Ceidóc (Bou/iont SjeikMoedjib toch in veiligheid GEESTESGESTOORDE GEEFT ZICH OVER VLUCHTELINGEN IN CHUADANGA VERKLAREN: Mgr. M. A. Jansen geopereerd Dr. Lieftinck bezorgd over binnenlandse politiek PARTIJEN BINDEN ZICH TEVEEL Alle twaalf kinderen in goede gezondheid Onrustige Etna is toeristische a ttractie Onderzoek naar activiteiten van prof. dr. Defares Zd. Molukker vrijgesproken van doodslag op hoofdagent Rotter dam mag niet grootste rol spelen Blikseminval in Laos Man pleegt zelfmoord na aanslag op zoon Hoorzittingen over fusie Verolme Rijn-Schelde DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND papengracht 32. Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Advertenties (excl. B-TAV.) 0.24 p mm. Telefoontje: kwartaal ƒ21,70, per jaar 84.70. 62e jaargang, no. 18.357 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 20.21 uur Beatlesfilm, 22.00 uur Studio Sport; 22.25 Ziens wijze over Boekenweek. Nederland II: 19.05 uur MIK; 20.21 uur The Outsider; 21-50 uur Verslag op woensdag. WOENSDAG 7 APRIL 1971 OVERWEGEND DROOG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met zonnige perioden. Aanvankelijk weinig wind, morgen tot matig toenemende wind uit richtingen tussen noord en oost. .minimumtemperaturen ongeveer 5 graden, maxima morgen van 9 graden in het noordwesten tot omstreeks 16 graden in het zuidoosten van het land. gOTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, emeritus bisschop van Kutterdaiu. is gisteren in het O.L. veziekenhuis te i Amsterdam aau een longaandoening geope reerd. De operatie ls. het bisdom officieel -mededeelde. geslaagd. De toestand van de pa tiënt Is bevredigend. Hij maakt bet naar omstan digheden goed. zodat hij de waarbij hij al-- aansluiten mgr Jansen Bisschop Simonis van Rotterdam heeft de pries ters en gelovigen van zijn bisdom om bijzonder gebed gevraagd voor mgr. Jansen, Bisschop de toestand van mgr. de eerKle dagen ni dergelijke operaiiev gieep niet zonder l>EN HAAG (ANP) Oud-minister dr. P. Lieftinck, minister van Finan ciën in de kabinetten Sckermerhorn, Drees. Beel, Drees-van Scha ik en het eerste kabinet-Drees slaat, zo heeft hij gisteren geschreven, de politieke ontwikkeling in Nederland niet zon der groeiende bezorgdheid gade. Des tijds bekend geworden door 't tientje van Lieftinck, dat tot doel had de Nederlandse munt kort na de oorlog te saneren, maakt dr. Lieftinck zich bijzondere zorgen om de toenemende inflatie in ons land. In een brief uit Washington, waar hij zijn zetel heeft als bewind voerde i van het Internationale Monetaire Fonds, schrijft de oud-minister van Financiën aan dr. W. Drees jr. van DS '70. dat hij de weinig efficiënte wijze waarop de laatste jaren in Nederland het bphouden van het 'ordt nagestreefd met zorg gade aal. Zijn bezorgdheid geldt regering i Staten-Generaal aldus zijn brief an dr. W. Drees jr.. waarin hij zich .wens aanmeldt als lid van diens jr de P.v.d.A. bedankt hebben. .Mijn bezorgdheid spruit vooral ■ooit uit het streven van een aantal belangrijke politieke partijen om zelfs voor de verkiezingen niet partij maar regeringsprogramma's op te stellen. Daarbij komt dan ook nog, dat deze partijen bij voorbaat als voorwaarde voor toekomstige samen werking instemming met deze pro gramma's verlangen. Ik ben van me ning, dat dit ook in strijd is met ver standige politiek, die alternatieve op lossingen openlaat, als met ons con stitutionele bestel. Bovendien ben ik van mening dat het concrete regerings beleid, ofschoon het een duidelijke richting behoeft, aanpasbaar moet blijven aan wisselende binnenlandse en buitenlandse omstandigheden", aldus dr. Lieftinck (Van onze correspondent) PARIJS Het drama met de geestesgestoorde Denis Job in Cousmicm in het departement van de Meuse is afgelopen en tot een gelukkig einde gebracht. Om zeven uur gisteravond, toen er nog maar twee kinderen in de belegerde woning aanwezig waren, heeft Job zijn woning verlaten en zich overgegeven aan de politie. Alle 12 kinderen die het beleg hebben meegemaakt, verkeren in goede gezondheid. Tot hel laatste ogenblik heeft Job er de spanning in weten te houden, zich waarschijnlijk in het geheel geen reken schap gevend van wat hij deed. Om elf uur 's morgens werd zijn vrouw, die hij dood geschoten had. naar het kerkhof gebracht. Hij hoorde het kleppen van de klok, maar weigerde te geloven dat het de begrafenis was van zijn vrouw. Hij was in de vaste overtuiging dat hij bedrogen werd. Daarop liet men hfem de foto's Denis Job, heef t gisteren in lief /■'ranse plaatsje Cousances plaats gehad. Denis Job. die zijn vrouw heeft doodgeschoten, wilde op dat moment niet geloven dat de klokken voor de begrafenis van zijn vrouw luidden. (Yaa onze correspondent! CHUADANGA. Volgens een groep Oostpakistaanse vluchtelin gen, die gisteren in het stadje Chuadanga is aangekomen, bevindt ijeik Moedjiboer Rachman, de man 4e laud onafhankelijk ver klaarde, zich iti veiligheid. De groep zei, Moedjiboers vrouw, die siïds 26 maart niets meer over het ld van haar man had vernomen, ulDacca weggesmokkeld te heb- ta. De sjeik is volgens de vluch- ftfingen in de vroege ochtend van .'I maart de Westpakistaanse troe pen ontkomen onder een gewapend geleide van zijn eigen soldaten. Volgens de vluchtelingen, die hun tocht naar Chuadanga per riksja of fiets maakten, schieten de West pakistaanse troepen in de hoofd stad Dacca nog steeds op burgers. De massa-executies schijnen voor bij te zijn. Chuadanga wekt thans de indruk voor- ipig de hoofdstad van Bangla Desh, het „Vrije Oost-Pakistan", te zijn. Het kleine stadje met zijn eigen ziekenhuis en een volop werkend ambtenarenapparaat, is het centrum van militaire activiteiten in het zuidwesten van Oost-Pakistan. Uit de stad Jessore komen evenwel berichten dat het Westpakistaanse leger erin ge slaagd is de vrijheidsstrijders volledig uit de stad te verdrijven. Onder de be volking zijn vee! slachtoffers gevallen. Gesproken wordt van verscheidene dui zenden doden. In een kanaal drijven honderden lijken als gevolg van een be schieting van een menigte die op eva cuatie per schip stond te wachten. Ook van elders worden voortdurende -gevech ten, beschietingen en bombardementen gemeld. „Erger dan Biafra", verklaarden enige I CATANIA (A.P.J, Europa's levendigste vulkaan, de Etna op Sicilië, komt j in beroering. In de afgelopen 24 uur zijn vijf nieuwe kraters ontstaan onder de. I centrale conus en stroomt er lava met een vaart van 200 meter per uur langs de zuidelijke en oostelijke glooiing. Vulcanologen achten de kans aanwezig dat de Etna, na twee jaar van geringe activiteit, weer gevaarlijk wordt. Gisteren waren sommige lavastromen al een kilometer afgezakt. De uitstoting van de lava. die op sommige plaatsen meer dan I drie meter dik en over een front van 50 meter ligt, ging gepaard met ritmische I explosies, waarbij as hoog de lucht in werd gestoten. Dit vuurwerk van de natuur I heeft duizenden toeristen aangetrokken, die zich in de plaatsen aan de voet van de vulkaan hebben verzameld. De plaatsen, zoals Taormina, liggen zover van de kraters verwijderd, dat zij praktisch nooit In gevaar komen, behalve bij laterale erupties of bij het ontstaan van verafgelegen, nieuwe kraters. evacués gisteren bij hun aankomst in de Indiase stad Calcutta. Dacca en Chitta- gong zijn volgens hen „dode steden". Veel lijken liggen al dagenlang op de- zelfc plaats en worden prooi van dieren. Er worden onbeschrijflijke wreedheden gemeld. In India wordt het aantal slachtoffers in Oost-Pakistan al geschat op 600.000. Pakistan heeft gisteren voor de tweede maal binnen een week de beschuldiging geuit dat Indiase oorlogsschepen een Pakistaans schip hebben lastig gevallen. Ditmaal zou het een schip betreffen dat met pelgrims aan boord van Mekka op weg was naar de havenstad Chittagong. AAN ONZE ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag kunnen advertenties voor de editie van zaterdag opgegeven worden worden vrijdag tot 10.00 uur. Adv. Exploitatie. Van Rhijn door Noorlander overgenomen LEIDERDORP De in financiële moeilijkheden verkerende aannemings maatschappij Van Rhjjn Katwijk N.V. is. zoals wij enige dagen geleden aankon digden. nu definitief overgenomen door het aannemersbedrijf Noorlander er N.V. uit Leiderdorp. Volgens een woord voerder van Noorlandr N.V. is het ont staan van de moeilijkheden bij het Kat- wijkse bedrijf te wijten aan een niet juist beleid. Het bedröf zou voldoende werk onder handen hebben, dat echter tegen te lage prijzen is aangenomen. Bij Van Rhijn N.V. werken 250 personeelsleden, wie de overneming geen gevolgen zal hebben. Met de betreffende vakorgani saties is overleg gepleegd. (Van verslaggeve: DEN HAAG (ANP) Het gerechts hof in Den Haag heeft vanmorgen de 34-jarige Znidmolukker Hendrik J. H. uit Capelle aan de IJsscl vrijgesproken van de hem tenlaste gelegde doodslag «P de 28-jarige VVassenaarse hoofdagent ■1. Moolenaar. Het hof veroordeelde hem alleen wegens openlijke geweldpleging un wederrechtelijke vrijheidsberoving hij de Zuidmoluksc overval op de Indo nesische residentie in Wassenaar tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorlopige hechtenis. De advocaat-fiscaal had tegen Hen drik H. wegens doodslag, geweldpleging vn vrijheidsberoving samen een gevan genisstraf geëist van zeven jaar met aftrek van voorarrest. Hij had bewezen geacht dat H. bij de overval op 31 augustus met een pistool hoofdagent Moolenaar door het hart had geschoten. De advocaat-fiscaal had eenzelfde straf geëist als de officier bij de rechtbank in Den Haag in december. De rechtbank veroordeelde Hendrik H. tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek. H. f'ng als enige van de groep in hoger beroep. Ir. POSTHUMUS: EGMOND AAN ZEE (ANP) Rotter dam mag als havenstad niet de grootste rol spelen in hel nationaal zeehavenbe- leid in Nederland. Dit zei de voorzitter der commissie zeehavenoverleg, ir. 8. A. Posthumus gisteravond tijdens 'n kader- bijeenkomst van de bedrijfsgroep ha vens van de Nederlandse bond van ver- voerspersoneel in Egmond aan zee. ..Rotterdam zal moeten accepteren, dat ook andere havenplaatsen delen in de zeehavenontwikkeling. Vanzelfsprekend heeft de Maasstad hierin een belangrij- i ke rol. maar ze mag niet de hoogste I De voorzitter waarschuwde Rotter dam ervoor, haar propaganda als groot ste haven ter wereld niet te ver door te voeren. Een dergelijke propagande zou volgens hem wel eens nadelig kunnen gaan werken voor de stad. (ADVERTENTIEl Druk? Ja Gezellig, Zaterdag 8 uur Leiden en Lisse le Paasdag loeiden en Lisse 8 uur 2e Paasdag Lelden en Lisse 8 uur LEIDEN Prof. dr. J. G. Defares, bijzonder hoogleraar in de mathemati sche antropobiologie vindt het een on verkwikkelijke zaak, dat hij van buiten af heeft moeten vernemen, dat het col lege van curatoren van de rijksuniversi teit te Leiden zich deze week gaat be raden over de problemen die rond zijn persoon zijn ontstaan. Prof. Defares staat bekend om zijn kritische opvattin gen over de anticonceptiepil. In het aprilnummer van het NVSH- blad Sextant wordt hij ervan beschul digd dat hij zich in zijn kritiek niet door wetenschappelijke motieven laat leiden. Zijn argumenten tegen de pil zouden als doel hebben belangstelling te kweken voor een ander anticonceptiemiddel. De NVSH verwijt prof. Defares ook zijn commerciële nevenactiviteiten. De Leid- se hoogleraar zou adviseur zijn bij het Haagse vermageringsinstituut „Interna tional health Spa" en relaties onder houden met de Nederlandse Vereniging voor Gezondheidsbewaking, een door niet-medici opgezette vereniging. Bij het onderzoek van de curatoren zou hel gaan om de vraag in hoeverre prof. Defares door deze activiteiten de naam heeft geschaad van de universiteit. Men zal zich beraden over de vraag of ontslag van prof. Defares al dan niet ge wenst is. Prof. Defares. die vrijwel geen commentaar wil geven, heeft inmiddels wel gesuggereerd dat zijn lidmaatschap Ralph Abernathy, voorzitter van de Amerikaanse beweging voor gelijke burgerrechten, balt z'n vuist tijdens-n toespraak in de New Yorkse Wall Street. Abernathy eiste onder het oog van Washington een minimaal inkomen voor iedereen van 6500 dollar, de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Indo-China en de vrylatinp fan alle politieke gevangenen. SAIGON (AP) Ongeveer 200 Zuid- vietnamese commando's hebben met he likopters een bliksemaanval uitgevoerd op een gebied in zuidelijk Laos, waar een Noordvietnamees basiskamp werd vermoed, zo is in Saigon meegedeeld. Ten koste van lichte verliezen aan ei gen zijde, doodden de commando's 15 Noordvietnamezen. Voor het invallen van het duister werden zij weer opge haald door de Amerikaanse helikopter piloten Daley Richard J. Daley is voor de vierde achtereenvolgende maal herkozen als burgemeester van Chicago. Daley kreeg meer dan tweemaal zoveel stem men als zijn tegenkandidaat de republi kein E Friedman. van de Moermancommissie mede aanlei ding is tot de acties die tegen hem wor den gevoerd. De Moermancommissie is de door staatssecretaris Kruisinga inge stelde commissie die een onderzoek in stelt naar de behandelingswijze van de Vlaardingse arts Moerman die al tien jaar strijdt voor erkenning van zijn me thoden bij de kankerbestrijding. VLAARDINGEN (ANP) Een 53- jarige sleepbootkapitein heeft gister avond in zijn woning In de Vlaar dingse wijk Holy zijn 24-Jarige zoon onverhoeds met een pistool in de nek geschoten. Daarna richtte de man het wapen op zichzelf en hij pleegde zelfmoord. De zoon werd zwaar gewond. De oorzaak van het drama moet, volgens de politie, wor den gezocht in familicomstandlghe- De zoon kon nog naar de telefoon kruipen om zijn vrouw te waarschu wen. Zij trachtte de dokter te bellen, maar zij kreeg het automatisch ant woordapparaat. Daarom waarschuw de zij een buurman, die zowel de polite als een arts alarmeerde. De ouders van de zwaar gewonde waren van plan te gaan scheiden. De vader woonde nog in de echtelij ke woning. Zijn Vrouw ging op een adres buiten Vlaardingen wonen. De 24-jarige zoon heeft herhaalde ma len pogingen gedaan om bemiddelend op te treden tussen zijn vader en moeder. Hij stond met zijn vader op goede voet. want geregeld kwam hij naar diens flat om de boekhouding voor hem bij te houden. Ook dinsdagavond, kort na negen uur, was hij hiermee bezig. Zonder dat hij iets vermoedde, sloop zijn vader de kamer binnen en hij schoot op zijn zoon. Deze hield zich dood en wachtte af, wat er verder zou ge beuren. De vader ging na de aanslag naar de slaapkamer en schoot zich- zelf daar door de slaap. van de begrafenis en van de kist van zijn vrouw zien. Dat maakte in zoverre indruk dat hij tegen het middaguur het zevende kind naar buiten liet gaan. De psychiater die hem al eerder had be handeld, gaf de moed niet op en bleef met Job in contact. Om zeven uur gis teravond kwamen ook het achtste, ne gende en tiende kind naar buiten. En toen waren er nog maar twee. Het had er de schijn van dat Job zich met zijn laatste twee kinderen op een nieuwe belegering in de nacht voorbereidde, want hij maakte aanstalten de luiken dicht te doen cn middageten te gaan klaar maken. Maar plotseling ging enke le minuten na zeven uur de voordeur open en Job kwam met de laatste twee kinderen naar buiten. Om de wijste par tij te kiezen: hij gaf zich over. Nauwelijks een uur na de afloop van het drama te Cousances werd bekend, dat een man met een jachtgeweer zich heeft verschanst in een woning aan de rand van de stad Angouleme, in het zuid-westen van Frankrijk. Charles Chassin, een elektricien van 30 jaar, had reeds bijna een etmaal lang zich in zijn woning gebarricadeerd met zijn zoon, wiens leeftijd nog niet bekend is. Chassin had geschoten op drie agen ten van politie, die zijn huiS naderden om hem tot overgave te bewegen. De agenten, die niet geraakt werden, trok ken zich daarop terug. In de loop van de avond zijn zijn vrouw en een van zijn vrienden erin ge slaagd Chassin te overreden zich aan de politie over te geven. Deze heeft hen! op last van de districtsprocureur in vrij heid gesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De rommissie-Wtnse- mius. die onlangs advies uitgebracht heeft over de fusie tuisen Verolme» Scheepswerven cn de RUn-Schelde, hoodt vandaag en morgen over deze kwestie een groot aantal hoorzittingen. Daarvoor komen belanghebbenden bijeen in het j Congresgebouw te Den Haag. De zittin gen worden zowel overdag als 's avonds gehouden en i(jn alleen toegankelijk voor de door de oommissle-Winsemlus uitge nodigde direct-belangbebbtndcn en in stanties. Vandaag werden reeds ontvangen de scheepsbouwmeesters, de vertegenwoor digers van de werf v d. Giessen-de Noord (eveneens genoemd als fusiepartner) en de beleidscommissie Verolmeconceru, die de fusie afgewezen heeft. Vanavond 1» een bespreking belegd met de centrale ondernemingsraad van de Rijn-Schelde De Sliedreclitse ooievaar is weer terug. Na zijn nest, dat hij het afgelopen najaar had verlaten, weer in orde gemaakt te hebben, is het wachten nu op de vrouw. Vorig jaar werden hier twee jonge ooievaars geboren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1