Ik ben gezond gebleven door het plezier in mijn werk Congres aanvaardt Brezjnevs rapport Pakistan dient bij V.N. protest in Wit brengt de kaashaas dit jaar? Heath en Brandt bespreken Britse toetreding EEG Jaarlijks 1600 valpartijen in bouw PTT verhoogt buitenlandse tarieven Gastarbeiders spannen kort geding aan ..INMENGING VAN "INDIA" Leger beheerst steden in O-Pakistan DINSDAG 6 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ..Geen Russische ingenieurs in mijn bedrijf" ,,/fc heb deze job zo leuk gevonden en daarom ben ik zo gezond gebleven" ,.hef is natuurlijk flauwekul dat je alleen zaken kunt doen als je goed gedronken hebt"; loonsverhogingen worden in dit land beschouwd als iets dat in het alge meen belang is, prijsverhogingen als iets schandaligs". De man die dit zegt is ir. F. J. Philips; nog twee maanden de aller hoogste chef van meer dan driehon derdvijftigduizend mensen, man aan de top van een concern, dat naar de omzet gemeten, de achttiende plaats op dewereldranglijst bezet. AVocnsdag 2fi mei, 's middags om drie uur neemt de big boss afscheid van het bedrijf, waaraan hij meer dan veertig jaar verbonden is geweest. Dat uitluiden gebeurt in Eindhoven, in het „Evolu- on", het monument voor de evolutie dat „Meneer Frits" nadrukkelijk wen- Evenals andere bedrijven zijn er pro blemen bij Philipa De voorraden sta pelen zich op. de winsten dalen. „Als je in een bepaalde situatie zit, is het erg moeilijk om je te realiseren dat het over een jaar heel anders kan zijn" zegt ir. Philips. „Als het goed gaat besteed je misschien iets minder aandacht aan de algemene efficiency. Nu zullen we wel de puntjes op de i moeten zetten. Men denkt altijd dat wij veel slimmer zijn dan in werke lijkheid. Iedereen dacht dat de afzet van kleuren-tv in het najaar van 1970 geweldig zou zijn. Doordat bepaalde lieden met de prijzen gingen manipu leren nam de klant een afwachtende houding aan. Niemand had dat in augustus, september van het vorig jaar voorzien. Straks krijg je de Olympische Spelen in Duitsland. Maar wanneer kopen de mensen een kleu- ren-tv daarvoor? Ook aan enquêtes heb je niet. altijd houvast. Ons artike lenpakket is enorm uitgebreid en de vernieuwing ervan gaat steeds sneller. Daardoor wordt de zaak almaar inge wikkelder. Vroeger lag het allemaal wat gemakkelijker. Misschien zullen we iets beter moeten organiseren. We gaan nu de berichtgeving door het inschakelen van computers versnel len". Ontwikkeling Ir. Philips gelooft niet in het creëren van behoefte, maar hij gelooft wel dat een bepaalde ontwikkeling zich voort zet. „Neem de -auto: jaren geleden kon een gezin dat pas begon er niet aan denken om een auto aan te schaffen Tegenwoordig is dat het eerste, zij het (en vierdehandsje". .Zo staat het voor mij ook vast dat over tien a .vijftien jaar iedereen -Weuren-iv heeft. Natuurlijk moet je steeds mot nieuwe dingen komen. Wij doen geweldig'veel aan research. In de laboratoria wordt aan produkten gewerkt waarvan je hoopt dat ze over een x-aantal jaren uitkomen. Wij ma ken op dit pioment dingen die steunen k&een research van vijftien jaar ge- lffcn. Je moet je wel steeds afvragen: Sdingen die ik doe, worden we daar met n allen beter van? We zitten in «n bedrijf dat zo veel nuttige pro dukten maakt, met steeds nieuwe mo gelijkheden, kijk maar naar de medi- tche apparatuur die we leveren. Een '■dor punt is dat meer brije tijd komt hoe meer vrije tijd, hoe meer licht gebruikt. Neem de sportvelden: er IfWTen er steeds bij". Dt Ontwikkelingslanden hebben hem altijd erg geboeid. „Het is hartver- verwarmend". zegt hij, „om te zien met welk een enthousiasme men daar werkt. In die landen kom je veel mensen met niet zo'n erg grote erva ring maar wel met veel goede wjl tegen. Het prettigst zou zijn als ieder een zijn geld stopte in één grote pol waarmee men de ontwikkelingslanden kon helpen. Als dat zo was zou ik zeggen: Nederland doe mee aan die pot. Nu geven alle grote landen bila teraal en helpen h un industrieën. n Vooral de Fransen doen dat zeer slim. In Nederland mag dat niet. De rest van ie wereld lacht zich daar rot om. Ik heb ja hoe zal ik dat zeggen ?en vertrouwensvolle relatie met veel I staatshoofden van ontwikkelingslan- 9 den. Maar ik zeg nooit tegen ze: ik kom hier om je te helpen, want dat J geloven ze niet. Je moet er- reële, igel eerlijke, nuchtere lieden naar toestu- I ren en geen slimme rakkers. Wij pro fil beren in die landen in continutïeit te werken. Wij vinden het fijn ons er te I vestigen en willen er dan ook honderd jaar blijven. Hetzelfde geldt voor an- MOSKOl' (AP-ÜPA) Het 24ste cngres van de Russische communistische partü j heeft gisteren na vijf dagen debat zyn unanieme goedkeuring verleend aan het verslag waarmee partijleider Leonid Brezjnev vorige week dinsdag het congres heeft geopend. (ADVERTENTIE) IR. PHILIPS STAPT ER IN MEI UIT dere landen. Alleen in Oosl-Europa hebben ze ons er uitgegooid. Wij had den er vóór de oorlog de beste fabrie ken op radiogebied". Voor politiek heeft „meneer Frits" nooit iets gevoeld. Hij voegt er la chend aan toe: *In 1581 hebben ze voor eens en altijd Philips in de politiek afgezworen". Communisme Over het communisme en Vietnam geeft ir. Philips deze mening: „In Vietnam wordt een oorlog tegen op dringende communisten uitgestreden. Laten we dat toch vooral niet verge ten. Als de Noord-Vietnamczen zou den zeggen: wij blijven bij onze eigen grenzen was het er morgen vrede". „Wij doen nauwelijks zaken met com munistische landen. Na de opstand in Hongarije en Tsjecho-Slowakije hebben we overigens wel gemerkt dat de mensen daar hunkeren naar contacten met het Westen. Maar voor een part nership in die landen voel ik niets. Je hebt er geen enkele grantie. Nzis- me en communisme is precies het zelfde: het geweten van de staat gaat voor het geweten van het individu. Ik heb geen zin om een dergelijk regiem te bevorderen. Natuurlijk: spullen die ze ook in een winkel op de hoek kunnen krijgen wil ik er wel aan noemen computers in geen geval. Ik wil geen Russische ingenieurs in mijn bedrijf. Niet omdat ik een hekel Briefwisseling met Pompidou BONN (AFP-Rcuter) De kwestie V1n Engclands toetreding tot dc EEG is bet hooldthema geweest van de bespre kingen die premier Ileath van Engeland fn bondskanselier Willy Brandt van Best-Duitsland maandag in Bonn heb ben gevoerd. Zowel in Britse als in Westduitse plegatiekringen verklaarde men dat Heath en Brandt vastbesloten zijn de onderhandelingen in Brussel over Enge lands lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap met voortva rendheid voort te zetten en dal zij er met kracht naar zullen streven dal er nog voor de zomer van dit jaar een Positief resultaat uit de bus komt. De Woordvoerder van de Westduitse rege- r'ng, Ruediger Von Wechmar, verklaar- de na afloop van de besprekingen dat volgens Heath en Brandt de te nemen I politieke beslissing in verband met En gelands kandidatuur van enorme bete kenis is ondanks het belang van een regeling van de praktische vraagstuk ken. omdat het mislukken van de on- I derhandelingen noodlottig zou zijn. Brandt heeft met Heath gesproken over de briefwisseling die hij met premier Pompidou van Frankrijk voert over de problemen rond Engelands kandidatuur voor hel lidmaatschap van de EEG en de politieke toekomst van West-Europa Brandt zou daarbij gesteld hebben dat de moeilijkheden bij de onderhandelin gen in Brussel over Engelands toetre ding niet overtrokken moeten worden Uit zijn correspondentie met Pompidou had Brandt de indruk gekregen dat Frankrijk nog steeds wil dat Engeland lid van de Euronese gemeenschap wordt en dat het standpunt van Parijs niet zo onbuigzaam is als men wel denkt en in feite zelfs „constructieve elementen" "be vat. Heath zou óp zijn beurt uiteengezet hebben waarom hij de voorstellen die Engeland in december heeft inge diend. billijk en redeijk acht ondanks .de kritische houding van Frankrijk tegen- over deze voorstellen. Vanegordel kan bouwvakker helpen UTRECHT (ANP) Op de Neder landse bouwwerken komen jaarlijks ongeveer 1(100 valpartijen voor. Soms is de afloop fataal, soms blijft het bij liehte verwondingen. Hel bureal „Bouw Veilig" stelt in een publicatie „Bouw Beter - Bouw Veilig", dat het valpro- blccm goeddeels uit de wereld kan worden geholpen door het gebruik van deugdelijk klimmateriaal. het afscher men van vloer- en wandopeningen en het gebruiken van vanggordels. „Waar om een bergbeklimmer zich niet voor zo'n gordel geneert cn een bouwvakker wel is 'n nog onopgeloste vraag", aldus het bureau. Een op de vier bedrijfsongevallen in Nederland gebeurt in de bouw Volgens het bureau kan hel ongevalsrisico alleen worden beperkt door een gezamenlijke inspanning van ondernemers en werk nemers. Hot aantal concrete ongevdl- oorzaken zou stprk kunnen worden I verminderd als de bouwplaats ordelijk en overzichtelijk werd gehouden en als geen gebrekkig of versleten geereed- schap werd gebruikt. mijn know how weghalen. Met Portu gal. Spanje, Griekenland, landen die vandaag de dag ook nogal eens in de schijnwerper staan, wil ik wel zaken doen: die zijn er niet op uit om ons regiem omver te werpen". Invloed Over zijn invloed in, eigen land zegt ir. Philips glimlachend: „Ik heb lang niet genoeg invloed in Nederland. Die invloed hangt zeker in ons land af van je eigen gedrag. Je moet de zaken niet mooier voorstellen dan ze De opvolging van ir. Philips lijkt naar de buitenkant een familiezaak, maar: „Bij de benoeming van Van Riemsdijk is niet het feit dat hij in do familie zit doorslaggevend geweest. Wij von den in de raad van bestuur gewoon dat Van Riemsdijk het kon. Hij is een reuze eerlijke vent die nooit iemand heeft voorgetrokken. Jarenlang heeft hij onze Nederlandse verkooporgani satie voortreffelijk geleid. Wij van de familie Philips hebben altijd gepro beerd om te tonen dat de belangen van het bedrijf, van de werknemers ons bijzonder na aan het hart liggen. Die reputatie heeft Van Riemsdijk ook. Ik heb honderd procent vertrou wen in mijn opvolger". En komen zijn zonen ook aan de top? „Ze mogen het proberen: ik zal ze niel verbieden. Twee zonen Van Otten werken ook hier. Ze doen het erg Ir. Philips probeert een matig mens te zijn en drinkt al jaren geen borreltje meer. maar wel lekkere uitgeperste sinaasappels. „Dat doorbreekt de mythe dat je alleen zaken kunt doen als je flink gedronken hebt", voegt hij In ieder geval is hij niet van plan sti te gaan zitten als hij straks president af is. „Er zijn zoveel fabrie ken waar ik in geen jaren ben ge weest. Het lijkt me leuk er nog eens naar toe te gaan en er dan wat langer te blijven Nu heb ik daar gewoonweg geen tijd voor. Maar heel goed dat er een tijd is (ik word in april 66) waarop je moet uitstappen. Goed ook, dat jongeren de problemen i nu gaan aanpakken. Overigens: Ik blijf wel in de buurt" De mooiste dag in zijn leven: „De bevrijdingsdag". PIET DE BONT I In zijn rapport, waarvan de voor lezing dinsdag zes uur in beslag nam. heeft Brezjnev onder meer een uit zes punten bestaand vredesplan voorgesteld. <dat voorziet in de geleidelijke opheffing van de militaire organisaties van de NAVO en het Pact van Warschau als eerste stap tot liquidatie van de twee machtsblokken. Hij waarschuwde ook voor een vertra ging van de ratificatie van de verdragen die West-Duitsland met de Sovjet-Unie en Polen heeft gesloten. Volgens hem kan een dergelijke vertraging leiden tot een nieuwe crisis in het vertrouwen in de bondsrepubliek. Andere punten vormden een nieuw pleidooi voor het beleggen van een con ferentie over de veiligheid in Europa, de uitgesproken wens voor een verbetering van de verhouding met communistisch China en een nieuwe rechtvaardiging voor de militaire invasie in Tsjecho- Slowakije in augustus 1968. Op binnenlands en economisch gebied sprak de partijleider zich uit voor ver hoging van de levensstandaard en uit breiding van de produktie van ver- bruiksgoederen. Een terugkeer naar de ..persoons verheerlijking" een Russisch syno niem voor het stalinisme wees Brezjnev af. evenals trouwens het „subjectivisme", waarmee de opvattingen van de vorige partijleider. Kroetsjev. worden omschreven. Door een omwisse ling van de partijlidmaatschapskaarten Veel schade bij brand in Helmond HELMOND (ANP) Een brand bij Siegers Textielveredelingsbedrüf „De Watermolen N.V." te Helmond heeft gisteravond een anderhalf miljoen gul den schade veroorzaakt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, had het vuur snel onder controle, maar kon niet verhinderen dat een bedrijfsruimte ge heel uitbrandde. De schade betreft vooral machines en in het bedrijf opge slagen synthetische goederen, voorna melijk polyester damesstoffen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volledig in hei duister. De Watermolen is een soortgelijk bedrijf als de Regenboog in Tilburg, dat bij een brand zondagmorgen voor enkele miljoenen schade heeft geleden. zou de partij zijns inziens verdei kunnen Ook op de laatste dag van het debat over Brezjnevs rapport werd nog eens j duidelijk gemaakt, dat de partijleiding onverzoenlijk blijft staan tegenover dc liberale schrijvers. Nadat eerst de partijleider al scherp alle liberale ten- denzen had veroordeeld, was zaterdag dc 65-jarige Nobelprijswinnaar Michail Sjo- lochov, de auteur van „de stille Don" fel uitgevallen tegen allen die afwijken van de officiële cultuurpolitiek. Gisteren liet Alexander Tsjekovski, hoofdredacteur van het schrijversblad Literatoernaja Gazeta. zich in dezelfde geest uit. DEN HAAG (A.N.P.). Dc PTT zal met ingang van 1 juli een aantal buiten landse posttarieven verhogen. De tariefs verhogingen voor brieven hebben alleen betrekking op stukken zwaarder dan 20 gram met andere buitenlandse bestem mingen dan Suriname, de Nederlandse Antillen, de E.E.G.-landen. San Marino. Monaco en Vaticaanstad. Het tarief voor een enkele brief (tot 20 gram) voor deze landen biyft 25 cent. De tariefsopbouw boven 20 gram wordt als volgt gewijzigd: 2050 gram 80 ct. 50100 gram 100 ct, 100—250 gram 250 ct, 250—500 gram 450 ct, 500—1000 gram 750 ct en 10002000 gram 1200 ct De prijs van briefkaarten naar Suri name, de Nederlands" Antillen, de E.E.G.- landen, Monaco, San Marino en Vaticaan stad blijft ongewijzigd op 20 cent. Brief kaarten met andere buitenlandse bestem mingen gaan 30 cent kosten (was 25 ct). De buitenlandse tarieven voor ander drukwerk dan boeken, kranten en tijd schriften blijven tot 50 gram onveran derd. Van 50100 gram wordt het tarief voor alle landen gebracht van 30 op 35 cent en voor 100250 gram van 50 CASSIS. Franse vrouwen vragen legale abortus (Van o u-respondent L. Kleijn) PARIJS Het weekblad „Le Nou velle Observatcur" heeft een artikel gepubliceerd over abortus in Frankrijk, met daaraan toegevoegd een lijst waar in 343 vrouwen uft alle lagen van de Franse gemeenschap met naam en toe naam verklaren, dal zij abortus hebben laten toepassen. „Met ons", zeggen zij, „doen dat in j Frankrijk illegaal ongev eer een miljoen vrouwen per jaar en de meesten van hen in omstandigheden die voor hen levensgevaar meebrengen. De onderge tekenden verlangen dat de vruchtaf- j drijving in Frankrijk officieel zal wor- i den toegestaan. Onder de ondertekenaars vindt men namen als Francoise Anoul, Cathérine I Deneuve, Simone de Beauvoir, Jeanne Moreau, en Francoise Sagan. Gré Brouwenstijn nam afscheid van concertpodium HILVERSUM (ANP) De operazange res Gré van Swol-Brouwenstijn heeft maandagavond tijdens een operaconcert in Gooiland te Hilversum afscheid ge nomen van het concertpodium. Na af- i loop van het concert werd zij door bur gemeester dr. P. J. Platteel van Hilver sum benoemd tot ereburgeres van deze stad. waarvoor zij de zilveren legpenning van de gemeente kreeg. Tevens werd zij ingeschreven in het guldenboek van Hil- I versum en zij kreeg de daarbij behoren- I de gouden speld. Na afloop van het concert, dat zij gaf met het Radio Filharmonisch Orkest on der leiding van Willem van Olteiloo. werd zij namens het bestuur van de NOS toegesproken door de heer Ch. van der Ploeg. Marc Chagall grootofficier Legioen van Eer PARIJS (DPA) De Franse premier, Jacques Chaban-Delmas, heeft maandag avond de schilder Marc Chagall de ver sierselen opgespeld behorende bij het grootofficierschap in het legioen van eer. Chagall, die in juli 1887 als zoon van een kleine joodse handelaar in het Rus sische Witbsk geboren werd. ging in 1910 naar Parijs. Nadat hij vbor enige jaren naar Rusland teruggekeerd was, ging hij in 1922 wederom naar Frank rijk. In 1941 moest hij voor de nazi's nogmaals Frankrijk verlaten, zij het tijdelijk. DORDREGH (ANP) Negentig, voornamelijk Turkse, werknemers, be woners van een pension in Dordrecht hebben besloten tegen het schoonmaak bedrijf Frisco N.V. uit Rotterdam een kort geding aan te spannen, omdat dit hedryf d'e werknemers de huur in het pension heeft opgezegd. Het schoonmaakbedrijf is sinds vorig jaar eigenaar .van het pand waarin het pension is gevestigd. Het schoonmaak bedrijf vroeg de werknemers die er onderdak hadden en twintig gulden per week voor een bed betalen of ze be reid waren meer huur te betalen en te vens met volledig pension te huren. Het merendeel van de buitenlandse werkne mers wilde het zo laten als het was. Het schoonmaakbédrijf heeft een con tract met de in Alblasserdam gevestigds dochter van de N.V. Philips. NKF-staal, voor het huisvesten van honderd ar beidskrachten die het schoonmaakbedrijf in Turkije heeft aangeworven en die nog naar ons land moeten komeri. 'Defee ar beidskrachten zouden tegen een in hot contract overeengekomen prijfi v-afT'/ per week in ons land in volledig pension worden ondergebracht. Het schoon maakbedrijf wil die honderd Turken nu in het pension in Dordrecht onder dak brengen. ADVERTENTIE Eerlijk is eerlijk. Niet iedereen heeft een zoet Paasmondje. En zelfs de grootste zoetekauw snakt tenslotte naar iets hartigs. Haal dus een ferm stuk kaas in huis voor de Paas. Zo tegen het paasglaasje wordt 't tijd voor het paaskaasje. Uit 't vuistje natuurlijk. NEW YORK (Reuter) Pakistan heeft bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. geprotes teerd tegen „inmenging" door India in de binnenlandse aangelegenheden van Pakistan. Tijdens een onderhoud van meer dan een uur overhandigde de Pakistaanse ambassadeur, Aga Shahi. Oe Thant een boodschap met dit pro- lest. Vorige week verklaarde India in een nota, dat de volkerenorganisatie „pas sende stappen" moest ondernemen in velband met de toestand in Oost-Pakis- tan. „Het menselijk lijden is daar zo groot, dat er geen sprake meer is van een binnenlandse aangelegenheid van Pakistan alleen", aldus de Indiase nota Eerder had de Indiase ambassadeur Oe Thant verzocht zijn „goede diensten" aan te bieden om „een einde te maken aan het afslachten van een ongewapend volk". Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben maandag verklaard, dal in de Pa kistaanse burgeroorlog beide partijen Auteur ..Lo\ e Story" loopt rae marathon BOSTON De 33-jarige Ameri kaanse auteur Erich Segal, schrijver- van het boek „love story,'" waarvan de verfilming momenteel in bioscopen over de gehele wereld veel succes oogst, is een van de deelnemers aan de klassieke marathon van Boston op 19 april. Pro fessor Segal isc als lange-afstandloper niet onervaren. Hij liep de 42 kilometer en 195 meter van Boston reeds tien keer uit Zijn beste prestatie was een 50e plaats in de tijd van 2 uur 56 minuten 30 seconden Erick Segal, die op 15 april naar Hollywood zal worden geroepen om naar verwacht een of meer Oscars in ontvangst te nemen, is van plan deze keer in drie uur binnen te zijn. „Het zou een teleurstelling voor me zijn, als ik er drie uur en een kwartier over zou j doen", aldus Segal, wiens enige vrees is met „hallo preppie" te worden nageroe- inomenteel hun posities lijken te conso lideren. Volgens hen wordt nu nog slechts sporadisch gevochten, maar valt een hernieuwd oplaaien van de strijd te voorzien. Zij menen uit de onvolledige berichten die Washington bereiken, te kunnen opmaken dat d<- Pakistaanse strijdkrachten Dacca. Tsjittagong en verscheidene andere steden in handen hebben, terwijl de Bengaalse „vrij heidsstrijders" het platteland beheersen. Washington blijft in zijn commentaar neutraal. Woordvoerder Charles Bray herhaalde dat Amerika bezorgd is over de verliezen aan mensenlevens in Oost- Pakistan en hoopt op een terugkeer naar een vreedzame situatie. Amerika is volgens officiële functionarissen „be reid elk internationaal intiatief voor humanitaire bijstand als waarom de centrale regering van Pakistan zou vra gen. te steunen overeenkomstig de ver klaring die de secretaris-generaal van de Verenigde Naties hierover heeft af gelegd". Er was echter nog geen plan van dien aard opgesteld. UNIVERSITAIR NIEUWS Ie Rotterdam, is thans wetenschappelijk liootdrnedewerkei aan de Rijksuniversiteit AMSTERDAM - Aan de Vrije Universl- volgende groepsleidster" "promotor was prof. dr. J. de Wit. Dr Dc Kuyter. geb m medewei kor aan dr afrlclltn; speciale peda- AMSTERDAM Is de heer A J, Colljn GRONINGEN AMSTERDAM Haag); P Spor M. J. WIJnbeekN(Atehen Kleijn (Rijswijk)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7