Samenvoeging gemeenten in toekomst op grote schaal Madrid rechtstreeks op tv VOORSTEL VAN REGERING: teruggekeerd van banjo Calley op weg naar fortuin paasdrukte nam langzaam toe LEGER BEGINT OFFENSIEF TEGEN OOSTPAKISTANERS Yerolme vreest voor werknemers na scheepsfusie Lekkende tanker in Kanaal AJAX NOG NIET ZEKER Oliehandel tegen hogere prijs van olie Bloembollen in bloei Moordpartijen in Tsjittagong DE RIDDER GESTENIGD Stichting weduwen en weduwnaars opgeheven 62e jaargang, no. 18.359 VRIJDAG 9 APRIL 1971 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P. M. Heruer Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,41, maand ƒ6,05, kwartaal ƒ18,10, jaar ƒ70,30. Per post: per T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.18 uur Piste; 20-16 uur Un certain chemin de croix, kruisweg; 22.40 uur Kruisweg van paus Paulus. Nederland II: 19-30 uur Verkeers beeld; 20.16 uur Matthaus Passion van Bach; 22.15 uur Love Story. DROOG WEER Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind uit noordoost tot noord. Minimum temperaturen omstreeks vier graden. Maxima aan de kust van negen tot twaalf, in het binnenland van twaalf tot zestien graden. - (Van onze om loepcorrespondent) Dc N.O.S.-televisie zendt woensdag 14 april van 19.10 lot 21.00 uur via Nederland 1 een rechtstreekse kleurenreportage uit van de voetbalwedstrijd PSVReal Madrid, die in dc halve finale van het toernooi om de Europa Cop voor bekerwinnaars in Eindhoven wordt gespeeld. Commentator is Theo Tengevolge van deze ingelaste reportage komen het N O S.-programma première" en de uitzending van het 1KOR te vervallen. Het programma van de Stichting Socutera wordt in de pauze van de voetbalwedstrijd, om 20.00 uur, uitgezonden. Ten aanzien van een rechtstreekse reportage van de in Madrid te spelen wedstrijd Atletico MadridAjax (halve finale Europa Cup voor landskampioenen) kunnen nog geen mededelingen worden gedaan omdat de onderhandelingen hierover nog in volle gang zijn. Vjjf personen, onder wie de hier afgebeelde journaliste Catherine Webb, zijn officieel vermist ver klaard in Cambodja. Zij verbleven In een gebied, dat inmiddels door Noordvietnamese troepen is ver- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De Nederland se organisatie van oliehandelaren heeft de minister yan Economische Zaken medegedeeld, dat er geen enkele reden is voor een nieuwe verhoging van de officiële prijzen van aardolieprodukten 1 wegens de verhoging van de olieprijzen in enkele produktielanden. Integendeel verbaast het de organisatie, zo schrijft zijin haar brief aan de minister, dat j de officiële prijzen van olieprodukten nog niet zijn verlaagd. De brief van de organisatie heeft, naar de secretaris uiteenzette, betrekking op verwarmingsoliën omdat dit de produk- ten zijn. waarmede de oliehandel hoofdzakelijk te maken hebben. Haar argumentatie, dat een prijsverhoging niet nodig is. geldt echter even goed voor benzine. De organisatie taxeert dal verschil lende factoren op dit ogenblik een ver laging van de officiële prijzen van gas- olie zou rechtvaardigen van ca. f 0.60 per 100 1. Op verscheidene beurzen in West-Duitsland zijn verlagingen van deze grootte en groter al tot stand gekomen, aldus de organisatie van olie handelaren. noodzaak DEN HAAG. Het aantal ge meenten moet in de toekomst waarschijnlijk drastisch vermin derd worden. Dit betekent het samenvoegen van de meeste Ne derlandse gemeenten volgens een wetsontwerp op de gewesten, dat staatssecretaris Van Veen bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Daarmee heeft de regering een einde gemaakt aan de speculaties, die al geruime tijd rond deze kwestie hebben geheerst. Volgens de opvattingen van de regering wordt een bestuurlijke schaalver groting in de toekomst zonder meer noodzakelijk. De bestuurlijke schaalvergroting, zo als de regering die ziet, brengt met zich mee. dat alle gemeenten tot 3000 inwo ners moeten verdwijnen en daarnaast waarschijnlijk de meeste gemeenten tot 6000 inwoners. In het wetsontwerp op de gewesten heeft de regering niet aan gegeven welke gemeenten tot 6000 inwo ners al of niet kunnen blijven voort bestaan. In de debatten in de beide Kamers van de Staten-Generaal zal uit gemaakt moeten worden in hoeverre het aantal gemeenten van 900 tot misschien de helft of nog meer teruggebracht moe ten worden. De onzekerheid hierover zal voorlopig bij tal van gemeenten blijven voortduren. De kleine gemeenten moeten met gro- V*rf samengevoegd worden. Deze grotere eenheden moeten op hun beurt met an dere gemeenten in gewesten gaan samen werken .aldus de kern van het wetsont werp. In een dergelijk gewest behouden de al of niet samengevoegde gemeenten hun zelfstandigheid, maar bepaalde taken zal het toch van de gemeenten moeten kun nen overnemen en zelfstandig kunnen uitoefenen. De planologie van een ge west wordt tot één der eerste taken ge rekend, coördinatie van het beleid der afzonderlijke gemeenten tot de volgen de. In het algemeen moet de behoefte aan gewestvorming aan de gemeenten zelf worden overgelaten. Maar de cen trale overhedi moet volgens het wets ontwerp de bevoegdheid krijgen om een gewestregeling op te leggen. Als de ge meenten overgaan tot gewestvorming moet deze geschieden overeenkomstig een structuurschets voor een bestuurlijke indeling van Nederlnad, die het ministerie van Binnenlandse Zaken bezig is op te Het wetsontwerp stelt onder meer, dat aan het hoofd van een gewest moeten staan een gewestraad (samen te stellen NEW YORK (AFP) De Ameri kaanse luitenant William Calley, tot levenslang veroordeeld wegens deelneming aan de massamoord In het Zuidvietnamese My Lai. heeft samen met de schrijver John Sack een voorschot van 100.000 dollar ontvangen voor zijn memoires. Dit is meegedeeld door de direc teur van de uitgeversmaatschappij ..Viking Press". Thomas Quinzberg. Het boek, getiteld „Luitenant Cal ley: zijn volledig relaas over My Lai en zijn exclusief verslag van het proces tegenover John Sack", zal op 15 september verschijnen. Nu al zijn 30.000 exemplaren be steld, en volgens Quinzsberg zijn ook uit het buitenland aanvragen gekomen. In de haven van Piraeus vindt een gelukkige hereniging plaats van een politieke gevangene met zijn moeder, vrouw en dochter. Een aantal ge vangenen, die lange tijd zijn vast gehouden op het eiland Leros, zyn op het Griekse vasteland aangekomen. De kampen zullen worden opge heven. maar ceL .^-el van de ge vangenen zal worden ondergebracht in afgelegen dorpen. ADVERTENTIE MEUBEL DISCOUNT N.V. IN DC CONSUMENTENMARKT LEVENDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJS door rechtstreekse verkiezingen), een da gelijks bestuur en een voorzitter. De gemeenten moeten zelf opkomen voor de kosten van het gewestbestuur. Zij kunnen daarvoor weer extra-geld van de centrale overheid krijgen. Maar een gewest mag zelf ook belasting heffen, echter niet meer dan een tientje per belastingplichtige per jaar. (Van verslaggeefsters) DEN HAAG Hoewel het vanmor gen vroeg op de Nederlandse wegen nog erg rustig was. is het in de loop van de dag steeds drukker geworden. De grens overgang Bergh bij Zevenaar was gister middag nog de enige die veel verkeer te verwerken had. Vanmorgen was het daar wederom het drukste. Rond negen uur kwamen circa 45 auto's per minnut aan de grensovergang. De drukte was van de kant van Dnitsland hel grootste. De snel weg ArnhemDen Haag had In de mor- NEW DELHI (Reuter) Volgens het Indiase persbureau PTI zijn Westpakis- banse militairen een groot offensief Wonnen in het westelijke deel van Oost-Pakistan. De aanval zou worden uitgevoerd in de omgeving van Jessore. loesjtia en Dinajpoer. Voor de aanval op Koesjtia zijn ver werkingen per boot naar Goaloendo Chat, 45 km oostelijk aan de Padma- hvler overgebracht. Deze maakten wei nig voerderingen daar zij stuitten op een „muur" van onafhankelijkheids strijders. Tegelijkertijd trok een legercolonne uit Jessore voor een aanval op Tsjoea- danga, 16 km van cle Indiase grens. Er zou een zware strijd aan de gang zijn. Aan de Indiase zijde van de grens hoorde men het geschut en zag men dikke rookwolken. Voorts werden zware gevechten ge meld 15 km van Dinapjoer nadat een Pakistaans eenheid uit Ranpoer was opgerukt. De aanval werd gesteun door de luchtmacht. Ook is melding gemaakt van bombardementen in grote gebieden rond Rajsjahi, Sylhet en Narayanganj nabii Dacca. „Onder de duizenden lijken in de straten van Tsjittagong bevinden zich honderden van kinderen", aldus een van de Britten die Oost-Pakistan heeft kunnen verlaten. Volgens deze oogge tuige, die zijn naam niet genoemd wil de hebben, „was de massamoord in deze stad afgrijselijk". De Pakistaande mili tairen hadden groepen mensen omsin geld; „Degenen die wilden vluchten, werden onmiddellijk neergeschoten". Een andere ooggetuige die zich ook in Tsjittagong had bevonden zei. dat de bevolking gebrek aan alles had. ..Als men niet spoedig voedsel en medica menten stuurt, zal het niet nodig-zijn deskundigen op het gebied van de ge boorteregeling naar Oost-Pakistan te zenden". gennren al heel - De centrale van de rijkspolitie in Drie bergen verwachtte vanmorgen vroeg al, dat het de hele dag druk zou zijn op de Nederlandse wegen, vooral door een toe nemende stroom buitenlanders. Wat de files betreft was de centrale van de rijkspolitie van mening, dat ingeval er geen ongelukken zouden gebeuren, files zouden uitblijven. Nederlandse automo bilisten, die naar Duitsland gingen, kre gen in de ochtenduren te maken met ver tragingen. Bij Mannheim was een inten sief verkeer, en bij München zat het ver keer al vroeg vast. De wegen in Noord- Duitsland bleven de hele dag goed be rijdbaar. Treinreizigers bij Delft en op de lijn Utrecht-Leiden hadden vanmorgen te kampen met stroomstoringen. Ge middeld deden zich vertragingen van een kwartier voor. Ook liet de NS enkele treinen uitvallen. De ooi-zaak van de storing bij Delft was te wijten aan het feit, dat een dragline een kabel kapot- trok. Daardoor werd de beveiliging ver stoord. Deze storing was vrij snel ver holpen. De lijn Utrecht-Leiden bleef tot de middag gestoord. Het hele paasweekeinde zal het ver keer naar het westen van het land groot zijn. In Haarlem en omgeving zijn hier en daar al krokussen te zien. Wie dat „hier-en-daar" maar zo-zo vindt, kan beter uitwijken en koers zetten naar de nationale bloemententoonstelling „Keu kenhof", waar narcissen, krokussen en hyacinthen in bloei staan in het open veld. In de kassen van de expositie staan ook de tulpen in bloei en de forsythia vertoont hier in volle pracht zijn bloezem. In de rest van Zuid-Holland zijn de krokussen bijna uitgebloeid, maar krijgen de narcissen meer kleur en zijn hier en daar reeds bloeiende tulipa's en hyacin then te zien. Wanneer 't weer met Pasen zacht is (volgens het KNMI zal dat ook het eeval zijn), zullen er al veel gele narcissen en tulipa's te zien zijn en zullen ook de hyacinthen meer kleur laten zien. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Mr. L. Ridder van Rappard is na afloop van een verkie zingsbijeenkomst In Eindhoven bekogeld met stenen. Op weg naar zijn auto werd hU door enkele jongeren gevolgd. Eenmaal bij de auto gekomen werden de stenen gegooid. Ridder van Rappard werd aan een irm licht gewond. De auto raakte ook beschadigd. Hij heeft geen aangift bij de politie gedaan. Ridder van Rappard sprak in Eindhoven als lijsttrekker van Nederlands Appél. Hij werd ingeleid door Karei Briels. (Van verslaggevers) DEN HAAG Terwijl oud-minister, professor mr. H. J. Hofstra, oud-direc teur van Verolme/s Scheepswerven, de commissie-Winsemius gisteren in Den Haag voorhield, dat een fusie met Rjjn- Schelde de dood van de scheepsbouw zou betekenen, hielden werknemers van Verolme in Rotterdam eu elders een handtekeningactie tegen de fusie. De heer C. Verolme toonde zich daarover niet verrast. Hjj had van werknemers, die achter hem stonden niet anders ver wacht, zei hij na afloop van de 2-daagse hoorzittingen in het Nederlands Congres gebouw. De commissie-Winsemius zal woensdag 14 april haar definitief advies over deze kwestie aan minister Nelissen van Eco- nimische Zaken overhandigen. De bedoe ling is, dat de regering nog voor de ver kiezingen een beslissing neemt over het al of niet fusioneren der Rijn-Schelde met Verolme's Scheepswerven. Professor Hofstra zei gisteren tegen over de commissie-Winsemius, dat de fusie op dit ogenblik wel eens het einde zou kunnen betekenen van de nieuw bouw van schepen, omdat volgens hem de Rijn-Schelde daarin nauwelijks ge ïnteresseerd is. Voor de commissie-Winsemius was het duidelijk geworden, dat noch de heer Hofstra. noch de heer C. Verolme in principe tegen een fusie zijn. „Dit te horen was voor mij een verrassing", zei de voorzitter van de commissie, de heer Winsemius vannacht, na afloop van de hoorzittingen. „Ik heb begrepen dat beide heren een fusie nog even willen uitstellen, totdat het Verolmeconcern wat meer grond onder de voeten heeft. Ik EASTBOURNE (Reuter-AFP) Bij een aanvaring niet een Deens schip in het Kanaal donderdagavond zij dc olie reservoirs van dc tankboot Hullgate op twee plaatsen gescheurd. Door de scheuren lekt de olie in de zee De 1.600 ton metende tankboot en de 500 ton metende Deens boot Ida Hoy er voeren tegen elkaar bij Beachv Had. voor de kust van Sussex. De Hullgate zet niettemin op eigen kracht de reis naar Southampton voort. De grote olievlek in het Kanaal die met afdreef naar de kusten en stranden van de graafschappen Kent en Sussex, is door de hevige wind en het woelige water ten dele in stukken gebroken. TRBOVLJE (AP) In een steenko lenmijn in Hrastnik bij Trbovlje, in Slo- nië (Joego-Slavië) zijn ten minste ne gen mensen om het leven gekomen. De mijn ligt ongeveer 30 km ten oosten van Ljubljana, de hoofdstad van Slovenië, de meest geïndustrialiseerde provincie van Joego-Slavië. noem deze verklaring een winstpunt", aldus de commissievoorzitter. Professor Hofstra legde tijdens de hoorzittingen echter bijzondere nadruk op de werkgelegenheid, die zonder fusie veel beter gewaarborgd zou zijn. Volgens hem dreigt Verolme financieel te worden uitgekleed door afroming van de winsten ten bate van de Rijn-Schelde. Bovendien moet, aldus de heer Hofstra, een fusie vrijwillig tot stand komen en niet op gelegd worden. De commissie-Winsemius gaat haar bevoegdheid verre te buiten wanneer zij de fusie van bovenaf wil opleggen. Intussen heeft het bestuur van de Rijn-Schelde zich in hoofdzaak met een fusievoorstel verenigd. DEN HAAG (ANP) De „Stichting welzijnsbevordering weduwen en wduwnaars" zal bij gebrek aan midde len worden opgeheven. Naar de voorzit ter van het stichtingsbestuur, de heer J. van der Heijden, gisteren in Den Haag meedeelde, moet dit „omdat de rege ring, eerst zo begrijpend tot en met de minster-president toe. het heeft latn afweten". Het in Delft gevestigde „bu reau bemiddeling huishoudelijke hulp in moederloze gezinnen", gedreven door vrijwilligers, zal worden gesloten. De bestuursleden van de stichting zullen als achtlegroep blijven streven naar lotsverbetering voor de 450.000 wedu wen, 150.000 weduwnaars en 300.000 kinderen in onvolledige gezinnen. van de gezusters Fontana, getoond op het Piazza d'Espagna in Rome. De zwart .satijnen broek hcert hooglopende splitten, terwijl de combinatie van blouse, vest en broek is uitgevoerd in zwart, wit en rood. Volgende week komt het met andere modellen voor de officiële presentatie naar Florence.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1