Een extra-probleem vormen op de experimenterende scholen de schrif telijke examens in vakken waar ge werkt wordt met de techniek van .meer keuze"-opgaven. Het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling in Arnhem heeft hiervoor een tot in details geregelde procedure ontworpen die zo ver gaat, dat een leerling, die ontdekt dat hij een verkeerd antwoord heeft aangestreept en dit met „uit vlakken" niet meer herstellen kan. een antwoordblad moet vragen en alle dan krijgt hij automatisch ook nieuw administratienummer, wat in het proces-verbaal moet worden op genomen. De schooldirecties, die van het CITO reeds een uitvoerige in structie ontvangen hebben, weten dus dat er werk aan de winkel kan komen. Ze hebben evenwel nog een kleine maand om zichzelf en de kandidaten goed met de spelregels van dit genre examens vertrouwd te maken. Pleister op de wonde is dan, dat de experimenterende havo- en mavo- scholen niet meer lastig gevallen zullen worden door een mondeling eindexamen Want dat is vervangen door een gedurende het gehele cursus jaar gehouden schoolonderzoek; de cijfers hiervan moeten vóór 1 mei zijn vastgesteld. Welke greep hebben de eindexamen kandidaten thans gedaan uit het vakkenpakket, dat hen ter beschik king staat? Bijna 43 procent van de havo-leerlingen blijkt voor Frans te hebben gekozen. Engels daarentegen werd door 96 vrocent van de kandi daten als eindexamenvak gekozen, terwijl 69 pet. de voorkeur gaf aan Duits. Voor de exacte vakken Hggen deze percentages aanzienlijk lager. Zo heeft dit jaar 27 pet. van de havo- leerli examenpakket opgenomen, te gen 17 pet. scheikunde. 23 pet. na tuurkunde en 47 pet. biologie, Voor aardrijksunde en gescheidenis liggen deze percentages aanmerkelijk hoger met resp. 67 en 68 pet. Lager liggen economie 27 pet. en handelsweten schappen 16 pet. Ook bij de mavo-kandidaten is de belangstelling voor de exacte vakken niet overweldigend. Zo blijkt uit de cijfers bijvoorbeeld, dat dit jaar 37 pet. van mavo-4 tegen 28 pet, van mavo-3 wiskunde in het examen pakket heeft opgenomen. Voor de vakken natuurkunde en scheikunde liggen deze percceniages iels lager 28 en 27 pet. VAN MAVO- 4 en 23 pet. van mavo-3. Verdei koos 94 pet. van de mavo-3 kandida ten voor Engels (mavo-4 98 pel i Frans werd door 5 pet. van de ma vo-3 en door 31 pet. van de mavo-4 leerlingen gekozen. Voor hel onder deel Duits heeft dit jaar 68 pet. van de mavo-3-kandidaten en 79 pet. van de mavo-4 gekozen. De belangstelling voor aardrijkskun de, geschiedenis en staatsinrichting is. .eveneens vrij redelijk te noemen Zo koos 54 pel. van de mavo-3- leerlingen voor aardrijkskunde (ma vo-4 61 pet.). Geschiedenis en staat sinrichting werd op de mavo-4 dooi 48 procent van de kandidaten geko zen zls examenvak, tegen 29 pet. bii mavo-3. Biologie koos de helft van de leerlingen van de vierjarige mavo en 43 pet. van de mavo-3-kandida- ten. Handelskennis slaat bij 42 pet. van de mavo-4 en bij 56 pet. van de mavo-3-leerlingen op het examen programma. ADVERTENTIE TIF. DIRECTIE VAN INTERIEURVERZORGING PI ET K LE R K X N .V. nodigt U uit tot een bezoek aan haar eclatante op Paaszaterdag(10april) en Paasmaandag (12april) wddigeiidc schakering. laar ook: schat van voorbeelden van de rentree en, uit de middeleeuwen, uit de tijd v t grootmoeders blijde jaren. de Franse koningen, VR1JETOEGANG ALLE GEWENSTE VOORLICHTING VOLOP GOEDE RAAD PIET KLERKX n.v. WAALWIJK I MAASTRICHTl AMSTERDAM I APELDOORN I GORINCHEM jroiestnet 299 Sint Jacobctraat 4 Weteringschans 165 Hoofdstraat loó Westwagenstiaat 82 LONDEN (Reuter) De Britse kran- ten hebben donderdag de 20-jarige dochter van koningin Elizabeth zacht I jes op de vingers getikt, omdat zU weigert „hot panls" te dragen. ..Doe niet zo stijf, Anne", zei een vet te kop in de Sun. die eraan toevoeg de :..Wij zouden het juist fijn vinden als onze prinses hot pants droeg" Het commentaar volgde na opmerkin gen, die prinses Anne had gemaakt in een televisie-uitzending. De prin ses haalde haar neus op voor de mode van de korte broekjes en zei: ..Er zijn nu eenmaal dingen, die ik niet doe en dit gaat nu juist te ver" De Daily Sketch publiceerde een truc- foto. waarop getoond weid hoe de prinses emit zou zien als zij zich zou verwaardigen hot pants te dragen. De mbriekschrijfster van de krant, Jean Rook, stelde de vraag; „Waarom wil prinses Anne geen hot pants dragen1 Is zij te verlegen een koninklijke dij te laten zien?". Ze besloot aldus: „Ze mag dan koninklijk zijn. Ze mag verlegen zijn. Ze mag dan niet dezelfde benen heb ben als Ra quel Welch, maar ze is en blijft een leuk grietje en - zelfs al ben je dan prinses je bent maar eenmaal jong". PADUS (AP) Achilie Carrara, 85 Jaar oud. is doctor ln de letteren ge worden. Hij had dat zijn vader beloofd, I zestig jaar geleden. De heer Carrara j was onderwijzer en had zijn hele leven lang geen tijd om naar de universiteit i te gaan; de gelegenheid deed zich pas voor toen hij met pensioen ging. „Het is wel wat laat geworden, maar ol heb m'n woord gehouden", aldus dr. Carrara. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Grote verwarring in de sector van de kleine zelfstandigen heeft er gisteravond in Gouda toe geleid dal nog niet bereikt kon worden wal in het oosten van ons land al lang een feit is: Het opstellen van een duidelijk actie- programma tegen de steeds groter wor dende reikwijdtr van de Makro en andere groothandelsbedrijven. De heer sende onrust onder de naar schatting 800 01)0 ontevredenen was duidelijk merkbaar, maar iedereen dacht er anders over toen dr vraag rees: line moet de regering in Den Haag en de .Makro onder druk worden geiet? Aetieleidrr A. 11. Plate, de initiatief nemer, die wilde komen tot de oprich- I ting van een westelijke evenknie van de oostelijke actiegroep-,.zelfstandigen' dacht de raammoetinstellnngen de voet dwars te kunnen zfjten door de oproep te richten niet meer te kopen bü de leveranciers die de .Makro be dienen. maar hij kreeg prompt de pin op de neus. Wie verkoopt niet aan deze mammoet- verkoopcentra, rees onmiddellijk de vraag. Op die manier kwam de weste lijke actiegroep niet van de p.r>.< zag iedereen. De oostelijke actieleider Bleeker stelde kort maar krachtig dat de middenstand in ons land een chronisch gebrek aan geboren leiders had, die de eommunicatie met de huisvrouw en de huiskamer verzorgen, en gaf zijn gehoor daarom maar een conclusie mee Den Haag is beducht voor één landelijke actiegroep. Verenigt u en geef uw hand tekening. Sta er achter en bouw deze zaak uit. Nu is het nog niet te laat voor dit protest. Morgen wel". Een klaterend applaus van de aanwezigen, uit Zuid- Holland. uit Groningen, Twente. Bih- bant en Limburg, gaf duidelijk blijk van instemming. „Als de actiegroepen uit het oosten en westen elkaar vinden zijn we van plan een wensenpakket samen te stellen dat aan Den Haag moet worden aangeboden BH ons In het oosten is de stemming momenteel zo: AI moet men de zaak een dag lam leggen er zal in de toekomst met onze verlangens rekening worden gehouden", aldus de heer Blee ker. Dit rook nogal duidelijk naar poli tiek, iets waarvoor de aanwezigen niet gekomen waren. Over één ding was pchter iedereen op deze druk bezochte bijeenkomst het bij nc- het ontstaan van veront rustende verschijnselen voor de midden stand en andere autonome groepen had veel eerder aangepakt moeten worden. „Onze vakbonden slapen, het parlement slaapt en onze regering slaapt, anders had deze situatie nooit kunnen ontstaan", aldus de heer Plale. „Beseft u wel", ging hij verder, „dat de kosten van ons le vensmiddelenpakket twee tot driehon derd procent zuilen stijgen als u zich niet verenigt. Wij, zelfstandigen, zijn het. zout in de pap die.de consument voor stabili satie nodig heeft". Een onbewezen stelling natuurlijk, waarvoor iedereen-toch wel begrip kon opbrengen- De agrariër Mosterd, glas tuinder van beroep, nam in dit verband het Woord om duidelijk te maken dat de coördinatie van de problematiek van levensbelang was Hij legde uit hoe zijn bedrijfstak was getroffen door de prijs stijging van de olie-, deed voorts uit de doeken wat voor e^n moeite /ijn bestuur had gedaan om een en ander te onder vangen en kwam 1ot de conclusie dat de ambtelijke wereld in ons land zelfs machtiger was dan ministers als Lardi- nois'en Udfrifc. „Hel enige wat we bereikten was de mededeling: ga nu eens Europees den ken dan kom je er uit. Meer niet", aldus de heer Mosterd. Met dit voorbeeld voor ogen was de ernst van de situatie voor de zelfstandigen gekenschetst. De Makro. een produktenbolwerk waarvoor zelfs de BTW week, moest be streden worden. Dat stond op deze bij eenkomst vast Hoe dit precies moet ge beuren bleef nog ln de schoot van de toekomst verborgen. Een aantal onte vredenen gaf zich er echter wel reken schap van dat ook in het westen van het land Iets moet worden gedaan Sijthoff Pers wijzigt bod op Westerpers DEN HAAG Sijthoff Pers N.V. ral «Un i d. 21 december 1970 gedaan voor lopig aanbod aan de aandeelhouders van V. Dagblad Het Binnenhof en N.V. De Leidsche Courant heraten, in die zin dat het bod geheel in kontanten aal plaats vinden. Het oorspronkelijke aanbod was: voor een aandeel ad 1.000,— nominaal N.V. Dagblad Het Binnenhof, 12 obligaties Sijthoff Pers N.V. alsmede 370,ln kontanten. Voor een aandeel ad 25,— nominaal N.V. De Leidsche Courant 2 obligaties Sijthoff Pera N.V. alsmede 25,ln kontanten. De reeds aangekondigde koers voor het aanbod blijft gehandhaafd. Binnen Vliegtuig maakt „spookvlucht" van 450 km MUNCHEN (DPA) Een onbemand Westduits militair vliegtuig, een Fiat f91, heeft een „spookvlucht" van 450 kilometer over Beleren rn Oostenrijk gemaakt voordat het in de buurt van Amstetten (Ncder-Oostenrijk) in onbe woond gebied neerstortte. Het vliegtuig was boven Beieren ln botsing gekomen met een tweede Fiat g91, waarna benzine doordrong In dp stuurkabine. De piloot sprong er uit en landde aan zijn parachute, maar het vliegtuig vloog rustig door cn koerste via Regensburg en Passau naar het Oester-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7